Albert Heijn begint met harde' reclame Oprichter Bejaarden- wacht is „zoek" ff Tegenslagen Hirohito zal niet aftreden kontuur in wmn WOENSDAG 6 OKTOBER 1971 pn een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Jhr. H. E. J. M. van de P., oprichter en tuurslid van de stichting „Na- ïale Bejaarden wacht" lijkt de noorderzon vertrokken pjn nu de politie inzage ge- agd heeft in de boeken van stichting. lige tijd geleden publiceerde het „Op Leeftijd'' een uitgave van Nederlandse Federatie van Be- denzorg, een groot artikel over de lel en wandel van de jonkheer, volgens het blad, wel geld inde de donateurs van de stichting, r dit geld niet gebruikte ten bate de bejaarden. Bond van adverteerders stelt onderzoek in Van een onzer verslaggevers codecommissie hanteert. 99 ■Tftndat I Ibinnf 1 Hp h KLACHTEN lat er uit het hele land klach- enkwamen over de Stichting de heer Van de P., heeft de re- lie van het blad een onderzoek steld naar de activiteiten van de Van de P. Hierbij bleek, dat er rlei acties ten bate van de bejaar- werden gevoerd (het verkopen prentbriefkaarten en zakjes sters) maar dat er van de op- igsten van deze acties maar erg geld overbleef voor de bejaar- nder meer naar aanleiding van publikatie heeft de Amsterdam- echerche een onderzoek ingesteld de activiteiten van de heer Van Vooral dé boeken van de stich- wilde de politie graag inzien. ONBEREIKBAAR aags na de publikatie in het blad k artikel door veel dagbladen d overgenomen) bleek de heer AMSTERDAM De Bond van adverteerders gaat op het ogenblik na wat de consequen ties zijn van een advertentie die Albert Heijn gisteren in een aan tal dagbladen heeft geplaatst. In deze advertentie worden ver schillende koffiemerken van Albert- Heijn vergeleken met koffiemerken van Douwe Egberts. De manier waar op dit gebeurt, met naam en toenaam van de concurrent, mag worden be schouwd als een novum in de Neder landse reclame. Douwe Egberts heeft hierover gis teren contact opgenomen met de Bond van adverteerders, die de zaak in handen heeft gegeven van zijn se cretaris en juridisch adviseur, de Amsterdamse advocaat mr. D. Schut. Volgens de secretaris van de sinds 1963 bestaande Commissie tot hand having van de Nederlandse code voor het reclamewezen drs. J. L. Klein, is het niet uitgesloten dat deze manier van adverteren in strijd zal worden geacht met de fatsoensnorm die de Van de P. niet meer te bereiken te zijn op zijn huisadres. Post werd als onbestelbaar teruggestuurd en de te lefoon werd niet meer aangenomen. Van 26 augustus tot nu toe heeft de politie dagelijks (per telefoon) gepro beerd de heer Van de P. te bereiken, maar tot nog toe is dat niet gelukt, zodat ook de politie vreest dat de heer Van de P. verdwenen is, met medeneming van de boeken, waarin de financiën van de stichting "Natio nale Bejaardenwacht" omschreven zijn. GEEN VERBOD Voorshands kan alleen worden ge constateerd dat Albert Heijn is overge gaan op en manier van adverteren die tot nu toe ongebruikelijk was in Nederland. In Amerika is deze har de reclamemethode niet onbekend. Uitdrukkelijk verboden is die metho de in Nederland overigens niet. Douwè Egberts toonde zich gisteren niet bijzonder verontwaardigd over de advertentie, al is het bedrijf er, volgens advertising manager D. Ar nold, „niet zo gelukkig mee". De heer H. J. Temming, hoofd van de afdeling verkoop, kon gisteren nog niet zeggen of er van de zijde van Douwe Egberts een tegenoffensief te verwachten is. Hij zou het „geen gelukkige ontwik keling" vinden, als ook in Nederland de „harde" reclamemethode werd toegepast. EERSTE VAN SERIE De gisteren door Albert Heijn ge plaatste advertentie is de eerste van Van Agt: voorzichtig met beloning van tips Van onze parlementsredactie DEN HAAG Van het systeem van het uitloven van beloningen voor het geven van inlichtingen in ver band met een misdaad moet niet te veel gebruik worden gemaakt. Het nadeel van dit systeem is, dat getui- gen in ernstige zaken zich op de ach tergrond houden in afwachting van een mogelijke beloning. Minister van Justitie Van Agt schrijft dit aan de Tweede Kamer in antwoord op schriftelijke vragen. 39 ingin Elizabeth, k£i: zer Hirohito en keizerin Nagako voor het staatsiebanket op Buckingham Palace. TELEVjSIE' VA\A%É televisie nederland i NOS: 18.45 (K) De Fabeltjes krant STER: 18 50 (K) Recla- M NOS: 18.55 (K) Journaal ITER: 19.00 (K) Reclame NOS: >05 (K) Van gewest tot ge rest 19 50 (K) Tips van het atlanaal bureau voor Toeris me STER: 19.55 (K) Reclame 'OS: 20.00 (K) Journaal STER: •-15 (K) Reclame 20.20 Polltle- Partijen: Uitzending van e KVP 20 30 Staatsloterij 20 35 ■'trending stichting Socutera '""5: 20.40 Haar eerste nacht. .•Ifllm (Rijkskeuring 18 »ar) 2210 Studio Sport 22.35 K) Journaal 22.40 Den Haag 'Jndaag 22.45-23.35 Zienswijze: licussieprogramma. ederland ii NOS: 18.45 (K) De Fabeltjes krant STER: 18.50 (K) Reclame 'OS: 18.55 (K) Journaal STER: >00 (K) Reclame AVRO: 19.05 Het wonder der natuur TV-se- 19.30 (K) De Mary Tyler «oore Show. STER: 19.55 (KI Hcclame NOS: 20.00 (K) Jour naal STER: 20 15 (K) Reclame AVRO: 20.21 Toen In Tu- rehlnskl, fllmdocumentalre -HO (K)^ Noches en los Jardi- nes de t-spana: programma ge *'ld aan de componist Manuel Falla (1876-1946) IKOR/CVK- (HKK: 22.05 Kenmerk: over «rk en samenleving NOS 22.30 •2 35 (K) Journaal BEI.CIE-NEDERI.ANDS 19.15 (K) Fabeltjeskrant 19.20 Hostzegelrubrlek 19 33 Keurig «ans en Zoeklicht 19.35 Mede- eerberlcht 19 45 ;ren. dig» rak- deïingc iten Hieuw; GRAMMOFOONPLATENPRO- GRAMMA, DRAADOMROEP Sel. „Salson In Salzburg", Granada. Tango militaire. La queue du chat; Qui, qui, qui; Le lanceur de pierres; Adieu gultare; Petite fleur; Revlens Lisa; La chanson d'Orphée; Only you: Greensleeves; Cana dian sunset: Nancy; Have I told you lately that I love you; Dedicated to you: I'm lelt with the blues In my heart: From rags to richards: I hear music; I've got your number: Between the fourth and the- fifth step; Abstract improvisation; April morning; Get In the basement; Lester leaps in: Round about mid night: Manteca. Bird feathers radio vanavond hilversum i 402 m NCRV 18.30 Nieuws 18.41 Veel gevraagde gewijde muziek 19.00 De kerk vandaag nieuws en commentaar NOS: 19.10 Voor blinden en slecht zienden 19.20 Openbaar Kunst bezit 19 30 (S) Woensdagavond muziekmagazlne, waarin nieuws, reportages en inter views Bond zonder Naam: 22.25 Harts-zlek. praatje NOS: 22.30 Nieuws 22 40 Den Haag vandaag 22 50 (S) Zin - Tuig nr 46: Kunstkroniek 23.20 (S) Signaal - muziek van eigen tijd 23.55 - 24.00 Nieuws. hilversum ii 298 m 18 00 Nieuws 18.11 Actualitei ten 18.20 Uitzending van de Partij van de Arbeid 18 30 (S) Klink Klaar, zonder nonsens eigen werk 21.45 (S) Koloriet: muziekprogramma 22.30 <S) Klassieke muziek (gr.) 22.55 Mededelingen 23.00 Nieuws 23.10 Actualiteiten 23.20 (S) Jazz Magazine 23.55 - 24.00 Nieuws. KADfO MORGEN Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Preludium I: klassieke- en seml-kiassieke muziek (gr). 7 30 Nieuws. 7.41 Hier en Nu: actualiteiten. 7.55 (S) Preludium II: klassieke- en se mi-klassieke muziek (gr). 8.10 Te Deum laudamus 8.30 Nieuws. 841 (S) Podium voor ^aliteiten en He vrouw: Informatief 9.10 .SI Berlljns Filharmonisch orkest en solist (opn) moderne mu ziek. 10.00 Geestelijke liederen. 10.04 Schoolradio 10.30 Nieuws. 10.33 Samen leven - een pro gramma voor mensen in min of njeer moeilijke situaties. 11.05 Het jaar des Heren ln de muziek van de kerk (I): canta tes, motetten en geestelijke actualiteiten. 18.00 (S) Lichte grammofoon muziek. 18.24 Op de man af. praatje. Hilversum ii. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws en ochtendgymna stiek. 7.20 (S) Dag met een plaatje: lichte grammofoonmu- ziek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radio journaal. 8.20 (S) Dag met een plaatje (vervolg). (8.30-8.33 De groenteman) 8.50 Morgenwij ding. 9 00 Toppers van toen (gT.) 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.00 Arbeidsvitami nen (11.00 Nieuws.) 1130 Voor de vrouw (om 11.55 Beursbe richten.) 12 30 Sportrevue. 13 00 Nieuws 13.11 Radiojournaal. 13.30 (S) Klassieke kamermu ziek. 14.04 (S) Radio Kameror kest. 14 30 Marinierskapel. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nieuws. 16.03 Aspecten: kunstprogram ma. 17.00 Mobiel: muziek, ak- radiospelletjes MMMR om: 17.40 uit welk programma is dit? 17.55 Mededelingen. liederen. 11.30 Hier en Nu: ac- Gospelsound: tualiteiten. 1132 (S) Populair- 20.10 (K) Exploratie: »19 30 (S) Tango rumba orkest liederen. 14.25 (S) Cello-recital. Hilversum III. 240 in. TROS: 7 00 Nieuws. 7 02 Wake up litt le Suzife. 8.00 Nieuws. 8.02 Hu- go van Gelderen Show. 9.00 Nieuws. 9.03 Take nine. ïo.OO Nieuws 10.03 Robbie Dale on radio EO: 1100 Nieuws. 11.03 een programma kl^leKe llf Srtr^llTS S5523T£4KL£"1BS «•?-. Kunst- en vliegwerk: 12.26 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuw: 12.41-12.50 Hier en Nu: actuali teiten: 13 00-13.04 De tafel van drie) 13.30 Zingen met Cecilia. 13.45 65 Min: Poëzie rond het thema arbeid 14 05 Geestelijke 14 00 Nieuws. 14.03-18.00 Lichte platen met op elk heel uur nieuws. Itelevisie jjagellaan (9) 21 00 Magazine met zangsollsten 20.00 Nieuws J1 >0 Concert 22.05 Gastpro- 20.05 (S) Dansorkest met solls- Itamma: het vrije woord: Het ten 20.35 (S) Tante Thea en de Humanistisch Verbond 22.35 tijd, licht programma 21.00 (S) Popsmuk: musici praten over Nieuws 15.00 Hervormde mlddagdlenst. 15.30 Nieuws. 15.33 (S) Kinder koor. 16.00 (S) Jeugdland. 17 00 (S) Lichte grammofoonmuzlek. 17.30 Nieuws. 17.32 Hier en Nu: MORGEN een serie, waarin ook andere fabri kanten aan bod zullen komen. Het bedrijf wijst erop dat in een vorige advertentie-serie ook al de namen van concurrenten werden genoemd. Daarbij moet worden aangetekend dat die „aanval" minder rechtstreeks was dan nu het geval is. Jasperine de Jong presenteerde in de King's Club haar nieuwste elpee „De Jasperine Show". De gevierde cabaretière gaf gisteravond haar 250e show in het Nieuwe de la Mar theater. Van geval tot geval wordt steeds nagegaan of een beloning moet wor den uitgeloofd. De overweging is, dat er personen zijn die informatie kun nen verschaffen, maar om een of an dere reden de politie niet durven in te lichten. De hoogte van de beloning wordt afgestemd op de weerstand, die mogelijk bij getuigen leeft om over te gaan tot het geven van inlich tingen, aldus de minister. LONDEN, (Reuter,) In Ja pan is officieel tegengesproken, dat keizer Hirohito van plan zou zijn af te treden ten gunste van zijn 37-jarige zoon, prins Akihito. Volgens het Britse blad Eve ning Standard zou de keizer zijn bezoek aan Europa en met name aan Engeland en Nederland be schouwen als een soort boete doening voor de Japanse rol tij dens de Tweede Wereldoorlog. Nadat hij ook een bezoek aan Ame rika zal hebben gebracht begin \olgenc jaar wellicht zou zijn nut als lid van het 'oude regime' voorbij ,zijn en de tijd aanbreken voor "ie mand aan wie geen oorlogssmetten kleven", aldus de Parijse correspon dent van de Standard. De Japanse keizerlijke wet zou echter niet voorzien in het 'opgeven van de troon'. Deze wet zou veran- oerd moeten worden, als de keizer inderdaad zou willen aftreden. Gistermiddag begaf Hirohito (die uit Frankrijk in Engeland was gear riveerd) zich van het koninklijke pa leis naar Westminster Abbey, waar de Britse vorsten worden gekroond. Daar legde hij een krans van rode rozen en witte chrysanten op het graf van ae Britse onbekende soldaat. Eer. grote zwijgende menigte had zich bi] de kerk verzameld. Er deed z.ch geen enkel incident voor. Het moet al weer een hele tijd ge leden zijn dat we met zoveel onbe kommerd plezier gekeken hebben naar een uitzending die niet als zoda nig was bedoeld, als gisteren naar Achter den Haag", Vara's parlemen taire rubriek. Gélukkig werden er niet zoveel interessante gezichts punten naar voren gebracht, zodat we ons met volle concentratie konden storten in de malligheid. Zo was bijvoorbeeld, het enige vaste punt in de hele uitzending de heer Schakel (ARP) die zijn plaats aan de bar had gevonden en die niet meer verliet. Hij en Frits van der Poel wa ren het voortdurend met elkander eens, wat des te ^verrassender was. Om dit tweetal heen speelde zich een vreemdsoortige bijeenkomst af, die ons in gedachten terugbracht naar de tijden dat er met een zekere regel maat zaken verkeerd gingen bij de t.v. Hans Jacobs leek in het begin alleen aanwezig te zijn om toezicht te houden, maar dat was niet waar. Hij had een meer dan werkzaam aandeel in het geheel. Het bestond eruit dat hij zich met een lang snoer achter zich aan hijgerig door de vertrekken repte om hier en daar wat gesproken woord in zijn microfoon te vangen. Hij was zich daarbij kennelijk niet bewust van het feit dat alle andere microfoons ook nog open stonden. Het was een tumult van belang. De 5vreugde werd nog verhoogd toen bei de presentatoren het even met elkaar oneens waren over de vraag wie er nu het woord zou moeten krijgen. De afkondiging tenslotte werd gedaan door dezelfde Jacobs die om de aan dacht gespannen te houden was gaan staan op een plek waar de tv-lampen hem niet konden bereiken (of er was er een uitgevallen), zodat de uitzen ding een uitermate spookachtig slot kreeg. Als er nu beginnende tb-jour nalisten door al deze rampen werden bezocht, dan zou je door meelij wor den bevangen. Nu was het genieten van begin tot eind. Hier en Nu besteedde onder meer aandacht aan de milieukwestie. Een onderzoek van de VU heeft aange toond dat de gemeenten veelal weinig weten over de aard en de omvang van de vervuiling binnen hun grond gebied en dat hinderwetvergunningen normloos worden verstrekt. „Het is een rotzooitje", vatte een student sa men. Hier en Nu heeft sinds vorige week de presentatie geconcentreerd rond René Eybersen. Dat lijkt een voordeel te zijn omdat de rubriek er als het ware stabieler en herkenbaar der door wordt. Het eerste deel va,n de Duitse ge dramatiseerde documentaire Als een traan in de oceaan" wekte een gevoel van jaloezie op. De Duitse televisie maakt dit soort produkties in groten getale, terwijl hier plannen voor ge speelde documentaires in de kast moeten blijven wegens geldgebrek. De uitzending van gisteravond ver liep misschien een beetje stroef, maar als je aan de andere kant die massa scène rond de begrafenis neemt: iets van zo een omvang lijkt voorlopig duidelijk buiten het bereik te liggen van de Nederlandse televisie. C.J.L. VPRO-directeur tot hoogleraar benoemd DELFT De directeur van de VPRO, de heer S. J. Doorman, is per 1 september benoemd tot gewoon hoogleraar aan de Technische Hoge school in Delft. De heer Doorman zal onderwijs gaan geven in de wijsbe geerte. Hij treedt 1 februari volgend jaar in functie. Vanavond te zien NEDERLAND I NOS 19.05 uur Van gewest tot gewest 20.40 uur Haar eerste nacht, speelfilm 22.10 Studio Sport 22.45 uur Zienswijze, discussiepro gramma NEDERLAND II AVRO 19.05 uur Het wonder der natuur, tv- serie 19.30 uur De Mary Tyler Moore-show 20.21 uur Toen.in Tuschinski, filmdocumentaire 21.40 uur Programma gewijd aan de componist Manuel de Falla 22.05 uur (CVK/IKOR RKK) Ken merk Vanavond te horen HILVERSUM I NOS 18.41 uur (NCRV) Veel gevraagde ge wijde muziek 19.20 uur Openbaar Kunstbezit 19.30 uur Woensdagavond - muziek- magazine 22.50 uur Zin-Tuig nr. 46 kunstkro niek 23.20 uur Signaal muziek van eigen tijd HILVERSUM II VARA 19.30 uur Tango Rumba Orkest 20.05 uur VARA-Dansorkest 20.35 uur Tante Thea en de tijd, licht programma 21.00 uur Popsmuk: musici praten over eigen werk 21.45 uur Koloriet, muziekprogramma 22.30 uur Klassieke muziek 23.20 uur Jazz magazine MARY STEWART 66. „Toen ik je voor de eerste maal zag," zei hij zacht, „zat je -te huilen." „Dat weet ik," zei ik. „En het is waar dat ik aan John ny dacht. Maar de herinnering aan mijn leven met hem zal niet licht oprijzen om mij te verbieden verder, of an ders te leven... De tweede maal hoor je zelfs beter op te bouwen, en ik kan nog bouwen. En Johnny -" zei ik en keerde me naar Richard Byron toe, „wel, Johnny zou me hebben aangespoord." Hij kwam recht overeind, en zijn armen sloten zich om me heen, ditmaal heel zacht. Hij glimlachte, en in zijn ogen lag een rustig vlammetje, diep in het grijs. Hij hield me een eindje van zich af en keek me aan, met een glim lach om Zijn lippen. „Ik houd van je, Charity," zei hij opnieuw. „Je bent zo lief en je bent zo normaal. Me dunkt dat jij in staat zou zijn de wereld haast weer een liefelijk, normaal aan schijn te geven, zoals dat placht te zijn... Mag ik aanne men dat je toestemming geeft mijn gang té gaan en je nogmaals te kussen?" „Welnee, ik..." „Want dat ben ik van plan," zei Richard Byron; v En deed het. Het leek uren later en de maan had haar zilveren pad naar de zee gespannen, toen wij weer naast elkaar, met de ellebogen opnieuw op de muur, stonden en begonnen te praten. Afgelopen met dit zijpad," zei Richard. „Ik moet denken, en jij moet me helpen, en daarom heb je het recht de geschiedenis te kennen. Het is een vrij smerige zaak om jou erin te betrekken..." „Mij dunkt," zei ik kalmpjes, „dat ik er tóc& al vrij diep in betrokken ben, en helemaal door mijn eigen toe doen." Hij peinsde even, en ik kon zien hoe de lijnen zich weer diep om zijn mond griften, die Tïittère lijntjes die zijn gezicht plotseling zo hard en angstaanjagend maak ten. Hij begon te praten... Het was inderdaad geen plezierig verhaal, en onder het luisteren kon ik voelen hoe iets van die woede, die zelfs op dit ogenblik in Richards stem laaide, door mijn eigen aderen bruiste. In het kort kwam het hierop neer. Richard Byron, die tamelijk vermogend was, woonde in Deepings, in Surrey, en had zich onder de mensen die het wisten, naam verworven als handelaar in verschil lende soorten antiquiteiten. „Het begon volkomen als een soort liefhebberij," zei hij. „Ik kocht dingen die ik mooi vond, en verkocht die af en toe weer aan mensen die ze zagen en wilden hebben; toen groeide het langzamerhand uit tot vakwerk, omdat het me pakte. Ik hoefde op die manier niet mijn kost te verdienen, maar allengs leerde ik meer van het vak, en begon ik achter objecten aan te reizen, en na verloop van tijd werd ik werkelijk fel op bepaalde kanten van het vak - vooral antiek zilver en juwelen. Op hef ogenblik heb ik de naam daar heel wat van af te weten." De oorlog had daar eén eind aan gemaakt, natuurlijk, en hij was bij de luchtmacht gegaan. - „Ik vloog een knaap van een Lancaster over het Roergebied," zei Ri chard. „Zo heb ik Tony leren kennen, natuurlijk." „Tony?" „Tony Baxter. De jongen, die ik zou hebben vermoord." „O." (Wordt vervolad) Momma ZEKER, MAAR JE 8ENT VERGETEN HET SERl/IES ER DAARNA WEER IN TE ZETTEN// Smidje Verholen en de veedieven van Texas 175: „Waar heb je het over?" knorde een van de rechercheurs. „Wij kennen geen slimme dingetjes. Wij kennen alleen de dienst. De dienst gaat ons voor alles, en daarom zouden wij zelfs onze bloedeigen opa op de bon slingeren, als hij na zonsondergang zich op de openbare weg op een rijwiel voortbewoog zonder een behoorlijk functionerend achterlichtje. Dat is het fijne van de dienst: het foutloos opvol gen van voorschriften." Nu verviel de man in een ijzig stilzwijgen, dat duurde totdat de auto stilhield voor het kantoor van she riff Fatty. „Hier moeten we zijn," zeiden de rechercheurs toen, en dr. ir. Blik slager stormde opgewonden de auto uit en het kantoor binnen. Het kon hem zelfs geen sikkepit schelen, dat er bij het bureau een zekere sheriff Fatly up de grond lag, wiens hoofd gesierd werd door een omgekeerde prullebak. Dan sen van vreugde begaf hij zich naar een kist toe en hij huilde bijna van aan doening. „Mijn slimme dingetje is terug!" juichte hij. „Nou kan ik er tóch nog zaken mee doen! Hupsalderee van jaldaldiedee!" Dat vonden de twee inmiddels binnengekomen rechercheurs maar een rare. kreet, want in de dienst zingt men niet van hupsalderee. Dat staat tenmiste nergens in de voorschriften. Wat men in de dienst wèl behoort te doen is het uit prullemanden trekken van dikke sheriffs. Dus begonnen de beide wakkere mannen dat te doen en weldra hadden ze Fatty uit het omhullende rietwerk losgemaakt. Toen haalde een der rechercheurs een politieblad uit de zak en sloeg een foto op. „Ken jij die?" vroeg hij. „Ja snrrrk pffff", antwoordde Fatty. „Dat is de aanvoerder van de door mij gevangen ehpffff van de veedieven, bedoel ik„Niet zo bescheiden, ouwe jongen," zei de rechercheur. „Dienst is per slot van rekening dienst en ik wens je geluk met de arrestatie van Zwarte Daaf, alias Texas- Daaf, zich soms ook noemende David N. Olliewoed. Hij is de grootste en rijkste gauwdief aller tijden en er staat al jaren een dikke prijs op zijn hoofd. Die is nou voor jou. Vijfduizend dollar en een blikken ridderorde!" FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13