ONDANKS WERELDKLASSE WEINIG LOF I Venneker neemt revanche Oranje klopt Oost-Duitsland moeiteloos Sheffield van eerste plaats verdrongen Uitslagen Jezek zag Wolves Stug MAANDAG 11 OKTOBER 1971 daad, hoewel het tactisch niet alle maal even gladjes verliep, waardoor de Oostduitsers nu en dan niet onge vaarlijk konden counteren, wekte Oranje de indruk op elk moment te kunnen toeslaan. Het was alsof een superieure bokser wat stoeide met een aangeslagen door de ring wanke lende tegenstander, voor hém defini tief knock out te slaan. •fc Concentratie Maar juist toen het moment ge schikt leek de zaak af te maken, hal verwege de tweede helft, stokte op eens het rytme. Daaraan kon ook de vervanging van de weinig succesvolle Dick van Dijk door Jan Jeuring (naast Barry Hulshoff en Hans Ven- neker de derde debutant) niets meer veranderen. Bondscoach Fadrhonc vond: „In het laatste deel van de wedstrijd verslapte de concentratie bij een aantal spelers. Zo ontstond ook het tweede doelpunt. Maar de 3—2 is een te geringe beloning voor dit Nederlands elftal, waarop ik trots ROTTERDAM Na ruim een uur spelen vonden drie van 's werelds beste voetballers elkaar in zulk een verrukkelijke combi natie, dat de boomlange Oostduitser Klaus Sammer seconden later nog niet-begrijpend het hoofd stond te schudden over zoveel pure klasse. Wim van Hanegem. de aanvoerder van het Nederlands elftal, zond de bal met een voorbeeldige dieptepass ('de enige keer in de wedstrijd dat er ruimte was om zo'n pass te geven') op de vanaf de linkervleugel razendsnel naar binnen gestarte Johan Cruyff. Diens bikkelharde bewaker, het venijnige klittertje Konrad Weise, was op slag de weg kwijt. Sammer probeerde, snel overkomend, te redden wat er te redden viel, maar Cruyff had in één vloeiende beweging de bal gecontroleerd, liep enkele passen op topsnelheid naar de achterlijn en draaide de bal toen heel scherp voor het doel. Juist buiten bereik van de wanhopig buitelende doelman Jürgen Croy en juist buiten bereik voor de even wanhopige vrije verdedi ger Bernd Bransch. Niét buiten bereik van de op rechts belande Piet Keizer, die de bal bekwaam in het lege doel liep. Met dit staaltje van werkelijk ho geschoolvoetbal had het Nederlands elftal een verrassend en snel opgelo pen achterstand van 10 omgebogen in een verdiende voorsprong van 31. En volgden er een kleine tien minuten van een verrukkelijke de monstratie. „Dit is wereldklasse, dit Nederlandse elftal," zei Peter Ducke, de ervaren ster van de Oostduitsers later zonder aarzelen. •fe Combinatie Waarom dan was er zo weinig lof voor dit Nederlands elftal achteraf? Omdat het, via een buitenspeldoel- punt van Eberhard Vogel, uiteindelijk toch „maar" een- overwinning van 32 werd? Omdat de laatste 20 mi- noten dit Oranje plotseling erg be hoedzaam naar het einde manoeu vreerde? Of omdat het eigenlijk steeds leek, alsof er méér inzat dan de niet erg overtuigende overwinning op een negatief ingesteld Oost-Duits land? Waarschijnlijk is het een com binatie van deze factoren. Feit is, dat het Nederlands elftal op een of ande re manier de kans gemist heeft in één klap voetbalminnend Nederland voor zich te winnen. Piet Keizer, de beste man van het veld, vooral in combina tie met de al even hard werkende alleskunner Johan Cruijff, voelde dat waarschijnlijk ook, toen hij zei: „Na che 31 was Oost Duitsland rijp om door te gaan. Ik heb dat al eens eer der meegemaakt. Toen wonnen we mer Ajax van Carl Zeiss Jena met 5—1". Zelden zal een Nederlands elftal zo hebben geheerst tegen een "internatio naal toch niet onbetekenende tegen stander als de DDR, die deze zomer nog in Montevideo met 3—0 won van Uruguay. Zelfs nadat Vogel al vrij sni-1 de op deze middag onbegrijpelijk falende doelman Jan van Beveren had verrast en de Oostduitsers zich nog verdedigender presenteerden dan daarvoor, zelfs toen gedrogen zich Nederlands topspelers als van zichzelf- en succes overtuigde profs. En inder- Stand groep 7: DDR 5 3 0 2 6 11— 6 Joegoslavië 4 3 1 0 7 72 Nederlapd 5 2 1 2 5 106 Luxemburg 4 0 0 4 0 115 Programma: 16-10 Joegoslavië DDR; 27-10 JoegoslaviëLuxem burg; 17-11 Luxemburg-Nederland. LONDEN Na zeven weken lijstaanvoeder te zijn geweest in de eerste divisie van de Engelse voetbalcompetitie is Sheffield United zaterdag verdrongen door Manchester United. Sheffield verloor op eigen veld met 23 van Stoke City, terwijl Man chester United de uitwedstrijd tegen Huddersfield met 3—0 won. Manchester United heeft nu 19 punten uit 12 wedstrijden tegen Sheffield 18 uit 12. Man chester City, dat thuis met 10 won van Everton, nestelde zich op de derde plaats met 17 pun ten. De wedstrijd Sheffield United Stoke City werd pas in de achtste minuut voor tijd beslist door een doelpunt van Jimmy Conroy, die de stand op 23 bracht. Voor de overige vier doelpunten in dit spannende duel tekenden: Alan Woodward (3e mi nuut) 1—0, John Ritchie (16e) 1—1, Denis Smith (52e) 12 en Tony Cur- rie (69e) 2—2. De drie doelpunten voor Manches ter United werden alle in de tweede helft gemaakt. De Ierse international George Best zorgde koppend voor de eerste treffer (65e minuut), waarna Denis Law met een rtiooi schot de stand op 20 bracht. In de 83e mi nuut was het veteraan Bobby Charl ton, die zijn 15-jarig jubileum als speler van Manchester United her dacht door het derde doelpunt in deze wedstrijd te scoren. De Volewijckers—We Graafschap 0—1 Heerenveen—Heracles 00 Roda JCWillem II 10 WageningenVeendam 10 SW—PEC 1—0 FC VWHelmond Sport 4G AZ '67Fortuna Vlaardingen 1l HaarlemEindhoven 11 HVC—Fortuna SC 00 DFC—-SC Cambuur 1—43 Haarlem 10 Eindhoven 11 Heerenveen 11 Wageningen 11 FC VW 11 Blauw Wit 10 SW 11 Roda JC 11 Heracles 10 AZ '67 10 Volewijckers 10 HVC 10 Veendam 10 Fortuna SC 11 De Graafschap 10 Cambuur 10 Willem II 10 Fortuna VI. 11 PEC Zwolle 11 DFC 10 Helmond Sport 11 7 2 1 16 15- 6 6 4 1 16 13- 6 5 5 1 15 13- 5 7 1 3 15 15- 7 5 3 3 13 18-10 5 2 3 12 11-10 5 2 4 12 16-16 5 2 4 12 10-14 4 3 3 11 14-11 3 5 2 11 4- 7 3 5 2 11 8-10 3 4 3 10 12-11 3 4 3 10 13-15 3 4 4 10 13-10 3 3 4 9 8-10 3 1 6 7 14-15 2 3 5 7 10-13 2 3 5 7 7-11 1 4 6 6 11-20 1 3 6 5 5-15 1 3 7 5 7-20 Pietje Keizer, Oranje's linksbuiten haalt dolgelukkig de bal uit het Oostduitse doel. Keizer heeft zojuist zijn tweede en Nederlands derde doelpunt gescoord. ROTTERDAM Nauwelijks vijftien maanden geleden dreig de de voetbalcarrière van vech ter Hans Venneker opnieuw in een impasse te geraken. Georg Kessler schoof aan het begin van het vorig seizoen Janusz Kowalik en Arend Koudijzer als voornaamste kandidaten voor het centrum van de aanval bij Sparta naar voren. Voor Ven neker leek er geen plaats meer en de twijfelende spits lachte wat verbaasd, toen Kessler hem plotseling naar de verdediging commandeerde. Daarna groeide de „vernieuwde" voetballer-Ven- neker. In de interland tegen de Oostduitsers zette hij als debu tant een glanzende kroon op die sensationele omschakeling. Ven neker behoorde, als vleugelver dediger, zeer verrassend tot de uitblinkers in de Nederlandse ploeg. Hans Venneker geloofde het zelf niet, toen hij aan het begin van de vorige competitie in de defensie werd geposteerd. Voor de zoveelste keer in zijn al lange loopbaan kwel de hem het gevoel, dat er op een vreselijke manier met hem gesold werd. Venneker waande zich op de schopstoel. En als een spookbeeld keerde pijnlijke affaire terug, dié hij in de competitie '65-'66 bij Feijen- oord had meegemaakt. De kritiek op de toen 19-jarige spits Venneker barstte los na de „afgang" van Feijenoord in de Europa Cup-wed strijd tegen Real Madrid. De Rotter dammers werden in het Bernabeu- stadion met 50 weggevaagd, nadat ze bij het thuisduel een redelijke 2—1 uitgangstelling veroverd had den. Venneker bleek het eerste slachtoffer van de onrust, die toen in de Rotterdamse formatie ont stond. Vergeten was plotseling, dat hij een seizoen daarvoor tegen Ajax met vijf doelpunten de basis had ge legd voor de historische 94 over winning op Ajax. Venneker: „Na die wedstrijd tegen Real werd ik de daarop volgende zondag als enige voor de derby tegen Sparta vervan gen. Toen begon de moeilijkste pe riode in mijn carrière. Feijenoord heeft vanaf dat moment gefaald in de begeleiding. Niemand heeft toen met me willen praten. Ik werd er door geknakt." De mentale inzinking, die Venne ker daarna meemaakte, werd pas via een transfer naar NEC verdre ven. In Nijmegen maakte hij een goed seizoen, maakte 19 doelpunten, maar koos aan het einde van de competitie toch voor een full-prof- contract bij Sparta. „Bij NEC was het toen allemaal wat amateuris tisch. Ik vond. dat ik me daar door de gebrekkige trainingsmogelijkhe den niet verder kon ontplooien." Tijdens het tweede seizoen bij Sparta manifesteerde zich een nieu we hapering in de prestatie-curve van de professioneel denkende Rot terdammer. „Wiel Coerver, toen trainer, wilde een tweede mazzola van me maken. Ik speelde op diver se plaatsen, maar de vereiste vorm heb ik toen nooit tfcreikt." Met de komst van Georg Kessler op Spangen, vorig jaar. kondigde zich ook de grote ommekeer in de woeli- carrière van Venneker aan. Tijdens de tweede wedstrijd van de trai ningsstage in Drenthe werd hij als rechter-vleugelverdediger opgesteld. Venneker: „Toen Kessler me dat vertelde, stond ik vreselijk raar te kijken. Ik dacht onmiddellijk dat het een noodgreep van hem was, dat ik weer eens gebruikt zou worden. Kessler heeft er nooit over willen praten. Hij zei alleen: hierover is geen discussie mogelijk. Maar ik maak van jou wél een verdediger van wereldklasse." De metamorfose van de ex-doelman en ex-spits begon. Venneker groeide uit tot een van de meest aanvallend ingestelde en beste vleugel-verdedi gers van Nederland. Aanvankelijk ging dat moeizaam. „Na twee, drie wedstrijden al ging ik bewuster spe len. Eerst heb ik nogal argwanend tegenover die nieuwe positie ge staan. Ik vertrouwde het zelf niet. Hans Eijkenbroek, Gerrit ter Horst en Nol Heijermans hebben me in die eerste periode erg veel geholpen. De ervaring leerde me het goede mo ment voor opkomende acties te kie zen. Kessler heeft daar verder, vreemd genoeg, nooit over gespro ken. Hij heeft niet één keer gezegd, dat ik iets fout gedaan had. Terwijl ik zeker toch in het begin veel te nadrukkelijk wilde aanvallen. Ik ging naar voren wanneer het niet moest en bleef hangen als de spitsen me nodig hadden. Nu geloof ik, dat ik het evenwicht gevonden heb." Hans Venneker maakte tegen de DDR een glanzend debuut: in het Nederlands elftal. Evenals de tweede „nieuwkomer" Barn,' Hulshof, speel de hij vol zelfvertrouwen, sterk ge concentreerd en uitgekookt, de „zwervende' Vogel en de straffe verdediger Kische (in de vorige in terland van de Oostduitsers tegen Tsjechoslowakije vooral aanvallend erg gevaarlijk) gaven hem op de vleugel weinig ruimte zijn speciali teit te demonstreren. Venneker dreigden de val te lopen. Hij koos echter hooghartig een andere weg. Het is tekend voor de persoonlijk heid. die het laatste seizoen bij hem zo sterk ontwikkel is Venneker: „Vogèl liet op Het middenveld een gat open, daar heb ik steeds door het centrum van geprofiteerd. Over de vleugel dat ging niet. Daarom heb ik doelbewust dit alternatief ge kozen." Hans Venneker is in het Neder lands elftal aangekondigd als een ééndagsvlieg. Hij zou een alternatief zijn. Wim Suurbier immers was he lemaal „vaste keus" voor de plaats op de rechter vleugel. De Ajacied, verbeten vechtend voor zijn rentree, staat voorlopig voor een zware klus. In het kader van de voorbereiding voor het wereldkampioenschap kan de verscherpte concurrentie alleen gunstig werken. Venneker: „Ik weet heel goed, dat ik deze kans nooit had gekregen, als Suurbier volledig fit zou zijn geweest. Op dit moment telt echter de sterkste. Het is jam mer voor Suurbier, maar nu ben ik het blijkbaar. Ik heb voor deze wed strijd angst gehad. Ik was bang, dat de aanpassing erg moeilijk zou ver lopen. In dat opzicht heb ik er veel steun ondervonden van Hulshoff, Jansen, Israël en Wery. Het ging ge woon vanzelf." Vennekers gigantische taak. heeft zijn mentaliteit verder gepolijst. De Rotterdammer is in de eerste plaats een harde werker. Zij grootste kracht: de conditie, waarmee hij net iets méér kan doen dan een ander op dezelfde plaats. „Aan die conditie heb ik dan ook zeer intensief ge werkt. Aanvallend kan ik alles ma ken maar ik met wél zorgen, dat ik op tijd terug in de verdediging zijn. Je rent tijdens een wedstrijd zo'n twintig keer heen en wee. Het be tekent steeds 100 meter. En zoiets sloopt toch wel aan je." Achteraf zal Feijenoord^ leiding ontstellend veel spijt van die sterk verwaarlozende houding ten opzichte van Venneker hebben. Het aanko mende talent, dat door haar toch te licht bevonden werd, heeft zich in middels tot een verdediger van in ternationale klasse ontwikkeld. Feijenoord liet Venneker gaan. Maar kocht vorig jaar wél Dick Schneider voor zes ton van Go Ahead om ziin verdedigingsblok te versterken. Uit gerekend in de Kuip, waar zijn ver guizing begon, nam Venneker zijn revanche. DEN HAAG Met het oog op de komende wedstrijden van FC Den Haag tegen Wolverhampton Wanderes in het toernooi om de UEFA-cup hebben manager Eddy Hartmann en trainer Vaclav Je zek zaterdagmiddag de Engelse competitiewedstrijd Wolverhamp. ton Wanderers-Southampton bij gewoond. De Wolves wonnen met 42. De algemene indruk van Hartmann en Jezek over de Wol ves: een homogene ploeg, die, .ge heel naar Engelse trant, geen ogenblik verslapt met aanvallen. Het derde Nederlandse doelpunt in voorbereiding. Johan Cruyff trekt hier de bal voor, waarna Piet Keizer, op deze foto niet zichtbaar, zou scoren. ben. Er had op zijn minst een ver schil van twee doelpunten moeten zijn". Fadrhonc zei ook: „Ik had, gezien de stand in de poule van het Euro pees toernooi, van de Oostduitsers voetbal verwacht, zoals dat gespeeld moet worden: aanvallend, dynamisch. Maar dat is voor mij een bittere te leurstelling geworden. Onbegrijpelijk, die instelling. Het werd daardoor voor ons drie keer moeilijker er iets van te maken". Daarin had Fadrhonc gelijk. De ostduitsers speelden af schuwelijk negatief. Zoals Michael S'.rempel (tegen Keizer) en Konrad Weise (tegen Cruijff) liepen te schop pen was het bij een doorsnee-scheids rechter van de internationale lijst ruim voldoende geweest hen op zijn mirst een officiële waarschuwing te geven. De parmantige en hautaine misfluiter Concetto Lo Bello deed dat niat. Terwijl de Oostduitse verdedi gers weigerden ook maar het gering ste initiatief in aanvallend opzicht te nemen, had Nederland bovendien de handicap met vier spitsen (Keizer, Cruijff, Van Dijk en de zeer nuttige Henk Wery) te spelen. Wat op papier een veelbelovend aanvallend concept beloofde te zijn was dat in de praktijk allerminst. De Oostduitsers pasten stug de mandek king toe en verdedigden ook op het m.ddenveld behoorlijk. Daardoor was het voor de verdedigers moeilijk op bouwen. De Nederlandse topclubs zijn gewend, volgens de internationa le mode, met drie middenvelders te spelen. „Die derde middenvelder", zei Rinus Israël, „kwam je nu te kort. Modern voetbal wordt gevaarlijk via uit tweede lijn opkomende mensen. Dat was er nu niet bij. De opdracht was dan wel via de vleugelverdedi gers aan te vallen, maar die kunnen nier twee maal drie kwartier lang heen en weer blijven sprinten". Israël had zeker gelijk. Omdat de afspeelmogelijkheden nogal beperkt waren en de middenvelders Van Hangem en Jansen vaak overbelast waren tegen een numerieke meerder heid ontstond er te veel ruimte tussen diep wegsprintende spitsen en de achterste vier. „Het veld was te groot", zei Van Dijk plastisch. Het gevolg was ook, dat al te vaak de lange pass moest worden gebruikt, met alle risico's van dien, omdat de Oostduitse verdedigers bij zo'n lange bal ten opzichte van de aanvallers altijd in het voordeel zijn. Daarom viel de wedstrijd voortdurend stil na korte acties van zeer goed voetbal. Peter Ducke: „Wij zijn niet naar Rot terdam gekomen om er een prachtige wedstrijd van te maken. Na de thuis nederlaag tegen Joegoslavië weten we, dat we uitgeschakeld ;zijn. Onze aandacht richt zich nu op het kwali ficatie-toernooi voor de Olympische spelen, waarin we met dit elftal tegen de Joegoslavisch amateurs zullen spe len. Deze uitwedstrijd tegen zo'n ster ke tegenstander als Nederland was voor ons een ideale oefenwedstrijd. We wilden gewoon proberen elkaar te vinden. Het paste niet, dat we risico's gingen nemen. Dat we twee doelpun ten maakten heeft ons eigenlijk alle maal een beetje verbaasd." Bouwen En dan, bewonderend: „Wat een voetballers, zo'n Cruyff, Keizer en Van Hanegem. Alleen om zo'n Cruyff al kan je een heel elftal bouwen." Met dat bouwen is de bondscoach druk doende. Daarom wisselde hij waarschijnlijk de ongeconcen treerd blunderende Van Beveren halverwege niet uit voor Piet Schrijvers. Daarom hield hij Van Dijk, die het tegen de lasti ge Sammer gewoon niet had, zo lang in de ploeg. En daarom ook zei hij: „We moeten naar een eenheid groeien. Dat is wat het nationale elftal betreft het moei lijkste dat er is/' MAARTEN DE VOS Eddv Hartmann: „DE meeste indruk heeft spits Dougan, die twee doelpunten voor zijn reke ning nam, op mij gemaakt. Een lange aanvalsleider, die bijzonder sterk in de lucht is. Ook linksbui ten David Wagstaffe, de aanval ler MacCalliog en de middenvel der Mike Bailey waren uitste kend op dreef. Dat de Wolves over een sterk moreel beschikken blijkt ook uit het feit dat ze op een gegeven ogenblik een achter stand van 12 moesten wegwer ken. Als ik deze Engelse ploeg vergelijk met FC Den Haag dan zou ik zeggen dat ik mijn elftal technisch gezien iets hoger aan sla. De Wolves hebben op ons voor dat zij opmerkelijk sterk in de lucht zijn ook fysiek iets ho ger moeten worden aangeslagen. Het imponeert mij steeds weer dat Engelse ploegen een enorme steun hebben van hun supporters. Dat is bij thuiswedstrijden een enorm voordeel natuurlijk. Ove rigens: geschrokken van het spel van de Wolves ben ik niet. Er voor FC Het Nederlands elftal heeft gelijkgemaakt. Barry Hulshoff (niet zichtbaar) heeft de Oostduitse doelman Croy met een fraaie kopstoot kansloos geklopt. Van -Hanegem, links, ziet het allemaal met welbehagen aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 10