Burgemeesters staan achter SANOceL bevriezing van lonen gerechtsgebouw Brand verwoest boerderijcomplex Wapen wedloop dreigt weer Bom ontdekt in „Wij moeten goede voorbeeld geven Mèt uw hulp bouwen we verder Zonder u kan dat niet! Het Kwartet MATRAS Tweede Schiphol Beneliixliaveii? Elf mensen dakloos Franse Mirage neergestort Geen pensioen voor oorlogs slachtoffers Loonmatiging wordt ook besproken met Zuiveringen in Argentinië HET WEER vrije beroepen Actie van Rode Jeugd Breda? ienwe LeidseCoerant Dinsdag 12 oktober 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR'LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich Is ghebleven mijn hert ht teghenspoet!" lofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65Klachtendienst bezorging 18.00 19.00 uur de enige matras met de juiste celbalans Raiffeisenbank Cé Boerenleenbank dé bunk \*3or Iedereen Ik geef op als nieuwe abonnee: Naam: Straat Plaats: Betaalt per maand per kwartaal per jaar de nieuwe abonnee O Het abonnementsgeld wordt betaald door: onderstaande abonnee Hokje naar keuze invullen. De nieuwe abonnee krijgt onze krant eerst veertien dagen gratis. Opgegeven door Adres: Plaats: Zend mij als premie: 2 moderne theeglazen/smeedijzeren kandelaar met dikke kaars/decoratieve onderzettegel. (doorhalen wat niet wordt verlangd) Postzegel Is niet nodig als u op de enveloppe schrijft. NIEUWE LEIDSE COURANT antwoordnummer 267, Leiden Minister Udink vólkshuisvesting draagt de sleutels van de twee-mil joenste na-oorlogse woning een flat over aan de heer en mevrouw Sumheek in Apeldoorn. Zij kregen daarnaast een oorkonde en een gas fornuis. Het flatgebouw fungeerde gisteren ook als een grafiek, waarop de wo ningbouwproductie sinds de oorlog werd getoond. Zie ook elders in dit blad. DEN HAAG De tweede nationa le luchthaven in Nederland zou zo gesitueerd moeten worden dat het vliegveld te zijne.r tijd ook dienst kan doen als Benelux-luchtha en. Dat is de opvatting vam de schepen van de haven van Antwerpen, de heer Delwaide. Hij heeft deze mening kenbaar gemaakt tijdens een bijeen komst in Den Haag van de Neder landse maatschappij voor nijverheid en handel. De heer Delwaide heeft er verder zijn verbazing over uitgesproken dat tussen B.elgië en Nederland nog steeds geen overeenstemming bereikt is over een radarketen langs de Westerschel- de. Het gaat hier toch duidelijk om een Bencluxbelang. zei hij. <7,ie ook elders deze krant). Onbekenden hebben vermoede lijk vanochtend een klein model vliegtuigbom in de hal van het ge bouw van de arrondissementsrecht bank in Breda gelegd. Een plaatse lijke krant was via een anoniem te lefoontje op de hoogte gesteld van het gebeurde. De gealarmeerde po litie vond de bom om half negen. De mijnopruimingsdienst is gewaar schuwd om het gevaarlijke projektiel onschadelijk te maken. Waarschijnlijk betreft het hier een actie van de Rode Jeugd. De politie heeft inmiddels uitge breide veiligheidsmaatregelen geno men. Het bedreigde gebouw is afge sloten en de naast eomgeving afgezet. De bom zelf heeft men met zand zakken afgedekt. Aangenomen wordt dat de daders de bom onder het hekwerk, dat de hal van het gerechtsgebouw afsluit, hebben doorgeschoven. Op het mo ment, dat de alarmering binnen kwam, was nog niemand van het personeel van het gerechtsgebouw aanwezig. In de afgelopen tien dagen had de Rode Jeugd het al eerder gemunt op het gerechtsgebouw. Éénmaal werd het gebouw beklad met oranje verf. De daders hadden een hamer met sikkel op één van de muren aangebracht met daaronder de ini tialen RJ. De politie verscherpte na dit voor val de bewaking rond het gerechts gebouw, maar enkele dagen later zagen onbekenden toch kans een aantal ruiten van het gebouw in te gooien. De politie vond daarna een pamflet van de Rode Jeugd, waarin verdere terreuracties werden aange kondigd. VANDAAG NOG kunt u ons laten weten hoezeer u het behoud van de Christelijke Pers ook uw zaak vindt! VANDAAG NOG kunt u uw zoon, uw ge trouwde dochter, uw buurman of uw vriend vragen óók abonnee te worden van uw krant! VANDAAG NOG kunt u iemand een abon nement op onze krant schenken en het abonnements geld voor de rest van het jaar (of langer) voor uw rekening nemen. VANDAAG NOG kunt u ons bellen en uw nieuwe abonnee telefonisch opgeven of onderstaande bon invullen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het voorstel van NW-voorzitter Ter Heijde om de hogere inkomens te bevriezen is in de kring van burgemeesters met sympathie begroet. Het bestuur van het Nederlands Genoot schap van Burgemeesters zal het voorstel op 27 oktober in een be- ituufsvergadering aan de orde stellen. SALARISSEN mede het gezin van de agrarisch medewerker J. S. v. d. Gun, wiens gezin bestaat uit man en vrouw, dakloos geworden. De brand, die ontstaan is door het overslaan van vonken door hooibroei uit de hooiberg op het rietendak, greep zo snel om zich heen dat prae- tisch niets kon worden gered. Als het huisraad, gereedschappen en materia len zijn verloren gegaan. De Reeuwijkse brandweer, onder leiding van commandant C. Bonten bal ging met vier stralen de vuurzee t» lijf. Het vuur was zo hevig, dat men de yrijwillige brandweer van Bodegraven ter assistentie riep, die rok met vier stralen bij het blussen h'plp. Een grote handicap bleek, dat men moeilijkheden kreeg met het bluswa- ter. Door het vuil in de sloten, was de toevoer van water niet voldoende en stpeds moest water verder op worden gezocht. Hot blussen van het vuur van de tjokvolle hooiberg heeft geruime tijd in beslag genomen. Hoewel nog niet precies bekend, zal de schade toch n eer dan een ton bedragen. PARIJS In de nacht van giste ren op vandaag is een Frans ge vechtsvliegtuig van het type Mirage- 4 neergestort. De beide inzittenden verloren het leven. De Mirage-4 is voornamelijk vooraanvallen met kernbommen gemaakt. Het toestel verongelukte kort na het opstijgen van de basis St. Dizier. NEW YORK (Reuter, DPA, AP) Amerikaanse strategen hebben in een vraaggesprek met het tijdschrift Life gezegd, dat de VS waarschijnlijk de bewape ningswedloop met de Sow jetunie zullen hervatten, wanneer er bin nen een jaar geen overeenkomst wordt bereikt over beperking van de strategische bewapening. Luchtfoto's laten zien, dat er in communistisch gebied „voorwerpen en bouwsels staan, die tot dusver alle deskundigen voor raadsels stellen", zo schrijft een hunner, Hugh Sidey, in het nummer van deze week. „Zelfs tijdens de SALT-besprekingen zet de Sowjet-Unie de produktie van nieu- DEN HAAG De regering is van mening dat het niveau en de reik wijdte van de bestaande rijksgroeps regeling vervolgingsslachtoffers 1940-1945 voldoende bevredigend zijn. De regering meent dat het op grond hiervan niet nodig is om de totstand koming van een andere wettelijke re- gelig te voorkomen. Dit antwoordt minister-president, op vragen van de Tweede-Kamerle den Den Uyl en Voogd (beiden PvdA). De Tweede Kamer nam nog voor de verkiezingen in oude samenstelling een motie aan, waarin werd aange drongen op de totstandkoming van een pensioenregeling voor oorlogs slachtoffers. Deze motie werd aange nomen met steun van de WD. Toen de toenmalige staatssecretaris Van de Poel liet weten de motie onaanvaard baar te vinden, trok regeringspartij VVD haar steun aan de motie in. Minister-president Biesheuvel zei van mening te zijn dat een andere wettelijke regeling geen wezenlijke wijziging zou inhouden ten aanzien van de materiële inhoud van de te genwoordige rijksgroepsregeling. a we wapens voort, sneller dan ooit een land in vredestijd gedaan heeft," zo vervolgt hij. De adviseur van president Nixon, Henry Kissinger, en zijn medewer kers „hebben berekend, dat er nog slechts een jaar rest voor het berei ken van een overeenkomst op de SALT-besprekingen. Wanneer die niet komt en de Russen blijven be wapenen, zullen we naar alle waar schijnlijkheid gedwongen worden de bewapeningswedloop te hervatten", aldus Sidey. Minister van defensie. Meivin Laird, wil, volgens Sidey, de defensie uitgaven verhogen „alleen al om de Russen bij te blijven", maar dit plan van Laird „kan in de war gegooid worden door enige akelige verrassin gen". Life zegt, dat het Russische mili taire onderzoek al jaren lang ver uit gaat boven alles wat voor evenwicht met de VS nodig is. De functionaris sen van het Pentagon zouden, volgens het blad, ten spoedigste horen, dat de Sowjet-Unie op het terrein van de bewapening een „grote doorbraak" heeft geforceerd. Amerikaanse kunstmanen hebben boven de Sowjet-Unie nieuwe raket bunkers gefotografeerd, zo meldde gisteren de New York Times. Het blad citeerde Amerikaanse regerings functionarissen, die zich bezorgd ma ken over de opvoering van de Rus sische nucleaire bewapening. Zo zou hët aantal nieuwe raket bases van tien in het begin van dit jaar tot meer dan negentig zijn ge stegen. Bovendien zouden de nieuwe Russische raketbunkers belangrijk groter zijn, dan nodig is voor de SS- 9-raketten. Dit zijn voorzover tot dus ver bekend is, de krachtigste Rus sische raketten met een doorsnee van 3.30 meter. BUENOS AIRES (Reuter) De Ar gentijnse militaire politie is sinds gis teravond op last van de regering be zig met een zuiveringsactie onder mi litante rechtse politici. Aanleiding hiertoe is de kortstondige opstand van enige legereenheden onder rechtse of ficieren tegen het bewind van presi dent Lanusse. Om hoeveel mensen het gaat, is niet bekend. Volgens de eer- tse berichten zijn zeker vier advoca ten gearresteerd. {fPREWKU Helaas men ziet altijd weer dat de kleinen boeten voor de dwaasheden der groten. JEAN DE LA FONTAINE Stormachtige noordelijke win den voeren zeer koude van de poolstreken afkomstige lucht naar het zuiden. Boven de Britse eilanden be vindt zich een koufront als aller eerste voorbode van deze lucht, hoewel de lucht die zich onmid dellijk achter het front bevindt, met temperaturen omstreeks 10 graden nog niet direct zo koud is. Dit front zal ons land in de nacht van dinsdag op woensdag voor bijtrekken, waarna met naar noordwest ruimende winden kou dere lucht gaat binnenstromen. Dat betekent dat we voor morgen een' temperatuurdaling van on geveer 5 graden onder ogen moe ten zien. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar), stabiel. Zon en maan 13 oktober: zon op 7.00, onder 17.52; maan op 0.26, onder 15.53; 19 okt. N.M. Hoog water Hoog water. 13 oktober: Rotter dam lc getij 12.01, 2e getij Scheveningen 10.35 - 23.12; Vlis- singen 9.22 - 22.00: Haringvliet a d. Zeezijde 11.02 - 23.41. UTRECHT De ministers Boers- ma (sociale zaken) en Langman (eco nomische zaken) zijn van plan een bespreking te houden met vertegen woordigers van organisaties van vrije beroepsbeoefenaren over de inko mensmatiging. Dit in het kader van de inflatiebestrijding. De ministers hebben over deze zaak al onderling contact, maar een datum voor het ge sprek is nog niet vastgesteld. Op een dergelijke bespreking is van verschillende kanten aangedrongen, onder meer door de voorzitter van de Landelijke Huisartsen Vereniging, de arts F. N. M. Bierens. Het zogenaamd „breed" overleg over de inflatiebe strijding heeft zich tot dusver be perkt tot de vertegenwoordigers van de werkgeversorganisaties, de vak centrales en het kabinet. zien. omdat zij er de voorkeur aan geven dat de burgemeesters als cate gorie zich over dit vraagstuk uitlaten. Burgemeester ir. W. Merkx van Breda, waarnemend voorzitter van het Nederlands Genootschap van Burgemeesters zei dat de kwestie op 27 oktober zal worden besproken. Het genootschap vertegenwoordigt circa 32 procent van de Nederlandse bur gemeesters. TW EEDE CATEGORIE De burgemeesters zouden de twee de categorie zijn die tot bevriezing van salarissen besluit. Eerder werd al Li-sloten de salarissen van ministers en staatssecretarissen te bevriezen, zij het dat wel een prijscompensatie zal v/orden doorberekend. De centrale bond van hogere amb tenaren bleek het daarentegen niet met de bevriezing van de topinko mens eens te zijn. Zij meenden dat de salarissen door deze stap teveel geni velleerd zouden worden. Burgemees ters, die vaak ook lid zijn van de centrale bond, zouden dus tot een af wekend standpunt kunnen komen. De salarissen van burgemeesters va l iëren van circa 30 000 gulden tot i;2 000 gulden, afhankelijk van het aantal inwoners dat een gemeente telt. De burgemeesters van de drie grootste gemeenten, Amsterdam, Rot terdam en Den Haag verdienen rond 120.000 gulden per jaar, meer nog dan eon minister die nog onder 100.000 blijft. ROTTERDAM Geluk kig, ik leef, stamelde maan dagmiddag de chauffeur van deze truck. Op de Europaweg bij de Calandbrug moest de chauffeur een noodstop uit voeren omdat een bus geen voorrang gaf. De truck sloeg om, de chauffeur kwam met de schrik vrij. REEUWIJK Een enorme vuurzee heeft de grote boerde rij met hooiberg, schuren en stal len van veehouder W. Sluijs, aan de Tempeldijk 7, maandag middag volkomen in de as ge legd. Hierdoor is de veehouder wiens gezin bestaat uit man, vrouw en zeven kinderen, als- Crita) Pardon, papa, ik heb haast - ik heb uw krant nodiq voor Bobs kranten verzameling. De burgemeester van Meppel, drs. J. Eijsink opende de discussie over bevriezing van de burgemeesters- luissen met een duidelijke stelling- „Ik persoonlijk vind dat wij als burgemeesters het goede lorbeeld moeten geven. Wij worden dagelijks geconfron- erd met het vraagstuk dat de col- ictieve voorzieningen moeten worden itgebreid, maar dat de mogelijkhe- en daartoe onvoldoende zijn omdat en zijn inkomens niet wil matigen, verklaarde hij. SYMPATHIE Bij enkele tientallen burgemeesters de grote en grootste gemeente, wij om commentaar vroegen, ileek ook sympathie voor het voorstel bestaan. Zij wilden hun naam ech- ■jr nog niet in de krant genoemd

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1