Desastreuze tekorten nemen look oppositie wind uit zeilen 16 gewonden wint in Bremen Linkse ministers in Deens kabinet Opstand in Argentinië totale mislukking Veroordeelde Sow jet- jodin vrijgelaten Partij van Kreisky wint verkiezingen in Oostenrijk Russen liggen voor Guinee Aanslag bij J »a|,( jj van Brandt Klaagmuur: Sadat stelt voorwaarden MAANDAG 11 OKTOBER '971 Door P. L. VAN ENK Het regeren is natuurlijk altijd de belangrijkste taak van een rege ring, maar een nevenfunctie die zeker niet mag worden onderschat die van kop van Jut, waarmee, door er stevig op te hengsten, het collectieve onlustgevoelen reinigend tot bedaren kan komen. .13 BERL. PVEA RD 11-10 2874 Er zijn veel dingen die helemaal liet in orde zijn in onze samenleving, jr is een ruïneuze inflatie, er moet regens notoir geldgebrek in over- eidsvoorzieningen zodanig worden ehakt, dat er geduchte spaanders «allen, het milieu wordt met de dag meriger, het woningtekort lijkt een ermanente kwaal. Dat de woede ver dit soort verschijnselen zo nu en an Hoog oplaait is zeer verklaarbaar n het toevallig zittende kabinet le- rert een gerieflijke mogelijkheid die iroede af te reageren: het zit hoog en Iroog op een voor ieder herkenbare laats en kan meestal weinig terug- rggen of doen. Je 'hoeft hierover helemaal niet lerig te doen de ministers wor- len ook hiervoor tenslotte uitstekend laid om toch vast te stellen dat een flink stuk onredelijkheid in It De ovefheid heeft maar een be- •rkt deel van de maatschappelijke ikkeling in de vingers. Het is itengewoon vooruitstrevend, de •heidstaken met nuttige voorzie- jen uit te breiden en daarvoor ho- belastingoffers te vragen, maar de burgers die offers niet willen Jpbrengen om zich onderuit draaien loor bijvoorbeeld massaal af te wen den, dan is elke regering van welke amenstelling en signatuur ook mach- eloos. Sedert 1959 Dat in het Rijnmondgebied ernstige smog-vorming kan optreden, was al inds 1959 bekend. Ook toen hebben tich in het najaar klimatologische imstandigheden voorgedaan die al- erlei vuiligheid in de lucht boven {otterdam voor korte tijd vasthiel- len. Hoewel meteorologen sindsdien lebben gewaarschuwd dat dit circu- atietype van de lucht in september >n oktober heel normaal is en dus elk aar in principe ademhalingsmoeilijk- leden kunnen worden verwacht, is er reinig of niets tegen de luchtveront reiniging gedaan Het circulatietype ileef stomtoevallig uit: de mensen vergaten hun ademnood en gingen loor met consumeren, produceren, eldverdienen en autorijden. De kabi- etten die elkaar opvolgden hadden waarschijnlijk wel actiever kunnen iin. Maar als zij de smog van de 'gelopen weken hadden willen voor omen. dan hadden zij al veel vroe ger in dat consumeren, produceren, autorijden en geld verdienen moeten ingrijpen en men kan er zeker van zijn dat zoiets de grootste moeiliikhe- len zou hebben gegeven. De publieke zi opinie laat niet met zich sollen. Die verandert pas na sterke prikkeling van de ademhalingsorganen en dan is het land meteen te klein. „Smogsituatie** Het kabinet-Biesheuvel zit in een te klein land nu het volgende week in de Tweede Kamer zijn plannen voor 1972 moet verdedigen. Het zijn plannen die in een soort smog-sitau- tie zijn opgesteld. Het verschil is al leen dat je dingen als inflatie, over- besteding en financieel-economische moeilijkheden niet direct aan den lij ve voelt. Bij gebrek aan fysieke erva ringen is de openbare mening dan ook niet op de hand van Biesheuvel. Maar in de kleinere kring van hele en halve deskundigen is men het er door de bank genomen over eens dat de maatregelen die zijn kabinet heeft voorgesteld, in grote trekken redelijk en zelfs nodig zijn. Opmerkelijk is bijvoorbeeld dat de woordvoerders van werkgevers en werknemers wel iswaar bedroefd, maar niet zonder in stemming op de miljoenennota heb ben gereageerd. De oppositie in de Tweede Kamer kan natuurlijk niet gaan beweren dat het regeringsbeleid eingelijk niet slecht is. In hoeverre van die zijde stilzwijgende instemming bestaat, kan men daarom eigenlijk alleen af meten aan de mate waarin men met de mond v*>l tanden staat. De PvdA is nu zo vriendelijk geweest daarin in zage te geven toen drs. J. M. den Uyl vorige week in een rede voor zijn partijraad aanraf aaar hij het vol gende week over gaat hebben. Hij heeft het daarin over „een andersoot- tig beleid dan Biesheuvel osn voor zet", maar bij nadere beschouwing blijkt dat nogal mee te vallen. Den Uyl komt eigenlijk niet veel verder dan het drukken op drie zere plekken in Biesheuvels plannen voor voltend jaar. Om te beginnen het voornemen, de inflatiecorrectie voor tachtig procent terug te geven, een onderdeel van de begroting dat dui delijk de sporen draagt van de libe rale bemoeienis met het kabinetsbe leid. Biesheuvel moge het teruggeven van de inflatiecorrectie verdedigen met de opmerking dat deze maatregel in combinatie met de voorziene hef fing van de wiebeltax gunstig uitvalt voor de laagste inkomens en dus een sociaal karakter draagt, Den Uyl kan terugzeggen dat het veel socialer zou zijn, het geld in te houden en te ge bruiken voor zaken als de wonint- bouw en een verhoging van de AOW- uitkering. (De PvdA-leider kijkt er BUENOS AIRES (Reuter. AP, AFP) - De opstand in Argentinië tegen het M-wind van president Alejandro La- wsse is zonder bloedvergieten geëin- ligd in een totale mislukking van de pstandelingen, die zich zaterdagoch- end zonder slag of stoot aan de rege- ingstroepen overgaven. De tweeduizend man opstandelin- en onder leiding van kolonel Carlos ftieiandro Garcia zagen het zinloze in 'an eventuele tegenstand tegen de ail Lanusse loyale troepen, die 10.000 r.an sterk en met 60 tanks bewapend, iprukten naar de stad Azul op onge- i'eer 50 km van de hoofdstad Buenos lires, die door de opstandelingen was leze: Lanusse, die zelf pas een half jaar ieleder. door middel van een paleis- v.p aan de macht kwam, slaagde rin de voornaamste legerleiders aan ijr. zijde te krijgen tegen wat loor henzelf genoemd werd de i'ristelijk-socialen. De opstandelin- ;en waren vooral gekeerd tegen de mderhandelingen, die generaal La- lusse sinds enige tijd indirect met de erdreven dictator Perpn voert, en ijn plan om in maart 1973 in Argen tic weer een constitutionele rege- ing in te voeren, door middel van 'rije verkiezingen. lijn) vokt Rio de Janeiro naar Buenos Aires. Kort voor aankomst daar trok hij een pistool en dwong de piloot koers te zetten naar de luchtmachtbasis San Luis, waar hij het bevel voerde over eei; eskader jachtvliegtuigen. Door vei sperring van de rolbanen kon het toestel daar echter niet landen. De kaper gaf daarop opdracht naar Men- dpza 1127 km noordwestelijk van Buenos Aires te vliegen, waar hij zich door de autoriteiten liet arreste- Biesheuvel wel voor uit, een premieverhoging te bepleiten om de AOW-uitkering te kunnen cerhogen, want hij weet dat het volk, of het nu links of rechts is, zo'n premieverhoging onmiddellijk in lonen en prijzen terug wil zien). Defensie Tweede zere plek is de extra ver hoging voor defensie, een maatregel die aile trekken van de heilige koe vertoont: nergens aan getoest en, naar kan worden vermoed, tijdens de informatie Steenkamp onder invloed van de VVD en staatssecretaris A. van Es Biesheuvels belangrijkste defensieadvisier het regeerakkoord ingehaald. Een wezensvreemd ele ment in een bezuinigingsbegroting. Den Uyl zal proberen er een mooi nummer van te maken al moet hij erop rekenen dat Biesheuvel daarte genover zal stellen dat de bijdrage voor ontwikkelingshulp ook een extra deel heeft gehad. Den Uyl zal verder duchtig schermen met de honderden miljoenen waarmee zijn tegenbegro- ting op defensie schijnt te willen be zuinigen. Maar Biesheuvel zal hem dar evengoed lastige vragen kunnen stellen obrt fr yorydinh fsstbsn: hoe xoint hij erbij, waarom daar iets weggchaad en hier niet? Het bezuini gingsplan voor defensie van PvdA- specialist Stemerdink hangt volgens deskundigen als los zand aan elkaar. Tenslotte de derde zere plek in de miljoenennota: de vraag hoe het nu verder moet na 1972. De premier zal de aanval op dat punt gemakkelijk kunnen ontwijken door aan te voe ren, dat we het nu hebben over 1972 en niet over later, maar dat hier het grootste probleem voor het kabinet ligt blijkt al uit een recente verkla ring van het Ar-bestuur waarin weer eens om meer perspectief wordt ge vraagd. Het is duidelijk dat het wat dat betreft tussen de coalitiepartners niet lekker zit. Het is eigenlijk al een worder dat de confessionele partijen aan de ene en de VVd en DS'70 aan de andere kant elkaar hebben gevon den op een verzwaring van de belas tingdruk met 0,8 procent in 1972. De jaren die daarna volgen zullen WD en DS'70 wel iets willen waarmaken van hun belofte dat beperking c.q. verlichting van de belastingdruk no dig is. Terwijl de confessionele par tijen het met Den Uyl eens zijn dat die belofte niet kan worden ingelost zonöer gemeenschapsvoorzieningen wezenlijk te schaden Woningbouw De oppositie zal verder een punt willen maken van de woningbouw, maar het is niet waarschijnlijk dat dat veel indruk zal maken. Het kabinet-Biesheuvel heeft icr opvoering van de productie 1.500 Angst Ondanks het feit, dat de opstand op mislukking is uitgelopen, geloven 'riitieke waarnemers dat het plan tot eiugkeer naar de democratie vooral n kringen van het leger en de mid- lenstand op groot verzet stuit, van- vege de angst van grote groepen van Ie bevolking, dat het Peronisme (met •ijn enorme aanhang onder de vak- londer. van arbeiders) weer de lei- 'endc factor in de Argentijnse poli- iek zal gaan worden. De regering heeft de vorige dicta- or. generaal Levingston, ervan be- fhuldigd, dat deze in de opstand be rokken was en een eind wilde ma- ien aan het „corrupte regime", dat iem aan de dijk zette. Volgens onbe- 'ostigde berichten is Levingston ge resteerd. De opstandelingen hadden de rege- 'ing ervan beschuldigd „een anti-na- '°n&le minderheid te vertegenwoor- ügen, die zich met buitenlandse be- sngen heeft verbonden." Lanusse elf bestempelde de opstand als een "-ak van rechtse elementen, die in 'et land een totalitair regime wilden Vestigen. Kaping Na het mislukken van de opstand la^teri Z'CH nog een vreemd geval van iie vliegtuigkaping voor door een lucht- nafht-kolonel, die kennelijk niet ge- ihf-orc1 had dat de opstand al beëin digd was. De kolonel. Francisco Pio 1j,tazzi bevond zich als passagier in "'i Üjnvliegtuig, dat op weg was van MOSKOU (UPI, Reuter) Het 24-jarige Joodse meisje Roe- ta Alksandrowitsj op 27 mei jl. tot een jaar concentratie kamp veroordeeld, wegens het publiceren van „anti-Sowjet- lectuur is donderdag uit een werkkamp in Potma, 480 km ten zuidoosten van Moskou, vrijge laten. Zij werd vorig jaar, een paar dagen voordat ze in het huwelijk zou tre den, door de politie gearresteerd. Ze zal nu zo spoedig mogelijk gaan trou wen met haar verloofde lsai Aver- boech, waarna het paar samen met Roeta's vader en oom naar Israël zullen emigreren. Dit is vrijdagavond in Moskou uit de omgeving van Roeta's familie ver nomen. Haar gezondheidstoestand zou volgens de zegslieden slecht zijn. Het meisje, dat ruim de helft van haar straf in voorarrest uitzat, was destijds met drie anderen ervan be schuldigd een drukkerijtje in Riga te hebben opgericht, waar zij „op Tel Aviv georiënteeerde anti-Sowjet-lec- tuur vervaardigden en pamfletten met lasterlijke inhoud drukten". De zaak zou volgens de Sowjet-overheid bovendien in verband hebben gestaan met de mislukte kaappoging op het vliegveld van Leningrad vorig jaar door een aantal Joden. Roeta's moeder en broer emigreer den eerder dit jaar naar Israël, omdat dat zoals de overheid meedeelde hun laatste kans was om te vertrek ken. De vader bleef achter, omdat hij zijn zieke dochter niet alleen achter wilde laten. Intussen is in Leningrad een 35-ja- rige Joodse tandarts tot drieëneenhalf jaar werkkamp veroordeeld, omdat hij zich eveneens aan het verspreiden van „anti-Sowjet-lektuur" zou heb ben schuldig gemaakt en omdat hij een secundaire rol zou hebben ge speeld bij de mislukte kaappoging van het vliegtuig. De man Boris Azernikow werd na een proces van twee dagen veroordeeld, waarbij als getuigen a charge drie reeds eerder berechte 'Joden werden opgeroepen, die tot langdurige concentratiekamp- straffen waren veroordeeld. woningen per jaar extra geprogram meerd. Den Uyl wil er 4.000 van ma ken. „Als wij nu 4.000 woningen ex tra hadden voorgesteld dan had hij er 6000 van gemaakt", zei deze week iemand uit de regeringsgezinde frac ties en dat zal wel zo'n beetje waar wezen. Daarbij kan men zich afvragen of de programmering van vierduizend woningen meer tot vergroting van de p oductie zal leiden. Er zijn mis- voor, maar overigens zou de bouwtijd var. een complex zodanig uitlopen dat snh'en niet eens bouwrijpe plannen de jaarprodiiktie gelijk zou blijvan en de kosten zouden stijgen. Zodat het plan van de oppositie, hoewel zeer vooruitstrevend, misschien toch niet erg goed zou blijken te zijn. (Overi gens voorspellen insiders datminister gudink als een soort tweede Bogaers de geschiedenis zal ingaan: het aantal ne" zit is zo groot, dat een produktie- erplosie niet kan uitblijven; boven dien zou een toenemende werkloos heid de bouwproduktie zeer ten goede kornen Alleen de zeer goede geheu gens zullen zich tegen die tijd nog de naam van ex-minister SChut weten te herinneren). Inrussen schijnt de opstelling van de btegenbegroting waarmee de op positie volgende week een alternatief beleid wil presenteren, de grootste moeilijkheden te geven. Dat laat zich verstaan: of je nu links bent of niet, je hebt met het zelfde gat van bijna vier miljard te maken, met hetzelfde tekort van 3,2 miljard en met die hele puinhoop van desastreuze financieel- economische gegevens. En daar komt dan nog bij dat het kabinet Biesheu vel tot dusverre geen of weinig aan stoot heeft gegeven. Je kunt zeggen dat het haasje over springen van prijzen en lonen moet ophouden, maar Biesheuvel kan erop wijzen dat zijn kabinet weer een goed klimaat van overleg heeft geschapen. De werkloosheid moet worden bestreden, maar wat had de regering meer kun- r.en doen met de GKU. Grol en gro ir. het Noorden? Het is lelijk al te zeer op de CRM-begroting te bezuini gen, maar zal Biesheuvel kunnen aanvoeren in 1972 wordt er voor liet bejaardenbeleid bijna honderd miljoen meer uitgegeven. De alternatieve begroting zal er de inflatiecorrectie, een kwestieuze be zuiniging en een opbrengst van enige tientallen miljoenen uit de vermo gensbelasting en successierechten te genover stellen. Het is niet om over naar huis te schrijven. De tegenbe- groting lijkt meer voor intern dan voor extern gebruik te worden inge diend: het gaat er niet zozeer om het de regering moeilijk te maken, het is voorn.'1 de bedoeling de voorstanders van het ongedeelde oppositionele front binnen PvdA en D'66 rustig te houden. Den uyl heeft in een be faamd interview van vorige week in De Groene Amsterdammer duidelijk gemaakt dat hij niet de totale oorlog met de confessionele partijen wil. Wie de hoop koestert nog eens te kunnen regeren, doet er niet verstan dig aan, zich kilometers van zijn aan staande coalitiepartners verwijderd te houden. De PvdA-fractieleider zal daarom meer dan in zijn eigen tegenbegroting behagen scheppen in de moeilijkhe den die de VVD-fractie met de wie beltax heeft. En vooral zal het hem genoegen doen, te horen hoe WD- fractieleider Wiegel leiding aan de pa'tners in de regerings combinatie probeert te geven. Maar hoe groter mond Wiegel opzet, des te meer kans hppft Den Uyl als kraker van de coa litie. WASHINGTON (AP) Volgens de Amerikaanse inlichtingendienst wor den op het ogenblik Russische zee strijdkrachten gebruikt om het be wind van de linkse president Sekou Toure van Guinee aan de macht te houden. Die zeestrijdkracht moet tevens de invloed van de Sowjet-Unie aan de West-Afrikaanse kust uitbrei den. Ex-beatle John Lennon en zijn vrouw Yoko Ono bij de verjaardags taart. John Lennon vierde zijn 31e verjaardag. Ogenschijnlijk blakend van gezondheid is de Chinese voorzitter Mao Tse-toeng in het openbaar verschenen tijdens het bezoek van keizer Haile Selassie aan Peking. JERUZALEM (Reuter, AP) In de J. T>TT,r> A. v JERUZALEM (Reuter, AP) In de oude stad van Jeruzalem heeft een Arabier zaterdagavond een handgra naat gegooid in een zeer smal straatje op ongeveer 200 meter van de Klaag muur. Door het straatje gingen dui zenden mensen naar de muur, van wege een Joods religieus feest, Soe- koth. Zestien mensen werden gewond. 13 Joden en drie Arabische kinderen. De politie nam onmiddellijk 68 mensen in voorlopige hechtenis, van wie 52 na ondervraging weer naar huis mochten gaan. De religieuze plechtigheden gingen gewoon door. De Klaagmuur het enige over blijfsel van de tweede joodse tempel is de heiligste plek voor het jo dendom. Drie weken geleden werd in dezelf de buurt eveneens een aanslag met een handgranaat gepleegd, toen op een groep christelijke pelgrims, van wie er elf werden gewond. Een Ara bisch meisje kwam toen bij die aan slag om het leven. Bij een bomexplosie in een café in een rooms-katholieke wijk in Belfast is zaterdagavond een vrouw gedood. Minstens elf mensen raakten gewod. BREMEN (DPA) Bij par lementsverkiezingen in Bremen de kleinste Westduitse deel staat heeft de sociaal-demo cratische partij SPD naar alle waarschijnlijkheid de absolute meerderheid behaald. Uit gisteravond door de Westduitse tv uitgezonden electronische bereke ningen van het resultaat van de gis teren in Bremen gehouden verkiezin gen blijkt dat de partij van bonds kanselier Willy Brandt. 54.5 procent van de stemmen heeft verworven. De SPD zou daarmee 58 van de 100 ze tels in het parlement van Bremen krijgen. Deze partij verwierf bij de verkiezingen van 1967 vijtig zetels in Bremen. De christen-democratise CDU heeft een kleine winst geboekt en krijgt in plaats van 32 zetels nu 34 zetels, met een stemmenpercentage van 32,1. De liberale FDP in de West duitse regering heeft volgens de com puter slechts 7.6 procent van dc stemmen verworven. De FDP raakt daardoor twee van haar tien zetels kwijt en behoudt er dus 8 in het par lement van Bremen. De grootse verliezer was de WENEN (AP, DPA, Reuter, UPI) De Oostenrijkse socia listische partij (SPO) van kan selier Bruno Kreisky is er in geslaagd bij de gisteren gehou den algemene verkiezingen de absolute meerderheid in het par lement te behalen. De voorlopige einduitslag van de Oostenrijkse parlementsverkiezingen., waarbij de per post uitgebrachte stemmen nog niet zijn meegeteld, zijn: SPO (socialisten) 50,22 pet. (49,42 in maart 1970) OVP (rooms-katholieke Oosten rijkse Volkspartij) 42,98 pet. (44,69) FPO (liberale Vrijheidspartij) 5,40 pet. (5,52) KPO (communisten) 1,36 pet. (0,98). De partij van kanselier Kreisky krijgt in het 183 zetels tellende parle ment 93 zetels De Oostenrijkse Volkspartij krijgt. 80 zetels en de li berale Volkspartij 10 zetels. Het aan tal zetels in het Oostenrijkse parle ment is onlangs uitgebreid van 165 tot 183, waardoor een zetel vergelij king met de vorige algemene verkie- zigen moeilijk is. De Oostenrijkse socialisten hebben onder kanselier Kreisky 17 maanden lang een minderheidsregering ge vormd. Met steun van de Vrijheids partij werden kortgeleden nieuwe verkiezingen uitgeschreven, waardoor Kreisky nu de door hem gewenste absolute meerderheid in het parle ment heeft verworven. Kanselier Kreisky heeft in een commentaar op de voor hem gunstige verkiezingsuitslag, deze ontwikkeling „het begin van nieuwe successen" ge noemd Kreisky zei gisteren dat het percentage van 50.22 procent van de stemmen bij normale verkiezingen nog nooit door een partij is behaald. De SPO zal in de eerste plaats met die partij samenwerken, waarmee sa menwerking mogelijk is", aldus Kreisky on vragen over mogelijke coalitiepartners Karl Schleinzer, de voorzitter van de Oojtenriikse Volksoartii. heeft verklaard dat volgens hem de voor tijdige ontbinding van het parlement en het uitschrijven van njeuwe ver kiezingen doorslaggevend zijn ge weest voor de winst van de partij van Kreiskv. Schleinzer noemde het een ..overrompelingsverkiezing". Friedrich Peter, de voorzitter van de liberale Vrijheidspartij, zei- tevre den te zijn dat zijn partij zich had kunnen handhaven. De Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky moest gisteren overeind ge holpen wordentoen hij een val deed na het uitbrengen van zijn stem. rechts-radicale NPD van Adolph von Thadden. Deze partij behaalde met 2.8 procent van de stemmen niet de kiesdrempel van vijf procent. Daar door raakt de NPÜ alle 8- zetels die in 1967 in Bremen had veroverd in één klap kwijt. De NPD kreeg des tijds 8,84 procent van de stemmen. Zij heeft nu alleen nog in Baden- Württemberg afgevaardigden in het parlement. De parlementsverkiezingen in Bre men waren met spanning tegemoet- gezien, omdat uit de resultaten ervan wellicht conclusies zouden kunnen worden getrokken omtrent de hou ding van de Westduitse kiezers jegens de Oostpolitiek van de regering Brandt. Bremen staat echter bekend als een bolwerk van de SPD. Deze partij is in de afgelopen 24 jaar in dit gebied steeds aan de regering ge weest. CAIRO (Reuter, UPI) President Sadat van Egypte heeft in een rede de volgende voorwaarden genoemd voor onder andelingen over een inte rim-oplossing inzake de heropening van het Suezkanaal: De Egyptische troepen moeten het Suezkanaal oversteken en de strategisch zeer belangrijke Mitla-pas in de Sinai-woestijn bezetten. Er mag slechts een bestand van een beperkte duur komen, tijdens welke het eerste stadium van een vredesregeling gerealiseerd wordt. Egypte's „internationale grenzen" mogen niet ter discussie komen. De bevolking an de Gazastrook moet het recht krijgen om te kiezen tussen onafhankelijkheid en aanslui ting bij Egypte. De Gazastrook mag nimmer door Israël bezet blijven. Al deze vier punten zijn voor Israël volkomen onacceptabl, zoals reeds vele malen door de Israëlis is beves tigd. De president prees in zijn speech de Sowjet-Unie, waar hij in de ko mende dagen belangrijke besprekin gen zal voeren inzake het opvoeren van de Russische militaire steun aan Egypte. Volgens het Londense Instituut voor Strategische Studies nam de mi litaire Sowjet-hulp aan Egypte toe van twee miljard dollar in 1967 tot 4500 miljoen dollar vorig jaar. Het aantal Russische militairen in Egypte verviervoudigde tot 16.000 a 19.000 man eind december vorig jaar. Op die datum waren er tussen de 75 tot 85 SAM-3-raketbases, 150 MIG- 21-straaljagers die uitsluitend door Sowjet-piloten werden gevlogen en zes Russische vliegvelden in Egypte. In de loop van dit jaar volgde op nieuw een stroom Russische wapens van het allermodernste type. Naar minder partijen in Indonesië DJAKARTA (Reuter) President Soeharto van Indonesië heeft de poli tieke partijen en de door de overheid gesteunde organisatie Sekber Golkar laten weten dat hij voor de volgende verkiezingen in 1976 slechts drie partijen wenst. Hij heeft deze week met de partijleiders gesproken. KOPENHAGEN. (DPA, Reuter) De nieuwe Deense premier Jens Otto Krag heeft dit weekeinde de samen stelling van zijn sociaal-democratisch minderheidskabinet bekendgemaakt. Minister van buitenlandse zaken wordt Knud Boerge Anderson, die wordt beschouwd als een vertegen woordiger van de linkervleugel van de Deense socialisten. Hij staat be kend als een fel tegenstander van de Amerikaanse inmenging in Vietnam. Verwacht wordt dat erkenning van Xoord-Vietnam een van zijn eerste beleidsdaden zal zijn. Een belangrijke ministerspost bezet ook de voormalige minister van bui tenlandse zaken Per Haekkerup, die '"een „mammoet-ministerie" van eco nomische zaken en een deel van het ministerie van financiën, namelijk voor planning en voor de staatsbegro ting. onder zich krijgt. Hij zal moeten zorgen voor sanering van de Deense economie, die kampt met stagnatie en een ernstig tekort op de betalingsba lans. Op het ministerie voor econo mische betrekkingen met het buiten land een belangrijke post voor de on derhandelingen over toetreding van Denemarken tot de EEG, is benoemd de 49-jarige Ivar Noergaard. Hij be zette deze post ook in vorige regerin gen onder Krag. Minister van defen sie is de nieuwkomer Kjeld Oleson, de auteur van een omstreden studie waarin ingrijpende besnoeiingen in de Deense defensie worden bepleit

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9