Situatie Pakistani gevluchte hopeloos van is O O O O O O O O O O O O O Studenteiipredikaiiten E schrijven open brief Christelijke leraren tegen bezuiniging GE- oran^ Arbeidersvoorwaardeii voor protestantse kosters geregeld 2 moderne theeglazen Puzzelhoek Pionierswerk in vluchtelingenkampen Prijsstijging Pakistan Een woord voor vandaag s< COMMENTAREN BEROEPINGSWERK femina m N Correctie op: instemmen met belij deni^ <sel bon— - 2 3 4 6 7 8 10 II 12 13 Invul-puzzel Vul horizontaal in: I. zuivelprodukt, 2. platte steen, 3. druk te, 4. soort kers, 5. huisdier, 8. kleine aardappel, 7. spaans paard, 8. gevecht, 9. weefsel waarin rupsen zich verpoppen, 10. sober, '11. tor, 12. vaag waar te ne men gedaante, 13. muzikaal toneelspel. Bij juiste oplossing leest men op de cir keltjes drie namen van knaagdieren. Oplossing vorige puzzel 1. m, 2. fat, 3. manen, 4. dadel, 5. melodie, 6. rally, 7. teint, 8. ent, 9. e. MANDOLI NE door TON VAN DER HAMMEN ALPHEN AAN DEN RIJN .,Zijn liet de ogen van de bij miljoenen naar India gevluchte Pakistani? Hongerige ogen, omdat er niet genoeg voedsel is. Ogen, vernauwd door pijn, van infec tieziekten. Ogen, zonder diagnose te stellen. enige belangstelling, waarmee moeders je aankijken als je probeert een Zuster Den Harlog opnieuw naar India Zuster E. den Hartog (48), geboren in Scheveningen, werd in Parijs op de cadettenschool van het Leger des Heils tot officier opgeleid. Ze werkte in België, onder meer in de mijnge- bieden, volgde daarna de verpleeg stersopleiding in Nederland en later de opleiding tot verloskundige in Londen. In Antwerpen bekwaamde zij zich tenslotte in de tropenverple- ging. Van 1959 tot juni van dit jaar was zij in Kongo op veel plaatsen medisch werkzaam bij het opvangen van vluchtelingen. Tijdens haar verlof in Nederland werd ze door het hoofd kwartier van het Leger des Heils in Londen gevraagd om naar India te gaan, omdat de nood daar nog groter is dan in Kongo. Binnenkort vertrekt zij opnieuw naar India. Ogen zonder hoop, van een man die zijn jonge vrouw het hospitaal heeft binnengedragen om haar te zien sterven. Gemartelde ogen in broodmagere babylichaampjes. Ba by's voor wie je alleen maar bidt dat ze gauw mogen doodgaan. Het is allemaal zo onvoorstelbaar erg, niet in woorden, niet in fotos, niet in films over te brengen. Je hebt het gevoel dat je werk niet eens een handreiking is...." Zuster Eef den Hartog, 48 jaar, ma joor van het Leger des Heils, even terug van het Barasat-veldhospitaal, 20 kilometer van Calcutta, begon vier maanden geleden in India aan de grens van Oost Pakistan letterlijk met niets. Uitgezonden door „de grote baas", het hoofdkwartier in Londen, samen met een jonge Britse verpleeg ster, werd ze toegevoegd aan een In- dia's medisch team, dat in vluchtelin genkampen polikliniek houdt. Er moest een veldhospitaal komen. Militairen zetten twee grote tenten neer, waarin de patiënten op de grond moesten liggen. Later, door pionierswerk kwamen er houten brit sen. Er was niets: geen water, geen elektriciteit, geen sanitair. Bij een Mennonietenorganisatie konden ma trassen worden bemachtigd, elders werd) een voorraad in Amerika ge maakte lappendekens ontdekt, die als lakens konden, dienen. Er kwamen ten slotte ook kussens met echte slo pen, het enige wit dat aan een zie kenhuis herinnerde. Overigens bleven zij niet lang wit. Plaats in de twee tenten, waar mannen en vrouwen in één ruimte KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter). H. P. Ester. G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. Zuster Den Hartog in gesprek met een diep getroffen senator Edward Kennedy. moeten liggen (maar ze zijn zo ziek, dat het niets uitmaakt) voor 85 pa tiënten. Dwars op enkele britsen rij tjes baby's, doorgaans ouderloos. Da gelijkse sterfte: drie tot zes. Elke dag de dodenkar. een soort bakfiets waarmee de lijken worden afgevoerd om elders te worden ver brand. Dat is dan nog een keurige laatste gang, omdat er ook doden langs de wegen of in het veld blijven liggen, waarop gieren azen. Wereld van lijden Hoe in zo'n onvoorstelbare wereld van lijden en beproevingen te wer ken. zonder er onderdoor te gaan? Zuster Den Hartog: „De senior-dok ter, een geweldige man, die onafge broken rookte, zei eens tegen me: Mij helpt de sigaret en u uw God. Moei lijk hoor, om de liefde Gods te zien in dat grote tragische gebeuren. Je knapt af als je toegeeft aan neer slachtigheid, die je steeds belaagt. Je moet een sterk lichaam hebben, door de tropen gehard. Ik probeerde moed te putten uit Chritus' belofte: „Vrede geef ik u. mijn vrede laat ik u. Uw harte worde niet ontroerd en zij niet versaagd (Joh. 14,27). Toen ons ziekenhuis zo goed en kwaad als het ging wat begon te functioneren, kwamen de regens, in oneindige hoeveelheden. Elke dag steeg het water. Het- kwam in de hospitaaltenten. Met laarzen ging je nu klotsend van bed tot bed. Dood vermoeiend en onhoudbaar. Maar je ging door. Tot er elders weer tenten waren gezet, waarmee je dan van vo ren af aan begon." Rioolbuizen Zuster Den Hartog werd „the ma tron", de (ongekroonde) directrice, ge noemd. Gang van zaken aldus: bij honderdduizenden kwamen de vluch telingen met hun laatste resjes bezit doodvermoeid, hongerig, ondervoed, ziek vaak, de grens over. Bij tenten werden ze opgevangen en van een identiteits- en rantsoen- kaart voorzien. In de grensgebieden verrees zo het ene vluchtelingenkamp na het andere. Alles wat maar enige dekking gaf werd aangevoerd. In ma terialen (hout, plastic, grof textiel) of „kant en klaar", bijvoorbeeld grote rioolbuizen. Nooit heeft India ook maar over wogen de grenzen voor de vluchten den te sluiten, terwijl men toch zelf ook honger heeft. De cijfers over de volksverhuizing lopen uiteen: er wordt van 6 tot 10 miljoen gesproken. In de kampen wordt polikliniek ge houden door artsen, medische studen ten. verpleegsters en verpleeghulpen. Steeds hetzelfde beeld: tafeltjes, waarachter een medicus en een tolk. Geroutineerd als de medici zijn kun nen ze vaak bij eerste oogopslag de diagnose stellen: altijd infectieziekten zoals cholera, typhus, dysenterie, maar ook tbc. Het ergste is de onder- Het prijsindexcijfer voor de kosten van levens onderhoud blijft onrustbarend stijgen. Was het percentage van de stijging over de maand augus tus 0,9, de maand september bleef met 0,8 pet niet ver achter. Over het gehele jaar genomen zal de prijsstijging in 1971 ten opzichte van 1970 nog boven de 7 pet uitkomen. Deze sterke ontwikkeling van de prijzen is niet minder gevaarlijk dan een sterke ontwikkeling van de lonen. Wordt door velen gepleit voor een matiging van de loonstijgingen om zo de econo mische balans van ons land meer in evenwicht te brengen en de inflatie af te remmen, precies hetzelfde geldt voor de prijzen. Een sterk door schieten van de prijzen werkt even inflatoir als een bovenmatige loonstijging. Waarschuwingen ook op dit punt kunnen niet luid genoeg zijn. Terecht heeft voorzitter Van Boven van het chris telijk werkgeversverbond zijn leden opgeroepen prijsstijgingen tot het uiterste te beperken. De vrees bestaat, dat nog niet iedereen in Ne derland voldoende doordrongen is van de ernst Eind deze maand vergaderen de landen die financiële hulp aan Pakistan geven over voort zetting van de in juli opgeschorte hulpverlening. De Pakistaanse regering kan deze hulp van enkele honderden miljoenen dollars per jaar nauwelijks missen en het spreekt dus vanzelf dat zij sterke druk uitoefent op de donorlanden om de hulp te hervatten. Het schijnt dat met name de Verenigde Staten gevoelig zijn voor deze aandrang. Een aantal Nederlanders, onder wie de econoom Tinbergen, heeft bij de Nederlandse regering aangedrongen voor deze druk niet te bezwijken, zolang de Pakistaanse regering een politiek van economische en militaire onderdrukking jegens Oost-Pakistan voert. De Nederlandse bijdrage was in de afgelopen jaren ongeveer 16 miljoen gulden per jaar. Dat is van het huidige prijsstijgingsniveau. Als men constateert met welk een gemak sterk ingrijpende verhogingen van prijzen voor de toekomst worden aangekondigd, dan lijken alle matigingspleidooien tevergeefs. De autoverzekeringen worden volgend jaar 25 tot 40 pet duurder. De verpleegtarieven van de academische ziekenhuizen gaan 50 tot 60 gulden per dag omhoog tot 150 gulden. De NOS wil de omroepbijdrage verhoogd zien tot 90 gulden per jaar. Wanneer in een gezinshuishouding de geld middelen tekort schieten zal de huisvrouw haar uitgaven nog kritischer gaan bekijken. In het maatschappelijk leven lijkt bij tekorten al te ge makkelijk gegrepen te worden naar de prijsver hoging. De regering heeft in goed vertrouwen het prijs-, zowel als het loonbeleid in handen van het be drijfsleven gelegd. De vraag is nu reeds gewettigd of met dit vertrouwen, wat betreft de prijzen, niet teveel van het bedrijfsleven is gevraagd. maar een klein bedrag in vergelijking tot de bij dragen van een land als Amerika. Maar het kan Nederland niet onverschillig laten hoe de Pa kistaanse regering deze hulp gebruikt. Het is bekend dat in het verleden het grootste deel van de hulp terecht kwam in het relatief minder be volkte en welvarender West-Pakistan. De afschei dingsbeweging van Oost-Pakistan is daar het directe gevolg van. Westerse landen moeten uiter mate voorzichtig zijn bij het stellen van voor waarden voor hun hulpverlening. Nu de politiek van de Pakistaanse regering echter geleid heeft tot een complete burgeroorlog en tot de uittocht van vele miljoenen vluchtelin gen, kan opschorting van de hulpverlening on mogelijk worden uitgelegd als een voorbeeld van westerse bedilzucht. Ogen zonder hoop, van een vader die zijn twee kinderen en zijn vrouw verloor. Hij koestert zijn laatste be zit. voeding, waardoor de mensen geen weerstand meer hebben. De dokter achter het tafeltje wijst alleen de allerergste gevallen door. Plaats in de hospitaaltenten ontstaat door het sterven van patiënten en het (altijd te vroeg) ontslaan van andere. Die willen dan niet weg, klampen zich aan hun brits vast, zodat je ze moet wegslepen. Senator Edward Kennedy is in de tenten geweest. Je zou zeggen: een keihard politicus. Hij was kapot bij het zien van zoveel leed. Er waren momenten dat hij geen woorden kon vinden voor de vragen die hi j tracht te te stellen en waar niemand tot nu toe een antwoord op heeft. Net vijf minuten voor zijn komst stierf de kleine Raya Mondal. Zijn moeder (36) zat nog bij het doodsbed, huilde. Ze verloor haar man geduren de de vlucht, een baby stierf twee weken geleden en nu haar zoontje van vier. Haar enig overgebleven kind was ook in ons hospitaal. Z-a wist niet wat er van haar familie te recht was gekomen. Bij zoveel leed schieten woorden te kort." Zuster Den Hartog: „Als je daar maanden gewerkt hebt, moet je een voudig even weg om op krachten te komen. Toen de hospitaal-arts ervan hoorde greep hij met de handen in het haar en zei „My God, we are loosing our energy". Troost: zuster Eef gaat terug. Maar niet met lege handen. Veel nodig „Wat we daar nodig hebben zijn rijdende poliklinieken en rijdende gaarkeukens. Dan kun je meer. De oplossing van dit vraagstuk? Ik weet het niet, dat weet God alleen. We kunnen veel meer doen. Gebeurt dat niet, dan moeten we straks spreken van het grootste tragische gebeuren van deze eeuw. Je staat versteld van de tegen stellingen. In Calcutta werd een groot religieus feest gehouden, dat miljoenen kostte. In Genève (waar ik voedseldeskundigen kort verslag deed uit de eerste hand) zie je een doorvoede heer in een restaurant zijn schotel eten naar de keuken terugwijzen, omdat er iets aan mankeert „Maakt u dan niet bezorgd tegen de dag van morgen, want de dag van morgen zaf zijn eigen zorgen hebben; elke dag heeft ge noeg aan zijn eigen kwaad." Deze woorden worden door Christus gesproken in de Bergrede, maar aanvaarden we ze wel als van Hem? De bijbel laat steeds weer zien dat we voor morgen mogen en moeten zorgen, maar ons tegen morgen geen zorgen mogen ma ken. En tussen die twee is een geweldig verschil. Het ene wil zeg gen: klaar zijn op de plaats te staan waar God ons heeft gesteld. Het tweede is bij de pakken neer gaan zitten en ons laten over weldigen door wat we vrezen, dat komen zal. Heel nuchter zegt Christus: elke dag heeft genoeg aan zijn eigen kwaad. Iédere dag heeft zijn eigen problemen, zijn eigen verzoe kingen. Maar voor iedere dag geeft God Zijn genade, Zijn kracht. God lost vandaag niet de problemen van morgen op. Zijn overwinning moetiedere dag weer ontvangen worden. En iedere dag moeten we opnieuw de moeilijkheden in geloof onder ogen zien in de wetenschap dat Hij bij ons is, dat Hij ons wil laten delen in Zijn overwinning. We lezen vandaag: JoëI2:III. II oude heeft staan ontsl hog< ziltei jeste werd In raad oodz tn al oorsl ijnsl oude he ielpei inisv Twi 'an i iet N eme< eurd Van een onzer verslaggevers UTRECHT De vereniging van christelijke leraren bij het beroepson derwijs vindt de bezuinigingen in het lager beroepsonderwijs die de rege ring heeft aangekondigd onaanvaard baar. De VCLBO schrijft dit in een brief aan het CNV-bestuur. „De tijd is voorbij dat het onder wijs zich slechts inzette voor de eru ditie van een toch al bevoorrechte groep", aldus de brief. Het beleid is daarom in het verleden steeds meer ■gericht op de vorming van heel de bevolking. Lijnrecht in tegenstelling met dat beleid zijn de bezuinigingen die de regering nu wil doorvoeren: vevmindering van het aantal lesuren van 32 tot 30, vergroting van de klas sen, en geen concrete maatregelen om het lager beroepsonderwijs vierjarig ie maken. De VCLBO vraagt het CNV eraan mee te werken dat deze 'beleidsombuigingen' ongedaan ge maakt worden. Evenals de besturen van de alge mene en de katholieke bondne van onderwijzend personeel heeft het hoofdbestuur van de protestants chrisielijke bond van onderwijzend personeel (PCBO) een afwijzend standpunt over het aangekondigde onderwijsbeleid geformuleerd. In een communiqué zegt het be stuur ernstig verontrust te zijn over de onderwijsbegroting voor 1971. Het voornemen om voor het hele voortge zette onderwijs schoolgeld in te voe ren wordt een principieel onaan vaardbare maatregel genoemd, die indruist tegen de uitdrukkelijke wens om het onderwijs tenminste geduren de de leerplichtige leeftijd kosteloos te doen zijn. Het hoofdbestuur dringt aan op de totstandkoming van een beleidsplan, waarin in ieder geval maatregelen zijn opgenomen, die een aanzienlijke toename van het onderwijzend perso neel tengevolge zullen hebben. Ook de voorgenomen vermindering bij het NED. HERV. KERK Benoemd: tot voorg. te Bourtangc: J. Soer te Geesbrug. Beroepen: te Ridderkerk-Slikker veer: P. M. Breugen te Barneveld; te Ridderkerk en te Sprang: J. Maas land te Wilsum; te Alblasserdam: B. W. Steenbeek te Nunspeet; te Vee- nendaal: W. van Gorsel te Oude- Tonge. Aangenomen: naar Zaandam: P. B. W. Poolvliet te Tilburg. GEREF. KERKEN Beroepen: te Fijnaart: N. J. A. v. Exel te Fijnaart, die dit heeft aange-, nomen. Aangenomen: naar Winschoten: P. Boonstra te Zaandam. Bedankt: voor Winschoten: W. J. Beukema te Groningen-Z. Benoemd: tot hulppredikant te Nee- de: O. Bouwman, em.pred. te Nijver dal, die deze benoeming heeft aan genomen. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Assen en voor Den Haag-Rijswijk: A. v. d. Veer te Nieu we Pekela. vaorlgezet onderwijs van het aantal lesuren van 32 naar 30 noemt het hoofdbestuur van de PcBO onaan vaardbaar. van8t/n 19 oktober. Open van 10 tot 17 uur en van 19.tot 22.30 uur. Zondag van 10 tot 17 uur. Entree f3.50 Kinderen tot 12 Jaar f2.- LEIDEN De Leidse hervormde studentenpredikant drs. K. Bouhuijs en diens Amsterdamse collega dr. K. A. Deurloo hebben een „open brief" geschreven naar hun leermeester prof. dr. G. C. van Niftrik naar aan leiding van het „Getuigenis" aan de gemeente van Je,zus Christus, waar van prof. Van Niftrik een der opstel lers .is wij berichtten daar j.l. vrijdag over). Beide studentendominees vóe len zich door dit stuk „doctrine", leer, door prof. Van Niftrik in de steek gelaten. Zij schrijven: „U weet best dat deze taal voor een gedeelte van de gemeente onver staanbaar is geworden. Met dit gedeel te van de gemeente wenst u in uw getuigenis klaarblijkelijk geen reke ning meer te houden. Daarmee hebt u ons, uw leerlingen die juist met dit gedeelte van de gemeente te maken hebben, uw solidariteit opgezegd, op een moment dat we uw critische soli dariteit hard nodig hebben. Wij weten dat het geen „wind van leer" is die jonge mensen tot activis me aanzet, maar dat het voortkomt uit verbijstering over de manier waarop wij welgesteld de katastrofe tegemoet gaan. Zij hebben tot zich door latern dringen dat wij nog 35 jaar hebben voordat het menselijk le ven op deze planeet geheel onmoge lijk is geworden, maar u formuleert keurige thesen en anti-thesen waarheden zoals: De liefde tot God en de liefde tot de naaste vallen niet samen. De rechtvaardiging gaat aan de heili ging en de goede werken vooraf. Onze gronden zijn vergeven en onze schuld is verzoend. U spreekt over: De objectieve fundamenten van het christelijk geloof. Kortom u citeert de belijdenisgeschriften en denkt daarmee n.b. als kerkelijk hoogleraar, van uw theologische verantwoorde lijkheid blijk te hebben gegeven. Hoe komt het toch dat uw positieve u id - atiëi anta aan hg thesen nergens concreet worden' e wijl u de zaken waar u zich te "oet keert met naam en toenaam w«fPr noemen: Wie zo tijdloos en geschiedenis evangelische uitspraken doet i wel onschriftuurlijk spreken. En doet u ook. Hoe kunt u bijvoorl zo de enkeling tegenover de gem schap uitspelen, alsof hij niet door het evangelie van ik wij h e^re tgmfmë eun leren zeggen. Hoe kunt u zo onbijbels en critisch „God" naar de andere, de gere wereld delegeren. Begrijpt u niet dat u alleen al uw taal die gemeenteleden teleur: iebb die er op zitten wachten dat de g£ker woorden van het evangelie zó taald en vertolkt worden dat ze$etre onze situatie weer hoop geven. Uw getuigenis wil verstaan wol tof-l en c De zijn unit „He als een oproep „Op te staan tot ijke vreugde". choi Vreugdewaarover eigenlijk? (waai iets anders dan over de bevrijt die reikt tot de einden der aarde? En „opstaan"? Of zegt u dat n bij wijze van spreken? Tot zo deze brief. ROTTERDAM In het artikel, wij gisteren publiceerden over: is dat: instemming betuigen met belijdenis?" wordt een nieuw ondei keningsformulier geciteerd. Verschillende regels daarvan wa echter door elkaar geraakt. Daai herhalen wij nog even de puil maar dan in juiste volgorde. 1. De erkenning van de Heilige Schi hei Woord Gods, als de gezagh bende openbaring van het evang Gods in Jezus Christus en aldus de enige regel en richtsnoer v geloof en leven. 2. De belofte zich trouw te houden de leer der kerk in eenheid des loofs met de drie katholieke sym len (twaalf artikelen, Nicea, Atl nasius, red.) en de drie formulie van enigheid (Dordtse leerregel, tikelen tegen de remonstranten, 1 derlandse geloofbelijdenis, red.) de (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De kosters van de protestants-christelijke ker ken in ons land krijgen voor het eerst in de geschiedenis met te rugwerkende kracht per 1 janu ari 1971 een soort CAO. Na langdurige onderhandelingen zijn de Vereniging van Kerkvoog dijen, het Landelijk Verband Com missie van Beheer, het CNV en de Protestants-christelijke Vereniging van Kosters het eens 'geworden over algemene richtlijnen en arbeidsvoor waarden voor kosters. Als de kerken zich aan deze over eenkomst gaan houden naar ver wachting zal dat bij 60 procent van de kerken geen problemen oproepen betekent dit dat de arbeidsvoor waarden voor de kosters aanmerke lijk zullen verbeteren. Zo is er voor de kosters in algeme ne dienst een salarisschaal gekomen met tienjaarlijkse dienstjaarverhogin gen van 180 gulden. Volgens deze schaal moet een koster minimaal 9972 gulden verdienen en maximaal 12564. VERBETERINGEN Deze schaal gaat uit van een 45-urige werkweek. Vooral dit laatste is een grote verbetering voor de 3500 kosters die ons land telt. Velen ma ken nu werkuren van 70 uur of meer zonder dat dit in de honorering vol doende tot uitdrukking komt. De kerken hebben nu de keus uit het aantrekken van een hulpkracht als er voor het kosterswerk m^er dan 45 uur per week nodig is of uit het uitbetalen van de overuren aan de kosters (plusminus 4,50 per uur). Vergeleken bij de salarisregeling die er nu is voor de kosters, houdt de nieuwe regeling een salarisverhoging van 3000 gulden per jaar ln. Bij hét vaststellen van de salarisnonnen wordt een koster nu vergeleken met een hoofdarbeider. De nieuwe richtlijnen zijn vrijblij vend. Blijkt in de praktijk dat veel kerkbesturen er weinig voor voelen zich eraan te houden, dan zullen de nieuwe richtlijnen via het ministerie bindend worden verklaard, hetgeen inhoudt, dat het nakomen van de be palingen wettelijk kan worden geëist. fc. De bereidheid enerzijds om, zo eihet stuk van de belijdenis in teg tot spraak met Gods Woord gea wordt, daarvan uit de drang broederlijke liefde bij de kerkel vergadering getuigenis af te leg en anderzijds om zich aan het J. deel der kerk te onderwerpen, fl neer deze op enig gewichtig p|*^ van de leer de gehoorzaamheid de Schrift en de enigheid van loof en belijden op een evidente voor haar onaanvaardbare wijze zien aangetast of weersproken. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oronje-paors-groen-geel Leuk om eens Anders thee te drinken Ik geef op als nieuweabonnee: L U]i plaats: I betaalt: O .per kwartaal par maand I Alsbeloning voor mijn aktiviteit I ontvang ik 2theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze <krant veertien dagen gratis. Mijn naam

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2