„Haal de hogere inkomens uit de geheimzinnige sfeer" r"i Niet doen net-als-de-dominee Politie jaagt op IRA-aanvoerder KERN C_J BER^PWCSWFRK 2 moderne theeglazen Uw probleem is het onze Puzzelhoek r i bon Een woord voor vandaag alles goed en wel UIT DE KERKBLADEN 2 MAANDAG 18 OKTOBER liEU Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar in verhand staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. C. A. Bakker (laatste vooroorlogse OfV-bestuurder): Vraag: Wat is beter, espresso- of Dl terkof f ie? Antwoord: Het verschil is dat de eerste veel geconcentreerder en ster ker is dan de laatste. Als men last heeft van een zwak hart of slapeloos heid, kan men beter filterkoffie ge^ bruiken, maar voor koffiellefhebbers is espressokoffie veel lekkerder. Vraag: De opaal in mijn gouden ring is erg dof geworden. Wat is hier aan te doen? Antwoord: De opaal is een steen, die prachtig van kleur kan zjn, maar met zijn hardheid van 5 1/2-6 1/2 te zacht is voor een steen in de ring. De onvergankelijkheid van een edelsteen houdt namelijk in de eerste plaats verband met zijn hardheid. Voor edelstenen komt het erop aan, dat zij niet of moeilijk krassen kunnen op lopen- De ruwe hardheidsschaal, die in de mineralogie gebruikt wordt en waarin diamant de grootste hardheid (namelijk 10) en talk de laagste (nl. 1) bezit, is ook bruikbaar voor beoorde ling van edelstenen. Aangezien kwarts een hardheid heeft van 7. en stof veel kwarts bevat, zal elke steen, die een hardheid van 7 of minder bezit, op den duur dof worden. Mis schien kunt u uw opaal opnieuw la ten polijsten door een juwelier. Vraag: Hoe maakt een spin een web tussen twee stoelen, dus hori zontaal? Antwoord: De spinnen hebben op het achterlijf twee tot vier paar spin tepels. Deze zijn ontstaan uit embryo nale ledematen, hetgeen erop wijst, dat spinnen ontstaan zijn uit die ren, die aan alle segmenten poten be zaten. Op de top v.d. spintepels mon den verschillende soorten spinklieren uit. Deze spinklieren leveren een in de lucht snel opdrogende stof. waar van met behulp van speciale weef- klauwen aan het vierde paar poten dunne draden worden gevormd, die het dier gebruikt om zijn web te ma ken. De uitgeworpen draad is zeer licht, elastisch en kleverig. Er zijn spinnen, die hun draad als lift ge- ken. Het ene eind maken ze vast, bij voorbeeld aan het plafond, en al spinnend laten zij zich langs de lan ger wordende draad naar beneden zakken. Willen ze naar boven, dan nemen ze de draad in en klimmen zo omhoog. Een heel merkwaardig ge bruik maken jonge spinnen van hun zijden draden; zij beoefenen er. de zweefsport mee. In het najaar klim men zij ergens naar een hooggelegen punt en beginnen met het achterlijf in de lucht een draad te spinnen, die uitwaait op de wind. Soms hecht deze draad zich aan een tegenovergesteld punt vast. waardoor er een nagenoeg horizontale draadverbinding ontstaat. Soms ook, als de draad langgenoeg is, laten de spinnen [Kun houvast los en het net wordt met zijn passagier meegenomen door de wind. Grote af standen leggen de spinnen af met hun zweeftoestellen, natuurlijk altijd voor de wind. Vandaar de vele herfstdraden in het najaar. U kunt nu gemakkelijk begrijpen dat spin nen nagenoeg horizontale netten kun nen maken. door Klaas van der Veen UTRECHT „We moeten in Nederland met spoed naar geïnte greerde collectieve arbeidsovereenkomsten, waarin alle lonen en sa larissen in een bedrijfsgemeenschap, van hoog tot laag, geregeld zijn. Waarin niet alleen het loon van de arbeider, maar ook het salaris van de administratieve medewerker en het inkomen van de directeur te vinden zijn. Ik geloof, dat daardoor een geweldig stuk al of niet latent onbehagen bij de massa der werknemers zou worden weg genomen". Aan het woord: de heer C. A. Bakker (Kees voor intimi), de loon-, prijs- en volkshuisvestingsdeskundige van het Christelijk Nationaal Vakverbond, die vandaag (na een afscheidsreceptie in Utrecht) met pensioen gaat. Het zijn geen kleine problemen, die de heer Bakker werden toevertrouwd. Op elk van de drie genoemde terrei nen hebben zich, vooral de laatste tien jaar, herhaaldelijk grote inspan ningen voorgedaan en het vakbewe gingsleven van C. A Bakker was dan ook een bewogen leven. Al zullen „buitenstaanders" daarvan nooit veel gemerkt hebben, want Kees Bakker blijft zo te zien ook bij de hoogste golfslagen de rust zelve. Insi ders weten echter maar al te goed, dat het ook bij hem van binnen hef tig kan toegaan, vooral als er met de rechten der werknemers gesold dreigt te worden. Met Kees Bakker ver dwijnt maandag de laatste „vooroor logse" vakbewegingsleider uit de 1 2 3 4 S 6 1 Anagram puzzel Uit de woorden van de eerste rij moe ten de woorden van de tweede rij ge vormd worden. De beginletters van de woorden uit 'de eerste rij vormen de naam van een beroep. 1. part - smart 2. zwemvogel - Europeaan 3. meisjesnaam - rivier in Italië 4. romp- steenklomp 5. koningstitel in Peru - bijb. figuur 6. bamboestaketsel - lichte bedwelming 7. opgeworpen hoogte - plezier Oplossing vorige puzzel 1. gul, 2. elger, 3. nop, 4. elite, 5. malle, 6. Ursem, 7. imker, 8. dol, 9. emmer, 10. nok. GENEMUIDEN (Vervolg van pag. 1) De politie legde, mede naar aanlei ding van tips van de Britse politie, direct verband tussen deze wapen zending en de rondreis die IRA-leider O'Connell deze maand door Europa maakt en hield er rekening mee, dat Doogan en O'Connell wel eens een en dezelfde persoon konden zijn. Bij controle van de hotelregisters bleek O'Connell zich inderdaad een week in Amsterdam te hebben opge houden, samen met een jonge vrouw. De laatste dagen had hij doorge bracht in het Delphihotel. Tot zijn arrestatie kwam het echter niet Toen de recherche zich bij het bewuste hotel vervoegde, bleek hij net tien minuten tevoren met zijn reisgenote en bagage te zijn vertrok ken. De naam van de door de Amerikaan opgegeven Doogan vond de politie in geen enkele hotel-opgave. Europese communisten en het Iers Republikeinse Leger. In een vraaggesprek voor de radio zei Faulkner dat de vangst bevestigd had wat hij altijd reeds vermoed had dat er goede verbindingen bestaan tussen het IRA en communisten ach ter het IJzeren Gordijn. Onlangs zijn in Tsjechoslowakije gemaakte wape nen gevonden oij huiszoekingen in IRA-gebieden, aldus de premier. Majoor Gerritsen kon niet zeggen of deze onderschepte zending er een is van een reeks van klandestiene wapentransporten, die mogelijk vaker via Nederland hebben gelopen. Ge dekt door goede papieren is wapen transport namelijk een volkomen le gale zaak. De DC-6 werd gisteren vrijgegeven, het toestel vertrok daarna met een andere gezagvoerder van Luik naar Lourdes met een groep bedevaartgan gers. CNV-top en hij weet dus om welke -echten het hier zoal gaat. Hij zou er vele uren (desnoods vele dagen) over kunnen praten, maar deze week was zijn tijd nog uiterst beperkt („Ik zal net straks stellig als een stukje be vrijding ervaren niet meer op m'n agenda te hoeven leven"). Ondoorzichtig In zijn ruim 33 jaren vakbewe- ging«werk, eerst bij de „bouwbond" en sinds 1959 bij het CNV, heeft de lieer Bakker vooral ervaren hoe be langrijk psychologische factoren in de loonpolitiek zijn. „De arbeidsvoor- v/aarden van ongeveer tweederde van de beroepsbevolking zijn nu in CAO's geregeld. Dat is een gelukkige zaak, maar het heeft ook nadelen, want daarmee zijn deze werknemers tevens het gemakkelijkst grijpbaar en moe ten zi.i ervaren dat het mogelijk is 'nun eenzijdig lasten op te leggen, zoals we dat bijvoorbeeld met de al gemene loonmaatregel gezien hebben. De inkomensstructuur van de rest 's onduidelijk, ondoorzichtig en daardoor niet of nauwelijks grijp baar. Dat is iets wat de CAO-werk- nemers ontzettend steekt Daarin moet ook hun huiver voor matiging worden gezocht: wat is de garantie dat ook de hogere inkomens voldoen de aan de gewenste beperking van de loonstijgingen bijdragen? Of zullen de lagere inkomensgroepen de lasten straks weer grotendeels alleen moe ten dragen?" De heer Bakker: „Waarom moeten die hogere inko mens in het bedrijfsleven zo in de geheimzinnige sfeer blijven? Waarom zouden de werknemers in een bedrijf niet mogen weten hoeveel de direc teuren en andere stafmensen verdie nen en hoeveel zij er jaarlijks op vonrui-, gaan? Dat is in Amerika de gewoenste zaak van de wereld. We kunnen toch ook precies nagaan wat een burgemeester, een wethouder of een directeur van een gemeentebe drijf verdient? Ik: geloof dat de vakbeweging met kracht moet streven naar geïntegreerde „van-hoog-tot-laag- CAO's". Daardoor wordt een groot stuk onduidelijkheid en geheimzin nigheid weggenomen, wordt ook de irkomensstructuur van de „boven laag" doorzichtig, en wordt ook op die greep indien nodig een zekere greep mogelijk. De vakbeweging ziet steeds meer de noodzaak daarvan in. Op de laatste studieconferentie van het CNV is er ook weer voor gepleit. Gewoon een zaak van rechtvaardig heid". Nivellering Vraag: „acht u die doorzichtigheid ook nodig om gemakkelijker tot een verdere inkomensnivellering te kun nen komen, zoals de vakbeweging wil?" De heer Bakker: „Inderdaad." Vraag: „Uit de laatste macro-econo mische verkenning van het Centraal Planbureau blijkt, dat het werkne mersaandeel van het nationaal inko men is gestegen van 75.5 pet. in 1969 tot 81 pet in 1971 en volgend jaar wellicht zal oplopen tot 83 pet. Het niet-CAO-inkomen wordt relatief steeds verder teruggedrongen. Is het nu nodig aan die trend nog een extra impuls toe te voegen, zoals bijvoor beeld in de matigingsplannen van de vakbeweging voor volgend jaar? Te meer, omdat verdeling van de topin komens over de brede laag van de bevolking individueel zeer weinig zo den aan de dijk zet." De heer Bak ker: „Dat laatste is juist, maar ik vind wel dat verdere nivellering noodzakelijk is, voornamelijk ten gunste van de allerlaagste inkomens en andere groepen in de hoek waar klappen altijd het hardst aankomen. Maar het is vooral ook nodig om psy chologische redenen." Vraag: „Is het 'afgezien daarvan niet effectiever zekere correcties Contact Volgens majoor E. E. Gerritsen, commandant van de dienst lucht vaart, heeft echter wel een zich Doogan noemende man vorige week telefonisch contact opgenomen met het internationale expeditiebedrijf Van Dijk in Amsterdam met het ver zoek de lading verder te transporte ren. Dit bedrijf zou echter hebben ge weigerd. Daarna zou Sabena zijn be naderd. Onderhandelingen over het transport waren zaterdag echter niet afgerond en zouden vandaag zijn voortgezet. Welke de uiteindelijke bestemming van de lading zou moeten zijn, werd niet meegedeeld. Ook de gearresteer de Amerikaan en de Belgische gezag voerder (die vandaag of morgen voor de Haarlemse officier van justitie zullen worden voorgeleid) hebben daarover niet los gelaten. Vooralsnog gaat de politie met haar vermoedens alleen af op verklaringen van Scotland Yard én op de aanwe zigheid van O'Connell in Amsterdam op het moment, dat het wapenvlieg tuig op Schiphol aankwam. Communisten Premier Brian Faulkner van Noord- Ierland verklaarde gisteravond dat de wapenvangst op Schiphol bewijst dat er directe contacten zijn tussen Oost- (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel leuk om eens anders thee te drinken Ik geef op als nieuwe abonnee: B*"* ItMUJit: ü.pw kwartaal par maand BA!sbeloning voor mijn aktiviteit I Iontvangik2theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze I <krant veertiendagen gratis. Mijn naam g C. A. BAKKER aan te brengen in de onderlinge inko mensverhoudingen van de diverse be roeps-groepen? Is het bijvoorbeeld te rijmen, dat een havenarbeider met z'n uiterst zware werk minder geld voor zijn gezin verdient dan menige jonge typiste?" De heer Bakker: „Ook dat is een punt waaraan de vakbeweging aan dacht zal moeten schenken. Het is in derdaad een vraag of de verdeling van het loon over verschillende inko menscategorieën van de beroepsbe volking wel redelijk en rechtvaardig is. Maar het is een heel moeilijk pro bleem, waarbij vraag en aanbod en historisch gegroeide normen (t.a.v hand- en geestesarbeid, opleiding e.d.) een belangrijke rol spelen". Inflatie Het kan niet anders: ook de inflatie komt ter sprake. „We moeten er ge zamenlijk ernstig naar streven de loonkostenontwikkeling (dus niet al leen de stijging der CAO-lonen, maar ook alle andere arbeidskosten voor de werkgever) weer zo dicht mogelijk in de buurt van de produktiviteitsstij- ging te brengen. Er is de laatste ja ren wat al te gemakkelijk met het loonkostenbegrip omgesprongen. Het terugdringen daarvan gaat echter niet van het ene jaar op het andere, dat is een kwestie van jaren en het succes ervan hangt voor een heel be langrijk deel ook af van de mate, waarin de prijsstijgingen eveneens kunnen worden teruggedrongen. Als we er *ru in slagen de lijn en de gewenste richting om te buigen is er al veel gewonnen. En daarom vind ik het onverstandig van VNO-voor- zitter Bakkenist, dat hij volgend jaar een reële inkomensverbetering onmo gelijk acht. Iedereen weet dat dit een onhaalbare kaart is. Drs. Bakkenist heeft al meer van die losse flodders afgeschoten, die psychologisch een geheel verkeerde uitwerking hadden. Nee, dan vind ik de opstelling van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond heel wat verstandiger, voorzichtiger, realistischer." Europees plan Overigens beseft ook de heer Bak ker natuurlijk heel goed, dat Neder land het inflatieprobleem niet geïso leerd kan oplossen. „Ik vind dat er een Europees plan moet komen voor de inflatiebestrijding. Maar daarmee hangt natuurlijk weer nauw samen de vraag in hoeverre we in Europa tevens tot een gezamenlijke inko menspolitiek kunnen geraken. Het is zeer de vraag of de EEG-landen daarvoor al rijp zijn. Toch moeten we die kant op, met het gevolg uiteraard dat het Nederlandse inkomensbeleid dan een soort regionaal beleid wordt. Ik kan me overigens voorstellen dat er ook in Nederland zelf ten aanzien van verschillende gebieden een gedif ferentieerd loonbeleid wordt gevoerd. Terug naar de loon-gemeenteklassen kwartet I trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter). H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. die de vakbeweging met zoveel moei te weer uit de wereld heeft gekre gen?" De heer Bakker: „Nee, dat niet, maar wel een afstemming op een of meer hele gebieden. Hogere loonstij gingen in het Noorden des lands dan in de randstad bijvoorbeeld. Zoiets als de regering van plan is met het afremmen van investeringen in het westen, gepaard aan investeringsbe vordering in het Noorden: maar ook hierbij speelt de arbeidsmarkt een grote rol en dergelijke plannen kun nen op langer termijn hun uitwer king hebben." Kees Bakker mag dan de laatste „vooroorlogse" CNV-bestuurder zijn, hij is niettemin (of misschien wel juist daarom) een warm voorstander van maatschappij-vernieuwing. „Maar", zegt hij, „vernieuwing van de samenleving kan alleen maar sla gen als ook de mens zelf verandert." Zijn mentaliteit jegens de naaste, zijn bereidheid om solidair te zijn met en offers te brengen voor degenen die het moeilijk hebben.... Daarom vind ik het van zo'n groot belang dat er een christelijke vakbeweging is, want vernieuwing van de mens is: leven en werken naar de normen van het bijbels evangelie." Oeliei »»i nroces teen Ts'eel'iseh 'ournalist PRAAG (DPA) De Tsjechoslo- waaks*» journalist Arnost Przak (52) is in een tot nu geheim gehouden proces wegens spionage en zwendel met deviezen tot tien jaar gevange nisstraf veroordeeld. Het Tsiechoslowaakse communisti sche partij-orgaan Rude Pravo be- schuidigde zaterdag in een artikel on der de kop „Opkomst en val van een journalist", vooral Amerikaanse di plomaten in Praag ervan Przak als spionagewerktuig te hebben gebruikt. De journalist zou in de tijd van de „Praagse Lente" echter ook andere divlomatieke vertegenwoordigingen en buitenlandse collega's geheime in formaties hebben doen toekomen. NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Schoonoord, kand. C. Maats te Utrecht, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Almen, kand. R. y. d. Woude te Leiderdorp; naar He- melum, T. W. Dekker te Rotterdam. GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt: voor Nieuw-Londen en voor Zevenhuizen, D. Dijkstra te Zuidwolde (Gr.); voor streekgem. Midden-Betuwe, A. Trapman te Velp. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Rotterdam-West, J. Brons te Veenendaal. Beroepen te Rotterdam-Centrum ds. C. Verhage te Den Haag en ds. J. J. Rebel te Hilversum. BAPTISTENGEMEENTEN Beroepen: te Utrecht, G. van 't Wout te IJmuiden, die dit beroep heeft aangenomen. God i$ van mij geweken. Hij antwoordt mij niet meer. (1 Samuël 28:15). Men kan medelijden voelen met een man als koning Sa Daar doolt hij in de donkerste nacht van zijn leven. Een len dat zo veelbelovend was begonnen. Zijn wereld is in elkaar stort. Een overmacht van Filistijnen rukt op hem aan. In uiterste nood roept hij tot God.En God antwoordt niet. Hij weten, wat God nu wil, wat God zegt. Vertwijfeld zendt Saul SOS uit, maar alles blijft stil. Niets dan de echo van zijn ei- angstige stem. Is het waar? Antwoordt God hem werkelijk niet? Saul, die leven lang koppig zijn eigen weg was gegaan en God maar laten praten, wil zbljfs nu nog niet inzien, dat God hem zo du lijk mogelijk antwoordt. Heel het faillissement van zijn leve een Gods antwoord, is er het bewijs van. dat God worstelt met i dez mens. Een mens kan zich hopeloos alleen voelen. Door alles iedereen, zelfs door God verlaten. „God antwoordt mij meer.Is het werkelijk zo? K We lezen vandaag: Mattheus4:18-22 lil Opzienbarend boek (2) Ingevolge het stukje onder deze ti tel in uw blad van 8.10.71, gaarne een korte memo voor mej. Sonja van der Rijst. De Orde Rosae Crucis pt Roze- kruizers Orde Amorc verwerpt beslist de bijbel niet als Gods woord, zoals zij meent te mogen beweren. Uit haar apodiktische verklaring blijkt dat zij het prachtige boek van dr. Spencer Lewis: het Mystieke Leven van Jezus, niet heeft gelezen. Hoewel de Rozekruisers Orde, die ruim drie duizend* jaren bestaat, geen godsdienst is, heeft zij zich ook in de tijd toen Jezus op aarde was verdiept in Zijn uitspraken en doet dat tot op de huidige dag nog. Verder is de Rozekruisers Orde in geen enkel opzicht geheimer dan bijv. een bankinstelling, die niet iedereen inzage geeft van haar cliëntenlijst. Iedereen kan, indien hij/zij dat ver boekt, kennis nemen van de eeuwen oude leringen dezer wereldwijde or ganisatie door te schrijven aan Stieh-f ting Amorc, Groothertoginnelaan 36, Den Haag. tel. 33 15 77 of Postbus 7031, Den Haag. Voordat Mej. Van der Rijst begint met beschuldigen, moet zij eerst eens kennis nemen van wat de Amorc beoogt en doet voor haar duizenden leden. Den Haag E. van Drenthcm Soesman (Belijdend Lid Ned. Herv. Gem.) Secretaris-Generaal, De Rozekruisers Orde A.M.O.R.C. Luister- en kijkgelden ^■ibwuwju. Wat al enige tijd als proerballon in de lucht hing, is nu naderbij geko men nl. het plan tot verhoging van de luister- en kijkgelden. En dat terwijl wij bijna dagelijks getuigen kunnen zijn van geldsmijterij vooral,bij de televisie, als daar zijn: beloningen van' 30-50-100 gulden voor het beant woorden van één vraag, het oprichten van ingewikkelde en dure bouwsels voor éénmalig gebruik, het geven van cadeaus aan de lopende band aan één persoon, hoge honoraria voor zeer kortstondig optreden van artiesten, en ga zo maar door. Vraag: zou het niet voor de hand liggen eerder op dergelijke posten te bezuinigen dan maar weer eens de luister- en kijkgelden te verhogen? Den Haag N. nAt. Jantsenius Paul Paulus heeft gisteren de ciskaner pater Maximiliaan zalig verklaard. Pater Kolbe o leg in het kamp Auschwitz zijn let Hg dat van zijn landgenoot Frcuzcgme jowiczek te redden. "edi Meer gereformeei legerpredikante gevraagd M LUNTEREN De gereforxt synode (die op reces is tot 22 ni her) heeft een dringend beroe daan op de predikanten, om wae zij daartoe worden uitgenodigd rei beschikbaar te, stellen voor de g Der lijke verzorging Van de militairs 'ito synode deed dit naar aanleidinj r£te de verzuchting in het rapport he deputaten voor de geestelijke v< nin ging, dat de werving van predik ?ei voor de krijgsmacht „een mof «f en vermoeiende aangelegenhei 'sr geworden. „Eigen problemen ten sec zien van onze defensie weerhoud toenemende mate jonge predik het offer te brengen, dat van kerkleden wordt gevraagd, die litaire dienst met dezelfde probfcn worstelen", aldus deputaten. Ei thans 131 krijgsmachtpredikant actieve dienst, onder wie 39 ge meerde. Dat aandeel is wel eer 'ijl ger geweest. g Grote waarde bleek de syno hechten aan het voortbestaan vj wekelijkse uur geestelijke vi 1 ging. Dat zal niet opgeofferd i lü worden voor vormingsdagen. 1 taat ds. K. P. van der Wal uit kon op grond van een recent gf'" met de toekomstige hoofdleger! kant ds. R. J. v. Pagée meedele le dit ook niet het geval zal zij m (n: 1"! In het veertiendaagse lutherse blad ELK vindt prof. dr. C. H. Lindijer in een doopsgezind bericht over een bijeenkomst van zijn liefdepredikers aan leiding om zich af te vragen: wat vinden wij van lekepredikers? Hij geeft achtereenvolgens pro èn contra: „Het is een geweldige hulp voor kleine, afgele gen gemeenten, in het bijzonder in vacature- en vakantietijd. Het past in het beeld van het wat kleiner worden van het aantal predikanten. Het is een groot voordeel als leken zo meewerken en als de gemeente het nu eens uit de mond van niet-beroeps-predikers en van mensen die midden in de maatschappij staan hoort." „Ik heb de indruk dat de opleiding en (bij-) scholing van predikanten op het ogenblik niet grondig genoeg kunnen zijn, het werk van ons, pre dikanten, moet theologisch, pastoraal, liturgisch enz. veel kwaliteit hebben. Een preek is vakwferk, uitleg van de boodschap van de bijbel in de taal van vandaag, voor mensen van nu. Daarom aar zel ik toch wat t.a.v. lekenpredikers. Ik zou dan toch altijd opgeleide lekenpredikers willen (de doopsgezinde liefdepredikers zijn dit niet; onze mensen met acte godsdienstonderwijs wel) Bij de herstructureringsplannen van het seminarium hebben wij wel gedacht aan de vorming van le ken (kerkeraadsleden, kader), maar nog niet aan lekenpredikers. Zou dit wel moeten? Ik kan me best voorstellen dat een niet-predikant de kansel bestijgt (waarom niet?), maar dat hij dan in een voorkomend geval op eigen wijze zijn woord spreekt, dus niet net-als-de-dominee. Is het een onjuiste gedachte van mij dat leken, eenmaal op de kansel geklommen, geneigd zijn om auto matisch de domineesweg te bewandelen? De zaak lijkt me het overdenken waard." In Overweg, informatieblad van het bisdom Breda, schrijft dr. L. Alting von Geusau over de aanstaande bisschoppensynode in Rome o.a. dit: „In vele landen bestaat een groeiende kloof tussen twee kerkbegrippen, het autoritaire en het wederkerige. In meer democratisch denkende groepen, waartoe ook veel bisschoppen behoren, is een groeiend skepticisme tegenover de institu tionele kerk, zoals die zich internationaal en vaak ook nationaal manifesteert. Er is in vele landen daardoor opvallend weinig interesse geweest voor de synode van dit jaar bij velen die zich bij vorige gelegenheden nog zouden hebben ingezet. Er is vooral ook een afkeer om mee te doen te bespeu ren bij de jongste generaties. Dit heeft in ver- schillende landen tot een zekere verschuiving naar „rechts" geleid, die zeker tot uiting is gekomen bij de keuze van de bisschoppen, die als verte genwoordigers naar Rome gaan. Toch kan de komende synode belangrijk en in teressant worden en in zeker opzicht verrassingen bieden, allereerst wegens de massale communica tie, die ze tot stand brengt op een moment van vrij sterk nationalisme. En vervolgens wegens een nieuwe rol, die de Derde Wereld wel eens zou kunnen gaan spelen op het gebied van „De rechtvaardigheid in de wereld". Een nieuwe ge neratie van bisschoppen uit Latijns Amerika (Pe ru, Chili, Bolivia, Panama, Brazilië, Afrika, Z bia, Rhodesië, Zuid-Afrika, Kameroen, Azië, C Ion, Indonesië, Pakistan) kon, gesteund door dit gebied open elementen in het westen 1 België. Canada) Vel eens blijken een betreü lijk radicale weg in te slaan op het gebied g? „menselijke bevrijding" (rechtvaardigheid, vi pi verdraagzaamheid, racisme). De vraag, die uit vele reacties opkomt is p naar een veel radicalere en concretere pos Ff keuze van de kerk tegen onderdrukkende mi ten, vooral tegen het kapitalisme en het kolo lisme. In het licht van deze enorme problem ken worden in verschillende landen van de r Wereld binnenkerkelijke kwesties zoals het j baat dan ook vaak als secundair gezien: als P ties die zichzelf zullen oplossen." In Kerkvenster, blad van de hervormde! meenten Scharnegoutum c.a., Sneek en IJsbrf turn c.a., schrijft ds. J. A. Vaandrager overl t.v.-gesprek Bomans-Jongeling en hij besluit! verhaal zó: „Op Bomans' (strik)vraag hoe de goedheid te rijmen valt met het bestaan van een hel, I woordde Jongeling dat hij zich van oordeel I hield. Een antwoord waaruit bescheidenheid innerlijke beschaving bleek. Hij wilde het f bleem niet gladjes ontkennen of wegpraten er was ook niet nodig om de goede God te verd gen. Het samen optrekken met de groepering ds. Abma, dc Staatkundig Gereformeerde bleek vast te zitten op het punt van de verdra zaamheid. Jongeling achtte het niet rechtvaa en ondemocratisch om bijeenkomsten en publj ties te verbieden van mensen die tegen Woord ageerden. In een tijd waarin traditionj en progressieven in en buiten de kerk tyranni?k om de oren slaan, doet zo'n opmei weldadig aan. Op die basis zou ik in de gem nog wel 's een Jongelingsvereniging willej richten."

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2