RELATIE STADSLUCHT KANKER NOG VAAG Gemeenten: Meer huizen, meer kapitaal nodig Bonden over Philips-cao matig tevreden Bakkenist: prijsstijging beneden de 5 procent Rijk „verdient" 375 min. aan „profijtgedachte Nelissen: eind '71 nog tekort van 600 min Vakceiitraleii zoeken samen naar één looiimatigingsplan Ledencongres zonder kritiese artsen Smog combinatie van smeerlapperij Oproep aan leden VNO Toezegging Udink loos gebaar Vakbonden: spoed met nota milieu Geleidelijk Ook in 1972 Geldig voor 80.000 werknemers 13 VRIJDAG 8 OKTOBER 1971 Oud-premier De Jong (midden) hield gisteren in Amsterdam het boek Mazzelman en Nebbishman" ten cloop. Het is van de hand van Max Tailleur (links) en geïllustreerd door Eppo Doeve. Directeur GGD: Van onze redacteur wetenschappen ROTTERDAM De Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, die vorig jaar nog de „Kritiese arts" Iemhof krachtdadig uit haar ledencongres verwijderde omdat hij wilde discussiëren, had op haar eerste congresdag gisteren een uur voor discussie uitgetrokken. Daar werd vrij enthousiast gebruik van gemaakt, zij het niet door Iemhof en de zijnen (de Kritiese artsen), want die waren er niet. Dus mocht inleider prof. dr. L. Bu- rema de meest kritische arts zijn tij dens de zitting van gisteren. Hij hield de traditie hoog door en passant het kleiduivenschieten vriendelijk op de hak te nemen, een volksvermaak dat onverbrekelijk aan de congressen der Maatschappij verbonden is en waar tegen Iemhof vorig jaar fulmineerde als symbool voor de manier waarop Nederlands artsen zijns inziens om de problemen heen speelden. Het con- yes lachte niet. „Leven en gezondheid in de grote tad" is het thema van het ledencon- ;res dit jaar. Prof. Burema probeerde te gaan hoe ongezond een grote stad is. Vrouwen en kinderen leven er lan ger, mannen korter dan het landelijk gemiddelde, maar er zijn verder bij zonder weinig harde feiten beschik baar. Een slechte woning is ongezond, maar hoe ongezond weet gewoon nie mand. Overbevolking lijkt op zich span ningen op te roepen en het hormoon- evenwicht te beïnvloeden, maar de gegevens zijn er niet. En dan is er het verontreinigingsprobleem. De Rotterdammers bedenken de Nieuwe Maas dagelijks met 200.000 kilo fae- caliën een miljoen liter urine en daar maakt het drinkwaterbedrijf dan weer leidingwater van. Daar moet je Van onze soc.-ccon. redactie DEN HAAG Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen neent dat de te verwachten prijs stijging van ongeveer zeven pro- :ent met een derde moet worden eruggedrongen. De prijsstijging zal beneden de vijf procent moeten blijven omdat de Ne- lerlandse arbeidskosten in 1972 zon- ler matiging het dubbele zullen be iragen van die in het buitenland. Dit schrijft VNO-voorzitter, drs. S. Bakkenist in een brief aan de le ien, waarin besloten regionale bij enkomsten ter bespreking van de so- :iaal-economische situatie worden langekondigd. STANDVASTIG Volgens de heer Bakkenist is de eperking van de loon- en prijsstij ging afhankelijk van de vraag of men n werkgeverskring voldoende over tuigd is van de noodzaak tot matiging en of men bereid is deze overtuiging in een standvastig loonbeleid te ver talen. Over net standpunt van de vakbon- len zegt de heer Bakkenist: „Voor ns is en blijft essentieel dat in 1972 en wezenlijke ombuiging van de Don- en prijsontwikkeling wordt be- eikt. Tot nu toe hebben onze gespreks partners aan werknemerszijde ons er nog niet van kunnen overtuigen dat hun ideeën tot een matiging van enige betekenis zouden kunnen lei den". GEEN RUIMTE Volgens het VNO zal voor 1972 moeten worden volstaan met een re delijke tegemoetkoming in de stijging van de kosten van levensonderhoud. Dit betekent dat er voor een reële loonstijging geen ruimte is. „Wij zijn als werkgevers het ge sprek ingegaan met de overtuiging dat het bedrijfsleven de voor 1972 voorspelde kosten- en prijsstijging niet kan dragen; dat er matiging moet komen, willen vele bedrijven niet in ernstige moeilijkheden gera ken, met alle gevolgen daarvan voor de werkgelegenheid", aldus de heer Bakkenist. veel rspect voor hebben, zei proï. Burema. De industriële verontreiniging is ook niet mis. De stofkoepel die je vanuit een vliegtuig boven een stad ziet hangen deed hem aan die boven een vulkaan denken. Alles heeft trou wens twee kanten. De lucht die de stedeling inademt bevat niet alleen kankerverwekkende, maar ook kan- kerremmende stoffen. Van beide we ten Yfe trouwens te weinig. Een grote stad biedt in principe uitstekende kansen op het gebied van gezondheidszorg. Of die ook gereali seerd worden betwijfelde de hoogle raar. „Waarom wordt er niet eens een groot en belangrijk experiment opge zet om de organisatie van de extra murale gezondheidszorg te vernieu wen en de bereikbaarheid ervan te verbeteren. Vele heilige huisjes zou den de heiligheid moeten opbrengen om in te storten." Eerder gisteren had ir. B. Fokkinga, directeur stadsontwikkeling van Rot- teitfam, het congres uitgelegd dat een officiële afkeer van grote steden tot voor kort, volgens hem, de oorzaak van een hoop ellende is. Een stad ontstaat gewoon omdat zij een. functie heeft. Haal de haven weg en Rotterdam loopt leeg. Maar zolang die functie groeit, groeit de stad. Wat men gedaan heeft is de functies on aangetast laten, maar het gevolg, de groei, afremmen. Daardoor kwam het welzijn van de stadsbevolking in de knel. „Gelukkig is er sinds kort een ken tering der geesten waarneembaar. „Over dertig jaar woont 95 procent van de bevolking in steden. De enige keus die nog open is, is of dat kleine re of grotere steden zullen zijn. Van onze redacteur wetenschappen ROTTERDAM Het staat buiten kjjf dat de smog in Rijn mond niet alleen door het ver keer is veroorzaakt. „Het is een combinatie van de ontzaglijke smeerlapperij die in een indus triegebied in de lucht hangt", verklaarde gisteren de directeur van de Rotterdamse G.G. en G.D., prof. dr. L. Burema. Op een artsencongres in Rotterdam was zijn mening gevraagd over het zo juist gepubliceerde TNO-rapport dat uit het voorkomen van hoge ozon concentraties in de lucht ook buiten het Rijnmondgebied, concludeerde dat het verkeer de hoofdschuldige was. Intussen was gistermiddag in een radio-interview ook van TNO-zijde deze conclusie wat gerelativeerd. De in cijfers te vatten medische ge volgen van de smog-periode zijn ove rigens zeer beperkt geweest, bleek op het congres. In het zwaarst getroffen gebied, Vlaardingen, bleef het bij één ziekenhuisopname en één advies om te verhuizen. De bedrijfsartsen in Rijnmond hebben in totaal één werk nemer met klachten naar huis ge stuurd, zei een functionaris van de arbeidsinspectie, in tegenstelling tot andersluidende geruchten. De Helderse arts Trouw maakte daaruit op dat de hele smog-toestand een emotionele zaak was geworden en dat de pers flink had overdreven. Een enkeling applaudisseerde. Zijn collega Voorzanger kwam echter tot de con clusie dat het tellen van zieken ken nelijk niet de enige manier was om de kwalijke gevolgen van luchtver ontreiniging voor de mensen vast te stellen. Hij kreeg heel wat meer ap plaus. De pers boekte daarmee een duidelijke overwinning-op-punten. DEN HAAG „De toekenning van meer woningbouwcontingen- ten aan de grote gemeenten zonder meer is een loos gebaar". Met enig wantrouwen reageerden zo de directeur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, drs. E. L. Berg. de Amsterdamse wethouder Polak en de oppositie in de Tweede Kamer, op de toe zegging van minister Udink dat de grote gemeenten op een ruime contingentering kunnen rekenen. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT Het overlegorgaan an de drie vakcentrales heeft de ommissie ruimtelijke ordening op- racht gegeven de totstandkoming an de nota milieuverontreiniging te cspcedigen. Dit is gisteren na de ergadering van het overlegorgaan in trechl bekendgemaakt. In de nota zullen de vakcentrales lun standpunt over het milieuvraag- tuk bekendmaken en bovendien aan- even op welke wijze oplossingen unner. worden gevonden. Naar aanleiding van een uitlating nn een districtbestuurder van St. loy in het orgaan van deze bond, dat e arbeiders stankverspreidende in- ustrieën desnoods moeten bezet en, zei CNV-voorzitter J. Lanser amens het overlegorgaan dat in deze\ omplexe zaak geen overhaaste con- l«sif-s moeten worden getrokken. Hij estigde met name de aandacht op en recent rapport van het TNO. 'anrin niet de industrie, maar het utoverkeer als belangrijkste stank- erspreider wordt aangeduid. De vakcentrales pogen inmiddels et onbehagen van de werknemers te «ordineren. Zij staan in dit opzicht ol'eöig achter de initiatieven van de akbeweging in de Rijnmond. DEN HAAG De ruimere toepassing van de profijt gedachte levert het Rijk volgend jaar een voordeel op van onge veer 375 miljoen gulden. Mi nister Nelissen heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. Met de in de müjoenennota ge noemde beleidsombuigingen bezuinigt het rijk ongeveer 1.100 miljoen gul den. Het grootste bedrag, dat het rijk „verdient" met de doorvoering van de profijtgedachte is het onderhoud van de wegen voortaan te betalen met een verhoging van de opcenten op de motorrijtuigenbelasting (180 miljoen gulden). de academische ziekenhuizen is de tweede voor het rijk voordelige post en brengt 100 miljoen gulden meer op De verhoging van het inschrijf geld en collegegeld bij het weten schappelijk onderwijs en tevens beta ling hiervan door vijfde en oudere jaars is de derde profijtpost: 75 mil joen meer. De voorgenomen school geldheffing levert het rijk in 1973 on geveer 80 miljoen gulden op. Andere posten Andere posten, die te maken heb ben met een versterkte toepassing van het profijtbeginsel zijn": geen subsidie voor de bestrijding van de vervuiling van het oppervlaktewater, hogere bijdragen van het bedrijfsle ven en beëindiging van enkele taken bij de exportvoorlichting, verminde ring van de subsidies voor toeristi sche accommodaties, beperking van „Het is op zichzelf fijn als die ge meente meer mogen bouwen, maar de vraag is of ze dat ook kunnen, of het rijk ze daartoe in staat stelt. Voor de beantwoording van die vraag is na melijk niet in de eerste plaats het aantal vergunningen belangrijk, maar de hoogte van de kapitaalvoorzie ning", aldus drs. Berg. Voordat ook maar een steen gemet seld kan worden, moet de gemeente ervoor zorgen dat de grond bouwrijp is, dat betekent dat er ondermeer we gen, rioleringen en dergelijke moeten worden aangelegd, waarin veel kapi taal geïnvesteerd moet worden. De gemeenten krijgen voor hun kapitaal investeringen een bepaald budget toegewezen via de Bank van Neder- landsche Gemeenten. Zij zijn afhankelijk van deze cen trale financiering, ze mogen niet zelf gaan lenen. Het. rijk garandeert per jaar een vast bedrag voor nieuw werk van 1200 miljoen, dat over ruim 800 gemeenten wordt verdeeld. Dit bedrag is als investeringsvloer be doeld. Maar door de schaarste op de kapitaalmarkt fungeert het bedrag in de praktijk als plafond. Al jaren klagen de gemeenten dat zij wat betreft de kapitaalvoorziening het sluitstuk op de begroting zijn, de laatste keer nog in hun memorandum voor de kabinetsformateur. Binnen het relatief krappe budget, waarmee ze moeten werken, besteden de grote gemeenten nu al het grootst mogelij ke deel aan de woningbouw en stads reconstructie. Moeten er dus meer woningen wor den gebouwd, dan kunnen de investe ringen voor de infrastructurele wer ken daarvoor niet uit het huidige in vesteringsbudget komen, daarvoor zal het bedrag van 1200 miljoen moeten worden verhoogd", aldus drs. Berg. De oppositie heeft in verband met deze problematiek getracht de finan- de subsidies voor drinkwatervoorzie ning, verlaging van uitgaven op het terrein van culturele zaken, volksont wikkeling, maatschappelijke ontwik keling en recreatie. De toepassing van het profijtbeginsel heeft minder .prijsverhoging tot gevolg dan de be lastingverhoging, zo verzekert minis ter Nelissen. ciering van de woningbouw per motie onder alle omstandigheden veilig te stellen, maar deze motie werd door de regeringspartijen verworpen. - Het AR-Kamerlid Schakel: „De ge meentebesturen stellen zelf prioritei ten voor de besteding van de kredie ten op, het is het gemeentelijke be leid dat bepaalt welke gedeelten van het budget naar de woningbouw gaan, je kan daarom niet zonder meer spreken van een loos gebaar van minister Udink". De financiering Van de woning zal zonder twijfel een belangrijk onder deel vormen van de begrotingsdebat ten begin november in de Kamer over de financiën van provinciën en gemeenten. Temeer als het gerucht waar blijkt te zijn dat Staatssecretaris Van Stuy- venberg van plan is het investerings niveau te bevriezen, wat zou beteke nen dat de gemeenten in feite steeds minder investeringen kunnen doen door de steeds stijgende lonen en prijzen. Het standpunt van de, alle gemeen ten vertegenwoordigende, Vereniging van Nederlandse Gemeenten over de begroting voor de gemeenten is on derhand bekend. De VNG heeft met name kritiek op het feit dat de uitga ven van de gemeenten wel binnen de bekende zes procentsnorm (om stij gende lonen en prijzen op te vangen) moeten blijven, terwijl het rijk die norm met haar uitgaven overschrijdt. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Nelissen van Financiën houdt er rekening mee, dat hij aan het eind van het jaar nog ruim 600 miljoen gulden tekort komt. Dat zal het geval zijn ondanks de recente staatslening van acht procent, die 400 miljoen gulden opbracht en de opbrengst van de wiebeltax, die bestemd is voor het dichten van het gat. Om de moeilijkheden het hoofd te bieden is het niet onmogelijk, dat het rijk opnieuw een lening zal plaatsen. Maar deze financiële operatie hangt af van de ontwikkeling op de kapi taalmarkt en de vraag naar geld door de lagere overheid. Hoe het rijk aan zijn financiële verplichtingen zal voldoen wanneer de laatste lening niet mogelijk is, vermeldt de minister niet. Het liquiditeitstekort van het rijk, zo verzekert hij in zijn antwoorden op de 126 vragen die de Tweede-Ka merleden naar aanleiding van de mil joenennota 1972 stelden, zal slechts geleidelijk het prijspeil verhogen. Wanneer de opbrengst van de wie beltax niet voor het tekort van dit jaar was bestemd en de overheid niet was overgegaan tot het beperken van de uitgaven, zou het rijk aan het eind van het jaar ruim 1,1 miljard gulden tekort zijn gekomen. Een interessante vraag van de Ka merleden was in hoeverre bij de start van het kabinet-Biesheuvel de over schrijdingen van de overheidsuitga ven bekend waren. Het antwoord is, dat begin juli de overschrijdingen van de uitgaven al voor 300 miljoen gulden vast stonden. De tegenvallers van dit jaar zullen volgend jaar doorwerken. Dan moet rekening worden gehouden met een tegenvaller van een half miljard gul den. Hierbij komt dan nog 1 miljard extra voor salaris en pensioenen (niet relevante uitgaven). De Indiase vredespiloot Vishnu Davenenda knielt op de vleugel van zijn toestel voor de vlucht boven de Israëlische en Egyptische stellingen langs het Suezkanaal, waar hij bloe men en pamfletten heeft uitgestrooid. Geen van beide partijen legde de piloot iets in de weg. Of het allemaal geholpen heeft het conflict in het Midden-Oosten op te lossen, is zeer de vraag Van onze sociaal-economische redactie EINDHOVEN De vakbonden toonden zich gisteren na het bereiken van de overeenstemming over de nieuwe Philips-CAO matig tevreden. De voorzitter van de christelijke metaalbedrijfsbond in Eindhoven, de heer H. van Deijk, verklaarde desgevraagd dat de onderhandelingen er zijn 14 zittingen geweest meeizaam zijn verlopen. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT De drie vakcentrales ;aun momenteel de mogelijkheid na nm de loonmatigingsplannen zoals die le afgelopen dagen door NW, NKV n CNV zijn voorgesteld samen te imeltcn tot een plan. De vakcentrales verwachten in de "op van de volgende week een ge meenschappelijk standpunt bekend te 'unnen maken met betrekking tot de olgend jaar te voeren loon- en prijs politiek. Wal de uitgangspunten be reft hebben de vakcentrales reeds *n unaniem standpunt. Dit maakte NV-voorzitter J. Lanser gisteren be kend na afloop van een vergadering fan het overlegorgaan van de drie takcenirales in Utrecht. Het overlegorgaan Iaat een nota sa menstellen, waarin de effecten van de verschillende suggesties zullen worden berekend, als ze worden ge realiseerd. De nota is bestemd voor een gemeenschappelijke vergadering van de looncommissics van de drie vakcentrales, die volgende weck don derdag in Utrecht wordt gehouden. Dan zal getracht worden tot een ge meenschappelijke opvatting te komen voor het overleg in de looncommissie van de Stichting van de Arbeid, die 's avonds in Den Haag bijeenkomt. Be halve samensmelting van de verschil lende plannen acht de heer Lanser het ook mogelijk dat de vakcentrales tenslotte een advies met verschillende varianten zullen geven. Moskou gaat deze week aantal Britten uitwijzen LONDEN (AP) De doorgaans uitstekend ingelichte Russische jour nalist Victor Louis heeft gisteren in het Britse dagblad Evening Stan dard voorspeld, dat de Sowjetunie binnen 48 uur een aantal Britse di plomaten zal uitwijzen. Dit als wraak oefening voor het uitwijzen van 105 Russen uit Engeland. Op de Britse ambassade in Moskou zijn een groot aantal schriftelijke protesten Wnnengekomen uit heel de Sowjetunie tegen de uitwijzing van de 105 Russen. „Wij zijn in ieder geval tevreden met de extra-verbeteringen die we hebben kunnen bereiken voor de laagste inkomensgroepen," aldus de heer Van Deijk. Hij voegde hieraan ice dat de twee procent reële salaris- verbetering op het eerste gezicht mis schien niet veel lijkt, maar dat niet moet worden vergeten dat dit cijfer in feite hoger ligt (vakantietoeslagen en de gevolgen van de integratie van har.ciarbeiders en beambten zijn niet meegerekend). POSITIE CONCERN De heer A. P. A. Riemen van St. Eloy zei dat bij de vijf onderhande lingsvergaderingen die sinds het mis lukken van de onderhandelingen over een driejarige CAO zijn gehou den. de financieel-economische positie van het concern de partijen niet is ontgaan. De bezuinigingsrage die nu door het concern woedt, heeft een bijzon der belangrijke rol meegespeeld, zei hij. Het nu afgesloten contract is, zo vervolgde hij, niet het eerste temid den van de vele anti-inflatieplannen die ter tafel liggen in den lande. Het is veel meer een der allerlaatste van de-contracten, dat nog te maken heeft met het niet werkzaam gebleken loon- matigingsbesluit. DUUR De- totale loonkosten, die een gevolg zijn van de verbeteringen in het con tract. worden begroot op 130 miljoen teen loonkostenstijging van 12 pro cent). De adjunct-directeur van socia le zaken van Philips, de heer Van de Stoppelaar Blijdestcijn verklaarde: „Terugkijkend kan men zeggen: het is een matig contract geworden. Vooruitkijkend en dan de financieel- economische situatie beziende, moet men zeggen; het is een zeer duur contract. In totaal vallen 80.000 werk nemers onder de nu afgesloten CAO. PUNTEN Belangrijke punten uit' de nieuwe CAO zijn: verhoging vakantietoeslag tot 7 procent met een minimum van 850- voor 23-jarigen en ouderen. Met gebruikmaking van de zoge naamde 400-guldenuitkering wordt voor het eerst een „eindejaarsuitke ring" uitbetaald van 250 gulden voor 23-jarigen en ouderen en van 200 gul- de voor de overige medewerkers. Per 1 januari 1972 komt er een nieuw salarissysteem, in plaats van de bestaande afzonderlijke salarissys temen voor handarbeiders en beamb ten. VERBETERING Een direct gevolg is een extra sala- r isverbetering._voor jeugdige werkne mers. De ploegentoeslagen worden herzien en ook dat betekent een ex traatje voor de jeugdige werknemers. Door deze herzieningen en door mini ma in de uitkeringen ineens ontvan gen de lagere inkomensgreoepen naar verr.cuding meer dan de overige me dewerkers. Andere herzieningen zijn: een nieuwe pensioenregeling met een we- duwenpensioen van 75 procent en verbeteringen voor de lagere inko mensgroepen, verkorting van de ploe gendiensten, uitbreiding van de va kantie voor jeugdigen tot en met 18 jaar met twee dagen en een arbeids tijdverkorting tot 41,15 uur. BEDRIJVENWERK Ten slotte zijn de partijen overeen gekomen dat het bedrijvenwerk door Philips zal worden erkend en dat er aan de bedrijvenwerkers faciliteiten zullen worden verleend. Ten behoeve van voordelen voor ongeorganiseer den ontvangen de vakbonden in het contractjaar 1.25 miljoen gulden. Het bereikte akkoord zal zo spoedig mogelijk aan de beleidsorganen van de bonden en aan de leden worden voorgelegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13