Dude Westen heeft eerste lag om bestaan gewonnen Groots onthaal in Middelharnis Instituut ruimte- en luchtvaart in zilver Luchtvervuiling Nederlandse primeur krijgt gestalte Tweede nationale luchthaven bij Rotterdam Alleen rijk kan maatregelen nemen tegen milieu vervuiling Met auto insloot Taxi's in Delft rijden weer Zeeland wil regionale wooncentra Bestuur Antwerpen kon houding Hulst niet aanvaarden 5 WOENSDAG 6 OKTOSSR 1971 joor Jan Ladenius stam v. Rij C v., P V.i driam lael Pi Jeffre Vi i en d/v 1; Mii W ugd e d/v Iartii Pet] Drie! C J v.ó Rena e Mo! n Hol n en ROTTERDAM Het Oude Mare esten, de Rotterdamse volks- jk waar opspraak en inspraak chotei taar op gezette tijden een mdje plegen te geven, lijkt de -m ei rste slag om het bestaan op tcevis 'fiten te hebben gewonnen, A ;ze puntenwinst valt op te ^Vai a^eu uat ^lel enthousiasme An aarinee diverse groeperingen °hwiële instanties zieh heb- Ant n geschaard achter een onder- ïelia Mfll r- ;buq ide Westen, dat naar goed aagstedelijk gebruik het Paar- eerenr i plan is gedoopt. Dit facet uit ,t reconstructieplan is het van een modelwo- erzetten n Lu- Fed-jiei Oude Westen deelt de eer van Haas-jg Nederlandse primeur met de A rikaanderwijk en voor een belang en deel lopen deze plannen parallel. Yan t grote verschil is evenwel dat de arink, stemming van de Afrikaanderwijk woonwijk boven elke twijfel ver- Ariefen is- BiJ* het Oude Westen is dit k j paald (nog) niet het geval. l" [wartkijkers en zij niet alleen rnelis agen nog geen anderhalf jaar ge en de arbeiderswijk plaats maken ir kantoren en hoge flats en de iciële instanties namen deze indruk L. weg. En nog steeds is er geen "-1 fspraak over de toekomst van de en hangt de dreiging van een 011 pledige afbraak nog boven de hoof- van de 16.000 bewoners van het ;de Westen. irate- De arbeiderswijk heeft een beslis- reeki ;g echter niet willen afwachten. De daarmee gepaard verpaupering van de wijk de Nieuwe Binnenweg, Wes- Weena en 's-Gravendijkwal door en dreigt zelfs in te geraken. De was er niet in BSiatste plaats de oorzaak van dat steeds sterker ging afzetten woonsituatie, het Oude Westen is een ar- zoals ze in het begin van werden gebouwd. Kleine donkere smalle straten en mogelijk mensen op een zo nogelijk stukje steeds duurder grond. Het woord recreëren nog niet uitgevonden. Met men van de vrije tijd, de de inspraak maar ook de wilde men het woord ook gaan vervoegen, met als gevolg net reconstructieplan. KROTOPRUIMING achtergrond van deze mate- het probleem van de krot- Diegt miming een uiterst interessante Rotterdam telt niet minder dan krotten die in twintig jaar tijds moeten worden, hetgeen op 1500 woningen per jaar. aantal haalt men echter op geen na zodat de overheid met een geringe achterstand blijft sukke- 31 n. Jelt men daarbij nog de 35.000 wo ngen die slechts maar op korte ter- verbeterd zouden moeten wor- n wil Rotterdam niet nog verder in woningpuree zakken, laarom is het ook te verklaren dat dienst Volkshuisvesting bij monde i zijn directeur een warm voor inder is van het experiment zoals in het Oude Westen en de Afri- anderwijk wordt uitgevoerd. Ook Den Haag volgt men de ontwikke len in deze richting met grote be stelling. Zoals gezegd het Oude Westen staat punten voor maar is zich er terde- van bewust dat geen ho geroepen et worden voordat men over de lanciële) brug is. Een rij proble- En dient zich in dit stadium aan. iialve de genoemde geldelijke pro- frnen, al dient gesteld dat afbraak opbouw minder kostbaar is dan constructie, is er het probleem van huiseigenaren. SLAGEN De huizen w?/:rover het gaat zijn imers in handen van verschillende irticulieren. Medewerking van deze iep maar ook van de bewoners zelf eet voorop staan willen de plannen fcwerkelijk slagen. het kan, zo heeft de actiegroeD Oude Westen gesignaleerd. Het middels ter hand genomen straten- en gaf al direct een opleving ten ede te zien doordat huizen aan de Wwe straten plotseling van een puW verfje werden voorzien. Men igt zo langzamerhand wat meer rtrouwen in de toekomst, zo er- 'rt de actiegroep. Het vooropgezet- de hoge heren doen maar, begint teaam maar zeker te verbleken. Zolgcnd voorjaar zal in het Oude faten begonnen worden met het Erzetten van een modelwoning om overheid daadwerkelijk te tonen 't het wel degelijk ernst is met de 'nnen tot zelfbehoud. Een bouw- chnHch onderzoek gekoppeld aan n sociologisch onderzoek geven de '"inenmakcrs het gevoel dat het Het buiten hangen van de vuile was is voor het Oude Wes ten de aanloop geweest om nu te werken aan een uniek recon structieplan. Zo zien de binnen plaatsen er in de arbeiderswijk uit. Kamer van Koophandel: ROTTERDAM De Rotterdamse Kamer van Koophandel staat achter de visie van de gemeente Rotterdam over de tweede nationale luchthaven in de toekomst van het vliegveld Zestienhoven. In een brief aan het college van b en w schrijft de Ka mer het volledig eens te zijn met de in de nota „Rotterdam en de lucht haven" geponeerde stelling, dat het tweede nationale vliegveld moet worden gesitueerd in het krachten veld van Rotterdam. De Kamer van Koophandel vindt ook dat in af wachting van de totstandkoming van de tweede nationale luchthaven Zes tienhoven moet blijven. „Daarmee wordt voorkomen dat Rotterdam aansluiting aan de mo derne ontwikkelingen van het ver voer- en dienstenpatroon zal missen en daardoor tevens zijn aanspraken met betrekking tot de lokatie van de tweede nationale luchthaven aan zienlijk zou verzwakken", aldus de Kamer van Koophandel in de brief. Rotterdamse K. van K.: ROTTERDAM Volgens de voor zitter van de Rotterdamse Kamer van koophandel, mr. W: H. Fockema An- dreae, heeft alleen de regering de macht maatregelen te nemen ten be hoeve van de milieubeheersing langs de Nieuwe Waterweg. Naar zijn oor deel zal het hele bedrijfsleven zich moeten onderwerpen aan dergelijke maatregelen. Hij verwacht dat de milieubeheer sing ingrijpende maatregelen zal eisen en dat het daarbij zal gaan om een nationaal project dat zelfs met het deltaplan vergeleken kan worden. „Dit nationale project zal centraal moeten worden geleid en met inzet van ruime middelen om eens en voor al de gevaren van vernietiging te ke ren tot behoud van de economische kracht, tot handhaving van ons natio naal vermogen en vooral ter verzeke ring van de werkgelegenheid", aldus mr. Fockema Andreae dinsdagmiddag tijdens een vergadering yan de Ka mer van koophandel. Uit de Kamer van koophandel werd een uit zes leden bestaande werkgroep ter behartiging van de mi lieuvraagstukken gevormd. Voorzitter van de werkgroep is de heer Focke ma Andreae. Straks zal het Oude Westen cr wellicht zo uitzien. Zelfs voor de bewoners van de wijk is dit Gaffelplein onherkenbaar. Het is aan de bewoners van let Oude Westen om straks te ^vijzen dat alle acties en reac ts, al het openlijk ten toon ge- Preide ongenoegen geen loze aden waren. Het moet kunnen, zeggen ze in het Oude Westen. PAK-frakties in prov. staten willen niilieuvergadering DEN HAAG De in provinciale staten van Zuid-Holland samenwer kende fracties van PvdA, PPR en PSP hebben G. S. dinsdag schriftelijk om een buitengewone vergadering van provinciale staten verzocht, waarbij de ernstige milieuproblemen in de provincie, met name in Rijn mond. aan de hand van een door G. S. op te stellen nota zouden moeten worden besproken. MIDDELBURG De 34-jarige N. L. Boot is dinsdagavond in zijn woonplaats Kerkwerve (gem. Mid den-Schouwen) op Schouwen-Dui- veland door onbekende oorzaak met zijn auto in een sloot geraakt. Hij werd zwaar gewond en overleed na aankomst in het Rode Kruiszieken- huis te Zierikzee. DELFT Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan heeft het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling en Ruimtevaart dinsdagmiddag een bijeenkomst gehouden in de aula van de Technische Hogeschool te Delft. In aanwezigheid van mr. P. van Vollen- hoven en de ministers Drees van ver keer en waterstaat en De Brauw van wetenschapsbeleid, werden lezingen gehouden over het belang van vlieg tuigontwikkeling en ruimtevaart in de jaren 70 en 80 door prof. J. II. T. Blom, prof. J. F. Denisse en dr. ir. Th. P. Tromp. Het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling en Ruimte vaart werd in '46 door de regering in het leven geroepen. Op het ogenblik houdt het instituut, dat over een staf van circa vijfen twintig leden beschikt, zich bezig met de ontwikkeling van de „Europese luchtbus" en de eerste „astronomische satelliet Nederland" (ANS), een van de aarde bestuurd automatisch ster renkundig observatorium. Een bijverschijnsel van de vlieg tuigontwikkeling de geluidshinder is ook een studieobject. Men is aan een inventarisatie begonnen van alle publikaties, die er op dit terrein zijn verschenen. De begroting van het N.I.V. R. een stichting met in het bestuur verte genwoordigers van de overheid, de betrokken industrieën en de weten schap, wordt jaarlijks aan de mi nister van verkeer en waterstaat ter goedkeuring voorgelegd. In de afgelopen vijfentwintig jaar bedroegen de uitgaven van het N.I.V.R. 172,5 min. gulden- de inkom sten 73.8 min. Prof. Blom wees in zijn lezing op de steeds grotere knelpunten die zich in het luchtverkeer voordoen als ge volg van de indrukwekkende groei van de laatste tijd. Op vliegvelden en in de lucht treedt congestie op, ter wijl ook de infrastructuur bijna over- Tijdens het bezoek aan Middelhar- Clans vanaf het bordes van het nis bekeken prinses Beatrix en prins raadhuis een manifestatie van de be volking. al een zwakke schakel in het ver voersysteem vormt. „Spreiding van luchtverkeer voor de korte afstanden in plaats van con centratie van alle luchtverkeer op en kele mammoetvliegvelden is veelal zelfs noodzakelijk", aldus prof. Blom. Prof. Denisse, voorzitter van het Centre National d'études spatiales, meende: ..Als de V.S. doorgaan met hun ruimtevaartinspanningen zonder ons erin deel te laten nemen, zal er voor een Europese ruimtevaart wei nig plaats zijn. Als echter Rusland en Amerika hun programma's in het komende de cennium besnoeien, zie ik kansen voor Europa om bij te blijven op ruimtevaartgebied". Dr. ir. Tromp ging vooral in op de taak die het instituut er vorig jaar heeft bijgekregen, namelijk het ruim tevaartonderzoek. Een grote toekomst zag dr. Tromp voor diverse soorten satellieten Voor al de ontwikkeling van eigen Europe se tele-communicatiesat^llieten, waartoe in november van dit jaar waarschijnlijk het besluit zal worden genomen, achtte hij voor de Neder landse industrie en deskundigen van grote betekenis. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELHARNIS „Welkom in Middelharnis" knipperde gisteravond in fel groene letters dwars over dc Voorstraat tegen een donker worden de avondlucht. Rode, witte en blauwe lampjes gaven aan de omgeving van het raadhuis een feestelijke tint. Evenzo de enorme belangstelling van de bevolking voor de komst van prins Claus en prinses Beatrix, die in ge zelschap en enkele prominente figu ren uit de provincie hier zouden di neren. Rijen van twintig dik en soms meer waren vlak voor het raadhuis samen gepakt. Een enorm gejuich, alsof een Nederlandse voetbalclub de Europa cup had gewonnen, steeg omhoog toen de prinselijke auto's voorreden. Na een korte begroeting door burge meester J. van Es en zijn echtgenote, trad het gezelschap het raadhuis bin nen voor een aperitief. Spoedig daar op kon de Flakkeese bevolking door middel van de muziekkorpsen Sem- DELFT De Delftse taxistaking is afgelopen. Nadat de chauffeurs gis termiddag de voorstellen van de werkgevers hadden afgewezen is middernacht met bemiddeling van de Delftse wethouder P. C. Elfferich overeenstemming bereikt over een plaatselijke c.a.o. De taxichauffeurs, hebben sinds donderdag vorige week gestaakt. MIDDELBURG De recente ge beurtenissen rondom de woonwagen bewoners hebben duidelijk uitgewe zen dat althans in Zeeland niet lan ger gewacht kan worden met de op zet van twee regionale woonwagen - centra. Dit schrijven Ged. Staten in de be geleidingsbrief bij de prov. begroting 1971. G.S. van Zeeland voelen veel voor de oprichting van enkele klei nere centra. De situatie op Schou- wen-Duiveland vinden G.S. het meest urgent. Zij menen dat er in Zierikzee een bescheiden centrum moet worden opgericht in samenwer - king met alle Schouwse gemeenten. G.S. vinden voorts dat in andere re gio's bestaande kampen in samen werking met de omringende ge meenten zouden kunnen worden verbeterd. ANTWERPEN De AntwerDse schepen voor havenwerken Delwaide is door de gemeenteraad geïnterpelleerd over het niet door gaan van een al afgesproken bezoek van het gemeentebestuur aan het Zeeuws-Vlaamse Hulst. De schapen antwoordde dat tijdens hoorzittingen over het tracé van het Baalhoekkanaal emotionele uitspra ken zijn gedaan, waar de burgemees ter van de gemeente Hulst zich later achter stelde. Dit was voor het Ant werpse gemeentebestuur aanleiding het bezoek af te zeggen. per Crescendo uit Middelharnis en het korps Nieuwe Tonge met hun majorettes hun beste beentje voor zetten. In het licht van flakkerende flambouwen werd het een spontane en prachtige demonstratie, die het prinselijk paar vanaf het bordes ga desloeg. Na deze manifestatie begaf het bezoek zich naar het "Oud-Hol- landsch Eethuys de Hooge Heerlijk heid", waar met bekende personen uit Zuid-Holland als mgr. Simonis, bisschop van Rotterdam, de zwemster Netty van der Krieke en vele ande ren werd gedineerd (Vervolg van pag, 1) Minister Stuyt deed de toezegging dat de overheid met kracht zal stre ven de coördinatie van te nemen maatregelen zo snel mogelijk tot stand te brengen. Er zal een heel apparaat op poten moeten worden gezet. De overheid zal zoveel mogelijk haar technische en wetenschappelijke diensten ter be schikking stellen, teneinde het maxi male effect te bereiken. De bewindsman sprak de hoop uit dat de rest van de Wet op de lucht verontreiniging op 1 januari in wer king zal kunnen treden. Een techni sche commissie is bezig een inventa risatie te maken van alle vervuilende stoffen, die door de bedrijven worden geloosd. Op vrijwillige basis hebben de kunstmestfabriek Albatros, Vondelin genplaat en Windmill de produktie gestaakt. Aan Shell is verzocht tot vrijwillige beperking van de produk tie in het oude gedeelte van de raffi-i naderij over te gaan. Bij een even tuele sluiting van bedrijven zal de Shell niet worden uitgezonderd, aldus minister Stuyt. Een deel van de commissie toonde zich ingenomen met de aangekondig de maatregelen. Vraagtekens bleven er bij de vertegenwoordigers van PvdA, D'66 en PSP. Men vroeg zich af of de overheid over de middelen beschikt om de maatregelen te effec tueren. NIET OPENBAAR De eerste vergadering van de nieu we commissie was niet openbaar. Een voorstel daartoe van dr. ir. Oele (PvdA) werd verworpen. Ook Kamer leden die geen lid van dc commissie zijn, werden niet toegelaten. Dit overkwam onder meer de fractielei der van de PvdA, drs. Den Uyl, en de afgevaardigde van D'66, dr. Imkamp. De laatste kondigde bij zijn vertrek uit de commissiekamer aan de,ze kwestie in de Tweede Kamer aan de orde te zullen stellen. Ook drs. Den Uyl meende dat het laatste woord hierover nog niet is gesproken. Minis ter Stuyt had geen bezwaar tegen een openbare zitting, maar de meer derheid der regeringspartijen weiger de

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5