►pnemen categorale bonden in vakcentrales bepleit UBO Levensverzekering wil zelfstandig blijven 'ij „Waardevast" boek over Genesis Wandelen me t NS Ca ja man Kerkrade ontslagen 50 Onderzoek gevraagd naar martelingen in Zuid-Afrika TV-commentaar Jubileum van NCBO gevierd femina 124. Tweede verslag: Indonesië op tv Vertrouwen in verdere groei in toekomst Milieukunde op landbouwscholen wens van CBTB Kritiek CMB op „450-ffulden" plan Quizzen UITGEVERIJ T. WEVER ZATERDAG 16 OKTOBER 1971 PECH verhelpen en voorkomen op de Femina. Man, da's Interessant. En er Is méér voor u, meneer. ahoy' Van onze sociaal-economische redactie f UTRECHT Mr. H. J. H. Bruins Slot, directeur-generaal voor overheidspersoneelsbeleid, peft vanmorgen een pleidooi gehouden voor het inbouwen van het categoralisme in het vakbewe- jngsstelsel, met name in de niet categorale ambtenarenorganisaties. In een vandaag in Utrecht gehcu- i jubileumbijeenkomst van de Ne- rlandse Christelijke Bond van ^erheidspersoneel zei mr. Bruins it dat in de kringen der „officiële" "fkbeweging categoraal worden ge- md die organisaties, die niet bij i der drie vakcentrales zijn aange- ten. ,.Ik versta onder categoralisme iter het verschijnsel van organisa- i met een overwegend horizontaal anisatiepatroon", aldus de heer uins Slot, naar wiens mening de egorale ambtenarenorganisaties, arbij ongeveer 46 procent van het jrganiseerde overheidspersoneel is ngesloten, moeilijk meer uit de btelijke vakbeweging weg te den- 1 zijn. De overhéid voert al vele jaren rleg, ook met de centrale van ho- e ambtenaren en het ambtenaren- trum, maar formeel mogen deze ie organisaties niet op een lijn met de andere drie. Bij een en pluriform werknemersbe- nd als dat van de overheid, waar de rechtstoestand niettemin vrij- uniform wordt geregeld, vind ik verschijnsel van groepsorganisa- op horizontaal niveau niet alleen rijpelijk, maar ook nuttig." ...,l>e directeur-generaal, die overi- zei niet in die functie maar als BO-lid te spreken, verklaarde dat rijksoverheid zijns inziens de iblemen, die het categoralisme de rticuliere" vakbeweging kennelijk orgt. voor de ambtelijke vakbewe- al min of meer buiten spel heeft et, en wel door voor toelating tot georganiseerd overleg het aange- en zijn bij een „vakcentrale" niet isen, noch te verbieden, en door ""[erkenning dat ook horizontaal ge-- Formulieren structureerde vakorganisaties van overheidspersoneel representatief kunnen zijn in de zin van het alge meen rijksambtenarenreglement. Mr. Bruins Slot: „Men zou dit moe ten formaliseren. Toetsing door de vakbeweging, van eigen situatie aan die bij de overheid zou voor de hand liggen. De hoge organisatiegraad bij de overheid betekent niet, dat de le den zich erg betrokken voelen bij wat er zich in de top afspeelt. Dat zou anders künnen door hét inbouwen van horizontale structuren, die verband houden met het vak dat men uitoefent en door de behartiging van de vakbelangen tot een belang rijk onderdeel van het takenpakket van die structuur te maken, waarbij het streven naar goede arbeids- en dienstvoorwaarden als een annex be handeld zou moeten worden. In dit verband pleitte de heer Bruins Slot ook voor meer mogelijk heden om ongeorganiseerden buiten de bestaande vakbeweging om in spraak te geven bij de besluitvorming over hun positie als werknemer een probleem dat de laatste tijd voorna melijk speelt bij de zogenaamde me dezeggenschapscommissies in de ge meentelijke diensten en bedrijven en waarvoor wel gepleit wordt voor een actief en een passend kiesrecht. Mr. Bruins Slot deed de 25-jarige NCBO tenslotte nog een derde sugge stie: een aanvulling van de doelstel ling in de statuten „om als christelij ke werknemers een offer te brengen voor de emancipatie van onze broe ders, de werknemers, in minder ont wikkelde landen." De NCBO-voorzitter verklaarde, dat het bondsorgaan een steeds be langrijker middel wordt voor een goede communicatie tussen leiding en leden. „Maar nog mooier zou het zijn indien het nieuws uit de christelijk- sociale beweging dagelijks in de ge zinnen van al onze leden en daarbui ten zou worden gelezen. Het is daar om dat ik met grote zorg vervuld ben over de ontwikkeling van de christe lijke pers. De heer Wieringa zei -zich te kun nen voorstellén dat ouderen met enig heimwee terugdenken aan het Chris telijk Sociaal Dagblad, dat van 1936 tot 1941 verscheen als nieuwsmedium van de christelijke vakbeweging in samenwerking met „De Amsterdam mer". „Na de oorlog zijn geen pogingen meer gewaagd om te komen tot een christelijk-sociaal dagblad voor Ne derland. Het zou naar mijn mening de moeite waard zijn om nieuwe mo gelijkheden voor nu en voor de toe komst te onderzoeken; omdat de vor ming van ons volksdeel van'uiterma- te grote betekenis is voor de door werking van de christelijke beginse len op alle levensterreinen," aldus de heer Wiering, die verder ondër meer nog pleitte voor het ook voor de amb- tenarenvakbeweging in de naaste toe komst realiseren van financiële facili teiten. De algemeen secretaris van het CNV, de heer A. Hordijk, bracht de gelukwensen van de vakcentrale, over, waarbij hij de noodzaak van behoud van een christelijke vakbe weging benadrukte. Van onze radio- en t.v.-redactie HILVERSUM Onder de titel „Bericht uit de werkplaats" zendt de NOS zondagmiddag om half vijf via Nederland I een tweede documentaire uit over Indonesië. Dit ter ondersteu ning van de actie „Werk aan de Win kel". die Unicef, Unesco en Novib voeren ten. bate van het ontwikke lingswerk in Indonesië. Verslaggever Joop van Zijl bezocht met een filmploeg een opleidingsin stituut voor vroedvrouwen in Serang, een landbouwschool in Malang en een kleine b.l.o.-school in Djakarta. Voorts heeft hij opnamen gemaakt bij padvinders in Soebang. die nieuwe methoden voor het fokken van kip pen en geiten alsmede de fruitteelt tot ontwikkeling helpe i b' engen. Optimaal 12 wandelroutes in de mooiste streken in ons land. Vraag de folder „Wandelen met NS" het station. voordelig uit met NS De voorzitter van de jubilerende NCBO (op 16 oktober 1946 ontstaan uit een fusie van vier voormalige christelijke ambtenarenbonden), de heer W. Wieringa, hield een jubi leumrede, waarin hij na een vluchtige blik in het verleden eveneens ingang op de organisatie structuur. „Wij hebben welbewust kozen voor de bedrijfstaksgewijze or ganisatie, dat wil zeggen: alle werk nemers van laag tot hoog binnen een of meerdere bedrijfstakken in een or ganisatie", aldus de heer Wieringa. „De organisatiestructuur van onze bond is de beste waarborg voor het dienen van zowel het algemeen be lang als het groepsbelang. Dat geeft wel eens spanningen, maar het regel matig onderling afwegen van de we derzijdse belangen heeft tot nu toe geresulteerd in een optimale belan genbehartiging van het overheidsper soneel van hoog tot laag zowel verti caal als horizontaal." In dit verband wees de heer Wie ringa er onder meer op, dat de NCBO indertijd op verzoek van het CNV de zorg op zich heeft genomen van de particuliere sector volksgezondheid en maatschappelijk werk. „De ledengroei in die sector heeft de juistheid van ons uitgangspunt bewezen." UTRECHT r „Wij doen ons uiterste best om aan te tonen, dat ook een kleinere maatschappij zich temidden van de groten kan handhaven. Dat is onze filosofie. Ons streven is er dan ook op ge richt om zelfstandig te blijven voortbestaan en niet op te gaan in een groot concern." Dit zegt de heer G. Lenderink, di recteur van de Levensverzekering Mij. UBO. „Aan de andere kant wil ik niet uitsluiten, dat wij niet eens een ander bedrijf zullen overnemen. Plannen in die richting bestaan er momenteel echter niet." Met tevredenheid ziet de heer Len derink terug op de groei, die de UBO na de oorlog te zien heeft gegeven. Hij ontveinst zich niet, dat uit de cij fers ook een stuk inflatie spreekt „Voor de oorlog hingen wij bij wijze van spreken als er een post van 10.000 binnenkwam, de vlag uit. Heden ten dage hóren we het als er een verzekering van een ton wordt gesloten. Die 10.000 van vroeger is thans gemeengoed geworden." hele rijen huizen, de eigenlijke beleg gers, zijn er niet bij." Premieverlaging in de toekomst? De heer Lenderink ziet het niet zit ten. „In februari van het vorige jaar. toen ook de mogelijkheid is geopend tot het sluiten van verzekeringen met een aandeel in~de winst, hebben wij onze premies verlaagd. Als U nu ziet, dat in de macro-economische verken ningen voor 1972 al wordt gerekend met een loonkostenstijging van 13Vs pet. voor de dienstensector, dan is dat echt wel Iets om even over na te denken. van menselijke verhoudingen gaan stuk bij een fusie. Ook daarom al is ons beleid erop gericht zelfstandig te blijven." Over de wel eens gehoorde kritiek, dat er onder de tussenpersonen in het verzekeringsbedrijf veel kaf zou schuilen, zegt de heer Lenderink dat op grond van de Wet Assurantiebe middeling al vele niet bekwame per sonen zijn afgevallen. Er zijn even wel nog ongewenste toestanden, deels ook te wijten aan nalatigheid van de kant van de overheid. Maatwerk Personeel Groei Van onze correspondente ERKRADE Op korte ter- i zijn bij de NV Cafa in Kerk- 150 ontslagen te verwachten. Êctie en commissarissen van bedrijf, dat step- en kinder- enwieltjes produceert, heb- de vakbonden hiervan op de ;te gesteld. Bij Caja werken i 300 man. bedrijf dat nog geen jaar gele- uit Eindhoven werd overge- naar het industrieterrein holzerheide om de daar van de .••«m Sofia-mijn vrijkomende mijn- ers op te vangen, verkeert reeds e maanden in ernstige moeilijk- Als gevolg daarvan werd en- weken geleden reeds ontslag Ainrii£2egd aan 25 beambten. ''riaak van de slechte gang van is het terugtrekken uit fusie- ekingen van de Zweedse kogel- fsbriek SKF. uitsiui TEGENVALLER iw qui! was al becijferd dat het perso- )estand binnen enkele jaren tot rian zou kunnen oplopen. Met becijfering voor ogen werd de ider hewk op het industrieterrein in lolzerheide gebouwd. Momenteel echter bijna tweederde van de bedrijfsoppervlakte van 20 000 ribezet. Een verdere tegenvaller het bedrijf is dat de verkoop iet oude fabrieksterrein van de in Acht aan deg emeente Eind- i nog niet rond is gekomen. Met transactie hoopte de directie 1,2 bh te kunnen incasseren. OVERLEG heren Frans Dohmen (voorzitter hebben daar erop aangedrongen, ®d) en Anton Hubben (voorzit- ">n de Christelijke Vereniging lijn beambten) hebben de afge weken druk overlegd met de bedrijfsleiding. Beide vakbondsleiders hebben ook een onderhoud met de minister Langman (economische za ken) gehad. Zij hebben daar op aangedrongen, dnt voor het personeel dat wordt ont slagen dezelfde hulp wordt verschaft als bij ontslag uit de mijnfunctie. Ook het Tweede-Kamerlid Oele (PvJA) heeft bij de minister van economische zaken aangedrongen. Tevens heeft hij gevraagd of, en in welke mate financieringshulp zal worden verschaft. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Het bestuur van de Gelderse C.B.T.B. meent dat bij de scholing van de toekomstige agrari sche ondernemers ruime aandacht dient te worden besteed aan milieu kunde. De eerste beginselen zijn bij dit zo sterk op de bio-sfeer gerichte onderwijs reeds in de bestaande vak ken vervat. Speciaal op de middelba re landbouwscholen zou naar de me ning van het CBTB-bestuur een spe ciale studierichting dienen te worden gecreëerd. Deze studie zou ondermeer kunnen fungeren als opleiding van middel baar personeel voor zuiveringsschap pen e.d. Aan de directie van de mid delbare landbouwschool te Putten is opdracht gegeven zich omtrent het onderwijs in milieukunde te oriënte ren en reeds tijdens de lopende cur sus met dit vak te experimenteren. Deskundigen van de Landbouwhoge school hebben hun medewerking toe gezegd. Waaraan schrijft de heer Lendrink verder de groei nog toe? Hij noemt verschillende oorzaken: „In het alge meen is de laatste jaren de behoefte aan verzekeringen groter geworden. In deze tijd van kredietverlening aan het publiek op grote schaal wil ie mand die schulden heeft zich nu een maal vrijwaren voor problemen die wellicht kunnen ontstaan, wanneer hij mocht komen te overlijden. Maar ook de vrouw en met name de gehuwde vrouw is de laatste jaren als verzekeringskandidaat sterk naar voren gekomen. Zo kennen wij een speciale verzekering voor het geval er in een gezin iets met de moeder ge beurt. Andere factoren die hebben bijgedragen tot de groei ,van onze portefeuille zijn de invoering van de Algemene Premie Spaarwet, maar ook de wijze van uitvoering van onze polissen (geen kleine lettertjes) en dan ook nog een voortdurend instrue ren van de buitendienst." Toekomst Ook ten aanzien van de toekomst is de heer Lenderink en met hem de heren J. A. Bruin en A. A. Koeman, adjunct-directeuren van resp. de Le vensverzekering Mij. Ubo en van de 100 pet. dochterinstelling de Algeme ne Verzekering Mij. UBO (schadever zekering), niet ongerust. „Wij zien de toekomst met vertrouwen tegemoet. De behoefte aan levensverzekeringen zal stellig nog toenemen. De stijgende welvaart maakt dat het leven van de verzorger van een gezin ook meer waard is geworden." Van de portefeuille van de UBO Leven bestaat thans 50 pet. uit kapi taal-, 27 pet. uit volks(begrafenis)- en 23 pet. uit collectieve verzekeringen. Het laatste zijn merendeels door werkgevers gesloten pensioenverzeke ringen. „Vooral de volksverzekering is ge groeid, waaraan de sterke stijging van de kosten van begrafenissen niet vreemd is. De grens van een begrafe nisverzekering hebben wij daarom nu op 3000 gesteld. In het verleden was dat ƒ300 Ook hieruit blijkt duide lijk een stuk inflatie," aldus de heer Lenderink. Beleggingen De UBO, die volledig in handen is. van het CNV en de daarbij aangeslo ten instellingen, heeft van haar mid delen ca. 56 pet. in hypotheken. 10 pet. in vaste eigendommen, 24 pet. in leningen op schuldbekentenis (waar borgleningen aan Chr. scholen) en 10 pet. in effecten (overwegend obliga ties. vooral ziekenhuisleningen) be legd. „De door ons verstrekte hypo thecaire leningen dienen vrijwel uit sluitend de bevordering van het eigen woningbezit, aldus de heer Lende rink. Hypotheken voor mensen met Neen. wij zullen al blij zijn met het bestaande personeelsbestand de te verwachten groei van ons bedrijf te kunnen opvangen. Tot dusverre is ons dat aardig gelukt. Sedert eind 1966 is het aantal medewerkers onge wijzigd gebleven ondanks de uitbrei ding van werkzaamheden. Het personeel is er tevens oorzaak van dat men er een eer in stelt zelf standig te blijven. Adjunct-directeur Bruin zegt hierover: „aan fusies kleeft vaak zoveel menselijk leed. Tal Wij .menen, dat een verzekering in een goed gesprek met de kandidaat tot stand moet komen. Daarvoor is maatwerk nodig en geen confectie." De heer Lenderink heeft er overi gens wel begrip voor, dat er zo nu en dan weerstanden rijzen met betrek king tot het levensverzekeringswezen. „Het afsluiten van verzekeringen heeft nu eenmaal vaak betrekking op minder prettige zaken, zoals de dood. En als U dan ook nog bedenkt, dat wij niet meer dan een stuk papieren zekerheid geven en voor het overige vertrouwen vragen, dan is het begrij pelijk dat er wel eens bepaalde reac ties komen. Aan de andere kant kan ik U wel zeggen, dat er in het verzekeringswe zen echt geen duistere zaken zijn. Juist door de bestaande wetgeving op dit terrein zijn wij ontzettend open". KAAPSTAD (Reuter) De Anglikaanse aartsbisschop van de Zuidafrikaanse stad Kaapstad heeft een beroep op de regering gedaan een gerechtelijk onder zoek te bevelen naar de beschul digingen dat de veiligheidspoli tie gevangenen martelt. „Er gaan geruchten en er schij nen bewijzen te zijn om die geruch ten te staven dat de veiligheidspo litie gebruik maakt van martelwerk tuigen en wrede, onmenselijke en onl- erende methoden", aldus aartbis schop Robert Selby Taylor. „Alleen een onafhankelijk gerech telijk onderzoek kan de bezorgdheid bij de bevolking wegnemen. Als men ons kan verzekeren dat deze geruch ten en vrees ongegrond zijn dan kan zo'n onderzoek de smet op de reputa tie van de veiligheidspolitie wegne men". aldus de geestelijke. „Maar als de regering blijft weige ren een onderzoekcommissie te be noemen, zullen de geruchten toene men en de indruk zal gewekt worden dat er echt iets te verbergen valt", zei bisschop Taylor op een bijeenkomst van anglikaanse geestelijken in Kaapstad. De anglikaanse geestelijke Bernard Wrankmore uit Kaapstad is nu al 57 dagén in hongerstaking uit protest te gen de dood van een Zuidafrikaanse moslimleider in gevangenschap. Hij eist dat een openbaar onderzoek wordt ingesteld naar de omstandighe den waarin de moslim is gestorven. Volgens de regering is de moslim-lei- SCHIEDAM De tweede voorzit ter van de Christelijke Metaalbe- drijfsbond, de heer H. van de Meu- len, meent dat het, nu de drie vak centrales overeenstemming hebben bereikt over het loonpolitieke beleid in 1972, niet noodzakelijk is dat de metaalbonden met het indienen van hun voorstellen voor het cao-overleg wachten óp een eventueel resultaat van het gesprek in de Stichting van de Arbeid. De heer Van de Meulen zei gister avond op de jaarvergadering van de afdeling Schiedam van de CMB, dat de bonden volgens hem hun voor stellen nu wel kunnen indienen, aan gezien zij zich achter de uitganspun- ten van de vakcentrales stellen. Hij acht het overigens wel gewenst, dat er snel overeenstemming komt in de Stichting van de Arbeid, wil althans worden voorkomen dat „allerlei onge controleerde acties worden opge tuigd door misbruik te maken van de moeilijke situatie. Hij uitte kritiek op de presentatie van het plan van de vakcentrales: „Het noemen van een bedrag van 450 gulden vind ik allerongelukkigst". De heer Van de Meulen vreest, dat het bedrag van 450 gulden een eigen le ven zal gaan leiden. Berichten uit het land bevestigen dat volgens hem al. Er wordt gerekend op een bruto-sala- risverhoging van 37,50 per maand. HILVERSUM Voor de vierde maal in zes jaar tijd is Brandpunt onderscheiden met de Premio Ondas, een prijs die jaarlijks in Spanje wordt toegekend aan de beste inter nationale radio- en televisieprogram ma's. der omgekomen toen hij in de gevan genis van een trap viel. Ffrench-Beytagli In het proces tegen' de anglikaanse deken van Johannesburg, Gonville ffrench-Beytagh, hebben de openbare aanklager en de verdediger hun beto gen afgesloten. Het proces is tot 1 november verdaagd. Dan zal de rech ter vonnis wijzen. Het proces heeft nu tien weken geduurd. Tegen de de ken zijn tien aanklachten ingediend op grond van de wet op het terroris me. Als hij schuldig wordt bevon den, kan hij ter dood veroordeeld worden. De deken heeft rich op alle punten van de aanklacht onschuldig verklaard. In het welgevuld eprogramma van gisteravond viel in de eerste plaats op, dat we een „warme" en een „kou de" quiz rijker zijn geworden. De warme was natuurlijk van de NCRV en heette „Waar of niet'. Een warme quiz is er één, waarbij van de deelne mers een minimum aan prestaties wordt gevraagd, zodat de kijkers thuis plompverloren kunnen meespe len. Bovendien staat hij onder leiding van een zogenaamde „warme man", dat is iemand die in tegenstelling tot zijn koude collega weinig anders be hoeft te doen dan te zorgen, dat de temperatuur op 'peil blijft. Dat was in dit geval Jan van der Waart, ook be kend als een smakelijk vetteller over muziekvormen als opera en operette. De deelnemers en de kijkers behoef den niets anders te don dan te raden of een uitgebeeld situatie of persoon echt of onecht warn. Het viel ons in deze eerste aflevering op ,dat Van der Waart niet alles uit het programma haalde, wat er in zat. We konden nu alleen maar meedoen met het raden, maar we konden bijvoorbeeld niet de motieven vergelijken, waarmee de deelnemers hün keus hadden gedaan. Er werd niet naar gevraagd. Op het andere net (en tegelijkertijd om het moeilijk te maken) de quiz „2 voor 12". De deelneming lag hier voor de kijker aanzienlijk ingewikkelder, omdat de vragen moeiiljk waren, zo moeilijk zelfs, dat er naslagwerken mochten worden gebruikt. Voor de weinigen met een zeer gedegen voor opleiding was er af en toe het genoe gen wég gelegd om iets te weten, waarnaar op het scherm nog werd gezocht. Spelleider Joop Koopman had dan ook veel werk om de telling en de tijd in de gaten te houden. De documentaire van Henk Mochel over euthanasie was in zoverre op vallend, dat er, voorzover wij weten voor het eerst, een arts op het scherm kwam, die vertelde hoe hij daadwer kelijk het werkrhet bekorten van een leven, had verricht. Het viel ons bij het zien van het programma op, hoe dicht dit probleem lag naast dat van abortus bijvoorbeeld. Wij hebben over beide onderwerpen een vrij grondine voorlichtina aekreaen via de televisie en als je dat moet samenvat ten. dan kun je zaaen dat over beide problemen tamelijk tolerant, zij het aarzelend, wordt aesnroken. maar dat het gesprek toch altijd ophoudt, wan neer de daad aan de orde komt. Gis teravond was het dan zover, wat eut hanasie betreft. De anonieme arts, die werd ondervraagd, wilde zie h niet binden aan alnemene reaels, al zei hij wel, dat hij in hetzelfde geval op nieuw gelijk zou hebbe ngehandeld. CJX. door^prof. dr. H. M. Kuiter^ Bij Wever in Franeker verscheen een tweede, geheel herziene en uitgebreide druk van „Wording van mens en-wereld" van ds. Th. Delleman en dr. Pr. Wiepkema (een paperback van 240 pagina's; prijs 15.75). Met de eerste druk van dit boek was ds. Delleman, vroeger als gereformeerd studentenpredikant werkzaam te Groningen, indertijd een van de eersten die de gangbare uitleg van Genesis 1 tot 3 probeerden te doorbreken. Nu ligt deze nieuwe druk van het van boekje tot boek uitgegroeid geschrift op tafel, en dat feit verdient een vermelding. Allereerst om de korte voorgeschiedenis van de onrust rondom de uitleg van de eerste hoofdstukken van Genesis. Het boek opent ermee. Terecht. Ik denk dat veel gereformeerde kerkmensen hun pu bliek overschatten. De zg. Genesis-kwestie brengt minder mensen in beroering dan men denkt, laat staan dat iedereen zou weten, wat Assen (1926) is en wat Amsterdam (1967) of Sneek (1970) en op welke manier de onderhavige kwestie tot een syno dale kwestie in de gereformeerde kerken is ge worden. Ook verder biedt het boek een massa informatie. Vooral in de eerste beide delen opgetast Ds. Delle man heeft in deel I het bijbels-theologisch mate riaal voor zijn rekening genomen, terwijl dr. Wiep kema ln kort bestek in deel II informeert over de stand van zaken vanuit het natuurwetenschappelijk onderzoek gezien. Dat wil dus-zeggen: in het tweede deel kan de lezer binnen de kortste keren (het gaat om krap 30 blz.) zijn kennis verrijken' met wat tegenwoordig als basisgegevens omtrent de wording van mens en wereld wordt aangenomen. Over dit tweede deel paSt mij geen oordeel. Het Is overzichtelijk en voorzover Ik kan zien betrouw baar als overzicht over de stand van zaken. Wat het bijbels-theologische deel van ds. Delleman betreft: het biedt een geweldige hoeveelheid exe getisch materiaal, eerder te veel dan te weinig. Wie niet op de hoogte is met allerlei nieuwere uitleg van Genesis 1 tot 3 zal in het bijbels-theo logisch deel geweldig veel vinden dat hem op het goede spoor kan helpen. Dat is trouwens een oor deel dat op heel het boek toegepast kan worden. In grote trekken kan ik mij vinden in ds. Delle- mans betoog. De term 'leerverhaal' (door hem verschillende malen n.a.v. Genesis gebruikt) klinkt mij niet onbekend in de oren. Van de passage over de deelname van de mens aan Gods Scheppings werk (36) geldt hetzelfde en wat ds. Delleman over de schriftbeschouwing opmerkt (54 e.v.) lijkt mij zeer goed. Desondanks doet het boek wellicht vanwege de grote hoeveelheid die ds. Delleman wil bieden hier en daar wat rommelig aan, is de predikant- auteur wel eens wat erg snel met zijn conclusies en doet de keuze uit de literatuur wel eens wat willekeurig aan. Het register klopt bovendien niet, zoals men van registers toch mag verwachten (want daarom worden ze gemaakt). Het boek kan deze kritiek intussen best hebben; het is daarvoor voldoende 'waardevast'. Zelfs een theologische onwaarschijnlijkheid bij ds. Delleman (zónder enig bewijs licht hij uit het geheel van dit zi. verkondigende bijbelgedeelte één historisch element, nL de zondeval) functioneert in het boek voortreffelijk. Ik heb nl. nog niet deel III genoemd, dat overigens kort een discussie weergeeft tussen ds. Delleman als theoloog en dr. Wiepkema als bioloog. In deze discussie kan men allereerst lezen vanuit welke dogmatische bezorgdheid ds. Delleman tot deze stelling is gekomen (zeker niet uit exegeti sche motieven) en vervolgens op welke gronden (en m.l. onweerlegbaar) deze bezorgdheid ontzenuwt en de voorstelling van zaken die eraan ten grondslag ligt (staat der rechtheid als historische toestand, vroeger) als onhoudbaar aanwijst. Dit derde deel is trouwens op meer bladzijden héél goed uitgevallen. Het boek wens ik veel lezers in handen. De auteurs zijn dunkt mij, van voldoende goede naam en faam om zich er als lezer aan toe te vertrouwen. Ivl l/hnouT 2e 2Ve*x ZI/ff'?! -■-i - - - I 1 i worarig '-on mere en wereld Dit 'waardevast boek' is het waard üw persoonlijke eigendom te zijn. Schaf het aan voor uzelf en voor uw studerende kinderen, die vroeg o flaat met deze vraagstukken geconfronteerd worden. Het boek kan binnen enkele dagen in uw bezit zijn, wanneer u gebruikmaakt van de bestelbon. U kunt deze ONGEFRANKEERD verzenden (dus zdndcr postzegel) in open envelop, met daarop de vermelding: DRUKWERK. Adresseer als volgt: Antwoordnummer 5 FRANEKER Zend mij omgaand BESTELBON x) rechtstreeks via boekhandel: ex. Delleman/Wiepkema: WORDING VAN MENS EN WERELD. Prijs 15.75. x) Doorhalen wat u niet weost. 75 90 7» 178 171 96 188 176

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7