Jan Jeuring stapt uit de anonimiteit 3850 167- 389.- 299.- 439.- 155.- ZodraerVendomatic op staat, wordt zelfs het b este gasfornuis nögeen beetje beter. En eenheel stuk voordeliger. Ziekenhuis is niet op tijd klaar Actie hartpatiënten voor hartkliniek Militaire wet in Spanje scherper Gemakkelijke zege RZ op Bona Stars Ruim 88.000 huizen meer Russische Joden mogen zich in VS vestigen DEBUUT VAN VENNEKER EN HULSHOF 14»'* ft 'ft I VROOM DREESMANN nieuwe leidse courant DONDERDAG 7 OKTOBER 1971 ZEIST Een jaar of vijf geleden werd de toen nog volslagen onbekende Jan Jeuring (23) geselecteerd voor Jong Oranje, dat onder supervisie stond van Georg Kessler. Een dag later bereikte hem in Enschede een persoonlijke brief, waarin hem werd bericht te zijn afgevoerd wegens „een gebrek aan technische vaardigheid". Sinds gisteren verbazen voetbalkenners zich erover, dat Jeuring geen deel uitmaakt van de basisopstelling van het Nederlands elftal, dat aanstaande zondag in het Feijenoord-stadion tegen Oost-Duits- land speelt. Bondscoach Frantisek Fadrhonc beloofde wel „Jan Jeuring is een spitsspeler, van wie het Nederlands elftal in de toekomst nog heel wat plezier kan beleven. Een speler met zo'n karakter speelt zichzelf in Oranje". Jan Jeuring hééft karakter. Want om aan de top te komen, nadat hij aanvankelijk gekwalificeerd werd als een voetballer „met een gebrekkige techniek", daarvoor is heel wat nodig geweest. In de ruim vijf seizoenen die Jan Jeuring bij FC Twente heeft vol- gemaakt, deed hij zich kennen als een speler, die zich volkomen onder geschikt kan maken aan het geheel. Met een voor een topvoetballer on voorstelbare bescheidenheid en ijver heeft hij stap voor stap de weg naar de nationale elite afgelegd. Nooit is Jan Jeuring iets te veel. Hij luistert perfect naar de dwingende stem van zijn veeleisende trainer, Kees Rijvers. Op alle plaatsen is hij inzetbaar. Moet hij een tegenstander konse- kwent schaduwen, dan doet Jan Jeu ring dat. Moet hij in de spits spelen om doelpunten te maken, dan doet hij dat (vorig seizoen scoorde hij 17 maal!) Zonder mopperen, zonder poes pas. Een ideale profvoetballer. „Soms zegt mijn vrouw wel eens: je loopt altijd maar voor anderen te voetballen. Denk toch 's aan jezelf. Maar daar heb ik geen last van. Ik ben bereid me voor anderen op te offeren. Ik heb er de kracht voor en ik wil eigenlijk oök niks anders." Voor de buitenwacht is Jeuring eerder een naamloze. Hij dringt zich nooit op aan de publiciteitsmedia, zijn stijl is eerder bonkig dan soepel. Maar hij gaat .voordurend door en laat zich door niemand intimideren. „Zoals Theo Laseroms speelt, daar heb ik bewondering voor. Hij deelt uit, maar incasseert ook net zo ge makkelijk. 'Niet aldoor praten, daar hou ik wek, van. Als je loopt te pra ten, zie je 'in het veld trouwens wei nig meer. Met uitzondering dan mis schien van Wim Hanegem." Buiten het veld oogt Jeuring wel licht als een bescheiden provinciaal, maar als voetballer is hij voor de duivel nog niet bang. Juist die moed Kees Manders wil zendtijd De voormalige nachtclub-eigenaar Kees Manders uit Zandvoort heeft de minister van CRM gevraagd hem een zendmachtiging te verlenen voor het 1 verzorgen van radio-programma's op zuiver commerciële basis. iHet is zijn bedoeling twintig uur zendtijd per etmaal te vullen met voornamelijk Nederlands repertoire. Mendel's is bereid om van de winst 25 procent af te staan aan een door de overheid aan te wijzen instantie. Hij wil ook een minimum winstuitke ring van een miljoen gulden garande ren. De Italiaan Franco Bltossi heeft de cop- pa Agostinl op zijn naam gebracht. In de eindsprint was hij sterker dan zijn mede vluchters Willy van Geest (B) en roger Pingeon (Fr). Joop Zoetemelk werd 28ste. Deze wedstrijd gold als laatste voorberei ding voor de zaterdag te houden Honde van Lombardije. Een profwedstrijd in het Belgische Zele werd gewonnen door de Belg Staf van roosbroeek. Hij klopte in de eindspurt z'n ploegmakker Frans Verbeeek met klein verschil. De Nederlanner Richard Buckacki werd derde, Gerben Karstens zesde. Harrie van Leeuwen negende en Jos van Beers tiende. en bereidheid als buffer voor anderen te fungeren, hebben Jeuring in de ogen van trainers en spelers tot een bijzonder bruikbare voetballer ge kwalificeerd. Johan Cruijff vertelt: „Fadrhonc vroeg aan Keizer en mij op een gege ven ogenblik wat wij van Jeuring vonden. Nou, dat zagen wij wel zit ten..." De lofuitingen van een inter nationaal zo ervaren duo vormen voor Jeuring het bewijs, dat hij op de goede weg is: „Tot nu toe is het altijd zo geweest dat insiders mij wel waardeerden, maar dat het publiek niet altijd zag wat je doet. Als je door voortdurend te bewegen gaten trekt voor anderen, dan ziet het publiek alleen die ande ren. Voor veel spitsen werkt dat rem mend: ik zelf heb er nooit last van gehad." Die psychische hardheid komt Jeu ring als profvoetballer (in de overige uurtjes studeert hij voor program meur bij de Nederlandse Midden- standsbank van Enschede) uitstekend van pas. Een voorbeeld: „Omdat ik als spits zo veel werk moest verzetten had ik vaak op de beslissende mo menten geen kracht genoeg om een actie af te ronden. Rijvers, met wie ik heel goed kan opschieten, zag dat wel. Daarom zou Achterberg dit sei zoen in de spits dat zware werk op knappen en ik zou erachter spelen, om meer doelpunten te kunnen ma ken. Dat met Achterberg lukte niet zo goed als we wel hadden verwacht en toen moest-ik weer de spits in. Dat heb ik natuurlijk meteen weer ge daan, maar ik heb tot nu toe door de bank genomen .minder goed gespeeld dan vorig seizoen. Hoewel: het komt weer terug.... In het beste seizoen, dat de FC Twente ooit maakte (68-69) kon Dick van Dijk zoveel doelpunten maken en Theo Pahlplatz zo schitteren, omdat Jan Jeuring er als een onzichtbare krachtpatser het voorbereidende werk liep te doen. Later moest Rijvers de onderschatte Jeuring weer terug naar de verdediging halen en prompt stagneerde de produktie van Van Dijk en viel Pahlplatz weg. Dick van Dijk, nu toch weer verkozen boven Jeuring; „Je zou Jeuring en mij te genpolen kunnen noemen. In en bui ten het veld." Waar Van Dijk de flux de bouche van de voetbalvedette heeft, is Jeu ring te bescheiden, waar Van Dijk zich uitgekookt met drie of vier acties in de kijker speelt, zwoegt Jan Jeu ring een volle wedstrijd lang door de anonimiteit. Jeuring: „Ik slaap nu weer met Dick van Dijk op een ka mer. Ik mag hem graag. Bët interes seert me niet, dat ik voor hem moet lopen. Ik sta in het veld om anderen te helpen." Met het wegvallen van FC Twente leken ook de kansen op Oranje voor Enschede's sterspelers gereduceerd. Maar juist afgelopen zondag, tegen PSV, bewees FC* Twente weer terug te komen. Hoewel het kwartet gese lecteerden (doelman Schrijvers, ver dediger Drost, aanvaller Pahlplatz en diens vrind, allrounder Jeuring) al leen een plaatsje op de reservebank is beschoren. Wat Epi Drost tot de opmerking verleidt: „Wij van FC Twente hebben allemaal een stevige leren broek aan." Maar wat Jan Jeuring beweegt UTRECHT De Nederlandse hartpatiëntenvereniging, die on geveer tienduizend leden telt, heeft besloten op 14 oktober over te gaan tot een actie tegen het academisch ziekenhuis in Utrecht. Reden is, dat de voor zitter van het ziekenhuisbestuur, prof. mr. I. A. Diepenhorst, zijn belofte dat de hartkliniek van het ziekenhuis op 1 oktober weer zou draaien, niet is nagekomen. Prof. Diepenhorst deed deze toe zegging op 25 januari van dit jaar, toen een groep leden van de vereni ging de kliniek wilde bezetten. Tenge volge van de moeilijkheden rond prof. J. Wieberdink, die inmiddels ontslag heeft genomen als hoofd van de kli niek, zijn er in het Academisch Zie kenhuis sinds april 1970 al geen open hartoperaties meer uitgevoerd. De vereniging heeft zich intensief bezig gehouden met de affaire-Wie- berdink, onder meer omdat er inder tijd al bijna 70 patiënten op de wacht lijst van de kliniek stonden. In totaal zijn er in Nederland maar negen plaatsen waar dergelijke operaties mogelijk zijn. Enkele duizenden pa tiënten wachten op opname. De voorzitter van de vereniging van hartpatiënten, de heer H. S. Fie- vet, zegt dat hij uit betrouwbare bron heeft vernomen dat het nog wel twee jaar zal duren voor de kliniek in het Utrechtse Academisch Ziekenhuis op nieuw van de grond komt. Zoals ge meld levert de bemanning van de kli niek nogal wat problemen op, ondanks het feit dat men In verschillende lan den (onder meer in Zuid-Afrika) heeft gezocht naar chirurgen. De heer Fievet heeft geen grote verwachtingen van een mogelijke uit breiding van de operatiecapaciteit door de samenwerking van de hart kliniek van het Academisch Zieken huis en het Antoniusziekenhuis in Utrecht, waartoe onlangs is besloten. Over de aard van de actie op 14 ok tober wilde de heer Fievet nog geen nadere mededelingen doen. MADRID (Reuter) In Spanje is de militaire wetgeving verscherpt. De defensiecommissie van het parlement hechtte goedkeuring aan een wetsont werp dat beoogt nieuwe, tegen terro risme gerichte artikelen toe te voegen aan het militaire wetboek, waardoor wegens guerrilla- $n terroristische activUeit (waaronder ontvoeringen) de doodstraf of gevangenisstraffen tot 30 jaar kunnen worden uitgesproken. Dit was vroeger reeds mogelijk als noodmaatregel. De bedoeling van het nieuwe wetsontwerp is de regeling lot een permanente te maken. In juni hechtte het parlement goed keuring aan een wetsontwerp ter verscherping van de bepalingen inza ke de openbare orde. Zo kunnen on middellijk te betalen boetes tot een bedrag van 45.000 gulden, subsidiair gevangenisstraffen tot drie maanden, worden opgelegd aan degenen die kritiek op de regering leveren. tot een bekentenis: „Ik had eigenliji niet eens verwacht, dat ik er dit keer bij was. Maar dat wil niet zeggen, dat ik niet mijn eigen ideeën heb over het Nederlands elftal. Als je vorm in je club niet al te sterk schommelt, vind ik dat je op zijn minst een sei zoen lang tot de selectiegroep moet blijven behoren. Anders krijg je weer zo'n domper. Ikzelf kom daar mis schien wel weer overheen, maar voor andere spelers is dat funest." Over die visie heeft Fadrhonc vrij wel identieke denkbeelden: „Wij moeten af van het Nederlands elftal als een duiventil. Al betekent dat niet, dat we niet als volwassen kerels de situatie steeds moeten bekijken. Wat Jan Jeuring betreft: die jongen moet groeien tot een volwaardig in ternational. Hij heeft dit seizoen een beetje lopen zwemmen, dan weer niet en dan weer wel in de spits, maar hij heeft voldoende capaciteiten. Ik heb bewondering voor hem." Er liggen, zoals ook in het geval- Jeuring weer blijkt, wel méér ver schillen tussen de bondscoach Fadr honc en de bondscoach Kessler. Jeu ring krijgt dit keer géén briefje. MAARTEN DE VOS LEIDEN —Rotterdam Zuid speel de weer met Jan Laarbach (zaterdag gehuwd) in de ploeg tegen Bona Stars, maar ontbrak Hugo Harrewijn nog. Met uitzondering van de begin minuten, toen Jaap Maassen Rotter dam-Zuid-speler Wim Weemhoff ver schalkte, is Rotterdam-Zuid rustig meester over de Leidenaren gebleven. Een onopvallende rol dit moment voor Ruud Harrewijn. De topscorer van de Rotterdammers tot nu toe (97 punten in 4 wedstrijden) had een lan ge werkdag achter de rug. Coach Jan Bruin van Rotterdam-Zuid: „Dit is wel een nadeel van deze door-de- weekse wedstrijden. Nu we toch een dubbel programma hebben, wil ik lie ver in het weekend tweemaal spelen. Je hebt dan wat fittere mensen. Deze wedstrijden (9 in één maand tijd) vragen ook een aanpassing in de trai ning. In plaats van driemaal per week trainen zijn wij nu overgestapt naar tweemaal." Ondanks deze aan passing won Rotterdam-Zuid van Bo- na-Stars 51-79. Een naar en soms irritant spelend Suvikri heeft geen enkele weerstand aan Lions kunnen bieden. Coach Jan Boogaard zei na de wedstrijd zelfs: „Het was zulk negatief basketbal, dat ik er nu gewoon nog chagrijnig van ben." Lions liet de Haagse ploeg dui delijk op afstand, 50-94 door scores van Frans Stipthout 14, Roel Duinstra 10, Roy Leyssner 11 en Willy Carsson 10. De Amerikaan Mike Childerss be wees zijn klasse weer. Evenals zater dag eindigde hij met de fraaie score van 34 punten. Maar ook zijn basket bal kon de wedstrijd niet redden, daarvoor was Suvikri te slecht, daar voor speelde de ploeg te treiterig. Coach Boogaard besloot dan ook: „Zoals ze nu speelden gaan ze er uit, dit is geen basketbal." PSV zal a.s. dinsdagavond een llehtwed- strijd in Eindhoven spelen tegen de selec tie van het Zwitserse nationale elftal, nu reeds zijn er nog slechts staanplaatsen te berkrijgen voor het duel PSV—Real Ma drid, dat inhet kader van de EUFA-cup op 3 november i'n Den Bosch wordt gespeeld. Mevrouw Corrie Vreeken, die haar titel verdedigt bij het Nederlands kampioen schap schaken, heeft gisteren een kostbare zege geboekt. Zij versloeg oud-kampioene Ingrld tuk. DEN (HAAG In de eerste acht maanden van dit jaar zijn, zo blijkt uit definitieve gegevens van het CBS, in ons land 79.415 huizen klaar geko men tegen 70.567 in de periode janua- ri-augusbus vorig jaar. Het aantal be gonnen woningen was eveneens ho ger, namelijk 89.350 tegen 83,323. Van de huizen waarmee in de eer ste acht maanden werd begonnen wa ren 28.860 (27.945) woningwetwonin gen 44.473 (40.507) premiewoningen en 16.017 (14.871) ongesubsidieerde wo ningen. Wat betreft de voltooide wo ningen waren de aantallen resp. 29.077 (28.199), 37.025 (30.480) en 13.313 (11.888). In de maand augustus dit jaar kwamen 11.318 huizen klaar en werd met de bouw van 13.265 begonnen. Ook deze aantallen zijn hoger dan vorig jaar augustus, want toen kwa men er 8.947 huizen gereed en wer den er 12.119 in aanbouw genomen. WASHINGTON (AP) De Verenig de Staten zullen Russische Joden, die toestemming hebben gekregen uit de Sowjetunie te vertrekken, toestaan zich in Amerika te vestigen. De Amerikaanse minister van justi tie, John M. Mitchell, heeft het con gres op de hoogte gebracht van deze afwijking van het gebruikelijke Ame rikaanse immigratiebeleid. De berichten over mishandeling van Joden in Rusland en de weigering van de Russische regering om Joodse staatsburgers te laten emigreren, hebben in het congres geleid tot her haalde verzoeken aan de regering in deze maatregelen te treffen. Tot dusverre had het ministerie van justitie echter steeds gezegd niet bevoegd te zijn om de speciale vluch- telingenregeling van toepassing t» verklaren op de Russische Joden. Jan Jeuring (links) na de centrale training van gistermiddag op het KNVB-sportcentrum in Zeist. Rechts van hem de twee debutanten in het Nederlandse elftal, dat zondag tegen Oost-Duitsland aantreedt: Barry Hulshoff en Hans Venneker. ZEIST (ANP) Hans Venne ker en Barry Hulshoff debuteren in het Nederlands elftal, dat zon dag in het stadion Feijenoord in de voorronden van het Europees kampioenschap uit komt tegen Oost-Duitslund. De opstelling van het Neder lands elftal is: Achter: Venneker (Sparta), Hulshoff (Ajax), Israel (Feijen oord) en Strik (PSV) Midden: Jansen (Feijenoord) en Van Hanegem (Feijenoord) Aan val: Wery (Feijenoord). Van Dijk (Ajax), Cruijff (Ajax) en Keizer (Ajax). Wim van Hanegem zal aan voerder van het Nederlands elftal zijn. De wisselspelers zijn: Schrij vers, Drost, Pahlplatz en Jeuring (allen FC Twente) en Gerrie Mühren (Ajax). De laatste wedstrijd van groep zeven van het toernooi om het Europees kampioenschap tussen Luxemburg en Nederland wordt op woensdag 17 november op het terrein van PSV in Eindhoven gespeeld. Hdewel het een thuis wedstrijd voor Luxemburg was, is de voetbalbond van het Groot hertogdom akkoord gegaan met een voorstel van de KNVB om de ontmoeting in Nederland te hou den. Vendomatic gasfornuis type 7054 Twee grote branders, 1 normale kookbrander, 1 sudderbrander; en een centrale warmhoud/aansteekbrander. Aluminium branderplaatjes, opklapbare zwart geëmailleerde pandrager. Z Z Te vergrendelen kranen en bijgeleverde oplegring voor kleine Z pannen. De frontbrede oven heeft een 8-standontermostaat en een gegarandeerd helder blijvende rnit. Eronder zit een ruime lade voor bak- en braadbenodigdheden. Kema goedgekeurde ovenverlichting. Z Prijs inclusief afdekblad Van alle gasfornuizen zoekt Vroom Dreesmann de beste uit. En bekijkt op welke punten ze nog te verbeteren of aan te passen zijn. Omdat Vroom Dreesmann de konsumentenwensen beter kent dan wie ook. Deze aanpassingen worden geregeld met de fabrikant. En die maakt dan voor Vroom Dreesmann een groot aantal van de betreffende gasfornuizen onder het merk Vendomatic. Het moeten er veel zijn, omdat zo de prijs laag kan blijven. En het merk Vendomatic moet erop staan om de blijvende service en de degelijke garantie van Vroom Dreesmann te benadrukken. Zo zit dat. Vendomatic gasfornuis type 7050 Twee grote branders, 1 normale kookbrander, 1 sudderbrander en een centrale warmhoud/aansteekbrander, alle met aluminium branderplaatjes. Opklapbare zwart geëmailleerde pandrager. Veilig te vergrendelen kranen. Frontbrede oven. Een oplegring voor kleine pannen wordt bijgeleverd. Prijs inclusief afdekblad Vendomatic gasfornuis type 7058 Twee grote branders, 1 normale kookbrander, 1 sudderbrander en een centrale warmhoud/aansteekbrander. Aluminium branderplaatjes en opklapbare zwart geëmailleerde pandrager. Verder geheel als type 7054. Alleen is in de oven een grillbrander ingebouwd en voorts is de oven termo-elektrisch beveiligd, wat tevens het aansteken vergemakkelijkt. Prijs inclusief afdekblad j6É Hl; Vendomatic draaispit Te gebruiken in alle ovens met grillbrander, zoals de oven van I Vendomatic gasfornuis type 7058. Het draaispit bestaat uit een elektrische grillmotor, een spit en een onderstcuningsframe. Met een paar simpele handelingen plaatst u het draaispit in uw oven, Z waarna uw keuken in een ommezien verandert in een culinair I paleisje, waar voortreffelijke gegrilde stukken vlees als vanzelf I bereid worden. Wat dacht u trouwens van een heerlijk mals haantje, een stevige kippebout Dat kunt u allemaal zélf, j dank zij dit unieke Vendomatic braadspit. Twee grote en één normale kookbrander, 1 sudderbrander en 1 centrale warmhoud/aansteekbrander. De branders hebben gemakkebjk schoon te houden aluminium plaatjes. De zwart - geëmailleerde pandrager is opklapbaar en ae kranen zijn veilig* te vergrendelen. Oplegring voor kleine pannen wordt- bijgeleverd. Dit gastoestel is in 2 formaten verkrijgbaar, waardoor bet op vrijwel alle standaardkoelkasten past. I Type 7097 48 x 48 cm Prijs inclusief afdekblad Type 7096 52i x 52i cm Prijs inclusief afdekblad

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11