Wie wordt er schietschijf hier nu tot gemaakt C Gaan studenten- dominees te ver? Geef vrouw volwaardig plaats in R.K. kerk Synodale boodschap inzake verzoening Uw probleem is het onze Prof. Velema antwoordt dr. Buskes Aantal predikanten: „vrijbuiting" Onbillijk Aanpak inflatie COMMENTAREN Openbaring Puzzelhoek Een woord voor vandaag Gezwegen Verzoek aan bisschoppensynode: Het kan nog harder... BEROEPINGSWERK Het weer in Europa h Aanslag oj» leven Arafaü le Raad van Europ vraagt meer hul voor O.-Pakistai Vraag: Een afdak van mijn buur man staat voor 2V» meter op mijn grond, wat gebleken is toen ik het door de landmeetkundige dienst heb laten opmeten. Dit heeft me honder den guldens gekost. Dit afdak staat er al tientallen jaren, maar er is aan de buurman geen verklaring van verja ring afgegeven. Hoeveel zijn de kos ten van een kort geding om te voor komen, dat de buurman er nu een r.ieuw afdak bouwt? Antwoord: Naar we vrezen is de zaak al verjaard. Een kort geding kan ongeveer ƒ600 kosten en zal mis schien weinig helpen, omdat er toch over het eigendomsrecht moet worden beslist. Vraag: Mijn haard heeft een geel koperen kap, die gedoopt is in rood koper. Nu is er waarschijnlijk warm water op gemorst, zodat er vlekken cp zijn ontstaan, die er niet uit te halen zijn. De fabriek, waar de haard vandaan kwam. is over de kop. Weet u iemand, die de haard weer kan op knappen. Antwoord: Klaarblijkelijk is de roodkoperen laag aangetast, zodat u die niet meer kan opknappen. Om de kap de roodkoperen kleur terug te geven, zal heel veel geld kosten, want daarbij komen allerlei werkzaamhe den te pas, waarbij electrolyse de Iratste is. Het enige wat u doen kan, is de geelkoperen ondergrond weer terug te geven, door poetsen met staaiwol of proberen of met heet wa ter de rest er ook af gaat Bijkwasten met een of ander verfje lijkt ons niet de juiste methode, want waarschijn lijk gaat dat bladderen en stinken als u de haard aansteekt. Door prof. dr. W. H. VELEMA Een goede recensie moet aan twee voorwaarden voldoen. Zij moet een overzicht geven van wat de auteur van het besproken boek wilde zeggen. Zij moet ook een oordeel geven over diens betoog. Het eerste heeft dr. Buskes nagelaten. Hij begint met te spreken over mijn methode. Hij verzwijgt waarin die methode bestaat. De lezer wordt niets gewaar van mijn analyse van Kuiterts theologie. Dr. Buskes informeert de lezer wel over de uitgangspunten van mijn kritiek. De lezer moet wel denken dat ik met deze kritiek be gonnen ben. Het tegendeel is waar. Ik heb eerst geluisterd naar wat Kuitert zegt. De voetnoten wijzen de weg, die ik bij mijn naspeu ringen gegaan ben. Dr. Buskes heeft de uitgangspunten van mijn kritiek op Kuitert besproken, maar mijn boek zelf niet. Hij is het met mijn uitgangspunten niet eens. Daarom deugt het boek niet. In alle bescheidenheid wil ik er op wijzen, dat er tot heden geen studie mij bekend is, waarin het geheel van Kuiterts theologie zo zorgvuldig is geanalyseerd. De samenhang tussen zijn proefschrift en zijn latere publi- katies is nergens ter sprake gebracht als in mijn boek. Omdat dr. Buskes over mijn analy se niets zegt, vindt ik de bespreking onzakelijk. Ik geef van dat onzakelij ke ook een voorbeeld uit zijn betoog. Met behulp van mijn methode acht hij het mogelijk om een aantal theo logen „aangepaste theologie" te ver wijten. Mijn methode zou reeds in Van een onzer verslaggevers LUNTEREN Gaan studen ten-dominees te ver in hun sa menwerking met andere kerken? Lappen ze de in de gereformeer de kerken geldende regels voor het oecumenisch verkeer aan hun laars en zijn ze aan het vrijbui- teren? Verscheidene leden van de gereformeerde synode, zo bleek dinsdag, denken er zo over en zij vinden ook dat daar wat aan gedaan dient te worden. •Om te beginnen zou men de stu- d -ntenpredikanten meer moeten be trekken bij het werk van de „gewo ne" gemeente. Integreer ze in de ar beid van de plaatseljike kerk, stelde ds. A. C. van Nood uit Velsen voor. Ds. P. van Til uit Middelburg ging nog verder: beroep alleen een studen- tenc'iominee als vaststaat dat hij ook KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. ingeschakeld wordt in het werk van de plaatselijke kerk, ried hij aan. Ds. D. H. Borgers uit Soest wilde onder meer uitspreken dat gezien de eerder genoemde synodale regels „het houder van gemeenschappelijke d ensten met rooms-katholieken on juist is en dat met betrekking tot de remonstrantse broederschap en de doopsgezinde sociëteit niet gesproken kan worden van de nodige overeen stemming in het geloof in de Here Jezus Christus". TEGENSTEMMEN Er waren ook tegenstemmen: oud- studentendominee J. Hessels Mulder uit Amsterdam verwierp het woord vrijbuiterij. Wij zoeken en tasten, zei hij, en daarbij zal wel eens een regel overschreden worden, maar: de mens is er niet voor de sabbat! Prof dr. C. Augustijn zei over het voorstel van ds. Borgers dat de be staande regels gelden voor gerefor meerde kerken in hun relaties tot an dere kerken en gemeenten, maar dat studentengemeenten zoals wij die kenner geen gereformeerde kerken zijn. Ds J L. van Apeldoorn uit Bilt- hoven zag de studenten gemeente als een proef polder waar je wat moet durven laten gaan. Besluiten over de hier vermelde amendementen en voorstellen zijn nog niet genomen. Eerst gaat een sy nodale commissie zich met de deputa- ten voor het studentenwerk daarover buigen. We moeten nog melden dat de sy node besloten heeft een studiedepu- toatschap in te stellen voor het vraagstuk van de abortus provocatus en dat deze studie zo mogelijk in in- tn kerkelijk verband zal gebeuren. 1911 iemand er toe gebracht hebben Kuyper vrijzinnig te noemen. Nu wil het geval dat ik mijn proef schrift aan Kuyper gewijd heb, ter wijl ik ook een boek over Van Ruler heb geschreven, wiens naam Buskes in deze rij eveneens noemt Met mijn methode kom ik ten aanzien van Kuyper en Van Ruler tot andere con clusies dan ten aanzien van Kuitert Het lijkt mij niet mogelijk dat Bus kes ten aanzien van Noordmans of van Ruler of Gunning een dergelijk boek schrijft. Waarom kan het ten aanzien van Kuitert dan wel? Omdat Kuitert in zijn hermeneutiek de aanpassing van het begin af aan heeft ingebouwd. Zij vloeit voort uit zijn leer over God. Dat heeft geen van de genoemde theologen zo gedaan. Ik dring mijn methode niet aan Kuitert op. Deze hermeneutiek is Kuiterts eigen keuze, vanaf zijn proefschrift in 1962. Ik heb de ontwikkeling van deze hermeneu tische methode in Kuiterts theologie geschetst Dat had Dr. Buskes zijn lezers moeten laten zien, wilde hij aan mijn boek recht doen. Ik kritiseer Kuitert wel vanuit mijn vooronderstellingen, ik heb hem niet van daaruit geïnter preteerd. Meende dr. Buskes dat zulks wel het geval is geweest, dan had hij daarop in moeten gaan. Dan zouden niet allereerst mijn vooron derstellingen, maar de theologie van Kuitert zelf in diskussie gekomen zijn. Ik meen dat zowel Kuitert als ik daarop recht hebben. Het gesprek over de manier, waarop de bestrij ding van de inflatie moet worden aangepakt, be gint een serieus karakter te krijgen. Over het beginsel de inflatiespiraal terug drukken is iedereen het eens. Dat is duidelijk. Maar over de manier waarop lopen de meningen uiteen. Het begint zo langzamerhand zelfs een beetje op een spraakverwarring te lijken. Zoals altijd is het: zoveel hoofden, zoveel zinnen. Daarom is er nog geen reden om te wanhopen. In de op gang gekomen discussies zitten bemoedi gende perspectieven. De drie vakcentrales hebben weliswaar niet gelijkluidende plannen gelanceerd, maar dat behoeft coördinatie niet uit te sluiten. Ook van de zijde der werkgeversverbonden zijn positieve reacties gekomen. Laatstelijk nog van het Ned. Chr. Werkgeversverbond, dat zich construc tief wil opstellen tegenover plannen om tot ombui ging van de loonkostenstijging te komen, oproept tot zuinigheid bij de prijsstijgingen en tot beper king van de incidentele loonstijgingen (o.m. geen zwart loon meer betalen). Individuele anderen, zoals bv. prof. dr. A. Heertje zeggen dat er. concreet ergens een begin moet worden gemaakt. Hij zoekt dat begin bij de ambtenarensalarissen (bevriezing boven een be paalde grens). Wat dat betreft, heeft het kabinet al een goed voorbeeld gegeven: de ministerssalaris sen zullen alleen de prijsstijging volgen. De suggestie van prof. Heertje is natuurlijk ge makkelijk geopperd. Maar de uitwerking is minder eenvoudig als gevolg van o.m. de progressie in de belastingheffing. Er wordt veel weggeroomd in de hogere salarisklassen. En er is in de ambtenaren- sector ook nog het concurrentie-element met het vrije bedrijf. Zal er van matiging iets terecht komen, dan zal er sprake moeten zijn van een rede lijk akkoord tussen overheid en bedrijfsleven. Het moeilijke punt blijft, dat nu al groepen zich direct negatief uitlaten, zodra er maar met één vinger naar hen gewezen wordt. Daar zit een ge vaar in, nl. dat daardoor weer gesloten stellingen worden geformeerd, waar niemand doorheen kan breken. Waar het thans om gaat, is, dat de algemene bereidheid tot het indrukken van de inflatiespiraal omgezet wordt in een concreet beleid dat naar alle kanten zo rechtvaardig mogelijk werkt. Dezerzijds is in het verleden herhaaldelijk aan gedrongen op een nationale aanpak. Dat veronder stelt eensgezindheid tussen overheid en bedrijfs leven over de in de naaste toekomst te voeren in komenspolitiek over de gehele linie, waarbij ook gebruik wordt gemaakt van de bereidheid tot ma tiging bij groepen die bv. niet te vangen zijn via collectieve arbeidsovereenkomsten. Op de vergadering van de CBAT (de Christelijke Bond van werknemers in de Agrarische bedrijfs-' takken en de Tabaksverwerkende industrie) heeft de voorzitter, de heer A. IJska, de sombere uit spraak gedaan dat het centraal overleg op het punt van de lonen wel zal breken en dat we daarna weer doorgaan met de loon- en prijsspiraal. Als dat werkelijk gaat gebeuren, zou dit weinig minder dan een ramp zijn. Dan gaan we namelijk als gevolg van hopeloos groepsegoïsme met z'n allen volledig de mist in op het gebied van het terugdrukken van de inflatiespiraal. Het gaat er om dat er in 1972 een eerste aanzet gemaakt wordt met het ombuigen van de jaarlijks stijgende trend. Uitlatingen van politieke en vak bewegingsleiders laten er geen twijfel over be staan dat het mogelijk is in 1972 zeker een paar procenten onder de prognose te blijven van het Centraal Planbureau (13 procent loonstijging, 7 procent prijsstijging). Dit alleen al zou de finan cieringsproblemen van de overheid in belangrijke mate verlichten. Bij de algemene bereidheid tot matiging en zelf discipline moet het mogelijk zijn een oplossing te vinden. Van onze kant blijven we daarom hopen op een goed lopend overleg met concrete resulta ten. Omdat het gaat om een zaak van groot na tionaal gewicht dient het gezond verstand te zege vieren. Dr. Buskes is bepaald onbillijk je gens mij. Hij zegt: Velema „stelt aan Kuitert telkens vragen dié ik ook aan Kuitert zou willen stellen en komt met bezwaren die ik deel". Mijn vra gen staan in een bepaald kader en krijgen daardoor een bepaald karak ter, dat de vragen van,j3uskes niet hebben. Wij stellen dus dezelfde vragen („telkens") en hebben dezelfde be zwaren. Ik mag die niet stellen, om dat mijn vooronderstellingen niet deugen. Dr. Buskes kent zichzelf het recht wel toe, omdat ze uit zijn pen anders klinken. Dit noem ik meten met twee maten. Bovendien had bil lijkheidshalve toch wel vermeld mo gen worden welke vragen en welke bezwaren hij dan met mij deelt. Dr. Buskes heeft op geen enkele bladzijde kunnen ontdekken dat de zaak waar het Kuitert en Buskes om gaat. bij mij een zaak van studie en gebed is. Hij neemt mij dat geluk kig niet kwalijk. Mijn bijbel- en Godsvoorstelling maken dat mij on mogelijk. Ik zal in een krantenartikel niet over mijn gebedsleven schrijven, al durft Buskes dit er wel in te be trekken. Wat mijn studie betreft ver wijs ik naar mijn publikaties van de laatste jaren. Men vindt achter in Wij geven hierbij prof. dr. W. H. Velema gelegenheid, in te gaan op het zaterdag jl. gepubli ceerde artikel: „Kuitert, schiet schijf of gesprekspartner" van dr. J. J. Buskes, waarin het boekje „Aangepaste theologie" van prof. Velema besproken werd. „Mens in Gods Wereld" (Amsterdam 1971) een overzicht. Wie van mijn pu blikaties kennis neemt, zal moeilijk kunnen ontkennen dat ik midden in de vragen van vandaag wil theologi seren, ook al zou men het niet eens zijn met de richting waarin ik de antwoorden zoek. Ik zou Kuitert als schietschijf ge bruikt hebben. Wie mijn boek leest komt daar deze zin tegen: „Ik acht hem een van de weinige moderne theologen, buiten de engere kring van exegeten, die zich intensief moeite geeft om de Schrift te verstaan en haar betekenis voor vandaag te schetsen Het feit van zijn zorg om het verstaan van de Schrift willen we benadrukken. Zijn theologie is zonder die zorg niet te verstaan" (14). Deze zin zou niet geschreven zijn. als ik Kuitert werkeWjk als schietschijf had willen gebruiken. Ik heb deze toon door heel mijn boek heen bewaard. Ik heb zelfs geschreven dat Van Nif- trik hem iets in de schoenen schuift wat hij zo niet zegt (144). De lezer van de bespreking moet wel de indruk hebben, dat ik keer op keer Kuitert vrijzinnig noem. Ik heb letterlijk geschreven: „Nu Kuitert zo over Pasen geschreven heeft, aarzel ik niet te zeggen, dat hij aan vrijzin nige opvattingen over Pasen in de christelijke kerk een legitieme plaats toekent. Het is geen vreugde dat te konstateren" (83). Bij de samenvatting spreek ik op blz. 133 nog een keer over vrijzinnige visies op de opstanding. Ik heb die meningen letterlijk uit het artikel ge citeerd. Voorzover ik weet heeft Kui tert dit artikel nooit herroepen. Daar om acht ik mij tot de konklusie, die ik hierboven letterlijk weergaf, ge rechtigd. Verder heb ik in mijn boek over vrijzinnigheid van Kuitert met geen woord geschreven. Daarom is het onjuist als dr. Buskes mijn be doeling omschrijft met: „Kuitert moet en zal vrijzinnig zijn." En dan de kern van de kwestie: de Godsopenbaring. Dr. Buskes getuigt van zijn geloof in een zich steeds openbarende God. Ik ?ou de openba ring in het verleden hebben opgeslo ten. Ook ik geloof dat God Zich nog steeds openbaart en dat Hij Zich openbaren zal. De vraag is of dit ge beurt buiten het geschreven Woord om. Of houdt God Zich daarbij aan Zijrf geschreven Woord? In het eerste geval kunnen bijvoorbeeld maat schappelijke veranderingen bron van Godsopenbaring zijn. Zo wordt het tegenwoordig ook gesteld. Dan open baart God Zich niet alleen in en door de Schrift, maar ook door de voort gaande geschiedenis. Onze geschiede nis wordt dan openbaringsgeschiede nis. Dan hebben we naast de Schrift nog een andere bron, niet die van de traditie van de kerk, maar die van de toekomst van Gods heilshandelen Het bezwaar, dat de Reformatie al tijd heeft gehad tegen de traditiebe schouwing van de rooms-katholieke kerk. wordt hier opgegeven. Naast de Schrift komt dan niet de traditie, maar de toekomst en het heden, als bron van openbaring. Hiertegen zeg ik hartgrondig neen. Gods openbaring in het heden gaat Invul-puzzel 1. wetboek, 2. vroeger, 3. desgelijks, 4. Australische struisvogel. Oplossing vorige puzzel 1. kam, 2. ark, 3. tra. 4. aas, 5. nok, 6. ode. 7. lor, 8. sijs, a ver. 10. bel. 11. por. KRAANDRIJVER niet buiten de Schrift om. Ik geloof ook dat Gods openbaring altijd nieuw is. Maar ik geloof niet aan nieuwe openbaring, als aanvulling op die door de Heilige Sehrift. Als ik zeg: God is meer dan Zijn openbaring, spreek ik niet kwantita tief over de openbaring. Zoals God Zich te kennen geeft, zo is HijT Maar Hij is God en als zodanig is Hij an ders, meer dan wij zijn. Wij kunnen Hem niet kennen zoals Hij Zichzelf kent, in zijn meer zijn. Wij kunnen Hem wel kennen, zoals Hij Zich openbaart. Dat is ons genoeg. Ik breng geen scheiding aan tussen we zen en openbaring van God, als ik die twee niet laat samenvallen. Ik wijs op de betrouwbaarheid van Gods openbaring. Dat wil zeggen: wij ken nen Hem echt In zijn openbaring kennen wij Hem Zelf. Dat doet niets af aan het feit, dat God niettemin meer is. „Mijn wegen zijn hoger dan uw wegen en mijn gedachten hoger dan uw gedachten" (Jesaja 55:9). Ik construeer hier geen Godsidee. Ik probeer onder woorden te brengen dat God God is, en tegelijk dat Hij Zich betrouwbaar openbaart. Het zou niet juist zijn te zeggen: De Schepper is de Bondgenoot-God. Het moet precies andersom gezegd worden. Ik wil hierbij, zoals ik ook in mijn boek deed, herinneren aan de publikaties van de Groninger oudtes tamenticus A. S. van der Woude. Hij bracht terecht bezwaar in tegen de volgorde, die dr. Buskes voorstaat. Weest niet bezorgd, zegt OtrislttsHij vindt die waarschim zó belangrijk, dat Hij haar driemaal herhaalt in één perico (Mattheüs 6:25-35). Het is 'geen goede raad, maar een opdracl Wat luisteren wij vaak slecht, want er is geen mens die zich een gegeven ogenblik geen zorgen maakt. Misschien maken ons nu minder zorgen over wat we eten zullen en waarmee ons kleden zullen dan vroeger. Maar nu maken we ons ané zorgen, over de toekomst, over onze kinderen, en als de huid economische situatie zich doorzet, zullen velen zich zorgen go, maken over hun baan. Is dat iiiet volop menselijk? Neen, maar het is wel natuurt Het hoort bij deze wereld, bij dit leven. Maar menselijk is niet, want de mens is geschapen door God, heeft een opdrcn gekregen van God. Deze wereld is van God. En in Christus z wij mensen heel in het bijzonder van God, zozeer zelfs dat kinderen Gods worden genoemd. Echt mens zijn, betekent sta op de plaats waar God ons gesteld heeft, in de opdracht dié 1 ons gegeven heeft. Maar dan aanvaardt Hij ook de .verahtwa delijkheid voor ons. Weiezen vandaag: Psalm 126. Dr. Buskes schrijft dat hij het een voordeel vindt dat hij mijn boek. en niet het theologisch werk van Kuitert behoeft te bespreken. Hij wil niet ge annexeerd worden door de verontrus ten noch door de Kuitert-supporters. Ik kan me indenken dat hij graag boven dat dilemma uit wil. Toch is deze inzet voor een bespreking van miin boek onjuist. Wie een boek bespreekt, dat over de theologie van Kuitert handelt, kan er niet onderuit over Kuiterts theolo gie zelf wat te zeggen. Dr. Buskes wilde dat niet. Hij kon dat zwijgen over Kuitert alleen bereiken door niet de inhoud ivan mijn boek, maar de uitgangspunten van mijn kritiek on der vuur te nemen. Hij maakt daar mee mij tot schietschijf en treedt met mijn bock niet serieus in diskussie. Veel lezers zullen aan het eind van zijn artikel de indruk overgehouden hebben, die ook de mijne was: Kui tert kan zich nauwelijks een betere supporter gewenst hebben. RAAMSDONKSVEER Bij controle door de rijkspolitie bij het viaduct in de Maasroute na bij Raamsdonksveer bleken velen zich weinig aan de voorgeschre ven snelheid van 70 kilometer te houden. In vijf dagen tijds wer den 260 automobilisten aangehou den die het verbod negeerden. De laagste snelheid 85 km. en de hoogste 140 km. per uur. AMSTERDAM "Vanuit Neder land is gisteren het dringende ver zoek aan de bisschoppensynode te Rome gedaan om de vrouw een vol waardige plaats in de R.K. kerk toe te kennen. Ook wordt een studie gevraagd over de voorwaarden tot priester wijding van de vrouw. De werkgroep „Samenwerking man en vrouw in de kerk" van de Willi- brordvereniging èn De Horstink vraagt inwilliging van de volgende punten: Vorming van vrouwen tot actieve medeverantwoordelijkheid en vol ledige deelname in het leven van de kerk op basis van gelijk berechtiging. Opleiding en aanstelling van be kwame vrouwen, voor alle beleids- en bestuursorganen in de kerk. Bevordering van theologiestudies voor de vrouw met gelijke moge lijkheden in alle onderwijstaken in de theologie. Herziening van talrijke liturgische teksten en kerkrechtelijke canons die de vrouw discrimineren. Toelating van vrouwelijke diakens. Bestudering van concrete voor waarden voor een priesterwijding van de vrouw, waartegen geen bij belse of dogmatische argumenten bestaan. In een toelichting wordt gezegd, dat het streven naar verandering van de plaats van de vrouw in de kerk (Van een onzer verslaggevers) LUNTEREN De gerefor meerde synode heeft in besloten zitting de volgende Verklaring opgesteld: De generale synode van de Gereformeerde Kerken (Dordrecht 1971-1972), in Lunte- ren bijeen, voelt zich gedrongen een woord te doen uitgaan be treffende het centrale leerstuk van de verzoening. Toetsing van nieuwe gedachten ten aanzien van de verzoening zoals die opgekomen en gepubliceerd zijn, vindt plaats in de daartoe geëigende weg van wetenschappelijke bezinning en kerkelijke behandeling. De vereis te zorgvuldigheid vraagt de nodige rust en tijd. De synode doet een be roep op de kerken in vertrouwen het resultaat af te wachten van deze toetsing bij het licht der Heilige Schrift. Intussen betekent dit uiteraard niet dat zo lang bovengenoemde toetsing nog niet is afgesloten, er onzekerheid zou moeten bestaan ten aanzien van de belijdenis en de pre diking van de kerk aangaande de verzoening met God in de plaatsbe- kledendp kracht van het lijden en sterven van Christus onze Heer. De synode weet zich daarin één met het geen de kerk aller eeuwen heeft be leden dat Christus voor onze zonden is gestorven naar de Schrift. En zij verstaat daaronder niets an ders dan hetgeen ook in de belijdenis geschriften der Gereformeerde Ker ken is gevat, namelijk dat God in Zijn oneindige goedheid Zijn Zoon heeft gezonden tot een verzoening van onze zonden, op Hem ons aller ongerechtigheid deed neerkomen, en Hem, die geen zonde gekend heeft voor ons tot zonde heeft gemaakt op dat wij zouden worden gerechtigheid Gods in Hem en opdat wij door Hem tot God bekeerd een nieuw leven zouden leiden- Daarom looft en prijst de kerk haar Heer als het hei lig Lam van God dat de zonde der wereld wegneemt. De synode bedoelt in deze verkla ring met nadruk datgene aan te wij zen en te bevestigen wat bij alle voortgaande bezinning aangaande de belijdenis der verzoening in de kerk steeds is beleden en o.a. in het klas sieke avondmaalsformulier terecht de enige grond en het fundament der zaligheid wordt genoemd.' NED. HERV. KERK Beroepen: te Nijkerk: Pb. Kroes te Waalwijk. Bedankt: voor Delfshaven: Hasselt, Oudekerk a.d. IJssel en Veen: W. van Gorsel te Oude-Tonge. GEREF. KERKEN Beroepen: te Brielle: H. Bade te Surrey, tijdelijk te Doorn, die be dankte voor Axel. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Schildwolde: J. Geer- sink te Rouveen. Bedankt: voor Vlaardingen: A. N. Hendriks te Delft. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen: naar Terwolde: H. Ligtenberg te Genemuiden, die be dankte voor Amsterdam en Drachten. Bedankt: voor Benthuizen: P. Hon- koop te Kampen. BAPT. GEMEENTEN Beroepen: te Stadskanaal-N.: J. H. Hofman, kand. te Stadskanaal. pas reëel en doelmatig kan zijn, v 2 neer men in het oog houdt hoe r feitelijke plaats van de vrouw b diepste samenhangt met de autorit) d structuur van het ambt en de kjOol merken van een patriarchale m d schappijvorm, die elders in de mi d schappij verdwijnen, maar in de i n nog voortleven. P d (Vervolg van pag d Volgens haar zou Rogers de Ei g tenaren hebben aangemoedigd par „onbuigzame standpunt" te han< d ven. ic Mevrouw Meïr zei, dat Israël a permanent bestand eist om een eii t< aan de gevechten te maken. Egy a heeft echter aangedrongen op een stand van beperkte duur. v Minister Rogers, zo gaat mev]m\ Meïr verder, heeft in zijn rede get t dat een bestand voor een korte; g riode niet doeltreffend is, maari d het toch wel nuttig is te verklaren e een belofte om zich aan een bes van onbeperkte duur te houden, nagekomen kan worden binnen kader van een tijdelijke regeling. Dit, aldus mevrouw Meïr, verh de kans op een tijdelijke regeling en kan door de Egyptenaren woi opgevat als een aanmoediging oi volharden in hun koppig verzet t< een bestand van onbeperkte duur. Premier Meïr legde er de na< op dat de Egyptenaren het recht hun soldaten opeisen om het S kanaal over te steken nadat de Is lische troepen zich terug hebben trokken. Zij meent dat de opmer - gen van minister Rogers de valse bij de Egyptische leiders kunnen v ken dat Israël misschien akkoord gaan met de oversteek van het S kanaal door Egyptische troepen. A hiertegen, aldus mevrouw Meïr, Israël fel gekant. BELGRADO Uit Belgrado w gemeld, dat Jasser Arafat, de le van Al Fatah een aanslag op zijn ven heeft overleefd, die gepleegd zijn door teleurgestelde leden deze Palestijnse verzetsbeweging, zou gebeurd zijn in de Syrische Car at Deraa, dicht bij de Jorda grens. Uitstel van het vertrek om t nische redenen voorkwam het ongelukken van een Jordqanse C veile, die van het vliegveld van roet naar Amman moest vertrek Vlak voordat een koffer in het to werd geladen ontplofte een tijdige die er klaarblijkelijk door Palest commando's in was gesmokkeld. Het valies was eigendom van Jordaanse regeringsfunctionaris, deden zich geen persoonlijke lukken voor en er werd geen sc! aangericht. li: STRAATSBURG (ANP) Dc semblee van de Raad van Eu lar heeft een beroep op dc zevei rafi aangesloten regeringen gedaan, hulp voor de Oostpakistaanse vl jde telingen te vergroten. Van de n rso maal 400 miljoen dollar die vol gen de Indiase regering het komfU, teg weer max. min. neer temp. temp. slag gist. gist. Amsterdam onbew. 15 0 Brussel onbew. 15 6 0 Frankfort onbew. 15 0 Genève onbew. 13 0 Innsbruck 1. bew. -0 O Kopenhagen h. bew. 13 10 0 Londen mist 18 0 Luxemburg onbew. 14 1 0 Madrid zw. bew. 24 15 17 Majorca L- bew. 23 15 0 München 1. bew. 12 0 Nice 1: bew. 20 10 0 Parijs onbew. 22 8 0 Rome onbew. 22 8 0 Wenen onbew. -1 0 Zürlch mist 12 0 J|Lö B, halfjaar nodig zijn, heeft de 1 erk commissaris voor de vluchtelinge: „Hi nu toe slechts 200 miljoen ontval dai Aanvankelijk had de Assem e het ministerscomité ook willen vr! »r aan te dringen op een onpartijdig derzoek naar beschuldigingen tel grootscheepse terreur tegen de Sgi gerbevolking; op het bijeenro Kr van de in december gekozen Nati age le vergadering of het houden van volksstemming onder internatio toezicht; en te protesteren tegel berechting van Sjeik Moedji Rachman. Op voorstel van de politieke missie die vreesde dat het opne van dergelijke duidelijk poli! verlangens afbreuk zou kunnen aan het verzoek de humanitaire te vergroten, werden deze pasi geschrapt. tt

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2