Bioloog Entrop wil voor miljoen Onvoldoende woningen voor de eigen inwoners Smogstaking biedt geen oplossing m Eten met bord op knieën [Volgende maand huishoudbeurs Maassluis Na regen van klachten Meer telefoonlijnen voor emog-meldkamer In alle Westlandse gemeenten Conclusie vakbonden Flinke subsidie van Anjerfonds voor gew .Orkest DINSDAG 5 OKTOBER 1971 dein, 1 ijk a pastor n die is pastot vi spoea ■hikki; R.B. il zate n me in Dt oktob socia cleuret iziekg /erleej mott »an hi et CICT l Fret n. Voo rs (Ge zij it ni het tendot :ijn dl artiki Die Onde ex iet 4(1 >1. ie n zijt i 8 ok ijk annek Hen Steen an d en va DEN HAAG Warm eten aan tafel is er voor de familie Entrop voorlopig niet bij. Dertig dozen vol tere schelpen zijn na een Japanse reis van de heer des huizes, de bioloog B. Entrop, op enonderde tafel gezet. Een antiek theemeubel langs de muur wordt eveneens tijdelijk door een lading dozen aan het oog onttrokken. „Ach", zegt Entrop met de toon van het-is-niet-de-eerste-keer in zijn stem, „we eten zolang in de zitkamer, het bord op de knieën. Mijn vrouw begint wel te zeuren wanneer die schelpen nou eens verdwijnen. Maar ze moeten nog allemaal uitgezocht worden en van etiketten voorzien. De mooiste aanwinsten, kegelvor mige pleurotomaria uit de diepzeeen rond Japan, heeft Entrop als hand bagage op zijn vliegreis terug mee genomen. „Die zijn zo kostbaar, de grootste is zeker duizend gulden waard". Het zijn ook de enige schel pen, die al een plaats, een ereplaats, in zijn sdhelpenmüseum op de bene denverdieping van zijn huis aan de Zuid-Hollandlaan 5 hebben. Japan", zegt Entrop „is voor ma- f lacologen, schelpenverzamelaars een paradijs. Het strekt zich uit van de Noordelijke IJszee tot aan tropi sche wateren, het kustgebied is on eindig gevarieerd. Zo'n 6.500 schel pensoorten zijn er het rijkelijk be wijs van. Nederland blijft met 225 soorten ver achter. Toch hadden Ja panse verzamelaars wel interesse voor exemplaren uit de Noordzee. Prof. Sadac Kosuge van het Natio nale Museum voor Wetenschappen in Tokio, die mijn reis in Japan voor een groot deel heeft voorbereid, heb ik een collectie schelpen uit de Noordzee, de Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee aangeboden en hij was er erg Blij mee." „Dat was ook een belangrijk as pect van mijn reis, het contact met Japanse malacologen van naam. In een zestal laboratoria heb ik kunnen werken, gevonden schelpen geprepa reerd. Dat zijn daar geen kinderach tige gebouwtjes. In Japan gaat alles groots. Bij hen vergeleken zijn wij kruideniers". „Neem nou mijn museum". En trop, een volle grijze sik onder een kalend hoofd, gaat er duidelijk voor zitten. „Twaalfduizend soorten heb ik bijeen gebracht in „In de Schulp". De benedenverdieping is bijna eigenhandig vertimmerd tot een kostbaar geheel. Moet je op zater dagmiddagen van twee tot vijf uur, als het museum geopend is, de reac ties van de mensen eens horen. Je zou ze met een bandrecorder moeten noteren Subsidie...? „Subsidie heb ik nog nooit gekregen. Ik heb het allemaal zelf betaald. Hier gaat het ook wel. Maar binnenkort. Dan zal er wel geld op tafel moeten komen. Eén miljoen zeker. Dit huis op de Zuid- Hollandlaan wordt afgebroken in- verband met de wegverbreding. En ik moet er een goed gebouw voor in de plaats hebben, voor mijn gezin en voor mijn collectie. Liefst op Schc- veningen met uitzicht op zee. Die relatie hè. met de zee, moet er vi sueel zijn". „Wethouder Dankelman heeft al tijd gezegd: „Hoe meer attractieve ideeën voor Scheveningen vanuit de bevolking, hoe beter. Nou, ik heb een goeie. Een centrum, waar alles wat met de zee te maken heeft, te bezichtigen is. Een combinatie van een zeeaquarium en mijn schelpen- museum. En hoe komt dat? Er is geen overdekt vertier. Zolang de zon schijnt is er niets aan de hand, dan liggen de mensen wel op het strand. B. Entrop: „Dit is geen kitsch" Maar- zodra het wat minder mooi weer is lopen de toeristen met hun .ziel onder de arm. Op de boulevard struikelen ze alleen maar over de patatkramen en de vette worstjes." Entrop, een pralinekleurige schelp in de hand: „Ik wil de mensen een stukje geluk brengen. Kijk zo'n schelp nou eens, dat is geen kitsch, dat is volmaakte schoonheid. Die vormen, die lijnen. De bezoekers in mijn museum zeggen wel eens vol bewondering: „dat zo'n beest het he lemaal zelf gemaakt heeft". „Eén miljoen is dan geen wegge gooid geld. Vijf ton voor het ge bouw, de rest voor de inrichting. Hulp van gemeentewerken heb ik er niet bij nodig. Door jarenlang passen en meten met de financiën ben ik zo'n expert geworden. Met 500.000 gulden maak ik meer klaar dan de gemeente. Ze krijgen natuurlijk wel een verantwoording van de uitga ven. Voorwaarde is ook dat mijn woonhuis en het museum onder een dak komen. Ik ben geen ambtenaar, die om kwart over vijf vrolijk flui tend naar huis fietst en zijn werk het werk laat. Ik duik 's avonds ook vaak het museum in, werk in het laboratorium of zoek wat op in de bibliotheek. Ik zie me iedere avond al „dag vrouw" zeggen, de auto pak ken en even vijf kilometer rijden om een artikeltje na te slaan." „Of de gemeente al op de hoogte is van mijn plannen?" Ja, ik heb er wel eens met een ambtenaar op het stadhuis over gesproken. Ik moet al mijn ideeën op papier zetten, heeft- le gezegd. Maar ik ben geen brie venschrijver. Leg nou eens de schoonheid van een schelp uit. Dat kost een velletje of twintig en dan is het nog niet duidelijk. Als de men sen van de gemeente nou eens hier kwamen kijken..." MAASSLUIS De Maassluise Huishoudbeurs, de eerste echte huis houdbeurs die Maassluis zal gaan krijgen, is een maand verschoven en zal nu worden gehouden van 15 tot en met 20 november. Interessant is, dat er veel aandacht zal worden ge schonken aan bedrijven en instanties van buiten Maassluis. Zo zal Sinterklaas de beurs bezoe ken, er zal een stand zijn van het gewestelijk arbeidsbureau in Vlaar- dingen en bovendien zal Vlaardingen zijn vertegenwoordigd met een meu belshow en een show van elektroni sche apparatuur. De gymnastiekvereniging Advendo zorgt voor bijzondere verrassingen en er zal een aantrekkelijk restaurant komen. De officiële opening zal maandag avond 15 november geschieden. WESTLAND De zeven Westlandse gemeenten voeren niet of nauwelijks onderling overleg over de werkgelegenheid, de recreatie en de woningbouw. Van een regionale aanpak van deze drie sectoren in het gemeentelijk beleid is helemaal geen sprake. Wat de woningbouw betreft is tot nu toe geen enkel gemeentebestuur erin geslaagd vol doende goedkope woningen te. bouwen voor de eigen inwoners hoewel ze dat wel allemaal als do«'l stellen. Voorts willen alle gemeenten -- s-Gravenzande, De Lier. Maasland, Monster. Naaldwijk, Schipluiden, Wateringen de tuinbouw (of veeteelt) handhaven en stimuleren én de woon gelegenheid bevorderen. Tussen deze twee doeleinden dreigt een levensgroot conflict omdat woningbouw en dorpsuitbreiding in de meeste gevallen het tuin- bouwareaal zullen aantasten en aan de andere kant omdat stimu- leren van de tuinbouw inhoudt dat niet of onvoldoende grond vrij- komt voor het bouwen van woningen. Alle gemeentebesturen staan voor dit dilemma. Bovenstaande is naar voren gekomen uit het sociaal wetenschappelijk onderzoek dat de Vereniging van Neder landse Gemeenten in het Westland heeft verricht en waarvan de resultaten dezer dagen bekend zijn geworden. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Een smog staking biedt onder de huidige omstandigheden geen oplossing voor het vraagstuk van de mi lieuhygiëne. De vakbonden zijn dan ook niet van plan stakingen te organiseren uit protest tegen de milieuverontreiniging. Tot deze conclusie zijn de bestuur ders van de drie vakcentrales in het Rijnmondgebied gekomen tijdens een 'bijeenkomst, waarin de ernstige smog-vorming van de afgelopen da gen werd besproken. Het openbaar lichaam Rijnmond heeft inmiddels waarschuwingsfase drie ingetrokken. Doordat het is gaan waaien en doordat er regen is geval len is de smog verdwenen. Rijnmond handhaafde wel fase twee, omdat er vandaag weer zon werd verwacht, waardoor er opnieuw smog zou kun nen ontstaan. De regionale vakbondsbestuurders vinden dat met name de gemeente Rotterdam aan bestaande of nieuw te vestigen bedrijven de zwaarste eisen moet stellen op het punt van de mi lieuhygiëne. Zolang de door minister Stuyt aangekondigde maatregelen geen duidelijke verbeteringen teweeg brengen, zijn de bonden tegen elke bedrijfsuitbreidins waarbij sprake kan zijn van luchtverontreiniging. In een gezamenlijke verklaring pleiten de vakbondsbestuurders voor de instelling van één milieubeheers- dienst. Zolang de betrokken overhe den tot de instelling van een dergelij ke dienst niet kunnen komen kan men, aldus de bonden, hun activitei ten ten behoeve van de milieuvertie- tering niet serieus nemen. Onaanvaardbaar Het bureau milieuhygiëne van de Raad van Nederlandse Werkgevers- bonden heeft de smog-vorming, zoals die zich de laatste dagen in de Rijn mond heeft voorgedaan, onaanvaard baar genoemd. Het bureau zegt te vertrouwen dat de industrie in het betrokken gebied alle maatregelen neemt om haar aandeel in de milieu verontreiniging tot het uiterste te be perken. Op langere termijn zal een planmatige opzet ertoe moeten leiden dat de milieuverontreiniging verder wordt teruggedrongen, aldus het bu reau. Hieraan wordt toegevoegd dat ook andere categorieën vervuilers tot een dergelijke planmatige opzet moe ten komen om de milieuverontreini ging tegen te gaan. Maatregelen Burgemeester Thomassen heeft na afloop van een onderhoud met minis ter Stuyt verklaard dat de minister een aantal maatregelen in overwe ging heeft om zo snel en doeltreffend mogelijk het milieu-vraagstuk aan te pakken. De burgemeester, die aan het hoofd stond van een Rotterdamse de legatie, wilde niet zeggen welke sug gesties van Rotterdamse zijde aan de minister 4ijn voorgelegd. Op 25 okto ber zal minister Stuyt een bezoek brengen aan de Maasstad en aan het slot van die dag zal de minister nade re inlichtingen verstrekken. Tijdens het gesprek op het ministe rie kwamen onder andere de verant woordelijkheden van de commissaris der Koningin aan de orde. Zolang er geen wettelijk kader is dm te kunnen ingrijpen, geschiedt de medewerking ROTTERDAM Rijnmond heeft zich de felle aanvallen over de bereikbaarheid van de meld en regelkamer aangetrokken op to kort mogelijke termijn, hope lijk nog vóór het komende week einde, zullen er minstens zes te lefoonlijnen bijkomen om de kla- eers alle gelegenheid te geven hun nood te melden. Het afgelopen weekeinde probeer den vele bonderden vergeefs de een- kale meld- en regelkamer te berei ken. De drie lijnen waarover men lot op heden beschikt, bleken vol komen onvoldoende om de stroom op Ie vangen, zodat het klachtennummcr 150.000 voortdurend in gesprek was. „Ik heb afgelopen zondag zelf er- I varen dat er steeds meer mensen in het Rijnmondgebied opstandig wor den". aldus de heer J. de Jong, Rijn mond-gecommitteerde belast met de milieuhygiëne. Vijf uur lang heeft hij zondag de ambtenaren van Rijnmond geassisteerd bij het opvangen van te- I lefoontjes in de meldkamer. Het Centraal Aktiecomité Rijn mond is zich overigens zeer wel be wust van die groeiende agressiviteit onder de Rijnmonders. Juist daarom stelt het zich uiterst voorzichtig op, om nie door welke aktie dan ook de lont in het kruitvat te steken. Vol gens een woordvoerder van het CAR is de situatie op het ogenblik zó ge spannen, dat het niet ondenkbeeldig is dal. heethoofdige Rijnmond-bewo ners de Botlek in zullen trekken om het recht in eigen handen te gaan nemen. Rijnmond-gecommitteerde De Jong zet overigens grote vraagtekens ach ter het voornemen van de rijksover heid om zonodig over te gaan tot be drijfssluiting in geval van ernstige overlast. Evenals de Rotterdamse wethouder De Vos is hij van mening, dat het erg moeilijk zal Zijn een oor zakelijk verband te leggen tussen ver vuiling en vervuiler. Onderminister uit VS op bezoek iu ons land DEN HAAG De Amerikaanse onderminister van marine, Chaffee, is in ons land. De onderminister, die gisteren is aangekomen en die van daag weer zal vertrekken, is hier om besprekingen te voeren met ministers de Koster van defensie en diens staatssecretaris van Es. Alle gemeenten willen de werkge legenheid in de tuinbouw bevorderen. Maasland en Schipluiden stimuleren nog de veeteelt, 's-Gravenzande enige industrie en De Lier en Naaldwijk tuinbouwverwante industrie. De ge meenten Monster en Wateringen be vorderen behalve de tuinbouw geen enkele andere vorm van werkgele genheid. Het bouwen van voldoende wonin gen voor eigen inwoneré is. een vol gende belangrijke doelstelling van al le zeven Westlandse gemeenten. Van de zeven bouwt alleen Maasland doelbewust huizen voor niet-ingezete- nen. De eigen inwoners van alle ge meenten hebben het meest behoefte aan soedkooe woningen maar aan die roep heeft nog geen enkel gemeente bestuur kunnen voldoen blijkens de vaak lange lijsten van woning zoekenden. Daarvoor kunnen verschillende re denen worden aangewezen. In de eerste plaats leiden de vaak hoge kosten van grondaankoop en bouw rijp maken ertoe dat slechts met moeite goedkope woningwetwoningen gebouwd kunnen worden. Bovendien zi*n aannemers nauwelijks bereid om alleen maar deze goedkope woningen te bouwen en stellen zii vaak als eis dat in «en bepaald gebied ook ver koopwoningen worden gebouwd wat voor deze bedrijven financieel gunstt eer is. Een ander aspect is dat de gemeentebesturen steeds meer aan dacht willen geven aan het woonkli maat. Dat betekent goede eengezins woningen, groenvoorzieningen en kinderspeelplaatsen. Een dergelijke opzet is wel aantrekkelijk maar maakt de wonineen zoveel duurder dat vele eigen inwoners deze „goed kope" woningen niet kunnen betalen. Er zijn dus minder goedkope wonin gen voor eigen inwoners gebouwd dan de mate van behoefte naar deze woningen. Voorts is het oplossen van de woningnood, door vrijwel iedere gemeente afzonderlijk aangepakt. Al leen Maasland en De Lier hebben een woningmarktonderzoek ingesteld, maar ook weer afzonderlijk. Van een regionale aanpak van het huisves tingsprobleem is dan ook geen spra ke. De gemeenten Maasland 's-Gra venzande, Monster en Schipluiden achten de dagrecreatie in hun ge meente in het belang van een gunstig, woonklimaat. Schipluiden en Maas land streven ernaar om het landelijk gebied open te houden voor een pas sieve recreatie en 's-Gravenzande en Monster dienen de behoefte aan strandrecreatie aan te passen, bij voorbeeld door aanleg van parkeer plaatsen In de andere gemeenten in het Westland komt geen dagrecreatie voor. Ontslag: Tn verband met de pen sioengerechtigde leeftijd is per 1 no vember aan drie burgemeesters epr- vol ontslag verleend met dank voor de goede en langdurige diensten als zodanig bewezen diensten. Het zijn de burgemeesters H. A van Willigen van Haaften, dr. M P. A. Meissen van Wateringen en mr. L. C. A Le pelaars van Krimpen aan den IJssel. Minister Stuyt van de milieubedervende bedrijven op vrijwillige basis. Zolang ook zal de commissaris der Koningin de produk- tie van die bedrijven niet kunnen la ten stopzetten, ook niet in zijn functie van voorzitter van de saneringscom missie. De delegatie uit Rotterdam bestond uit het college van b. en w„ dat zich liet vergezellen door de deskundigen prof. Burema en dr. Biersteker van de gemeentelijke geneeskundige dienst. DELFT Het Anjerfonds Zudd- Hollandi heeft met een bijdrage van ƒ3000 een wens van het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland vervuld. Voor dit bedrag konden praktikabels (houten of aluminium opbouwelemen- ten) worden aangeschaft, waardoor de leden van het orekst niet langer af hankelijk zijn van de, hier en daar gebrekkige, accommodatie, die in tal van zaaltjes wordt geboden. De prak tikabels kunnen zo worden opgesteld, ,dat het orkest amfitheatersgewijs kan plaatsnemen; pedagogisch biedt deze opstelling het voordeel, dat de 'structuur van een symfonieorkest duidelijk valt te zien. In 1970 kwam het Project Orkes trale Muzieklessen op gang met dit project wil men de verouderde opzet van de schoolconcerten aan moderner inzichten aanpassen. Juist in het ka der van dit project zijn deze prakti kabels onmisbaar. Schok! >e ton neemt Romein over ZWIJNDRECHT NV Sehokbetoil heeft met W. Romein en Zn. NV in Dodewaard overeenstemming bereikt over de overneming van laatstge noemd familiebedrijf door Schokbe- ton. De overneming vindt plaats te gen betaling van een niet nader be kend gemaakt bedrag in contanten, aldus een communiqué. Romein is een betonwarenfabrlek die gespecialiseerd is in het vervaar digen en monteren van geprefabri ceerde weg- en waterbouwprodukten, zoals duikers, stuwen en bruggen, zo wel gespannen als niet gespannen. Voor Romein is de overneming be langrijk voor de continuïteit van het bedrijf, terwijl Schokbeton (momen teel ongeveer 1400 man personeel) hierdoor haar produktenpakket ver groot. De SER-fusiecode is in acht genomen, het 50 man sterke personeel van Romein zal de werkzaamheden onder de huidige directie normaal voortzetten. Ontwerp-streekplan binnenkort ter visie OOLTGENSPLAAT Het ont- werp-streekplan Zuid-Holland Is zo ver gevorderd dat het binnen afzien bare tijd ter visie gelegd zal kunnen worden. Als streefdatum wordt voor lopig 8 november aangehouden. Gedeputeerde Staten willen voor die datum eerst nog een bijeenkomst beleggen met de streekcommlssies voor Goeree-Overflakkee en de Hoeksche Waard. Dit zal gebeuren op 12 oktober a.s. in gebouw 't Centrum in Ooltgensplaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5