POLITIE JAAGT OP IRA-AANVOERDER Bij overval op winkel f 150.000 buitgemaakt Gifschip weer in opspraak Vapenzending op Schiphol onderschept Mebol aan de ketting Mèt uw hulp bouwen we verder Zonder u kan dat niet! KASSIER BEDREIGD MET PISTOOL EN MES Vijf doden in Crita) Nrd-Ierland Het Kwartet Castro naar Chili Kind uit rijdende trein gevallen Teel wind Nfteewe Leidse Couiraiiit Maandag 18 oktober 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" rUienu, S5.tr» dkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31 441 Giro 58936 Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. ƒ6,95, p. kw. 20,65Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Twee mannen hebben zaterdagavond 125.000 gulden aan contanten en 5.000 gulden aan kascheques buitgemaakt bij een overval op het cash- en carrybedrijf Konmar aan de Waldorpstraat in Den Haag. Omstreeks half zeven dwongen zij de hoofdkassier J. Holtman (55), toen hij naar buiten kwam, onder bedreiging van een pistool en een mes, weer naar binnen te gaan en twee kluizen te openen. De heer Holtman, die alleen was, was juist bezig de buitendeur op het nachtslot te draaien, toen er een man achter hem kwam staan die hem toe beet ..open die deur". De overvaller had een pistool en een mes in de han den en hield tevens een lap voor zijn gezicht. In het halletje kreeg de kas sier opdracht op zijn knieën te gaan zitten, waarna de overvaller zijn hand langer binnenriep. Vervolgens werd de heer" Holtman gesommeerd de kluis in het halletje te openen. Hierin bevond zich een fors bedrag in de geldlades. De overvallers waren kennelijk goed bekend in het bedrijf, want zij wisten de andere kluis in de bezemkast ook te staan en ook deze kluis moest de kassier onder bedreiging van mes en pistool ope nen. In deze kluis lag het grootste deel van de 125.000 gulden opgebor gen in tasjes waarin de cassieres 's avonds hun kasgeld doen. Nadat de overvallers zich van het geld hadden meester gemaakt, werd de kassier in de bezemkast opgesloten en namen de mannen de benen. Na ongeveer 5 minuten slaagde de heer Holtman erin een hardboardplaat in de deur te trappen. Op straat alar meerde hy een voorbijganger die bij het benzinestation op de hoek de po litie belde. De overvallers hadden on geveer drie kwartier de tijd geno men. Zij konden ongestoord werken, omdat het bedrijf in een stille fa- briekswijk ligt. waar 's avonds nie mand te bekennen valt. De directeur van Konmar, die boven het bedrijf woont, was op het moment van de overval niet thuis. Naar de recherche meedeelde was de kassier uiterst nerveus, toen hij zijn verhaal tegen de politie vertelde. De eerste overvaller zou ongeveer 1.80 meter lang zyn, omstreeks 30 jaar, een Indonesisch type met snorretje en zwart achterover gekamd glad haar. Hij droeg een blauwe regenjas. Van de tweede overvaller kon de kas sier geen enkel gegeven omtrent zijn signalement geven, dan het vermoe den dat hij iets kleiner was dan zyn gewapende vriend. De kleine overval ler zou geen wapens hebben gebruikt. De kassier kon niet vertellen hoe de mannen het geld hebben meegenomen. Toen de kluizen open waren, moest hy weer .met afgewend gezicht op de knieën gaan zitten. Er wordt in de omgeving van de SANTIAGO (AP) President Sal vador Allende van Chili heeft be kendgemaakt dat premier Fidel Cas tro van Cuba Chili ,in de eerstko mende weken' zal bezoeken. Uit vei ligheidsoverwegingen weigerde hij een exacte datum te noemen. Aange nomen wordt echter dat het 3 novem ber zal zijn, de dag waarop Allende een jaar aan de macht is. Waldorpstraat regelmatig ingebroken. Vorige week was er bü de Konmar nog een inbraak gepleegd. DEN HAAG Ir. P. S. Heerema te Wassenaar, een van de geldschie ters van radio Nordsee. heeft beslag laten leggen op de Mebo I, het be voorradingsschip van het zendschip Mebo II. De Mebo I ligt in de haven van Scheveningen. Eveneens is beslag ge legd op gelden die radio Veronica van plan was te betalen aan radio Nordsee. Deze betaling van Veroni ca aan Nordsee maakt deel uit van de schadevergoeding die Veronica moet betalen na. de bomaanslag op het concurrerende zendschip Mebo II. De heer Heerema zei. dat hij nog een vordering van enkele honderd duizenden guldens op de eigenaar van radio Nordsee De Zwitsers Meisner en Bolier heeft. f tl VANDAAG NOG kunt u ons laten weten hoezeer u het behoud van de Christelijke Pers ook uw zaak vindt! VANDAAG NOG kunt u uw zoon, uw ge trouwde dochter, uw buurman of uw vriend vragen óók abonnee te worden van uw krant! VANDAAG NOG kunt u iemand een abon nement op onze krant schenken en het abonnements geld voor de rest van het jaar (of langer) voor uw rekening nemen. VANDAAG NOG kunt u ons bellen en uw nieuwe abonnee telefonisch opgeven of onderstaande bon invullen. Ik geef op als nieuwe abonnee: Naam: Straat Plaats: Betaalt per maand per kwartaal per jaar Het abonnementsgeld wordt betaald door: Hokje naar keuze Invullen. De nieuwe abonnee krijgt onze krant eerst veertien dagen gratis. Opgegeven door: Adres:Plaats: de nieuwe abonnee onderstaande abonnee Zend mij als premie: 2 moderne theeglazen/smeedijzeren kandelaar met dikke kaars/decoratieve onderzettegel. (doorhalen wat niet wordt verlangd) Postzegel is niet nodig ais u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT antwoordnummer 267, Leiden Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL/LONDEN De jacht op een van de leiders van het Ierse Republikeinse Leger IRA, de 33-jarige David O'Connell, die vermoedelijk nauw betrokken is bij de zaterdag op Schip- bol ontdekte wapensmokkel, duurt nog voort. honderden Zeeuwsvlamingen zaterdag naar Den Haag om. bij mi- en waterstaat) te protesteren tegen de aangekondigde van de veren. Het gesprek van anderhalf uur tassen het van het comité 'Actie Westerscheldeveren' en de minister leidde niet tot directe resultaten. De heer Drees deed de toezegging met Staten van Zeeland het probleem van de veertarieven te gaan evenals de kwestie van een vaste overbrugging en voorts dc van rijkswaterstaat af te wachten. Hij hoopte in de loop van het jaar ten aanzien van de gehele problematiek een beslissing te kunnen 's Avonds op weg naar huis blokkeerden een groot deel van de Zeeuwen bij aankomst in Perkpolder de toegang tot de boot. W. Warnier van het actiecomité was daar bepaald niet gelukkig verklaarde dat het actiecomité daar geheel buiten stond, 'maar dat de deze blokkade op eigen initiatief hadden ondernomen. UTRECHT Dc 6-jarige William Jager uit Utrecht is zaterdag ernstig gewond toen hij bij Abcoude uit de op volle snelheid rijdende trein Am sterdam-Utrecht viel. De jongen werd met ernstig hersenletsel in het Wil- helminagasthuis in Amsterdam opge nomen. Het kind was met zijn moeder en grootmoeder in Amsterdam ingestapt en moet in een onbewaakt ogenblik een portier hebben geopend. Bij het veitrek uit Amsterdam waren alle deuren gesloten. De hele lading (die de codenaam „operatie patriot" droeg) was volgens deze documenten bestemd voor de firma Wendamont Ltd. in Londen. Bij navraag bij Scotland Yard bleken echter adres noch firma in Londen te bestaan. Voor de politie was dit reden de enige passagier, de 47-jarige Ameri kaanse, in Luxemburg wonende wa penhandelaar E.A.K. en de 47-jarige Belgische gezagvoerder J. M. van H. te arresteren. Tijdens zijn verhoor verklaarde de Amerikaan, de wapens in Praag te hebben gekocht om ze in Nederland over te dragen aan een ze kere Doogan. Dit is IRA-aanvoerder David O'Con nell, waarop jacht wordt gemaakt in verband niet de wapenzending die zaterdag op Schiphol werd onderschept. Voor vervolg zie pag. 2 Sinds zijn overhaast vertrek, zaterdagmiddag uit het Amster damse Delphihotel, heeft de po litie, die geassisteerd wordt door functionarissen van Scotland Yard, nog geen ander spoor dan zijn bij het Centraal Station ge vonden lege huurauto. De jacht werd ingezet nadat de dienst luchtvaart van de rijkspolitie zaterdagmorgen een clandestiene wa penzending van vier ton stenguns, geweren, bazooka's en munitie had onderschept, die met een Belgisch chartervliegtuig op Schiphol was aangevoerd. De lading was afkomstig van de Tsjechische wapenfabriek Omnipol en naar de politie aanneemt bestemd voor Noord-Ierland. Engelse tip Het toestel een DC-6 van de Belgische chartermaatschappij Pom- air werd aangehouden naar aan leiding van een tip van de Britse po litie, die had meegedeeld dat er „een luchtje aan transport uit Praag zat". Dat vermoeden bleek al gnuw juist: toen politiemensen van de dienst luchtvaart aan boord gingen, troffen zij 116 kisten met wapens en munitie aan. De daarbij behorende papleren gaven alle aanleiding voor een nader onderzoek. Bij controle bleken er na melijk twee verschillende vrachtbrie ven te zijn. Op de eerste, die vermoe delijk werd gebruikt voor de uitvoer uit Tsjechoslowakije, werd de inhoud openlijk aangeduid als een wapen zending; op de tweede, bestemd voor de doorvoer door Nederland, als 116 kisten machine-onderdelen. Rijkspolitiemannen in burger onder zoeken de kisten metwapens en mu nitie, die zaterdag op Schiphol wer den gevonden. Het oorlogstuig werd vervoerd door een DC-6 van de Bel gische chartermaatschappij Pomair en was waarschijnlijk bestemd voor het geheime Ierse leger IRA. (Van een onzer verslaggevers) DELFZIJL De voormalige Stella Maris nu varend onder de naam Constance is op nieuw in opspraak geraakt. Na in de nacht van zaterdag op zon dag bij Terschelling te zijn lek- gestoten, is het schip gistermor gen in Delfzijl binnengesleept met een lading, waarover tot nu toe de grootste geheimhouding wordt bewaard. Evenmin heeft men losgelaten waardoor het schip was lekgeslagen. Men volstond slechts met de medede ling. dat het over een scherp voor werp was gevaren. Bij het eerste noodsein zei de kapi tein, dat hij in ballast voer. Later sprak hij over afvalwater en in een radiotelefoongesprek met zijn re derij Tanker Transport Service in Rotterdam over „dat spul". De heer J. E. Struijker. bevrachter van de rederij, gewaagde enkele uren daarna van meervoudig onverzadigde vetzuren, die onmiddellijk door het zeewater zouden worden afgebroken. Volgens deskundigen is dit laatste echter uiterst onwaarschijnlijk. MET SPOED Staffunctionarissen van Tanker Transport Service, die zich naar Delf zijl hadden gespoed, weigerden elk verder commentaar over de aard van de lading. Evenmin wilde men mee delen hoe groot de lading was en hoeveel ervan op zee is verloren. Ge zien de zware slagzij zou het om een aanzienlijk gedeelte van de lading kunnen gaan. Direct nadat het schip, dat onder weg was van Rotterdam naar Ham burg. was lekgestoten, zond de kapi tein een SOS uit De averij liet zich al gelijk zo ernstig aanzien, dat zes bemanningsleden met een opblaasba re reddingssloep het schip moesten verlaten. Alleen de kapitein en de eerste en tweede machinist bleven aan boord. De zes man in de sloep werden even later opgepikt door de Duitse kust vaarder Ilse Mattiesen. De Constance werd op sleeptouw genomen door de Holland, die evenals het marinefregat Hermelijn na de noodseinen naar de tanker was opgestoomd. ZWERFTOCHT Eerder dit jaar kwam de Stella Maris in het nieuws toen bekend werd. dat het schip een lading giftige afvalstoffen uit Rotterdam onder de Noorse kust in de Noordzee zou los sen. Dit leidde tot heftige protesten van verschillende Europese regerin gen. Na een dagenlange zwerftocht op zee besloot de opdrachtgever toen na overleg met de reder de Stella Maris naar Rotterdam terug te roepen en de lading in waltanks te pompen. Gistermorgen sleepte de zeesleper ..Holland" de „Constance" (ex Stella Maris) met zware slagzij de haven van Delfzijl binnen. het geluk is als een echo, het itwoordt U, maar komt niet ur U toe. CARMEN SYLVA DE BILT Van het zeegebied noorden van de Azoren strekt ih via de Britse eilanden en omgeving tot boven de indinavische landen een krach- westelijke stroming uit. rin trekken storingen mee, die elijk de wind aoét aanwakke- en in zijn onmiddellijke om- ing ook regen veroorzaakt. In e situatie komt in de komen- 24 uur niet veel verandering. arometerstand: heden 10 uur cm (1008 milibar), dalend. Tl oog s en 3n sti at teer ijdei ensl Zon en maan 9 oktober: zon op 7.10, onder 9; maan op 7.31, onder 17.07; uwe Maan. "g water water, 19 oktober: Rotter- le getij 4.38, 2e getij 16.34; eveningen 2.59 - 15.14; Vlis- ;en 1.44 - 13.59; Haringvliet Zeezijde 3.26 - 15.41 BELFAST (Reuter) De bloedige onlusten in Noord-Ierland hebben sinds vrijdagavond reeds vijf mensen het leven gekost. Het laatste slacht offer, een Britse onderofficier, over leed gistermorgen in het ziekenhuis aan de verwondingen, die hij zater dag had opgelopen, toen een onbe kende man drie kogels op hem af vuurde. terwijl hij voor een verkeers licht stond te wachten. Daarvoor hadden vrijdag reeds twee van zijn collega's, eveneens in Belfast, het leven gelaten, nadat zij met machinegeweervuur waren be stookt »vanuit een voorbijrazende auto. Het derde slachtoffer viel zaterdag morgen in Londonderry. Het was eea Britse soldaat, die tijdens straaftAïto- gingen door een scherpschutter dode lijk in het hoofd werd geraakt. Zaterdagavond werd het vierde slachtoffer geregistreerd, dit keer weer in Belfast, tijdens een vuurge vecht tussen een groep leden van het verboden Ierse Republikeinse Leger en Britse militairen. a denkt U, kan per vergissing vioolkist in de trein hebben eqenomen...?

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1