bezuinigen (jereiormficrdeii bezorgd over geloofsvervolgingen Aanval op CNV „in eigen huis" Bisschoppen in impasse Vrije evangelische gemeenten adopteren zendingsarbeiders Zending moet Brief aan wereldraad van kerken ruim miljoen P 11 l BEROEPÏNGSWERK COMMENTAREN Barzel Band met IKOR blijft Drie jaar voor baptiste REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Een woord voor vandaag Over priestervraagstuk Puzzelhoek -12. Landbouwschap vraagt minister: Stel boeren die door hinderwet getroffen worden schadeloos NEW YORK (RNS) Het budget van de zending van de verenigde presbyteriaanse kerk in de Verenigde Staten moet besnoeid 'worden van 14,7 miljoen dollar in 1971 tot 13,6 miljoen in 1972. Een gevolg daarvan is, dat 220 zendingsarbeiders overzee zullen moeten afvloeien. Volgens gendingssecretaris dr. Do nald Black hangt de daling in de in komsten samen met theologische spanningen in de kerk en de veront rusting in de rechtervleugel over de koers van kerk en zending. NED. HERV. KERK Beroepen: te Al men: kand. R. v.d. Woude te Leiderdorp: te St. Antho ny polder: kand. W. A. de Groot te Goudrïaan, GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Zwagerveen: W. J. Musch te Breskens. Bedankt: voor Slagharen: H. Dijk stra te IJlst. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Sliedrecht: J. Kievit te Almelo. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Zwolle: W. Suyker te Lisse. OUD. GEREF. GEM. IN NED. Beroepen: te Doorn: J. van den Poel te Ede. Bedankt: voor Alphen a d. Rijn: M. A. Mieras te Krimpen a.d. IJssel. BAPT. GEMEENTEN Beroepen: te Arnhem: J. Bouritius te Emmen. Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De gereformeerde synode zal in een brief aan de wereldraad van kerken uitdrukking geven aan de grote bezorgdheid die in de gereformeerde kerken leeft vanwege de vervolging van joden en christenen in de Oosteuropese landen en van christenen in Zuid- Soedan. De synode heeft daartoe besloten na kennisneming van talrijke brieven van provinciale synoden, classes, ker keraden en gemeenteleden. In die brieven werd ook gevraagd of de We reldraad van kerken wel voldoende aandacht aan het lot van deze ver volgden besteedt. Verder hadden vijf kerkleden, die ook een open brief verspreidden onder de titel „1453 christelijke moeders klagen aan", zich tot de synode gewend om opnieuw het lidmaatschap van de Wereldraad discutabel te stellen. De meest conse quente hulp aan de vervolgde chris tenen was naar hun oordeel uittre ding uit de Wereldraad. Prof. Dr. G. P. Hartvelt uit Kam pen konstateerde echter met vreugde dat deze aanval op de Wereldraad vrijwel nergens in de omvangrijke korrespondentie is overgenomen. En de synodale rapporteur C. A. van Oord uit Haamstede verzekerde de synode dat in de Wereldraad langs allerlei wegen, hoe moeilijk begaan- Loon-matigingsplan is niet solidair Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft „in eigen huis" scherpe kritiek on dervonden op een deel van het maandagavond in zijn verbonds raad vastgestelde loonmatigings plan. De bij het CNV aangesloten CBAT (Christelijke Bond van Werknemers in de Agrarische Bedrijfstakken en de Tabaksverwerkende Industrieën) is er niet gelukkig mee dat in dit plan wordt voorgesteld de prijsstij gingen volgend jaar te compenseren met procentuele loonsverhogingen die over de gehele linie zowel een mini male als een maximale grens moeten hebben. In de gisteren gehouden buitenge wone algemene vergadering van de CBAT zei voorzitter A. IJska, dat dit voorstel van weinig solidaritiet ge tuigt. „Ik begrijp niet dat het CNV zich niet heeft uitgesproken voor een voor iedereen gelijk bedrag ter com pensatie van de prijsstijgingen, want de gevolgen daarvan voor de kosten van levensonderhoud zijn voor ieder een gelijk. Waarom moet de één dan bij voorbeeld 1000,- hebben en de ander 2000,-?" Volgens de heer IJska zou door middel van een uniforme compensatie in geld „een grote en voor het slagen van het matigingsbeleid uiterst be langrijke angel uit de loonpolitiek kunnen worden weggenomen". Achteruit KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. CNV-voorzitter J. Lanser, die de kritiek van de heer LJska had aange hoord, reageerde daarop met te zeg gen dat de inkomensverschillen in derdaad nog veel te hoog zijn. „Ik zou het helemaal niet erg vinden als de hogere en hoogste salarissen in reëel besteedbaar inkomen eens een keer op achteruit zouden gaan in plaats van vooruit". De heer Lanser wees erop dat het CNV-plan in de verbondsraad (dus met instemming van de meerderheid der aangesloten bonden) is vastge steld en dat ook door middel van dit plan een verdere inkomensnivellering wordt bereikt De suggesties van het CNV zijn overigens bedoeld als in breng in de discussies over een loon matigingsplan, waarover de looncom- missie van de Stichting van de Ar beid binnenkort overeenstemming zal proberen te bereiken. Nieuwe voorzitter De heer IJska. die in februari de pensioengerechtigde leeftijd bereikt, zal worden opgevolgd door de heer M. D. den Hollander, thans tweede voorzitter, zo werd in de vergadering met algemene stemmen besloten. De voorzitterswisseling zal plaats hebben in de volgende algemene vergadering die waarschijnlijk in juni wordt ge houden. Daarna blijft de heer IJska nog een deel van het internationale bondswerk verrichten. Hij is onder meer ook president van de Wereldfe deratie van Agrarische Arbeiders. Met de verkiezing van Rainer Candidas Barzel tot voorzitter van de CDU hebben de Westduitse christen-democraten vooral de sociaal-democraten en liberalen een plezier gedaan. Eén van de libe rale leiders zei vorige week nog: ik bid elke avond, dat Barzel voorzitter van de CDU zal worden. Zonneklaar blijkt uit een instelling als deze hoe „hoog" men de kansen van de CDU aanslaat bij eventuele bondsdagverkiezingen onder leiding van Barzel. Deze politicus maakte tot dusver als frac tievoorzitter de indruk te fel en te glad te zijn en bij de kiezers minder goed te zullen overkomen dan andere christen-democraten. Er is een tijd geweest dat men zich in het chris ten-democratische kamp bewust was van Barzels handicap. De „oudere staatsman" Gerhard Schro der die veel ervaring heeft opgedaan als minis ter van binnenlandse zaken, buitenlandse zaken en defensie leek uit de door hem zelf verkozen schaduw naar voren te worden gehaald om de CDU uit het diensthuis der oppositie te leiden. In de regeringspartijen heeft men die ontwikke ling met enige bezorgdheid gadegeslagen. Vooral toen Franz Joseph Strauss voorzitter van de CSU, de Beierse zusterpartij van de CDU liet weten dat naar zijn mening Schroder alls eigen schappen bezat om een goede kanselier te worden. Tevoren had men zonder meer aangenomen, dat ook Strauss achter de kandidatuur van de fractieleider stond. Barzel, die bij de kiezer vol gens talrijke opiniepeilingen niet bijzonder geliefd is, wist echter binnen zijn eigen partij door het ma ken van afspraken terrein te winnen. Dat werd door zijn verkiezing bevestigd. Zijn tegenstander Helmut Kohl, die als premier van Rijnland-Palts slechts belangstelling had voor het partijvoorzitterschap en die de kanselierskan didatuur aan Schroder wilde overlaten, bevond zich dan ook in een nadelige positie ten opzichte van de fractievoorzitter, die tot elke prijs ook kan selierskandidaat wil zijn. Intussen is Barzel nog niet de officiële kandidaat voor het kanselierschap. Daarover moet nog wor den beslist in een gezamenlijke zitting van CDU en CSU, later dit jaar. Barzel staat dan echter zo sterk dat het de vraag is, of figuren als Schroder het nog verstandig oordelen, zich als tegenkandi daat aan te melden. Temeer als Strauss het met Barzel op een akkoordje gooit, waaruit hij zoveel mogelijk politieke winst tracht te slepen. De grote meerderheid waarmee Barzel werd ge kozen, is mogelijk mede veroorzaakt door de opmer king van regeringswoordvoerder Conrad Ahlers, als zou kanselier Willy Brandt van plan zijn, ver vroegde verkiezingen uit te schrijven, waarmee zijn streven naar ontspanning met de landen van Oost-Europa zou kunnen worden afgewezen. De verkiezing van Barzel zou dan gezien kunnen wor den als een poging, naar buiten grote eensgezind heid te demonstreren. Te vrezen valt, dat CDU en CSU onder aanvoe ring van Barzel het onvruchtbare verzet tegen de politiek van Brandt zullen voortzetten. Te betreu ren is, dat de stemming onder de christen-demo craten zodanig is dat een man als Schroder met veel gematigder opvattingen niet aan bod komt. Een gezamenlijk optreden in kwesties, die niet al leen voor de Duitsers maar voor geheel Europa van groot belang zijn, valt nu niet meer te ver wachten. dat eeri dergelijk protest zou leiden tot de verwoesting van een groot deel van de kontakten met de Oosterse christenheid. Maar om als kerken zelf te protes teren of bijv. die invloed via rege ringen aan te wenden moet je goed op de hoogte zijn en daar heb je juist die kontakten met de Wereldraad voor nodig en hoe kunnen die benut worden? Deze zaak zal opnieuw met de deputaten voor oecumenische za ken worden doorgesproken. Slappen PROF. DR. G. P. HARTVELT baar ook soms, getracht wordt te doen wat mogelijk is. Er was bij de synode dan ook geen enkele behoefte om een aanval op de Wereldraad te doen inzake zijn hou ding ten opzichte van de geloofsver volging in Rusland. De cynode zat echter met een dilemma: zij wilde de roeping van de kerk om tegen ge loofsvervolging te protesteren niet af schuiven op de Wereldraad, wetende Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De gerefor meerde kerken zullen hun sa menwerking in het verband vafi het convent van kerken met het IKOR voortzetten „ondanks on dervonden teleurstelling". Dit sprak de synode uit na een spannende discussie, waarin veel kri tiek geuit werd op de programma's van IKOR/CVK. Een tegenvoorstel van drs. A. M. van der Zanden uit Emlichheim om het gereformeerde deel van de zendmachtiging, voorzo ver het om andere programma's dan kerkdienstuitzendingen gaat, onder te brengen bij de NCRV „of andere evangelische omroepen", behoefde daardoor niet meer in stemming te worden gebracht. Over de EO gesproken, prof. dr. G. N. Lammens, de directeur van het convent van kerken, maande de syno de om de EO niet als een serieuze partner te beschouwen. iHij herinner de aan een recente EO-uitzending, waarin het werk van het interkerke lijk vredesberaad als antichristelijk werd gebrandmerkt. „Ik neem aan, dat u uw heil niet zoekt bij deze mensen, die de broeders aanklagen", zei prof. Lammens. Wel werd aanvaard een amende ment van ds. K. Bisschop uit Naarden om te onderzoeken of het CVK al zijn kerkdiensten nu per se op zondagmid dagen moet uitzenden en het IKOR een monopolie voor de zondagmorgen moet behouden. Intussen wordt er in de brief aan de Wereldraad wel op aangedrongen „alle mogelijke stappen te onderne men die tot verlichting van de druk, waaronder bovenbedoelde christenen en joden leven, kunnen leiden". En er wordt gevraagd „hoe ook onzerzijds meest effektief kan worden, gehan deld ten bate van hen die onoerdrukt worden". De synode zal ook een brief aan de kerkeraden doen uitgaan waarin om voorbede voor deze joden en christe nen gevraagd wordt. Dr. B. Rietveld uit Den Haag gaf blijk van enige ir ritatie dat in allerlei zaken in de we reld van kerkelijke zijde vrijelijk ge protesteerd wordt maar dat in deze zaken die net zo goed de rechten van de mens betreffen zoveel in de sfeer van vertrouwelijkheid moet blijven, ook al had hij begrip voor het motief dat het lot van de betrokkenen niet mag worden verzwaard. En drs. A. M. van der Zanden uit Emlichheim stelde onomwonden dat men zich tegenover de machthebbers in Sowjet-Rusland niet bij voorbaat zo machteloos moet voelen: dat be wind is volgens hem juist kwetsbaar gezien de pretenties die het in de we reld overeind tracht te houden. KIEF (EPD) De voorzitster van de „raad van familieleden van gevan genen van evangelische christenen baptisten" in Rusland, de 64-jarige Lidija M. Wiens, is veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Het proces vond reeds enige tijd geleden plaats, maar is pas nu in het westen bekend geworden Verwanten en vrienden mochten het proces niet bijwonen. Lidija Wiens is de moeder van een bekende Russische baptistenpredi kant. Na de veroordeling van haar zoon is zij zich door open brieven aan de Sowjet-leiders en naar l\et westen gaan inzetten voor het lot van de ge vangen baptisten. Centrale organisatie hartonderzoek bepleit UTRECHT „De militaire genees- kundigë dienst, maakt bij de medi sche keuring van de recruten een borstfoto, terwijl tbc niet meer voor komt. Maar hoewel nu en dan solda ten tijdens een oefening aan een hartinfarct bezwijken voelt men niet veel voor een elektro-cardiogram. Terwijl hartonderzoek bij de militaire keuring mooi preventief zou kunnen werken.' Met dit voorbeeld maakte de U- trechtse hartspecialist prof. dr. F. L. Meijler duidelijk dat het belang van hartonderzoek in Nederland naar zijn opvatting nog niet genoeg wordt on derkend. Gisteren promoveerde bij prof. Meijler de Haagse huisarts A K. C. Burger op een onderzoek naar hartaf wijkingen bij bejaarden. Hij vond verscheidene hartinfarcten die tevo ren nooit waren ontdekt, en pleitte voor een periodiek hartonderzoek met r.ame voor bejaarden. Meer dan de helft van de door dr. Burger onder zochte groep had min of meer ernsti ge hartafwijkingen. Voor bevolkings onderzoek naar hartafwijkingen zou een gecentraliseerde organisatie moe ten worden opgezet, een gedachte die prof Meijler vorig jaar ook al naar voren bracht. Onmiddellijke verlichting van ''Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten j>eiimatisclie pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. ea drog. De lamp van het lichaam is het oog, zegt Christus. Het is een wat wonderlijk wóórd. Het wordt nog wonderlijker door wat Hij er aan toe voegt: „Indien dan uw oog zuiver is, zal geheel uw lichaam verlicht zijn." Bedoelt de Heiland niet dat wat wij zien ons leven bepaalt? En dan „zien" niet alleen in lichamelijke zin. We kunnen op heel wat meer manieren „zien". De werkelijkheid bewijst dat heel veel mensen veel dingen niet zien. Dat begint al op de weg als een automobilist een bord niet ziet. We merken het als we wandelen in de natuur. De een ziet heel andere dingen dan de ander. De mens ziet maar niet uit zichzelf. Van de Israëlieten zei de Heiland reeds dat zij ogen hadden, maar niet zagen. Dit zien, .dat ons lichaam verlicht, begint met een wonder. Onze ogen moe ten er voor geopend worden. En dan ineens zien we Jezus, dan gaat een nieuwe wereld voor ons open, dan breekt een nieuwe toekomst baan. We lezen vandaag: Psalm 12A ROME De 211 bisschoppen, die zich op hun synode bezig houden met het priestervraagstuk, zijn na drie dagen plenair vergaderen, waarop zij naar 77 sprekers konden luisteren, voor enkele dagen in taalgroepen uiteengegaan. Het enige, wat de synodedebatten tot nu toe hebben opgeleverd, is, dat iedereen er nu wel van doordrongen is. dat het om een zeer ingewikkelde materie gaat. Hoe de bespreking zich nu verder gaat ontwikkelen en wat er uit zal komen, daar is nog aller minst enig peil op te trekken. Het was de bedoeling, dat men zich volgens de agenda eerst bezig zou houden met de theorie en daarna met de praktijk. Eerst zou men moeten praten over een concrete formulering van de theologie van het ambt om vandaaruit over te gaan tot prakti sche vraagstukken zoals het celibaat, het politiek engagement van de pries ters, de priesterarbeiders en de ver houding tot de bisschoppen. Daar is weinig van terecht geko men. Sommigen conservatieven, zoals de Poolse kardinaal Wyszynski, von den het niet nodig, dat de synode zich met de theorie ging bezig houden, omdat wat de kerk daarover in het verleden al gezegd heeft, duidelijk genoeg is. Anderen sloten zich aan bij het standpunt van de Canadese bisschop Gregoire, dat het niet mogelijk is, om los van de concrete problemen over het ambt te theoretiseren. Laten we ons eerst concentreren op enkele sleutelproblemen, zoals het celibaat, dan zal achteraf het formuleren van een theologie van het ambt veel ge makkelijker blijken, zei hij. Celibaat Uiteraard werd het meest gespro- Vonhoff weigert weer antwoord Kosmokomplot DEN HAAG Staatssecretaris Vonhoff van CRM blijft weigeren een waarde-oordeel uit te spreken over Kosmokomplot. De Tweede-Kamerle den drs. J. Pronk en W. Meijer (PvdA) krijgen geen antwoord op hun vragen of de heer Vonhoff ook van mening is, dat de inmiddels afgelaste bijeenkomst van Kosmokomplot de orde en veiligheid in ons land en in andere landen in gevaar brengt. Het kamerlid Koekoek (BP) had dit eer der in vragen aan Vonhoff gesugge reerd. Ik acht het onjuist in welke zin ook te antwoorden, aldus Vonhoff. Op grond van de mij beschikbare gege vens kom ik niet tot een waarde-oor deel. Perspublikaties, hoe gezagheb bend ook, brengen in dit standpunt geen wijziging, antwoordde de staats secretaris van CRM. ken over het celibaat. Daarbij wint de mening veld, dat het mogelijk moet worden, dat onder bepaalde om standigheden reeds gehuwde mannen van rijpere leeftijd tot priester ge wijd worden. Een verrassing vormden de lofzan gen op het celibaat vanuit de met Rome geünieerde oosterse kerken. Deze kerken laten, evenals de ortho doxe kerken, al eeuwenlang gehuw den tot de priesterwijding toe. Pa triarch Stephanos Sidarouss van de geünieerde kopten in Egypte advi seerde de westerse kerk dringend de celibaatswet te handhaven, omdat de gehuwde priester, die zijn aandacht moet verdelen tussen de kerk erv zijn gezin, daardoor innerlijk gespleten is. De gelovigen in zijn kerk gaven dan ook de voorkeur aan ongehuwde priesters. Zijn kerk telde nog maar vijf gehuwde priesters, van wie de jongse 55 jaar is, allen mannen met eigen inkomsten, die hen financieel onafhankelijk maakten. Aartsbisschop Thangalathil van de Malabarchristenen zei: „Bij ons mo gen priesters gehuwd zijn. Maar een gehuwde priester mag de avond voor hij de mis opdraagt, geen geslachts gemeenschap hebben". X) Invul-puzzel 1. Toiletartikel, 2. woonboot, 3, baan voor balspel, 4. lokspijs, 5. opperste rand van een dak, 6. lied, 7. prul, 8. vo geltje, 9. afgelegen, 10, waterblaasje, 1L duw. Bij juiste oplossing leest men in de verticale rij 12 de naam van een beroep, Oplossing vorige puzzel 1. Tolk, 2. ober, 3. karn, 4. kaal, 5. elan, 6. loet, 7. inka, 8. neus, 9. stop, 10. toer, 11. ruim, 12. unie, 13. mist,.14. eden, 15. node, 16.'tent. TOKKELJNSTRUM ENT Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het landbouwschap vindt, dat boeren die getroffen wor den door toepassing van de hinder wet, schadeloos gesteld moeten wor den. In een brief aan minister Stuyt (volksgezondheid en milieuhygiëne) dringt het landbouwschap met klem aani op zo'n vergoedingsregeling voor agrariërs, die in de knel zijn geraakt omdat ze geen hinderwetsvergunning konden krijgen of alleen maar onder zeer verstrekkende voorwaarden. Volgens de letter van. de hinderwet vallen veehouderijbedrijven wel dege lijk onder de bedrijven waarvoor een vergunning vereist is. Maar de prak tijk is jarenlang geweest, dat veehou derijen juist niet tot de inrichtingen werden gerekend waarvoor zo'n ver gunning nodig was. In 1967 echter deed de Kroon een uitspraak over een varkenshouderij en daarin werd bepaald, dat zowel voor de mestvaalt als voor de varkenshokken, waarin de mest geprocuceerd wordt, wel een hinderwetsvergunning vereist is. Van een onzer verslaggevers KAMPEN Op de zendingsconfe rentie van de Samosirzending, de zending van de vrije evangelische ge meenten, is vooral gesproken over het systeem van „adoptie" van zendings arbeiders. Uitdrukkelijk spraken de afgevaardigden van de verschillende gemeenten zich uit tegen een mate riële adoptie, waarbij een gemeente of een groep van gemeenten een be paalde zendingsarbeider en diens werk voor haar rekening neemt. Wel was men voor een vorm van adoptie, waarttij de verbondenheid met een zendingsarbeider de gemeen te zou helpen, zich nauwer bij het zendingswerk betrokken te weten, zonder dat daardoor de gemeenschap pelijke verantwoordelijkheid voor het gehele zendingswerk ook maar enigs zins zou worden ingeperkt. De Samosir-zending ontleent haar naam aan het eiland Samosir in het Tobameer op Noord-Sumatra, het vooroorlogse zendingsveld van de vrije evangelischen. Thans werken er uitgezondenen van de Samosir-zen ding behalve in Indonesië ook in Suriname en Afrika. In deze gebieden zijn zes zendingsarbeiders werkzaam, die een band met de Samosir-zending hebben. Twee bereiden zich voor op uitzending. Vorige week vertrok ds. W. Kramer naar Sangor en Talaud (eilanden ten noorden van Celebes), waarheen hij door de Samosir-zending en de raad voor de zending van de hervormde kerk in gemeenschappelijke verant woording is 'uitgezonden. Hachelijk Sindsdien zijn veel agrariërs plot seling geconfronteerd met de eisen, die de hinderwet stelt. De gemeente besturen hadden hen tot die tijd op dit punt geen enkele belemmering in de weg gelegd. Volgens het land bouwschap zijn veel boeren, die een bedrijf in de omgeving van de be bouwde kom uitoefenen, daardoor in een hachelijke positie komen te ver keren. Als ze zelf naar de gemeente stappen om de vereiste vergunning aan te vragen, is de kans groot, dat de omwonenden plotseling met aller lei klachten komen. Vragen ze geen vergunning aan, dan zijn ze in feite in gebreke gebleven en dan lopen ze de kans, dat de gemeente de procedu re in werking stelt, die aan het ver krijgen van een vergunning vooraf gaat. Geen geld Het komt herhaaldelijk voor, dat boeren, die jarenlang een bedrijf op een bepaalde plaats hebben gehad, nu ontdekken, dat ze geen vergunning kunnen krijgen of alleen maar als te hun bedrijf drastisch wijzigen daar is dan vaak geen geld voor. In juni van dit jaar behandelde de Kroon 10 aanvragen van veehouders, In zes gevallen werd geen vergun ning verleend, in twee gevallen werd de vergunning verleend voor slecht' een deel van het bedrijf en in één geval onder een groot aantal techni sche voorwaarden. Werkcommissie Er is voor deze problematiek werkcommissie gevormd met mensen van verschillende ministeries. Die commissie heeft een brochure uitge geven, waarin algemene richtlijnen zijn aangegeven. Daaruit blijkt, dat over het algemeen bedrijven, die niet in de buurt van de bebouwde korn zitten, gemakkelijk de vereiste'" ver gunning zullen krijgen. Maar voor de andere bedrijven is het probleem no? lang niet opgelost, zo vindt het land bouwschap. Vooral ook voor bedrij ven die als gevolg van uitbreiding van dorpen en steden plotseling in de buurt van woningen zijn komen te staan, kan een stringente toepassing van de hinderwet verstrekkende ge volgen hebben. Eerlijkheidshalve voegt het landbouwschap hier aan toe, dat verschillende bedrijven las' met de omwonenden kregen omdat ze zelf gingen uitbreiden en daardoor meer stank en hinder gingen veroor zaken. Het landbouwschap hooDt op zc«T korte termijn een gesprek met mi nister Stuyt te kunnen hebben over de toepassing van de hinderwet ten aanzien van de agrarische bedrijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2