KSWEG 14: Nieuwe verbinding Den Haag en Rdam Natuur centraal in de Alblasserwaard Philips en Shell leggen 'geld op tafel voor bouw an Wereldhandelscentrum Aanleg Leidse Baan wordt opgeschort Jeugdappèl St. Janskerk Driedaagse bezoek van prinselijk paar aan Zuid-Holland ten einde Drinkwater tcs M 1 S? J Prov. Jeugdraad Zuid-Holland 13 okt. bijeen Prov. zwemdag in Rijswijk en Voorburg VRIJDAG 8 0KTC3BR 1971 WADDINXVEEN De jeugdap- pèlavond voor de jongeren van het HGJV uit geheel Zuid-Holland zal gehouden worden zaterdag 9 okto ber om half acht in de St. Janskerk te Gouda. Ds. T. van 't Veld uit Waddinxveen zal deze avond openen. Het onderwerp is: „Goed soldaat van Koning Jezus", waar ds. Korevaar uit Rotterdam over zal spreken. Fei- ke Asma zal werken van Bach op het orgel spelen. Het gemengd koor Vox Jubilans uit Waddinxveen ver leent ook haar medewerking. Ds. Kievit zal de bijeenkomst sluiten. DEN HAAG Minister dr. Drees (Verkeer en Water staat) heeft aan de Raad van de Waterstaat een nota over de toekomstige rijksweg 14, tussen fijksweg 4 (Leidschendam) en iujksweg 20 (Rotterdam) aan boden, met een verzoek om jdvies. De raad zal het advies ias uitbrengen, nadat de gang- lare inspraakprocedure met foorlichtingsbijeenkomsten eu loorzittingen in de streek is jevolgd. Een dergelijke nieuwe binding tus- i Rotterdam en Den Haag kwam :ds in 1957 als provinciale weg nr. op het provinciale wegenplan _or. Een deel van het tracé van de- t verbinding, namelijk tussen Was- _jar en Leidschendam, werd een |jaar eerder (1956) door de minister n verkeer en waterstaat vostgesteld. ,j moet dus het vervolg van deze erbinding. die inmiddels als rijks- Leg 14 in het Rijkswegenplan 1968 is pgenomen, door de minister worden astgesteld. i Rijksweg 14, die volgens de no- van Rijkswaterstaat bij het Ter- jgseplein op de ruit rond Rotter- m zal aansluiten, wordt een auto- üelweg met 2x3 rijstroken en met i middenberm van 6 meter breed, ssen de Haagse- en de Rijnmond- glomeratie bestaat tot nu toe slechts i volwaardige autosnelweg, name- jijk rijksweg 13. Prognoses van de 31st Verkeerskunde van Rijkswa- staat, wijzen echter uit, dat in het verkeer tussen de beide ag- jlomeratieg zal neerkomen op 135.000 notorvoertuigen per etmaal. Daarom pjn naast de huidige rijksweg 13, nog twee verbindingen in het Rijkswegen- blan opgenomen: De evenwijdig lo pende wegen 14 en 19. Ontlasting Volgens de prognoses zou rijks- g 13 door het gereedkomen van csweg 14 voor 30 procent worden ttlast, terwijl rijksweg 19 de hui- Tge verbinding tussen Den Haag en ioterdam met 20 procent zou ontlas- [en. Ondanks het feit, dat rijksweg 4 dus meer verkeer wegzuigt van ijksweg 13, wordt toch rijksweg 19 ^erder in uitvoering genomen. Dit loudt verband met het feit, dat het fcregvak tussen Ypenburg en Vlaar- lingen van rijksweg 19 verder is ge- rorderd, terwijl de grondaankoop foor rijksweg 19 minder moeilijkhe- jen zal opleveren, dan voor rijksweg (Hoewel de uitvoering van rijksweg als verbinding Den Haag—Rotter- dus nog wel even op zich zal hten wachten, is spoed bij de vast- ielling van het tracé om twee rede- jen toch noodzakelijk. De snelle groei AMEIDE Tot slot van het driedaagse bezoek van het prinselijk paar aan de provincie Zuid-Holland arriveerde het gezelschap gis termorgen in de Alblasserwaard. De zon, die de twee vorige dagen tot een feest had gemaakt was ook nu weer present en maakte het wachten van de duizenden Oranjeklanten tot een plezier. De drie kleur, die op alle dagen van het bezoek fier van huizen en boerde rijen wapperde ontplooide zich ook gisteren in een frisse bries. Al met al was de slotdag van het prinselijk bezoek luisterrijk, en dat niet in de laatste plaats door het enthousiasme van ontelbare kin deren en volwassenen, die langs de gehele route stonden te zwaaien. van Zoetermeer veroorzaakt op korte termijn de behoefte aan een nieuwe verbinding met Den Haag en voor het resterende deel van de weg is de vast stelling van het tracé nodig door de uitbreiding van de tuinbouw in het gebied dat door de rijksweg wordt doorsneden. Het algemeen verloop van het tracé van rijksweg 14 wordt in hoofdzaak bepaald door de ligging van Pijnacker, Berkel en Bergschenhoek, en de ont worpen uitbreidingen van deze plaat sen. Tracé's In het vooroverleg zijn op basis van deze uitgangspunten drie tracé's voor rijksweg 14 naar voren gekomen. Een van deze tracé's leidt tot een ongun stige doorsnijding van Berkel en Bergschenhoek, biedt slechts zeer be perkte mogelijkheden voor een knoop punt met de toekomstige tweede ruit rond Rotterdam en tast tenslotte het recreatieplan Rottemeren aan. Volgens Rijkswaterstaat kleven aan dit tracé te grote bezwaren, zodat in feite twee mogelijke tracé's over blijven, die betrekkelijk geringe ver schillen vertonen. Een voorbeeld: één van de tracé's is driehonderd meter korter dan de andere, maar eist de sloop van meer woningen. De Raad van de Waterstaat zal uit eindelijk na inspraak van de streek de voor- en nadelen van de beide tracé's tegen elkaar moeten afwegen. Een beschrijving van de beide tra cé's komt in het kort op het volgende neer: Van het kruispunt met rijks weg 4 af loopt het tracé eerst met de verkaveling mee in het verlengde van het tracégedeelte, dat reeds in 1956 werd vastgesteld. Daarna buigt het tracé in oostelijke richting af om on der meer rijksweg 12 (Den Haag Utrecht) op ruime afstand van een oude zandput te kruisen, en om meer ruimte te krijgen met aansluiting van secundaire weg 20 en rijksweg 12. Eén van de tracé's gaat vervolgens om het kassengebied van Pijnacker heen. Het andere tracé volgt hier on der meer de Monnikenweg en de Pas toor Verburghweg, waardoor enige be drijven worden aangetast. De beide voorgestelde tracé's passeren daarna Berkel aan de oostzijde en kruisen de Leeuwenakkerweg waar deze een la ge ligging heeft bereikt. Van de Leeu wenakkerweg volgt het tracé de voor rijksweg 16 gereserveerde strook om tenslotte uit te komen op het Terbreg- seplein. De belangrijkste kruisingen en knooppunten zijn de volgende Knooppunt met rijksweg 4 (Den Haag-Amsterdam) waarbij rijksweg 14 over rijksweg 4 wordt heenge voerd. Hier wil Rijkswaterstaat een zogenaamde turbine bouwen. Rijksweg 14 krijgt eveneens een knooppunt met rijksweg 12, waarna de spoorlijn Den Haag-Utrecht wordt gekruist. De rijksweg gaat hier over de spoorlijn heen. Een ander belangrijk toekomstig knooppunt vormt de kruising van rijksweg 14 met het verlengde van rijksweg 24, die in de toekomst deel gaat uitmaken van de tweede ruit rond Rotterdam. Rijksweg 14 zal tenslotte de Rotte kruisen door middel van een vaste lage brug, met een doorvaarthoogte van drie meter. ROTTERDAM Rijnmond heeft er nu een nieuwe plaag bij gekregen: het water van de Rotterdamse drink waterleiding smaakt vies. Deze vieze smaak wordt, evenals de smog, veroorzaakt door het fraaie najaarsweer: de zon heeft in de spaarbekkens op de Berenplaat een overvloedige algengroei veroorzaakt. Met kopersulfaat en norit gaat het waterleidingbedrijf de algen en de vjeze smaak te lijf. De eerste halte voor de stoet van hofauto's was het raadhuis van Ameide, waar een toelichting werd gegeven op de bestuurlijke problema tiek van de Alblasserwaard. Tevens kwam de ruilverkaveling aan de orde en verschillende culturele en sociaal maatschappelijke aspecten. Via Meer kerk en Leerdam reden prins Claus en prinses Beatrix naar Asperen, waar een bezoek werd gebracht aan de glazenierster mevrouw B. K. Kleijn-Altenburger. Ondanks de ver moeienissen maakte het prinselijk paar een korte wandeling door de ge meente, waarna de zachte stoelen van de auto's weer werden opgezocht voor de reis naar Hoornaar. Fok veedag Het echte antiek waarmee restau rant „De Gouden Leeuw" te Hoor naar was ingericht vormde de achter grond van een lunch, die prinses Bea trix en prins Claus hier met verte genwoordigers uit de streek gebruik ten. Belangrijkste punt van de agen da was echter een bezoek aan de Fokveedag, die al jarenlang wordt gehouden. Symbolische stamvader is de fokstier Dirk IV, die jaren geleden tal van prijzen won. Allerlei attrac ties waren er, die door de prins en de prinses nodig bekeken moesten wor den, zoals het maken van echte bijen waskaarsen, het werk van een wa genmaker en het vlechten van rieten manden. Prins Claus deed mee aan een prijsvraag naar de geboorteda tum van een jong geitje. Dat hij zijn kinderen op Drakensteijn niet ver geet, ook al is hij veel van huis, bleek wel toen hij de geboortedatum van het geitje opgaf die tegelijk de ver jaardag van prins Alexander was (24 april). ROTTERDAM De pensioen fondsen van Philips en Shell zijn [eïnteresseerd in de bouw van het Wereld Handels Centrum aan iuvehaven te Rotterdam. Als •leggers hebben ze belangstel- Hing getoond voor het ontwerp lat op 9 september door de ge- leentelijk adviseur mr. N. de root van Embden werd gepre steerd. I De N.V. Wereldhaven, die in Rot terdam onder meer hotel Atlanta ex ploiteert, is bereid gevonden het hotel te financieren dat een onderdeel vormt van het in totaal 210 miljoen kostende projekt. Inhakend op de adviezen van mr. De Groot van Embden gaat nu het Rotterdamse gemeentebestuur met de financiers een beleidscommissie in het leven roepen die de realisering van het ambitieuze plan moet gaan voor bereiden. Eerste probleem voor deze commis sie is voorlopig de vraag of de grond aan de Leuvehaven nu verkocht moet worden dan wel in erfpaciit uitge geven. De meningen staan hier voor alsnog diametraal tegenover elkaar, want de financiers zeggen alleen te willen werken op koopbasis, terwijl het gemeentebestuur van Rotterdam de voorkeur geeft aan uitgifte in erf pacht. De Rotterdamse wethouder voor. de haven en economische zaken, drs. H. J. Viersen, zei gisteravond het volste vertrouwen te hebben in het wel slagen van de besprekingen. Hij zal binnenkort de gemeenteraad voorstel len de grond aan de Leuvehaven uit te geven, waarna dan snel met de bouw kan worden begonnen. Drs. Viersen zei te hopen dat het hele projekt dan over zes jaar gereali seerd kan zijn. elijka ir.'*'» i» «CM.- jwsmv «Ml V 4 -ID'S SS DOR 'f Jt* f M- DEN HAAG De Provinciale Jeugdraad van Zuid-Holland houdt woensdagmorgen 13 oktober om tien uur een openbare vergadering van het algemeen bestuur in de vergader zaal aan de Benoordenhoutseweg 23 in Den Haag. Op de agenda staat o.m. liet punt vaststelling van de nota ever de subsidiëring door de Provin cie van de Prov. jeugdraad en de Frov. sportraad. Er wordt informatie gegeven over de herziening van de prov. subsidie regelingen i.v.m. de nieuwe rijkssub sidie-regeling voor het jeugd- en jon gerenwerk. Onder de titel „Wegwijzer" heeft de raad een folder uitgegeven, waarin zeveel mogelijk informatie van en over het jeugd- en jongerenwerk in Zuid-Holland worden gegeven. Hier aan bestond grote behoefte. „Wegwij zer" wordt op ruime schaal verspreid. THOLEN Twee inwoners van Tholen hebben de 16 -jarige Jacques Dekkers uit Halsteren zo mishandeld dat de jongen nog steeds niet bij kennis is gekomen. Hij ligt in een ziekenhuis te Bergen op Zoom. De twee Tholenaars, die kennelijk te veel gedronken hadden toen ze de jongeman mishandelen, zijn de 21-ja- rige M.B. en de 18-jarige J.D. DEN HAAG Gedeputeerde dr. R. Eysink zegde gisteren in een extra vergadering van de statencommissie voor verkeer, milieubeheer en ruimtelijke or dening toe, dat het werk aan de „Leidse Baan" zal worden ge stopt tot de beslissing van pro vinciale staten valt op 21 okto ber. PvdA, D'66, PPR en PSP had den aangedrongen op uitstel van aanleg hangende de resultaten van studies over de verkeer- en vervoerssituatie in het gebied tussen Den Haag en Leiden. De WD en de chr. partijen (meer leden dan de PvdA-D'66-PPR- PSP) spraken zich uit voor aan leg van de weg- die rijksweg 4 en de provinciale weg via Leid- schendam-Voorschoten moet ontlasten. Het college van gedeputeerde staten is unaniem voor aanleg „gelet op de leefbaarheid en de belangen van een groot aantal inwoners van Zuid-Holland en op de economische ontwikkeling en de goede verkeersafwikke ling in dit gebied." Gedeputeerde Eysink beloof de de statenleden alle rappor ten en studies over de voor- en nadelen van de Leidse Baan onverwijld ter inzage te zullen geven. Bovendien wordt half okto ber het antwoord verwacht van de Ned. Spoorwegen aan de werkgroep milieubeheer van de Leidse universiteit. Ook de HTM en de NZH beraden zich over het openbaar vervoer als alter natief. Bij de tegenstanders hebben zich zeven verkeersdeskundigen gevoegd, die in een open brief aanleg ongewenst achten voor dat de consequenties en een volledig beeld van de alterna tieven op tafel liggen. Het zijn: prof. ir. B. van Bilderbeek, drs. G. Hupkes, prof. dr. J. Michon, drs. J. B. Polak, ir. A. A. J. J. Pols, drs. J. Vogelaar en prof. mr. K. Vonk. Eerder hadden al zes hoog leraren en een planoloog van het instituut voor milieuvraag stukken (i.o.) aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam protest angetekend tegen de „aantasting van het landschap tussen Den Haag en Leiden." Hoogtepunt van dc festiviteiten op de Fokveedag was de prijsuitreiking aan de winnende koeien. Bij de oude re dieren ging de eerste prijs naar Marie 15 van de heer Heemskerk uit Herwijnen. Prinses Beatrix viel de eer te beurt dit dier een rood-wit- blauwe kokarde aan de halster te binden. Op de vraag van een van de omstanders of zij zich een beetje ner veus voelde, antwoordde de prinses dat de koe waarschijnlijk eerder ze nuwachtig zou zijn. Prins Claus mocht de eerste prijs uitreiken aan de winnares bij de jongere koeien: Elsje 22 van C. B. de Groot. In As-peren toonden prinses Beatrix en prins Claus hun interesse in het werk van de glazenierster mevrouw B. K. Kleijn-Altenburger. Ooievaars Hoe gevarieerd een vorstelijk leven kan zijn bleek gistermiddag na het bezoek aan de Fokveedag, want het eerst volgende bezoek gold de ooievaarskolonie „Het Lieshout" in Groot-Ammers. Onder leiding van dr. ir. J. E. Carrière, voorzitter van de Nederlandse vereniging tot bescher ming van vogels, werd een wandeling gemaakt over het terrein, waar mo menteel 36 ooievaars al dan niet ge kortwiekt verblijven. Ook een volière met torenvalken trok de belangstel ling Ter gelegenheid van het bezoek van Prins Claus en prinses Beatrix, werd aan een van deze valken de vrijheid hergeven. De vrijheidsliefde van deze vogel bleek echter niet zo groot te zijn, want eerst zocht het zijn troost op de hand van prinses Beatrix en even later de schouder van prins Claus. Dat de ooievaarskolonie juist in Groot-Ammers zo'n anderhalf jaar geleden werd gevestigd vindt zijn oorzaak in de najaarstrek van deze vogels, die precies over deze gemeen te gaat. Einde „Denkend aan Holland, zie ik brede rivieren traag door oneindig laagland gaan". Deze bekende dichtregel zal in het kort de herinnering samenvatten van de tocht die het prinselijk paar gistermiddag maakte. Rijdend via Nieuwpoort. Molenaarsgraaf, Bles- kensgraaf. Oud Alblas en Alblasser- dam, begon de stoet aan de tocht door de Binnenwaard langs de Graaf stroom. Langzaam maar zeker kwam het einde van de tocht en het drie daagse bezoek. In Papendrecht onderhield het prinselijk paar zich enige tijd met vertegenwoordigers van industrie en vakbonden, waarna in Sliedrecht met afgevaardigden van allerlei vrouwen organisaties werd gedineeerd. De be volking van deze gemeente liet zich in dit alles niet onbetuigd en gaf voor het stadhuis een grootse manifesta tie. Bijzonder dankbaar toonden zich de prins en de prinses jegens het pro vinciale bestuur van Zuid-Holland dat hen in de gelegenheid had gesteld dit bezoek te brengen. Voor de laatste keer (voorlopig) vertrokken de hof- auto's richting Drakensteijn. RIJSWIJK Het district West van de Koninklijke Nederlandsche Bond tot het Redden van Drenkelingen or ganiseert zaterdag 9 oktober in Ma rimbahal aan het Waldhoornplein 1 in Rijswijk (ZH) de jeugddag 1971. Het ochtendprogramma in de sport hal vermeldt vertoning van films. Van 12.00 - 14.00 uur zal de Haagse Vrijwillige Reddingsbrigade in de derde vijver van het Haagse Zuider- paik een reddingsdemonstratie geven. De zwemwedstrijden worden vanaf *s middags twee uur in het zwembad van het sporthuiscentrum „De Vlie germolen", Badhuislaan, te Voorburg gehouden, t.w. een 4 x 12 m. estafette in zwemkostuum en een 4 x 25 ra wisselslag-estafette gekleed. Leden van de Reddingsbrigade ge ven demonstraties. De prijzen worden na afloop uitgereikt. De „Van Bue- ron" wisselbeker wordt pas uitgereikt a^n de brigade, die na de wedstrijden voor de senioren op 6 november te Gouda het hoogste aantal punten heeft verzameld. De volgende reddingsbrigades ne men deel aan de wedstrijden in Voor burg: Alblasserdam, Delft, Dordrecht, Gouda, Den Haag, Hardinxveld- Giessendam, Hendrik Ido-Ambacht, Katwijk, Leiden, Noordwijk, Rotter dam, Schiedam, Vlaardingen en Was senaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5