GARANTIES VOOR ISRAËL Stop voorlopig met steun aan Pakistan Rogers biedt Jeruzalem in ruil voor concessies: Vrouw overlijdt na aanranding Mèt uw hulp bouwen we verder Zonder u kan dat niet! Het Kwartet Nu echte dieren- postzegels gratis bij Esso. Hoge IRA-man in arrest HIT WIER Prof Tinbergen krijgt BeGisrhe prijs Lesvliegtuig neergestort Lij oefenen noodlanding leidse Courant Maandag 11 oktober 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetf' fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31 441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. f 20,65Klachtendienst bezorging 18.00 19.00 uur mat ovc ioro| omi 9- ftiji (Van een verslaggever) VELSEN De recherche van lQ eisen, bijgestaan door het mo- I iele rechercheteam, heeft het jd: gelopen weekeinde tevergeefs espeurd naar de dader van een rijdagnacht gepleegde aanran- 1 ng die het leven heeft gekost in de 41-jarige Maria-Gerarda childer-Huiberts. De vrouw, die gescheiden van haar an en'drie kinderen in een pension IJmuiden woonde, overleed zater- igmorgen in een ziekenhuis. Het sectierapport heeft uitgewezen het slachtoffer om ongeveer ivart voor twee 's nachts moet zijn ingerand. Om zes minuten voor ree werd zij hevig bloedend aange- offen. in een brandgang aan de innemerlaan in Velsen. De vrouw overleed aan hersenlet- 1, ontstaan door grove geweldple- ng. Het staat nog niet vast of zij ortgiet het hoofd tegen de muur is ge- agen of met een voorwerp is be- erkt. Uit het politie-onderzoek is geble- in dat het slachtoffer om half twee nachts een café aan het Marktplein uw POsTze&ei AL? J Plak die op de leuke, lange wandkalender. /rcc^?V Tijdelijk 25 ct! in Velsen had verlaten. De vrouw had daar deelgenomen aan een 'kaart- wedstrijd van de voetbalclub Telstar. De steeg waarin zij werd gevonden, ligt op de route naar het pension waar de vrouw woonde. Een getuige, die ook het lichaam vond, heeft verklaard om ongeveer kwart voor twee vlakbij de steeg een man en een vrouw te hebben gezien die kennelijk ruzie hadden. Volgens deze getuige heeft de vrouw de naam Gerrit genoemd. De echtgenoot van de vrouw, met wie zij al een jaar lang in onmin leefde, is verhoord, maar gaat volgens hoofdinspecteur J. W. van Buren, die het onderzoek leidt, vrijwel zeker vrijuit. VANDAAG NOG kunt u ons laten weten hoezeer u het behoud van de Christelijke Pers ook uw zaak vindt! VANDAAG NOG kunt u uw zoon, uw ge trouwde dochter, uw buurman of uw vriend vragen óók abonnee te worden van uw krant! VANDAAG NOG kunt u iemand een abon nement op onze krant schenken en het abonnements geld voor de rest van het jaar (of langer) voor uw rekening nemen. VANDAAG NOG kunt u ons bellen en uw nieuwe abonnee telefonisch opgeven of onderstaande bon invullen. ik geef op als nieuwe abonnee: Naam: Straat Plaats: Betaalt per maand per kwartaal per jaar Het abonnementsgeld wordt betaald door: Hokje naar keuze invullen. de nieuwe abonnee onderstaande abonnee De nieuwe abonnee krijgt onze krant eerst veertien dagen gratis. Opgegeven door: Adres: Plaats: Zend mij als premie: 2 moderne theeglazen/smeedijzeren kandelaar met dikke kaars/decoratieve onderzettegel. (doorhalen wat niet wordt verlangd) Postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft NIEUWE LEIDSE COURANT antwoordnummer 267, Leiden is niet hij die een dom- ,»i/» begaat, doch die ze daarna weet te verbergen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Rogers zei nl. giste ren voor de Amerikaanse televisie, dat zijn regering voorzieningen wil treffen voor Israëls veiligheid, opdat de militaire situatie van Israël geen schade oploopt bij een interim-rege ling. Rogers gaf toe, dat een interim regeling de militaire situatie tussen Egypte en Israël zou veranderen. Toen de minister gevraagd werd, of de Amerikaanse regering bereid is met Israël een verdrag op lange ter mijn te sluiten, naar analogie van het Russisch-Egyptisch vriendschapsver drag. of dat de Amerikaanse regering uitdrukkelijk verplichtingen ten gunste van Israël op zich wil nemen, antwoordde hij: ..Ik geloof niet, dat een dergelijke regeling nodig is, maar we zouden het niet willen uitsluiten." In politieke kringen in Washington denkt men, dat de Amerikaanse rege ring de een of andere regeling met Israël op regeringsniveau op het oog heeft, zonder dat het Amerikaanse Congres daar aan te pas komt. Rogers' vage aanduidingen worden door politieke waarnemers bovendien geïnterpreteerd als bewijs vocm de stelling, dat de Amerikaanse regering bereid is om Israël verregaande ga ranties aan te bieden, als het maar de concessies doet. die de Amerikaanse regering, verlangt. Rogers' optreden voor de televisie kwam een dag na de bekendmaking in de Amerikaanse Senaat, dat reeds meer dan vijftig van de honderd Se- BELFAST (AFP. Reuter) H et Brit se leger heeft zaterdagavond James Sullivan gearresteerd, die beschouwd wordt als de derde man van het ver boden Ierse Republikeinse Leger. De politie herkende Sullivan doordat zijn pruik afwaaide toen hij uit een auto stapte voor een wegversperring. Sul livan was ondergedoken nadat de Noordierse regering het internerings decreet had uitgevaardigd en begon met het inrekenen van verdachte IRA-leden en andere als gevaarlijk beschouwde personen. ARTHUR SCHOPENHAUER WASHINGTON, JERUZALEM, CAIRO, BEIROET. (UPI. Reuter, AP) Het politieke gevecht tussen Washington en Jeruzalem over de concessies, die Israël aan Egypte moet doen ten gunste van de door Amerika zo gewenste interim-regeling inzake de heropening van het Suezkanaal. heeft zich nu naar de Amerikaanse binnenlands-politieke arena verplaatst. i Kl|k. Nu heb ik mijn kamer opge ruimd en mijn bed opgemaakt. DE BILT Er komen in omfeuropa twee gebieden met mar- leeo kante verschillen in het weertype voor. De warme, droge lucht en va, koele, vochtige lucht worden ge- icheiden door een koufront dat via de Engelse oostkust en Noord zee nog langzaam in de richting van ons land vordert. Het is dit 9 frot, dat os weer de komende 24 Duur in gunstige zin zal beïnvloe- len. Zou en maan 12 oktober: zon op 6.58. onder 175.4; maan op onder 15.36; 19 ;t. N.M. Hoog water Hoog water, 12 oktober: Rotter dam le getij 10.30, 2e getij 23.29; Schevenmgen 9.02 - 21.41; Vlis- singen 8.00 - 20.36; Haringvliet l.d. Zeezijde 9.28 - 22.10. natoren een resolutie hebben onderte kend, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen om de verkoop van Phantom-straaljagers aan Israël te versnellen. Men verwacht dat minstens 70 Senatoren hun stem aan deze resolutie zullen geven, omdat in de Senaat dé ongerustheid steeds meer toeneemt, dat de regering van Israël concessies wil afdwingen, zon der deze staat voldoende regelingen aan te bieden voor zijn militaire vei ligheid in de toekomst. In de resolutie wordt gezegd, dat door het zenden door de Sowjet-Unie van supersoni sche gevechtsvliegtuigen en piloten naar de Arabische landen, de militai re balans in het Midden-Oosten ern stig in het nadeel van Israël is ver slechterd, hetwelk door de Ameri kaanse regering officieel ontkend is. De israëlische ambassadeur in Was hington, Rabin, heeft in een radio-in terview nog eens olie op het vuur gegooid, door zijn twijfels erover uit te spreken, of de Amerikaanse rege ring nog wel geschikt is als bemidde laar in het Egyptisch-Israëlische con flict op te treden. Rabin zei. dat door het zes-puntenvoorstel dat door mi nister Rogers vorige week was uit eengezet. Israël aanzienlijk in zijn onderhandelingspositie heeft verloren en Egypte navenant heeft gewonnen. „Ik geloof dat Egypte nogal tevreden kan zijn over de (Amerikaanse) posi tie. zoals die tot uitdrukking kwam, omdat deze aantoonde dat zijn (nl. Egypte's) afwijzing van elk compromis BRUSSEL Prof. dr. J. Tinbergen is door de Belgische stichting „Cor- nez" onderscheiden met de jaarlijkse prijs van deze stichting, groot hon derdduizend Belgische franken. In 1969 kreeg prof. Tinbergen de Nobel prijs voor economie. De Belgische prijs is hem toegekend op grond van zijn verdiensten „voor de vooruitgang van de mensheid". en zijn onbuigzame houding bepaalde dividenden heeft afgeworpen", zei Rabin. President Sadat van Egypte, die gisteren naar Koeweit vertrok voor een 24-uurs-bezoek aan dat land. om vervolgens via Perzië naar de Sow jet-Unie door te reizen, heeft de Amerikaanse bemiddelingspogingen eveneens aangevallen, voordat hij vertrok. In een rtde voor universi teitsprofessoren zei hij, dat de Ameri kanen een paar dagen tevoren con tact met hem hadden opgenomen in een poging tot een gemeenschappelij ke basis te komen, o.a. ten aanzien van het plan van minister Rogers voor een tussentijdse overeenkomst inzake de heropening van het Suez kanaal. Dit plan geeft. aldus Sadat aan Israël „feitelijk alles, wat het wenst, maar op een elastische en di plomatieke manier". De Amerikanen wilden volgens Sadat ook praten over de beginselen, waarvan Egypte uit gaat. en nagaan „wat bereikt kan worden". Sadat bestempelde dit als „spelen met zenuwen". Hij verklaar de zich bereid met iedereen te praten, maar wel op stringente voorwaarden. BERGAMBACHT Bij het oefe nen van een noodlanding is zondag middag een eenmotorig sportvliegtuig i een weiland ten noorden van de Benedenberg neergestort. Volgens ooggetuigen raakte het vliegtuigje, dat zeer laag vloog, een 'slootkant, sloeg over de kop om in een tweede sloot tot stilstand te komen. De beide inzittenden, de 30-jarige H. R. Cors- ten uit Den Haag en de 27-jarige J. C. de Weerd uit Delft werden uit het toestel geslingerd. Met gebroken lede maten moest het tweetal in een zie kenhuis in Gouda worden opgeno men. Hei toestel was kort tevoren opge stegen van het vliegveld Zestienho ven. De heer Corsten vloog als in structeur. Bij het oefenen van diverse vooi geschreven handelingen werd ook het maken van een noodlanding uitgevoerd met voornoemd noodlottig einde. Naar de juiste oorzaak van het on geluk wordt een onderzoek ingesteld. Het vliegtuigje, dat enkele jaren oud v/as. werd bij de te realistische nood landing totaal vernield. Keizerin Nagako wordt door prins Claus naar de auto begeleid voor het n x i i i vertrek van paleis Soestdiik lentailen i\e der landers vragen regering: PrinsesBeatrix begeleidt keizer Hirohito naar de auto. ANKARA (Reuter, UPI) Terwijl een krijgsraad in- Ankara de eerste achttien doodvonnissen uitsprak te gen leden van het Turkse „Volks-be- vrijoingsleger" duur.de de politieke crisis in het land onverminderd voort. Deniz Gezmis en 17 anderen wer den ter dood veroordeeld wegens „po ging tot gewelddadige omverwerping v in de staat" door het ontvoeren van soldaat der eerste klasse Larry Hea ve'" van de Amerikaanse luchtmacht en drie van diens collega's, en door het beroven van twee banken om het vclks-bevrijdingsleger aan geld te hólpen. Heaver en de zijnen werden na enkele dagen ongedeerd vrijgela ten zonder dat het gevraagde losgeld was betaald. (Van een verslaggever) DEN HAAG Tientallen Nederlanders die op politiek, kerkelijk of maatschappelijk terrein bekendheid genieten, hebben er in een verklaring bij de regering op aangedrongen in de toekomst geen di recte of indirecte steun te verlenen aan de regering van Pakistan, zo lang deze geen politieke oplossing nastreeft die in overeenstemming is met de wil van de bevolking van Oost-Pakistan. STRIJEN In Strijcn zijn zater dagmiddag de 47-jarige P. Martens en zijn 8-jarige zoontje om het leven gekomen, toen ze door een tengevolge van een slip uit zijn koers geraakte auto werden gegrepen. Vader en zoon waren bezig hun huis aan de dijk op te kanppen, toen de auto. die volgens de politie een veel te hoge snelheid had, op hen in Dit bleef er van het vliegtuigje over na d erealistische noodlan ding. Tot de ondertekenaars behoren kar dinaal Alfrink, ds. F. H. Landsman, secretaris-generaal van de Neder landse hervormde kerk, dr. W. Drees sr., dr. H. A. M. Fiolet, prof. mr. B. V. A. Rölin-g en prof. dr. J. Tinbergen, en dr. J. A H. J. S. Bruins-Slot. De verklaring is tot stand gekomen in overleg met de parlementariërs Ter Beek (PvdA), Cornelissen (KVP), Van Dam (ARP). Engwirda (D'66) en Pronk (PvdA), die met enkele ande ren de kwestie in de Tweede Kamer aan de orde willen stellen. De ondertekenaars stellen dat een schending van mensenrechten op een zo omvangrijke en intensieve schaal niet als een binnenlandse kwestie kan worden beschouwd. Naar hun mening is daarom een „open stellingname" noodzakelijk, „te meer omdat vrede en veiligheid in de wereld in het geding zijn". In de verklaring wordt verder ge zegd dat de democratisch gekozen lei ders van de bevolking van Oost-Pa kistan aanvaard dienen te worden als gesprekspartners in het overleg over humanitaire hulp. over repatriëring van de vluchtelingen en bij de oplos sing van het conflict zelf. Sjeik Mujibar Rahman wordt daar bij genoemd als de meest gezagheb bende onder de politieke leiders van de Oostpakistaanse bevolking. Verder worden de. regering sugges ties gedaan om een ongestoorde dis tributie van de humanitaire hulp te bevorderen, wordt voorgesteld dat de rijke landen garanties verstrekken dat zij ieder een redelijk percentage op zich nemen van de totale kosten die voortvloeien uit de opvang van de miljoenen vluchtelingen in India en de leninging van de dreigende hon gersnood in Oost-Pakistan, en wordt aangedrongen op de stopzetting van alle wapenleveranties aan Pakistan. De regering wordt ten slotte ge vraagd deze denkbeelden uit te dra gen in de Verenigde Naties.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1