Bescherming' mor Delftse binnenstad Koningin opent Haringvlietdam Miljoen schade door hoge chloridegehalte in water Plannen van Kustzeilvereniging: strandzeilen, surfen en kanoën Wii raken „autovol" lia Padvinders Kroon op gigantisch karwei Delft biedt meest zuiver beeld van een grachtenstad Bom terecht udiecommissie onderzoekt verwij dering afvalstoffen Appeldienst Vingeren HGJV Nationale Dag voor Binnenstad 20 okt. in Delft Herdenking van Kerkhervorming Houden verdubbeld IVUiieiipiirk frustralieweekend Duizenden tuinders staan machteloos Gispen Culemborg krimpt personeel in femina 5 DINSDAG 12 OKTOBER 1971 Mening van ministerie worden met het zoveel mogelijk handhaven van het oude stramien van de stad, met behoud van de aan gesloten gevelwanden langs de be staande grachten en een hoogte van nieuw te stichten gebouwen die gelijk moet zijn aan het „plafond" van de oudste stadskern, dat als stedebouw kundig monument aangeduid moet worden. Als reden voor het aanwijzen van de gehele Delftse binnenstad als be schermd stadsgezicht een hande ling die geschiedt in het kader van de monumentenwet wordt genoemd het feit dat deze binnenstad wat be treft het historisch patroon van grachten en straten een onlosmake lijk geheel vormt, dit ondanks het feit dat de twee stadsdelen, die in verschillende tijden gebouwd ?ijn, sterk van karakter verschillen. Volgens het voorstel van CRM, is Delft het zuiverst denkbfre beeld van een grachtenstad, dat nergens in Ne derland zo zuiver voorkomt. Over dit voorstel van het ministerie van CRM dient overleg gepleegd te worden met de rijksdienst voor mo numentenzorg, het provinciaal be stuur van Zuid-Holland en het ge meentebestuur van Delft. Wanneer dit overleg heeft plaatsgevonden stelt de minister het beschermd stadsge zicht vast. Wethouder H. W. Fahrner heeft aangekondigd dat een vertegenwoor diger van het ministerie van CRM de raadsleden binnenkort een mondelin ge toelichting zal geven over het be schermd stadsgezicht voor Delft. DELFT Het ministerie van C.R.M. wil de gehele oude binnen- J d van Delft aanwezen als „beschermd stadsgezicht". Het gaat om Delftse binnenstad, binnen de voormalige stadsbuitengrachten, ruwweg wordt begrensd door de Westvest, Phoenixstraat, A iteringsevest, Nieuwe Plantage, Achterom en Zuidwal. Dit blijkt i*- een voorstel van het ministerie van C.R.M., dat enige tjjd geleden oegezonden aan het gemeentebestuur van Delft. De plannen voor beschermd stadsgezicht van Delft zijn door de gemeente nog niet de publiciteit gebracht. t beschermen van het stadsge- houdt geen bevriezing van de jige situatie in; het heeft eerder doel om historisch waardevolle 'Ssgf «bouwkundige elementen te be- len, mede door middel van plano- naar che maatregelen. Het beschermen §esij het stadsgezicht kan ook tot re- e k^sat hebben dat de monumenten in en Eerdere toekomst zoveel mogelijk de behoud veilig gesteld worden. ■Pnre et voorstel van CRM houdt in dat voor oor twee stadsdelen verschillende mgspunten gelden. Ten aanzien het gebied rond de Oude Delft en dar kt en omgeving de oudste de stad Delft geldt dat behoud van het huidige stads- als uitgangspunt van het te beleid moet dienen. In sane- en reconstructiegebieden zou ens het voorstel volstaan kunnen hien De. in Van een verslaggever M1DDELHARNIS De toui m> di-e prinses Beatrix en ins Claus verleden week vanjnsdag zou hebben bedreigd het raadhuis van Middel- tJirnis, is terecht. Het is de ïtren ier Bom. rprij Tijdens een manifestatie in de bevolking van Mid- 'Iharnis voor het raadhuis, Hal ond in een poortje een ijnheer met een op Goeree d; verflakkee veel voorkomen- naam, te weten Bom. le- and onder de aanwezigen bs zo geestig om op te mer- 'de en: „Nou, dat is ook gevaar- >ten k, een bom onder het raad- biJ izis". Een omstander die dit V wing, waarschuwde de po- ■ste ie. De heer Bom heeft uit 13 lierse kranten vernomen 1 onian een vals bomalarm, en dat is zal S o rinnerde zich toen de tgVleid". WO! leliji ïarit elijk ïaagi loon )UDA Het intergemeentelijk 1 egorgaan Gouda en Omstreken den Holland) heeft een studie- nissie inzake de verwijdering vaste afvalstoffen ingesteld. Aan molo begin van de eerste vergadering, ictsk vond in het Goudse stadhuis, he< lt deze commissie onder voorzit- enko hap van het Goudse raads- en van nlid drs. J. Borgman geinstal- Het i. dia deskundigen zijn aan deze het nissie onder andere toegevoegd ^hris g. m. Nederhorst (Eerste Kamer enqi n voorzitter van de coördineren- >ver rerkgroep voor milieubeheer), ir. oor v.d. Burg (adjunct-directeur van iat i tfdeling recreatie, landschap en t iu van de provinciale waterstaat) avoiïr. H. A. meijer (hoofd afdeling :genli rie en technologie vandetechni- dienst van het Hoogheemraads van Rijnland. Drs. W. E. m. C. inspecteur van de volksgezond- treedt als adviseur van de com- dan Het je op. -eek\ DUDA In een overvolle .Tans in Gouda is de Jeugdappeldienst uden voor jongeren uit geheel -Holland van het H.G.J.V. de opening volgde het wel komst- 'd door ds. T. van 't Veld uit dinxveen die sprak over Timo- 1 vers 12 waarin staat „Strijd icht !0edfi stryd des gelonfs'j. Hierin tot uitdrukking dat God ons heeft geroepen en dat hij een 1 op ons doet om hem te zoeken, meditatie werd uitgesproken Is. C. A. Koorevaar uit Rotter- die als tekst gekozen had 2 Timo- w s 2 en 3, waarin de apostel Pau- IU een brief schrijft aan zijn vriend 3 ipostel Timot'neus, die zeer be- nd. d was en Waarin hij hem ver rat! id door Jezus geroepen te zijn omec iegen de dujvei en zijn ganse rijk 1§ 0 trijden. verlet thema van deze predikatie was: lijdt verdrukking als een goed- januaa* van Jezus Christus". Ds. Koo- m( ar vergeleek in zijn predikatie de Mets s met een soldaat die op moet ,n k en in het leger, zo roept God ons op om in ons leven te strijden reslof. zijn naam, wat in deze tijd ver- 'we i 'kkelijk moeilijk is. lb( let leven van de mens begint bij eboorte en als hij dan gedoopt is is hij zogenaamd i.n Militaire atse ist Waar we leren om de vijand h°^ estrijden, alzo roept God ons om eerlijke strijd tegen de duivel te en voor de soldij in het leger Paften we met Jezus een grote ver ding doorstaan, zodat wet met een grote overwinning kunnen teer zeker, zullen behalen." DELFT De eerste „Nationale Dag voor de Binnenstad" wordt op 20 oktober in het groot auditorium van de Technische Hogeschool aan de Berlageweg in Delft gehouden. Doel is de problematiek rond de stadssanering te bespreken. Drs. J. A. Bakker, oud minister van verkeer en waterstaat opent de bijeenkomst om kwart over twee, waarna dr. L. Bak, lektor in de praktische planologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam een referaat houdt over „Het win kelapparaat voor de binnenstad". Om drie uur wordt het t^iema „De plaats van de detailhandel in de bin nenstad" besproken. In een speciaal forum hebben fitting oud-minister W F. Schut van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, dr. L. Bak, drs. J. Bons, dr. A. C. R. Dreesman, dr. W. A. Luijckx en de heer P. G. van der Weele. DEN HAAG Ter gelegenheid van de herdenking van de kerkher vorming worden verschillende her- vormingsbijeenkomsten gehouden. Woensdag, 27 oktober wordt in Den Haag een Hervormingsbijeenkomst gehouden in het gebouw Bethel aan de Thomas Schwenckestraat 30, geor ganiseerd door de afdeling Den Haag- Scheveningen van Protestants Neder land. Spreker is drs. K. Exalto, her vormd predikant in Noordeloos, over „Roomskatholieke ontwikkelingen in de theologie, bijzonder bij Küng." De bijeenkomst begint om kwart over acht. Vrijdag, 29 oktober wordt in de Oude Kerk in Delft een 'bijeenkomst belegd, waarop prof. dr. W. H. Vele- ma, hoogleraar in Apeldoorn zal spre ken. De opening wordt door ds. Chr. J. Gall, hervormd predikant in Den Haag en de sluiting door ds. J. C. Stelwagen uit Delft verzorgd. De bij eenkomst begint acht uur. In de Laurenskerk wordt vrijdag, 29 oktober 's avonds om acht uur een bijeenkomst gehouden, waarop dr. C. A. Tukker, hervormd predikant in Kamerik en prof. dr. J. P. Versteeg, hoogleraar in Apeldoorn zullen spre ken. Zaterdag, 30 oktober 's avonds om zeven uur wordt in de Grote of St. 'Janskebk in Gouda een bijeen komst door Protestants Nederland be legd. Sprekers zijn ds. iH. Rijksen, predikant van de Gereformeerde Ge meente in Zoetermeer, dr. C. Graaf land, hervormd predikant in Amster dam en ds. E. F. Vergunst uit Capelle aan de IJssel. ..Met het strand en de zee DEN HAAG In dc grote steden van de provincie Zuid-Holland zal een verzadiging van dc autodichtheid worden bereikt bij 425 auto's per dui zend inwoners. Voor geheel Neder land ligt dit aantal met gemiddeld vijfhonderd auto's per duizend inwo ners iets hoger in verband met een minder grote bevolkingsdichtheid in verhouding tot Zuid-Holland. In ge heel Nederland bedroeg de auto dichtheid per 1 augustus 1970 circa tweehonderd personenauto's per dui zend inwoners. Dit meldt het interim-rapport inza ke de provinciale vervoers- en ver- keersstudie. dat opgesteld werd door de Provinciale Waterstaat van Zuid- Holland. Een dezer dagen zal dit rap port aan de orde worden gesteld bij de vaste commissie van advies en bij stand voor verkeer en ruimtelijke or dening. kan gedacht worden aan prioriteits maatregelen voor het openbaar ver voer. Daarbij moet wel bedacht wor den dat deze pogingen betekenen dat het openbaar vervoer nog veel hogere spitsbelastingen ten opzichte van het etmaalverkeer zal moeten kunnen verwerken. Dit zal een sterke kosten verhoging met zich meebrengen. Het zal nog moeten blijken of de bevor dering van het openbaar vervoer zo ver zal moeten gaan, dat het sociaal- economisch aanvaardbaar is verliezen van vervoersondernemingen in be paalde gevallen ten laste van de ge meenschap te brengen". Bij de verdeling van het vervoer speelt echter niet alleen openbaar en particulier vervoer een belangrijke rol. Het rapport stelt, dat hernieuwde ren per schip of per rail hierbij even impulsen voor het vervoer van goede- eens van belang zijn. VLAARDINGEN Het Gewest Zuid-Holland van De Nederlandse Padvinders organiseert een „Frustra tie-weekend" op zaterdag 16 en zon dag 17 oktober op het Vlaardingse Padvinderscentrum aan de Broekpol derweg. Na de ontvangst met koffie te 6 uur zal een „dia-excursie" wor den gemaakt naar de Centrale Meld kamer Rijnmond, met gelegenheid tot discussie. De zaterdag zal worden be sloten met een mini-popfestival met onder andere Jan Reneman en „Des tiny Unknown". Zondagmorgen te 10 uur begint de „Frustratie-tocht" met als bestem ming een groot aantal vervuilde plaatsen. Te 15 uur zal een Frustra tie-cabaret optreden. Met het be kendmaken van de uitslag van de tocht en van de gewestelijke teken-, foto- en diawedstrijd zal het week einde te 16 uur worden afgerond. hebben wij een uniek stuk re creatiegebied vlak voor de deur. Daar moet ook 's winters iets mee te doen zijn. Boven dien zou bet voor Scheveningen geen kwaad kunnen wanneer er buiten het seizoen ook enige activiteiten ontplooid worden. Ons plan om in de komende herfst en winter te experimenteren met strandzei len, wildwaterkanoën en sur fen zou daartoe kunnen bijdra gen". De heer J Bouwman, voorzitter van de kustzeilver eniging Scheveningen. is en met hem de leden van de vereni ging, vast van plan de komende maanden niet stil te blijven zit ten. van de Nieuwe Waterweg. De Hol landse IJssel is bij het inlaatpunt Gouda voor Rijnland (en via Rijnland naar Delfland) echter van zeer slechte kwaliteit. Veel zout en veel verontreinigende stoffen. Te zout water schadelijk voor glastuinbouw Van een onzer verslaggevers NAALDWIJK De zoutgehaltes van de Zuidhollandse wateren lopen op en dreigen verder op te lopen. Ge middeld zit er nu in één liter water 300 milligram chloride-iron, maar op sommige plaatsen is het al 400 milli gram. Als aanvaardbaar maximum wordt 200 milligram beschouwd en dat is dan nog een compromis, aldus ir. Van den Ende van het proefstation voor de groente- en fruitteelt onder glas in Naaldwijk. Hij is bang dat in de kastuinbedrij- ven in het Westland en het naburige gebied „De Kring" het te zoute water opbrengstvermindering zal veroorza ken. Berekeningen daarover moeten nog worden gemaakt. Het Zuidhollandse glasdistrict, ver telde ir. Van den Ende, heeft behalve van het zout dat met de Rijn ons land binnenstroomt, ook last van „in terne verzilting", zoals die welke door de Delftse industrie wordt veroor zaakt. Over het wegverkeer zegt het rap port dat de verkeersintensiteiten re gelmatig oplopen tot aan de capaci teit, waardoor de bewegingsvrijheid van de erbij betrokken deelnemers nadelig wordt beïnvloed. „Bovendien vindt in vele gevallen binnen de be bouwde kom een onaanvaardbare aantasting van het milieu plaats als gevolg van het zogenaamde door gaande verkeer, dat in feite niet in die bebouwde kom thuishoort. Met name gebeurt dit in de kuststrook", aldus het rapport. Ten aanzien van het openbaar ver voer staat er in het rapport te lezen: ..Ter bevordering van een evenwich tige balans van het wegennet in de vorm van enige verschuiving van particulier naar openbaar vervoer, CULEMBORG Bij Gispen's Fa briek voor Metaalbewerking (beho rende tot het concern Lips Gispen) zullen ontslagvergunningen worden aangevraagd voor ten hoogste veer tien beambten. Er zullen meer men sen moeten afvloeien, maar dit zal voor het grootste deel door natuurlijk verloop tot stand komen. Dit blijkt uit een mededeling van de directie, waarin voorts nog wordt bericht dat vergunning gevraagd zal worden tot verlenging van de be staande werktijdverkorting, omdat op korte termijn nog geen volledig her stel te verwachten is van een „nor male" voorraadpositie. De vakbonden en de ondernemings raad zijn. aldus de directie, ingelicht over de situatie bij het bedrijf. Over de sociale gevolgen van de ontslagen zal binnenkort met de vakbond wor den gesproken. Het bedrijf voerde geruime tijd ge leden al een personeelsstop in om aanpassing te vinden voor de oneven wichtige voorraad, als gevolg van de brand midden vorig jaar en de con juncturele teruggang. Dat zou er toch wel niet van geko men zijn, want nu breekt de tijd aan voor het „restaureren" van de boten waarmee men de hele zomer heeft gevaren. Daarnaast worden er nieuwe bijgebouwd. Bovendien is men nog druk bezig de laatste hand te leggen aan het onlangs geopende clubge bouw aan het Noorderstrand. Deze activiteiten zullen weliswaar door gang vinden, maar de drang naar ac tieve sport blijkt niet te onderdruk ken. „Let wel, het is allemaal nog in een experimenteel stadium. Voor het strandzeilen zullen we eerst een goe de. veilige boot moeten bouwen. We willen andere strandgebruikers be slist niet in gevaar brengen. Dat doe je namelijk als je over het strand gaat jakkeren met tachtig of negentig kilometer per uur. Zulke snelheden zijn haalbaar met een flink groot zeil erop. Bovendien .zouden we daar door last krijgen met de strandpolitie, waar we altijd zo fijn mee kunnen samenwerken". De meeste zeilboten zijn door de leden van de vereniging zelf gemaakt. Op die manier zijn al heel wat gul dens uitgespaard en met de strandbo- tcn zal het niet anders gaan. „Dat scneeit de helft, want als je er één koept kost dat duizend gulden. Het belangrijkste voor ons is dat de strandboot veilig is. Daarom is de rem zo belangrijk. Hij bestaat uit een haak, die in het zand grijpt, waardoor je binnen een meter stil staat. Overi gens is dat effect ook te bereiken als je de kop in de wind gooit. Als de rjoot klaar is en naar onze mening aan de eisen voldoet, moet de politie hem nog keuren. Zij zijn tenslotte de gezien de „medewerking", die de Noordzee onder invloed van de herfststormen zal verlenen. Ja, dat kan hier prima, dacht ik. Dezelfde mening hebben ook enkele leden van onze vereniging, die deze sport in Duitsland op de stroomversnellingen beoefenen. We zijn trouwens al bena derd door een kanovereniging die wel eens bij ons zou willen komen varen. Het is helemaal niet zeker dat onze ideeën een succes worden, het is in 'eder geval het proberen waard. We zien het als een uitdaging". De heer Bouwman is vioolbouwer van beroep. Heel iets anders dan het bouwen van zeilboten. „Het vult el kaar mooi aan. Bovendien is het wel een leuk gevoel met je ene been in de Renaissance te staan en met het andere in de branding". groter zal zijn dan in 1969 toen het Landbouwschap deze schade raamde op tien miljoen gulden. De situatie is momenteel als volgt: de Rijn heeft een chloridegehalte van ongeveer 300 milligram. Onder weg naar het inlaatpunt voor Delf land bij Leidschendam verslechtert de situatie enigszins. Het chloridegehalte bij Leidschen dam ligt boven de 300. Het hoog heemraadschap Delfland stelt alle po gingen in het werk het minst zoute water direct naar glastuinbouwcentra te laten doorstromen. Zorgwekkend is de situatie rond Delft. Het boezemwater krijgt er daar een extra portie koelwater van Delft se industrieën bij dat een "hoogchlo- ridegehalte heeft. Het gehalte in de Schie is al opge lopen tot 450 miligram. In het gebied van het hoogheem raadschap Schieland worden al cij fers van 500 tot 600 gemeten. Laag De stand van de Rijn is het hele jaar al laag geweest. Nu m de herfst geen gletsjerdooi optreedtT. verandert de Rijn in een regenrivier.'ïlr is in de afgelopen weken in het stroomgebied ervan echter zeer weinig regen geval len. Het waterpeil van deze rivieren zakt nog steeds. Een zich doorzetten de verandering in deze situatie wordt voorlopig niet verwacht. Minder wa ter betekent een hoog chloridegehalte. De Deltawerken hebben over het algemeen een gunstige invloed op de situatie, evenals het ondieper maken regelen en de techniek. Want het is wel iets anders dan op het water. De boot heeft drie wielen, een kleine voor en twee grote achter, een groot zeil er een stuurwiel. Daar moet je rnee manoeuvreren". Het strandzeilen is slechts een van de winterse ideeën van de kustzeilers. Hoewel de golven voor de Nederland se kust bepaald niet aan die van Flo rida of Ausitralië, hoog en lang, doen denken, gaan zij ook proberen te sur fen. „De golven hier lenen zich inder daad niet zo geweldig goed voor de surfsport, maar wat wij doen lijkt er toch een beetje op. Het kan natuur lijk alleen maar als er geen baders zijn. Een wegschietende plank kan hard aankomen". „Her. wildwatervaren met een ka jak lijkt eveneens een haalbare kaart, WESTLAND Dc duizenden Westlandse Tuinders en Tuinbouwor ganisaties staan machteloos tegenover de hen bedreigende miljoenenschade als gevolg van het te hoge chloride- gehalte in het gietwater. De schuldige Franse en Duitse ver vuilers kunnen nauwelijks worden aangepakt. Slechts regenval kan de situatie al is het maar zeer tijde lijk verbeteren. Insiders rekenen echter op een schade aan de tuinbouwgewassen die ZEIST Tijdens een huiszoeking bij de 28-jarige handelsagent B. B. van G. in Zeist zijn met behulp van een hasj-hond grote hoeveelheden hasj, marihuana en mescaline gevon den. De man liet zich vele kilo's ver dovende middelen uit India en Nepal toezenden in paketten kleding, schoeisel en in gebedshoorns. DEN HAAG Koningin Ju liana zal op maandag 15 novem ber aanstaande de haringvliet dam officieel in gebruik stellen. Op deze datum zal het werk aan de dam geheel zijn afgerond, en zal tevens de wegverbinding over de dam tussen Voorne en Goeree voor het verkeer worden opengesteld. Indien mogelijk zal dt Koningin na de openingsplechtigheid over de in middels gereedgekomen bermen van de Brouwcrsdam naar Schouwen - Duiveland rijden. De dam door het Haringvliet be staat uit verschillende gedeelten: een damgedeelte van ongeveer 1300 meter door het Rak van Scheelhoek, een spuïsluizencomplex met 17 openingen en een sluislengte van 1050 meter, een damgedeelte ter lengte van 700 meter tussen de spuisluizen en de schutsluis, een damgedeelte van 1400 meter over de plaat van Scheelhoek en het Zuiderdiep ten zuiden van de schutsluis. DEze schutsluis vormt de verbinding tussen de Noordzee en een nieuwe haven voor de vissersschepen var. Stellendam en Goedereede. Op 13 februari 1957 begon rijkswa terstaat op een ondiepe plaats in het Haringvliet aan de bouw van een bouwput voor het sluizencomplex. Negen jaar bleef de dijk rond deze bouwput gesloten. In de jaren iSVr-1968 werd de dijk tenslotte weg- gebaggerd. In de bouwput was in middels een enorme rij sluizen verre zen, waarvan de schuiven op 2 no vember 1970 door de toenmalige mi nister van Verkeer en Waterstaat, drs. .J A. Bakker werden gesloten. Hei Haringvliet was toen definitief afgesloten van de zee en het noord westelijk deel van de Delta behoeft van dit moment af naar menselij ke berekeningen geen aanval van V;: zeewater meer te duchten. In november 1971 tenslotte zijn de bijkomende werken, zoals de aanleg van een bubbclbaans weg over de dam gereedgekomen. Rijkswaterstaat heeft 14 jaar lang aan dc voltooiing van deze dam gewerkt. STOFFEREN Als het lukt bouwen we er steeds wat bij. Niet teveel, een stuk of tien. Dan is het ook mogelijk wedstrijden t-è organiseren. Dat zou voor voorbij gangers en wandelaars ook een aar dig gezicht zijn. Dan nemen we ge kleurde zeilen, net zoals nu op zee. Je zou kunnen zeggen dat wij het strand en de zee stofferen". De veiligheid staat op de eerste plaats. Mede met het oog daarop no digde men een deelnemer aan een zeilwedstrijd door de Sahara uit in het clubgebouw. Hij heeft ons toen iets verteld over de veiligheidsmaat- BL0EMENSH0W gastheren die het iedere strandbezoe- ker naar de zin moeten maken. Dan pas gaan we proberen op het strand te zeilen. •op de Femina.* 'n Feest in geuren en kleuren voor flora-liefhebbers. Kom genieten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5