Jonkman kijkt van afstand terug op het oude Indië Mr Klaassesz vindt plan van Stuyt zeer optimistisch Vlaggen halfstok bij aankomst Hirohito Weinig persoonlijks in eerste deel memoires Relletje bij opening van Arnhemse filmweek Japan ziet Nixon liever niet komen Oprichter van „Bejaarden wacht" opgepakt Weer Russische functionaris in België zoek Huis ten Bosch, Verblijf Japanse keizer, door politie afgegrendeld N nieuwe leidse courant vrijdag 8 oktober t971 door J. KUIJK Aan een beschouwing over het eerste deel van de memoires van de tachtigjarige mr. J. A. Jonk man moet een waarschuwing vooraf gaan. De tilel „Het oude Nederlands-Indiëmag hier en daar misschien allerlei weemoedige herinneringen of romantische associaties wekken het gaat hier echter om een gortdroog boek. Het hoort dan ook niet thuis in het langzaam ook in Nederland populair geworden genre van de „ego-documenten", min of me-ir smaakvol vertélde herinneringen van mensen die erbij geweest zijn boeken ook die boeien door de wisseling van grote lijnen en details en hun waarde ontlenen aan de uiteraard subjectieve, maar vooral historisch-psychologiscbe benadering van situaties en mensen. Die karakteristieken van mensen ontbreken in het boek van Jonkman geheel. Er komen in dit boek heel wat mensen voor, die in de Neder landse en Indonesische geschiedenis belangrijk zijn geweest, maar nie mand zal na lezing van dit boek ook maar enige indruk overhouden van figuren als bijvoorbeeld de twee laatste „landvoorgden" van Neder lands Indië: de gouverneur-generaal Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer en de luitenant-gouverneur-ge neraal Van Mook. Vooral het ont breken van een kenschets van de laatste is erg vreemd, omdat hij wat opvattingen en politieke idealen aangaat Jonkman zeer na heeft ge staan. Een zelfportret van de schrij ver is het boek al evenmin geworden tenzij juist die geweldige afstan delijkheid karakteristiek is voor Jonkman. Een enkele keer schemert er iets door van zo'n menselijk beeld als Jonkman het heeft over Tjarda's voorganger op „de troon in Buiten zorg", jhr. mr. B. C. de Jonge. Maar uit de noten blijkt dat Jonkman het daarvoor benodigde materiaal gro tendeels ontleend heeft aan de me moires van De Jonge zelf en dat zijn nu eenmaal de meest onbeschaamd persoonlijk openhartige memoires die na de oorlog in Nederland versche nen zijn. Een verrukkelijk boek. Dit alles ter waarschuwing voor de liefhebbers van het genre. Wat beslist niet wil zeggen dat Jonkmans boek niet belangrijk is. Integendeel! Hij is een man, die erbij geweest is: officier van justitie in Makasser en Semarang, lid van de Volksraad en later voorzitter van deze goedbe doelde poging tot het geven van in spraak in het Indische bestuur, mi nister van overzeese rijksdelen in het eerste kabinet-Beel en voorzitter van de Eerste Kamer. Hij heeft zich bovendien terdege gedocumenteerd, dikwijls met amb telijke stukken, waaruit hijover vloedig citeert. Die vele citaten ko men de leesbaarheid van het boek niet ten goede, maar aan de andere kant ontleent het boek daaraan (en aan het begeleidend commentaar van Jonkman) zijn grote waarde. Wie het boek wil waarderen, zal het moeten bestuderen. Het boek eindigt, zoals de titel al suggereert, op 8 maart 1942 de dag waarop het KNIL capituleerde en de Japanse bezetting begon, nog de laatste dag van „het oude Neder lands Indië" dus. De jaren van het ministerschap en de afwikkeling van de Indonesische kwestie komen in het tweede deel aan de orde, hoewel er in de beschrijving van die moei de zeer conservatieve, gelijktijdig Mr. Jonkman (tweede van rechts) als opgekomen „Vaderlandse Club" tel- voorzitter van de Volksraad de 10.000 leden) en de tegenwind lijke en ook anderszins nare jaren dertig in dc kolonie al een stevige aanzet voor dat tweede deel wordt geven. Jonkman was student in de rech ten in Utrecht, toen hij in de jaren om de Eerste Wereldoorlog koos voor een carrière bij de rechterlijke macht in Indië. Hij kwam u't een goed, in negentiende-eèuwse termen: typisch bourgeois milieu, móar hij is als student (of al eerder?) gegrepen door de idealen van de ethische richting ten aanzien van de kolonie. Vandaar ook dat Jonkman zijn aan vullende studies voor een Indische carrière in Leiden maakt, bij de be faamde Snouck Hurgronje en Van Vollenhoven. In Indië zelf kiest Jonkman (poli tiek gezien nog steeds partijloos, eerst na de tweede wereldoorlog zal hij zich aansluiten bij de Partij van de Arbeid) voor „De Stuw" dat merkwaardige groepje Intellectuelen rondom het gelijknamige blad dat ondanks het betrekkelijk klein getal (270 abonnees had het blad slechts; van het gouvernement toch zo'n ge weldige invloed heeft gehad en in de eerste jaren na de oorlog zelfs bepa lend is geweest voor het beleid ten aanzien van de Indonesische onaf hankelijkheid. De twee eerste na oorlogse ministers van overzeese rijksdelen, Logemann en Jonkman, en de luitenant-gouverneur-generaal Van Mook behoorden alle drie tot de mannen van het eerste uur van „De StuW'. Geen wonder dat de toen op- positonele Gerretson woedend over een „Machtsergreifung" van „De Stuw" sprak. „De Stuw" wilde volgens zijn be ginselverklaring „beproeven aaneen sluiting en samenwerking tot stand te brengen tusschen de Nederlanders hier te lande, die overtuigd zijn, dat hun plicht als Nederlander is mede te werken aan de verdere uitvoering van Nederland's koloniale taak, wel ke voltooid zal zijn, wanneer een In disch Gemeenebest in de rij der zelfstandige volken een eigen 'plaats inneemt" en ook „dat Nederland en dat gemeenbest blijvende banden zullen onderhouden". En op de vraag van de Indonesiër Soesanto Tirto- prodjo: „Wil de Stuw onafhankelijk heid" antwoordde het bestuur met een volmondig „Ja". Dat was allemaal in het begin van de jaren dertig, want eind 1933 werd het blad opgeheven, mede omdat er weinig nieuwe medewerkers kwa men. Gouverneur-generaal De Jonge voerde een beleid dat jonge Neder landse intellectuelen (die vooral on der de ambtenaren moesten worden gevonden) niet zo erg happig kon maken met het oog op him carrière en materiële positie medewerking te verlenen aan een blad als „De Stuw". Aan de andere kant moet erkend worden, dat de gouverneurs-gene raal een merkwaardige politiek voerden, in zoverre dat zij in de Volksraad (die voor een deel uit ge kozen, voor een deel uit benoemde leden bestond) de eigen oppositie be noemden. Zo zijn Jonkman en Van Mook in de Volksraad terecht geko men en zo is Jonkman m 1939 zelfs tot voorzitter benoemd. Had dat iets te maken met het feit dat de Volksraad toch alleen maar een raadgevende stem had. zodat de G.G. niet zoveel te vrezen had en een college van uitsluitend ja-broers ook niet zo'n representatieve indruk zou maken? Trouwens: de echte op positie (de non-coöperatoren onder de Indonesiërs) zaten niet in de Volksraad die zaten ver weg in Boven-Digoel of op Timor. Jonkman onderkent om de drom mel wel wat er aan de hand is niet door het op te nemen voor de in de uithoeken geïnterneerde Indone sische nationalisten, maar door een bijzonder feitelijke en daardoor in drukmakende beschrijving van het iot van de tweede voorzitter van de Volksraad, de Indonesiër Thamrin, die plotseling om politieke redenen huisarrest krijgt en kort daarop aan een hartaanval overlijdt. De beschrijving van deze episode is een van de mooiste stukken van het boek tenminste voor wie de kunst verstaat tussen de regels door te lezen. Een warm verhaal komt er ook hier niet uit. Overigens blijft het de vraag ol Jonkman de betekenis van de Volks raad niet overschat. Hij achtte het vertegenwoordigend karakter van dit college weliswaar onvoldoende, maar hij grijpt er zich aan vast zeker als Nederland door Duitsland is bezet en de Volksraad met de Sta ten in de West het enige fungerende parlement binnen het Nederlands staatsbestel is. Hij botst dan ook als voorzitter meer dan eens met de gouverneur-generaal Tjarda van Starkenborgh als hij ogenblikkelijke versterking van de Volksraad vraagt. Tjarda houdt de boot mooi af: dat zou onelegant zijn nu in Ne derland de Staten-Generaal niet normaal kan functioneren. (Na de oorlog leest Jonkman in een docu mentenpublicatie verwonderd, ge amuseerd? hoe minister Welter in Londen Tjarda verzoekt Jonkman eens de les te lezen, maar dat heeft Tjarda toch ook weer niet gedaan). Een boeiende vraag is waarom de afwikkeling van de na de oorlog plots zo manifest geworden Indone sische kwestie, ondanks de invloed van de voormalige Stuw-mensen, zo moeizaam is verlopen. Het antwoord daarop zal vooral uit het tweede deel van deze memoires moeten ko men. Toch geeft Jonkman nu al in direct antwoord door uitvoerige be schouwingen weg te geven over aard en karakter van de grondwet van 1922; een grondwet waarin voor het eerst het Koninkrijk in een zekere vierhoeksverhouding werd gezet (Nederland, Nederlands-Indië, Suri name en Curasao zij het dat Ne derland natuurlijk sterk domineer de). Het is eigenlijk een beetje tragisch voor mensen als Jonkman (alweer: het is zo'n afstandelijk, boek dat de ze tragiek er alleen indirect uit af te lezen is), dat die grondwet als resul taat van de ethische en op voogdij gerichte stromingen in Nederland en Indië zelf iets formuleerde, wat in de praktijk reeds aan het wegebben was. Om wat namen te noemen: gouverneurs-generaal als Idenburg en Van Limburg Stirum waren met een al in 1922 mannen van het ver leden. Het was toen het tijdperk van een Fock, De Graeff, De Jonge en Tjarda op de Buitenzorgse troon. Wat de aanzet had kunnen zijn voor de geleidelijke uitbouw van het Koninkrijk in een gemenebest van gelijkwaardige staten, werd juist twintig jaar lang voor de conserva tieve krachten in Nederland en In donesië een vijgeblad om zich achter te verschuilen. Onafhankelijkheid? best maar Nederland zelf zou rechter in eigen zaak zijn om uit te maken wanneer de tijd daarvoor rijp was. „Wij hebben geen onaf hankelijkheidsstrevingen te vrezen, als wij er maar van uitgaan dat wij hier nog eens 300 jaar zullen zijn", zei die al eerder als schaamteloos openhartig omschreven De Jonge in die jaren dertig. Jonkman en veel tot samenwer king geneigde Indonesiërs als Soe- tardjo (de man van de Volksraad petitie uit 1936, die twee jaar later in Nederland zo abrupt werd afge wezen) hadden juist al hun hoop op deze grondwet gevestigd. Na 1945, in een revolutionaire si tuatie, bleek uiteraard de tekst van de grondwet achter de feiten aan te hollen. „De grondwet maakte ons onmachtig met Indonesië het politie ke spel langs de weg van onderhan delingen te leiden. Dit drong ons op de weg van het geweld, waarop de historie ons diskwalificeerde", schrijft Jonkman in zijn memoires. Een paar jaar geleden tijdens een onderhoud zei Jonkman mij als voornaamste taak tijdens zijn twee jarig ministerschap (1946-1948) te hebben gezien: de herziening van de grondwet. Dat leek mij toen een minimum-opvatting, die iemand van zijn ministerschap kon hebben in zo'n turbulente tijd. Eerst nu ik de memoires van Jonkman heb gelezen, begrijp ik wat hij bedoelde. Misschien is oók duide lijk waarom ik met zoveel belang stelling naar het tweede deel uitkijk. Het oude Nederlands-Indië, Me moires van mr. J. A. Jonkman, UitgeveryKoninklijke Van Gorcum, Assen, 320 pagina's, geïllustreerd, gebonden 38,-. Door BER HULSING ARNHEM De Arnhemse film- week is donderdagavond geopend met een paar woorden van Arnhems bur gemeester. Kalm en nietszeggend. Maar even later zorgde Cineclub voor merkwaardige opwinding door de verklaring dat de deelname van Ci neclub geen instemming met de film- week betekent ,want daarvan is alle progressiviteit naar schijn. In werkelijkheid, zei de' Cineclub- woordvoerder, zijn de organisatoren en subsidiënten er alleen op uit de status quo'van onderdrukking en uit buiting in dit land te handhaven. Het kapitalistische filmbedrijf weert in werkelijkheid revolutionaire films. Zo ging de spreker nog enigé tijd door, maar het had geen zin meer, want de zaal maakte hem met geklap en boe geroep verder onvefstaanbaar. Cine club heeft drie dagen van revolutio naire en andere geëngageerde films in het Saskiatheater en dat vonden de genodigden van de openingsavond blijkbaar voldoende. Tot een rel in de zaal kwam het voortijdige en onver wachte optreden van Cineclub niet, maar daarbuiten werd de discussie voortgezet. De politie kwam eraan te pas, er vielen klappen, ook bij men sen die er niets mee te maken had den. De hoofdfilm van de eerste avond was een fijne en Stemmige. Veneziano anonimo, Heer, kom nog eenmaal bij mij in Venetië genoemd, is een men- gesl van Love Story, maar dan veel zuiverder, en van Visconti's Dood in Venetië, ofschoon niet zo sterk. Een musicus, Tony Musante, ontmoet nog een keer zijn vroegere vrouw, Florin- da Bolkan. Zij praat een hele dag. De oude geschillen en ruzies laaien weer Bezwaren tegen dagvaarding apotheker erkend Van een verslaggever UTRECHT De raadkamer van de Utrechtse rechtbank heeft de be zwaren erkend van de Utrechtse apo theker C. tegen wie de officier van justitie mr. A. G. Bosch een vervol ging wilde instellen, omdat de apo theker in 1968 dioxigine- in plaats van dioxinctabletten heeft afgeleverd. Daardoor zouden minstens 19 hartpa tiënten ten gevolge van digitalisver- giftiging om het leven zijn gekomen. De apotheker werd verantwoorde lijk gesteld van het in omloop bren gen van een half miljoen verkeerde tabletten. Hij was destijds hoofd van het analytisch laboratorium van de Onderlinge farmaceutische groothan del in Utrecht. In een bezwaarschrift tegen de dagvaarding betoogde O. on schuldig te zijn en onvoldoende gron den voor eeen rechtszaak te zien. In de beschikking van de raadka mer van de Utrechtse rechtbank staat dat het hoogst onwaarschijnlijk is dat een strafrechter het in de dagvaar ding omschreven feit („grove schuld") geheel of gedeeltelijk bewezen zal achten. Substituut-officier van justitie mr. A. G. Bosch heeft tegen dit besluit van de raadkamer appel aangetekend bij het gerechtshof in A'dam. WASHINGTON (Reuter, AP, UPI) De betrekkingen tussen Japan en de Verenigde Staten zijn zeer gespan nen. Dat bleek gisteren nog eens dui delijk toen de Japanse premier Sato voor de Amerikaanse televisie ver klaarde dat president Nixon beter af kon zien van zijn voorgenomen be zoek aan Japan als hy op de terug reis is van Peking. Sato zei verder te hopen dat een „derde en vierde schok" in de betrek kingen tussen zijn land en Washing ton vermeden zou kunnen worden. In Japan worden de reis van Nixon naar China en de Amerikaanse importbe perkingen de eerste en tweede schok genoemd. De Japanse regeringsleider keerde zich ook tegen het vestigen van een zogenaamde hot-line tussen Washing ton en Tokio. Zo'n verbinding zou door taalmoeilijkheden meer schade dan goed doen, meende premier Sato. op, de vroegere liefde ook nog even. Wij ervaren gaandeweg wat die twee bond en scheidde en horen evenals zij tegen het slot dat hij niet lang meer te leven heeft. Regisseur Enrico Ma ria Salerno heeft al die emoties en stemmingen prachtig verbonden met beelden van het eveneens stervende Venetië. Niet alleen met de toeristi sche schoonheden van de stad, ook als het zo uitkwam, met de vervallen lelijke delen. De film is mooi, stil en gevoelig. Het filmkijken was 's middags voor de opening al begonnen tot stand ge komen korte films. Betrekkelijk kort dan. De meeste waren te lang .De sterkste is Identity van Jan Vrijman, een kritisch portret van een gladde, mooipratende, zelfttewuste, maar ook wel eens doorzakkende reclameman. Hij gaat goed af. AMSTERDAM De recherche van de Amsterdamse politie heeft gister- middag de oprichter van de stichting „Nationale Bejaardenwacht", de 44- jarige Jonkheer H. E. W. K. M. van de P. in zijn woning in Schoorl aan gehouden op verdenking van oplich ting van bejaarden voor een bedrag van ongeveer 52.000 gulden. De man verdween enkeie weken ge leden, toen hij bemerkte dat de politie belangstelling had voor zijn „boeken". Van de P. had door middel van col portage pleisters en prentbriefkaar ten laten verkopen, waarvan de op brengsten ten goede zouden komen aan het be jaar den werk. De Amsterdamse recherche heeft, om een inzicht te krijgen in de groot te van het mogelijk achtergehouden bedrag, ruim 6000 brieven verzonden naar alle gemeentebesturen in ons land, alsmede naar alle scholen. In deze brieven werd gevraagd of kinderen van die scholen waren be naderd voor de colportage en indien mogelijk hoeveel geld zij bijeen had den gehaald. Op deze wijze kwam de politie tot nu toe aan een bedrag van 52.000 gulden. Er reageerden ongeveer 200 scholen op deze oproep. De ver dachte kan dit bedrag volgens de po litie niet verantwoorden. BRUSSEL (AP) De chef-corres- spondent van het Russische persbu reau TASS in Brussel, die sinds 29 september werd vermist, blijkt m Moskou te zijn. Dit heeft de Belgische politie gisteren bekend gemaakt. Van de andere Russische functionaris, Tsjeboratew, lid van de Russische handelmissie in Brussel, die al vier dagen weg is, ontbreekt nog ieder spoor. De journalist, Walentine Wokow, i9 verdwenen zonder vertrekvisum, een verplicht document. Er wordt in België rekening mee gehouden dat de verdwijning van de twee Russen ver band houdt met het in Engeland over lopen van de Russische spion Oleglya- lin. LONDEN (Reuter) De man die bovenaan de lijst stond van mensen waarop de Britse politie jacht maak te, is gisteren gearresteerd, het is de 38-jarige Frederick Sewell, die ge zocht werd in verband met de moord op een politie-officier die op 23 augustus van dit jaar gepleegd werd in een juwelierswinkel in Blackpool. Sewell werd gisteren gegrepen toen de politie een inval deed in een huis in Noord-Londen. Hij lag naakt te slapen met een geladen geweer naast zich. Sewell schrok wakker toen zes politiemensen zijn kamer binnen drongen. Er volgde een korte maar hevige vechtpartij, aldus de politie. ROTTERDAM De commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. J. Klaassesz vindt het plan van mi nister L. B. J. Stuyt om enkele on derdelen van de wet op de luchtver ontreiniging versneld in werking te laten treden zeer optimistisch. Het zal volgens mr. Klaassesz meer tijd vergen dan de nu aangekondigde voer weken om die bepalingen in werking te stellen. De heer Klaassesz is voor zitter van de saneringscommissie Rijnmond. Volgens hem zijn de Provinciale besturen in het bijzonder Gedepu teerde Staten en de Commissarissen der Koningin niet voldoende van instrumenten voorzien om de wet uit te voeren. Zuid-Holland heeft overigens wel de beschikking over een aantal amb tenaren met voldoende technische kennis om de wet uit te voeren, zo meende de heer Klaassesz. De pro vincie kan namelijk een beroep doen op het apparaat van Rotterdam en Rijnmond. Bij de Provincie zelf wer ken voer ambtenaren die zich op dit gebied hebben bekwaamd. De heer Klaassesz reageerde met deze opmerking op een uitspraak van de gemeenteraad van Maassluis waai- in getwijfeld werd aan het ambte narencorps dat deze problematiek moet opvangen. Met name nn het weekeinde schort daar nog al wat aan, aldus de Maassluise raad. Ook de Commissaris der Konin gin in Groningen, mr. E. H. Toxo- peus vraagt zich met betrekking tot de wet op de luchtverontreiniging of wat hij zou moeten doen als zich plotseling een noodsiuatie zou voor doen. Hij zei enigszins overrompeld te zijn door het besluit van de minister. De heer Toopeus is van oordeel dal de bewerktuiging van de Provincie erg gebrekkig zijn en hij vraagt zich af of er wel voldoende deskundigen zijn die uiteen kunnen zetten hoe het precies zit. We gaan in Groningen erg zorgvuldig te werk, maar ik vind weet wie wat moet gaan doen, aldus het verontrustend als je nog niet de heer Toxopeus. DEN HAAG Hoewel de komst van de Japanse keizer een deel van de bevolking onberoerd laat, zyn er ook velen, voornamelijk ex-gevan genen van de Japanners, emotioneel bewogen. Om ongewenste demonstra ties te voorkomen en voorbereid op alles patrouilleerden vanmorgen re chercheurs met politiehonden en ge- uniformeerde agenten op het terrein van Huis ten Bosch, waar keizer Hirohito met zijn echtgenote, keizer in Nagako, gedurende het bezoek verblijven. Slechts weinig belang stellenden hadden zich voor de aan komst van het keizerlijk paar bij de hekken van Huis ten Bosch gepos teerd. Enkele huizen in Den Haag waren getooid met de nationale drie kleur, die in enkele gevallen halfstok hing. Bij dokter D. Frowein aan de Bezui- denhoutseweg hing de vlag ook half stok. De ellende, die hij gedurende de tweede wereldoorlog bij de aan leg van de Birmaspoorweg heeft on dervonden en het overlijden van zijn moeder in een concentratiekamp, waren voor hem aanleiding openlijk te laten blijken wat hij van het be zoek van de Japanse keizer dacht. Enkele huizen verder tying eveneens een vlag halfstok. Een aantal per soneelsleden van de stichting „Al gemene bonden van scholen" werk ten in de oorlog ook aan de Birma spoorweg. Eén van hen merkte des gevraagd op, dat hij het belachelijk vond, dat de drie Duitse oorlogsmis dadigers die hun levenslange gevan genisstraf moeten uitzitten in de Bredase gevangenis niet worden vrijgelaten terwijl de Japanse kei zer, die naar zijn mening ook een grote schuld aan de oorlog heeft ge had, officieel wordt ontvangen. Gelijkluidende geluiden werden gehoord by Huis ten Bosch, waar enkele oud-militairen stonden te wachten, om zoals zy zeiden de kei zer enige weinig lovende woorden toe te roepen, ook al zou dat een paar dagen gevangenisstraf beteke nen. Aankomst Schiphol Met bijna zeven minuten vertra ging is vanmorgen om tien over twaalf Hirohito op Schiphol aange komen. De keizer werd op ongeveer 500 meter afstand van het stations gebouw op een betonnen platform ontvangen. Er waren constant twee helikopters in de lucht om de hele omgeving in de gaten te houden. De controle was minder scherp dan bij het vertrek van koningin Juliana en prins Bernhard naar Indonesië. Van doorzoeking van auto's op Schiphol bijvoorbeeld was geen sprake. Keizer Hirohito en zijn echt genote werden onder aan de vlieg tuigtrap welkom geheten door de Japanse ambassadeur, door de di recteur-protocol van het ministerie van buitenlandse zaken jhr. dr. G. Beelaerts van Blokland namens koningin Juliana en prins Bernhard door grootmeester J. J. L. baion van Lynden en door grootmeeste res M. E. L. baronesse Sweerts de Landas Wijborg en door de haven meester van Schiphol J. G. Mesland. Van het vliegtuig waarmee de keizer aankwam, wapperde de Ne derlandse en Japanse vlag. Nadat het gezelschap onderaan de vlieg tuigtrap voor zwermen fotografen en televisiecamera's had geposeerd, werd dadelijk per auto naar Den Haag vertrokken. De stoet nam niet de noimale aansluiting van Schip hol op de rijksweg, maar ging dwars over de start- en landings banen naar een zy-uitgang van de luchthaven. Markt- en visserijberichten Visserij KATWIJK AAN ZEE Vanochtend was er geen haringafslag. SCHEVENINGEN. 8 oktober Visse- rljberlchten. Besommingen trawlers in guldens: SCH 62—14.460. besommingen kustvissers: SCH 18—5000. SCH 28—1820. SCH 32—3060, SCH 34—8360. SCH 65—1500. SCH 67—4470. SCH 72—2400. SCH 74— 4570. SCH 132—7460. OD 17—2180, OD 19—11.780. GO 2—11.000, GO 11—7300, GO 14—20 570, GO 17—3960. GO 22—15.880, GO 27—6060. GO 287930, GO 36—13470. GO 43—3140. SL 11—5880, TH 10—8600. TH 21— 3900, TH 42—7050. Noteringen per kg: gr tong 620—670. grm 690—720, kim 555 575. tong I 417—440, II 390—415, tarbot I 765—790. II 550—600. III 290—335. IV 200— 250, griet I 270—300, II 150—185; per .40 kg: grm schol 47—58, middel 41—48. klein 38—44, wijting gestript 40—52, rode poon I 70—90, II 30—65, schar 10—18, bot 10—12, m kabeljauw 80—100, kabé.ljauw 60—70, II 47—55, III 30—40; per 100 kg: gr kabeljauw 150—200; per 40 kg: verse makreel 26—40. Verwachte aanvoer voor morgen: van de Westkust SCH 6 en 118 en circa 10 kustvissers en 2 span nen met 1500 kisten verse haring. Aangevoerd: 505 kisten kabeljauw. 1320 kisten schol. SS kisten wijting. 10 kisten makreel. 100 kisten rode poon. 300 kis ten schar, 19.700 kg tong en tarbot, IJMUIDEN Donderdag voerden 26 vaartuigen aan: 59 schar. 190 kleine kisten. 70 wijting. 213 kl. k.. 788 gul en kabeljauw. 134 koolvls. 850 haring. 200 kl. k.. 264 makreel. 16 pilchards, 298 schol, 82 schar en 95 varia. IJMUIDEN, donderdag Besommin gen in guldens: KW 39—41.900, KW 125—29.200. UK 1—24.300. ARM 12—1130, ARM 25—1790, KW 109—319. KW 177— 540. KW 18910.500, SL 12—10.500, TX 16—3400, TX 40—4700, UK 23—910, UK 245—1240, VD 1—1450. VD 9—400, VD 19— 1900. VD 25—7800, VD 44—1500, VD 75— 900, VD 115—1300, WR 34—1470, WR 48— 1300, WR 136—1180, YE 28—1100, IJM 23—1600, ZL 6—1200, TX 9 en TX 29— 17.900, UK 54 en UK 208—2400, UK 17 en UK 249—4860, UK 56 en UK 200—2600. UH 107 en UK 131—1300. UK 135 en UK 145—4100. UK 141 en UK 271—15.800, UK 142 en UK 236—3800. UK 196 en UK 234—2100. IJMUIDEN Donderdag Prijzen per 1 kg ln guldens: tarbot 7.93—6.99, gr tong 6.92—6.64. grm 7.19—6.90. kim 6.54—6 09. tong I 5.88—4.94. II 4.94—3.89. zalm 11.00—10.37: per SO kg: tarbot 325 —135. griet 180—64, rode poon 9047. gr gul 90—76, middel 7560, klein 64 37, koolvls I 53—45, II 25—20, gr schel vis 67. grm 72, kim 61, schelvis I 72—45. wijting 55—48. schar 69—31, gr schol 71—07, schol I 74—63, II 79—51, III 86—56, haring 38—32, makreel 49 24.20, pilchards 27.80—25, heek I 230, II 185, III 140, haal 51,. horsmakrèel 17.50. krab 28—22, harder 190—175; per 125 kg: gr en middel kabeljauw 204192. leng 132, middel koolvls 122: per 10 stuks: gr kabeljauw 174130, middel 98 84; per hoop: rog 86. Markten ALKMAAR. 8 oktober Kaasmarkt. Geen aanvoer. Commissienoteringen (in guldens per kg): fabrieksedammer 3 78. middelbare 3.93. Goudse volvette 3.98. Handel goed. DELFT. 8 oktober Groenteveiling: komkommers AAA 64, AA 5257, A 45— 48. B» 43—45. C 31—43. D 26—32. E 15—19 (144.000). kromme komkommers 58—65 (5 ton), stek 33—45 (9 ton), tomaten A 310— 350, B 300—350, C 240—290, D 200 (94 ton), sla 7—13 (31.000). DEN BOSCH, 7 oktober Paarden markt. Aanvoer 578 stuks. Prijzen (ln guldens per stuk: luxe paarden 1800— 2500, voljarlge 1450—2100, jonge werk paarden 1550—2200, 2%-jarige (tuigpaard) 1400—1900. 2 jarige (trekpaard) 1500— 1950. ïvi-jarige(lulgpaard) 1000—1350, lVHarlge (trekpaard) 1250—1650, veulens (tuigpaard) 700—1000, veulens (trekpaard) 900—1200. hitten 800—1025, Shetlandse po- nies ruins) 300—525, Shetlandse ponies (merries) 450—900. Prijzen (in guldens per kg geslacht gewicht): Jonge slacht- Daarden 4.101.75, oude slachtpaarden 3.10—3.60, slachtveulens 4.00—4.80 Over zicht (resp. handel en prijzen): Luxe Daarden: redelijk vlot - goed gehand haafd. Voljarlge: behoorlijk - ruim prijs houdend. Jonge werkpaarden: redelijk goed - stijf. duur. 2>/a-jarigc: vrij vlug - vast. 1 «A-Jarige: tamelijk willig - stij ver. Hitten: rustiger - Iets aflopend. Shetlandse ponies: stil - gedrukt, slacht paarden: kalm - aflopend Slachtveulens: vrii goed - vast. Veulens: levendig - duur. N.B. De eerstvolgende paardenmarkt zal worden gehouden op donderdag 21 oktober. 's-GRAVENZANDE, 8 oktober Frult en Groenteveiling Woutersweg: toma ten exoort A 340—410. B 350. C 310— 390. C 240 per 6 kg: bloemkool A 17— 51. B 17—20. meloerlen: ananas 35—115. net 45. oeen 25150. sla I 6—16 per stuk: peterselie 916. selderii 4'/i5«A per bos: aiicanten 190230. frankenthalers 170 240. sniibonen 45185. dubb. bonen 35— ?«o. rorfe kool 15. spniitkool A 5476. B 40—45. preo A 20—40. B 18—21. andii- vie 12—15, pepers 66—110. rabarber 16 per kg. •s-GRAVEN7.ANDE 7 oktober Vei ling West!anti: tomaten A 390. c 350. AT 350—360 B 330. C 320. rood A 330— 34(1 ner 6 ke: sla 6—12 oer kroD: schor- «ncen A 83—92. B 68. C 46. prei A 20— 34 b 26 per kg; bloemkool 17—21 per stuk. HONSET.ERSDIJK, 7 oktober Co«D. lin«: Rozen per stuk: Baccara 57—74. Carla '17—44, Carol 12—15. Coral Prln- sess 28, Garnette 12—18. Motrea 22, ivramho 32, Sonla 41—56, Donata 30. Prominent 28. Evergold 16—23. Carina 37—41, Marimba 14—20 Dr. Verhaee 2'—38. Nordia 22—32, Peer Gynt 43—61. Sonora 31, Spanish sun 14—18. Super star è8—38. Tiara 21—25, zorlna 15—21, White Weekend 41—45, Irissen per bos: Ideaal 150—200, Prof. Blaauw 190—275. White van Vliet 290. Lelie: Euchan- tement 125. Rubrum 100—230. Tigrum 41 —64. White Lelie 41—65. Diversen: Al- stroemeria 3565. Euphorbia 51—73. Bel la Donna 125. Gerbera 39—72, Gloriosa 60—93. Leeuwenbekken 60—125. Nerine 50—250. Sierpepers 230, Cljmbldium 120— 270. Cathlya 210—340. CUpripedium 215. Troschrisanten per bos: Bonnie Jean 190—330. Polis wit en geel 120—190. Pink Marble 180—240. Excello 210. Spi der wit en geel 130—185. Tunefull 190— 240. Geplozen chrysanten per stuk: Shoesmlth wit en geel 53—93, Golden Betscr 27—37, Roltnda 42. Breltner 18— 30. Clingendale 18—59. Tom Pearse 40— 58. Bornholm 3348. Hoeks Glorie 41— 72. Escort 47, Pandlon 43. Trosanjers per bos: Tony 310—515. Sams nTlde 230—415, Elegance 180—265, Exquisite 210—295,. Lisa 175—240,. Peashy 160—335, Royalette 195—295, Scarlet 190—255. An jers per stuk: Alice 28—34, Deslree 21— 31. Esparar|:e 19—28, G J Sim 18—26. Harvest Moon 35, Karnaval 21—28, Ree fer 18—25, Lena 19—27. Le Reve 28—34, O. Beauty 36, Shocking 21—29, Sir Ar thur 18—26. Tangerine 36, White slm 21—29, Willam slm 16—31, Yellow Dusty 28—34, Nora 31—38. Bella 23—26. Crowly 18—27 Freesia per bos: Alaska 260. Aurora 205—345, Ballerina 210—38S Gol den Yellow 130—27D. Golden Melody 160—305. Marina 310. Mozart 190—410. Pimpernel 170—255. Royal Gold Snow Queen 160—305. Sonata 140—260. Stock holm 180—265. White swan 170—335. KATWIJK AAN DEN RIJN. 7 okto ber Groenteveiling: wasoeen AI 420 —540, All 270—760, BI 320—610. Cl 390— 450, CII 340— 380, bloemkool 6 per bak I 46—63, II 17—28, 8 per bak I 41—51, b©6- peen 33—52, andijvie 15—25, breekpeen 370450, prlnsessenboncn 115—175. spil nazie 14—31, uien 190—350, sla 14—23. groen kool '20—21. gele kool 17, rode kool 12—15, spitskpol 24—28. Aanvoer waspecn 241.000 kg, bloem kool 5000 stuks. LEIDEN. 8 oktober Kaasmarkt. Aanvoer 2 partijen Goudse en 4 partijen Leidse kaas. Prijzen (ln guldens per kg): Gourse extra kwaliteit tot 4 90. le kwaliteit tot 5.40. Handel kalm. LEIDEN. 8 oktober Veemarkt. Aanvoer: 25 stieren. 100 melkkoeien. (100 VEBO). 313 vette koeien. 55 vare koeien. 71 vette kalveren, 150 vette schapen. 133 fokschapen (53 VEBO), 1144 vette lammeren, 48 varkens (zeu gen). 63 schrammen; 327 biggen, l po ny. 124 gelten (68 VEBO) Notering: stieren (fok) 1400—1650, stieren (slacht) 4.80—'.50, melkkoeien 1200—1850. vette koeien 4.30—5.45—5 55. varekoelen 7501000—1650, vette kalveren 3.60—4.15, vette schapen 85—105—135, fok schapen 140—185, vette lammeren 125— 165. zeugen (drachtige) 375—400—475, schrammen 95—110—120, biggen 68—7578, gelten 15—95. Handel: stieren fok vlug, stieren slacht flauw, melkkoeien redelijk, vette koelen vlug, varekoelen willig, vette kalveren vlug. oude schapen en fok schapen goed. vette lammeren goed. zeugen, schrammen en biggen redelijk, gelten goed. MONSTER. 6 oktober VeUIng West- land: sla 12—13. prei 34—38, radijs 23— 33. druiven: allcanten 215—250. witte 230—270, frankenthalers 205—255, museaart 265—320. maroc 205—230. pepers 90—120. rood 3585, paprika 8—38, boen 180 220. snijbonen 145170, spinazie 17—23. sugettl 37. bloemkool 1719. spruiten 75, andijvie 40—46, knolselderij 16—30, uien 18. raapstelen 10 Vi. pompoen 135, tomaten L 426-430, I 420—430, R 400— 420, St 370—390. Vit de DUINSTREEK KATWIJK Panbos. Op ver zoek van de gemeente werkt de Kon. Ned. Heidemij momenteel een plan uit met betrekking tot het Panbos. De reconstructie van dit wandel paradijs is voornamelijk nodig om de gevolgen van de droogte in de laatste zomers en van het intensieve bezoek te overwinnen. KATWIJK Commissievergadering. Woensdag 13 oktober is er een openbare commissievergadering van onderwijs en culturele zaken. Het begint om 8 uur in het gemeentehuis. KATWIJK De tegenwoordige noordpost van de K.R.B., is in ten zodanige staat, dat vernieuwing noodzakelijk is. In verband mee de uitbreiding van het strandareaai in noordelijke richting wordt gedtcht aan de bouw van een nieuwe vaste post. evenals in zuid het geval is. KATWIJK Jubileum. De heer H. v. d. Plas is vandaag vyien- twintig jaar werkzaam bij visnan- del P. v. d. Plas aan de Tramstraat. Zijn specialiteit is het bakken van vis. NOORDWIJK De interne com petitie van de Noord wij kse schaak vereniging Daniel Noteboom mag zich in een grote belangstelling vtr- heugen. Niet minder dan veertig schakers hebben zich hiervoor op gegeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9