FEUENOORD MIST MOULIJN Wytze Couperus velt PSV FC Twente naar 2-0 overwinning Ernst Happel karig met informatie na winst op Telstar lansveld en Korevaar uitblinkers NIJMEGEN Een oppermachtig FC Twente heeft in De Goffert geen moeite gehad om NEC een duidelijke 20 nederlaag te bezorgen. Vanaf hetbeginsignaal nam de zeer zelfbewust spelende Enschedese ploeg het initiatief in handen. Met snelle acties stelde de voorhoede van FC Twente de thuisclub voor vele problemen. Al in de 18e minuut hadden de gasten succes toen de NEC ausputzer Kronshorst een grove fout beging door de bal te verspelen aan Rene v. d. Kerkhof. Deze zette voor waarbij Kamps de bal zo ongelukkig op de schoen kreeg, dat deze in het net verdween. Daarna dreigden de Nijmegenaren weggespeeld te worden, maar zij wisten zich toch geleidelijk te herstellen. Na de rust had Coerver Kronshorst vervangen door Van Deinsen waardoor het accent meer naar de aanval werd verschoven. NEC nel ook aan maar juist in die periode scoorde FC Twente het tweede doelpunt na fraai werk van de gebroeders v. d. Kerkhof. NEC speelde daarna va banque maar succes bleef uit. IVV—Volendam 1—0 ASTRICHT In de eerste werd redelijk gevoetbald, r de tweede periode werd voor- elijk gevuld met dieptepunten het gebied van voetbal. MW eelde zonder veel lijn en gaf het iibliek de indruk voornamelijk be- |[k te zijn met het zoeken naar de "elijke vorm uit het begin van Hoi: seizoen. rallend was dat Mares, die tikele weken uit de ploeg is ge- gemakkelijk mee kon. Het itlijnige voetbal van de Volen- mers leverde een aantal sco op, maar gegn door de voortreffelijke van Frans Koerver. het openingsoffensief van nam 'Volendam het initiatief snel over, maar Koerver maak- Hte op overtuigende wijze een einde de acties waarin Smit en Muh- een belangrijk aandeel hadden, de uiterst vervelende tweede pe- probeerde Knobbel door ge- te maken van zijn wisselspe- Kerstges voor Mraz en Den ooyen in plaats van Bonfrere, wat meer stootkracht te ge- Die wijzigingen bleven niet onder succes. Brokamp werd twin- minuten voor tijd door Van raaten neergelegd en hij schoot [zelf raak uit de toegekende straf- lop: 1-0 JJtreclit—Vilesse 5—1 ITRECHT Scheidsrechter oppenbrouwer kon na afloop van l> wedstrijd FC Utrecht - Vitesse p de ogen van de Arnhemse ploeg goed meer doen.De arbiter jtiad Vitesse een geheide strafschop [onthouden toen doelman Van Led- ',i de doorgebroken Stovers vast- jeld en in de tweede helft keurde pppenbrouwer twee doelpunten de Arnhemmers af. Het was ner dat deze beslissingen de Idstrijd toch wel beïnvloedden. C Utrecht dat zonder meer de be- llete ploeg was, had door Van Veen etv Groenendijk een voorsprong van 2-0 genomen en vlak na de tweede Utrechtse treffer kreeg Stovers de bal, overigens op de rand van bui tenspel, toegespeeld. Van Ledden kwam uit zijn doel, pakte de Vites- sespeler bij het been waarop scheidsrechter Hoppenbrouwer een hoekschop gaf. Na de rust werd een corner van Hofs door Gerritsen ingekopt waar bij Hoppenbrouwer had geconsta teerd dat Van Stijn werd vastge houden. Nog geen minuut later had Vitesse toch succes toen Gerritsen hard inschoot uit een vrije trap van Werts. Het spel werd geleidelijk aan harder en Werts kwam wegens ongeoorloofd aanvallen van Groe nendijk in het boekje. Go Ahead—Den Bosch 1—0 DEVENTER Go Ahead Eagles heeft zaterdagavond een krappe overwinning behaald op FC Den Bosch, dat zich niet voor het doel van Van der Pluym ingroef. FC Den Bosch, dat op het punt van snelheid en conditie niets te kort schoot, miste echter een doelpun tenmaker, die zorg had kunnen dragen voor het gelijke spel tegen het fantasieloos spelende Eagles. In de matige wedstrijd, die nau welijks het peil van de eredivisie haalde, bezat Den Bosch in Mees- ters en doelman Van der Pluym de grote uitblinkers. Het enige wapen feit in de eerste helft was een schol van Ter Mors tegen de Bossche doelpaal. Na rust probeerde Den Bosch aanvankelijk met tik-tak-spel op het middenveld een gelijkspel zon der doelpunten te forceren en z^ een kostbaar punt te verdienen. Die hoop verdween echter al snel. Een ver schot van Ter Mors bracht de ven. Geels werd daardoor opgehe- een Bossenaar. De Buitenspelpositie ven. Geels schoot van enkele me- ven. Geels schoot van enkeleme ters keihard in.' Scheidsrechter Kei zer kende het cjoelpunt -t°e. on danks de protesten van de Braban ders. ROTTERDAM Feijenoords trainer Ernst Happel heeft vrij dag Dinamo Boekarest zien spe len, over twee dagen tegen stander in de tweede ronde van het Europese bekertoernooi. Maar Happel was, officieel, karig met zijn informatie. Behalve de opstelling en het extra vermel den van uitblinker Cornel Dinu (aan hem vooral lag het, dat Dinamo een achterstand van 20 uiteindelijk wegwerkte en tegen Cluj met 32 won) hield Happel zich op de vlakte. „Ik zeg nu niks. Als het in de kranten komt weten ze het in Boekarest nog diezelfde dag. Na de wed strijd zal ik uitgebreid vertellen, eerder niet." Het is tekenend voor de ernst, waarmee Happel de komende con frontatie tegen Dinamo heeft voorbe reid. Eerder bijvoorbeeld vloog hij naar Kopenhagen om een aantal in ternationals van Dinamo in het Roe meense elftal aan bet werk te zien. Feijenoord mag dan, na de gemakke lijke overwinning van 20 op Tel star, de kansen in de competitie volle dig intact gehouden hebben; het is duidelijk, dat de glamour van het grote internationale werk „grote aan trekkingskracht uitoefent. Feijen oord heeft na de pechvolle ontmoe tingen met UT Arad enigszins jaloers naar rivaal Ajax gekeken, dat véél van de bewondering oogstte op weg naar de Europese beker. Nu het is ook weer de beurt aan Feijepoord. Mild Zonder al te spectaculair voetbal heeft Feijenoord zich in al zijn be trouwbare degelijkheid in vorm kun nen spelen in negen competitie-wed strijden (zeventien punten) en twee duels tegen Olympiakos, een perfect opwarmertje. Happel is kien genoeg om tc beseffen, dat Rotterdam-Zuid vooral aast op internationale roem, met de herinnering aan wedstrijden als die tegen AC Milan, Legia, FC Vorwarts en Celtic. Daarom ook was Happel erg mild na de wedstrijd te gen Telstar: „In de eerste helft heb ben we overtuigend op de aanval ge speeld. En direct na rust kregen we een paar hele mooie, uitgespeelde kansen. Pas toen het 20 geworden Wim van Hanegem (midden) scoort met het hoofd 2—0 voor Feijenoord. Doelman Van der Meeren is kansloos; zijn verdedigers kijken machteloos toe. was verslapte de concentratie. Maar dat mag je de spelers nauwelijks kwalijk nemen." •fa Onmisbaar Zorgen heeft Feijenoord natuurlijk om de bij een treinongeluk gebles seerde Coen Molijn, die heel mis schien in de thuiswedstrijd tegen Di namo weer kan worden opgesteld. Happel: „In de Kuip is Coentje nog onmisbaar. Dat zag je ook tegen Tel star." Door de afwezigheid van Mou lijn verhuisde Henk Wery weer eens naar links, waar hij een schitterende openingstreffer maakte (na een ma gistrale dieptepass van de weer veel bewegende Frans Hasil) en kregen Hans Posthumus en Matthias Mai- wald opnieuw een kans, omdat Hap pel Lex Schoenmaker buiten de ploeg liet. Maiwald verraste op de rechter vleugel met een stel goede acties, maar Posthumus, te nerveus en te bang om fouten te maken, raakte gaandeweg in de versukkeling. Wim van Hanegem, halverwege de tweede helft kopte hij heel knap een voorzet van Dick Schneider langs de uitblin kende Paul van der Meeren, formu leerde het zo: „Als Moulijn er is, speel je volgens bepaalde patronen. Nu loop je aanvallend te veel te zoe ken." Het is daarom meer nog dan anders een geweldig voordeel voor Feijen oord eerst uit te spelen. Verdedigen is altijd al het sterkste punt van de ploeg geweest en nu het aanvallend (zonder Moulijn, zonder wellicht ook de uit de gratie geraakte Schoenma ker) niet bepaald gladjes verloopt kan Feijenoord zich eerst concentre ren op het behouden van een goede uitgangspositie voor de thuiswed strijd, twee weken later. Het is te hopen, dat de blessures van Van Ha negem (diep in de tweede helft ver vangen door de goedspelende Jan Boskamp) meevallen. Want het is waarschijnlijk, dat Van Hanegem in Boekarest tegenover Roemenië's ster- votballer Dinu komt te staan. Van Hanegem: „Het is eigenlijk een stel oude blessures. Het gaat vrij snel over. Ikd enk wel dat ik kan spelen." Zo vlak voor een Europa Cupwed strijd is Telstar een ideale tegenstan der en dat pleit eigenlijk niet voor deze ploeg. Telstar dreunde in de Kruip bij vlagen knap het lesje van het gegroepeerde voetbal op, maar trainer Jan Rab is daar allang niet meer tevreden mee. Hoewel Telstar zich geen moment liet wegspelen en EINDHOVEN PSV is in de n uitblinkers zo rijke Neder- tdse voetbalschool voorlopig paar klassen teruggezet. Het or eigen handhaving vechten- FC Den Haag velde dit von- dat zaterdagavond in Eind- ven negen minuten na rust elbloedig door Wietze Coupe- werd voltrokken en dat toen Is een vrijwel definitief ka der droeg. Want de onmacht PSV in de periode voor die na „klassiek" door Aad Mans- 'd voorbereide treffer van uperus demonstreerde, bood iwelijks nog waarborgen om dreigende ondergang af te nden. hnhoop was dan ook het kenmer- «toe van het emotionele slotoffen- waarin PSV (gedachtig het prin- dat de rechte weg de kortste is) Den Haag omver probeerde te ri en zodoende de achterstand op topgroep dan tenminste maar te "ezen. Maar met die wanhoop be de het door het publiek onstuimig «weepte PSV weliswaar een on- end enerverende slotfase, waarin beurend zo'n tien tot vijftien spe- koppend trachtten de hoge inzet- (nieestal een prooi voor de vuis- van Ton Thie) te onderscheppen, t waarin het aantal kansen tot beperkt bleef en waarin Aad ^sveld heersend bewees dat je in 6-r geval nooit dwars door hem 0 kunt lopen. Middenmoter Linders constatering „Het :r|t moeilijk", lag voor de hand. «n vorig seizoen de zes clubs die 1 van het Nederlandse voetbal Buien elkaar lang dicht op de hie- 1 to dicht zelfs dat Feijenoord en tich pas in de slotfase los kon- 1 maken; dit seizoen zijn de ver- uilen reeds vroeg op de ranglijst u'tdrukking gekomen. De afstand nummer één (Feijenoord) en nur.er vijf (Sparta) bedraagt na ne- ronden reeds vijf punten en PSV, S jaar nog als vierde geëindigd, in dit rijtje zelfs niet meen r- Want de Eindhovenaren, dank In de woelige slotfase kreeg de Haagse doelman Ton Thie enkele keren assistentie. Op de foto makèn Aad Mansveld (links) en Theo vah der Burch (rechts) een inzet van Johan Devrindt onschadelijk. Achter Thie kijkt Jacques Roggeveen (9) toe. zij de loyale financiële medewerking van wat in het zuiden van het land de „PV" wordt genoemd in staat ge steld kostbare kwaliteit te kopen en daardoor voorbestemd tot een rol op hoog niveau, staan op tien punten acnterstand van het leidende Feijen oord; in een positie die veelal wordt aangeduid met „kansloze midden moot". En om, te midden van UEFA- Cup zorgen, van die kwalificatie af te komen zal PSV, zoals Kurt Linder vaststelde, uiterst moeilijk vallen. Droeg de strijd zaterdagavond voor PSV het stempel alles-of-niets om de teleurstellende klassering (gevolg van nederlagen tegen MW, Feijenoord. Telstar en FC Twente) tenminste iets te corrigeren; hetzelfde gold enigszins voor FC Den Haag. Vorig seizoen streden de Hagenaars, onder de naam ADO, verrassend hoog aan de top mee, maar sinds de overname van HoPand Sport haperde er iets in het spel van de Hagenaren. Winst op PSV. dat vorig seizoen nog in een ha^de en chaotische strijd met 10 zegevierde, zou niet alleen aansluiting met de kopgroep inhouden, maar ook een belangrijke stimulans voor het nog gebrekkige zelfvertrouwen kun nen zijn. Strijdlust De noodzaak om te winnen deed Kurt Linder zaterdagavond naar een o\ ermacht van aanvallers grijpen. Johan Devrindt en Oeki Hoekema vormden de meest vooruitgeschoven posten; direct geassisteerd door Bent Schmidt-Hansen en de weerom her- tselde Eef Mulders en gestuwd door de aanvallende middenvelder Gerrit van Tilburg (die overigens in verband met zijn schorsing morgen niet mee reist naar Real Madrid) en Willy van der Kuylen. Inderdaad resulteerde dit in een bijna constant offensief over wicht, maar het gevaar bleef uit. Want de kort combinerende Eindho venaren misten datgene dat FC Den Haag juist zo kenmerkte: strijdlust. Kurt Linder: „Acht van de tien per soonlijke duels hebben mijn spelers verioren. Hoe wil je dan verder ko men, hoe wil je dan ooit winnen? De spelers van Den Haag waren veel fa natieker, in de duels maar pok als g .-heel, als ploeg". Dick Advocaat Vechter Dick Advocaat, buiten Den Haag vaak onderschat maar niet ten onrechte gevreesd door bijvoorbeeld Wim van Hanegem, typeerde dit ver schil waarschijnlijk het best. Welis waar mist hij de klasse van de zelf bewuste Aad Mansveld en de speelse, in zijn rushes onstuitbare Joop Kore vaar (Vaclav Jezek: „Hij heeft mij aangenaam verrast"), maar de wijze waarop hij Johan Devrindt, de ge vaarlijkste en nauwelijks te stoppen speler van PSV, grotendeels aan ban den legde, had een belangrijke in vloed op de strijd. Door de activitei ten van Advocaat, boekhouder in het bedrijf van Theo van der Burch, werd Johan Devrindt gedwongen meer en meer achter de aanval de ruimte te zoeken en kwam Oeki Hoe kema, bekwaam „bewaakt" door Cees Weimar, in een steeds geisoleerder positie Doordat Schmidt-Hansen aanval lend teleurstelde (evenals aan de an dere vleugel Eef Mulders en daar achter Willy van der Kuylen) en bo vendien moeite had met zijn verdedi gende taak, kon vooral de hiervan profiterende Joop Korevaar (door de Johan Devrindt observerende Belgi sche bondscoach Raymond Goethals met Aad Mansveld tot uitblinker be stempeld) de tegenaanvallen van FC Den Haag inleiden. Tegenaanvallen, die soms meer gevaar inhielden dan het nauwelijks in pressie overgaande overwicht van PSV. .maar waarbij vaak de bal te laat werd afgespeeld met alle gevolgen (buitenspel) van dien Klasse-treffer Die latente dreiging resulteer de negen minuten na rust (kort voordat PSV volgens instructies van Kurt Linder meer risico had mogen nemen) in het doelpunt van Wietze Couoerus. Een treffer die Raymond Goethals reeds in de rust had zien aankomen, maar die ongetwijfeld van meer klasse was dan het tot dan toe vertoon de spel had doen verwachten. Aad Mansveld drong vanuit de verdediging op tot in het cen trum van de PSV-defensie en schoof de bal naar de op rechts vrijstaande Harold Berg. De bij vlagen uitstekend spelende Noor passte over de gehele breedte naar Jacques Roggeveen. die met een tikje terug Wietze Couperus in staat stelde Van Be veren te passeren. een nederlaag van 20 bij Feijenoord op zich geen ramp is, vertelde de te leurgestelde Rab: „Toen de spelers in de kleedkamer waren heb ik ze met een gezegd, dat ze niet met opgehe ven hoofden hoefden te gaan rondlo pen. Want daarvoor is er veel te slecht gevoetbald." •fe Grote mannen Dat is typerend voor Rab. Hij weet stilaan wel, dat Telstar technisch knap kan voetballen en in thuiswed strijden voor de allersterksten niet hoeft onder te doen (vorig seizoen klopte het Feijenoord thuis met 10, dit seizoen won het van PSV met 21), maar RaD wil nu eindelijk wel eens méér. Hij verwacht van Telstar grote-mannenvoeïbal. En terecht. Maar tegen Feijenoord bleek Telstar toch weer niet meer dan een stel goeie voetballers, die in de meeste di recte duels verloren en die als geheel te weinig lef toonden om Treytel eer der dan de 86ste minuut(!) van de wedstrijd in actie te brengen. Van der Meeren, op splinternieuwe schoe nen opmerkelijk snel en wendbaar: „Wat wij missen is karakter. Anders waren we net zo sterk als bijvoor beeld FC Twente." Neem bijvoorbeeld het eerste doel punt. Op zich moet het alleen maar worden geprezen,* dat Hansje Dries- sen (die, evenals Van der Meeren iets later, met een spierverrek- king geblesseerd moest worden ver vangen) de doorgebroken Wery liet lopen en hem niet pardoes onderuit haalde, maar aan de andere kant is Driessen in de eredivisie wel een van de zeer weinigen, die een dergelijke „gunst" verlenen. Driessen biechtte eerlijk op: „Ik zag het niet eens. En op dat moment kwam het niet bij me op Wery met een overtreding af te stoppen." En Wery zelf: „Laat ik eer lijk zeggen: als zoiets bij ons gebeurt, gaat zo'n man gestrekt." Bij Telstar gebeurt dat niet. Bij Telstar heèrst nog een sfeer van ge zelligheidsvoetbal, die soms prettige effecten sorteert, maar waarmee de toch talentvolle elf soms ook de boot in gaat. Rab: „Er was geen overtui ging om vanuit het middenveld af de verdediging door te gaan. De meeste spelers waren toch weer gei ntimi- deerd. Daar kan ik"me druk over ma ken. Je komt niet Mj Feijenoord om te winnen, als je redelijk bent, maar als je met de rust 00 staat heb je een goeie kans een punt te pakkeru Het is niet eens zozeer een kwestie van voetballen als wel van mentale kracht. Daar heb ik twee weken op gehamerd. Als je ze dan ziet, voor de wedstrijd in de kleedkamer, dan denk je: ze hébben het. Maar in de wedstrijd is dat na vijf minuten over. Zelfs" al ben je mentaal niet gelijk waardig aan Feijenoord, dan kun je het wel 'benaderen." •fe Mentale kracht Sommige spelers bezitten die men tale kracht bij Telstar (Van der Mee ren, de voortreffelijke Jessie Jonker, Van Essen, ook wel Zwaan, André en Bisschot, zelfs Bond en Van Egmond werkten voor hun doen „fanatiek") maar Driessen, Stout en Fens bij voorbeeld waren veel te schuchter om tegen de pure profs van Feijenoord ook maar een kans te maken. Feijen oord was te weinig geïnspireerd om er meer dan een verplicht nummer van te maken. „Zo lang ik bij Feijen oord was te weinig geïnspireerd om Hanegem," hebben we voor een Euro pa Cupwedstrijd eigenlijk maar één keer goed gespeeld. Dat was vorig jaar tegen Ajax, toen we thuis met 10 wonnen." Voor enige opwinding zorgde tenslotte scheidsrechter Corver, die minder op dreef was dan anders en duidelijk van Kuip- koorts last had. Hij deelde waar schuwingen uit aan Ko Stout en Maiwald. Aan Stout, omdat die liet blijken het niet eens te zijn met een inderdaad onjuiste be slissing (hij kreeg een goede kans, maar werd voor buitenspel teruggefloten) en aan Maiwald, omdat die een forse overtreding beging tegen André. Maar er waren wèl pittige duels geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9