Rap Brown na 17 maanden in arrest a Peppil oorzaak zware ongeluk bij Moerdijk Griekse junta haalt Agnew in als vorst Vuto ramt boom: twee doden Knokploeg zet gezin met kindje op straat Uit onderzoekingen blijkt: Vrees voor vet is achterhaald Servan-Schreiber overwon ruimschoots ermiste vrouw verdronken Getuige op zitting aangehouden wegens ver "enking meineed Pakistan biedt terugtocht aan Caféhouder met zware ketting op hoofd geslagen Kosygin brengt achtdaags staatsbezoek aan Canada 5 MAANDAG 18 OKTOBER 1971 jL ntt lex BREDA Het auto-ongeluk n i jij Moerdijk, waarbij vrijdag- voa vond vier mensen (een gezin) m het leven kwamen en vier ersonen werden gewond, de aar de rijkspolitie te Breda "°n geft meegedeeld, veroorzaakt oor de 26-jarige bedrijfsleider A. G. uit Haarlem. ide De man, werkzaam bij een reclame- ;ko ireau heeft de politie verteld, om 2 ir in de nacht van donderdag op ijdag van huis te zijn gegaan. Hij wilde zaken gaan doen in Bel- ^RiVolgens zijn verklaring heeft hij te ^rentals in de namiddag voor de )3weede maal gegeten, daarna werd hij jperig. Omdat hij zijn reis toch wil- voortzetten, heeft hij zo vertel- bt okti TILBURG De 23-jarige Belg B. C. n Casteren uit Baarle-Hertog en -jarige J. F. Backx uit Alphen werden zondagmiddag op slag dood toen de auto waarin zij zaten Tilburg tegen een boom reed en tweeën brak. Twee meisjes van 15 16 jaar die ook in de auto zaten, rden gewond. De politie wijt het geluk aan de hoge snelheid waar- se de omgekomen Van Casteren d gereden. r' JTRECHT In een Utrechts zie- ihuis overleed dit weekeinde de ident Frans H. Bakels (19) die don- rdag onder de wielen van een ;r§e ichtwagen terechtkwam nadat hij t zijn bromfiets tussen twee Viel ichtauto's was bekneld geraakt. de de man aan de politie een deel van een peppil genomen. Van zijn te rugreis naar Nederland zei hij alleen te weten dat hij bij de Moerdijkbrug wakker werd van harde klappen. Dat moet het moment zijn geweest waarop hij met zijn bestelauto tegen de oplegger van een trekker botste. Daarna is een gecompliceerde botsing ontstaan waarbij o.a. ook de auto was betrokken waarin de heer en me vrouw Mertens uit Dordrecht met hun dochtertje en zoontje zaten. Deze auto rolde ten slotte van het taluud en kwam onderaan de tien meter hoge dijk terecht. De rijkspolitie gaat thans na of het noodzakelijk is langs het taluud een vangrail te plaatsen. Er zal contact worden opgenomen met rijkswater staat, aldus de rijkspolitie. Een twee de peppil die nog in het bezit van de bedrijfsleider G. was, is in beslag ge nomen. HAARLEM Een tot nu toe onbe kende „knokploeg" heeft in de Gene raal Cronjéstraat in Haarlem de be woners van een pas gekraakte v/or ping op straat gezet. Een makelóar uit Heemstede meld de de politie dat Release zijn eigen dom in de Generaal Cronjéstraat door een jong echtpaar met een kind van naderhalf jaar sinds enkele uren had laten betrekken. Het echtpaar met kind stond bij aankomst van de poli tie echter weer op straat, terwijl de voordeur van de woning was dichtge spijkerd. Volgens leden van Release zou een knokploeg het jonge gezin uit het pand hebben gehaald. Zij hebben tegen de onbekenden aangifte gedaan van be dreiging, vernieling en huisvrede breuk. NEW YORK (Reuter, UPI) De Amerikaanse militante ne gerleider H. Rap Brown ligt zwaar gewond in een Newyorks ziekenhuis, nadat hij zaterdag in een vuurgevecht was geraakt met de politie. Brown werd ze ventien maanden lang tever geefs gezocht door de FBI, die hem op haar lijst van de tien meest gezochte misdadigers had staan. Volgens het ziekenhuis is de toestand van Brown „rede lijk". Hij werd gevaarlijk gewond tijdens een vuurduel met de politie, die was toegesneld naar een beroving in een bar op Manhattan. Vier mannen dwongen de 25 klanten op de grond te liggen en maakten zich uit de voeten met de kas van de bar en het geld en kostbaarheden van de cliëntèle, toen de politie arriveerde. Tijdens een daarop volgend vuurgevecht werden twee agenten gewond (van wie één ernstig) en wisten de rovers te vluch ten in een gebouw. Op het dak van daf gebouw werd Brown gevonden met twee schoten in de buik. Ook de drie anderen werden gearresteerd. Onzekerheid Twaalf uur later maakte de New Yorkse politie de arrestatie van H. Rap Brown bekend, maar Browns ad vocaat verklaarde er niet zeker van te zijn, dat de man die in het zieken huis ligt inderdaad Brown is. De ad- Tijdens het programma „Stuif es in" zijn zaterdag de „Gouden Griffels" voor de bekroonde boeken van de kinderboekenweek uitgereikt. Alei Schouten (links) en Leonie Kooiker kregen de griffels uit handen van Karin van Reenen, voorzitster kin derjury, onder het oog van Ria Bre mer, presentatrice. MENALDUMADEEL De 66-jari- ge heer W. Grijpma uit Berlikum is zaterdagavond nabij zijn woonplaats met zijn bromfiets tegen de achter kant van een geparkeerde aanhang wagen gereden. De aanhangwagen was goed verlicht. De heer Grijpma overleed in een ziekenhuis aan de ge volgen. UTRECHT De vrees voor vet in de voeding begint medisch een verouderd standpunt te wor den. De nog steeds veelvuldig in de medische praktijk gehoorde raadgeving om „minder vet" te eten belemmert de noodzakelijke beïnvloeding van de samenstel ling van de voedingsvetten. Dit zegt prof. dr. J. Boldingh, be kend voorvechter van de meervoudig onverzadigde vetzuren (die volgens de advertenties zo goed voor uw bloedvaten zijn). Prof. dr. Boldingh is directeur van het Unilever research laboratorium, waar op dit gebied veel onderzoek is verricht. Op het symposium „Het voeden van Nederland' in Utrecht, zette hij de argumenten nog eens op een rijtje. Er zijn verschillende soorten vetzuren (bouwstenen van vetten), en daarvan is er een, het (meervoudig onverza digde) inolzuur, waar ons lichaam niet buiten kan. Linolzuur komt bijna niet voor in dierlijke vetten (spek, rundvet, boter), maar in vrij grote hoeveelheid in sommige plantaardige oliën (maïs-, soja- en zonnebloemolie). Linolzuur Nu is gebleken dat vrij veel linol zuur in het voedingsvet de hoeveel heid cholesterol in het bloed kleiner maakt. Aan de andere kant is bekend dat doodsoorzaak nummer een, athe- rosclerose („aderverkalking") en de daardoor veroorzaakte hartinfarcten, gepaard gaan met het voorkomen van veel cholesterol in het bloed. De con clusie ligt voor de hand, dat het ge- Vernieuwer gaat Franse radikalen leiden bom veel eervertoon is Spiro Agnew •haald in Griekenland. Aan zijn ich iterhand loopt premier George adopoelos en generaal Angelis, van de Griekse generale staf. ^STERDAM Uit het Binnen in» bij de De Ruy terkade in Am- dam is J zaterdagmiddag het stoffe- verenl overschot opgehaald van de 1 vai arige mevrouw A. M. Houtenbos- ,r an ik uit de hoofdstad. De vrouw sinds maandag vermist uit de ■veer hiatrische inrichting Vogelenzang jok ni iennenbroek, waar zij verpleegd te pleeg nsda5 was haar tasje in het een- 2, gel1 van Amsterdam gevonden. Van ïe H misdrijf is niets gebleken, ig is Geels de gepas armee inte ng va beid 'or enkele centen meër r glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, E KUYPER VIEUX «net de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. ATHENE (UPI, Reuter) Spiro Agncw is door de Griekse kolonels als een vorst ingehaald. Het gehele Griekse kabinet stond zaterdag op het vliegveld opge steld om de Amerikaanse vice- president welkom te heten in het land van zijn voorvaderen en het was de eerste keer, dat premier George Papadopoelos naar het vliegveld was gegaan om een gast op te halen. Gisteren kreeg Agnew Griekenlands hoogste onderscheiding opgespeld, het Grootkruis van George I. „Dit is een pelgrimage, die ik al lange tijd hoopte te maken en ik ben zeer dankbaar dat het mogelijk is ge worden", sprak Agnew aan het begin van zijn officiële en niet-officiële be zoeken aan Griekenland, die in tbtaal acht dagen zullen duren. In een schriftelijke verklaring zei de vice-president, dat zijn besprekin gen de vriendschapsbanden tussen Griekenland en de VS onderstrepen en de samenwerking in het belang van de vrede en gerechtigheid ver sterken. Als een Amerikaan Grie kenland voor het eerst bezoekt is dat zoiets als een thuiskomst. Voor hen, die Grieks bloed in hun aderen heb ben is het een bijzonder ontroerende gebeurtenis", aldus Agnew Van een verslaggever ZUTPHEN De 22-jarige chauf feur A. H. is tijdens een zitting van de Zutphense rechtbank gearresteerd op verdenking van meineed. Hij ver klaarde onder ede tegenover de rechtbank dat hij de bestuurder was geweest van een auto, die in de nacht van 26 december 1970 in Apeldoorn een andere auto heeft aangereden. De inzittenden van de aangereden auto herkenden de 22-iarige B. van der N., waarvan de politie had vastgesteld hij onder invloed van alcohol ver keerde, als de bestuurder van de auto. Na zijn arrestatie kwam H. op zijn verklaring terug. Hij werd daar na in vrijheid gesteld. De officier van justitie zal een vervolging instellen. Het bezoek van Agnew is fel gehe keld door de tegenstanders van de Griekse junta, omdat zij menen dat de kolonels er politieke munt zullen uitslaan. Waarnemers zijn evenwel van mening dat Agnew de opdracht heeft gekregen de kolonels uit te ho ren, wanneer zij van plan zijn Grie kenland de democratie terug te geven en om zijn prestige te gebruiken aan te dringen op terugkeer naar een meer liberaal regime. Agnew zou pre mier Papadopoelos al hebben gezegd dat het ongenoegen in bepaalde NA- VO-landen zo'n invloed heeft op de Amerikaanse publieke opinie, dat het Congres dat niet kan negeren. De militaire steun aan Griekenland (118 miljoen dollar) hangt voor een groot gedeelte af van de oplossing van dit probleem, zo zou één van de argumenten zijn. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft verle den maand de hulp aan Griekenland stopgezet, zolang de kolonels de de mocratie daar niet hersteld hebben. H. RAP BROWN zwaar gewond vocaat, William Kunstier, werd toe gang tot de verpleegkamer van de arrestant geweigerd en mocht hem slechts van een afstand zien. „Van die afstand kon ik geen positieve identificatie maken", zei Kunstier. De man die hij zag had een lichtbruine huid, dicht kroeshaar, een snor en een grote baard. De politie zei echter zeker te zijn van haar zaak. Brown verdween in maart 1970, toen hij in Allicot City, Maryland, moest voorkomen op beschuldiging van brandstichting en het aanzetten tot geweld tijdens de ongeregeldhe den van 1967 in Cambridge. Hij was voorzitter van de militante negeror ganisatie SNCC, toen hij een menigte van 400 negers opriep tot het 'afbran den van deze stad', waartoe enkele uren later inderdaad een poging werd ondernomen. In Washington had Rap Brown eens verklaard: „Geweld is noodzakelijk; het is even Amerikaans als kersentaart". Bijnaam Brown kreeg zijn bijnaam 'Rap' wegens zijn vurige, overtuigende re devoeringen, die zijn gehoor ertoe brachten uit te roepen: „Rap it to them, baby" (Vertel het ze maar flink, baby). Toen hij in mei 1967 Stokely Carmichael opvolgde als lei der van SNCC, vestigde hij zijn naam als de onbetwiste leider van de mili tante zwarte jongeren. Op 10 maart 1970 moest hij voorkomen wegens de gebeurtenissen in Cambridge, maar hij kwam niet opdagen. Het gerucht ging, dat hij omgekomen was bij een bomexplosie, die een auto met twee zwarten erin volkomen vernietigde. PARIJS (AFP, Reuter) Jean Jacques Servan-Schreiber (JJSS), afgevaardigde van Nancy in het Franse parlement, is gisteren door het congres van de radikaal-socialistische partij gekozen tot voorzitter van die partij. Servan-Shrceiber be haalde met 431 stemmen een ver rassende overwinning op ex- voorzitter Maurice Faure, die niet verder dan 267 stemmen kwam. De keuze van JJSS, eigenaar van het weekblad L'Express, tot partij voorzitter, betekent een breuk met een zeer oude traditie: de radicale partij, van ouds een belangengroep van notabelen uit de provincie die in het centrum van de Franse politiek stond tot generaal de Gaulle in 1958 aan de macht kwam, zal voortaan worden geleid door de belangrijkste apostel van het „modernisme" en de „hervorming". De radikaal-socialisti sche partij, opgericht in 1868, is de oudste partij van Frankrijk Maurice Faure verdedigde zijn voorzitterschap verbitterd. Maar de eens zo machtige radicale partij van Herriot en Daladier koos JJSS als „vernieuwer en hervormer". De haat liefde-verhouding tussen de in tem perament en methodiek volkomen verschillende Faure en JJSS leidde reeds enkele weken geleden tot een volledige breuk. Tegen de wil van Faure en zijn bondgenoten in het zuiden die het partijcongres in Avig non wilden houden, slaagde algemeen secretaris JJSS er in de partij te be wegen nabij Parijs te congresseren. KOMENDE MAN Ritmische bijvalsbetuigingen bege leidden bijna iedere uitspraak van JJSS op het congres. De blitzlampen van de persfotografen en de televisie camera's belichtten hem als „de ko mende man", die de Fransen in een anti-gaullistisch eenheidsfront wil sa menbrengen. Daarvoor zullen JJSS en zijn menen nog wel het nodige werk moeten verzetten. Want de ra dikaal-socialistische partij, eens een dominerende kracht in de Franse po litiek, kan momenteel nog maar be schikken over veertien van de 487 ze tels in de Franse Nationale Vergade ring. De zebra is het lievelingsdier van de voetgangers geworden. Veilig baken in het tumult. Maar verbeeld ik me nu of is het zo dat het beestje een beetje moe en oud lijkt te worden? Althans aan gezag verliest. Een zebra, die niet extra voorzien is van oversteeklichten is voor de voetgangers, althans in Den Haag, vrijwel waardeloos geworden. Geen auto, die meer stopt ook al staan er drommen op het trottoir. Je kunt natuurlijk proberen over te steken. En dan maar afwachten of je aan de overkant van de straat of in het ziekenhuis te recht komt Daar weinigen dat risico nemen, is de overwinning aan de automobilis ten. Ze rijden gewoon door.... Ik heb het nu niet over avondlijk oversteken. Dat blijft voor beide partijen een puzzel, zolang de voet-1 gangers zich niet van een kop- of nog liever' armlamp voorzien. Meni ge zebra ligt in duister gehuld. Bij n-gen is de voetganger niet meer dan een schim. Hem staat dan niets anders te doen, dan te wachten tot heel de straat volkomen autoloos is, wil hij het vege lijf gaaf houden. Maar ik baseer de conclusie van het gezagsverlies van de zebra op dagelijkse er varingen. Zelfs wanneer er verkeerslichten zijn, maar er een verkeersstroom om een hoek komt, is de zebra een waardeloos produkt geworden voor de voetgangers. Het is een kwestie van doordruk ken. De automobilist maakt niet de geringste aanstalten vaart te minde ren. De voetganger rest niet anders dan ondanks al zijn rechten voor rang te verlenen. In welke tijd het licht voor hem dan wel weer op rood springt en geduldig op de nieuwe kans gewacht moet worden. Misschien was dat wel een van de rustpunten in de vakantie, die in Duitsland werd doorgebracht. Daar is de zebra een heilige koe. Een zone van veilige zekerheid. Als voetganger, getraind in bescheiden heid, schaamden we ons soms dat onze weg over zoveel zebra's voer de En altijd weer de verrassing, dat er geen wachten bij was voor ons, eenvoudigen, maar dat de auto's stopten. Helemaal stopten, in plaats van met denderend geweld hoogstens in een bocht voor of achter ons langs te schieten... Men zegt, dat daar het niet res pecteren van de zebra door een automobilist een onmiddellijke en zware boete geeft. Hoe dat hier is weet. ik niet. Maar het kan nauwe lijks in een verschil op dat niveau liggen, omdat we in ons vakan tieoord evenmin ooit een straatagent hebben gezien. De politie heeft het druk genoeg. Ook daar. Dus ligt het aan des rijders men taliteit. Misschien is de automobilist hier meer vergeten hoe het was voetganger te zijn Intussen wie geeft de zebra nieu we levensmoed? Jean Jacques Servan-Schreiber f 30.000 verduisterd bij schoolvereniging AMSTERDAM De 47-jarige godsdienstonderwijzer G. S. uit An keveen heeft bekend dat hij dertig duizend gulden heeft verduisterd als penningmeester van de vereniging voor christelijk nationaal schoolon derwijs 'Slotermeer' in Amsterdam. S. had in een brief aan de vereni ging zelf zijn malversaties, die zich over verscheidene jaren uitstrekten, bekendgemaakt. Hij werd door de Amsterdamse politie in zijn woning gearresteerd. S. heeft het geld voor privé-doel- einden gebruikt. Ook de schoolvereni ging had intussen al ontdekt dat haar penningmeester sociale premies en belastingen niet op de rekening van de daartoe aangewezen instanties stortte. bruik van veel linolzuur in het voe dingsvet, door het drukken van het cholestrolgehalte in het bloed, gun stig werkt op het ontstaan en voort schrijden van atherosclerose. Bewe zen is dat nog steeds niet, maar de aanwijzingen worden wel hoe langer sterker. Nu is de beïnvloeding van het dieet in de richting van meer linolzuur niet zo eenvoudig, want wat wij aan vet opeten bestaat maar voor een beperkt deel uit het „zichtbare" vet dat we op de boterham smeren en in koeke- pan doen. De rest zit „verborgen" in vlees (en niet alleen in de vetrandjes), in brood, melk en allerlei voedings middelen. In het zichtbare vet kan gemakkelijk een keuze gemaakt wor den ten gunste van linolzuur, door het gebruiken van de bekende spe ciale margarines. Het verborgen vet is moeilijker te beïnvloeden, en het bevat erg weinig linolzuur. Als de dokter zegt dat ie mand minder vet moet eten, luidt het argument van Boldingh, zal de be zuiniging vallen in het zichtbare vet, en dus in de mogelijkheid om de sa menstelling van de vetten in gunstige zin te wijzigen. KARATSJI. NEW DELHI (Reuter, UPI. AP. AFP) Pakistan heeft voorgesteld zijn troepen voorwaarde lijk terug te trekken van de grens met India, waar een zeer spannende situatie is ontstaan. India heeft tot nu toe weinig positief op dit voorstel ge reageerd. Volgens het officiële Pakistaanse perslbureau heeft de Pakistaanse pre sident Jachja Khan dit voorstel ge daan tijdens een ontmoeting met de Russische president Fodgorni ter ge legenheid van de (gisteren afgesloten) feestelijkheden in het Perzische Per sepolis. Het bericht werd in Karatsji verspreid enkele uren nadat president Khan daar was aangekomen vanuit Teheran. Het ziet er volgens waarnemers niet naar uit, dat het voorstel van Khan spoedig in praktijk kan worden ge bracht. De Indiase minister van de fensie, Ram, zei gisteren, kennelijk ln antwoord op het voorstel, dat hij zijn troepen niet van de grens met Pakis tan zal terugtrekken, zolang de crisis in Oost-Pakistan onopgelost blijft. „Als de Pakistaanse militaire junta ons de oorlog opdringt, zullen onze troepen voorwaarts trekken en de Pakistaanse steden Lahore en Sialkot bezetten", aldus Ram. Uit welingelichte kringen in New Delhi werd gisteren vernomen, dat de krisis tussen India en Pakistan vorige week reeds heeft geleid tot stappen van Moskou, Washington en Peking. Terwijl de VS en Rusland zich zou den hebben beijverd bij India op de grootste matiging aan te dringen, zou China president Jachja Khan van Pa kistan hebben laten weten hem niet te steunen bij „enige agressie tegen India". VEGHEL De 25-jarige G. van S. uit Veghel is zaterdagmiddag in zijn woonplaats gearresteerd op verden king van poging tot doodslag of zwa re mishandeling. Hij had vrijdag nacht de caféhouder Bongaerts met een ongeveer 15 kilo .zware smeed ijzeren ketting op het hoofd geslagen. De man, die aanvankelijk in het plaatselijke St. Jozef-ziekenhuis was behandeld, ligt nu in het gemeentelij ke ziekenhuis van Tilburg. Zijn toe stand is vrij ernstig. Van Sdie werkloos is, kwam tot zijn daad nadat hij en zijn broer W. van S., ruzie hadden gekregen met de caféhouder. Deze had hen verboden aan dc bar plaats te nemen omdat zij te weinig geld bij zich zouden hebben gehad. Hoewel de beide broers in eerste inrantie het veld ruimden, kwamen zij even later terug. Ditmaal echter gewapend met een zware ketting, die zij hadden losgerukt uit de omheining van de tuin van een tegenover het café wonende notaris. Wild om zich heen slaand, trof één van hen daar mee de caféhouder, die zodanig werd gewond, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. G. van S. heeft tegenover de rijks politie van Veghel zijn daad bekend. MOSKOU (UPI) De Russische premier Kosygin is vannacht in Canada aangekomen voor een officieel bezoek van acht dagen. Het is het eerste bezoek van een Russisch regeringshoofd aan Ca nada en past in het streven van het Kremlin de relaties met deze reusachtige polaire buurman te intensiveren. In mei van dit jaar bezocht de Ca nadese premier Pierre Trudeau reeds de Sowjet-Unie. De huidige buiten landse reis van Kosygin, zijn derde in enkele weken, maakt onderdeel uit van het grootscheepse diplomatieke offensief van de Russen, dat sinds de aankondiging van Nixons reis naar Peking, is losgebarsten. Tot voor kort bestonden de Rus- sisch-Canadese contacten voorname lijk uit aan- en verkopen van tarwe, maar beide landen gaan thans steeds meer samenwerken bij de ontwikke ling van hun uitgestrekte arctische gebieden, die rijk zijn aan mineralen en andere grondstoffen. Tijdens het bezoek van Trudeau aan Moskou werd reeds besloten dat de beide lan den elkaar minstens één keer per jaar op ministreel niveau zullen con sulteren. In Ottawa zal Kosygin uitgebreid besprekingen voeren met premier Trudeau over bilaterale en interna tionale kwesties. Behalve in commer ciële zaken, zijn de Russen volgens waarnemers in Ottawa, ook geïnte resseerd in Trudeaus pragmatische buitenlandse politiek. Verder wordt verwacht, dat Kosygin zal inhaken op het Canadese ongenoegen naar aan leiding van Nixons tien-procent-im portheffing, die vooral Canada zwaar heeft getroffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5