EXTRA BEZUINIGING 90 MILJOEN GULDEN Veel Amsterdammers liet Hirohito 's bezoek koud pJL Artsen onzeker door snelle ontwikkelingen Kabinet beraadt zich vrijdag over China's toelating tot de VN Verdachte van poging tot vergiftiging geeft moord uit 1959 toe ïj[ Borden, leuzen en boegeroep voor Japanse keizer Vli SER-advies gevraagd over kartelbeleid KLM mag vliegen op Mexico Ontwikkelingshulp en defensie alles goed em wel Maanwagen legde laatste meters af 7 l24 ahoy' IER 1» O tot nde a pbrenj f 330J» in 196 wend do op de v. goed. f 582.3(1 lenii rdenbt r Zwol, divlda de Ie MAANDAG 11 OKTOBBR 1*71 es m< lenii ooi ichten Vii anochta v 85 ntjes, 'M 205 (Van een verslaggever) AMSTERDAM De ontvangst van de Japanse keizer Hirohito jaterdag in Amsterdam is koeler geweest dan in iedere andere Eu ropese stad die hij tot nu toe heeft bezocht. De meeste Amsterdam iers liet het keizerlijk bezoek volkomen koud en zij toonden dan ik geen enkele belangstelling. Degenen die wel belangstelling voor Hirohito hadden, ontvingen hem met boeh-geroep, fascistengroet, borden als „Hirohito moet in Artis blijven" en „Hiro Hitler go home", en brandende Japanse vlaggetjes. heeft zaterdagavond verklaard dat het uitgesloten is dat keizer Hirohito nog commentaar zal geven op de re acties in Nederland op zijn bezoek. Wim Kan ijs: n Vi »-«.l - Viae lie ha L f70 - v'id iwlers "—lil SCH 1961 Gistermorgen is de Japanse keizer met zijn echtgenote naar Zwitserland vertrokken, waar hij één dag blijft, (indaag gaat het keizerlijk paar voor (tn driedaags bezoek naar West- litsland. In Berlijn hebben zaterdag 'n duizend jongeren, waarondèr Ja- ^mse studenten, tegen het bezoek van de keizer gedemonstreerd. 5 PM •com t. K lijn gr to vie IsJÊI 20. gr kl. <8: ipoor f Amsl gr ki makn 108lt makn logsmi i en abelji scheta schol, sen, i kant) tong gulden co a 1200, 7312.1 D 6—Til 19UW 23-2M 3697® invissen i en Tl 'X 37 Nadat er vrijdag in Den Haag een ïjectiel tegen de voorruit van de 'auto waarin de keizer zat is gegooid, zaterdagmorgen in Wassenaar t ruiten van de residentie van de ipanse ambassadeur. Masato Fujisa- ki, ingegooid. De politie heeft geen van daders. Bij het bezoek aanc iterdam kwam het tot verscheide- kleine incidenten. Al in de nacht was er overal in de uurt van Artis, waar de keizer het eerst heen zou gaan, „Hirohito oor- isdadiger" op de muren gekalkt, lak voordat Hirohito aankwam was de stadsreiniging nog bezig met het ïleesbaar maken van de leuzen. Toen het keizerlijk paar omstreeks uur bij Artis arriveerde, zagen een aantal „Moordenaar" roepende 1 jonge demonstranten kans door het politiecordon te dringen. Een 29-jari- ge man wilde de auto mePde keizer ichtema rennen, maar werd na een irte worsteling met politiemannen tegengehouden. De man verklaarde later te hebben willen proberen Hirohito een klap in het gezicht te geven. Na het bezoek aan het Rijksmu seum ging het keizerlijk paar naar het Japanse Okurahotel, waar een dertigtal mensen met brandende Ja panse vlaggetjes stond te zwaaien die op het dak van de auto werden ge gooid. In het hotel werden de keizer en de keizerin welkom geheten door een Japans strijkje, dat het Japanse volkslied speelde. Daarna werden zij aan een aantal Japanners en Neder landers voorgesteld, waaronder de burgemeesters Thomassen en Sam- kalden. Tijdens een gesprek gistermorgen op Schiphol met Wim Kan heeft een Japanse journalist verklaard zeer ge schokt te -zijn over het verbranden, verscheuren en bespuwen van Japan se vlaggetjes door Nederlandse jonge ren. Kan zei dit optreden te betreuren, maar geloofde dat dit niet zou zijn gebeurd wanneer Japan een „onaan tastbare figuur" op bezoek had ge stuurd. Corrie Vonk bracht in herinnering dat Japanners in Aziatische kampen eens hetzelfde met Nederlandse vlag gen hebben gedaan. Met tranen in de ogen deelde Wim Kan mee dat hij en Corrie Vonk hun Oost-Azië-verzet- sterren zullen weggooien. Wanneer hij daartoe de gelegenheid zou hebben gekregen, zou Wim Kan a tien i sn asi pol en b ge :bot koi Nijlpaarden In Artis bezocht de 70-jarige keizer het nijlpaardenhuis, maar de hippo's Jan en Tanja hadden geen enkele be langstelling voor hem, ondanks de ilukken brood en stronken andijvie die hij hun toewierp. De twee nijlpaarden waren juist sn het paren, wat om redenen van ■r4'k 5- zwaarlijvigheid in het water gebeurt, tul». V Wijfje Tanja was tijdens dit karwei -112;' pi in hoofdzaak onder water en manne tje Jan liet zich geen seconde door de harkte broodgooiende keizer afleiden, oöp. vJ Toen het keizerlijk paar bij Artis wegreed waren er enige honderden belangstellenden. Zij riepen weer boe en brachten de fascistengroet. Enkele iaggen in straten bij de dierentuin mJiingen halfstok. Bij de aankomst in Soestdijk, waar werd geluncht met koningin Juliana, prinses Beatrix, prins Claus, prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven, stonden weer enige honderden de monstranten te wachten. Op het bordes van paleis Soestdijk staan de bezoekers met koningin Juliana, prinses Beatrix, prins Claus en prinses Margriet met mr.Pieter van Vollenhoven. bij het overhandigen van zijn Birma- dagboek tegen de Japanse keizer heb ben gezegd: „Voor een deel van ons volk. mijnheer Hirohito, bent u hier onwelkom en een onaanvaardbare fi guur, omdat juist het verleden bij ons oproept, dat wij zo graag zouden vergeten. Ga naar huis en zend ons zo snel mogelijk een vredelievend symbool, een afgezant vaji de jonge generatie van uw land. Hij zal zeker meer be reiken dan u met uw waanzinnig uit stapje kapot hebt gemaakt en dat is onvoorstelbaar veel." Omdat de ontmoeting met de keizer niet. was doorgegaan overhandigde Kan zijn dagboek maar aan de Ja panse journalist. Palestina-coniité protesteert tegen executie van kaper AMSTEIRDAM Het Nederlands Palestina Comité heeft in een tele gram aan koning Hoessein van Jor danië geprotesteerd tegen de aangei kondigde executie van de 17-jarige Libanees Bilal Abdoel-Kader Ali Hassan, die door een militaire recht bank schuldig bevonden is aan een poging tot kaping van een Jordaans vliegtuig. Het Palestina Comité beschuldigt de Jordaanse regering ervan voort te gaan met het stelselmatig liquideren van het „rechtmatig" Palestijns ver zet. Voorzóver het comité bekend is zijn sinds de „moordpartijen" in juli op onduidelijke beschuldigingen ten minste acht Palestijnen opgehangen en worden er nog enkele honderden gevangen gehouden. Het comité doet een beroep op de Jordaanse koning de executies stop te zetten en de poli tieke gevangenen vrij te laten. SCHIPHOL De internationale organisatie van chartermaatschap pijen IACA, die in de afgelopen zo mer al voorbereid is, is tijdens het afgelopen weekeinde in Zwitserland officieel opgericht. Dit gebeurde doordat de leden de statuten goed keurden, waardoor de organisatie Zwitserse registratie verkreeg. Bij de organisatie zijn een groot aantal chartermaatschappijen aangesloten, die geen enkele binding hebben met nationale luchtvaartmaatschappijen. De Nederlandse maatschappij Trans- avia is ook lid van dé organisatie. Maar vijf ette )ian< g leves 2e km 3.70-31 t'evelllni 4. A E 22-1 60—64 I A 354 (43 toil In rouwkleding Ook bij het Rijksmuseum werd de keizer door enige honderden mensen ontvangen die „Hirohito go, go" rie pen. Een vrouw in rouwkleding toon de een bord met het opschrift: „Hito- hito, waar is mijn vader?" Andere mensen hadden zwarte rouwbanden om de arm cn er siond een man met de Nederlandse vlag halfstok op zijn buik. Zaterdagmiddag keerde het keizer lijk paar weer terug naar Huis ten Bosch in Den Haag. Gistermorgen om tien uur vertrok dé keizer en zijn echtgenote met een speciale DC-8 van Japan Airlines naar Genève, slechts uitgeleide gedaan door vijf Nederlan ders en met vlaggetjes zwaaiend Ja pans ambassadepersoneel. Een woordvoerder van het Japanse ministerie van buitenlandse zaken Wif Kan heeft geen kans gekregen zijn dagboek uit Birma aan de Ja panse keizer HVrohito te overhandi gen. Daarom gaf hij gisteren op Schiphol, na het vertrek van Hirohito naar Genève, een exemplaar van het dagboek aan de Japanse journalist Kudo Kodama. Tussen Kan en Ko- dama Corrie Vonk. Van onze redacteur wetenschappen ROTTERDAM Op de ach tergrond van de discussie over de wijze van functioneren van de arts, en zijn verhouding met de patiënt, bespeur ik een ge voel van onzekerheid, onvrede en beduchtheid voor de toe komst, zei voorzitter prof. dr. Th. Vossenaar op het zaterdag afgesloten congres van de Maat schappij tot bevordering der geneeskunst. Die gevoelens weet hij aan het tempo waarin de maatschappelijke ontwikkelingen zich voltrekken, en daarop zullen wij moeten reageren, hield hij zijn collega's voor, met snel le verandering. „Als wij vat willen houden op de toekomst, in plaats van het slachtof fer ervan te worden, zullen we flexi bel moeten denken, en bereid moeten zijn, situaties te accepteren, die in de ogen van sommigen onzer niet lijken te passen in de tradities van onze, laten we het eerlijk zeggen, naar con servatisme neigende professie". Een van de ontwikkelingen waarin prof. Vossenaar te weinig snelheid Bij aankomst van de keizerlijke stoet bij het Okura-hotel werden door demonstranten vlagetjes brand gestoken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering heeft besloten de SER advies te vragen over het mededingingsbeleid. Vóór i januari wil zij graag een advies heb ben over de algemene aspecten van een afzonderlijk optreden tegen kar telafspraken. Vóór 1 januari 1973 wil de regering de mening van de SER over verdere maatregelen tegen prijs- kartels en tot slot wil zij ook nog een antwoord van de SER op de vraag of voor zware kartelvormen een ver bodswetgeving gewenst is. De huidige toestand is zo dat kar telafspraken worden toegestaan zo lang ze niet in strijd zijn met het alge meen belang. Als de regering wil op- trederv moet zij advies vragen aan de commissie economische mededinging van de SER. MEXICO-CITY De KLM heeft als eerste buitenlandse maatschappij toestemming gekregen om met jumbo jets op Mexico te vliegen. Of en wan neer de KLM hiervan gebruik gaat maken is niet bekend omdat de Ne derlandse maatschappij alleen rechtstreeks vanuit Nederland passa giers naar Mexico mag brengen en niet bijvoorbeeld vanuit Houston, op welke stad de Mexicaanse luchtvaart maatschappij zelf een dienst exploi teert. De gemiddelde bezetting per KLM-vlucht is dertig passagiers. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Van de 90 miljoen gulden, die het kabinet-Bies heuvel nog eens extra wil bezuinigen, wordt 26 miljoen gulden min der uitgegeven aan ontwikkelingssamenwerking. Ook voor defensie is de begroting met 26 miljoen gulden verminderd. Van de 26 mil joen gulden bezuiniging op ontwikkelingswerk komt 13 miljoen gulden ten laste van de uitgaven voor Suriname en de Nederlandse Antillen. ziet is de vorming van groepspraktij- ken van huisartsen. In Engeland en Denemarken werkt de helft van het aantal huisartsen in groepsverbanden, in' Nederland maar ongeveer honderd. De hoge kosten die als verklaring voor de trage ontwikkeling worden aangevoerd, nam hij met een korrel tje zout. „Ik vraag mij af, of het ook niet onze vaderlandse zucht tot het verkrijgen van de hoogst mogelijke vorm van perfectie is". Het moet mogelijk zijn, tot samen werkingsverbanden te komen die geen onbetaalbare investeringen ver gen, maar wel het functioneren van de huisarts verbeteren, meende prof. Vossenaar. Op de slotzitting van het congres zette prof. dr. J. Tinbergen uiteen dat in de onderontwikkelde landen ge boorteregeling op het ogenblik het grootste medische probleem is. De medische hulpprogramma's hebben daar geleid tot een bevolkingsexplo sie. omdat de regeling van het kin dertal lange tijd is verwaarloosd. Dat had tegelijk moeten gebeuren, aldus Tinbergen. Voor een krachtige bevordering van gezondheid, inclusief geboorterege ling. achtte hij het bijzonder belang rijk de trek van artsen en medische onderzoekers naar de rijke landen verder te voorkomen. Het ministerie van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening moet een veer laten van 5 miljoen gulden. Afgesproken is dat dit bedrag in 1973 "extra wordt uitgegeven. Ontwikke lingssamenwerking en defensie mo gen de achterstand van volgend jaar in dé jaren 1973 tot en met 1975 inha len. Het kabinet moet deze extra bezui nigingen doorvoeren, omdaj het daar-' toe verplicht is in verband met de verhoging van de wiebeltax van 3 tot 5 procent. Eigenlijk moesten de be zuinigingen ruim 200 miljoen gulden bedragen (een vijfde van de extra op brengst), maar het kabinet vindt het welletjes tegen de achtergrond van de bezuinigingen waartoe bij het vaststellen van de rijksbegroting al besloten is. De bezuinigingen die het kabinet verder doorvoert, betreffen onder meer de gezinsverzorging en de ge- Surinaamse journalist beëindigt hongerstaking PARAMARIBO De Surinaamse journalist Henk Herrenberg, die don derdag op een straathoek in Parama ribo in hongerstaking is gegaan, heeft zijn actie zaterdag beëindigd. Herren- berg werd tijdens de driedaagse sta king in Suriname in Nederland be kend als correspondent van NCRV's actualiteitenrubriek „Hier en Nu". Hij wilde met zijn hongerstaking protesteren tegen het feil dat twee door hem verzorgde televisieprogram ma's voortaan door anderen zullen worden gedaan. De vakbond van de Sunnaamse Televisiestichting wil proberen de kwestie te bespreken met premier Sedney." zinshulp (3 miljoen gulden) de schade loosstelling aan slachtoffers van ge weldmisdrijven, (1 miljoen gulden), nieuwbouw van scholen voor voortge zet onderwijs, instituten voor vor mingswerk, internaten voor schip perskinderen en pedagogische centra (2 miljoen gulden), de saneringsbij- drage aan de gemeenten (5 miljoen gulden), PTT-investeringen (10 mil joen gulden), het ontwikkelings- en sancringsfonds in de landbouw (3,25 miljoen gulden), volksgezondheid, mi lieuhygiëne en sociale zaken (3 mil joen gulden). MOSKOU (TASS. UPI) Nadat het maanwagentje Loenoched gedu rende tien maanden en zeventien da gen een indrukwekkende staat van dienst had opgebouwd, blijkt het nu zijn laatste meters te hebben gereden. Het voor een gebruiksperiode van drie maanden ontworpen karretje heeft acht hectare maanbodem in de 7ee der regens grondig onderzocht. Op 25 plaatsen werd de scheikundige samenstelling van de bodem gemeten en op 500 plekken werd de dichtheid ven de grond opgenomen. Tweehon derd volledige panoramafoto's en 20 G00 andere beelden werden naar de carde gezonden; het karretje heeft in totaal 10,5 kilometer gereden in hier en daar erg moeilijk terrein (eenmaal g'eed het bijna een kleine krater in). Prof. KuRen in het tegenwoord van prof. Velema blijkt duidelijk hoe hij de woorden van onze geliefde broeder prof. Kui- tert tracht te verdraaien, om zodoen de verwarring te wekken onder de gereformeerden. Prof. Kuitert daar entegen is een oprecht mens, een kind van God, die eerlijk en openhartig spreekt over zijn ervaring met de Almachtige. Wij als gereformeerden moesten deze dienstknecht des Heren steunen en de huichelachtige aanvallen van hen die van de zuivere gereformeerde leer zijn afgeweken, afwijzen. Hun bedoeling is niet opbouwend te wer ken, maar uitsluitend en alleen de gereformeerde kerk af te breken, om dan de gelovigen die in hun verdor ven en huichelachtige leringen ver trouwen stellen, in te palmen. Im mers, zij die om Kuitert van de gere formeerde kerk zijn weggegaan, trachten ook andere broeders en zus ters uit Gods gemeente weg te lok ken. Kuitert in zijn oprechtheid is hun mikpunt; zij trachten deze eerlijke man te doodverven. Welnu, waar het aas is, daar verzamelen zich de gie ren. Maar wij gereformeerden dienen dezulken te bestraffen, opdat de een heid in de gereformeerde kerk be waard blijve, opdat wij tezamen met Kuitert Gods naam zullen blijven verheerlijken, ook al is dat ons soms bang te moede. Rotterdam A. Hoogwerf (Van een verslaggever) SCHIPHOL De minister rad zal vrijdag gaan praten over toelating van communistisch China tot de Verenigde Naties en °ver het standpunt dat Neder land zal innemen met betrekking tot Taiwan (Formosa). Minister Schmelzer heeft dit mee gedeeld toen hij op Schiphol terug kwam van een verblijf in New York, de Nederlandse Antillen en Surina me. Minister Schmelzer. die de kwestie- Cfiina zeer gecompliceerd noemde, zei van plan te zijn om na de vergade ringen van de VN weer naar Para- maribo en Willemstad door te reizen voor overleg met de regeringen van de Nederlandse Antillen en Surina me. Met de Surinaamse regering heeft hij al overlegd over een permanent waarnemerschap bij de organisatie voor Amerikaanse staten (OAS) in Washington. Ook is er verdere regionale samen werking voor Suriname (met Guyana, Brazilië en Venezuela) en de Neder landse Antillen (Venezuela en het Caribisch gebied) ter sprake geko men. De beide regeringen van de West hadden de positie van het koninkrijk in de algemene vergadering van de VN ter sprake gebracht, vooral met betrekking tot rassendiscriminatie en de dekolonisatie. Na de haren van de dienstplichti gen komt nu de lange broek der Bredase griffiedames in het geding. Mensen kinderen wat maken we het onszelf toch moeilijk! Natuurlijk is er geen wet te vin den die het dragen van een lange pantalon voor dames verbiedt. Wat dat betreft staan ze sterker dan x>it een dienstplichtige gestaan heeft. Er is de hooggeroemde ?trengbewaakte persoonlijke vrij heid. waardoor broek, midi, maxi of mini gekozen kan worden. Nu kan ik me de baas voorstel len, die het niet leuk vindt wan neer zijn personeel in malle dracht 3p het werk verschijnt. Blijft de vraag of een lange pantalon een malle dracht is. Als ik nu een geheim verklap. Zeer kort geleden heb ik, toen mij een stoere boottocht in het vooruit zicht was gesteld, mijn eerste lange broek gekocht! Thuis stiekem voor de spiegel eens proefbewogen. Stap, stap; rechtop; wat draaien... Uit het glas lachte een leuk mens me tegen. Maar een kwartier later stapte ik ter persconferentie in de nette jurk. Volgende dag de proef op mijn omgeving genomen. In broek en trui de deur opendoen toen ze thuis kwamen. Reactie van mijn zoon., geen woord... Op mijn bedeesd: ..Hoe vind je me zo...?"; gebaar naar de benen...; een goedkeurend: „Fijn, je bent nog lekker jong...." Nou wil hij mij niet oud hebben, dus was dit de opperste vorm van goedkeuring, maar ja de jeugd.... Broek Weer in het gat voor de deur, mijn moeder op komst Een be daarder oordeel.... Maar dartel riep ze me al stap pen ver nog tegemoet: „Wat leuk, kind. waarom draag je ooit iets an ders?" Pas in de vakantie in Holten heb ik mij, desondanks, voor het eerst in publiek gewaagd met die broek. Op de fiets. Niemand keek op of om. En nu? Nou ja. nu banjer ik ook de boodschappen in de buurt be- broekt. En wacht op de dag. dat ik de noed zal hebben ook in het be roepsleven zo te verschijnen. Hoe wel Daar zit nou het verschil. Niet voor niets is de term „vrije- tïjdskleding" uitgevonden. Er is en blijft een subtiel ver band tussen wat en waar men iets draagt. Niemand loopt in een avondjurk boodschappen te doen of gaat in badpak naar de bank. Waar wat gedragen wordt is een kwestie van goede smaak en gevoel voor omstandigheden. Een lange pantalon is geen, wat nen pleegt te noemen, representa tieve dracht, maar ik moet er niet aan denken wanneer de Bredase dames uit protest tegen het broek verbod zich in mini gaan onthullen. Het was misschien veel verstan diger geweest niets te verbieden, maar .ze allemaal een leuke en goe de modeshow aan te bieden met veel aanlokkelijke jurken en wat wijze woorden over wat mooi en elegant eigenlijk voor begrippen zijn! (Van een verslaggever) DEN BOSCH De 36-jarige chef-monteur J. H. R., die, zo als wij zaterdag meldden, bekend heeft, dat hij zijn vriendin, de 27- jarige mej. A. V. geprobeerd heeft te vergiftigen, heeft na moeizame verhoren bekend in 1959 zijn toenmalige verloofde, de 20-jari- ge mej. Willie Maas, vergiftigd te hebben met thallium. R., die ziekelijk jaloers is, kon niet hebben, dat mej. Maas een prettige verstandhouding, had met collega's op haar werk. Hij heeft, toen hij op be zoek was bij haar ouders, thallium in haar thee gedaan, waardoor het meis je enige maanden later In het zieken huis overleed. Hoewel er toen al vermoedens be stonden, dat mej. Maas vergiftigd was, kon de politie niet genoeg be wijzen verzamelen. Aangenomen werd toen, dat het meisje gestorven was door het gebruik van ondeugde lijke haarspoelmiddelen. R. is later ruim vijf jaar getrouwd geweest, maar zijn huwelijk, waaruit vier kinderen geboren werden, liep mis. Toen de politie verdenking tegen R. opvatte in verband met de poging tot vergiftiging van mej. V., bleek dat hij in 1959 verloofd was geweest met Willie Maas, die destijds onder ver dachte omstandigheden overleden was. Na een langdurig en moeizaam ver hoor bekende R. tenslotte dat hij in 1959 zijn verloofde had vermoord. HAARLEM Een Haarlems gezin van vier personen is in de nacht van zaterdag op zondag dakloos geworden doordat hun woning aan de Haitsma- Mullierstraat is uitgebrand. UTRECHT Zaterdagavond ont stond op de spoorlijn Utrecht - Arn hem een vertraging van een kwartier doordat een trein een brandje had aan een vouwbalg. Het vuur was snel geblust. PROEVEN op de Femina. Héérlijk, zo'n "mondelinge" kennismaking met tal van produkten. Doenl

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5