FMerckx heerst nog steeds Kenia zet „dromers" weer met beide benen op grond Jong Oranje grijpt kans Vraagtekens achter doelpunten Hockeyers met 2-1 verslagen Nu ook succes in ronde van Lombardije Eddv Merckx vergroot voorsprong Luis Ocana neemt wraak Sporttoto MAANDAG 11 OKTOBER 1971 COMO Zaterdag 9 okto ber 1971 is wereldkampioen Eddy Merckx geslaagd waar hij in 1966 en 1968 faalde. Met meer dan drie en een halve mi nuut voorsprong won hij de Ronde van Lombardije. laatste klassieker van het wegseizoen en wellicht de zwaarste één- daagse wedstrijd ter wereld. Na de eerste plaatsen in Mi laanSan Remo en LuikBas tenakenLuik was het de derde keer dit jaar dat Merckx een klassieke wegwedstrijd op zijn naam bracht. Telt men daar nog zijn overwinningen in de Ron de van Frankrijk, ParijsNice en de race om het wereldkam pioenschap in Mendrisio op dan wordt het duidelijk dat Merckx nog niets aan vorm heeft inge boet. In de ronde van Lombardije over een parcours van 266 kilometer van Milaan naar Como, heeft Merckx zijn concurrenten volledig zijn wil opgelegd. Tot aan de beklimming de monte d'Intelvi (216 km) hield hij met behulp van zijn Molteni's de karavaan bij elkaar en ontsnapte toen hij dat wilde. Weldra had hij Eddy Merckx heerst zaterdag als vanouds in de ronde van Lombardij- en. De Belgische vedette eindigde met een voorsprong van ruim drie minuten op de Italiaan Bitossi als eerste. een voorsprong van drie minuten en bouwde deze ondanks de inspannin gen van achtervolgers als Raymond Delisle, Gösta Petterson, Gimondi en Bitossi uit tot 3.31 minuten. De tweede plaats was voor de Ita liaan Franco Bitossi, die profiteerde van de onoplettendheid van de Bel gische sprinter Frans Verbeek tij dens de laatste honderd meter. De Nederlander Joop Zoetemelk eindig de als elfde. Slechts twintig van 139 gestarte renners haalden de finish. Uitslag: 1. Eddy Merckx (Bel) de 266 km in 5.45.46; 2. Bitossi (Ita) op 3.31; 3. Verbeek (Bel) zt; 4. Hou- brechts (Bel) zt; 5. Pintens (Bel) zt; 6. Maggioni (It) zt; 7. Zilioli (Ita) op 3.47 min; 8 R de Vlaeminck (Bel) zt; 9. Gimondi (Ita) zt; 10. Polidori (Ita) zt; 11. Joop Zoetemelk (Ned) zt. J PARIJS Na zijn overwinning in de ronde van Lombardije heeft Eddy Merckx zijn voorsprong in het klas sement om de Super Prestige Pernod vergroot tot 430 punten op nummer twee, de Zweed Gösta Petterson. Er staat nu nog een wedstrijd op het programma, die mee telt voor dit klassement: de grand prix des na tions. Hierin zal Merckx niet star ten, maar uiteraard blijft hij zeker van de Super Prestige Pernod. Klassement: 1. Merckx (Bel) 570 pnt; 2. G Petterson (Zwe) 140; 3. Guimard (Fra) 110; 4. Gimondi (It) 103; 5. Zoetemelk (Ned) 100; 6. Van Springen (Bel) 90 LAUSANNE De Spaanse wiel renner Luis Ocana heeft zondag de jaarlijkse wielerwedstrijd „dwars door Lausanne" gewonnen. Zowel in de tijdrit (5150 meter) als in de wed strijd met gelijktijdig vertrek (5150 meter) verwees hij wereldkampioen Eddy Merckx naar de tweede plaats. De Nederlander Joop Zoetemelk ein digde in het algemeen klassement als achtste. Algemeen klassement: 1. Ocana (Spa) 22.59.3; 2. Merckx (Bel.) 23.10.3; 3. Agostinho (Por 23.25.1; 4 Van Springel (Bel) 23.T.0; 5. Gimondi (Ita.) 23.32.0; 6. Thevenet (Fra.) 23'33.3; 8. Zoetemelk (Ned.) 23.44.1. Ruud Krol omringd door Oost- duitse spelers, te weten Egel (6), Hafner en Enge in de strijd Jong Oranje—Jong DDR. DEN HAAG De uitslagen van de voetbalwedstrijden, die voorkomen op het formulier van sporttoto elf en die dit weekeinde zijn gespeeld, luiden: Nederland Oost-Duitsland 32, Nederland onder 23 jaar Oost- Duitsland onder 23 jaar 2—1, Polen West-Duitsland 1—3, Volewijckers Graafschap 01, Heerenveen Heracles 00, Roda JC Willem II 10, Wageningen Veendam 10, SW PEC Zwolle 1—0, VW Helmond Sport 4—0, AZ'67 Fortu- na VI 11, Haarlem 1Eindhoven 1—1, HVC Fortuna SC 0—0, DFC Cambuur 10. AMSTELVEEN - Kenia, tie Afrikaanse vertegenwoordi ger in het eerste toernooi om de wereldbeker, dat vrijdag a.s. te Barcelona begint, heeft hen, die de Nederlandse hockeyploeg al bij voorbaat hebben gerangschikt onder 's werelds topploegen, met beide benen in de werkelijkheid geplaatst en de realisten de be- J vestiging gegeven, dat ons nationale elftal in Barcelona een bij- zonder zwaar karwei wacht. Niet in de eerste plaats, om dat onze landgenoten als verlie zers (met 12) uit deze generale repetitie kwamen, maar vooral omdat er toch te veel feilen aan het Nederlandse spel kleefden, met name aan het aanvalsspel, waardoor er uit de talrijke kan sen slechts één doelpunt kwam, ver in de tweede helft gescoord door de uitstekend als interna tional debuterende Haagse mid denvoor Ties Kruize. Kenia had toen echter reeds lang een voor sprong van 20, verkregen door doelpunten van Ruvinder Singh, kort voor en na de rust gemaakt. Kenia, opererend in een orthodoxe 2-3-5-opstelling, dat de dag tevoren ook reeds zegevierend was gekomen uit een ontmoeting met een overi gens verzwakte ploeg van de Bata vieren (41), heeft de slag in Amstel veen niet gewonnen door een surplus aan techniek, maar door zijn grote inzet over de gehele linie. Bovendien vulden de linies elkaar zeer goed aan, waardoor de ploeg een sluitend ge heel vormde, dat voor de Nederlan ders moeilijk was te doorbreken. De kansen lagen voor Nederland in een temposlag, doch helaas kon hierin niet iedereen meekomen. De zwakste schakel vormde in dat opzicht links buiten Irving van Nes, wiens techni sche kunnen buiten kijf is, maar die de spirit mist om in een overrompe lende aanvalsactie op slag mee te kunnen gaan. Zowel in zijn reacties als in zijn start kwam hij bijna tel kens iets te kort en het gevolg hier van was, dat veel goed voorbereidend werk van wel agressieve spelers (in de goede zin van het woord) als Ties Kruize, Frans Spits en André Bolhuis zonder resultaat bleef. Hij wasechter niet de enige wel bet meest sprekende voorbeeld die een manco vertoonde aan geconcen treerde inzet. Te laconiek namen soms bijvoorbeeld Jeroen Zweerts en Thijs Kaanders hun taak op, hetgeen remmend werkte in de combinaties en tegen de verbeten strijdende Ke- nianen niet ongevaarlijk was. Een foutje kon desastreuze geyolgen heb ben. Vraag het Nico Spits, die in de tweede minuut na de rust mistastte °P een dieptepass. De toegesnelde Ruvinder Singh profiteerde hier da delijk van en passeerde Jan Willem Buy kansloos Het was ,zijn tweede doelpunt. Vier minuten voor de rust had hij uit vrije Positie in het centrum, gelanceerd door linksbuiten Tarlochan Chana, reeds zijn ploeg de leiding gegeven. In deze eerste helft was Nederland wel toonaangevend geweest en ha£ door toedoen van Kruize en Frans Spits Kenia ook wel verscheidene malen in een moeilijke positie gema noeuvreerd, maar de enkele schoten, die er uit de vuurlinie waren geko men, hadden doelman Amarjit Singh weinig moeite bezorgd. Daarentegen was Nederland in de 24e minuut nauwelijks aan een te- genpunt ontkomen, toen bij de twee de Keniase strafcorner eerst Jan Wil len Buy goed ingreep bij een schot van aanvoerder Avtar Singh en ver volgens Frans Spits op de doellijn redde. Het Nederlandse spel had op dat moment echter al aan scherpte verloren. Er werd minder accuraat gecombineerd en bovendien zakte het tempo onrustbarend. Toen kort na* de rust Kenia de voorsprong, tot 20 opvoerde en Ne derland de door een klap van een stick in het gezicht geblesseerd ge raakte aanvoerder Heiko van Stave ren moest missen getroffen aan het rechter oog werd hij bloedend van het veld gedragen en naar het ziekenhuis vervoerd (Bart Taminiau nam zijn plaats in) zag het er som ber voor onze landgenoten uit. Zij zinden echter op wraak en uitbundig aangemoedigd door het publiek zetten zij hun tegenstanders onder druk. Kenia moest terug. Er kwamen sco ringskansen, die echter of door eigen onmacht, of door doelman Amarjit Singh niets opleverden. Tot eindelijk bij de vierde Nederlandse strafcorner Ties Kruize de bal goed op zijn stick kreeg. Feilloos sloeg hij de bal in het Keniase doel: 1—2. Fel vocht Nederland in de nog res terende tijd voor de gelijkmaker, doch doelman Amarjit Singh bleef verder meester van de situatie, o.a. bij een solo-actie van Frans' Spits en een schot van Nico Spits, die er in de eindfase alles aan gelegen was zijn fout te herstellen. Het gelukte hem echter niet, evenmin als Ties Kruize, de schrik van de Keniase verdedi ging. Keihard Een tot de tanden toe gewapend Nederlands elftal, strijdend op het scherp van het zwaard, heeft in Bar celona ongetwijfeld mogelijkheden. De basis steunend op techniek en conditie, is er. Nu nog de bereidwil ligheid zich voor de volle honderd procent gedurende 2 x 35 minuten in te zetten... dan, ja dan kan dit Ne derlandse hockcy-elftal hoog reiken. Want alle voortekenen wijzen erop: de strijd in Barcelona zal keihard zijn, zonder pardon. Een ploeg-zon- der-hart, is bij voorbaat kansloos. TILBURG Uiteindelijk ziet het er wel naar uit, dat Jong Oranje is doorgedrongen tot de laatste acht van het toernooi om het Euro pese kampioenschap. Na de moeizame overwinning van 21 op de Oostduitse junioren moet de Joegoslavische jeugdploeg aanstaande zaterdag met tenminste vijf doelpunten verschil van de DDR winnen om Jong Oranje van de kwartfinales af te houden. Een vrij wel uitgesloten opgave, die bondscoach Arie de Vroet de conclusie ontlokte: „Je mag eigenlijk nog niet juichen, maar optimist ben ik wél." Beeld uit de hockeyinterland Nederland—Kenia, die door de Oranje-équipe met 2—1 werd verloren. Het lijdt geen twijfel, dat dit suc ces van de jonge garnituur topvoet- ballers belangrijk is in het kader van de verdere uitbouw van het Neder lands topvoetbal. Dus is er reden voor gepaste trots. Tenslotte telt in het Europees bekervoetbal vooral het re sultaat en minder de manier waarop dat resultaat behaald wordt. Want vergeleken met het elftal, dat vorige maand de nationale ploeg van Israël bekwaam oprolde (20) was dit Jong Oranje een klasse minder. Zelfs al mag als excuus worden aangevoerd, dat met name het ontbreken van Eef- ke Mulders (geblesseerd) en Lex Schoenmaker (in verband met zijn huwelijk niet geselecteerd, wél in Tilburg aanwezig als om te bewijzen hoe graag hij er bij geweest was) de kracht van het "middenveld niet ten goede kwam, dan nog kwam Jong Oranje vooral allure en ervaring te kort. Zoals Ruud Krol net eerlijk toe gaf: „We hebben gewonnen, Maar daarmee is ook alles gepegd". Slechts enkelen kwamen tot een zo wat optimale prestatie: Ruud Krol en Dick Schneider bijvoorbeeld, allebei rijp voor de A-ploeg; René Notten, verrassend op het middenveld, en Ruud Geels, als altijd zeer attent in de spits. Maar anderen stelden teleur. Bijvoorbeeld door nervositeit (Van de Kerkhof, Van Vliet) of gebrek aan vorm (Boskamp, Haan, Neeskens). En Oeki Hoekema speelde na zijn doel punt (een minuut of twintig na het begin gemaakt) opmerkelijk noncha lant, goede kansen bedervend door onnodig ingewikkeld te doen. Het ge volg was, dat Jong Oranje omstandig en slordig liep te voetballen en dat vooral het spel op het middenveld ni veau miste. Omdat Notten zich veelal bezig hield met het afstoppen van opko mende Oostduitse middenvelders moesten de impulsen komen van het duo Haan-Boskamp. Arie Haan is duidelijk aan een periode van rust toe, nu hij op drie fronten (Ajax, mi litair elftal en Jong Oranje) belast is. Hem lukte weinig en hij werd hal verwege de tweede helft terecht ver vangen door de ook al niet impone rende Kees Krijgh. Boskamp is wél een speler, die ijverig is en in de duels bikkelhard geeft en neemt, maar hij is niet het type, dat over zicht genoeg heeft om de beslissende pass te geven. De Vroet: „Het spel op het middenveld kan met 80 procent worden verbeterd. Door de slechte opbouw was het voor de spitsen ook niet gemakkelijk. Al hadden wij qua kansen wel met 51 kunnen win nen". Kenmerkend was de timide tegen stand van de Oostduitsers. Zij hadden toch een stel spelers van naam in hun elf. Bijvoorbeeld een kwartet van de veelgeroemde kampioen Dynamo Dresden (Dner, Hafner, Rau en Richter) en bovendien zijn de spelers voor het merendeel gerecruteerd uit de UEFA-jeugdploeg, die anderhalf jaar terug Europees kampioen is geworden. En toch lieten deze Oost duitsers zich op een simpele manier inpakken. In de duels was dit Jong Oranje onverbiddelijk, een brutaliteit die de tegenstanders volkomen vreemd was. Alsof zij een lesje op dreunden sveelden zij methematisch het spelletje, in de rug gedekt door de schitterend keepende Dieter Schneider, die een hogere scoi-e voor kwam. „Pas toen Nederland met 20 voorstond en er eigenlijk niets meer te winnen was, zijn wij gaan voetbal len", zo zei de „Oostduitse trainer Kurt Holke later. Kenmerkend was ook de ontboeze ming van Holke: „Wij hebben veel van dit Jong Oranje geleerd. Zoals de spelers in de duels letterlijk alles doen om aan de bal te komen. Zoals zij het spel van de ene op de andere vleugel verplaatsen naar de steeds op het goede moment opkomende vleu gelverdedigers, Krol en Schneider. Dat is klasse. Daar zijn wij nog niet aan toe. Maar ik ben blij dat deze jonge spelers dit eens hebben meege maakt. De gemiddelde leeftijd is 20 jaar. Over drie jaar wil ik wel weer naar Nederland terugkomen". Zo sterk is de faam van het Nederlands voetbal verspreid, dat een ervaren man als Holke. zelf een vroegere ve dette bij FC Magdeburg, van pure bewondering zowat stijf staat voor Jong Oranje, dat intern nauwelijks wordt geprezen. In het perspectief van eventuele komende wedstrijden in de kwartfi nales was het interessant de prestatie van amatcurdoelman Ger Reitsma te beoordelen. Reitsma kreeg te weinig te doen om een dominerende rol te kunnen spelen, maar over het geheel speelde hij niet slecht. De Vroet, die Reitsma als een protégé beschouwt was in ieder geval te spreken: „Ik vind dat deze Reitsma het knap ge daan heeft. Hij heeft mij niet teleur gesteld in mijn verwachtingen". MAARTEN DE VOS TILBURG Hans Jürgen Dörner gaf, uiteindelijk, het voorbeeld. Na het tweede, te recht fel omstreden doelpunt van Jong Oranje stormde de er varen international van Dyna mo Dresden als eerste veront waardigd op scheidsrechter Verbeke af. De Oostduitsers re ageerden laat, te laat, op het wankele optreden van de Franse arbiter. Veel eerder immers, na de openingstreffer van Oeki Hoekema, hadden zij recht te ageren. Want ook aan de gel digheid van dat doelpunt kleef den de nodige vraagtekens. Toen Hoekema voor de eerste keer de bal achter de 'Overigens voortref felijke doelman Schneider (Hansa Rostock) joeg, wilde Oost-Duitsland onder 23 jaar niet van protesten we ten. Vreemd genoeg. Want er was alle reden om tegen de toekenning van dat doelpunt beroep aan te te kenen. De defensie van de Oostduitsers bleef verbouwereerd staan, toen Hoekema voor zijn schot uithaalde. Verbeke keurde het doelpunt goed. Pas in de rust sprak Kurt Holke, sinds een half jaar trainer bij de Oostduitse voetbalbond zijn verbijs tering uit over de tamme reactie van zijn pupillen. Toen Ruud Geels in de tweede helft Jong Oranje naar 20 schoot, reageerde de Oosteuro- pese opponent meedogenloos. En te recht. Slechts op advies van zijn grensrechter, Poncin uit Calais, keurde Verbeke de in een onover zichtelijke situatie gescoorde treffer goed. Hans Jürgen Dörner. van het A-elftal naar „Jong Oost-Duitsland" gedegradeerd, bracht de les van zijn coach toen in de praktijk. Dörner: „De bal is de doellijn niet gepas seerd. Ik weet het zeker, omdat ik er vlak bij stond. Het is toch normaal dat -je dan op een dergelijke beslis sing van de scheidsrechter in op stand komt? Protest Dörner. bij Dynamo Dresden mid denvelder en in dit elftal een sta tisch ausputzer, inspireerde met zijn heftige reactie zijn ploeggenoten. Verbeke werd omgeven door een groep Oostduitsers. Het protest baat te niet, natuurlijk. Maar opeens leek de omstreden Fransman toch wak ker geschud. Kurt Holke: „Alle drie gescoorde doelpunten zijn voor mij discutabel, al durf ik me in feite over de treffer van Geels niet posi tief uit te spreken. Ik heb namelijk niet kunnen zien of de bal inderdaad over de doellijn geweest is. Maar ik weet wél dat het aan de discipline van mijn elftal te danken i3, dat. de zaak niet uit de hand is gelopen. De scheidsrechter was zwak, zeer zwak. Mijn spelers hebben weinig stampij gemaakt, omdat ,ze daarvoor te wei nig lef en ervaring bezitten. Meer geroutineerde voetballers hadden hefitger op de scheidsrechterlijke beslissingen gereageerd. Verbeke, geassisteerd door twee even twijfelachtige grensrechters, mag de Öostduitsers alleen maar dankbaar zijn. Want voor hetzelfde geld was ook deze interland in een ordinaire schoppartij ontaard. Dat de jonge DDR-vedetten vooral bij het eerste doelpunt zo coulant optra den, blijft onbegrijpelijk. 0 Sclumdalig Het is opmerkelijk, dat een wed strijd van Jong Oranje opnieuw door een zeer matig fluitende scheidsrechter werd geleid. Vers in het geheugen ligt nog de boks,- worstel- en trapt weekamp. die zich in het voorjaar in Rostov, tijdens „Jong" Joegoslavië-Nederland heeft afgespeeld. De Griekse scheidsrech ter Kouyras vergat toen zelfs de ele mentaire regels van het spel toe te passen zodat de wedstrijd een schandalige gooi- en smijtpartij werd. Kouyras haalde na die veld slag (die wonderlijk genoeg geen ernstige blessures had veroorzaakt) lakoniek en opwekkend de schou ders op. Zijn collega Verbeke daar entegen weigerde na afloop ook maar één van zijn merkwaardige beslissingen toe te lichten. Via Frans Derks. die het Franse trio begeleid de, liet hij weten, dat: „Het in Frankrijk de goede gewoonte is, na eenwedstrijd niet met de pers te spreken. Van die goede gewoonte wil ik ook dit keer niet afivijken." Een gemakkelijk dooddoenertje, dat wél kenmerkend is voor het schromelijk gebrek aan persoonlijk heid, dat deze arbiter demonstreer de. Glunderend nam hij in de be stuurskamer van het WillemlI-sta- dion met zijn assistenten de gebrui kelijke presentjes van de KNVB in ontvangst. Maar de woorden, die daar toen door Hennie van Dalen, lid van het bondsbestuur en de scheidsrechters-commissie van de KNVB gesproken werden, kunnen nauwelijks gemeend zijn. 0 Eisen Door het snel toenemende aantal internationale ontmoetingen, die on der auspiciën van de UEFA gespeeld worden, kan het internationale scheidsrechterskorps bijna niet aan de gestelde eisen voldoen. De „min der belangrijke" duels (zoals bij voorbeeld deze confrontatie door de UEFA werd beschouwd") geven de internationale scheidsrechterscom- missie een prachtige gelegenheid1 de mindere goden te laten opdraven. Bij de Europese voetbalorganisatie blijft het een stelregel, dat ieder aangesloten land ook op arbitraal niveau regelmatig aan zijn trekken moet komen. Daarom kreeg Kouyras in Joegoslavië een kans en Verbeke mocht zich dit keer aan zijn eer zucht laven. Het sportief politieke spel, dat de UEFA voor dergelijke aanstellingen speelt, is hoogst verwerpelijk. Wed strijden voor spelers onder 23 jaar worden kennelijk nog als een soort „junioren-ontmoetingen" gezien. Niets is minder waar. Dê verant woordelijke UEFA-commissie lijkt te vergeten, dat juist in deze teams vaak ervaren internationals in ieder geval doorgewinterde profs, aan het werk zijn. Spelers, die voor hun brood voetballen en voor de premies keihard willen werken. Met alle in zet en gevolgen van dien GERRIT DEN AMBTMAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11