Politie in het tast nog duister Moskouse oppositie roert zich „Aanslagen op het mens van maatschappij elijk evenwicht Bobby Fischer delft liet onderspit Wilson van plan eenheid in Labour af te dwingen Dynamo-Feijenoord begint om half drie Rubi Lubbers kreeg aanbieding voor gevecht tegen Clay PROFTENNISSERS STRIJDEN OM DE WERELDTITEL Cambuur trainer Otten op non actief Toekomstplan KNAU nog niet gereed Twintig gezinnen eisen vertrek Zuidmoluks gezin Geheimzinnig telefoontje naar Dordts Museum AFDRUK Omroepmedewerkers willen meer medezeggenschap FOTO'S VAN GIJN Oproep BoekoivskVs moeder vindt gehoor Opschudding in Buenos Aires De partij Beschuldigde Rus blijft bij VN WOENSDAG 6 OKTOBER 1971 1971 i Ml Door Rob Foppema AMSTERDAM „Mijn woonplaats, Zeist, heeft de twijfelachtige eer dat er het grootste flatgebouw van Europa staat. Gisteren sprong er nog een vrouw van veertig jaar van de twaalfde verdieping. Het komt niet eens in de krant. Zoiets hoor je toevallig.' Over mensen die zich niet meer kunnen aanpassen aan hun om geving, en over manieren om die omgeving weer aan te passen aan de mensen, sprak voor het Nederlands natuur- geneeskundig con gres dr. B. C. J. Lievegoed, hoogleraar in de sociale bedrijfskunde aan de T.H. Twente. Een mens. zei hij, leeft in even wicht met zijn uitwendige omgeving totdat bepaalde grenzen worden over- schreden die het evenwicht ontrege len. Simpel voorbeeld: door het drin ken van een glaasje alcohol gaat on- I herroepelijk een aantal cellen in de lever dood. De lever is in staat om daarvoor nieuwe cellen in de plaats te maken, dus er is evenwicht. Totdat die lever door ouderdom of een andere oor zaak m dat vermogen verliest. Het evenwicht is dan ontregeld, de lever begint af te sterven. Op grote schaal Het ging prof. Lievegoed vooral om 'chologische even wichten die op grote schaal ontregeld worden in de huidige maatschappij. Dat begint al op het allereenvoudigste niveau, dat van de werktuigelijke reacties op de omgeving. Een mens reageert op heel veel dingen automatisch, en dat is maar goed ook, want als we bewuste be slissingen moesten nemen over al of niet wegrijden wanneer een ver keerslicht op groen springt en meer van dat soort zaken zouden we dood moe worden. Pas als niet-herkende, onverwachte dingen gebeuren, die een nieuw soort reactie vereisen, treedt een lichame lijk alarmsysteem in werking: de hartslag versnelt zich en het hele or ganisme wordt geactiveerd, klaarge maakt om direct te reageren als de situatie duidelijk is geworden. Maar als zo'n alarm dagelijks vele malen optreedt, als zich te veel nieu we situaties voordoen, wordt dit sys teem ontregeld. De lichamelijke alarmsituatie gaat dan ook optreden als antwoord op bekende situaties en het organisme wordt daardoor nog zwaarder belast. Een kind van vijf of zes jaar dat door een stad naar school gaat wordt al overbelast door de voor hem onbe kende verkeerssituaties die het on derweg ontmoet, aldus prof. Lieve goed. Ook het toenemende lawaai is een overbelastende factor. Ook in de andere richting is ontre geling mogelijk. Wanneer de buiten wereld te weinig indrukken levert treedt verveling op, die op zichzelf een bron van prikkels is. Dat is een van de oorzaken van de flatneurose die voor velen tot eenzaamheid leidt, en voor enkelen tot een sprong van de twaalfde verdieping. Toekomst Behalve dit soort aanslagen op het menselijk evenwicht heeft de maat schappij nog andere gevaarlijke mo gelijkheden. die prof. Lievegoed om schreef als het omver gooien van toe- komstontwerpen. Ieder mens heeft voor zichzelf bepaalde ideeën ge vormd over wat er morgen en vol gend jaar gaat gebeuren. Elke verandering in zijn situatie afbraak van de saneringswij k waar hij woont, reorganisatie van het be drijf waar hij werkt imaakt een herziening nodig van zijn ontwerp van de toekomst. Een gepond mens is elastisch ge noeg om dat op te vangen, maar zo'n verandering stelt tonh vrij zware geestelijke eisen. Als het te veel en te vlug achter elkaar gebeurt kan dat leiden tot een verlies van. houvast dat BRIGHTON (Reuter) Oppo sitieleider Harold Wilson deed gisteren een beroep op zijn La- bourparty, zich te verenigen te gen toetreding van Engeland tot de Europese Gemeenschap (EEG)In Labour-kringen neemt men echter aan, dat de conser vatieve regering in het Lager huis een meerderheid van 100 of meer stemmen zal krijgen. Wilson, die op het partijcongres in Brighton al zijn reserves liet varen, zei „door dik en dun tegen Engelands toetreding te zullen vechten". Hij wenst daarbij de steun van alle par tijgenoten in het Lagerhuis. „We heb ben geen plaats voor meelopers of zwakke broeders. Er is geen enkel Labour-lid in het parlement, dat daar op eigen kracht is gekomen", aldus de ex-premier. Dit was een duidelijke waarschu wing aan het adres van de vice-voor- zitter van de partij, Roy Jenkins en ifiens volgelingen, die blijk hebben gegeven samen met de conservatieven te gaan stemmen voor toetreding. Het aantal voorstemmers onder de socia listische parlementsleden zou ten minste 40 gaan bedragen,. BREUK Het is mogelijk, dat het in de La- bourpartij door deze felle tegenstel ling tot een breuk gaat komen. Het kan tot een botsing komen, als op 19 oktober de 290 Labour-leden van het Lagerhuis moeten beslissen, hoe zij op 28 oktober hun stem zullen uit brengen. Verwacht wordt, dat de groep-Jenkins schriftelijk zal laten weten, vóór toetreding te zullen stemmen. Ook wordt gemeld, dat Jenkins van ROTTERDAM Het eerste duel tussen Dynamo Boekarest en Feijen- oord in de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen zal in Boekarest op 20 oktober om half vier plaatselijke tijd beginnen. In Nederlandse tijd be tekent dit dat Feijenoord in het „Sta dion van 23 augustus" een uur eerder, om half drie aantreedt. plan is af te treden als plaatsvervan gend partijvoorzitter. Vier andere le den van Wilsons schaduwkabinet zouden besloten hebben, Jenkins te volgen. Ook ongeveer vijftien ande re parlementsleden zouden het voor nemen hebben, him partijwerk neer te leggen. Wilson oefent zware druk uit op de Jenkins-groep: „Onze gehele parle mentaire partij zal vechten. Ik kan me niet voorstellen, dat er een enkel Labour-lid is, dat niet zal meedoen", zo besloot hij zijn toespraak. DEN HAAG Rudi Lubbers. De Nederlandse bokskampioen bij de profs in het zwaargewicht, heeft via een Italiaanse promotor een aanbie ding gehad om op 26 december (twee de kerstdag) in het Hallenstadion in Zürich uit te komen tegen oud-we reldkampioen Cassius Clay. Aanvankelijk zou Beppi Ros (It) te gen Clay uitkomen maar omdat de Italiaan afgelopen zaterdag van zijn landgenoot Dante Cane verloor, komt hij niet meer in aanmerking. Er is inmiddels een aanvraag ge daan bij de Nederlandse boksbond om toestemming voor het gevecht Clay-Lubbers. De partij moet gaa,n over tien ronden. SAIGON (AP) Een van de laats te twee Amerikaanse gevechtsdivisies in Vietnam zal dat land op 1 decem ber hebben verlaten. De tweede ge vechtsdivisie zal voor het einde van het jaar gedeeltelijk zijn vertrokken, aldus melden betrouwbare zegsliedei). De troepeneenheid, die op 1 decem ber zal zijn vertrokken, is de 20.000 man tellende Americal divisie. Daar mede zal dan voldaan zijn aan de belofte van president Nixon voor een inkrimping van de Amerikaanse troe pensterkte tot 184.000 man op die da tum. De andere troepeneenheid, de 101ste luchtlandingsdivisie, is onge veer dezelfde sterkte. Deze troepen eenheid zal tegen 1 januari 1972 uit het land zijn. Verwacht wordt, dat president Nixon de volgende fase van de troe penterugtrekking uit Vietnam medio november bekend zal maken. De beroemde schilder Pablo Picasso hoopt 25 oktober a.s. zijn negentig ste verjaardag te vieren. Hij schil dert nog steeds en staat hier bij en kele van zijn recente werken. KEULEN In het eerste toernooi om het wereldkampioenschap voor proftennissers dat van 10 tot 17 okto ber in Keulen zal worden gehouden, heeft onze landgenoot Tom Okker in de eerste ronde geloot tegen de Nieuwzeelander Brian Fairlie. In het dubbelspel komt Okker met zijn kop- pelgenoot Marty Riessen uit tegen Barth en Ulrich, (Vst/Den). De volledige loting van de eerste ronde in het enkelspel luidt: Barth (VS) Stolle (Aus); Riessen (VS) Taylor (GB); Carmichael (Aus) Gimeno (Spa); Rosewall (Aus) Ruffels (Aus); El Shaffei (Eg) Pasarell (VS); Stillwell (GB) Pilic (Zsl); McMillan (Zaf)Drys- dale (Zaf); Oiker (Ned) Fairlie (Nwzeel); Ulrich (Den) Leon (VS); Alexander (Aus) Cox (GB); Maud (Zaf) Ashe (VS); Stone (Aus) Emerson (Aus); Davidson (Aus) Lutz (VS); Dent (Aus) Crealy (Aus); Bowrey (Aus) Laver (Aus)). zich uit in geprikkeldheid of juist in afzijdigheid, vervreemding. Het tempo van veranderingen in de westerse maatschappij doet een zwaar beroep op het verwerkingsver mogen van de mensen. Prof. Lieve goed vond dat de maatschappij op dit punt aanzienlijk wat ongelukken zou kunnen voorkomen door meer aan dacht te besteden aan de mensen die van alle verandering het slachtoffer dreigen te worden. Geleidelijk Reorganisaties van bedrijven (waarmee hij beroepshalve veel erva ring heeft) zouden daartoe van bin nen uit en geleidelijk moeten'worden opgezet. Laat dat dan twee jaar du ren, zei hij, wanneer je probeert om het van de ene dag op de andere te doen zit je ook met een organisatie die twee jaar nodig heeft om weer soepel te gaan draaien. En als reorganisatie niet aantoon baar nodig is moet je het laten. De vorming van nieuwe woonwijken moet maatschappelijk worden bege leid. Op het ogenblik moeten nieuwe sociale patronen in zo'n wijk uit het niets ontstaan door biologische me chanismen als 'het overleven van de sterkste'. Dat maakt slachtoffers. Overigens waarschuwde prof. Lievegoed tegen het belachelijk maken van noodoplos singen als het voorschrijven van kal merende middelen. Librium kan tij delijk nodig zijn: iemand met een flatneurose help je niet door hem te vertellen dat er voortaan een ander soort steden zal worden gebouwd. Tenslotte pleitte de Twentse hoog leraar voor permanente educatie, om mensen geestelijk wakker en actief te houden. Dit complex van maatregelen vatte prof. Lievegoed samen als een •programma tegen de geestelijke mi lieuvervuiling'. Hij vond dat dit zelfs voorrang had boven de aanpak van de materiële milieuvervuiling. „En dat kan heel goed, want het kost aan zienlijk minder." LEEUWARDEN (ANP) Het be stuur van de eerste divisieclub Cam buur heeft trainer Arie Otten op non- actief gesteld. Aanleiding hiertoe wa ren de uitlatingen van trainer Otten tegenover journalisten na afloop van de wedstrijd Cambuur - Heerenveen, die de thuisclub zondag met 12 ver loor. Hij heeft in een interview ge zegd, dat zijn spelers alle kwaliteiten misten en met het huidige materiaal eigenlijk geen mogelijkheden te heb ben voor goede resultaten. Van één onzer verslaggevers DEN HAAG Op welke wijze de training van de Nederlandse topatle ten in het kader van de voorbereidin gen op de Olympische Spelen in München zal worden gereorganiseerd, staat nog niet vast. Aanvankelijk wilde de Koninklijke Ned. Atletieku- nie (KNAU) begin oktober de nieuwe opzet ontvouwen, maar de besprekin gen zullen niet voor 16 oktober zijn afgerond. Reeds voor de Europese kampioen schappen, die in augustus in Helsinki zijn gehouden, zette trainingscoördi nator Jan van Heek een schets van de nieuwe training op, waarin de verkleining van de selectiegroepen, het zich meer richten op de jeugd centraal stonden. Na de teleurstel lende prestaties van de Nederlandse ploeg in Helsinki, waardoor de KNAU nadrukkelijker tot zelfkritiek werd gedwongen, heeft Van Heek het plan verder uitgediept en verder gaande veranderingen voorgesteld. Inmiddels is er enige onrust ontstaan door het gerucht dat een aantal van de 8 bondstrainers zullen worden ont slagen. Aanleiding hiertoe vormt een brief die de trainers hebben ontvangen en waarin wordt meegedeeld dat de contracten (die aan het einde van het jaar aflopen) niet automatisch zullen worden verlengd. KNAU-secretaris Jan Oskam: „Ik ben hierover ver baasd, want deze brieven zijn zuiver formeel. Al jarenlang ontvangen de bondstrainers eind september een dergelijke brief. Het is verkeerd hier aan conclusies te verbinden." Onmiddellijk nadat hij een jas gooide naar de open landauer, waarin gister middag keizer Hirohito en koningin Elizabeth over >,The Mall" in Londen re den, maakte deze man kennis met de sterke arm. Van onze correspondent ZEVENAAR In een brief aan het gemeentebestuur van Zevenaar eisen twintig gezinnen uit de Bloe- menbuurt van die gemeente het ver trek van een Zuidmoluks gezin. Aan leiding van dit verzoek is een vecht partij, een week geleden, tussen de familie en. andere buurtbewoners. De Zuidmolukkers zouden een hond hiet een 'stok geslagen nebben. Toen iemand daar aanmerkingen over maakte zou hij met dezelfde stok in elkaar geslagen zijn. Daarna was een complete veldslag ontstaan. Ook zou eerder al een kind met een klewang zijn gestoken. „Het gezin oefent terreur uit in de buurt. Het is te vrezen dat het binnenkort weer tot een uitbarsting komt", schrijven de twintig gezinnen in nun brief aan het gemeentebestuur. HEESCH De 57-jarige J. van Orsouw uit het Brabantse Megen kwam gistermorgen om het leven toen hij met zijn bromfiets de weg Oss-Heesch opreed en daarbij werd aangereden door de 19-jarige motor rijder L. van A. uit Oss. Zowel de motorrijder als de duopassagiers van de motor en de bromfiets werden ernstig gewond. DORDRECHT De politie is na het gisterochtend ingestelde onderzoek naar de daders van de diefstal van zeven waardevolle zeventiende eeuwse schilderijen uit Dordrechts Museum nog niet veel verder gekomen. Inspecteur J. Swart, die de leiding heeft over drie rechercheurs die het onderzoek in deze zaak ter hand hebben genomen, is vannacht op die hoogte gesteld van een ge heimzinnig telefoontje dat is binnengekomen by de inmiddels ingestelde bewaking in het mu seum. Een man belde in het holst van de nacht op naar het museum en zei driemaal „hallo", waarna hij op hing. Vooralsnog wordt aan dit tele foontje niet veel waarde gehecht. „Dit soort grapjes zullen we wel meer krijgen", zei inspecteur Swart. Bij het onderzoek zijn .geen vinger afdrukken gevonden. De enige aan wijzing waar de politie over beschikt is de modderige afdruk van een schoen op het hek voor het museum. De dieven zijn hier recht tegenover- de oud-gereformeerde kerk het hek overgeklommen. De omwonenden zijn inmiddels gehoord, maar deze HILVERSUM De diverse crea tieve omroepmedewerkers hebben on voldoende zeggenschap ten aanzien van de voorbereiding en het lot van de produkties die door hen worden vervaardigd, aldus een nota van een werkgroep samengesteld uit journa listen en kunstenaars in de omroep. Volgens de nota zullen er voor de creatieve omroepmedewerkers aan vullende cao's tot stand moeten ko men die zijn afgestemd op de speci fieke behoeften van de betrokkenen. hebben niets bijzonders opgemerkt. Zij zullen echter nog* eens .onder vraagd worden. De politie iheeft een van de lege schilderijlijsten in beslag genomen en deze in een plastic zak opgeborgen. Hierdoor kan de geur, die de dieven er mogelijkerwijs op hebben achter gelaten, langer worden bewaard. De geur kan van pas komen als het on derzoek in een stadium komt, dat een politiehond kan worden gebruikt. De foto's van de gestolen werken zijn inmiddels doorgegeven aan de onderafdeling opsporingsbijstand te Den Haag, de Nederlandse afdeling van Interpol. Het is immers zeer wel mogelijk dat de werken naar het bui tenland worden overgebracht. De werken zijn zeker na al de publi citeit die aan de roof is gegeven in Nederland onverkoopbaar. Het blijkt echter eenvoudig deze werken naar het buitenland te brengen. Het komt zelfs voor dat antiekhandelaren in grote containers vrijwel oncon troleerbaar naar Amerika ver schepen... Museumdirecteur P. N. H. Domela Nieuwenhuis heeft de zes andere lege lijsten voorlopig nog maar in de zaal laten staan, waaruit de schilderijen zijn ontvreemd. Hij hoopt dat de dieven snel contact met hen zullen opnemen. De geldwaarde van de ge stolen schilderij ij en intersseert hem weinig, hij wil slechts de stukken te rug. Onder het museumpersoneel hangt een sfeer van „had ik het niet ge dacht". Diverse merkten tegenover ons op dat zij reeds lang hebben gewaar- schuwud voor de mogelijkheid van in braak in het totaal onbeveiligde mu seum. Overigens is ook bij museum Van Gijn in Dordrecht de beveiliging niet wat het zou moeten wezen. Met ingang van gisteren is bij dit museum en ook bij Dor4drechts Mu seum een verscherpte bewaking in gesteld. Ook 's nachts zijn er nu men sen aanwezig, terwijl de politie een nauwlettend oogje in het zeil houdt MOSKOU (AP, Reuter, UPI) Na de hartekreet van de moe der van de Russische schrijver Wladimir BoekoWski, dat haar zoon gemarteld werd in een in richting voor geesteszieken, zijn nu ook 47 leden van de linkse oppositie in Moskou de 28-jarige schrijver te hulp gekomen. In een open brief aan de directeur van het Serbskiinstituut kondigen zij aan, dat zij een eventuele krankzin nigverklaring van hun geestverwant met „alle wettige middelen zullen be strijden". Zij betogen, dat Boekowski „absoluut gezond van geest is" en dat dit vier jaar geleden door hetzelfde Serbski-instituut is bevestigd. Boekowski, dié al bijna twee jaar in psychiatrische inrichtingen heeft doorgebracht, werd in maart gearre steerd op beschuldiging „anti-sowjet- agitatie en propaganda" te hebben bedreven. Vorige maand werd hij van de gevangenis overgebracht naar een inrichting. Drie dagen geleden vroeg zijn moe-- der in een open brief hulp voor haar zoon tegen „de mensen in de witte jassen die hem dag in dag uit, jaar in jaar uit zullen martelen en mishan delen tot hij volledig kreupel is". Volgens haar was hij naar de in richting overgebracht, omdat de ge heime politie hem niet langer dan een half jaar gevangen kon houden zon der een formele aanklacht in te die nen. MISDAAD De 47 mensen die de open brief hebben ondertekend, schrijven, dat zij een krankzinnigverklaring van Boekowski als een misdaad zullen be schouwen en daar met alle wettelijke middelen tegen zullen strijden. ,JHet gevaar van die misdaad is, dat Boe kowski zonder verdediging terecht zou moeten staan", aldus de brief. Een beklaagde die in de Sowjet-Unie krankzinnig is verklaard, verliest het recht op juridische bijstand. SACHAROW Later hebben twee Russische atoomgeleerden, onder wie de vader van de Russische waterstofbom, An- drej Sacharow, hun handtekening nog gevoegd bij die van de andere 47. Zij deelden mee dat zij Boekowski's strijd voor handhaving van de rech ten van de mens in de Sowjet-Unie zeer waardeerden. Tot de onderteke naars behoren verder mevrouw Gri- gorjenko, wier man, generaal Pjotr 'Grigorjenko ook in een gesticht is gestopt, Pjotr Jakir, zoon van een ge neraal die in 1937 door Stalin werd vermoord en de dichter Aleksandr Ginzboerg. BUENOS AIRES De tweede matchpartij tussen de Russische grootmeester Tigran Petrosjan en de Amerikaanse grootmeester Robert J. Fischer is, na 32 zetten door de Rus gewonnen. De stand is thans 11. De derde party, waarin Fischer wit heeft, wordt morgen ge speeld. De Nederlaag van Fischer na een imponerende reeks van liefst 20 winstpartijen in successie, veroor zaakte enorme opwinding in het to taal uitverkochte San Martin theater. Reeds een kwartier na het begin Fischer kwam 5 minuten te laat, teneinde zich aan de grote belang stelling te onttrekken werd het duidelijk, dat dit tweede duel min stens zo spannend zou worden als de eerste krachtmeting. Toen koos Petros jan. met zwart, een actieve variant van het Siciliaans. Ditmaal bleef Fischer niet achter door in een Gruenfeld-Indiër op een uiterst scherpe speelwijze in te gaan. Er ontstond een geweldif handgemeen, én omdat Fischer de rochade opgaf, én omdat wit het oprukken van een zwarte pion tot de eerste lijn toeliet, onder opoffering van een kwaliteit. Als reslutaat van deze ontwikke ling kon wit met de Dame de zwarte stelling binnendringen en de zwarte monarch in een matnet vangen. De tweede partij verliep als volgt: Wit: Tigran Petrosjan (Rusland). Zwart: Robert Fischer (Ver. Staten). 10. b2 x c3 Da2a5 11. Lfl—c4 Pb8d7 12. Pgl—e2 Pd7e5 13. Lc4a2 Lc8—f5 14. Lf4 x e5 Lg7 x eS 15. Pe2d4 Da5 x c5 16. Pd4 x f5 g6 x f5 17. 0—0 Dc5a5 18. Dd2c2 f5—f4 19. c3c4 f4 x e3 20. c4c5 Da5d2 21. Dc2a4f Ke8—f8 22. Tel—dl Dd2e2 23. d5d6 De2h5 24. f2—f4 e3e2 25. f4xe5 e2 x Dl 26. Tflxdl Dh5 x e5 27. Tdl—fl f7—f6 28. Da4b3 Kf8g7 29. Db3f7f Kg7—h6 30. d6 x e7 f6—f5 31. Tf 1 x f5 De5d4f 32. Kgl—hl Zwart geeft het op. Indische Gruenfeld verdediging 1. d2d4 Pg8—f6 2. c2c4 g7—g6 3. Pblc3 d7—d5 4. Lel—f4 Lf8g7 5. e2—e3 c7c5 6, d4 x c5 Dd8a5 7. Tal—cl Pf6e4 8. c4xd5 Pe4 x c3 9. Ddld2 Da5 x a2 NEW YORK (Reuter) De Rus Pavlitsjenko, die onlangs door de New York Times een lid van de Rus sische geheime dienst (KGB) werd genoemd, is voor nog eens twee jaar door zijn land „uitgeleend" aan de Verenigde Naties, waaraan hii al vijf jaar als hoge voorlicntingsambtenaar Is verbonden. Ravlitsjenko heeft zelf de beschuldiging „lasterlijk en vals" genoemd. Het oude contract van de Rus met de VN liep zaterdag a.s. af. In welin gelichte kringen acht men het echter niet uitgesloten, dat Pavlitsjenko over enige maanden naar zijn land zal worden teruggeroepen wegens „fami lie-omstandigheden" of „gezondheids redenen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11