Zonder EEG mist Engeland de boot Wilson probeert eenheid te redden Europeanen op congres Britse Labourpartij Vorster: kranten in Zuid-Afrika gingen te ver Rechter hecht waarde aan Gehlens visie op Bormann Socialistisch kabinet in Denemarken Ky: Tliieu vervalste verkiezing 605e Staatsloterij 1971 7 DONDERDAG 7 OKTOBER 1971 ^OORSTANDERS van toetreding van Engeland tot de EEG hebben het op pt congres van de Britse Labour Partij iandag moeilijk gehad. Oud-minister in financiën Roy Jenkins, de meest ge- rofileerde woordvoerder van de voor tanders van toetreding, kwam niet aan het oord. Jenkins, die tevens vice-voorzitter is au de Labour Partij, heeft zijn politieke toekomst op het spel gezet door te weige ren de draai van 180 graden van zijn partij mee te maken. Voorstanders van het EEG- lidmaatschap, die het woord kregen, moes ten het nu met vier man in getal opnemen tegen achttien fervente tegenstanders van toetreding. Het bestuur van de partij had de be zwaren tegen de EEG bovendien uitvoerig op schrift gesteld in het witboek „Geen Lord George Brown Roy Jenkins toetreding op de voorwaarden van de Tories". In dit document was gedetail leerd, en overgoten met statistieken, een opsomming gemaakt van alle mogelijke bezwaren. De voorstanders van de EEG in de Labour Partij konden hun geestdrift voor Europa minder gemakkelijk staven met aanwezig feitenmateriaal. Zij moesten zich bedienen van prognoses en moeilijk be wijsbare theorieën, die een gemakkelijk doelwit vormden voor een merendeels be vooroordeeld publiek op het congres. Dit nam niet weg dat in de slotfase van de regering Wilson nog een witboek over het EEG-lidmaatschap is gepubliceerd waarin de cijfers zo waren gerangschikt dat voor- en nadelen van toetreding ongeveer tegen elkaar opwogen. Nu blijkt de Labour- leiding het „tegen" zwaarder te laten wegen dan het „voor". <Van een onzer redacteuren) Op het Labour-congres heeft vooral de inmiddels tot lord ver heven oud-minister George Brown, zich tegen de snelle omwenteling van zijn partij gekeerd. In een felle aanval zei Lord George-Brown dat iedereen naar willekeur cijfers kan opdienen om alles te be wijzen wat hij maar wil. Veel van wat ik tijdens het debat heb ge hoord werd twee tot drié jaar geleden gekraakt toen de Labour Partij in de regering zat en ten zeerste het EEG-lidmaatschap aan- beveelde, aldus Brown. In zijn toespraak verklaarde Geor- e Brown dat vele argumenten, die er tafel zijn gebracht, er van uitgaan jat de toestand in de wereld blijft oals die nu is. Volgens Brown zal ingeland, de EEG en de gehele we reld over tien jaar gezonder zijn als Engeland toetreedt tot de EEG. „We moeten erkennen dat wellicht niets van wat hier wordt gezegd de leslissing van vandaag (de anti-EEG- resolutie) kan aantasten. Maar laten tenminste proberen toekomstig (iderschap aan te bieden. Een geïntegreerd West-Europa is absoluut noodzakelijk". ïoodzaak Volgens Brown bestaat deze nood- uak voor de toekomstige economi sche behoeften van Engeland. „Groei, werkgelegenheid voor onze mensen in dit technologische tijdvak vergen een veel grotere binnenlandse markt dan ons land nu kan bieden". Voor de menselijke en sociale voor uitgang moet de Westeuropese ge meenschap worden uitgebreid, ook omdat Europa dan een grotere rol tan spelen in de wereld, aldus Brown. iHij wees er bovendien op dat ie Britse socialistische beweging zich al isoleren van ontwikkelingen bij astergroeperingen op het Europese «teland, zo vervolgde hij. toy Jenkins Roy Jenkins, die tijdens het con gres niet over de EEG-kwestie sprak had zich afgelopen zondag reeds pro- toetredmg uitgelaten. Üp een bijeen komst verklaarde Jenkins, dat Enge- and volgens hem in 1973 lid van de >EG zal zijn. „Ik wil dat er de nauw te samenwerking komt tussen West europese socialisten". .Ik wil dat de Britse Labour Partij en andere socialistische partijen nieu we kracht geven aan een links leider schap in Europa. En ik wil dat dit volledig op gang is gebracht tijdens de kritieke overgangsfase". tieke reden voor toetreding is het feit, dat het vermogen van de natie om een effectieve rol te spelen in het bepalen van zijn eigen toekomst er door wordt vergroot. Want voorwen den dat je een souvereiniteit uit oefent die niet langer effectief is, be tekent in feite dat je de nationale vrijheid niet bewaart, maar beperkt. Wankele last Vandaag betekent het voor bijna ieder land en zeker voor iedere twee- de- of derderangs mogendheid dat het proberen exclusief te voorzien in de eigen defensie dat hèt afhankelijk wordt van de nukken van buurlanden om aan te vallen of te verdedigen naar wellust. Of het betekent dat een wankele (en wellicht ondbeltreffende) last wordt aanvaard die op zijn beurt de vrijheid beperkt om andere dingen te doen. zoals het verhogen van de le vensstandaard van de bevolking. Daarbij komt nog dat als je op economisch terrein wordt uitgescha keld uit de belangrijkste groepen die het economische klimaat in de wereld bepalen, dit nog niet betekent dat je wordt gevrijwaard van de invloed van dat klimaat. PRETORIA (Reuter, UPI, AP) Premier John Vorster van Zuid-Afrika heeft gisteren de kranten in zijn land verweten 'zeer onverantwoordelijk' te hebben gehandeld door met vette koppen te berichten, dat Zuidafrikaanse veiligheidstroepen Zambia zijn bin nengetrokken. Paradox Je zult er maar al te zeer door heen en weer geslagen worden en je verliest louter aan invloed om dat klimaat te bepalen en je hebt minder kracht om de ruwheid ervan te weerstaan. Want voor elke middelgrote mo gendheid is vandaag de wil om sou vereiniteit te bundelen een wezenlij ke allereerste vereiste om invloed tg kunnen uitoefenen en paradoxaal ge noeg betekent dit in werkelijkheid nationale vrijheid." Geen auto kon meer voor- of ach teruit op de Boulevard des Italiens tijdens de tweede dag van de metro staking. Velen waren per auto naar het werk gegaan en daar zijn de Pa- rijse straten niet op berekend WASHINGTON (AP, UPI) Het Witte Huis in Washington heeft giste ren met nadruk ontkend, dat presi dent Nixons adviseur Henry Kissin ger naar Peking gaat om de kwestie van China's lidmaatschap van de VN te regelen. Ronald Ziegler, de perschef van het Witte Huis, zei gisteren, dat Kissinger alleen maar de details van het bezoek van de president aan China zal be spreken. Gesmoord „Als de geest van de Europese sa menwerking wordt gesmoord in de gelederen van de Labour Partij is het mogelijk dat een gezamenlijk leider schap minstens gedurende een aantal tomende jaren achterwege blijft. Dit iijkt mij een kwestie die veel belang rijker is dan de vraag of we wel of niet in staat zijn een marginale ver betering in de toetredingsvoorwaar den op korte termijn te bewerkstelli gen". „Het is mijn doel de toekomstige mogelijkheden en de invloed van de Britse Labour Partij te verbeteren", aldus Jenkins. Zelfbeschikking Het is volgens Jenkins een fictie te denken dat Engeland zijn zelfbe schikkingsmacht bewaart door buiten de Europese Gemeenschap te blijven. In een toespraak voor Newyorkse bankiers vatte de nu door partijgeno ten in het nauw gedreven oud-mi nister zijn opvattingen daarover eind vorig jaar samen. Hij zei toen: „De voornaamste poli- BRIGHTON (UPI, AP, Reuter) Om een dreigende breuk in de Britse Labourpartij te voorkomen, zou partijleider Harold Wilson be reid zijn een compromis te sluiten met de partijleden die voor toe treding van Engeland tot de EEG zijn. Zij zouden op 28 oktober in het Lagerhuis met de regering mee mogen stemmen, maar zouden dan moeten beloven, dat zij daarna tegen alle regeringsvoorstellen zullen stemmen die de toetreding tot in details moeten regelen. Tussen de vijftig en zeventig La gerhuisleden van Labour zijn voor toetreding. Zij zullen zich niet door de partijleiding laten dwingen tegen te stemmen, zo wordt algemeen aan genomen. Het lijkt echter ook niet waarschijnlijk dat zij bereid zullen zijn op 28 oktober voor te stemmen om dan later de uitwerking van het toetredingsbesluit te saboteren. De vice-voorzitter van de Labour Partij. Roy Jenkins, die de leider is van de voorstanders van de EEG, heeft gireren op het partijcongres een rede gehouden waarin hij met geen woord repte over de kwestie van Engelands toetreding. Jenkins pleitte voor een nieuwe vakbeweging. De socialisten moesten de volgende verkiezingen ingaan met een geloof waardig anti-inflatieprogramma. Een prijscontrole zou daarin een belang rijke rol moeten spelen, maar er zou ook over de lonen gepraat moeten worden. De partij en de vakbeweging zouden ernstig moeten gaan praten over samenwerking op gevoelige ge bieden, zoals de inkomenspolitiek. Het congres heeft gisteren een po- gramma aanvaard om, in geval dat Labour weer aan de macht komt, de scheepswerven te nationaliseren. Ver der besloot het congres dat een toe komstige Labourregering de prijsstij gingen zou bestrijden en op nationale schaal de herscholing zou organiseren van arbeidskrachten om een eind te maken aan de ergste werkloosheid sinds dertig jaar in Engeland. Zowel de Zuidafrikaanse journalis ten als hun buitenlandse collega's hadden dinsdag uit Vorsters rede op een partijvergadering in Transvaal opgemaakt, dat Zuidafrikaanse troe pen guerillastrijders achtervolgden tot over de grens met Zambia. Dat zou gebeurd zijn, nadat een Zuidafrikaanse politieman was ge dood en vier gewond toen zij in de Caprivistrook in Zuidwest- Afrika op een mijn reden. Vorster zei gisteren, dat hij niet ge zegd had dat de troepen al de grens overschreden hadden. Vorster heeft Zambia inderdaad niet met name ge noemd, maar uit alles wat hij zei viel op te maken, dat hij dit land bedoel de. Tegenover het dagblad Die Trans valer, dat zeer regeringsgezind is en dat ook bericht had dat de troepen Zambia waren binnengetrokken, zei de premier gisteren, dat de manier waarop de kranten in Zuid-Afrika de kwestie verslagen hadden „zeer ernst tig" was. „Zuid-Afrika heeft waarschijnlijk op* dit moment te maken met de meest delicate situatie van de laatste twee of drie decennia", aldus Vorster. Hij waarschuwde de Zuidafrikaan se kranten met meer verantwoorde lijkheid de berichtgeving te verzor gen over de „terroristen". „Oplage, sensatie en voorpaginaverhalen moe ten niet hoger aangeslagen worden dan de belangen van Zuid- Afrika. Ik heb hier vaak over gesproken en heb zelfs bedreigingen geuit in de hoop dat de pers daar nota van zou nemen. Wij houden er niet van dras tische maatregelen te nemen als de zaak recht gezet kan worden door een vriendelijke benadering. Maar als de zaken zo doorgaan zal het bloed op het hoofd van de pers zelf neerko men", merkte Vorster op. Vorster zei dinsdag ondermeer: „Geen land kan toestaan dat door communisten getrainde terroristen zijn grondgebied schenden en dat zijn burgers op zo'n laffe manier gedood worden, zonder dat ze gestraft wor den.-" Verder zei de premier dat een land dat zijn grondgebied beschikbaar stelde voor dit soort agressie de ge volgen ook moest dragen. Hij her haalde toen dat hij ongeveer een jaar geleden al in deze geest gewaar schuwd had. Daarom was hij nu tot actie overgegaan. Zambia heeft het recht de hulp van zijn vrienden in te roepen om de Zuidafrikaanse agressie af te slaan, zo schreef gisteren de Zambia Daily Mail. Onder de kop „uw gevaarlijkste actie tot dusver, meneer Vorster" maakt 't blad melding van Vorsters mededeling, dat hij troepen opdracht had gegeven de guerillastrijders tot over de grens te achtervolgen. Volgens het blad heeft Vorster eerst geprobeerd de Zambiaanse re gering ten val te brengen door onder mijning en gaat hij nu misschien over tot het gebruik van geweld. „We moeten meneer Vorster aan het ver stand brengen dat, hoewel hij Mala wi, Lesotho en Rhodesië al heeft ge koloniseerd, dat hij niet de kans zal krijgen nog meer Afrikaanse landen die nog enig zelfrespect hebben ge houden te koloniseren, aldus de Zam bia Mail. Dialoog In Joegoslavië zijn grootsccheepse legeroefeningen aan de gang. President Tito rechtsen generaal Viktor Boebanj, chef van de generale staf, arrive ren bij een waarnemingspost om de manoeuvres te volgen. BONN (AP) De bewering van Reinhard Gehlen, de voor malige chef van de Westduitse inlichtingendienst, dat Martin Bormann een spion was die voor de Sowjet-Unie werkte, kan men niet maar zonder meer naast zich neerleggen. Dit is het oordeel van een Duitse rechter van on- jderzoek aan het hof van de staat Hessen te Frankfurt, Horst von Glasenapp. Von Glasenapp heeft jarenlang ma- teriaal onderzocht in verband met de k.'verdwijning van Bormann, de voor naamste man in' Nazi-Duitsland na Adolf Hitler. „Ik hecht veel waarde aan de me dedelingen van Gehlen", aldus von Glasenapp. „Als iemand van zijn for maat zo overtuigd is van de juistheid van zijn inlichtingen en aan het on derzoeken ervan zo veel tijd besteedt dan kan men dit niet negeren". De rechter zei dit in een vraagge sprek met het geïllustreerde blad Quick. Gehlen was Hitler's chef van de militaire inlichtingendienst aan het oostelijk front. Na de oorlog werd hij hoofd van de Westduitse Federale inlichtingendienst. Twee jaar geleden ging hij met pensioen. De memoires van de spionnenjager verschijnen thans in afleveringen in Westduitse bladen en tijdschriften. In de geschriften van Gehlen staat, dat Bormann als plaatsvervangend 'Reichsleiter' na de oorlog naar de Sowjetunie was ontkomen, en daar ook gestorven was. Von Glasenapp scheen de theorie van Gehlen eerst te wantrouwen, maar hij veranderde van mening nadat Gehlen op 22 sep tember jongstleden door hem was ge hoord. TWEE BRONNEN Gehlen, aldus de rechter in het vraaggesprek, baseert zijn onthulling op mededelingen uit twee bronnen, die onafhankelijk van elkaar waren en die beiden meldden, gezien te heb ben dat Bormann contact had met zeer hoge Sowjet-functionarissen. Eén der woordvoerders had tot Gehlen gezegd, dat men kon horen zeggen, dat Bormann voor de Russen „een soort van adviseur inzake Duitsland" was geworden. Rechter von Glasenapp zei geen verdere bijzonderheden meer te kun nen geven. Hij was ervan overtuigd, dat de onthullingen van Gehlen geen 'stunt' waren ter stimulering van de verkoop van zijn boek. KOPENHAGEN (Reuter, UPI. AP) Koning Frederik van De nemarken heeft de leider van de sociaal-democraten, Jens Otto Krag, gevraagd een nieuw kabi net te vormen. Zijn partij is als grootste politieke groepering te voorschijn gekomen uit de ver kiezingen van 21 september, die overigens geen duidelijke beslis sing hebben gebracht. Krag zal ontmoetingen hebben met de verschillende partijleiders. Deze zijn echter niet meer dan een forma liteit, omdat de socialistische ex-pre- rme'r van plan is, een minderheidska binet te vormen, dat in het parlement op 89 van de 179 zetels kan rekenen, 72 van de sociaal-democratische par tij en 17 van de afgesplitste socialisti sche volkspartij. De drie partijen, die in de afgelopen jaren aan het bewind waien, beschikken samen over 88 ze tels. De aanwijzing van Krag volgde op het bekend worden van de uitslag van de verkiezingen op de bij Dene marken behorende Far Oër-eilanden. Fén van beide zetels is bij de socia listen terecht gekomen; de andere wordt bezet door een 'neutrale' afge vaardigde, die zich niet wil mengen in de Deense partijpolitiek. Van de heide Groenlandse afgevaardigden heelt er één zijn standpunt nog steeds niet bepaald. Mogelijk zal hij Krag gaan steunen. 6 oktober 1971 derde klasse prijzen van f 25,zijn gevallen op nummers eindigende op f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: f 100,zijn gevallen op nummers eindigende op f 200,zijn gevallen op nummers eindigende op f 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: f 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op f 2.000,zijn gevallen op nummers eindigende op 4 81 75 12 49 27 695 956 571 8991 Een prijs van f 5.000,is gevallen op het nummer: f 5.000,is gevallen op het nummer: f 5.000,is gevallen op het nummer: f 5.000,is gevallen op het nummer: f 5.000,— is gevallen op het nummer. 071460 017075* 074566 015515 064505 De prijs van f 10.000,is gevallen op het nummer: f 25.000,is gevallen op het nummer: f 50.000,is gevallen op het nummer: f 100.000,is gevallen op het nummer: 050832 097476 018586 061381* Een extra prijs van f 250.000,is gevallen In de serie R op het nummer: 024194* en een troostprijs van f 4.000,op nummer van elk van de andere series. 024194* Een extra prijs van f 500.000,is gevallen in de serie E op het nummer: 098142 en een troostprijs van f 5.000,op het nummer van elk van de andere series. 098142 Let wel: op dit nummer fs tevens een lagere prijs gevallen. In politieke en diplomatieke krin gen in Zuid-Afrika was men het er gisteren over eens dat premier Vor ster zijn troepen in ieder geval op dracht heeft gegeven de guerillastrij ders tot over de grens te achtervol gen. De regering in Pretoria zou niet zo gelukkig zijn met de sensationele be richtgeving omdat daardoor de „poli tiek van de dialoog" met de Afri kaanse landen in gevaar kan komen. O SAIGON (AP, UPI, AFP) Vice-president Ngoejen Cao Ky van Zuid-Vietnam heeft gisteren verklaard, dat de presidentsver kiezingen van afgelopen zondag 'openlijk vervalst' zijn door pre sident Thieu. Vier van zijn aan hangers hebben bij het Hoogge rechtshof officieel gevraagd de verkiezingen ongeldig te verkla ren. Ky liet verder weten dat hij er niet over denkt om in ballingschap te gaan leven. Hij was bereid om zijn leven te geven in de strijd. Op I no vember begint de nieuwe ambtsperio de van president Thieu en Ky zal dan van het politieke toneel moeten ver dwijnen. In Saigon vraagt men zich echter af of Ky zich zo gemakkelijk naar het tweede plan zal laten ver dringen. Het Cambodjaanse leger heeft de lijken gevonden van vijf journalisten die sinds april en mei vorig jaar wor den vermist. Nadere bijzonderheden ontbreken, maar vermoed wordt dat het hier gaat om drie verslaggevers van de Amerikaanse omroepmaat- schappij NBC: de Amerikaan Welles Hangen, de Fransman Roger Cone en de Japanner Waku: en twee van CBS: de Japanners Ishil en Saikai. Drie Amerikaanse helikopterpilo ten, die op 1 juli 1969 met boordwa- pens tien Zuidvietnamese burgers hebben gedood en vijftien verwond, zijn er gisteren met een berisping af gekomen. Dit meldt het tijdschrift de New Yorker in een artikel, geschre ven door Seymour Hersh, die vorig jaar een Pulitzerprijs kreeg voor zijn publikatie over de moordpartij in Som My. Volgens Hersh hebben de drie vlie gers te horen gekregen dat de be risping ongedaan zal worden gemaakt als hun verder optreden dat recht vaardigt. Hun handelen was niet als een oorlogsmisdaad, maar sis een overtreding van de voorschriften be schouwd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7