RIAD: AKTIE TEGEN ISRAEL r i Geld toch voor Oost- Bengalen SJLNQ qbILÜ Belgische kelner roofde Vermeer Golda Meir: Rogers maakte fout Egypte ziet rede ils aanmoediging Zuidafrikanen weigeren hier openbare discussie 2 moderne theeglazen Het Kwartet Nederlandse oppositie ontbreekt Precies half drie abon-a Gepolariseerd Zambia vraagt om spoedzitting Veiligheidsraad Klachten- lawine bij Rijnmond (ritaJ Westenwind Nieuwe leidse Courant Donderdag 7 oktober 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Kjfdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur NEW YORK, Jeruzalem (Reuter, UPI, AP) De Egyptische mi jster van buitenlandse zaken Mahmoud Riad heeft in een rede in de Jgemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York een p zichzelf staande interimregeling voor het Suezkanaal verworpen, oorts pleitte hij voor een krachtige internationale actie tegen Israël, at in strijd met de grondprincipes van het Handvest van de Verenig- e Naties zou handelen door te weigeren de bezette Arabische ge- ieden te ontruimen. Riad beschuldigde de Verenigde aten ervan enerzijds steun toe te gen voor vredespogingen in het dden-Oosten, maar anderzijds door gaan met de bewapening van Is- ël, welk land hij beschuldigde van n 'categorische verwerping van vre- in het Midden-Oosten'. Over het jongste uit zes punten be- ande vredesprogram van de Ame- aanse minister van buitenlandse ken. William Rogers, zei Riad, dat ropening van het Suezkanaal als terimregeling koren op de molen n Israël zou zijn. Twee fasen De minister vroeg de vergadering aanvaarding van het plan van esident Anwar Sadat van Egypte treffende een Israëlische terugtocht twee fasen en het opstellen van een dschema voor het bereiken van een edesregeling. Als Israël wil beloven, zich van Egyptisch grondgebied terug te trek ken op de oude Palestijnse grens, is Riad bereid 'vandaag al besprekingen te beginnen met dr. Gunnar Jarring, de VN-bemiddelaar, over uitvoering van de vredesvoorstellen. Het viel op, dat Riad niet reageerde op de rede van zijn Israëlische collega Abba Eban in dezelfde vergadering, waarin deze voorstelde onder auspi ciën van de Verenigde Naties een in terim regeling uit te werken of onder leiding van dr. Jarring naar een be vredigende regeling te zoeken. Pre mier Golda Meir van Israël verklaar de, er niet aan te denken in te stem men met de terugkeer van Egyp tische troepen naar de oostelijke oever van het Suezkanaal. als onderdeel van een regeling ter heropening van het kanaal. Premier Meïr heeft in een officiële verklaring haar teleurstelling uitge sproken over de rede van de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, William Rogers op de vergade ring van de Verenigde Naties. Met de voorstellen, die hij maandag heeft in gediend heeft hij een „ernstige fout" gemaakt voor een regeling van het conflict in het Midden-Oosten, meent mevrouw Meïr. Zie verder pagina 2. an onze parlementsredactie DEN HAAG Drie Zuidafrikaanse parlementsleden die een bezoek aan ons land brengen hebben Etermiddag in Den Haag geweigerd in bet openbaar inet Nederlandse Kamerleden van ge- ichteu te wisselen. Toen daarna op het laatste moment besloten werd dat bet gesprek niét in !t publiek zou plaats vinden, weigerden leden van de oppositiepartijen PvdA, D'66, PPR en PSP. laraan deel te nemen. Slechts negen Nederlandse Kamerleden (van wie twee voortijdig weg moes n) hebben nu het gesprek met de Zuidafrikanen bijgewoond. Reeds tevoren hadden PvdA. D'66, |P en PPR laten weten dat zij aan tl openbaar gesprek met de drie (idafrikanen de voorKtur gaven, n tot die openbaarheid te komen is eerst een stemming nodig, die p half uur voor de bijeenkomst ge- tuden zou worden. Tegen die gang van zaken tekende j Zuidafrikaanse ambassadeur in in Haag, T. J. Endeman, protest aan een brief, die gericht was aan mr. Berkhouwer, voorzitter van de omissie voor buitenlandse zaken t de Tweede Kamer. De ambassadeur vroeg voor half ie telefonisch bericht of de verga ring openbaar zou zijn Zou dit wel t geval zijn, dan zouden de drie Zuidafrikaanse parlementsleden mét komen. Met deze brief op tafel en onder de pressie van de tijd moesten de 18 aanwezige Nederlandse Kamerleden (er waren er 36 uitgenodigd) tot een beslissing komen. Het bleek dat de stemming staakten (9 voor en 9 tégen, de regeringspartijen en de SGP von den de beslotenheid acceptabel, waar bij aangetekend moet worden dat DS'70 ontbrak). Mr. Berkhouwer, die de bijeen komst zou voorzitten, besloot daarop dat het gesprek niet in het publiek (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken Ik geef op als ™1 nieuweabonnee: naim: - beualt: O per kwartul par maand Alsbeloningvoormijnaktiviteit I Iontvangik2theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze I ikrant veertiendagengratis. Mijn naam jpjMt»: .^j gevoerd zou worden. Precies om half drie (de door de ambassadeur ge noemde uiterste tijd) ging er een te lefoontje naar de ambassade, waarna de drie Zuidafrikaanse bezoekers als nog op het Binnenhof verschenen. Zij werden er door een groepje betogers met „Sieg Heil"-geroep ontvangen. De tot de oppositiepartijen beho rende Nederlandse Kamerleden ver trokken. Dr. Bas de Gaay Fortman (PPR) had zijn toespraak op papier gezet en dat is de Zuidafrikaners overhandigd. Zonder dat hij het gele zen had antwoordde een van de drie: „Hierop geven wij geen antwoord." Tégen het houden van een open baar gesprek met de Zuidafrikanen hadden gestemd de heren P. J. S. de Jong (KVP), ir. P. A. M. Cornelissen (KVP), A. M. de Boo (CHU), J van Eisen (KVP), Van Amelsfoort (KVP), J. N. Scholten (ARP), C. F. Kleister- lee (KVP) en H. van Rossum (SGP). Na de bewogen commissievergade ring zei dr. De Gaay Fortman het zeer te betreuren dat juist om deze kwestie de meningen zo zijn gepolari seerd. „Ontzettend jammer dat de re geringspartijen zich zo opgesteld heb ben", zei hij. In de verklaring die hij aan de Zuidafrikanen overhandigde (in het Engels én in het Zuidafrikaans ge steld) zei hij het te betreuren dat de ontmoeting tussen de afgevaardigde van de wereldraad van kerken en de Raad van Suidafrikaanse kerke niet is doorgegaan. (voor vervolg zie pag. 9) NEW YORK (AP) Zambia heeft gisteren om een spoedzitting van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties verzocht om de klacht in be handeling te nemen dat Zuidafri kaanse troepen dit land van het na burige Zuid-West-Afrika uit zijn bin nengedrongen. De voorzitter van de Veiligheids raad, de Nicaraguaanse ambassadeur Guillermo Sevilla-Sacasa, is overleg met de andere leden van de raad be gonnen over de vraag om de spoedzit ting morgen te houden. Premier John Vorster heeft gister avond verklaard dat de Zuidafrikaan se politiemannen, die Afrikaanse guerrillastrijders achtervolgen, zich nog in het gebied van Caprivi in Zuid-West-Afrika bevinden. Volgens de laatste berichten volg den zij daar het spoor van degenen, die verantwoordelijk zouden zijn voor twee incidenten waarbij door het ontploffen van landmijnen een Zuid afrikaanse politieman werd gedood en vier van zijn metgezellen werden f^wond. Gisteren was het feest in Gouds waard. Want ondanks het drukke programma van prinses Beatrix en prins Claus zij brengen een drie daags bezoek aan de provincie Zuid holland kon er een ongedwongen intermezzo af in Goudswaard. Prin ses Beatrix was opgetogen over de poffertjeslunch en stak haar enthou siasme over deze delicatesse niet on der stoelen of banken. Op de foto de Prinses gezellig bijeen met de plattelandsjongeren. ROTTERDAM De Meld- en regelkamer van Rijnmond wordt sinds woensdagmorgen weer over stroomd met klachten. Vanmorgen om acht uur was de stand 1400 klach ten gerekend vanaf woensdag acht uur. De klachten variëren van een lijkenlucht, spruitjeslucht, bloem - koollucht, olielucht tot kattepislucht. De stroom klachten, die voor een deel terug te voeren zijn op het riviertje De Roode Vaart in Brabant, werden opgevangen door vier lijnen. De klachtenstroom kwam aan het begin van de avond goed los, waar door de ene lijn die aanvankelijk beschikbaar was, uitgebreid moest worden met drie nieuwe lijnen waar over de meldkamer sinds kort be schikt. Ook vanmorgen zette het klachten- patroon door. Het eerste „werkuur" van de regelkamer leverde 60 klach ten op, volgens Rijnmond is dit iets rustiger dan voorheen. WASHINGTON President Nixon zal om half een vannacht, Nederland se tijd, in een rede voor radio en televisie bekend maken, welke maat regelen hij zal nemen, als midden volgende maand de 90 dagenperiode afloopt, waarin lonen en prijzen zijn „bevroren". Waarnemers geloven niet, dat Nixon belangrijke mededelingen zal doen over de internationale aspecten var zijn economisch programma, hoe wel het misschien terloops ter sprake Jcan komen. Elk tijdperk heeft duizenden helden die in geen enkel geschie denisboek staan vermeld. nTTO WEISS U bent te iaat, mama, en ik kreeg DEN BILT Hei hogedruk- gebied, dat gisteren bóven Duits land lag, werd vanmorgen boven Oostenrijk aangetroffen. Een de- pressiegebied nabij IJsland ver plaatste zich naar het noorden van Noorwegen, waarbij de lucht- drukverschillen in het Noordzee gebied groter werden. In een westelijke stroming trekt over de Britse eilanden een koufront naar het oosten. Morgen zal dit front dicht bij het noorden van het land komen, maar verwacht wordt, dat het weinig activiteit zal vertonen. Het eerder genoem de hogedrukgebied zal zich mor gen in het Alpengebied bevinden en het zal voor het weer bij ons de bepalende factor zijn. Zon en ui aan 8 oktober: zon op 6.51, onder 18.03; maan op 19.43, onder 12.43; 11 okt .L.K Hoog water Hoog water, 8 oktober: Rotter dam le getij 7.00 2e getij 19.11; Scheveningen 5.13 - 17.35; Vlis- singen 4.00 - 16.16; Haringvliet a d. Zeezijde 5.50 - 18.10. EINDHOVEN De benzinepomp houder uit Kuringen (België) die de aanhouding van „Tijl uit Limburg" mogelijk maakte, heeft besloten de helft van de in het vooruitzicht ge stelde beloning te bestemmen voor hulp aan de Oosfpakistaanse vluch telingen. „Wat leuk", reageerde gisteravond mevrouw Van Schendel, echtgenote van de directeur van het Rijksmu seum, dr. A. F. E. van Schendel, bij afivezigheid ran haar man die in al lerijl naar Brussel vertrokken was, „dan krijgt Tijl toch nog wat iiij wilde". De andere helft van het tipgeld afhankelijk !ran de toestand van de „Vermeer", maar zeker enkele hon derdduizenden guldens groot,' ver deelt de pompstationhouder onder zijn twee pompbedienden en z'n vrouw. De pompstationhouder ver- lelde dit gisteravond voor de gewes telijke radio-omroep Hasselt. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden de enige matras- met de juiste celbalans Van een verslaggever BRUSSEL Met de arresta tie van de 21-jarige Mario R. uit Tongeren (België) is een eind gekomen aan de speurtocht naar het gestolen schilderij van Ver meer „De Liefdesbrief". Het ze- ventiende-eeuwse meesterwerk, afkomstig uit het Rijksmuseum in Amsterdam, is teruggevon den in een restaurant in Zolder bij Hasselt. Verdachte werkte hier als kelner. Hij had het schilderij, dat op 24 september was gestolen uit het Paleis van Schone Kunsten in Brussel, ver stopt in een kussensloop onder de matras van zijn bed. De dief, die zich „Tijl van Lim burg" noemde, werd bij toeval ont dekt, toen hij tegen één uur woens dagmiddag op een licht motorrijwiel stilhield bij een benzinestation in Kuringen. Hier belde hij met de Vlaamse televisie. De houder van het pompstation hoorde dit gesprek van Tijl en ging, terwijl zijn vrouw de politie belde, hem op de motor fiets achterna, terwijl een kennis hem met de auto volgde. Tussen koeien Toen Tijl merkte, dat hij werd achtervolgd, sprong hij van zijn mo torfiets en verdween door de wei landen. Hij verstopte zich in een stal van de Herkenrode Abdij, waar hij door de rijkswacht werd aangehou den. De politie vond hem overigens pas na enig zoeken, want hij had zich onder de mest tussen twee koeien verscholen. De eigenaar van de benzinepomp zag het stro bewegen, schopte erte gen en voelde, dat hij tegen iemand aan trapte. Kort na zijn arrestatie vertelde R.i waar hij het schilderij had verborgen. De man is geen be kende van de politie. Zoals bekend, eiste Tijl van Lim burg een losprijs van 14,5 miljoen gulden (200 miljoen Belgische frank) voor het schilderij ten bate van de Oostpakistaanse vluchtelingen. In een geheim interview met een ver slaggever van het dagblad le Soir had hij verklaard dat hij het schil derij niet tot meerdere glorie van zichzelf had gestolen en dat hij to taal geen belangstelling had voor het potentiële kapitaal in zijn bezit, maar dat hij slechts de honger en Dr. A. F. E. van Schendel (tweede van links), directeur van het Rijks museum in Amsterdam, bekyjkt de beschadigd teruggevonden "Liefdes brief'. Naast hem directeur Char les van Lerberghe, directeur van het Brusselse Paleis van Schone Kunstenwaar het doek in bruik leen hing. ellende onder de Bengaalse vluchte lingen wilde bestrijden.- Dinsdag had hij gedreigd, dat als niet 's avonds voor de televisie een contract zoü worden getoond voor de storting van het geld op rekening van een liefdadige instelling, hij het schilderij in het buitenland zou ver kopen. Bovendien voegde hij eraan toe ook de 39 andere werken van Vermeer te zullen stelen. Het con tract moest worden getekend door de Engelse verzekeringsmaatschap pij, waar het voor 200 miljoen frank is verzekerd. Dr. A. F. E. van Schendel, direc teur van het Rijksmuseum in Am sterdam, verklaarde gisteravond, na dat hij het schilderij had gezien, dat van de rechterzijde van het doek een groot stuk was afgescheurd. Aan beide kanten zijn er trouwens stuk jes af. Gelukkig is in het midden, het vitale gedeelte van het schilde rij, niets beschadigd. Ik heb er goede hoop op,, dat het kan worden geres taureerd, aldus de heer Van Schen del. Eerder op de avond vertelde de heer L. Kuiper van het restauratie atelier van het rijksmuseum, dat als „De Liefdesbrief' behoorlijk is be handeld en er niet teveel stukjes af zijn, het doek goed kan worden ge restaureerd. De restauratie zal ech ter wel tenminste een half jaar ver gen. Mark Durwael, de 18-jarige zoon van het Soetewey-restaurant, waar R. als kelner werkte, zei, dat deze bezeten was van Pakistan. Iedere keer, als het werk wat minder vlot te. begon hij te praten over het droevige lot van de Bengaalse vluchtelingen. Hij was netjes, hoffe lijk en werkte goed. De laatste da gen was hij wat nerveus c-n liep hij met een vreemde glimlach op zijn gezicht rond, aldus Durwael.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1