8EDRUFSFONDS )OOR KRANTEN feel gezin dood bij autobotsing Griek neergeschoten voor consulaat Oud-staat?'loofd van China stierf bij vluchtpoging Mèt uw hulp bouwen we verder Zonder u kan dat niet! Het Kwartet Biesheuvel: geen noodvoorziening (Sta) Prijs dieselolie halve cent lager Britse deskundigen menen Politie vindt wapenbergplaats aan de grens Ook ambassadeur in Tokio biedt Japan excuses aan Sowjetkoinplot in Egypte verijdeld? Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 16 oktober 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen lofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in leghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De ongelovigen geloven het on gelooflijkste. H. MISKOTTE ama. ik wilde U verras^n met Ifgemaakte krentebroodjes. maar C9 krijq ik het deeq van de qrond het karpet en nu ook van de lefoon? DEN BILT Eert frontje van oceaan trekt langzaam tijdens weekeinde over de Noordzee Aet oosten. Het geeft veel walking, maar slechts weinig 'geen neerslag. lierbij ook zondag een krach- e zuidwesten wind met een nperatuur die iets stijgt tot 12 14 graden. Ca zondag wordt het wellicht onstabieler met een grotere [enkans. iarometerstand: heden 10 uur cm (1026 millibar), dalend. Zon en maan 7 oktober: zon op 7.07, onder 43; maan op 5.11, onder 16.41: okt. N.M. 8 oktober: zon op 7.09, onder 41: maan op 6.21, onder 16.53; okt. N.M. og water loog water, n le getij leveningen gen 0.45 - Zeezijde 2. loog water, n le getij leveningen gen 1.16 - Zeezijde 2. 17 oktober: Rotter- 3.38, 2e getij 15.35; 1.56 - 14.26; Vlis- 12.59; Haringvliet .23 - 14 42. 18 oktober: Rotter- 4.09, 2e getij 16.04; 2.31 - 14.45; Vlis- 13.30; Haringvliet .56 - 15.11. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ministerraad lieeft gisteravond besloten de dagbladpers te helpen door middel van een bedrijfsfonds. De hulp zal worden toegespitst op reorganisatie van de krantenbedrijven. Het bedrijfsfonds zal niet worden gevoed door middelen die op de bedrijfstak zelf drukken. Een ambtelijke werkgroep is inge- teld om deze regeling op zeer korte termijn uit te werken in een nota die naar de Tweede Kamer wordt ge stuurd. Dit was ongeveer alles wat minister-president gisteravond na af loop van de vergadering van de mi nisterraad wilde meedelen. Hij zei niets over de wijze waarop het toe komstige persbedrijfsfonds zal wor den gevoed, noch over de criteria die bij de hulpverlening zullen worden aangelegd, laat staan de omvang van het fonds. De commissie-Rooy die in dertijd een interim-rapport heeft ge publiceerd dat noodvoorzieningen vraagt voor kranten welke onmiddel lijk worden bedreigd, zal worden verzocht voorstellen over de inrich ting van het fonds te doen. De nood voorziening die deze commissie had bepleit zal niet worden verstrekt. De minister-president omschreef het be sluit van de ministerraad als een pri- cipiële beslissing dat er in elk geval iets voor de dagblad pers zal worden gedaan. Op alle vragen antwoordde mr. Biesheuvel: „Heren, u moethecht nog een week of vier geduld hebben". De ministerraad heeft een instruc tie opgesteld voor de Nederlandwe delegatie bij de Verenigde Naties waarin als belangrijkste punt staat dat de toetreding van de Volksrepu bliek China doorslaggevend moet zijn in de standpuntbepaling. Taiwan zal, zo bleek uit de mededelingen van de premier, pas een essentieel onderdeel van de belangenafweging gaan Uit maken, als het zijn pretentie heel China te Vertegenwoordigen laat val len, De WD-fractieleider Wiegel sprak zich tijdens de algemene begro- tingsbeschouwingen deze week tegen dit standpunt uit. De premier deelde na afloop van de ministerraad voorts mee dat onder leiding van de minister van economi sche zaken Langman een nota over het noorden zal worden opgesteld. Minister Langman zal ook de eerste [zbü UèMUjumzzi INTERIEURVERZORGING CP'JNóbURGD MEER KEUS IN 1 PASSENDE OMGEVING 3ERDIJK Bij het ernstig eersongeluk op de rijksweg ïrdamBreda even ten o van de Moerdijk zijn zes s betrokken geweest: drie itwagens, twee personen- s en een personenbusje. Alle enden van een van de inenauto's, een echtpaar en kinderen, zijn om het leven men. Verder werden vier >nen gewond bij dit ongeluk, van drie ernstig. ongeluk gebeurde omstreeks over zeven vrijdagavond. Door rote aantal auto's dat bij het uk betrokken was, is de toc- t nog steeds niet bekend. De olitie wist om ongeveer half elf og steeds niet de rijrichting van ieste wagens die bij het ongeluk dten waren. Personenauto, waarin de omge- vier mensen zaten, vond men ter onder aan het talud aan de ide van de rijksweg. Agenten e rijkspolitie zijn circa een uur ujbranders bezig gewees? om de offers uit. het autowrak te kun- ondertekenaar van deze nota worden. Over deze ondertekening zou me ningsverschil hebben bestaan tussen minister Langman en minister Udink (ruimtelijke ordening). Als minister Udink de nota als eerste zou hebben ondertekend dan hield dat in dat het accent op de ruimtelijke ordening op langere termijn was komen te vallen, waartegen in het noorden bezwaren bestaan. Staatscommissie De premier kondigde voorts de in stelling van een staatscommissie aan die zich met de vraagstukken over de privacy zal bezighouden. De voorbe reiding van het wetsontwerp voor de centrale personenadministratie gaat intussen gewoon door. Op de vraag wat er moet gebeuren als de staats commissie tot het oordel komt dat de bescherming van de eigen levenssfeer niet voldoende in dat wetsontwerp is gewaarborgd, antwoordde de heer Biesheuvel: „DAt zullen we dan wel weer zien". Krijgstucht De heer Biesheuvel wees er verder op dat het van veel betekenis is dat de uit de vorige eeuw daterende wet op de krfjgstucht wordt gemoderni seerd. Nog voor het eind van het jaar zal daar een nota bij de Tweede Ka-: mer over worden ingediend. Hij zei dit in aansluiting op vragen over de twee redacteuren van het dienstplich tige blad Alarm die wegens de in houd van dat blad tot drie maanden tuchtklasse zijn veroordeeld. „Drie maanden is het minimum voor deze krijgstuchteliike straf", aldus de pre mier, die zich verder niet in deze zaak waarover nu bij de commandant van het eerste legercorps beklag is aangetekend, wilde mengen. Vandaag in ZO: 1. Ph. Poley: Teen Challenge, wegwijzer naar Jezus Aukje Holtrop: Kind leert lezen vanuit eigen ervaringswereldje -#■ Mevrouw A. C. Muller-ldzerda: Vruchtdragende kamerplanten Dialoog: Jammer dat wij vaak zo alleen leven Dr. C. Rijosdorp: Het doodge- beden gebed -#• Dirk Ketting: Op zoek naar goudzoekers in Lapland -#■ Mr. G. van Vorden: Niet pieke ren maar puzzelen -#• P. Veenstra: Strijkkwartetten van Nieuwe Weense School -)(- Jeanne de Vlieger: Alice in kop- pensnellersland Drs. P. Tijmes: Gollwitzer wil christen en marxist zijn A. J. Klei: De synode en groep drie Foto bocjiic De Rotterdamse politie toonde grote belangstelling voor het rijbewijs van de vermoedèlijke daderdie zijn auto in de Calandstraat geparkeerd had. Foto onder: Na de schietpartij bij het Griekse consulaat in de Calandstraat toonde de politie grote 'belangstelling voor een witte personenautowaarin een pistool werd gevonden. In de mo torkap van de wagen zat een kogel gat: Reconstructie van het ongeluk was vrijwel onmogelijk, omdat de be stuurders van de overige auto's bijna allemaal gewond raakten. De namen van de slachtoffers, die bij het auto-ongeluk om het leven zijn gekomen zijn: de heer A W Mer- tens (39) uit Dordrecht, zijn vrouw mevr C. J. Mertens-Verhagen (34), hun dochtertje Cornelia (11) en hun zoontje Wilhelmus (9). DEURNE De 55-jarige chauffeur H. J. Meissen uit Meyel is gister avond verongelukt, toen hij met'zijn auto door nog onbekende oorzaak van de weg raakte en tegen een boom op reed. Twee passagiers van de auto werden ernstig gewond. ROTTERDAM Met ingang van zaterdag 16 oktober wordt de prijs van dieselolie aan de pomp verlaagd met een halve cent per liter. Ook de prijzen van huisbrandolie en dunne stookolie gaan met een halve cent per liter omlaag. Dit heeft Shell-Neder- land gisteren meegedeeld. HONGKONG (Reuter, AP)) Deskundigen van het En gelse ministerie van buiten landse zaken hebben een nieu we theorie ontwikkeld over de geheimzinnige gebeurtenissen in China. De theorie is ge baseerd op het vermoeden dat de voormalige president van China, Lioe Sjao-tsji gestor ven is bij een poging naar Rus land te vluchten in een ge kaapt vliegtuig. Het verhaal begint vroeg in sep tember met de verslechtering van de gezondheid of mogelijk zelfs het overlijden van maarschalk Lin Piao. minister van defensie en op volger van partijleider Mao Tse- toeng. Lioe bevond zich in septem ber nog steeds onder huisarrest. Op het moment dat de Chinese leiders het druk hadden met het aanwijzen van een opvolger van Mao in de plaats van Lin Piao, zou oud-presi dent Sjao-tsji kans gezien hebben te vluchten. Hij zou daarbij gehol pen zijn door zeker twee hoge offi cieren, die sindsdien niet meer in het openbaar zijn verschenen: staf chef Hoeang Joeng-Sjenh en de chef van de luchtmacht, Woe Fa- shien. Met behulp van deze officie ren kon Lioe Sjao-tsji een vliegtuig bemachtigen. Dat zou gebeurd zijn in de nacht van 12 op 13 september. Neergeschoten Toen ging er iets mis. Er kwam een verbod op alle interne vluch ten, een verbod dat nog steeds van kracht is, en een speurtocht naar het vermiste vliegtuig werd op touw gezet. Het vliegtuig, met aan boord Lioe Sjao-tsji, zou ontdekt zijn in de buurt van de grens met Mongolië. Het zou toen boven Mon gools grondgebied zijn neergescho ten. Alle inzittenden kwamen om. De Sowjet-Unie heeft officiéél geprotesteerd tegen het schenden van het luchtruim boven Mongolië De officiële lezing van Moskou was dat een .Chinees straalvliegtuig met negen mensen aan boord boven Mongolië was neergestort. Volgens Peking was het een burgervlieg tuig. Als de Engelse theorie juist is zou ondermeer verklaard zijn dat tegen het midden van september het 'Chinese Politburo bijeen is ge weest en de traditionele 1 oktober- parade werd afgelast. Dat zou ge beurd zijn om de afwezigheid van de militaire leiders Lin Piao, Hoeang en Woe niet te laten opval len: dr- naam van Lin Piao kwam niet voor op de lijst van leiders die keizer Haile Selassie op 6 oktober hebben begroet; een aantal militaire comman danten is onlangs overgeplAtst. Dat zou gebeurd zijn om benoemin gen van Hoeang en Woe ongedaan te maken. Kapitalisme Ir.tussen heeft radio-Peking gis teren voor het eerst sinds lange tijd weei een aanval gedaan op oud president Lioe Siao-tsji. Er werd een beroep op de bevolking gedaan 'de kwade invloed' af te weren, voortvloeiend uit de 'uitbreiding va" het kapitalisme' door het afge zette staatshoofd. Lioe en 'zijn kliek' hadden velemalen gepro beerd de theoretische basis te on dergraven van Mao's gedachten. Al deze pogingen waren verijdeld. ..Lioe volgde een politiek van bun deling van alle groeperingen ten einde een nieuwe natie te vormen. Maar zijn kliek sloot de kapitalisti sche. klasse niet uit. Dit had een zodanige schadelijke uitwerking, dat de vooruitgang van de gehele r.etie werd vertraagd", aldus radio- Feklng. die een hoofdartikel van het dagblad Rode Vlag citeerde. ROTTERDAM Een beambte van het Griekse consulaat aan de Calandstraat in Rotterdam, de 26-jarige Jarnjis Fertiades, is vrijdagmiddag door de 39-jarige Griek George H. met een pistool in de heup geschoten. Het slacht offer is overgebracht naar het Dijkzigtziekenhuis. Over de aanleiding tot de schietpartij is nog niets bekend. De dader is gearresteerd. Rond drie uur vrijdagmiddag stormde de man zwaaiend met een pistool naar het consulaat. Bij het ge bouw vuurde hij enkele schoten af. Een ervan raakte de beambte. Het personeel van het consulaat waar schuwde de Rotterdamse politie. De meldkamer dirigeerde onmiddellijk een groot aantal aptrouille wagens met agenten naar het consulaat. De politiemannen omsingelden het gebouw en slaagden erin de schutter te arresteren die naar binnen was ge vlucht. Volgens de politie moet de moge lijkheid niet uitgesloten worden geacht dat de schutter politieke mo tieven heeft gehad. Ook schijnt er een vrouw in het spel te zijn. „We kunnen verder voorlopig geen mede delingen doen, de zaak*is erg inge wikkeld". aldus een woordvoerder van de politie. Aan het eind van de middag had de Rottersamse recherche toen nog geen duidelijk beeld van wat er zich allemaal in de buurt van het Griekse consulaat heeft afgespeeld. Behalve de dader verhoorde de politie ook een aantal personen, die mogelijk iets over de schietpartij konden vertellen. Vlakbij het consulaat toonde de re cherche grote belangstelling voor een witte Jaguar met Nederlands kente ken. De politie vond in de auto een pistool In de motorkap van de wagen zat een kogelgat. AKEN (RTR) De Westduitse politie heeft gisteren in een leeg staande boerenwoning aan de grens met Nederland een hoeveelheid ver borgen wapens en explosieven ge vonden. Zij doorzocht het pand in het vermoeden dat er hasjiesj ver borgen was, doch ontdekte in plaats daarvan krachtige explosieven, de len van een vliegtuigraket en ont- stekingsapparatuur van Amerikaanse, Britse en Franse makelij. Volgens de politie heeft zij een man gearresteerd met een straflijst op het gebied van wapensmokkel. TOKIO (RTR) De Nederlandse ambassadeur in Tokio heeft gisteren de verontschuldigingen van de Ne derlandse regering aangeboden voor de incidenten tijdens het bezoek van keizer Hirohito aan Nederland. De Japanse minister van buitenlandse zaken. Takeo Foekoeda, nam de ex cuses in ontvangst, zo heeft het Ja panse ministerie van buitenlandse za ken meegedeeld. De ambassadeur zei te hopen, dat deze incidenten de uitstekende be trekkingen tussen de twee regeringen niet zullen bederven. Het Japanse persbureau Kyodo be richt, dat rechtse studenten gisteren voor het Nederlandse consulaat-gene raal in Kobe (west-Japan) hebben ge protesteerd tegen de vijandige hou ding van sommige Nederlanders te gen keizer Hirohito. LONDEN (AFP) Dc 82 Egypti sche functionarissen van het ministe rie van voorlichting, dc radio en de televisie, die drie weken geleden wer den gearresteerd, zijn beschuldigd van sabotage cn spionage voor de Sowjet-Unie. Aldus* heeft gisteren de Jewish Chronicle bericht, het blad van de joodse gemeenschap in Enge land. President Sadat zou het bevel tot arrestatie hebben gegeven, nadat op 17 september in een kamer van het gebouw van de Egyptische radio en televisie ongeveer 150 kilogram ex plosieven waren ontdekt van Russi sche makelij. Precies onder deze ka mer bevindt zich het kantoor van de minister van voorlichting, Abdel Ka der Hatem, die tevens vice-premier is. Verloren stukje neus gevonden Van een onzer verslaggevers LEIDSCHENDAM De politie van Leidschendam heeft gisteren met succes gezocht naar een stukje neus. Een twintigjarige in woonster van Leidschendammej. A. M. Fransen, verloor het puntje van haar netis, toen zij tegen een stilstaande auto reed. Ze werd direkt naar het zie kenhuis Sint-Antoniushove in Voorburg overgebracht. Intussen zocht de politie haastig naar het stukje neus. Het werd in haa* auto aangetroffen. Toen de politie ermee in het ziekenhuis aan kwam, was al besloten dat een plastisch chirurg van het Zuid- ival-ziekenhuis in Den Haag, dokter Ong, zou proberen het te ruggevonden gedeelte er weer aan te hechten. Dit bespaart langdurige huidtransplantaties. Gisteravond onderging mej. Fransen de operatie, die geslaagd wordt genoemd. VANDAAG NOG kunt u ons laten weten hoezeer u het behoud van de Christelijke Pers ook uw zaak vindt! VANDAAG NOG kunt u uw zoon, uw ge trouwde dochter, uw buurman of uw vriend vragen óók abonnee te worden von uw krant! VANDAAG NOG kunt u iemand een abon nement op onze kront schenken en het abonnements geld voor de rest von het jaar (of langer) voor uw rekening nemen. VANDAAG NOG kunt u ons bellen en uw nieuwe abonnee telefonisch opgeven of onderstaande bon invullen. Ik geef op als nieuwe abonnee: Naam: Straat Plaats: Betaalt per maand per kwartaal per jaar Het abonnementsgeld wordt betaald door: - Hokje naar keuze Invullen. De nieuwe abonnee krijgt onze kraot eerst veertien dagen gratis. Opgegeven door. Adres: Plaats: de nieuwe abonnee onderstaande abonnee Zend mij als premie: 2 moderne theeglazen/smeedijzeren kandelaar met dikke kaars/decoratieve onderzettegel. (doorhalen wat niet wordt verlangd) Postzegel Is niet nodig als u op de ehveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT antwoordnummer 267, Leiden-

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1