WONINGBOUW EIST BREDERE AANPAK )e Nederlandse politiek flink op zwart zaad zit Commissie botst met Stuyt over verpleegscholen Zuidwest-F riesland voert aetie voor lioger inwonertal vrouwen bestaan weer MINISTER UDINK BIJ TWEEMILJOENSTE OVERDRACHT WONING NOODKREET VAN ARP - BEZUINIGINGEN BIJ KVP EEG-tekort in handel met VS minder el< 1 Restauratie Liefdesbrief zeer gecompliceerd werk DINSDAG 12 OKTOBER 1971 Van een onzer verslaggevers APELDOORN „Woningbouw kan niet meer een zaak zijn van één departement". Dit zei mi nister drs. B. J. Udink (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) gisteren in Apeldoorn, waar hij de tweemiljoenste na-oorlogse woning officieel overdroeg aan het overgelukkige echtpaar Hans Shell-monteur) en Gerrie Sambeek. -N Er is, volgens de bewindsman, een integrale aanpak vereist, waarin zijn departement zal moeten smanwerken met financiën, binnenlandse zaken, verkeer en waterstaat, milieuhygiëne en volksgezondheid. Toen minister Udink bijna aan het einde van zijn lange toespraak was gekomen, kon het anderhalfjarige dochtertje Ingrid van de familie Sambeek zich niet langer stil houden en reageerde roepend met: „Ja, ja, ja" Niet iedereen was ervan overtuigd dat de tweemiljoenste woning diende te worden gevierd. Zeker niet met uitgestoken vlaggen, speeches, een drankje en een lunch voor honderden genodigden, zoals dat gisteren in Orpheus te Apeldoorn het geval was. Er liepen geruchten dat er zou wor den gedemonstreerd, maar dat bleef uit. Kritisch rerkiezingspropaganda is er dit jaar, ik voordat de kiezers zich uitspraken er een, nieuwe Tweede Kamer, volop gemaakt maar het heeft de politieke partijen handenvol geld gekost. Nu zijn de partijen straatarm en de penning zouden komen te staan meesters zouden geen raad weten als zij Alleen was er een gastspreker, die 00 aan een tot hem gericht verzoek „kri- binnenkort opnieuw voor zo n Uitgave tisch afstand te nemen" voldeed met een rede onder het motto „Twee mil- P »•/>«ƒ/-## joen, en nog geen feest". Dat was drs. G. H. Jansen, hoofd van de werk groep Bouwen en Wonen van het so ciologisch instituut van de Rijksuni versiteit te Utrecht. Hij vroeg zich af of er gesproken moet worden van 25 jaar woningnood dan wel van 135 jaar woningnood. Met deze opmerking kwam hij name lijk in de buurt van een vroegere Apeldoornse wethouder, die wat zijn gemeente betreft bij het bouwtempo in een wethouderstij d woningnood tot het jaar 2132 had berekend. „Alle subtiele verschillen tussen in aanbouw genomen woningen, uitge geven vergunningen, contingentswo ningen en werkelijke woningen ten spijt blijft", aldus de heer Jansen, de produktie de laatste jaren stagneren, komen er meer nieuwe krotten dan er vervangen worden, neemt de vraag toe en blijft die afschuwelijke wo ningnood bestaan." Na een aantal kritische notities waarbij hij zich niet tot de overheid beperkte, geplaatst te hebben, merkte de heer Jansen op te geloven in een interdisciplinair onderzoek, dat de aanzet; zou moeten zijn voor een nieuwe combinatie van produktiefak- toren en voor een creatieve samen werking tussen architekten, finan ciers, overheid, bouwers en bewoners. BRUSSEL De EEG heeft in de eerste 6 maanden van dit jaar het tekort in de handel met de VS tot bijna 1,1 miljard kunnen vermin deren. Dat is een teruggang van 285 miljoen vergeleken met het tekort van dezelfde periode van 1970. Malfatti, voorzitter van de EEG- commissie, heeft in een gesprek met de Unie van EEG-industrieën (Unice), de meest invloedrijke industriële pres siegroep binnen de EEG, gezegd dat voordat onderhandelingen over een wereldomvattende herziening van de belangrijkste valuta pariteiten begin nen, de EEG eerst- orde op eigen zaken dient te stellen. „Het probleem van onze pariteiten met de dollar is belangrijk, maar het probleem van de pariteiten tussen de EEG-munteen- heden is nog belangrijker". H- wees erop, dat slechts 8 procent van de EEG-uitvoer naar de VS gaat en 49 procent naar andere lidstaten. cent thans een bad- of douchegele genheid en wat het aantal woonver trekken betreft per woning, staat Ne derland met ruim vijf in Europa aan de spits. Vergelijking Door BERT DE JONG DEN HAAG. De politiek in het welvarende Nederland is straatarm. De partijen hebben geen geld. irtdurend is de bodem van de geldkist zichtbaar. ËBij de ARP heeft vice-voorzitter J. de Koning het in Groningen maar hardop gezegd: als de 850.000 lulden, die de kamercentrales en kiesverenigingen nog moeten afdragen niet snel binnenkomen, zii-n e failliet. iDe KVP moet het juist aangebroken boekjaar van 1 oktober 1971 tot 1 oktober 1972 werken met In aftakel-begroting. De bezuinigingen die het kabinet-Biesheuvel doorvoert zijn er naar verhouding pderspel bij. De KVP brengt de uitgaven van 1.039.000 gulden terug naar liefst 783.000 gulden. rg D( v politieke partijen in Nederland )ben financieel een minimum-be- Wanneer bijvoorbeeld binnen- rt de zaak politiek spaak loopt voor kabinet en er over een paar anöen verkiezingen moeten wor- n gehouden, zullen de beheerders n de partijfinanciën het „niet meer •ten". ie PvdA als de grootste oppositie- rtij zal geen enkel bezwaar maken ten de verkiezingen. Maar de socia- ;ische schatkistbewaarder Knolle- in de Tesselschadestraat in Am- dam zegt: „Politiek kan ik de ik niet overzien, maar organisato- eh gezien hoop ik toch geen ogen- k, dat we verkiezingen zullen krij— lijn collega's op de andere partij- reaus denken er net zo over: Als het moet, is er niets aan te doen, maar veel liever niet. Voor de ARP zouden nieuwe ver kiezingen helemaal te gek worden, want de ellende bij deze partij is juist, dat het bureau in de Abraham Kuyperstraat 3 in Den Haag nog ruim 250.000 gulden te vorderen heeft als bijdrage in de kosten van de ver kiezingen in april. Verder heeft men over de jaren 1969, 1970 en 1971 nog een kleine 600.000 gulden open staan aan achterstallige contributie. Erezaak „Het bericht in Trouw en in de bladen van het Rotterdammer-kwar tet", zo luidt de allereerste zin in het partijblad Nederlandse Gedachten Van een verslaggever UTRECHT Het experiment ;t de „verpleegscholen", een iddlbare beroepsopleiding die september volgend jaar in jf plaatsen in Nederland zou iginnen, dreigt volgens een ver- genwoordiger van de kruisver- tigingen de mist in te gaan. Minister Stuyt heeft weliswaar toe- stemd dat de experimenten geno- en worden maar de normen die de nister gesteld heeft wijken op nog- wat. punten aanzienlijk af van die in de begeleidingscommissie die aan hand van het rapport-Von Nord- n de experimenten voorbereid «ft. Tegen de aanpak van de minister is 1 bezwaar gemaakt door zuster J. J. Nordhein namens de begelei- ïgscommissie en de vijf experimen- e werkgroepen en de gebundelde :ties docenten van de federatie van irplegenden. PIJNLIJK GETROFFEN De begeleidingscommissie heeft de linister laten weten, dal ,zij bijzon- r pijnlijk getroffen is door het ge ek aan begrip voor de zin, de be uling en het karakter van een on- •rwijsexperiment dat uit een brief m de minister blijkt. De opvattin- ;n van minister Stuyt zouden ook wijken van die van ex-staatssecre- ris Kruisinga bij de voorbereidende sprekingen. De commissie vindt dat de minister aar zeer ten dele met haar gedach- ngang rekening heeft gehouden, venals de docenten heeft zij er grote T37tzwaren tegen dat de minister toch i mogelijkheid openlaat, de leerlin- erwJfn een deel van nun opleiding in de ekenhuizen en andere inrichtingen geven en dan nog wel in dienst erband. Het uitgangspunt van de commissie juist geweest, dat 'de opleiding to il los moet staan van de ziekenhui- n en dat, er een duidelijke scheiding l°et komen tussen het leerling- en et werkneenjster zijn. Dit onder leer met het oog op het beroepsvoor- ereidend karakter van de nieuwe 'leiding en de problemen rond de lojj4erantwoordelijkheid (de docenten jebben de minister in dit verband erinnerd aan de zaak Paula F.) De begeleidingscommissie wil een 'ntegreerde beroepsopleiding voor alle verplegende en verzorgende functies maar de minister heeft ech ter een voorbehoud gemaakt wat de samenvoeging met de opleiding tot zieken-verzorgenden betreft. Ook laat hij de mogelijkheid open, het traditionele onderscheid in A (al gemene verpleging), B (psychiatrische verpleging) en Z (zwakzinnigenver- pleging) open. Zuster Von Nordheim heeft de mi nister geschreven, dat de begelei dingscommissie haar verdere begelei dende taak niet meer duidelijk ziet, nu de minister in strijd met de instellingsbeschikking maar een deel van de door de commissie voor gestelde criteria heeft overgenomen. Dit geldt, zegt ze, ook met betrekking tot de verdere adviezen die u ver wacht, daar deze logischerwijs zou den liggen in de lijn van de door u verworpen criteria. De commissie is ook tegen de voor gestelde uitbreiding van de commissie met beleidsambtenaren. De Commissie kan de haar opgedragen taak uitslui tend uitvoeren indien zij zelfstandig wordt belast met de begeleiding, al dus zuster Von Nordheim. van zaterdag, „is juist". Meegedeeld Wordt, dat de liquiditeitspositie van de partij uiterst moeilijk is. „Het is een erezaak", aldus het blad, „dat de partij-kamercentrales, kiesverenigin gen en leden dit probleem gauw en goed oplossen". „Ik ben ervan overtuigd, dat we nu alles snel binnen krijgen", zegt dr. W. de Kwaadsteniet, de partijsecretaris. En hij spreekt uit ervaring. Bij de .ARP is men eraan gewend, dat de contributies ongeveer een jaar te laat worden afgedragen. Dankzij reserves is de partij in het verleden nooit in moeilijkheden gekomen. Maar dit jaar na de verkiezingen is de kas leeg. Vandaar de noodkreet. Ouderwets Evenals bij de ARP worden ook bij de CHU de contributies centraal geïnd, maar nog volgens het oude systeem, het is de zorg van de pen ningmeesters, dat het geld er komt. Het voordeel van het ouderwetse sys teem zou zijn, dat de band met de leden beter bewaard blijft. Het na deel is, dat je op het partijbureau wel sterk afhankelyk bent van de ijver van de plaatselijke penningmeesters en hun medewerkers. De heer H. Lindenburg, chef de bu reau van het partij secretariaat van de CHU, vertelt, dat de zwakste, sla pende kiesverenigingen op den duur met penningmeester en al worden af geschreven. Het verlies door deze sa nering wordt weer opgevangen door nieuwe leden elders in het land. Door dit systeem heeft de Unie minder grote vorderingen in de boe ken staan. Voor 1970 verwacht men nog 'een bedrag van 13.500 gulden. Het centraal innen van de contribu ties door middel van acceptgirokaar ten is wel in studie bij ARP en OHU. Maar op de partijbureaus doet men er nog niet enthousiast over. Dat is wel het geval op de bureaus van PvdA en KVP, waar alle leden in de computer zitten. Na de eerste kinderziekten draait het systeem nu goed. Bij de PvdA heeft men inder daad moeten ervaren, dat de band met de leden minder sterk is: bij een verhoging van de contributies zegt men sneller het lidmaatschap op. Maar het probleem van de achterstal lige betalingen is voor een groot deel opgelost. Een streep Bij de 'sterk bezuinigende KVP heeft men zelfs een hard systeem doorgevoerd. De leden krijgen een acceptgirokaart thuis. Bij niet betalen volgt een tweede kaart. Als dit niet helpt is het de taak van de plaatselij ke penningmeester het geld op te ha len. Heeft men twee maanden na het afsluiten van het boekjaar niets ont vangen, dan gaat er een streep door de naam van het lid. Op deze wijze heeft de KVP haar ledenbestand drastisch gezuiverd. Om aan meer geld te komen probeert drs. B. Gcibnau, directeur van het partij bureau zogenaamde service-leden, te winnen, die tenminste 100 gulden per jaar betalen. Hij heeft hiervoor partijgenoten, die lid zijn van plaatselijke besturen of de KVP in een of ander openbaar lichaam vertegenwoordigen („Ze heb ben wel wat te danken aan de KVP") aangeschreven. De service-leden krij gen in ruil voor hun bijdrage het ka derblad en allerlei publikaties en do cumentatiemateriaal van de partij. Drs. Gribnau, die nu met een „ont mantelende" begroting moet werken, vindt de bezuinigingen funest. Het partijbureau wordt ingekrompen en tal van taken als politieke vorming en voorlichting, worden afgestoten. Zo verschraalt de partij. Offerte Eigenlijk moeten we commercieel samenwerken met andere partijen, merkt de directeur van het partijbu reau op. Het klinkt als een uitnodi ging aan de ARP en CHU, die admi nistratief nog volgens het oude sys teem werken, als de heer Gribnau zegt: „We hebben hier een computer staan. We verzorgen nu al de admi nistratie van andere zaken. Waarom zouden we met de andere partijen niet een soort NV oprichten voor de administratie? Ook de uitgave van boeken en periodieken kan dan voor deliger zijn." Ja waarom ook niet? Je zou aan de nog studerende ARP en CHU en an dere zoekende, arme partijen offerte kunnen doen.... Minister Udink was van oordeel dat enige feestelijkheid wel op haar plaats was. Twee miljoen woningen in een kwart eeuw is voor een klein land als Nederland een prestatie. Met die twee miljoen woningen is de in 1945 bestaande woningvoorraad ver dubbeld. Meer dan de helft van de Neder landse bevolking, namelijk zeven miljoen mensen, is in die twee mil joen woningen gehuisvest. Speciaal in de laatste tien jaar nam de produktie zodanig toe, dat de bouw van het tweede miljoen woningen in bijna de helft van de tijd geschiedt, die voor het eerste miljoen nodig is geweest. Aan wooncomfort werd ook belang rijke winst geboekt: de gemiddelde woonoppervlaikte steeg sindt 1962 van 58 vierkante meter tot 61 vierkante meter, het percentage nieuwe wonin gen met centrale verwarming in die tijd van 16 tot 93 procent. Van de totale woningvoorraad heeft 80 pro- „Vergelijking met het buitenland", aldus drs. Udink, „leert ook dat de huidige moeilijkheden niet van toe vallige politieke aard zijn, of slechts voor ons land zouden gelden. Er lig gen diepere oorzaken ten grondslag aan de bijna in alle Europese landen bestaande moeilijkheden bij de wo- ningproduktie. Het gaat er niet alleen meer om hoeveel woningen te bouwen en hoe snel wij dat doen. Het gaat er vooral ook om voor wie wij woningen bou wen en waar. En hoe de woningbouw in te passen in het geheel van de noodzakelijke infrastrukturele voor zieningen, planologisch en naar tijds orde. Dat betekent dat een integrale aanpak nodig is, waarin alle relevan te aspekten op de juiste tijd de ver eiste aandacht krijgen. Tien bussen In tien bussen werden de genodig den, waaronder ook de bewoners van de vijfhonderdduizendste en eenmil joenste naoorlogse woning de met (wisselend succes) gebouwde nieuw bouwwijken van Apeldoorn bekeken. De gemeente werd voor de tweemil joenste uitgekozen omdat ze zo een grote rol speelt in het spreidingsbe- leid van de rijksoverheid. Een vertederend plaatje van minis ter Udink van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening; spelend met tic huispoes in de tweemiljoenste na de oorlog in Nederland gebouwde wo ningdie in Apeldoorn staat. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De restau ratie van de ernstig beschadigde „Liefdesbrief" van Vermeer zal het meest gecompliceerde werk worden dat het restauratieatelier van het Rijksmuseum in Am sterdam ooit onder handen heeft gehad. Een internationale commissie van experts zal gaan uitzoeken welke me thoden het beste bij de restauratie gevolgd kunnen worden. Het Rijksmuseum heeft hiertoe be sloten omdat het in dit geval niet zomaar om een schilderij van het museum gaat, maar „om een deel uit het cultuurbezit van de mensheid", zoals de directeur van het Rijksmu seum, dr. A. van Schendel gisteren tijdens een persconferentie zei. In de commissie van waarschijnlijk zes personen, zullen restaurateurs, een chemicus en museumdirecteuren opgenomen worden. Éérder zijn zulke internationale commissies samenge steld voor de restauratie van onder meer een Titiaan in de Londense Na tional Gallery en een Jeroen Bosch in het museum van Gent. Geconstateerd is dat de „Liefdes brief' ernstiger beschadigd is dan het er op het eerste gezicht uitzag. Drie kwart van het verfoppervlak hecht niet meer goed op het doek en moet weer vastgehecht worden. De randen van het schilderij, die bh het uitsnijden aan het hout zijn glijven zitten, moeten weer met het doek samengevoegd worden. Boven dien moeten de delen waar de verf helemaal van het schilderij is ver dwenen opgevuld worden. Dit betreft under andere een groot stuk op het rechterdeel van de „Liefdesbrief". Volgens de heer L. Kuiper, hoofd van het restauratieatelier voor schil der-jen van het Rijksmuseum, staat hec niet vast of alle sporen van de beschadigingen weggewerkt kunnen v/orden. De restauratie zal waarschijnlijk een half jaar in beslag nemen. De kosten van de restauratie zijn nog niet bekend. Het schilderij is all risk verzekerd. SNEEK Nederland is nog niet zo overbevolkt, of Zuidwest Friesland kan een actie voeren om meer bewoners aan te trekken. De dertien gemeenten van het Samenwerkingsorgaan Zuidwest Friesland vrezen de nadelige gevolgen van het achterblijven van de bevolkingsgroei in dit gebied. In de meeste plattelandsgemeenten van Zuidwest Friesland neemt de bevolking ieder jaar met één procent af. Het gemiddelde inkomen per hoofd van de bevolking in deze streek was in 1950 nog 87 procent van het gemiddelde in heel Nederland, in 1963 (van latere jaren zijn geen cijfers bekend) was dit 'al gedaald tot 77 procent van het Nederlands gemiddelde. De gemiddelde bevolkingsdichtheid in Zuidwest Friesland is 133 per vier kante kilometer. In heel Nederland is dit 384 per vierkante kilometer. Door middel van advertenties en een brochure maken de samenwerkende gemeen ten nu reclame voor Zuidwest Friesland als een aantrekkelijk woongebied. Zij hopen dat meer bewoners in de streek, die slechts voor vijf procent bestaat uit stedelijke bebouwing en verder uit weideland, bossen en meren, meer welvaart zal brengen. Het is spannend geweest. Ik heb zo'n idee dat er enige Nederlanders zijn geweest, die zondagochtend om tien over tien heel verlicht hebben ademgehaald toen het keizerlijk vliegtuig wegkoerste. Maar even spannend vind ik de geschiedenis van het Dagboek,, het dagboek van Wim Kan. De opperceremoniemeester van de keizerlijke huishouding had gezegd, dat Kan het naar Kasteel Oud Was senaar mocht brengen en dat hij, de opperceremoniemeester, dan wel zou zien het bij de keizer te brengen. Die boodschap is Kan waarschijn lijk wel ter ore gekomen, maar bo vendien begrepen door de Japanse journalisten. Die journalisten hebben het ook druk gehad. Wat hun eerst een paar dagen rust in een grappig klein land je leek .tussen de staatsbezoeken aan de reuzen Engeland en Duitsland in, werd een gedraaf om bij te blijven. Ze hadden een zeer lang program ma. Helaas weet ik niet wat er in het programma stond, want het was in Japanse karakters. Heel het Bell Air hotel trouwens was een Japanse mierenhoop, waar de honderdtwintig collega's, allen in stemmig donkerblauw pak, allen be drijvig doch zwijgzaam, rondkri- oelden. Ze waren even kien op alle nieuws, gunstig of ongunstig, als alle jour nalisten, overal ter wereld zijn. Zondag om één uur hoorde ik door de radio, dat Kan zijn dagboek aan twee van hen gegeven had. Roe Zondagavond spitste ik mij op het Journaal, dat vast en zeker er meer over zou vertellen. En ja hoor, daar was Kan op het scherm Op die seconde ging de telefoon. Opgenomen voor ik het wist envoor de oorlog regelmatig een gesprek, dat ik beleefdheidshalve wel moest accepterenEn er met het koppetje bij moest zijn ookde cabaretier was en de kreet ge- twee handen, innig ineengesmeed Het dagboek is onze nationale deur uit. Kan heeft de journalist-in-het- algemeen daarmee een groot com pliment gegeven, want het zal toch wel de bedoeling zijn, dat hij het ooit terugkrijgt. Maar wat ik nu zou willen horen is het verhaal van Kan hoe hij drie jaar lang dit dagboek heeft kunnen bewarer. en er in kunnen schrijven. Hoe hij aan papier; inkt of potlood kwam. Ballpoints bestonden toen nog niet. Een flesje inkt lijkt mij een onbestaanbare bagage geweest en potloden slijten snel. Het dagboek zelf heeft zekere om vang. Waar heeft hij het ooit ver stopt? We hebben allemaal met Kans zorgen meegeleefd, laat hij ons nu dit verhaal geven. Of is het als de advertentie, die in de kranten kwam van een Haarlems juwelier, die een naamgenoot van Toen ik tot het grote oog terugkeerde was er alleen nog het beeld van vonden had: Wat Kan kan, kan Kan alleen! Met deze affiche, een van de 150 uit negen landen ingezonden ontwer pen, heeft de heer P. van Rij uit Wólfheze de le prijs van 20.000 Fr. gewonnen in de internationale ver- keersaffichewedstrijd georganiseerd door de Overkoepelende organisatie van Europese Veilig Verkeerbonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7