IROHITO'S BEZOEK BLIJFT PRIVÉ "Den Haag heeft weinig keus Japanse keizer landt op Schiphol Vals bomalarm van Beatrix en Claus Rus wil politiek asiel in België Musea in staat van alarm 2 moderne theeglazen I I I Commissaris /.-Holland krijgt bevoegdheden tegen luchtvervuiling Nu Het Kwartet Wie mist er tien miljoen gulden? Caïro hoofdstad federatie Ibon Zo snel mogelijk coördinatie Crita) echte dieren- postzegels gratis bij Esso. het weer Zonnig en fris ieuwe Leidse Courant Woensdag 6 oktober 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen kantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 Giro 58936 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijs p. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het staat nu vast dat het bezoek van de Japanse keizer Hirohito en keizerin Nagako vrijdag op Schiphol zal beginnen. Geruchten dat het vliegtuig wellicht een ander landings- veld zal kiezen zijn onjuist gebleken. Bij de aankomst van het keizerlijk paar zal geen van de ministers aanwezig zijn: de privésfeer die voor dit bezoek is aangekondigd zal streng gehandhaafd worden. met koningin Elizabeth in een open landauer Bij de aankomst zal wèl als verte genwoordiger van de regering aanwe zig zijn de directeur van het protocol van "buitenlandse zaken', jhr. mr. G. Beelaerts van Blokland. Namens ko ningin Juliana en prins Bernhard zullen de groot-meesteres, mevrouw E. L. baronesse Sweerts de Landas Wyborgh-De Meyer en de grootmee ster J. J. L. baror. Van Lynden aan wezig zijn. Het keizerlijk paar zal in huis Ten Bosch logeren. De intendant der ko ninklijke paleizen, mr. R J. E. M. van Zinninc Bergman, is belast met de gang van zaken ten paleize. Dit verblijf is door de Koningin ter be schikking van de gasten gesteld tot zondagochtend tien uur, wanneer het Japanse gezelschap de reis voortzet naar Zwitserland. EUROMAST Vrijdagmiddag wordt een bezoek gebracht aan de Euromast, welk uit stapje evenals de tocht naar Amster dam zaterdagochtend geheel door de Japanse ambassade in Den Haag ge regeld is. In Artis zal een rondrit per auto gemaakt worden, waarna in het rijksmuseum alleen de eregalerij en de Nachtwacht bezichtigd worden. Alle drie de uitstapjes houden ver band met het bezoek, dat de keizer in 1921, toen hij nog kroonprins was. aan Nederland heeft gebracht. Alvo rens naar Soestdijk te vertrekken zal de keizer enige rust zoeken in het Japanse hotel Okura te Amsterdam. Koningin en Prins ontvangen het keizerlijk paar voor een lunoh, waar mee het bezoek dat prins Bernhard. prinses Beatrix er. prins Claus in 1968 te Tokio aan het keizerlijke paar brachten, „gerevancheerd" zal zijn. SCHMELZER Minister Schmelzer. die zaterdag middag terugkeert van een bezoek aan Paramaribo heeft zijn Japanse ambtgenoot, minister Fukuda. voor zaterdagavond uitgenodigd voor een diner, dat louter als ..social event" moet worden beschouwd en waaraan geen politieke gesprekken gevoerd zullen worden; een beleefdheidsbe zoek en een collegiaal gebaar dus. Minister Fukuda is in het gezelschap van de keizer, omdat de bezoeken aan andere Europese landen, zoals België en Duitsland, het niveau van een staatsbezoek hebben. SOBER MIDDELHARNIS Een - vals mmalarm is de enige wanklank ge weest tijdens de eerste dag van het drie dagen durende bezoek van prin ses Beatrix en prins Claus aan de provincie Zuid-Holland. Tegen dins dagavond kwart voor negen kwam bij het groepsbureau van de rijkspo litie in Middelharnis een mededeling binnen dat een bom was gepaatst on der het raadhuis van de gemeente. Kort daarvoor hadden de prinses en de prins en hun gevolg dit raadhuis verlaten om te gaan dineren in een restaurant in Middelharnis. BRUSSEL (AP) Een employé van de Russische handelsmissie in België, Anatole Tsjabiroff (de spel ling van de naam staat niet geheel vast) heeft in België om politiek asiel gevraagd. d Ie ii Een onmiddellijk door de begelei dende rijkspolitie ingezet onderzoek leverde geen resultaat op. De com mandant van de rijkspolitie, die het gezelschap begeleidt, luitenant van Hulst, bestempelde dan ook dit bom alarm als „de gebruikelijke grap''. Een ontvangst op het raadhuis van Middelharnis door Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland besloot deze eerste dag van dit bezoek, waarbij ook het Westland en Dordrecht werden ibezocht Op de foto: het orinselijk paar bracht ook een bezoek aan de sane- ingswijk in Dordrecht: rechts burge meester mr. J. van der Lee en links wethouder Van Bohemen. DORDRECHT De 63-jarige melk rijder P. Valk uit Dordrecht is dins dag rond het het middaguur op een spoorwegovergang even buiten Dor drecht met zijn tractor en aanhanger '.door de met volle snelheid aanstor- lende trein uit Breda gegrepen. Hij wam daarbij om het leven. Het achtoffer was gehuwd en had acht ideren. Over de oorzaak van het ongeluk st men nog in het duister. De heer Valk was ter plaatse goed bekend. I Dagelijks passeerde hij enige malen deze met automatische knipperlich- ten beveiligde spoorwegovergang I Volgens de treinbestuurder zou de ""H Valk niet hebben opgelet. I "*>or het ongeluk ondervond het 'j-if,verkeer ongeveer een uur ver- daging. BREMEN (AFP) Zonder het te weten heeft een vrouwe lijke postbeambte van Bremen twee weken met een waarde van tien miljoen gulden in haar tas rondgelopen. Een flonkerende steen die zij op straat had ge vonden, bleek een diamant van 8,44 karaat te zijn. Hoe kostbaar de vondst was, bleek toten zij het oordeel van een juwelier vroeg. Deze zag di reet dat het een zuivere diamant was, en waarschuwde de politie. Het merkwaardige is echter, dat niemand aangifte van de vermis sing van een dergelijke kostbare steen heeft gedaan. De man zou. volgens de politie, een auto van de handelsorganisatie heb ben gestolen en de Sow jetambassade heeft hierover verleden week een aanklacht tegen hem ingediend. Het Belgische blad De Standaard geeft een iets andere versie. Men schrijft dat de politie drie dagen op zoek js geweest naar een medewer ker van de Russische handelsmissie. Volgens het blad zou de man op zondag zijn verdwenen en zonder hier iemand van in kennis te stellen. „Het is niet uitgesloten dat hij is verdwenen in verband met de Britse spionageaffaire", aldus De Standaard. CAIRO (DPA) De presidenten Sadat (Egypte), Assad (Syrië) en Gad dafi (Libië) hebben gisteren Caïro aangewezen als hoofdstad van hun Federatie van Arabische Republieken. De dag tevoren was Sadat voor twee jaar gekozen tot voorzitter van de presidentiële raad van de federatie. Gisteren beraadslaagden de drie staatshoofden in Caïro ook over de politieke en militaire situatie in het Midden-Oosten, en de toestand in hun landen afzonderlijk. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken Ik geef op als nieuweabonnee: ^naam: straal: ba'.zall: per kwartaal per maand A!sbeloningvoormijnaktiviteit I ontvang ik 2 theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze likrant veertiendagengratis. Mijn naam straal: De zon heeft er klaarblijkelijk plezier in, de herfst te begeleiden met een warmte van zachtmoedige allure, zodat de harde dingen van alledag niet zo onverhuld op ons afkomen en zoals men op de weinige momenten van stilte kan ervaren, lijkt de wereld een probleemloos oord Hel bezoek van de Japanse keizer zal uiterst sober van entourage -Zip. vergeleken met privé bezoeken zoals;--, bijvoorbeeld daj, van '-n nrps'dp'.,' Tubman van Liberia, waarbij .zowêi de ceremonie van het verwelkomen als de recepties een veel spectaculair der kare'cter droegen. WEINIG KEUS De Nederlandse regering had in de zaak van dit bezoek (dat in Neder land nogal omstreden is) weinig keus Men kan voor de keizer van Japan, een bevriend staatshoofd, moeilijk de grenzen sluiten, temeer daar reeds een persoonlijke relatie tussen het Nederlandse en het Japanse vorsten huis bestaat. Het is al opmerkelijk, dat Nederland privé bezocht wordt, terwijl in andere landen een officieel staatsbezoek wordt gebracht. De gewestelijke vergadering van de 1 P.v.d A. in Amsterdam heeft een mo tie aangenomen waarin het bezoek van de Janarise keizer aan Amster dam grersfc'ns gewenst" wordt ge noemd. Staatswijs filmkunst voor Etl v. d. Elsken DF>: HAAG De staatsprijs voor filmkunst 1971 is toegekend aan Ed van der Elsken uit Edam voor zijn in oodracht van de VPRO-TV vervaar- dmde film „Verliefde camera". Een \,,.ue vermelding kreeg Frans Zwartjes uit Den Haag voor de film ..Living". De staatsprijs is toegekend door de mmister ven CRM in overeenstem ming met het advies van een jury bestaande uit de heren Ch. Boost. S. Warnstijn, M. Chanowski, J. J Nas- senstein en F Weisz. Servau-Schreiber contra Maurice Faurc PARIJS (AFP) De Franse jour nalist en schrijver Jean-Jacques Ser- van-Schreiber zal zich kandidaat stellen voor het voorzitterschap van de radicaal-socialistische partij. Met zijn kandidatuur verdiept hij de kloof tussen hemzelf (als algemeen secreta ris van de partij) en oud-minister Maurice Faure. die sedert 1961 voor zitter is en zich op het partijcongres, dat van 15 tot 17 oktober zal worden gehouden, herkiesbaar zal stellen. DEN HAAG Het ziet er naar uit dat dc commissaris der Koningin in Zuid-Holland met ingang van volgen de week over ruimere bevoegdheden zal beschikken bij het treffen van maatregelen tegen luchtvervuilende bedrijven in het Rijnmondgebied. De minister van volksgezondheid, dr. L. B. J. Stuyt. heeft dinsdag aan de vaste Tweede-Kamercommissie voor milieu-hygiëne meegedeeld dat hij een ontwerp-koninklijk besluit aan de Koningin heeft gezonden, waarin de uitvoeringsmaatregel is vervat die de inwerkingtreding van bepaalde delen van de Wet op de luchtverontreiniging vervroegd moge lijk maakt. De minister liet tijdens het eerste Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM, DEN HAAG De rage in schilderij-diefstallen van de afgelopen weken heeft de museumdi recties en het ministerie van CRM in staat van alarm gebracht. Bij de ruim 20 rijksmusea in ons land is sinds kort sprake van verscherpte controle op de kunstschatten. Bovendien heeft CRM gisteren aan de 400 niet-rijks- musea een brief met dringende waar schuwing laten uitgaan om de schil derijen. in het bijzonder die rijks eigendom zijn, een zo goed mogelijke bescherming te geven. In de brief verlangt de inspecteur van roerende monumenten van het CRM van alle musea opgave van de maatregelen die zij genomen hebben om de van het rijk geleende kunst voorwerpen te beschermen. De brief is het gevolg van de recente kunst roof in Dordrecht waar voor ander halve ton werd ontvreemd. Onder de gestolen schilderijen zijn er vier van het rijk. Bij de schilderij-diefstal in Alkmaar in het weekeinde (voor twee ton) was één schilderij rijkseigendom. De inspecteur van roerende monu menten wil van de musea in Alkmaar en Dordrecht weten wat zij precies hebben gedaan om deze rijkseigen dommen te beschermen. Een woordvoerder van CRM zei gisteravond dat een optimale be scherming niet kan betekenen dat in elk museum-zaaltje een suppoost komt omdat dit te kostbaar is. Wel kan de controle intensiever worden verricht. In kleinere plaatsen met één museum zou externe beveiliging mo gelijk moeten zijn door patrouilleren de politie. De algehele beveiliging van de musea is sinds anderhalf jaar in studie bij een groep mensen onder leiding van Ton Koot. overleg met de zojuist in het leven geroepen commissie weten niet te zullen schromen om vergaande maat regelen te treffen tegen bedrijven die sterk verouderd zijn of zeer veel overlast geven. Het verschijnsel van het afgelopen weekeinde was geen kwestie van mist of smog, aldus minister Stuyt, het be trof hier een opeenhoping van een vrij groot aantal stoffen, waarvan men op dit ogenblik slechts ten dele de samenstelling kent. Vooral de vrij gekomen stankstoffen uit de Roode Vdart in Noord-Brabant veroorzaakte bij de bewoners van Rijnmond zeer veel irritatie. Er waren dagen dat er zelfs meer dan duizend meldinge^ binnen kwamen. Uit een onder de huisartsen in dit gebied gehouden enquête is gebleken dat patiënten met ademhalingsstoor nissen niet meer overlast ondervon den hebben dan de overige burgers. (voor vervolg zie pag. 5) Het leven is een droom, maar dromen is geen leven. CONSTANTIJN HUYGENS Plak die op de leuke, lange wandkalender. /c7err\ Tijdelijk 25 ct! VtssOJ Luister eens, jongedame, het is hier geen zelfbedieningszaak, hoorl Beïnvloed door een hogedruk- gebied boven Noordwest-Duits- land blijft het weer in ons land zonnig, maar fris. In de afgelopen nacht was het koud. Opnieuw was er op ver schillende plaatsen sprake van nachtvorst. De laagste waarge nomen temperatuur was vijf gro- den onder nul. Barometerstand: heden 10 uur 77.4 cm (1032 millibar), stabiel. Zon en maan 7 oktober; zon op 6.50, onder 18.06; maan op 18.59, onder 11.20; 11 okt. L.K. Hoog water Hoog water, 7 oktober: Rotter dam le getij 6.14, 2e getij 18.22; Scheveningen 4.31 - 1653; Vlis- singen 3.21 - 15.31; Haringvliet a d Zeezijde 5.03 - 17.25

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1