Als christen kan Ik Hirohito niet haten Wim Kan hoopt opwonder' van afgelasting bezoek Engeland ontvangt Hirohito rustig Zuidafrikanen weigeren hier openbare discussie OUD-ZENDINGSMAN WIL DE KEIZER VERGEVEN Ontwerpen van kinderpostzegels bekroond Dagboek Dialoog Apartheid Vrijstelling leraren militaire dienst één jaar verlengd 9 DONDERDAG 7 OKTOBER 1971 Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT Tijdens liet bezoek van de Japanse keizer Hirohito aan Nederland zou ik ergens langs de route willen gaan staan, een bord op-m'n buik met de tekst: keizer, het doet me genoegen als oud-krigsgevangene u te begroeten. Het is jammer wat er gebeurd is, maar hel zij u in Jezus' naam vergeven." Zo reageert de heer Jan Poot (58) op de actie van de cabaretier Wim Kan, die op bewogen wijze tegen het aanstaande bezoek van de Japanse keizer ageerde. De heer Poot vertrok in 1937 als pendingsofficier van het Leger des Heils naar het voormalige Neder- lands-Indië. Hij reisde drie jaar als bedelofficier door Indië, werd leider van een militair tehuis en streek in 1941 neer op een zendingspost aan de noordkust van Java. In mei van dat jaar trouwde hij, zeven maanden la ter kwam de oorlog. Na de capitulatie van het Neder lands-Indische leger werd hij wegge voerd naar het KKK-kamp (Kale Koppenkampement) in Tjimahi. Door omstandigheden moest hij in het kamp als geestelijk verzorger optre den. Later naar Soerabaja gebracht, ging hij vrijwillig op het transport over zee („er waren geestelijk verzor gers te kort"). Singapore werd de voorpost voor de hel van Thailand. De heer Poot werkte aan de Siam- spoorlijn, terwijl Wim Kan een paar honderd kilometer verder aan de Bir- ma-spoorlijn stond. In de Shanghai- gevangenis in Singapore, daarheen gevoerd toen de spoorlijn klaar was, beleefde de heer Poot de bevrijding. Daar vernam hij, dat zijn vrouw, ernstig ziek door haar kamptijd, naar Nederland was vervoerd. Drie jaar DEN HAAG Zes leerlingen van kustacademies hebben een bedrag van 3000 ontvangen voor hun ontwerpen voor kinderpostzegels. Het waren Marjo Starink uit Does burg, H. F M. Geurts uit Velden (Lb.), Johan Ekkel uit Kampen, An toinette van Oef fel uit Breda, Pieter jan Duitshof uit Doetinchem en F. Hazelbach uit Rotterdam. Zij waren de winnaars van een prijsvraag die het grafisch studiecen trum 's-Gravenhage ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan in samen werking met het Nederlandse comité voor kinderpostzegels en de PTT had uitgeschreven. Jan Poot: Wim Kan belicht maar één kant van de zaak. later overleed zij. „Ook mijn vrouw voelde geen haat tegen de Jappen. Er is zoveel onrecht in de wereld. Dan kun je alle dag wel haten", zegt de heer Poot. Terug in Nederland kwam de heer Poot al vlug bij de kinderbescher ming. Op het ogenblik is hij direk- teur van de Zespeka (Zes protestantse kinderbeschermings-instellingen). WROK Hoewel de heer Poot zich als zovele oud-geïnterneerden van Japanse kampen een beetje vergeten voelt, kan hij geen bewondering opbrengen voor Kans optreden. ..Als christen kan ik geen wrok hebben tegen de keizer. De vergelijking die Wim Kan maakte met de Drie van Breda is wel leuk. We zouden eigenlijk de keizer de sleutel van de Bredase gevangenis moeten geven. Dan zouden we weer eens bewijzen een christelijk' land te zijn. Hoe kun je christen zijn zonder te vergeven?" „Natuurlijk zijn we in Nederland vergeten. Toen we in Nederland te rugkwamen, zag men ons aan voor een stelletje slavendrijvers. Zelfs in het Leger des Heils zeiden ze „wat moeten we met je beginnen?". Dat Nederland ook nog eens oorlog heeft gevoerd tegen de Jappen, wordt wel eens over het hoofd gezien." „Wim Kan kwam voor mij zeer ge frustreerd over. Hij belicht maar één kant van de zaak. In de kampen zijn ook zoveel positieve dingen gebeurd. Ik vond het wel aandoenlijk dat Kan minister-president Biesheuvel uit daagde. Maar het was wel overdre ven. Nee, als ik op Soestdijk zou eten, zou ik de keizer een extra stukkie ham geven en hem zeggen „we ver geven het u"." De heer Poot toont ons zijn dag boek bijgehouden in de moeilijke kampjaren. „Net zo'n dagboek als Wim Kan." Hij leest stukjes voor, ontroerd, emotioneel. „Ik was geeste lijk verzorger. De enige en voor alle kerkelijke richtingen. Dat was wer kelijk oecumene." Verhalen van exe cuties. Hoe kan hij dat vergeven? „Dat heb ik een keer eerder moeten doen", vertelt de heer Poot. „De eer ste dag toen ik bevrijd was, liep ik in Singapore. Ik zag een oploop, inlan ders, oud-krijgsgevangenen. Zij dwongen de Jappen de straat schoon te maken. Even ging er een vreugde door me heen. Nu krijgen ze eindelijk op hun donder. Ik drong me wat naar voren, keek een Japanner recht in de ogen. Die vent had me in Thailand in elkaar geslagen. Ik voelde mijn vuis ten. Maar op dat moment hoorde ik de stem van God: vergeef, zei die stem. Ik ben trillend op mijn benen weggegaan." Dat Wim Kan nu oproept voor pro test-acties tijdens het bezoek van de Japanse keizer, vindt de heer Poot een groot risico. „Je gaat iets losma ken. Denk eens aan die Ambonezen, wat hebben die niet geleden onder de Jappen." Jan Poot wil daarom op een andere manier protesteren, onder de woorden vergeving en verzoening. Hij wil nog wel even opmerken, dat hij respekt heeft voor Wim Kans kamp verleden. „Hij heeft heel wat mensen geestelijk er weer bovenop geholpen." Nederland heeft meer Surinaamse artsen dan Suriname zelf DEN HAAG Het aantal Suri naamse artsen, dat zich in ons land heeft gevestigd is niet bekend, maar er zijn aanwijzingen dat er op het ogenblik meer Surinaamse artsen in Nederland werken dan in Suriname. Dat heeft minister Nelissen geant woord op vragen van het Tweede Kamerlid Koekoek (BP). De vraag tot het voorbereiden van een verbod tot immigratie uit Suriname in Neder land beantwoordde de minister ont kennend: „Aangezien Surinamers in het algemeen de Nederlandse natio naliteit bezitten kunnen zij zich vrijelijk vestigen in Nederland", al dus de minister. Hij wijst er op dat gestreefd wordt naar een meer spe cifieke benadering van het vraag stuk, gegien de gevolgen met name in het menselijke vlak welke de stroom van migranten met zich mee brengt. Wim Kan bleef gisteravond, tijdens een gesprek in het NOS-journaal, van keizer Hirohito. hopen op een afgelasting van het bezoek Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Wim Kan heeft nog steeds hoop dat leden van de Tweede Kamer een actie gaan ondernemen om de komst van keizer Hirohito (morgen) naar Nederland te voorkomen. Voor het NOS-journaal suggereerde de heer Kan gisteravond dat alsnog vijf tien Kamerleden het verzoek aan Kamervoorzitter Van Thiel zouden moeten richten, om de komst van Hirohito aan de orde te stellen. e ring verantwoordelijk moet worden gesteld voor eventuele ongeregeldhe den bij de komst van Hirohito. De (geringe) hoop van Wim Kan dat alsnog het bezoek zal worden af gelast lijkt weinig grond te hebben. Het is al duidelijk dat de regerings partijen niet een actie tegen komst Zelf overweegt Wim Kan, als het bezoek toch mocht doorgaan, „in de vredelievende sfeer iets te doen" als een vorm van demónstratie. Hij liet gisteravond blijken ontevreden te zijn met het antwoord van premier Biesheuvel op zijn open brief. De heer Biesheuvel schreef aan Kan dat „zijn voorgangers van het kabinet-De Jong van te voren gewe- LONDEN (Reuter, UPI) De Japanse ambassade in Londen heeft berichten uit Nederland tegengesproken, als zou keizer Hiro hito overwegen, zijn tweedaags privé-bezoek aan ons land af te ge lasten, naar aanleiding van het toenemende verzet onder de be volking. De Japanse keizer Hirohito en de Lord Mayor ereburgemeestervan Lon den Sir Peter Studd, tijdens een welkomstwoord voor er een banket plaats vond in Guildhall. De Engelse bladen hielden zich eveneens bezig met het onderwerp. Zo schreef de Evening Standard, dat de Nederlandse regering de keizer gewaarschuwd zou hebben, dat zij niet in staat is, zijn veiligheid te ga randeren. Zij zou een aanval vrezen van de zijde van krijgsgevangenen, die in Japanse kampen hebben geze ten of van links-extremistische Ja panse studenten. 100 journalisten Volgens het blad zou een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag hebben gezegd, dat er meer dan 100 journa listen met de keizer meereizen, waar van slechts de helft officieel bij het Japanse hof is geaccrediteerd. „Je hebt maar één Japanse linkse student nodig die zich tussen de jour nalisten begeeft en het hele bezoek in de war stuurt". Onder zulke omstan digheden zou men niet voor de veilig heid van de keizer kunnen instaan. Toen keizer Hirohito gisteren een rijtoer door Londen maakte, sprong een man tevoorschijn uit een kleine (Vervolg van pag. 1) „Wij bestrijden niet het Zuidafri- kaanse volk maar het apartheidsbe- leid en de radicale onderdrukking. Alle hoop op vrede binnen het apart heidsstelsel is ijdel", aldus onder meer zijn verklaring. Dr. De Gaay Fortman wil dat direct het gesprek begonnen wordt met de bannelingen en de gevangenen op het Robbenei land. „Ons bid dat u die kans. op 'n gesprek wat daar nog bestaan, on- middelik sal aangryp en sodoende die overmydelike bloedbad, waarop die apartheid nou blindelings aanstuur, sal voorkom." De leden van de oppositiepartijen die het gesprek niet wilden bijwonen spraken in een verklaring onder meer uit dat „de plaats van de dialoog niet bier maar in Zuid Afrika is." „De partners in deze dialoog zijn niet wij, maar de leiders van de zwarte meer derheid *van uw volk, dat wil zeggen diegenen die deze meerderheid als haar echte leiders beschouwt (die voor het merendeel ondergedoken zijn of op het Robbeneiland gevangen zitten) en niet door de blanke rege ring naar voren geschoven marionet tenfiguren." Tot deze dialoog heeft plaatsgevonden dienen ontvangsten en gesprekken als deze uitsluitend de propaganda voor de „gescheiden ont wikkeling", aldus de oppositieleden. Een vrij geëmotioneerde ir. P. A. M. Cornelissen (KVP) zei na het be sloten gesprek: „Het is onbegrijpelijk, dat de Kamerleden van de oppositie partijen zich aan het gesprek ont trekken. Zij hebben nu juist de gele genheid met de Zuidafrikaanse parle mentsleden te praten." Na de bijeenkomst werd meege deeld dat de Nederlandse parlemen tariërs het vraagstuk van de apart heid aangesneden hadden. Het ANP meldde dat: „Naast een afkeuring van deze politiek werd opgemerkt dat veel dingen in Zuid-Afrika voor de Nederlander niet begrijpelijk zijn. Men wees bijvoorbeeld op het verbod tot het sluiten van een huwelijk tus sen een kleurling en een blanke. De Zuidafrikaanse parlementariërs verdedigden de politiek in hun land uitvoerig, maar zij kregen te horen dat de Nederlandse delegatie deze verdediging niet overtuigend vond." De drie Zuidafrikaanse parlements leden, die weigerden aan een open baar gesprek met de Nederlandse col lega's deel te nemen zijn de heer J. C. B. Schoeman, lid van de volksraad voor de Nationale Partij, de heer B. Muller, lid van de senaat voor de Na tionale Partij en de heer J. L. Horak, lid van de senaat voor (le Verenigde Partij. Deze laatste partij is de sterk ste in het parlement vertegenwoordig de oppositiegroep. De partij heeft zich uitgesproken tegen de „kleine apart heid". menigte en riep beledigingen naar de keizer in het Japans en in het Engels. Het gezicht van de keizer was onbe wogen en de politie, die in groten getale aanwezig was. greep niet in. Na afloop verklaarde de demon strant: „Ik riep de dingen, die ik naar mijn hoofd had gekregen, toen ik in een Jappenkamp zat. Ze hebben me daar drie maanden gemarteld. Ik vind het een schandaal, dat ons esta blishment die mensen gastvrijheid verleent". Uitgejouwd Het was één van de weinige inci denten tot nu toe. Dinsdag werd de keizer uitgejouwd door een groep Ja panners en wierp iemand zijn overjas in de keizerlijke koets als een vorm van protest. Veel Engelsen kunnen niet enthousiast zijn over het bezoek en ze kijken een andere kant op als het keizerlijke paar voorbij komt. Vooral het feit dat de keizer weer geridderd is in de Orde van de Kou seband, nadat hij er door koning George in 1941 uitgegooid was, heeft krantelezers in de pen doen klimmen. „Dit ongelukkige gebaar is zout in de wonden van de duizenden, die nog steeds treuren om de doden uit die jaren", schreef één van hen. Een Brit legde een krans op een oorlogsgraf met de woorden: „Ons geheugen is niet zo kort als dal van een regering, die vandaag welkom heet hen, die uw lijden en dood veroorzaakten". Een ander stilzwijgend protest kwam van Lord Mountbatten, die de overgave van de Japanse troepen in Zuidoost-Arië accepteerde. Hij wei gerde het officiële banket bij te wo nen dat dinsdagavond in het Buc kingham Palace aan de Japanse kei zer werd gegeven. Zijn staf deelde mee, dat de graaf afspraken had gemaakt die hij niet kon afzeggen en dat hij tijdens het gehele bezoek van Hirohito buiten Londen zou zijn. Het moest evenwel niet als een belediging aan de keizer opgevat worden. Teruggestuurd De directeur van het Britse Insti tuut voor management heeft de on derscheiding teruggestuurd, die hem was gegeven als een voormalige krijgsgevangene, die had meegewerkt aan de Birma-spoorweg. „Het toekennen van de hoogste on derscheiding voor ridderlijkheid aan de keizer, maakt mijn onderscheiding waardeloos" schreef hij. Een andere oud-krijgsgevangene heeft een Ja panse vlag gekocht, die hij om de mat van zijn café heeft gevouwen, zodat zijn klanten „het bezoek kun nen gedenken". ten hebben, hoe de keus ook zou uit vallen, dat de komst van de keizer bij veel mensen schade zou aanbrengen". Reacties Wim Kan zei gisteravond dat de fout is, dat de erfenis van het kabi net-De Jong door Biesheuvel is over genomen. De heer Kan heeft de laat ste dagen enorm veel reacties gekre gen op zijn gesprek voor de televisie van zondagavond, waarin hij zei ac ties tegen de komst van Hirohito toe te juichen. Wim Kans stellingnemen tegen het keizerlijk bezoek werd gister avond gevolgd door een aantal men- sen uit Assen: leden van de roomska- tholieke parochieraad, het roomska- tholiek pastoraal centrum, medewer kers van het vormingscentrum Klein Vredeveld en hervormde predikanten. Niet verzwijgen In een open brief aan de premier protesteren zij tegen de vanzelfspre kendheid waarmee hij het bezoek van de Japanse keizer heeft geregeld. Zij dringen er bij de heer Biesheuvel op aan zich niet louter door economische motieven te laten leiden bij denor- malisering van de betrekkingen tus sen Nederland en Japan. „Nog steeds worden mensen dage lijks geconfronteerd met de gevolgen van de Japanse bezetting. Dit mag niet verzwegen worden bij het bou wen van een nieuwe toekomst", al dus de Asserburgers, die van de heer Biesheuvel een „eerlijk, openhartig en duidelijk stellingnemen" verwachten. Demonstratie Het jongerencentrum De Kargadoor in Utrecht, wil vanavond een de monstratieve optocht houden door Utrecht tegen de komst van de kei zer. De optocht zal om 7 uur vertrek ken vanaf .het Domplein. Ook wordt er rekening mee gehouden dat stu denten, die zich solidair voelen met protesterende studenten in Japan, ac ties gaan ondernemen. Het onafhankelijk verbond van be drijfsorganisaties, OVB in Rotterdam heeft in een telegram aan premier Biesheuvel laten weten dat de rege- Een van de topstukken van de bont collectie van Maximilian, getoond iit New York. Deze lange bontmantel is gemaakt uit Russisch kroonsabel en kost het bescheiden fortuintje van 120.000 gulden. DEN HAAG De in Den Haag gevestigde buitenlandse persbu reaus Reuter en AFP zijn woens dagavond opgebeld door een on bekend gebleven man, die mee deelde dat „Hirohito zijn bezoek aan Nederland aanstaande zater dag niet zal overleven". De onbe kende belde op even voor negen uur. De man maakte zich niet be kend en legde direct na zijn drei gement de hoorn op de haak. van Hirohito gaan ondernemen. Ook de oppositiepartijen overwegen dat niet. Gisteren is op Schiphol, in Amster dam (ondermeer bij het Rijksmu seum en in Den Haag een generale repetitie gehouden om morgen het bezoek zo vlekkeloos mogelijk te kunnen laten verlopen. Auto's met daarin functionarissen die de rol van de keizer en zijn aan hang speelden, begeleid door motor politie op de weg en twee hefschroef- vliegtuigen in de lucht, vormden de „keizerlijke" stoet. De helikopters zochten bij de proefrit eventuele lan dingsplaatsen uit om in geval van moeilijkheden langs de route, te kun nen landen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Van Veen (onderwijs) meent, dat de bestaande regeling voor vrijstelling van militai re dienst voor leraren bij het VWO. de Havo en pedagogische academies niet opnieuw behoeft te worden be keken. Hij antwoordt dit op vragen van het Kamerlid Schakel (ARP) dat had aangedrongen op de instelling van een speciale commissie die zich op nieuw moet bezinnen over dit belei<j. Uit het antwoord blijkt nog dat de regeling nu weer is verlengd voor één cursusjaar. „De vrijstellingsregeling werd destijds getroffen voor volledig bevoegde leraren aan gymnasia;, ho ger burgerscholen, middelbare meis jesscholen en kweekscholen in die vakken waarin het bestaande tekort tot een noodsituatie dreigde te leiden. Na de inwerkingtreding van de wet op het voortgezet onderwijs is de re geling gecontinueerd voor de scholen, die uit omzetting van gymnasium etc. zijn ontstaan," aldus minister Van Veen. Den Haag heeft het jaarlijks eve nement zo goed als achter de rug. De Damesbeurs. Vorige week zaterdag werd de honderdduizendste bezoeker al bin nengehaald. Veertig procent van de beursgangers zijn mannen. Daar worden toch wel twee din gen duidelijk uit. Ten eerste dat het aloude recept, steeds aangepast aan de veranderde smaak, het nog best doet. Ten tweede, dat het huishouden niet meer uitsluitend een vrouwen zaak is. Goed, niet elke man grijpt vaat doek en stofzuiger, maar de-man- met-de-pantoffels-voor-zijn-stoel, die nauwelijks wist dat er een vaat doek of een stofzuiger in zijn huis was, die gaat verdwijnen. De vrouw mag in deze twintigste eeuw de buitenwereld hebben ont dekt; de man heeft zijn thuis einde lijk eens in ware gestalte leren ken nen. Ik heb altijd het idee, dat de vrije zaterdag dat gedaan heeft. Hoeveel huismoeders hebben toen die maat schappelijke verandering in de lucht hing, niet geroepen, dat die man op zaterdagochtend in huis een ramp zou zijn? De drukste dag van de week! En nu... Zaterdagochtend is mannenoch- tend in heel veel winkels. Mannen met lijstjes en een rimpel boven de neus, wanneer het artikel van dat lijstje er niet is en ze een beslissing moeten nemen. Erepalm Mannen met wilde koopdrift als ze lekkere blikjes zien. Mannen met hun vrouwen, samen uitkienend wat wel en wat niet kan lijden. Op de Damesbeurs was het grap pige, dat veel mannen de soep, de zoute knabbels en de yogurthap met aandacht keurden, terwijl de vrou wen in absolute aandacht de doe- het-zelf schilderdemonstratie volg den. Een hele avond heb ik rondge zworven. Geen stand overgeslagen. Me laten besproeien met vele par fums... salmaniakdrop over een slok frisdrank genomen, wat beter anders om had kunnen gebeuren, maar de route was nu eenmaal zo. En tenslotte met loden voeten weggewandeld. Met diepe bewondering voor al die schenkende, scheppende en pratende dames en heren standhouders. En met een tikkeltje spijt, dat ik geen erepalm mocht uitreiken. Die was dan gegaan naar het meisje met de schoenen.... Het meisje, ergens op een klein podium van een stand, dat daar steeds weer haar slanke voetjes toonde in een ander omhulsel. Links laten kijken, rechts, voor, achter— Een stapje vooruit, een achteruit, een rondje draaien.... Dan floep achter een gordijn en nauwelijks een paar seconden later weer op het podium- Een one-woman show zonder woorden met een ongelooflijke flair en energie gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9