KANKERPATIËNTEN ALS PROEFKONIJNEN Intwerpse bestuurder wijst eis brede groengordel af Sjah geeft startsein voor ver jaarspartij SCHANDAAL IN AMERIKA I Geveltouriste il niet omlaag (Van een onzer redacteuren) Een politiek schandaal dreigt uit te breken in de Verenigde Staten, nu het Pentagon heeft moeten toegeven dat het een universiteit opdracht heeft ge geven om de gevolgen van atoomstraling op menselijke wezens te bestuderen. Gedurende de afgelopen elf jaar zijn 111 kankerpatiënten bloot ge steld aan de totale of gedeeltelijke bestraling, die soldaten in een atoom-oorlog kunnen oplopen, zo meldde de Washington Post. De menselijke proefkonijnen wa ren er niet van op de hoogte dat het Pentagon hun bestraling betaalde en dat het belangrijkste doel van hun kuur was om de gevolgen van een atoom-oorlog op soldaten te bestu deren. HOORZITTINGEN De sub-commissie voor Volksge zondheid van de Amerikaanse Se naat heeft reeds aangekondigd, dat zij volgende maand hoorzittingen zal houden over deze experimenten. Haar voorzitter, senator Edward M. Kennedy, heeft inmiddels een brief geschreven aan de minister van de fensie, Meivin R. Laird, waarin hij zegt „geschokt" te zijn door de ont hullingen dat het Pentagon onder zoekingen steunt, waarbij menselijke wezens bestraald worden, „zonder dat zij op de hoogte zijn van het militaire doel van de behandeling". ONHEILSPELLEND „Ik ben van mening, dat dit expe riment een ongeloofwaardige bero ving is van de menselijke vrijheden en een gevaarlijk, onheilspellend precedent is voor de vermindering van de rechten van de mens in onze maatschappij is", zo schreef de sena tor aan minister Laird, van wie hij een volledig verslag over het experi ment eiste. Het Pentagon heeft echter iedere verantwoordelijkheid voor hoe het experiment wordt uitgevoerd van de hand gewezen. „Dat is niet de onze", verklaarde dr. J. A. Northrop, die werkzaam is bij het Nucleaire Agentschap van het Pentagon, dat de opdrachtgever is. „Dat is de ver antwoordelijkheid van de Universi teit van Cincinnati. Wij betalen niet voor de behandeling. DREIGING Wij betalen voor specifieke onder zoekingen om de gevolgen van stra ling op mensen te bestuderen", zo vertelde hij. Een andere werknemer van het Agentschap, luitenant-kolo nel John W. Cable, een veearts, die de leiding heeft van het project, voegde eraan toe: „We krijgen waardevolle gegevens die tonen, welke veranderingen er optreden". Waarop dr. Northrop weer ver klaarde: „Wij hebben de verant woordelijkheid in staat te zijn uit te maken waartoe een militair in staat is in een bestraald gebied. Een kern oorlog is nog altijd een dreiging". HOPELOZEN In totaal heeft het Pentagon 850.000 dollar betaald voor het on derzoek. Hiermee werden in elf jaar 111 kankerpatiënten behandeld. De universiteit koos hopeloze gevallen uit, die niet meer geholpen konden worden door operaties. Op drie pa tiënten na, warén alle slachtoffers niet in staat hun ziekenhuiskosten te betalen en werd dat door liefdadig heidsinstanties gedaan. Hun gemiddelde schoolopleiding was zes jaar en hun gemiddeld in telligentie-quotiënt 86 (het gemid delde IQ is 100). De kankergezwellen waren verspreid in hun hele li chaam. voordat ze uitgezocht werden voor het experiment. GOEDE KANS „We vertellen de patiënten dat we niet kunnen garanderen dat onze behandeling hen langer zal doe le ven vertelde een van de deelne mende artsen aan de Washington Post. „We vertellen hun dat er een goe de kans is dat we de omvang van de tumors kunnen verkleinen en hun pijn wat kunnen verlichten. We zeg gen hun dat we hen zullen bezoeken en hun herstel zullen volgen, nadat zij behandeld zijn." Maar dat ze een straling wordt betaald door het Pen- militair doel dienen en dat de be- tagon wordt verzwegen. Edward Kennedey „We vertellen ze wel dat het on derzoek van nut kan zijn voor het geval iemand op het slagveld in aanraking is gekomen met atoom- straling. We gebruiken het woord slagveld bij" iedere patiënt." Bestraald worden veroorzaakt misselijkheid en braken, maar ook dat wordt niet aan de patiënten ge zegd, omdat het research-team te weten wil komen hoeveel bestraling iemand kan weerstaan, voordat hij misselijk wordt en gaat braken. Misselijkheid is zeer subjectief', legde de arts uit. „Zouden we hen dat van te voren vertellen, dan zou dat onze resultaten beïnvloeden." ONGEWOON Totale bestraling van het gehele lichaam is een ongewone behande ling tegen kanker, behalve in het geval van de ziekte van Hodgkin of van leukemie. Normaal wordt alleen dat gedeelte van het lichaam be straald, dat hel ernstigst getroffen is door kanker. Op deze wijze worden de schadelijke neven-effecten van bestraling (het doden van witte- bioedlichaampjes en infecties) be perkt gehouden. In het geval van leukemie, waar bij de kanker in de witte-bloedli- chaampjes zit, wordt het gehele li chaam bestraald. Een kanker-expert in New York verklaarde: „Naar mijn weten gebruikt niemand totale bestraling als therapie", op de uit zonderingen van leukemie en de ziekte van Hodgkin na. „Het bena dert wat in een atoomoorlog zal ge beuren." NUTTIG De leider van het restarchproject dr. Eugene Saenger. houdt echter vol dat totale bestraling nuttig is. „Het is mijn mening, mijn ervaring, dat dit een nuttige manier van behande ling is. We menen dat we de patiën ten er alleen maar göed mee doen." En één van zijn medewerkers ver telde dat drie kinderen, die ongevoe lig waren voor medicijnen en plaat selijke bestraling, met succes totale bestraling hebben doorstaan. „Onze crie kinderen zijn in leven en in goede gezondheid. Eén van hen won een kampioenschap in Indiana voor -0- tot 12-jarigen. Daar zijn we erg trots op." Eugene Saenger meent bovendien dat het project de controverse wel waard is. „Er is behoefte aan onder zoekingen over de gevolgen van straling op menselijke wezens voor militaire doeleinden. Dit zijn grote problemen, die niet in de prulle- mand gegooid kunnen worden, en persoonlijk geloof ik dat het werk dat we doen verdomd belangrijk is." 9 DINSDAG 12 OKTOBER 1971 daar dat de heer Delwaide aandrong de tweede Nederlandse luchthaven zo te lokaliseren, dat hij later als Bcne- luxhaven dienst kan doen. Tenslotte memoreerde de Antwerp se schepen de lichte achteruitgang die de aanvoer in de Beneluxhavens het eerste halfjaar van 1971 vertoonden. Hij riep op tot meer overeenstem ming in de havenpolitiek, met Rotter dam als haven voor het diepstekende schip, Amsterdam en Antwerpen voor de middelgrote scheepvaart en de in dustrie. „De drie centra vormen een globaal economisch potentieel dat, in Europees perspectief, een nieuwe Gouden Eeuw voor de Lage Landen voorbereidt." Traag milieubeleid Over het Baalhoekkanaal werd ook in Brussel gesproken door de Ne derlandse minister van Verkeer en Waterstaat en zijn Belgische collega van Openbare Werken De Saeger Mi nister Drees verklaarde na afloop van het overleg dat in november of de cember het advies van de Raad voor de Waterstaat wordt verwacht over het definitieve tracé van het Baal hoekkanaal (dat door het Nederlandse Zeeuw Vlaanderen heen een nieuwe verbinding moet gaan vormen tussen Atwerpen en de Westerschelde). Uit de woorden van de minister bleek dat hij een voorstander was van een binnendijks trheé. Hierdoor zou het natuurgebied van het land van Saeftinge gespaard blijven. De Belgische minister De Saeger ver klaarde dat hij zich met de Neder landse zienswijze kon verenigen. Hij verklaarde tevens dat België de kwestie van de milieuverontreiniging te lang op zijn beloop heeft gelaten. W esterscheldewater Minister Drees legde er de nadruk op dat door de aanleg van het kanaal door het Nauw van Bath de nu al niet florissante kwaliteit van het Westerscheldewater niet nog verder mag verslechteren. Het sterk vervuilde Antwerpse wa ter zal als het kanaal klaar is een kortere weg naar de Westerschelde af te leggen hebben. In het officiële communiqué van het overleg zegt mi nister De Saeger toe dat in het Bel gisch Nederlandse tractaat over de aanleg garanties kunnen worden in gebouwd op het punt van de water verontreiniging. Over de nieuwe weg tussen Ant werpen en Breda, zei minister De Saeger dat deze in januari geopend zal worden. Het tegenwoordige Belgi sche gedeelte veroorzaakt nog dik wijls groot oponthoud voor het ver keer Amsterdam-Parijs. PERSEPOLIS (Perzië) Uitgebreide veiligheidsmaatrege len zijn in Persepolis getroffen in verband met de viering van het 2500-jarig bestaan van het Perzische rijk, die vandaag is be gonnen. In een speciaal voor deze gelegen heid ingericht tentendorp zal de Sjah van Perzië de gastheer zijn van een ongekend aantal gekroonde hoofden, presidenten en regeringsvertegen woordigers. De feestelijkheden, die een week duren, worden ingeluid met een kranslegging door de Sjah op het graf van Cyrus de Grote, stichter van het eerste machtige keizerrijk ter we reld. Tenten weelde Het weelderige tentendorp is gele gen in de schaduw van de ruines van Persepolis, eertijds de hoofdstad van het Perzische rijk. Om het gebied van Persepolis, 60 km ten noorden van de Zuidperzische stad Sjiraz, zijn drie kordons van veiligheidstroepen ge legd. Bovendien zullen hefschroefvlieg- tuigen boven het feestgebied pa trouilleren. En er zijn nog veel meer geheime veiligheidsmaatregelen ge troffen, maar of hiertoe ook de aanleg van mijnenvelden behoort, is niet na te gaan. Een kleine duizend journalisten, fotografen en personeel van televisie maatschappijen uit alle delen van de wereld zijn naar Persepolis getrok ken om verslag uit te brengen van het feest. Tentenvrede President Nikolai Podgorni van de Sowjet-unie huist in een goudkleuri ge tent, vlak bij soortgelijke tenten van de Amerikaanse vice-president Spiro en een vertegenwoordiger van Taiwan. Ook de tenten van de president van India en die van Pakistan, landen, die op gespannen voet met elkaar leven, staan naast elkaar. De tent van de Zuidafrikaanse president staat naast die van de president van Mauretanië. Het staat evenwel te bezien of de feestelijkheden ter herdenking van Cyrus, de monarch die 's werelds eerste handvest van de rechten van de mens zou hebben opgesteld, som mige van de diametraal tegenover el kaar staande staatsleiders ertoe zal verleiden bij elkaar in de tent te kruipen teneinde informeel van ge dachten te wisselen. Tenteiivorsten Enkele van de vorstelijke gasten in Persepolis zijn prins Bernhard. die koningin Juliana vertegenwoordigt, koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken, de keizer van Ethiopië, koning Hoessein van Jorda nië, koning Hassan van Marokko en de koning van Nepal. Verder worden on der meer vorwacht president Tito van Joegoslavië partijleider Ceassescu van Roemenië, president Jonas van Oostenrijk en president Kekkonen van Finland. President Pompidou van Frankrijk heeft de uitnqdiging afgewezen, een besluit, dat de Sjah betreurenswaar dig heeft genoemd. In een gesprek met een Frans blad verklaarde de Sjah, dat volgens sommigen aan zijn hof, president Pompidou bezwaar maakte tegen het hofprotocol en voorrang wilde hebben boven zekere monarchen. President Anwar Sadat van Egypte arriveerde gisteren voor een twee uur durend bezoek in Teheran aan. waar hij door de S.ah hartelijk be groet werd (foto boven) Sadats be zoek had ten doel de Sjah te felici teren met het 2500-jarig bestaan van diens staat. De betrekkingen tussen beide landen zijn gedurende vele jaren zeer gespannen geweest. Na de ontmoeting met de Sjah op het vliegveld van Teheran vloog Sa- dat door naar Moskou, waar hij door door de drie Sowjetleiders met de gebruikelijke accolade begroet werd. Als eerste kwam partijleider Brez- njew aan de' beurt om Sadat in zijn armen te sluiten. BONN (Reuter) De Westduitse kanselier Willy Brandt gelooft met de Britse premier Edward Heath en dc Franse president Pompidou, dat het wenselijk is een Westeuropese top conferentie te houden. Dit deelde de W "stduitse regeringswoordvoerder Rüdiger von Wechmar gisteren mee. Maar hij voegde daar aan toe, dat zon conferentie zorgvuldig moet wor den voorbereid en pas op z'n vroegst in de lente van het volgende jaar. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederlandse regering is van plan industrieën te vestigen langs liet Baalhoek- maal door Zeeuws-Vlaanderen. Deze indruk lieeft de Antwerpse schepen (wethouder) voor ivenzaken. de heer L. Delwaide. De Belgisch-Nederlandse onderhandelingen over het Baal- lekkanaal zijn nog niet afgesloten. )e heer Delwaide sprak gisteren op lunchbijeenkomst van de afdelin- Den Haag van het Comité Bene en de Nederlandse Maatschappij Nijverheid en Handel in het leveningse Kurhaus. >ver het kanaal, dat het industrie- i op de Antwerpse Linker le-oever vla Zeeuws-Vlaande- et de Westerschelde zal verbin- iei de schepen, dat België niet igaan op de veel in Zeeuws gehoorde eis rond het in- •rein een groengordel van en een halve kilometer aan te „Wij willen een groengordel tn", zei de heer Delwaide, niet van twee en een halve Bij mijn weten is deze eis een enkele industriezone in Né- id opgelegd." iepen Delwaide noemde de pro- in Zeeuws-Vlaanderen van aard". Voor de hea- TRICHT De Maastrichtse ïdweer is gistermiddag tweemaal r elkaar uitgerukt om een 18-ja- aeisje van een twintig meter l dak te halen. Het meisje, die ?nd staat wel vaker acrobatische jmts te hebben uitgehaald, was op t dak geklommen van het tehuis Keker Hoonk". Dit tehuis herbergt Isjes die om wat voor reden dan niet kunnen worden opgevangen or een gezin. liet meisje stelde de reddingspo- Bg van de brandweerlieden aller- Bnst op prijs. Ze schopte en sloeg en Jigde zelfs met dakpannen'te gaan loien. Ze bedaarde pas na een kaak- Itg, maar toen ze eenmaal op de be- jne grond stond wilde ze er vandoor V Ze moest tenslotte geboeid wor- n voordat ze in een recherche-auto het politiebureau kon worden jerd. rings over de aanleg van het Baal hoekkanaal, die Rijkswaterstaat in Zeeuws Vlaanderen belegde, kon hij weinig waardering opbrengen. „Wij kennen in België minder inspraak,'en wij hechten er minder waarde aan als in Nederland." Rioollozingen Schepen Delwaide beantwoordde voor de tweehonderd genodigden uit voerig de Nederlandse kritiek, dat België bij het aantrekken van indus trieën, bijvoorbeeld Progil, soepeler zou zijn als Nederland. „De Belgische deskundigen", zei de heer Delwaide, „steunden niet alleen op hun eigen onderzoek, maar ook op het advies dat de Amsterdamse technici en het college van B. en W. hadden uitge bracht. „Voor de bouw van Progil zijn de strengste Duitse normen aan gelegd. Dat Antwerpen de „vuilste stad van Europa" zou zijn, betwijfelde de heer Delwaide. De luchtverontreini ging heeft daar nog niet de graad van Rijnmond in de smog-periode ttereikt. Dat komt, volgens de Antwerpse schepen, omdat de Antwerpse indus trialisatie later op gang is gekomen als in de Rijnmond. En de eerste bedrijven, die zich in het begin van de jaren vijftig vestig den, vormen de zwaarste problemen. Verder liggen de Antwerpse woon wijken verder van de industrie van daan als in de Rijnmond. Anti-industriesfeer De Antwerpse schepen waarschuw de voor een „anti-industrie sfeer". In België bevinden zich 230 meettoestel len, die het zwaveldioxydegehalte en dc rook in de lucht controleren. Zei entwintig toestellen staan in Ant werpen. die als de meest verontrei nigde plaats het. stadscentrum, voor het raadhuis, aanwijzen. De meest gunstige resultaten wer den in de nabijheid van het chemisch L. Delwaide: geen begrip voor hearings complex van B.A.S.F. Antwerpen ge boekt. Over het ozon-gehalte in de lucht kon de schepen geen medede lingen doen. Wat betreft de waterverontreini ging constateerde de heer Delwaide, dat het Antwerpse dokwater zuiver der is dan dat van de Schelde. De grote bevolkingsconcentraties, die van Brussel, Mechelen, Gent, Leuven en Antwerpen, lozen hun ongezuiverde rioolwater op de Schelde. „Om deze situatie te verhelpen worden op dit ogenblik een aantal zuiveringsstations opgericht", vertelde de heer Delwai de. Beneluxvliegvelcl van de Londense burgemeester Peter Studd is in Lake met veel officieel vertoon de voormalige "London Theemsbrug is in Londen steen voor steen af gebroken,vervoerd naar de Verenigde Staten en daar herbouwd. Aangepaste theologie rof. dr. W. H. Velema schreef on- de titel: „Aangepaste theologie" boek over de theologie van prof. H. M. Kuitert. Als afsluitende clusie van de schrijver kan gel- i: „Synthese tussen openbaring en dern denken" het zondagsblad van 2 oktober- 't dr. J. J. Buskes (Ned. Herv.) e: „Mij is gevraagd het boek van ema te bespreken". In een uitvoe- I en critische bijdrage geeft hij de lezers van de „christelijke s" o.m. als zijn oordeel: „Kuitert is ir Velema niet een gesprekspartner ar een schietschijf" en wijst hij de 'elbeschouwing van de schrijver 'Is fundamentalistisch. 't was dan de eenzijdige voorlich- voor uw grote aantal gerefor- arde abonnees. Dr. Duskes ken ik 1 van vroeger als mdcewerker aan zelfstandige kwartet, n Waarheid en Eenheid van 5 ok er wijdt ds. M. P van Dijk (geref. ken) eveneens een beschouwing dit boek Hij schrijft o.m.: „Is het ar wat Velema schreef? Ik vrees .ergste. Het zal me benieuwen wat hert hierop antwoordt.... Het is, dat ft Velema duidelijk gemaakt, geen estie van enkele ongelukkige, on- 'riichtigc uitlatingen, maar een doordacht systeem van een in alle oerdelen samenhangende leer n.l. n de historische veranderingen. Het staat vast, definitief, dat waar heid en heil historisch veranderen.... Het nieuwe dogma is geboren. Op het ge>zag van hen, die het nieuwe dogma lanceren." Voorburg J. Til. van Veen (Noot redactie: Het zal ook de heer Van Veen zijn opgevallen, dat wij in middels (7 okt.) prof. Velema zelf aan het woord hebben gelaten over het artikel van'dr. Buskes.) Synode en EO Volgens uw verslag heeft prof. Lammens ter gereformeerde synode gezegd, de EO niet als serieuze partner te beschouwen", en: „Ik neem aan dat u uw heil niet zoekt bij deze mensen, die de broeders aanklagen". Zo, daar zijn dan deze „mensen" en hun organisatie de EO mee getekend. Omdat zij om des gewetens wil zich aaneengesloten hebben, ook om te getuigen tegen wat het Ikor/ CVK doet. Wat in en of door de sy node soepeitjes „ondanks ondervon den teleurstelling" wordt genoemd. In de tegenwoordige irenische stijl tamelijk duidelijk. Kan deze directeur van het CVK het verantwoorden, broeders niet se rieus te nemen? En waarom gaat deze prof voorbij aan de klacht van deze „mensen"? Zelfs op de synode was er ook veel kritiek en „aanklacht". Zegt het deze prof niets, dat zovele serieuze christenen beu zijn en wor den van Ikor- en CVK-uitzendingen? Monster C. v. d. Kruk TOKIO (AP) Het hoofd van de Japanse stridkratfiten heeft gisteren de mogelijkheid geopperd Japanse troepen naar het buitenland te stu ren, maar niet om te vechten en met een niet-militair doel. De Antwerpse schepen ging ook in op de Nederlandse discussie over een tweede nationale luchthaven. Het idee van deze luchthaven een Bene- luxhaven te maken „is voor een over tuigde Beneluxer aanlokkelijk". Van-

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9