OPPONENT VAN KRIJGT GEEN SJAH PAS Arnhemse filmweek trekt record aantal bezoekers TLfontuur in Aficfnon •commentaar Lip zonder kop NOS onderzoekt waardering voor ldeuren-tv PAGINA 11 DINSDAG 12 OKTOBER 1971 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Perzi- e ambassade in ons land wei- t het paspoort te verlengen de tapijthandelaar Ali Beh- (32). Behnia heeft zijn am- sadeur geweigerd mee te doen de festiviteiten rond 2500 ir keizerrijk in Perzië; hij ziet en enkele reden om zijn zaak versieren met foto's van de ih en zijn tapijten 10 procent idkoper te verkopen. een krantenadvertentie deelde vijf jaar in Nederland wonende jthandelaar gistermorgen mee rom hij tegen de keizerlijke fees in Persepolis is: „Deze feestelijk- jn zijn bedoeld om de aandacht het Perzische volk af te leiden de enorme binnenlandse proble- terwijl iedere cent nodig is voor DCiale opbouw van Perzië." erder adviseert hij tussen 10 en 20 iber geen tapijten te kopen: „U daarmee ongewild deelnemer is vraag ft je af of het de pro- lamakers in Hilversum eigen- ;el duidelijk is waar ze mee be- i. Neem Televizier: dat had 'ond een onderdeel over het in de Pakistaanse vluchtelingen, zagen ze onder de meest erbar- '\ke omstandigheden op transport iten; we hoorden over een werk- die de hulp aan Pakistan wil rten; we hoorden de Paki- :e ambassadeur alle verhalen o- iluchtelingen fabeltjesnoemen e zagen een officier van het Le- !es Heils die alle ellende uit ei- taarnemingen kon bevestigen, van de Linde vroeg haar: „Wat ien we doen?' 'Dat moet ongc- ezelfde vraag zijn geweest die van Limburg', ontvoerder van ostbaar schilderij, zichzelf heeft gesteld. Zijn advocaat zei ten- te in hetzelfde Televizier dat hij id zonder enig exhibitionis- •even heeft gepleegd. wilde losgeld voor het schilderij ten bate van de Pakistaanse dingen. Het wegnemen van Iuur schilderij is een laakbare maar je zou verwachten dat izier enig begrip zou opbrengen de motieven van de dader. Wibo zei immers dat hïj zich ten over- a van bet leed in India en Paki- machteloos voelt. Dat was niet geval. Televizier had meer aan- ht voor de reparatie van het schil' ij dan voor iets anders; de laatste rden uit dit onderdeel waren van restaurateur dié dacht wel een jaartje nodig te hebben voordat termeer weer toonbaar is. Omdat daarna het hierboven beschre- onderwerp over vluchtelingen de orde werd gesteld, vroegen we toch wel even af wat er nu van ijker wordt verwacht. Een ande- mclusie dan dat Televizier als kip zonder kop zijn onderwerpen gekozen en gerangschikt, bleef over. KRO had op het andere net een mentaire Van Leo Akkermans een Leeuwardense wijk die zij de aktiviteiten van de tbeiconers mag blijven bestaan, het programma iets aantoonde was het dat je wel heel stevig in t opjehoenen moet staan wil inspraak wezenlijks uitrichten. Want die 't had verschillende dingen mee. verkrotting was nog geen sprake, zogenaamde „stille afbraak" was nauwelijks begonnen. Er konden hulptroepen worden gehaald ie universiteit van Groningen en de Technische Hogeschool in rJt. Dat heeft nu twee jaar ge- Vd en het zal nog wel eVen duren dat het door bewoners en studen- kdachte plan zal zijn uitgevoerd. i tezamen bleek het project een beeld te zijn waarnaar zelfs een igenwoordiger van een Haags ster ie kwam kijken. We bedoe- het programma was eerder een beeld hoe moeilijk het in gunsti- mstandigheden nog is iets van de 'lijst te krijgen, dan een voor dvan inspraak op het beleid. worden van dit zogenaamde feest", aldus de advertentietekst. Het „lach-of-ik-schiet" verhaal van Ali Behnia begint op 11 september. De eigenaar van drie tapijtzaken in Amsterdam. Weert en Winschoten is met vier collega's uitgenodigd voor een bezoek aan ambassadeur-gene raal Riahi in Wassenaar: „Daar werd ons verteld een zoge naamde tapijtweek te organiseren waarin we onze tapijten 10 procent goedkoper dienden te verkopen. We moesten vanwege Persepolis ook maar onze zaken versieren met vlag gen en foto's en Perzische muziek ten gehore brengen, natuurlijk op eigen kosten." Ali Behnia vertelde z'n ambassa deur dat hij het feest niet zo zag zitten en dat z'n tapijten toch al te gen een zeer scherpe prijs verkocht werden." Generaal Riahi stelde toen voor dat we de prijzen eerst 20 pet. zouden verhogen en er dan 10 pel korting op zouden geven. Daar kon ik natuurlijk niet aan meedoen." De vier andere Perzische verkopers van Perzische tapijten weigerden ove rigens niet: „Ze waren te bang om hun mond open te doen. Alle 250 Perzen in Nederland zijn trouwens de slaven van hun ambassade", aldus de heer Behnia. De gevolgen van zijn weigering worden hem een paar dagen later duidelijk: als hij zijn paspoort inle vert om te laten verlengen, krijgt hij dat niet terug. „Toen ik een paar dagen later op belde kreeg ik te horen dat ik terug naar Perzië moest, in militaire dienst, ik zei dat ik om mijn leeftijd al een vrijstelling had. maar die vrijstelling kan ik ze niet laten zien. In 1968 ben ik al eens naar Perzië geweest voor deze kwestie. Toen heeft het me al 8000 gulden aan steekpenningen gekost zonder dat ik een stat) verder kwam. Zo gaat dat in Perzië." Toen Behnia via relaties duidelijk werd dat de ambassade hem zo snel mogelijk in Perzië wilde hebben en zeker geen paspoort meer zou afge ven, stapte hij naar de Nederlandse vreemdelingenpolitie en deed zijn verhaal. Hij heeft nu een vreemdelin genpaspoort aangevraagd. Ali Behnia, zoon van een rijke ta- piitknoper in Teheran, kwam vijf jaar geleden naar Nederland om scheikun de te studeren maar belandde in de tapijthandel. Door zijn contacten met Perzische studenten in West-Duits- land werd hij al snel een „verdachte" figuur: „De Perzische geheime dienst is erg actief in Europa. Meestal zijn het zogenaamde studenten die op kosten van de dienst tussen de ande re Perzen worden gezet. „ONTVOERINGEN" Toen de sjah twee jaar geleden in West-Duitsland op bezoek was, werd mr de toegang al geweigerd. Sinds 1968 adviseren mijn broers me niet meer terug naar Perzië te komen, al leen omdat ik de mensen iets anders over Perzië vertel dan de sjah. Ik ben de laatste dagen vanuit West-Duitsland gewaarschuwd voor een eventuele ontvoering door de ge heime dienst. Daarom kan ik niet in Amsterdam blijven, in Weert zit ik veiliger. In Duitsland hebben ze de laatste jaren al vijf studenten ontvoerd." „FASCISME" Ali Behnia begrijpt niet dat er in Nederland zo weinig over Perzië wordt gezegd. „Er wordt gepraat over Griekenland en Spanje maar Perzië is veel erger, daar heerst het ware fascisme. Terwijl 75 pet. van de be volking analfabeet is, wordt er 4 mil jard voor een feest uitgegeven. Dat noem ik fascisme. Iemand schreef laatst dat prins Bernhard nu kan gaan vertellen dat we bij de volgende aardbeving weer miljoenen zullen sturen om door te feesten. Zo voel ik het ook." De "heer Behnia denkt maar liever niet na over de verdere gevolgen van zijn eenmansactie: „Ik wacht maar af. Ze kunnen mijn kapitaal in Perzië blokkeren, mijn tapijtzendingen te genhouden. Het zal me mijn zaak wel kosten. Maar de waarheid moet eens gezegd worden." Vanavond te zien NEDERLAND I VARA 19.05 uur Volgende patiënt, tv-serie 19.30 uur Koning klant 20.20 uur Als een traan in de O- ceaan, documentaire serie 22.00 uur Gesprekken met ouders, kinderen en onderwijzend personeel NEDERLAND H NCRV 19.05 uur Zo moeder, zo zoon, spel- programma 19.30 uur De koerier van de keize rin, tv-film 20.21 uur Stiefbeen en zoon, tv-se rie 21.25 uur Eenmaal, andermaal, amusementsprogramma Vanavond te horen HILVERSUM I KRO 19.00 uur Musicerende dilettanten: harmonie-orkest 20.00 uur Klassieke- en moderne orkestwerken 21.00 uur Monoloog 22 00 uur Bariton en piano 23.15 uur Voer voor vogels, licht programma HILVERSUM 2 AVRO 19.00 uur Licht orkest 19.30 uur Vanavond, gevarieerd programma 22.30-24.00 uur Vanavond laat, in formatief programma ARNHEM De Arnhemse filmweek trekt meer bezoekers dan ooit. Na drie dagen waren het er al 10.000 in alle bioscopen. De Ne derlandse Beroepsvereniging van Filmers (NBF) is tevreden met de manifestaties en de bijeenkomst die gewijd waren aan het filmen voor televisie. Het Verenigd Nederlands Filminsti tuut had een geslaagde, geanimeerde tweedaagse studieconferentie in Bil- derberg te Oosterbeek met 23 buiten landse deelnemers. Gistermiddag waren er voor het door Ber Huising ilei'é :it e De 1920 badschoonheid lente-mode" wordt dit doorkijkpakje ge noemd, dat gisteren in een Londens park getoond werd. Mary Lou draagt hier nieuw-ontworpen "Long Johns" tijdens een modeshoiu van Abegita Zweeds ondergoed. eerst een paar filmspelers in de zaal; Milena Dravic en Rade Markovic die de hoofdrollen speelden in Adrift van Jan Kadar, een stille, droeve, drome rige film over een visser die een mooie geheimzinnige vrouw uit de Donau haalt en haar later weer aan de rivier verliest. Daarmee begint de film om er ook weer mee te eindigen. Terugvertel lend toont Kadar ons gevoelig en poëtisch, hoe die eenvoudige man door die raadselachtige vrouw, die ook alleen in zijn verbeelding zou kunnen bestaan, geheel in beslag werd genomen met zo'n beklemmende bezetenheid dat hij de dood van zijn eigen vrouw erdoor veroorzaakte. Venvar de samenhang In Saskia, waar Cineclub zondag avond zijn laatste voorstelling gaf, is Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De NOS laat in het laatste kwartaal via Intomart het kijkgedrag van mensen die een kleu- renontvanger bezitten nauwkeurig nagaan. Uit een in mei j.l. gehouden steekproef bleek, dat een kwart van de Nederlandse bevolking nog nooit kleuren T—d gezien en dat 16 pet. van degenen die een kleurentoestel be zitten, de kleuren erg mooi vinden. Ongeveer 25 pet. noemt „bontbeeld" mooi, 28 pet. zegt: „gaat nogal", 6 pet. spreekt van „lelijk" en 1 pdt. „erg lelijk". Het nu te houden onderzoek zal verder gaan dan de steekproef van een half jaar geleden. maandag een van de beste en eigen aardigste films van de hele week ver toond. Mysteries of Organism van de Joegoslaaf Dusan Makavejev is een merkwaardig mengsel van speelfilm, documentaire en politieke satire vol dubbele bodems, opgenomen in Ame rika en Joegoslavië, schijnbaar ver ward en toch met een boeiende sa menhang. In navolging van dr. Reich en zijn orgone laboratorium, waar het documentaire deel aan gewijd is, pleit Makavejev voor levenslust en drijft ijh kostelijk de spot met zowel de Amerikaanse als de communistische belemmerende systemen. Dat doet hij vrijmoedig, geestig of absurd en vooral met een prachtig dialectisch gebruik van de filmmiddelen. Wreed schouwspel The Devils van Ken Russell, 's nachts vertoond, is ook niet gewoon. Ken Russell nam de ware geschiede nis van de priester Grandier, die in 1634 in Loudon werd verbrand, door nonnen beschuldigd van hekserij en door politieke tegenstanders maar al te graag veroordeeld. Russell heeft er vooral een schokkend en wreed schouwspel van willen maken, wat hem wel lukte. Maar zijn film is daardoor te opzettelijk een spectakel geworden waarin het wezenlijke, menselijke verhaal nogal verloren gaat. De maandagavond werd bestemd voor het uitreiken van de staatsprijs door minister Engels aan Ed v.d. Els- ken en de première van de met moei te op tijd klaargekomen Nederlandse film Daniel van Erik Terpstra. MARY STEWART 71 „Enfin, het einde van ons lieftallige gesprek was dat Loraine me de sleutels van de wagen toesmeet en me vertelde dat ze de Rolls bij Redmanor Station had laten staan en of ik maar wilde opkrassen - alleen was de uit drukking die zij gebruikte iets duidelijker." Ik lachte. „Ik begrijp het." „Daar schrik ik van. Enfin, ik deed wat ze voorstelde; ik ging er als de wind vandoor, en dank zij het een en het ander, was ik tegen de tijd dat ik Redmanor bereik te, half ziek van zorg en bovendien in een ziedend hu meur. De Rolls stond er inderdaad, en ik verdween in een razend tempo, met slechts één gedachte in mijn hoofd: David." „En er gebeurde een ongeluk?" „Raak met de eerste klap; er gebeurde een ongeluk. Op een bepaald punt sla je af van de hoofdweg, ongeveer anderhalve kilometer voor mijn huis, waar de weg om een steengroeve heen loopt. Er is een scherpe bocht onge veer halverwege de helling, met de groeve aan je linker hand, en een steile rots rechts de weg slingert daar rechts omheen. In het algemeen is het best veilig, omdat boven de rots open terrein is, en voor je bij de bocht komt, kun je zien of er iets beneden je op de weg rijdt. Nu, zoals ik al zei, reed ik in een razend tempo. Ik kon de schoorstenen van Deepings al zien tussen de bomen in de vallei door, en er was niets op de weg, dus raasde ik de heuvel af. En precies halverwege rond de bocht kwam er een tegenligger aan, aan de verkeerde kant. Ik reed goed aan de kant, maar ér was niet veel tijd, en hij reed door... Er was nog net ruimte, als ik de berm opreed; en - hij bleef pal doorrijden. Ik smeet het stuur om, er knapte iets met een knal als van een geweerschot, en we tuimel den pardoes over de rand." „Richard!" „O, het zat hun niet mee," zei hij verbeten. „De rech- terdeur zat niet dicht - ik had zo'n haast gehad, dat ik daar niet op had gelet - en die viel open toen we over de rand sloegen. Ik viel uit de wagen. De wagen stortte neer op de bodem van de groeve en vloog in brand, maar een paar struiken braken mijn val, en ik liep alleen maar een hersenschudding op tegen een uitstekende rand." „Maar - weet je zeker - kan het geen echt ongeluk zijn geweest?" „Ik vertelde je dat ik gezien had dat er geen wagen op de weg reed. Hij moet die daar geparkeerd hebben, in af wachting van mijn komst. Ik had ruimschoots tijd gehad om er over na te denken, daar in het ziekenhuis, en naar mijn mening is het als volgt gegaan. Er staat een tele fooncel een paar kilometer verder op de weg, en daar zou hij hebben kunnen staan wachten van het ogenblik af dat hij gehoord had dat het proces was afgelopen. Ze moeten hebben geweten dat ik prompt naar Deepings zou gaan." „Maar Richard, waarom dan de moeite genomen om je die huwelijksgeschiedenis te vertellen, als ze van plan waren je te vermoorden?" „Ze moest weten wanneer ik precies naar Deepings zou gaan, en bovendien wilde ze me de sleutels geven om ze ker te zijn dat ik de wagen zou nemen. Daarna, toen ik bij haar de deur uit was, heeft ze, naar ik vermoed, hem opgebeld. Hij had zijn wagen geparkeerd achter de schuur aan de voet van de heuvel en wachtte me op met een verrekijker. Het was een crème Rolls coupé, en. daarin kan ik me moeilijk hebben vergist. Hij hoefde al leen maar zijn tijd precies te berekenen, zodat hij me bij de bocht zou kruisen, en hij kon op zijn vingers natellen, dat het precies zo zou gebeuren, als er van te voren aan het stuur was geknoeid. (Wordt vervolgd) Momma MIJN ZÓ0N HARRIE KAN ELK MOMENT HIER ZIJN, COR, IK 6EN BENIEUWD HOE HIJ JE DOCHTER VINDT' y Smidje Verholen en de veedieven van Texas r°f or -5 STER: 18.50 (K) Reclame NOS: Gedachte 22.45 Nieuws. 18 55 (K) Journaal STER: 19.00 (K) Reclame VARA: 19.05 Vol gende patiënt. TV-serle 19.30 (K) Koning Klant STER: 19.55 (K) Reclame NOS: 20.00 <K) Journaal STER: 20.15 (K) Re- 'SÉ 120.20 Als een KRO: 18.30 Nieuws 18.41 Ac- diteiten 18.50 Voorbeschou- clame VARA: ng over komende KRO-pro- traan in de Oceaan, documen- imma's 19.00 Musicerende taire serie (dl. 2) 22 00 Ge- ettanten: Harmonie-orkest sprekken met kinderen. 30 Dood doet leven, gesprek ouders en onderwijzend perso- 15 De zingende kerk 20.00 (S) neel 22.15 (K) Achter assieke- en moderne orkest- Nieuws NOS: 22.40-22.45 irken (gr) 21.00 (S) Monoloog Journaal 22.4823 18 Samenvat- W (S) Bariton en piano 22.25 ting van de Algemene 'erweging 22.30 Nieuws 22.38 schouwing 2e Kamer, n Haag vandaag 22.50 Ac- allteiten 23.15 Voer voor vo- licht programma 55-24.00 Nieuws. MPMI (K) Journaal STER: 19.00 <K) volg). (Om plm, 8.35 Van alle markten thuis.) 9.00 Radio weekblad, met om 9.35 Water standen: om 9.40 Schoolradio: om 10.15 Koning Klant; om 10.45 Voor de kleuters: 11.00 Nieuws; 11.03 Op de koffie: in formatie en commentaar. 12.00 Hengelo (O.)-Cenlraal: recht streekse uitzending met. over en te midden van mensen. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualitei ten. 13.25 (S) Lichte grammo- Ontbijt foonmuziek 13.45 Gesproken grammo- portret. 14 00 Speelruimte: ge- arieerd programma (16.00 (S) Verzoekpla- 402 m. TROS: Hilversum .00 Nieuws, het zo's (Soos): foonmuziek (7.30-7.41 en 8.29-8.41 Nieuws). Nieuws), be- 10 00 Voor de vrouw. (10.30-10.33 tenprogramma. 17.55 Medede- Nieuws). 1155 Mededelingen, llngen. KRO: 12.00 (S) Van twaalf tot NEDERLAND II NOS: 18 45 twee. (12.22 Wij van het land: (K) De Fabeltjeskrant STER: 12.26 Mededelingen t 18.50 (K) Reclame NOS: 18.55 en tuinbouw: 12.30 lversum II 298 n Reclame NCRV: 19.05 (K) Zo Raden AVRO: 18.00 Nieuws en om Moeder, zo zoon, spelprogram- 11 Radiojournaal 18.50 (NOS) ma 19.30 (K) De koerier van de H.20 Van Ta-ta tot totale taal: gemene beschouwing in de keizerin, TV-film STER: 19.55 het leven "eede Kamer 19.00 (S) Licht (K) Reclame NOS: 20.00 <K) Aspekten •test 19.25 Paris vous parle Journaal STER: 20.15 (K) Re- (opn). 15. 30 Vanavond: gevarieerd clame NCRV: 20.21 (K) Stief- dei fgramma met veel muziek been en zoon, TV-serie 20.50 de Hilversum III. 240 m. AVRO: land- 7.00 Nieuws. 7.02 Radiojour- Nieuws: naai. 7.05 Jan Steenman. (8.00 2.41 Actualiteiten; 13 00-13.05 Nieuws.) 9.00 Nieuws. 9 03 De- 14.10 Hulsbe- negen-uur-show. 10.00 Nieuws. (11.00 Nieuws. 12.03 het leven in de taal. 14.30 (S) Radio-journaal. 12.06 Zet 'm de kamermuziek op. (13.00 Nieuws.) 14.00 minderheid. (15.30-15.33 15 03 Cees Zijtveld. (16.00 •W-20.05 Nieuws) 22.30-24 Ofl Hier en Nu: actualiteltenru- Nieuws; 15.33-15.43 Algemene Nieuws.) 17.00 Nieuws. 17.03 inavond laai: Informatief briek 21.25 (K) Eenmaal ander- Beschouwingen in dc 2e Ka- Ogramma met lichte gram- maal. amusementsprogramma mer). NCRV: 16 35 (S) Popmu- ofoonmuziek. waarin om 2230 Ander nieuws NOS: 22.40 ziek. 16.45 (S) Journaal Anno Mededelingen; om 23.00 (K) Journaal TELEAC: - re: om 23.10 Radiojour- 22.45—23.15 Economie - les 5 :n om 23.55 Nieuws. (herh.). Nul. hoorspel 17.00 (S) Geeste lijke liederen. 17.20 Overheids voorlichting. NCRV: 17.30 Nieuws. 17.31 Hier en Nu: ac tualiteiten. 18.00 (s) Licht mu- België - Nederlands 18.00 Kleur: Fabeltjeskrant ziekprogramma. 18.05 Kleur: Catweazie. tv-serie 19 30 Tienerklanken 19.05 Hilversum II. 298 m. VARA: Kleur: Kijk en kook: patrijs 7.00 Nieuws en ochtendgymna- 19.35 Hier spreekt men Neder lands - zoeklicht 19.43 Medede- MVHBVMP llngen 19.45 Nieuws 20.10 Zijn plm. 7.33 Van de voorpagina.) ma. er nog Belgen? serie program- VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 180: Nu wil iedereen na tuurlijk ook nog wel weten hoe de bestolen veehouders van Cowtown schadeloos gesteld werden. Wel, dat ging allemaal zó eenvoudig, dat we het hier nog niet eens willen vertellen. Daar wachten we nog even mee. Dat oude, onderaardse hol van de koene zeevaarder Johannes Jacob Frans Ver holen moet toch nog onder zocht worden, nietwaar? Nou, daar gaan we dan. Smidje Verholen vertelde het hele verhaal in alle kleuren en geuren aan An dy Malone en toonde hem zelfs het oude portret „Jonge jonge jonge zei Andy. „Da s een kostbaar dingetje, Verholen. Erg kostbaar. Ik schat het al gauw op een dollar of veertig, vijftig. Ja ja, die jongens van vroeger wisten wat schilderen was, hè? Alhoewel, eheen foto is tegenwoordig wel wat vlugger gemaakt, dunkt me." Dat was natuurlijk zo'n typisch Amerikaanse opmerking en daarom zeggen we maar niks, net als de smid. Die merkte al leen op: „Ik denk, dat ik die hele grottenboel maar eens ga onderzoeken. Als je het goed vindt, neem ik Sambo mee. Dan kan die daar de boel een beetje op redderen, want er ligt stof van eeuwen." „Mij best", zei Andy. „En wat doe je dan verder met dat ouwe spul? Breng je er nog wat van mee?" „Als het van waarde is wèl", antwoordde de smid. „Die machines laat ik staan. Die zijn eigenlijk geestelijk eigendom van... .Van die ingenieur Blikmeyer", vul de Andy aan. „Je hebt gelijk ,ouwe jongen. Laat Blikmeyer zelf maar uitzoe ken wat hij met die dingen wil doen." En zo ging smidje Verholen dus-tjp pad in gezelschap van Sambo, die een hoeveelheid schoonmaakartikelen'bij zich droeg. Onderweg had Sambo praats genoeg, maar eenmaal bij het otjde, geheime kamertje aangeland, kreeg hij het te pakken. Z...zijn de sp...spookfts nou heus w...weg, b...ba...baassiebibberde hij. FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11