IVLEER BIJSTAND VOOR DE ONTWIKKELINGSLANDEN Veel Kamerleden bereid om hun salaris te bevriezen PROTESTEN TEGEN KOMST HIROHITO Waarschuwing tegen Europese kernmacht rrico Uit de Haagse hof geplukt Hulp sterk geïnternationaliseerd Ordentelijke dames dragen geen lange broek fa Omgebogen fa Consortia fa Unctad III fa Nog vele jaren 7 VRIJDAG 8 OKTOBER 1971 Het heeft eventjes in Den Haag gestormd. Hel plaatselijk overigens, terwijl de overige burgers zich ver meiden in de zonnige rustige herfst. De wind raasde door een gang van het Tweede Kamergebouw voor lut tele minuten. Geen blijvende schade aangericht. En toch het vermelden waard. Wat is gebeurd? Drie leden van het Zuidafrikaanse parlement, twee van de regerings partij en een van de oppositie ma ken een reis door Europa. Deden daarbij ook Nederland aan. Zoals gebruikelijk bij buitenlands parle mentair bezoek zou er een gesprek zijn met Nederlandse parlementa riërs Meestal, het zij er bij gezegd, wordt aan zo'n ontmoeting een ge zellig etentje vastgeknoopt. Ander zijds maken de Nederlandse parle mentariërs zulke bezoeken. Zo zijn ze bijvoorbeeld naar Roemenië en de Sovjetunie geweest. Is er belangstel ling van de pers dan wordt na af loop van het gesprek een persconfe rentie gegeven. Nu moest het anders. Met name de P.P.R. eiste, dat het gesprek tussen de bezoekende en de ontvangende parlementariërs openbaar zou zijn. Hij had reeds een mooie speech op papier gezet, in zuiver Zuidafri kaans, waarin hij de collega's van ginds waarschuwde voor hun ko mende ondergang en dringend ver zocht- het zenden van troepen naar de grens van Zambia te staken, daar de vrijheidsstrijders onherroepelijk voort zouden gaan en bij geweld een vreselijke oorlog dreigt. Maar de Zuidafrikaanse parlementariërs wil den geen politieke demonstratie maar een collegiaal gesprek zonder meer Zoals gebruikelijk is. BRIES De Nederlandse gesprekspartners, achttien man, overlegden toen reeds het officiële bezoekuur was geslagen, koortsachtig wat te doen. Vasthou den aan de eis tot openbaarheid en daarmee dus in wezen besluiten tot geer: gesprek of beslotenheid? Tien minuten voor het uiterste tijdstip, waarop de Zuidafrikaanse collega's antwoord verwachtten, werd gestemd. De stemmen staak ten... De knoop werd doorgehakt: wel een gesprek, dus besloten; de. te genstemmers wilden niet meepraten. Zo geschiedde. Na afloop een persconferentie. Zoals te verwachten was: niemand had iemand overtuigd. 'c Avonds was er een openbare veigadering in het Congresgebouw, waar de drie spraken. En vragen beantwoordden E-- was geen Nederlands parle mentariër te ontdekken in dit open baar gesprek. Wel waren er tegen standers van het Zuidafrikaanse be leid- Die evenzeer het woord kregen. En niemand overtuigde iemand. Maar het was tenminste een eer lijk en open gesprek geweest, de storm was een verfrissend briesje geworden. Ook het regeltje valt op dat de be staande ontwikkelingssamenwerking met Latijns-Amerika moet worden verruimd „waarbij in het bijzonder onderzocht zal worden of de hulpver lening aan Chili kan worden uitge breid." Ook trekt het de aandacht dat de minister in navolging van het Penrson-rapport niet veel meer ziet in de voedselhulp. Ten eerste omdat deze in strijd kan komen met de eigen voorkeur betref- lende hulpvormen van de ontwikke lingslanden en voorts omdat hun eigen voedselproduktie erdoor geremd kan worden. Waar nog voedselhulp geschiedt kan dat het best via het wereldvoedselprogramma van de FAO, waarmee de afgelopen jaren de meeste ervaring is opgedaan. Tenslotte, waar de hulpverlening dan nog duidelijk bilateraal is, zoals aan Suriname en de Antillen, wil de minister de financiële en de techni sche hulp beter op elkaar laten inspe len. Een zeer bont geheel van part- iipt's en factoren moet hierin op el kaar worden afgestemd, als daar zijn „dc activiteiten van universiteiten, vrijwilligers, particuliere organisaties, voedselhulp en eventueel de medefi nanciering door de overheid van par ticuliere commerciële investerin- In het Bulgaarse Plovdiv is een dezer dagen een modeshow gehouden met inzendingen uit bijna alle Oosteuropese landen. Op de foto een van de Russische inzendingen, een leren unisex combinatie met bijpassende DEN HAAG Het aantal werkloze mannen is in september met 3000 ge slegen tot 43.300, dat is 1,5 procent van de mannelijke beroepsbevolking. In vergelijking met een jaar geleden 's het aantal werklozen met 15.700 gestegen. In september steeg het aantal werkloze vrouwen met 1.200 tot 12.700. Onder hen bevonden zich 4.000 ge huwde vrouwen. Het aantal werk loze mannen was het hoogst in Dren the (2,2 procent). Friesland (2,1 pro cent), Groningen (2 procent) en Noord-Brabant (1,8 procent). De werkloze mannen zijn met name te vinden onder de bouwvakarbei ders, de metaalbewerkers en het han dels- en kantoorpersoneel. In Utrecht werd gisteren een demon stratie gehouden tegen het bezoek van de Japanse keizer. De leuzen die meegevoerd werden laten duidelijk zien hoe er in de Domstad over Hirohito gedacht wordt. „Hirohito Banzai" is te lezen op het protestbord, dat deze vrouw droeg tijdens een demonstratie in de Dom stad. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Zeven jon gerenorganisaties uit Amsterdam hebben iedere Amsterdammer opgeroepen, om gedurende het bezoek van de keizer aan de hoofdstad (morgen) de vlag half stok te hangen als een teken van afkeuring. Oude wonden Aangezien tijdens de tweede we reldoorlog Hirohito het symbool was van de Japanse onderdrukkers, in wiens naam deportatie, mishande ling en moord op onschuldige bur gers (mannen, vrouwen en kinderen) werd gepleegd, betekent het bezoek van dit symbool (zelf schuldig of on schuldig, hetgeen niets ter zake doel) voor zeer velen een opnieuw open rijten van oude wonden. Op zuiver menselijke gronden had de regering zich nimmer met zulk een bezoek mogen inlaten", aldus de verklaring ,yan FJG, Arjos, PPR, JÓVD. PvdA, PSP en KVPJG. De Algemene studentenvergadering Amsterdam protesteerde gisteren in een open brief aan de regering tegen de komst van keizer Hirohito. In de gedocumenteerde brief die de praktijken van de Japanners in zuid oost Azië tijdens de tweede wereld oorlog opsomt, zegt de Asva: „Keizer Hirohito is sinds enige decennia het symbool van het Japanse militarisme, imperialisme en fascisme. Wij protesteren tegen de ontvangst van deze man uit solidariteit met die Nederlanders uit het voormalig Ne- derlands-Indië, die geleden hebben onder dit militarisme en fascisme". Hitler Het bestuur van de Nederlandse zionistische studentenorganisatie zegt zich solidair te verklaren met de slachtoffers van de Japanse terreur in de tweede wereldoorlog en te pro testeren tegen de ontvangst van Hit- Iers bondgenoot door de officiële in stanties. Ook het Nederlands Auschwitz- comité heeft telegrafisch éeprotes- teerd bij de minister-president met de korte veelsprekende tekst: „Hit- Iers wapenbroeder Hirohito niet wel kom." Later echter, aldus Sir John, kun nen de internationale toestand en de nauwe banden tussen beide landen hen ertoe brengen ook op defensieter rein samen te werken. Volgens een door Sir John namens de politieke commissie ingediende re solutie, is de Assemblee van de Raad van Europa van oordcel dat de uit- GRONINGEN De Groningse ves tiging van het Amsterdamse installa tiebedrijf Heemstede Obelt Mijnssen (onderdeel van NV handelsvennoot schap voorheen Maintz en Co te Amsterdam) gaat binnen afzienbare tijd dicht. Met deze sluiting worden circa 50 mensen werkloos. Maar Nederland heeft, zich hou dend aan de afspraken voor het tweedeontwikkelingstienjarenplan van de VN, besloten om de bilaterale hulp zoveel mogelijk onder te bren gén bi] consortia (zoals die van een aantal rijke landen die onder leiding van de wereldbank Indonesië bij staat). Die krijgen dan ook de meest forse bedragen in de komende vier jaar: een toeneming van 318 miljoen tot 561 miljoen in 1975, d.w.z. 37 pet. van de begroting. Deze vorm van internationale hulp moet weer onderscheiden worden van de programma's van de wereldbank, het ontwikkelingsprogramma van de VN (UNDP), het wereldvoedselpro gramma, en dergelijke. Die worden in de begroting de „internationale orga nisaties" genoemd. En de hulp daar aan blijft veel bescheidener. Deze stijgt van 140 miljoen in 1971 tot 353 miljoen in 1975. Dat is wel een veel grotere stijging dan die voor het eerder genoemde consortia, namelijk van 15,7 tot 23 pet. Daarbinnen is echter de stijging voor het ontwikkelingsprogramma van de VN aanzienlijk lager dan de stijging voor de ontwikkelingsassocia tie die met de wereldbank is gelieerd. Tijdens het bezoek aan Goudswaard ondervond prins Claus wat concurrentie t>an een valk, maar hij nam het niet zo ernstig op. Het dier toonde zich trouwens wel op zijn gemak op de hand van prinses Beatrix. STRAATSBURG (ANP) Het Tweede-Kamerlid mr. M. van der Stoel (PvdA) heeft in de Assemblee van de Raad van Europa gewaarschuwd dat het streven naar een Europese kern macht tot groter verdeeldheid in Europa kan leiden en Amerika kan stimuleren zich nog sneller van zijn verplichtingen jegens Europa te ontdoen. Hij zei dit in antwoord op oproer lingen van het Britse Conservatieve Lagerhuislid Sir John Rodgers, vol gens wie een versmelting van de Franse en Britse kernmachten thans weinig waarschijnlijk lijkt, maar dat men zich tevens moeilijk een situatie kan voorstellen waarin één der twee landen zijn eigen deterrent gebruikt en het ander zich niet aan dezelfde bedreiging blootgesteld zou voelen. breiding van de EEG een stimulans voor nauwer samenwerking tussen de Europese NAVO-landen behoort te zijn. Met name in Nederland en de Scandinavische landen, aldus mr. van der Stoel, bestaat sterk verzet tegen een Europees kernwapen. Het voor beeld van de M. L. F. (multilateral force) is daar om aan te tonen dat streven naar eenheid op kernwapen- getfied tot groter verdeeldheid en scherpere tegenstellingen kan leiden. De Nederlandse socialist herinnerde de Labour-afgevaardigden in de Raad van Europa er aan, dat de zes socia listische partijen in de landen van de gemeenschap de hoop hebben uitge sproken dat Engeland zal toetreden, en dat zij de gemeenschappen als ba sis voor de sociale vooruitgang be schouwen. kaas kijken op de Femina niet vergeten.. Frtco eten tiago kunnen verwerven. De te bena deren landen zullen zowel ontwikkel de als onwikkelingslanden zijn. Wat betreft de EEG acht minister Boert?en een beter inzicht nodig in de betekenis van de toetreding van En geland voor de derde wereld. Bij de besluitvorming in de EEG is volgens hern een zorgvuldiger afweging wen selijk van de eigen belangen bij die vip. de ontwikkelingslanden. Verder beoogt de minister de studie te stimuleren over onderwerpen die voor de derde wereld halszaken kun nen zijn. Bijvoorbeeld: hoe kunnen grondstoffen die door synthetica van de markt worden verdrongen op een andere wijze benut worden. Andere onderwerpen voor studie zijn werk- geiegenheidsprogrammering, planning van exportindustrieën en program mering van de verstedelijking. Chili BREDA Het vrouwelijk perso neel van de griffie van de rechtbank in Breda mag haar werk in het ge rechtsgebouw niet meer in lange broek verrichten. Ondanks het feit dat de lange broek in de huidige da mesmode steeds meer gedragen wordt, heeft de griffier van de recht bank, mr. A. H. Bosscher tot de da mes het vriendelijk verzoek gericht, niet in lange broek te werken. Het is geen verbod aldus de griffier. De heer J. Schets, bureauchef, die moét toezien op de naleving van het ver zoek, zegt dat het niet ordentelijk is, in lange broek te werken, in verband met de decorum, waarop de recht bank prijsstelt. Minijurkjes .zijn niet strijdig met het decorum van. de Bredase recht bank. Het vriendelijke verzoek, dat algemeen door de griffiedames als een verbod wordt opgevat, geldt niet voor de dames die werkzaam zijn op het parket van de officier van justitie in hetzelfde gerechtsgebouw. De par ketdames, die wel in lange broek door het gebouw lopen, worden dan ook met afgunst bekeken door de griffiedames die zich door dit ingrij pen in hun privéleven gegriefd voe len, en nog nader zullen overwegen, welke actie zij kunnen ondernemen. Werkloosheid gestegen in september Volgens de heer Pors (DS'70) kan de bevriezing ook per motie worden overeengekomen. Die motie gaat dan naar de minister van binnenlandse zaken, die met de wensen rekening kan houden. Verwacht wordt dat tij dens de algemene politieke en finan ciële beschouwingen volgende week, het voorstel in de Kamer aan de orde zal komen. Koewei er dus van een herwaarde ring wordt gesproken blijkt uit deze nuipbedragen dat de beleidslijnen van de periode-Udink wel lichtelijk worden omgebogen maar nergens v/orden gekapt. Wel ziet men opmer kelijke veranderingen in de filosofie van het ontwikkelingsbeleid, voorzo ver die uit de memorie van toelich ting van minister Boertien blijkt. Daarin wordt aanzienlijk meer aan dacht besteed aan de structuurpro blemen die te maken hebben met de internationale arbeidsverdeling, de Unctad en de EEG. De minister verklaart dat de lang zame vooruitgang in de Unctad-be- sprekmgen (de volgende wordt vol gend jaar in Chili gehouden) „primair te wijten is aan de onvoldoende prio riteit. welke door een aantal rijke landen aan het ontwikkelingsvraag stuk wordt gegeven." Van onze Haagse redactie DEN HAAG In navolging van de ministers en staatssecretaris sen zullen, verwacht men, ook de Kamerleden besluiten hun salarissen tijdelijk te bevriezen. Een groot aantal fracties heeft gisteren positief gereageerd op een voorstel van de KVP om het volgend jaar van de reële inkomens stijging af te zien. De salarissen (rond 45.000 gulden bruto per jaar) zullen dan alleen aan de prijsstijgingen worden aangepast. gen...." Tenslotte valt op dat de minister met grote vrijmoedigheid terreinen betreedt, die vallen onder verant woordelijkheid vari andere ministe ries. Hij constateert dat de structuur- problemen waar hij het over heeft „reiken tot buiten het werkterrein van het ministerie van buitenlandse zaken", zodat de formulering van een lange termijnbeleid inzake deze kwesties ingewikkeld is „en vele ja ren zal vergen". De KVP-fractieleider Andriessen heeft in een vertrouwelijke brief alle fractievoorzitters uitgenodigd over deze zaak overleg te plegen. Financieel zet het natuurlijk niet zoveel zoden aan de dijk, het is ook meer als voor beeld of stimulans bedoeld voor het gehele bedrijfsleven, aldus een KVP woordvoerder. Hij betreurde dat het voorstel nu al in de publiciteit is gekomen, om dat daardoor de indruk zou kunnen ontstaan dat het om een partijpolitie ke stunt gaat. Deze indruk bleek inderdaad min of meer te heersen bij het kamerlid De Goede (D'66): het had van meer po litieke moed getuigd als dit voorstel ook een bevriezing van de salarissen van de ambtenaren had ingehouden, ik wil daarom eerst wel eens weten of het inderdaad niet om een stuntje gaat, aldus dc heer De Goede. Manier Verschillende fracties wezen er wel op dat ook zij de mogelijkheid van bevriezing der salarissen al hadden besproken, zodat het min of meer toevallig zou zijn dat de KVP er het eerst mee is gekomen. De fractievoorzitters zullen nog moeten overleggen over de manier waarop. Volgens de wet volgen de sa larissen van de kamerleden de „trendmatige" verhoging voor de ambtenaren. Wetswijziging is dus een mogelijk heid, maar daar voelt ondermeer de AR fractievoorzitter Aantjes niet zo veel voor, omdat dit teveel complica ties zou veroorzaken [Van een onzer verslaggevers Het Nederlands beleid zal erop ge richt zijn een zo gunstig mogelijk re sultaat op deze conferentie (Unctad III) te bereiken. Daartoe zal contact worden gelegd met een aantal gelijk gezinde landen en zal gepoogd wor den om constructieve voorstellen uit te werken voor verschillende onder werpen. Deze voorstellen zullen zo gekozen en geformuleerd worden dat mag worden verwacht dat zij algemene steun tijdens de bijeenkomst te San- j DEN HAAG Ofschoon men kan volhouden, dat de ontwikkelingsbegroting geen gelijke tred zal gaan houden met stijging van het nationaal inkomen, stijgt zij wel. In totaal zal er namelijk voor het komende vierjarenplan 19721975 vijf miljard ter beschikking komen en minister Boertien vergelijkt dat graag met de voorgaande vier jaren (I9601971) toen het 2,9 miljard was een stijging dus met ongeveer 60 procent. Onder dat plafond van die vijf mil jard doen zich ook enige geleidelijke verschuivingen voor die duidelijk het gevolg zijn van wat men noemt: „een ambtelijke herwaardering van het beleid". Men heeft daarvoor overleg met talrijke internationale instanties ge voerd en opmerkelijk is dat in dit rijtje ook de Wereldraad van kerken en de pauselijke commissie voor rechtvaardigheid en vrede voorko men. Voorzover het de cijfers betreft kan men die herwaardering het duide lijkst afleiden uit een grotere toene ming van de hulpbedragen die via internationale organen worden be steed. Deze internationalisatie van de hulpverlening is tot nu toe geremd dooi dat grote en invloedrijke landen tot nu toe de voorkeur gaven aan bilaterale hulp (van land tot land).

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7