WEERSTAND ZWAAR BEPROEFD KLM: Bijl in tarieven SANO ceL Geen staking tegen smog Sadat president federatie Bedrijven: betaling zwart loon staken Voorzitter chr. werkgevers: solidariteit en discipline GOEDKOPER NAAR VS 2 moderne theeglazen r~i Het Kwartet Rustig weer Radio Veronica wil A-omroep worden Schilderenroof in Dordrecht bona "Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Dinsdag 5 oktober 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen jofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Veel over zichzelf spreken kan een middel zijn om zich te ver- FR1EDRICH NIETZSCHE Het wordt wel eeos tijd, dat je ook met een kleiner balletje leert ping pongen, Tommyl 'uiv «Mete»- DEN BILT In de nacht van gisteren op vandaag daalde de temperatuur op 10 cm hoogte in vrijwel het gehele land tot iets onder het vriespunt. De sterke temperatuurdaling werd mogelijk gemaakt doordat het centrum van een krachtig hogedrukgebied zich via de Noordzee naar ons land ver plaatste. Wel trekt het hogedrukgebied naar Midden-Europa weg, maar bet zal toch het weer in ons land de komende 24 uur nog domine ren, zodat er nog op zonnig en rustig weer gerekend mag wor den. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 77,4 cm (1032) millibar, stijgend. Zon en maan J 6 oktober: zon op 6.48, onder ƒ18.08; maan op 18.26, onder 9.48; H11 okt. L.K. Hoog water Hoog water, 6 oktober: Rotter- I dam le getij 5.31, 2e getij 17.38; Scheveningen 3.48 - 16.10; Vlis- j singen 2.42 - ,14.51; Haringvliet 1 a.d. Zeezijde 4.2Ó - 16.43. DEN HAAG Zuinig zijn met prijsstijgingen, solidariteit en disci pline opbrengen bij activiteiten op de arbeidsmarkt en bij loononder handelingen, naar wegen zoeken om de incidentele loonstijging te beperken, ondermeer door de betaling van zwart loon te staken. Dit vroeg mr. P. M. H. van Boven, voorzitter van de Nederlands Chris telijke Werkgeversbond vandaag op de algemene ledenvergadering van die bond, die in Tilburg werd gehouden. DEN HAAG De directie van Ra dio Vtronica heeft haar juridische medewerkers opdracht gegeven statu ien op te stellen voor de omroepver eniging Veronica. Dit verklaarde di recteur D. Verwcij gisteravond in een interview voor Avro's Televizier. Een onderzoek van de Nederlandse stichting voor de statistiek heeft vol gens de directeur van Veronica uitge wezen dat meer dan 400.000 mensen lid zouden willen worden van die omroepvereniging. Dat betekent dat Veronica, indien zij overgaat tot de aanvraag van een zendmachtiging, in aanmerking zou komen voor de status van A-omroep. DORDRECHT Ook het Dor- drechts Museum heeft te lijden gehad van de golf kunstdiefstallen. Van morgen kwam men tot de ontdekking, dat zeven vrij kostbare schilderijen waren verdwenen. Uit „Dordrechts Museum" zijn de volgende zeventiende-eeuwse schil derijen ontvreemd: Arnold Houbraken Meisjesportret", Benjamin Gerritsz Cuijp „Anbetung der Hirten", Albert Cuijp „Hirten in den Bergen" en „Ge zicht op Woudrichem of Gorcum". Aert van der Meer „Maanlandschap" Jan Olis „Rokers in interieur" en Rei- nier Covijn „Keukeninterieur." De waarde van deze doeken wordt geschat op anderhalve ton. Ze zijn niet uitgesneden, maar met spieraam en al uit de lijsten gehaald. De inbrekers zijn via de voordeur binnengekomen, na eerst het slot te hebben geforceerd. Niemand twijfelt eraan dat de kern van de inflatieproblematiek ligt op het terrein van de loon- en prijsvor ming, zo zei hij. Op deze gebieden hebben werkgevers en werknemers vrijheid gewaagd en gekregen. De heer Van Boven meende, dat van succesvol beraad tyssen de sociale partners kan worden gesproken, als de ombuiging in de loonstijging het mogelijk zou maken dat de prijsont wikkeling terugkeert binnen de gren zen van de omkeerbare inflatie. Dat zal niet ten volle in één jaar kunnen, maar in 1972 zal een begin motten worden gemaakt. We gaan een tijd tegemoet, zo zei de voorzitter van het NCW verder, waarin het reeds aangetaste weer standsvermogen van de bedrijven op nieuw zwaar op de proef wordt ge steld. Er is sprake van sterke over schrijding van produktiviteit door loonkosten, verschuiving van zg. ove rig inkimen naar looninkomen, een verhoging van belastingdruk, die vooral bij het niet-looninkomen te recht komen, vermindering van con currentiekracht in. het internationaal verkeer. De heer Van Boven merkte op, dat zijn organisatie bijzondere aandacht zal geven aan de mogelijkheden die de nieuwe wetgeving op het gebied van ondernemingsstructuur geeft, mede zal vorm worden gegeven aan een actief vernieuwingsbeleid van het bedrijfsleven. Ivoorkust wil delegatie naar Zuid-Afrika sturen ABIDJAN' (AFP) President Houphouet-Boigny van Ivoorkust heeft gisteren bekend gemaakt, dat ..hij en zijn vrienden" bereid zijn binnenkort een delegatie naar Zuid- Afrika te sturen voor besprekingen met premier Torster van dat land. Wanneer deze contacten bemoedi gend waren, zou de president van Ivoorkust niet aarzelen zelf naar Zuid-Afrika te gaan en premier Vor- stcr uitnodigen voor een tegenbezoek. Houphouet-Boigny is de aanvoerder van de Afrikaanse leiders die pleiten voor een dialoog met Zuid-Afrika. Hij constateerde er een golf van onverdraagzaamheid én geweld. Soms lijkt het ook of nieuwe ontwikkelin gen in de theologie en in het niet- christelijk denken elkaar vinden in een nieuwe revolutieleer. Dit alles heeft invloed op de maatschappij en ook op het bedrijfsleven. Het conflict mag voor ons als christenen niet het vooropgezette doel zijn. Het evangelie betekent ten diep ste voor ons voldoening, ook van tegenstellingen, die we als pijnlijk ervaren. Naar deze verzoening van tegenstellingen zullen wij met al onze krachten toe moeten werken, aldus de heer Van Boven. Mr. H. Langman, minister van eco nomische zaken, sprak op de leden vergadering van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond over het dalend rendement van investerin gen. Hij zei onder meer dat het groei tempo voorlopig niet kan worden ver langzaamd. Daardoor wordt het aan trekken van voldoende besparingen naar de bedrijvensector een probleem. Tot een zekere grens biedt het aan trekken van vreemd vermogen wn oplossing. Een te smalle basis van risicodragend vermogen plaatst een onderneming in een wankele positie. Nieuwe wegen Er is veel verbeeldingskracht nodig om besparingen elders in de samen leving te kunnen omzetten in dat ver mogen. Wordt de tijd niet rijp om nieuwe wegen te zoeken ter oplossing van het vraagstuk van te kort schie tende besparingen? De minister herinnerde er aan dat hij vier jaar geleden de suggestie heeft gedaan de winstdeling voor werknemers in de vorm van nieuwe aandelen te doen. „Misschien biedt een verdeling van de extra-winst, die door loonmatiging ontstaat, een goede mogelijkheid om daar eens mee te beginnen. De voordelen van een bete re spreiding van het vermogen lijken mij evident. De converteerbare obli gatie zou een aanvaardbare tussen vorm kunnen zijn." De minister zei voorts: „U zult moeten leren leven met eigendoms- en zeggenschapsverhoudingen die uw voorgangers voor onmogelijk gehou den zouden hebben. Intocht van de Russische premier Alexei Kosygin en de Algerijnse pre sident Houreari Boumedienne in Al giers. De Russische eerste-minister blijft vier dagen in Algerije. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ook de KLM wil de vliegprijzen op de Noordatlantische route met ingang van het nieuwe zomerseizoen (1 februari volgend jaar) drastisch gaan verlagen. Evenals hij Luft hansa, die eerder aankondigde de bijl in de prijzen te zullen zetten, zal ook de KLM de tickets voor soms meer dan een kwart verlagen. Vakcentrales: ROTTERDAM De vakbonden zijn niet van plan stakingen te orga niseren uit protest tegen de milieu verontreiniging, omdat een dergelijke staking geen oplossing biedt. Tot deze conclusie zijn de bestuur ders van de drie vakcentrales in het Rijnmondgebied gekomen tijdens eelt gisteren gehouden bijeenkomst, waar in de smogvorming van de afgelopen dagen werd besproken. Een deputatie van het Rotterdamse gemeentebestuur heeft gisteren een gesprek gehad met minister Stuyt. Burgemeester W. Thomassen ver klaarde, dat de minister een aantal maatregelen in overweging heeft om zo snel en zo doeltreffend mogelijk het milieu-vraagstuk aan te pakken. Op 25 oktober zal minister Stuyt een bezoek brengen aan de Maasstad. Voor meer informatie zie pagina 5. pi se Muur misschien met Kerstmis open BERLIJN (Reuter) Westberlij- ners mogen misschien al met de Kerstdagen door de muur naar Oost- Berlijn om hun familieleden en vrienden te bezoeken, aldus de West- berlijnse onderhandelaar Ulrich, Mül- ler na besprekingen van vijf uur in Oost-Berlijn. Het gesprek tussen West-Berlijn en de DDR over een bezoekregeling voor Westberlijners aan het oostelijke stadsdeel zal vrijdag al worden voortgezet. Gisteren kwamen beide partijen „een stap verder." Intussen bereidt de Westduitse staatssecretaris Egon Bahr, die mor gen de onderhandelingen met zijn Oostduitse collega Michael Kohl voortzet, zich voor op een vert.fl.ijf van enkele dagen in Oost-Berlijn. De duur daarvan zal afhangen van het De tariefvoorstellen, die de KLM gisteren aan de luchtvaartautoriteiten in Nederland en Amerika heeft inge diend, komen er op neer dat het mo gelijk wordt om voor een tarief van 621,- buiten het hoogseizoen naar Amerika en terug te vliegen. In het hoogseizoen wordt de laagste prijs 931,-. Deze prijzen komen vrij wel overeen en zijn soms nog lager, dan de tarieven die Lufthansa heeft aangekondigd. Zoals bekend ontstaat op 1 februari volgend jaar een zogenaamde „open- tarievensituatie" in de luchtvaart, CAIRO (AP) De Egyptische pre sident Anwar Sadat is gisteren ver kozen tot president van de Federatie van Arabische Republieken (FAR), die bestaat uit Egypte. Libië en Syrië. Sadat werd tot president gekozen op een besloten vergadering in het- Zahraa paleis in Heliopolis met de Syrische president Hafez Assad en de Libische leider, kolonel Moammer Kaddafi. De verkiezing vond plaats nadat de drie leiders de eed op de grondwét hadden afgelegd en hadden verklaard ..de federatie te zullen beschermen, zijn grondwet te zullen respecteren en te zullen strijden voor de verwe zenlijking van de aspiraties van de Arabieren". De drie leiders vormen samen de presidentiële raad, die onder voorzit terschap van Sadat zal optreden als het hoogste politieke orgaan in de nieuwe federatie. De staatshoofden zullen bij toer beurt gedurende twee jaar optreden als hoofd van de federatie. De fede ratie waartoe de drie leiders in april jL op een bijeenkomst in Benghazi in beginsel hadden besloten, is in'hoofd zaak bedoeld om een hecht front te gen Israël te vormen. Op één septem ber verklaarden de stemgerechtigden in de drie landen zich met grote meerderheid akkoord met het samen gaan van de drie landen. de enige matras met de juiste celbalans Voor het eerst sinds half september is kolonel Gaddaffy, president van Libye, in het openbaar verschenen. Daarmee kwam een eind aan de geruchten, dat cr iets met hem aan de hand zou zyn. Gaddaffy werd gisteren op het vliegveld van Cairo verwelkomd door president Sadat van Egypte (midden) en president Assad van Syrië, de man in het grijze pak. De drie leiders staan aan het hoofd van de onlangs in het leven geroepen Arabische federatie. veroorzaakt door de weigering van Lufthansa akkoord te gaan met de tariefsvoorstellen van de IATA )ver- eniging voor burgerluchtvaartmaat schappijen) zoals die enkele maanden geleden in Montreal werden behan deld. Aanvankelijk liet de KLM als ant woord op de door Lufthansa aange spannen prijzenoorlog weten, de voorstellen van de Motreal-conferen- tie te zullen volgen. Maar sindsdien hebben andere grote maatschappijen, zoals de Amerikaanse Panam, de En gelse Boac en Air France, eveneens voorstellen tot drastische verlagingen gedaan waardoor de KLM niet kon achterblijven. Vooral omdat Frankfurt voor Ne derlandse passagiers dicht bij de deur is en een treinkaartje daarheen voor een vlucht met Lufthansa snel ver diend zou zijn voor amerika-passa- giers. Ook nu blijft de KLM overigens op het standpunt staan dat de tendens naar steeds lagere tarieven de lucht vaart als industrie geen goed kan doen'. De KLM zal evenwel volgen om „haar concurrentiepositie op de Noordatlantische route te kunnen handhaven". Zoals ons blad onlangs berichtte moet de prijzenoorlog op de Noordat lantische route als een poging worden gezien tot een broodnodige sanering in de luchtvaart te komen waar ver spilling (van vooral capaciteit) de overhand heeft en waar inefficient wordt gewerkt. De prijzen die de KLM aan de Amerikaanse en Nederlandse lucht vaartautoriteiten heeft voorgesteld bedragen voor de economy-klasse: in dividueel retour ƒ1388,- (is ƒ1812,-) buiten het hoogseizoen en tijdens het hoogseizoen 1826,- (is 2176,-). De prijzen die Lufthansa denkt te gaan berekenen zijn respectievelijk economy-retour gaat per 1 februari 1449 en 1863 DM. Een 14 tot 45-daags 730,- kosten (is 1085.-) buiten het hoogseizoen en 931,- (is 1304.-) in het hoogseizoen. De Lufthansa stelde respectievelijk 725 en 932 DM voor. Daarnaast behelst het KLM-voor- stel tarieven voor ohartergroepen van minimaal 30 (westwaarts) of 40 (oost waarts) personen en voor groeps-ité- reizen van minimaal vijf passagiers van 7 tot 21 dagen zonder landsar- rangement van 621,-. Deze tarieven zullen uitsluitend geldig zijn buiten het hoogseizoen, de drie zomer-piekmaanden. Ook stelt de KLM voor het retourtarief voor jongeren van 12 tot 21 jaar gedurende drie maanden in het hoogseizoen te verlagen tot ƒ833,- en daarbuiten tot 694,-. Dit zelfde tarief zal ook gel den voor personen boven de 65 jaar. Deze 65 plus tarieven bestaan al op het binnenlands luchtnet van de NLM (dochteronderneming van dc KLM), de KLM hoopt deze nu ook in de internationale luchtvaart te gaan introduceren. De tariefsverlagingen gelden Amsterdam-New York, Chica go en Houston. Op het traject Amsterdam Montreal denkt de KLM de IATA- voorstellen zoals die in Montreal zijn gedaan, te gaan volgen. Deze tarieven liggen in de meeste gevallen ver bo ven de prijzen die per 1 februari voor de Amerikaanse oostkust-steden gaan gelden. Pakistan zou zijn defensie versterken NEW DELHI (Reuter) Kranten in India hebben gemeld dat het Pa kistaanse leger wordt uitgebreid en dat nieuwe verdedigingslinies worden aangelegd langs de grens tussen West-Pakistan en India. De Indian Express zegt. dat er tien infanterie-divisies in West-Pakistan zijn, alsmede twee pantserdivisies, twee onafhankelijke pantserbrigades en 30 bataljons para-militair perso neel; alles in het Pakistaanse deel van Kasjmir. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oronje-paars-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken Ik geef op als I nieuweabonnee: ^naam: r pica's: bataalt: O.par kwartaal par maand I ■-Alsbeloning voor mijn aktiviteit I ontvang ik 2 theeglazen. m De nieuwe abonnee krijgt onze I Gerant veertien dagen gratis. I Mijn raam g Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1