Pittige, eerlijke,pure tabak! ..dat is Samson halfzwaar, een leeuw van een shag. oorrang voor de armsten ionder paupers van Bombay Abie Nathan legt laatste hand aan piratenzender Moeder van gemartelde Rus vraagt om hulp h'ZUSTER WILLIBRORD: IN LIEFDE DIENEN Prins Bernhard bezoekt oefening leger in Duitsland De shag waarbij een man zich man voeit. Eerlijke tabak, puur en pittig. Shag die je werkelijk proeft, elke keer als je opsteekt. Een lange draad, dus prettig draaien. En meer dan veertig sigaretten uit één pakje. Dat is Samson halfzwaar. Gewoon de lekkerste shag! j 1,50 Zuster Willibrord, smetteloos wit gerokt, is de hoofdverpleegster van het enige, rooms-katholieke algemene ziekenhuis in Bombay. Ze behoort tot de Missiecongregatie der Dienaressen van de Heilige Geest, die de gelofte van dienende liefde hebben afgelegd. Naar geloof, ras of kaste wordt in haar hospitaal niet gekeken. Elke nooddruftige kan er terecht, terwijl de armsten onder de paupers voor rang hebben. „Een jaar of acht geleden zijn we in Andheri en Jogesjwari begonnen", aldus zuster Willibrord, „omdat daar •geen enkele medische verzorging was. In beide dorpen wonen mohammeda nen, bij elkaar ongeveer 55.000. Ik ben me ervan bewust hoe beperkt ons werkterrein in feite is. India telt ten slotte 550 miljoen bewoners, wat be tekent dat we voor één-tienduizend- ste deel van de Indiase bevolking pro beren te zorgen." Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll MOSKOU (AP, UPI) De bejaarde moeder van de 30-jari- ;e Rus Wladimir Boekowski leeft een beroep gedaan 'op alle nensen van goede wil' om haar helpen in haar strijd tegen ge- 'angenispsychiaters, die haar :oon naar haar zeggen voor het even ongelukkig willen maken. „Boven mijn zoon, geestelijk een volkomen gezond iemand, hangt een vreselijke dreiging: ze zijn van plan hem krankzinnig, geestelijk onbe kwaam te maken. En bovendien zul len mensen in witte jassen hem dag dag in overvolle zalen martelen en verminken, totdat hij voor zijn leven ongelukkig is", zo schrijft de moeder van Wladimir Boekowski in een open brief. Zij besluit haar oproep met de Iwoorden: „Ik wend mij tot u, mensen van goede wil, moeders en vaders, Voeders en zusters, hen niet toe te taan deze verschrikkelijke misdaad te plegen." Wladimir Boekowski is een bekend lid van de linkse oppositie in de Sow- jet-Unie. Wegens zijn activiteiten om van de Sowjetunie een rechtsstaat te maken zat hij van 1967 tot 1970 ge vangen. Daarna kondigde hij aan dat hij de strijd zou voortzetten en gaf hij uitvoerige verslagen van de wijze, waarop politieke gevangenen in Rus sische psychiatrische inrichtingen mishandeld worden. Op 29 maart van dit jaar werd hij opnieuw gearres teerd. Naar verluidt wordt hij thans onderzocht in het beruchte Serbski- instituut te Moskou, waar al heel wat politieke gevangenen krankzinnig zijn verklaard Over de tijd, die hij daarvoor als gevangene in een psychiatrische in richting heeft doorgebracht, heeft Boekowski verklaard: „Voor een ge zond mens is er niets verschrikkelij- kers dan internering voor onbepaalde tijd in een psychiatrische kliniek." Begin 1971 richtte hij zich met een schriftelijke oproep tot westerse psy chiaters om zich uit te spreken tegen de Sowjet-praktijk om andersden kenden in psychiatrische inrichtingen op te sluiten. Personalia Promoties: J. Schipper promoveer de tot doctor in de godgeleerdheid op let proefschrift Eternal life, de ïschatologie in de theologie van Paul lillich (RU. Nijmegen). Th H. van Doorn promoveerde tot doctor in de etteren op het proefschrift ..Termi nologie van riviervissers in Neder- (K. U. Nijmegen). Aan de Ne derlandse Economische Hogeschool te Rotterdam is gepromoveerd F B. Lempers tot doctor in de economie. Een jongetje door hongerodeem getroffen. ALGIERS, CAIRO, AMMAN (UPI, Reuter, AP) Premier Aleksej Kosygin van de Sowj et- Unie is voor een staatsbezoek van vier dagen in Algerije aan gekomen. Op het vliegveld van Algiers werd hij hartelijk ver welkomd door president Houari Boumedienne en een menigte van tienduizenden mensen. Een poging door een Algerijns meisje, een Jordaans verkeersvlieg tuig te kapen en het te dwingen naar Bagdad te vliegen, is gisteren door Jordaanse veiligheidsofficieren ver hinderd. Het meisje had een handgranaat verborgen in een pruik. Ze werd ver gezeld door een Jordaanse jongeman. Het toestel, een Caravelle van de Jordaanse luchtvaartmij. had 14 pas sagiers aan boord en 10 bemannings leden. Op het vliegveld van Amman werden het meisje en de jongeman gevankelijk weggevoerd. Eerder was uit Amman bericht, dat daar drie Palestijnen leden van het Volksfront voor de bevrijding van Paléstina waren opgehangen. Zij waren ter dood veroordeeld wegens het doden van vijf mensen in decem ber van het vorige jaar. De „vredesapostel" Abie Nathan is op reis gegaan naar Europa en Ame rika om de laatste regelingen te tref fen voor vestiging van een piraten zender op een schip in de Middel landse Zee. Hij wil daarmee zoals bekend in het Hebreeuws, Arabisch en Engels de Arabische lan den en Israël bewerken met vredes boodschappen. Het schip, een vroegere Nederland se kustvaarder, ligt al enkele maan den in New York voor anker. Nathan, die in januari met uitzenden wil be ginnen, probeert nog ongeveer 30.000 dollar bij elkaar te krijgen voor uit monstering van het vaartuig. |ITUD weer diezelfde vicieuze cirkel. Geen werk te weinig inkomen onvolwaardige voeding en onhygiënische •efomstandigheden ziekten als kwashiorkor, tuberculose, >olio, lepra gebrek aan weerstand en beschadigingen, die Lt verminderde intelligentie leiden prothesen, rolstoelen, krukken en vaak de dood. DE mensenpoel van Bombay maakt daar geen uitzondering op. Het kolkt daar van armoede, leed en ellende. Aan de zelfkant van deze met tegenstellingen geladen miljoenenstad de mensonwaardige hutjes van koemest, zand en palm bladeren. LANGE rijen apathisch kijkende mannen en vrouwen met blikken en potten bij een waterput. Veel kinderen zien er uit als ouden van dagen, die er overigens nauwelijks zijn, omdat de gemiddelde leeftijd 40 jaar is. Dofheid, maar ook dufheid, zijn de enige karakteristieken van het verkreukelde deel van de Indiase maatschappij. DINSDAG 5 OKTOBER 1971 enow n e mi oed pi ren II espro» ..Het geringste werk van liefdadigheid", ze Roermond, „kan hier. in Andheri, weelderi; der, één vaccinatie tegen kinderverlammin; antwoord zijn". rt zuster Willibrord (Boiunans) uit Baexem hij groeien. Eén vitaminetabletje, één lepel melkpoe- mazelen of tuberculose kan al het begin van een per week voor een schijntje inzetten. Er is een apotheker en een diëtiste, er zijn laboranten en natuurlijk de no dige verpleegsters, helpsters en werk - sters." Het is met Andheri en Jogesjwari als met andere dorpen in India: de inwoners lijden aan een veelheid van volksziekten, die lichaam en geest on dermijnen. Door de slechte hygiëni sche omstandigheden en het gebrek aan sanitair is bijna de hele bevol king door worm- en huidziekten aan getast. Driekwart van de kinderen lijdt aan kwashiorkor ondervoe ding door gebrek aan eiwitten. Ook tuberculose, lepra en filaria (olifants ziekte) komen veelvuldig voor. De missiezusters, die het ziekenhuis de naam van hun congregatie hebben gegeven, prijzen zich gelukkig in de tijd van de antibiotica te leven. Met medicijnen en vaccinaties kunnen de meeste volkskwalen bestreden wor den, terwijl het nieuwe geslacht er tegen kan worden behoed. „Wat ons even zwaar weegt als de medische zorg", licht zuster Willi brord toe, „zijn de voorzorg en de nazorg. We proberen de mensen bij te brengen hoe belangrijk reinheid voor het dagelijkse leven is. Een eenvou dig werkje als het schoonmaken van potten en pannen bijvoorbeeld. Of het koken van drinkwater en het treffen van sanitaire voorzieningen. De moeders leren we hoe ze hun kinderen tegen huidziekten en andere typische contactziekten kunnen be schermen, en ook dat ze bij de maal tijden groenten en fruit moeten geven vanwege de waardevolle en onmis bare vitaminen. Melk is er bijna niet in India, melk is in ieder geval onbe taalbaar, maar als we de mensen er toe kunnen brengen aardnoten en ge pofte maïs te eten, dan krijgen ze in ieder geval de nodige eiwitten bin nen." •fe Ander project Met nog een ander projekt hebben de Dienaressen van de Heilige Geest getracht de vicieuze cirkel in Andheri en Jogesjwari te doorbreken. Door het aantrekken van enkele industrie- tjes is de werkgelegenheid wat ver ruimd. Een tweehonderdtal dorpe lingen heeft hierdoor een hoger en in ieder geval geregelder inkomen ge kregen. In een land als India, dat vrijwel geen collectieve voorzieningen heeft, blijft eigen bezit voorlopig het enige middel om arme sloebers van het pauperdom te bevrijden. Zuster Willibrord: „Ook wij hebben geld en goederen nodig om ons te kunnen bedruipen. Ik schaam me er niet voor u te vragen dat over te brengen. We hebben geen eigen fi nanciële middelen; we trachten te doen Wat onze gelofte ons voorschrijft te doen, namelijk in liefde te dienen. Ons ziekenhuis, dat thans 86 bedden telt, moet tot 200 bedden worden uit gebreid om aan de behoefte in de streek tegemoet te kunnen komen. En we verslinden, als ik 't eens zo mag zeggen, de medicamenten de vitami netabletten en de eiwitrijke voe dingsmiddelen, die in Andheri en Jo- gesjwari nieuw leven kunnen bren gen." ZUSTER WILLIBRORD: in liefde dienena HANNOVER Prins Bernhard zal donderdag en vrijdag a.s. als inspec teur-generaal de oefening „rhino- plus" in de Bondsrepubliek bijwonen, waarmee ruim 7.000 Nederlandse mi litairen gisteren zijn begonnen. De manschappen behoren tot de 18e en 13e pantser-infanteriebrigade, ter wijl ook de mobilisabele baileybrug compagnie aan de oefening deel neemt. Zij versterken in het oefenge- bied Braunschweig-Ceïle-Hohne de bestaande bruggen, zodat die door de zware legervoertuigen kunnen wor den gebruikt. Het doel van de oefening, die onder leiding staat van de commandant eerste divisie 7 december, generaal- majoor T. van Ardenne, is het oefe nen in taktische verplaatsing, tijdelij ke verdediging, vertragend gevecht en voorbereiding tot de verdediging en tegenaanval. De oefening, waarin ook de koninklijke luchtmacht een rol speelt en van Duitse zijde twee tank-escadrons deelnemen, duurt tot 9 oktober. Link van Bruggen lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllll Het begin was moeilijk. Er moest geld uit de grond worden gestampt om met de bouw van het hospitaal te kunnen beginnen. In Bombay en wijde omgeving bezochten de missie zusters alle zakenlieden bedelden het startkapitaal bij elkaar. De inwoners van Andheri en Jo gesjwari beschouwden de zusters aanvankelijk als indringers. Er werd met stenen gegooid, op het bouwter rein werd van alles en nog wat gesto len, terwijl een nieuw gegraven wa terput onklaar werd gemaakt. De grootste vijandigheid bestond bij de zogenaamde heilige mannen, die de doorbreking van het isolement als een aantasting van de eigen macht en invloed zagen. „Onmiddelijk nadat de eerste pa tiënten waren opgenomen", verklaart zuster Willibrord, „verdween de haat. Op 't ogenblik is het zelfs zo dat het ziekenhuis een centrale plaats heeft in beide dorpen. We nemen bijna 2.000 mensen per jaar op. terwijl er ook zo'n 25.000 buiten-patiënten zijn Er zijn drie inwonende hindoe-artsen en nog eens 23 specialisten mo hammedanen, hindoes en rooms-ka- tholieken die zich een paar dagen

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11