PvdA gaat verder met streven naar een nieuwe volkspartij Veel slachtoffers weekendverkeer m Twee doden bij brand in café Vereniging reisbureaus niet erg gelukkig met Albert Heijns reisplan Tegenstanders verliezen het pleit Journalist zag Liefdesbrief van Vermeer Vals bericht over zinkend schip Petra Betonfabriek in Emmen sluit: 60 man ontslagen Drie Zuidmolukkers neergestoken Lichaam vermiste man opgedregd Kind verdronken DAMESBEURS Uit de Haagse hof geplukt AAAANiDiAG 4 OKTOBER 1971 Van onze parlementsredactie AMSTERDAM Het partijbestuur van de PvdA heeft het zaterdagmiddag op de partijraads vergadering in Amsterdam volledig gewonnen van degenen die de samenwerking met D'66 en PPR op weg naar een progressieve volkspartij hadden willen blokkeren of afremmen. De man die het duidelijkst stelling nam tegen het streven naar een toe komstige PVP was de bekende U- trechtse, van Nieuw Links afkomsti- afgevaardigde Willem van de Zand- schulp, die vaststelde dat het bestuur 'in paniek over Drees" het con gres van februari dit jaar had over rompeld met de PVP en dat de be sluitvorming van dat congres dus eigenlijk ongeldig moest heten. Van de Zandschulp verweet het partijbestuur dat pas de komende winter over 'socialisme nu' zal wor den geconfereerd en dat terwijl zo'n studie aan de besluitvorming vooraf moet gaan. André van der Louw, partijvoorzit ter, wees de beschuldiging dat het fe- bruari-congres was overrompeld „met kracht en volle verontwaardiging" van de hand. Het congres heeft vol gens Van der Louw precies geweten wat het deed, al erkende hij dat het in de knel zat omdat het moest kie zen tussen de weg terug naar de oude partijverhoudingen aan de ene en het progressieve verbond aan de andere kant. Van der Louw vond wel dat die keus op „de minst kwade oplossing" is gevallen, maar ook dat de PvdA nu loyaal moet zijn. Aan het adres van Van de Zandschulp maar ook aan dat van anderen zei Van der Louw dat de PvdA nu niet moet proberen, moed willig punten van irritatie in te bou wen. „Alles wat erop gericht is, het streven naar de PVP af te remmen of te blokkeren is niet loyaal en niet geloofwaardig", aldus de partijvoor zitter. Over de komende discussie over „socialisme nu" zei Van der Louw dat zij bedoeld is als een toetsing van de typische traditie en code die bij de reacties van de PvdA nog tot gelding komen." Waar we met D'66 over moeten praten is of het alleen woor den zijn die ons scheiden dan wel of we ook verschillende verlangens' ten aanzien van de maatschappijhervor ming hebben. Die confrontatie moeten we aan durven, anders komen we in de ver starring terecht. „Trouwens, als we naar het verleden kijken hebben we nu ook weer niet zoveel reden onszelf op de radikale borst te rammen", zei Van der Louw. Blijdschap blijft De partijvoorzitter wist elke poging om de ontwerpresolutie die het be stuur aan de partijraad had voorge legd, af te zwakken te voorkomen. Zelfs de regel waarin de voortgang van het overleg met D'66 en PPR verheugend wordt genoemd, bleef on gerept ondanks een voorstel van Van Stipriaan om die blijdschap erbuiten te laten. Wel kwam Van der Louw tegemoet aan het verlangen van sommigen, de partijraad regelmatig op de hoogte te houden van het overleg met de twee andere partijen en voorts werd in de resolutie vastgelegd dat het PvdA- congres zal moeten beslissen over eventuele verdergaande samenwer king. AMSTERDAM Een nog onbe kende zender heeft gisteravond de lugubere aardigheid gehad het nood- bericht door te seinen dat het motor schip Petra op het IJsselmeer zinken de zou zijn. Omstreeks half tien kregen Sche- veningen-radio en de rijkspolitie te water berichten door van het motor schip Petra. Het schip zou zinkende zijn en de schipper, zijn vrouw, drie kinderen en twee knechts zouden het schip met een vlet verlaten. Later kreeg het kuststation telefo nisch contact met twee schepen die zich het Nederlandse schip Oriënte en het Belgische schip Rena noemden. Gemeld werd dat zij naar het zinken de schip stoomden. Na enige tijd wist de Oriënte te melden dat zij de schip breukelingen aan boord had, maar dat een kind was overleden. Tegen middernacht kwam de mede deling dat was afgemeerd bij de Oranjesluizen, dat de geneeskundige dienst aan boord was geweest en dat de rijkspolitie te water een onderzoek begon. Na deze laatste mededeling van de Oriënte ging men lont ruiken, want de geneeskundige dienst kon onmoge lijk aan boord van de Petra zijn ge weest omdat de ziekenbroeders zich op een boot van de rijkspolitie be vonden die op zoek was naar de schip breukelingen. Een onderzoek van radio-Scheve- ningen wees uit dat de roepletters vals moesten zijn. De letters die de Oriënte gebruikte bleken te behoren aan een schip dat zich op dit ogenblik in West-Duitsland bevindt. Omstreeks twee uur vannacht is het zoeken ge staakt. Inmiddels is komen vast te staan dat steeds dezelfde man de meldingen heeft doorgegeven. Begroting Op Voorstel van Amsterdam werd verder een motie aanvaard waarin er bij de Tweede-Kamerfractie op wordt aangedrongen, zoveel mogelijk samen met de fracties van D'66 en PPR op te treden, om te beginnen bij het in dienen van een alternatieve begro ting. Hans goed rlijke op groti h< r or jrdei ver* n dM AMSTERDAM De Engelse maat- maari SChappij, waarbij het in Brussel ge- iigmg! siolen schilderij De liefdesbrief van Vermeer is verzekerd, heeft een grote beloning uitgeloofd voor inlichtingen die leiden tot het terugvinden van het kunstwerk. De beloning kan enige miljoenen Belgische francs of nog meer bedragen, afhankelijk van de toestand van het schilderij. Het doek eigendom van het rijksmuseum in Lmsterdam. Inlichtingen kunnen worden ver strekt aan de firma Graham Miller and Co (Benelux), Kroningslaan 140 in Brussel, telefoon 0932-2 - 336752, of or. A. van Schendel, hoofd-directeur van het rijksmuseum, telefoon 020 - 73.21.21. BRUSSEL (AP) Het Brusselse blad Le Soir meent te weten, dat de gestolen „Liefdesbrief" van Vermeer zich bevindt in een huis in de Belgi sche provincie Limburg. Het blad meldt dat een verslagge ver daar een man heeft gesproken, op diens eigen verzoek. Deze zei dat hij 2 miljoen Belgische franken losgeld voor het doek wil hebben. Het geld, zei hij, was bestemd voor de Ben gaalse vluchtelingen. De verslaggever van het blad zegt het schilderij met eigen ogen tp heb ben gezien in het huis. Drs J. M. den Uyl, fractieleider in de Tweede Kamer, deelde mee dat hij goede hoop heeft dat dit laatste ver langen kan worden ingewilligd. Wat de PvdA betreft zal het uitgangspunt voor de tegenbegroting worden ge vormd door een programma van tien punten dat Den Uyl tegenover het beleid van het kabinet Biesheuvel wil stellen. Tien punten In een rede over de miljoenennota had drs. Den Uyl die punten ge noemd: 1. Doelgerichte regulering (remmen of stimuleren waar nodig) van de particuliere investeringen; 2. Geen verlaging van de belasting druk de komende jaren; 3. Doorbreking van de loon- en prijsspiraal, de reële loonsverbetering waar de werknemers afstand van doen moet ten goede komen aan ge meenschapsgelden 4. Er moeten minstens 2.500 extra worden genomen; 5. De armoede moet eerlijk worden verdeeld: voorover loon- en salaris stijgingen uitgaan boven compensatie van de prijsstijgingen moeten zij in een voor ieder gelijk bedrag worden uitgekeerd. Topsalarissen moeten worden bevroren. woningwetwoningen in aanbouw 6. De opbrengst van de wiebeltax moet worden gebruikt voor snelle doeltreffende reacties op uitbreidin gen van de werkloosheid; 7. In 1972 moet verder worden ge gaan met het optrekken van het aow tot het peil van het minimumloon; 8. Uitgaven voor het welzijn mogen niet worden beperkt; 9. Extra verhoging van de defensie uitgaven is onaanvaardbaar; 10. Hogere vermogensbelasting en successierechten, o.a. om de gemeen ten meer soelaas te bieden. MAASTRIGHT Twee mensen zijn in de nacht van vrijdag op zater dag omgekomen bij een brand in een Maastrichts café. De slachtoffers zijn de 55-jarige mevrouw Wijntjens en het zesjarige zoontje van haar pleeg zoon, dat bij haar logeerde. De caféhouder H. J. Wijntjens kon nog net op tijd door omstanders naar buiten worden gebracht. Hij liep een beenbreuk op bij zijn redding. Het café, dat geheel uitbrbrandde, stond vlak naast het Refugiehuis, één van de belangrijkste historische gebouwen van Maastricht. De brandweer kon voorkomen dat dit gebouw door het vuur aangetast werd. Voor enkele centen me4r per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Algeme ne Nederlandse Vereniging van Reisbureaus is in principe niet gelukkig met het initiatief van Albert Heijn om met ingang van volgende zomer met reizen op de markt te komen. Reden hiervoor is, dat de organi satie, waarbij 900 bureaus (tourope rators en wederverkopers) zijn aan gesloten, het aantal reisbureaus in Nederland voldoende vindt om het Nederlandse publiek te bedienen. Directeur G. J. N. Couvreur wil op het ogenblik geen definitieve uit spraak doen omdat Albert Heijn pas in november met haar programma komt. „Wij weten op het ogenblik nog te weinig om gefundeerd com mentaar te leveren, maar over het algemeen zijn wij er tegen dat branche-vreemde bedrijven zich op de reismarkt begeven." SUPERMARKTEN Plan van Albert Heijn is de reizen te gaan verkopen in dertig super markten en in de enkele Miro-centers. Het buitenlandse programma omvat Europese en Noordafrikaanse bestem mingen plus een transatlantische vliegtour, terwijl voor binnenlandse vakanties in recreatiecentra wordt verhuurd. Ook zal het mogelijk wor- (Vervolg van pag. 1) Het ongeluk ontstond toen een auto bij een inhaalmanoeuvre een tegenlig ger in een file raakte. In korte tijd ontstond een enorme ravage. Tot laat in de avond was men bezig de restan ten van de vernielde auto's op te rui men. Bij dit ongeluk kwamen om het le ven: de heer J. F. Swarts (67) en zijn echtgenote uit Harlingen en de heer C/J. W. Broekhuizen (58) en zijn 51- jarige vrouw J". M. Broekhuizen-Klein uit Arnhem. EMMEN Bij het ongeuk in Em- men (zaterdag) kwamen een Gronings echtpaar en hun twee maanden oude baby om het leven* De man, de 27- baom het leven. De man, de 22 jar/ge J. de Wit, en de baby waren op slag dood. De vrouw, T. de Wit-Hart- man (19) is later in het ziekenhuis en Emmen overleden. De heer De Wit zou met zijn auto op een kruising geen Voorrang heb ben verlend aan een vrachtauto. De vrachtwagen, geladen met aardap pels, kantelde en kwam bovenop de personenauto terecht. IN WATER Kornwerderzand Bij Kornwer- derzand op de afsluitdijk raakte in de nacht van vrijdag op zaterdag een auto van de weg. De beide inzitten den, de 36-jarige T. W. M. de Vries uit Kampen en de 19-jarige mevrouw J. M.i Hameteman-Ouderling uit Ens, verdronken in het IJsselmeer. De wagen reed met grote snelheid en schoot naar de verkeerde kant van de weg, viel zes meter naar beneden en kwam op de bazaltblokken te recht. Daarna verdween de auto in het water. Toen de politie de wagen na een uur zoeken vond, waren de in zittenden overleden. HAAKSBERGEN Twee Zuidsla- vische gastarbeiders, een 27-jarige man en een 36-jarige vrouw, zijn za terdagavond om het leven gekomen toen een auto, waarin zij meereden, achter op een melkwagen botste. De bestuurder en een vierde inzittende, een vrouw, werden gewond naar het ziekenhuis gétAracht. Ook zij zijn Zuid-Slaven. ALKMAAR In zeer dichte mist zijn zaterdagavond twee auto's tegen de vangrail bij Limmen gevlogen. De ene auto brandde onmiddellijk uit. De twee inzittenden, de 30-uarige chef-kok G. J. Bijl uit Alkmaar en zijn 28-jarige echtgenote R. Bijl- Schiller kwamen om het leven. De inzittenden van de andere auto, de 26-jarige P. van der Stoel uit Heemstede en de 19-jarige mejuf frouw E. Teeuw uit Badhoevedorp, raakten zwaar gewond. Volgens de politie werd met ^eer grote snelheid gereden. RIJEN De 21-jarige J. Pappelaar uit Dorst (NB) werd door een passe rende auto overreden, nadat bij net uit zün eigen wagen was gestapt. Het ongeluk gebeurde in Rijen. De man overleed direct. STEENWIJK In dichte mist botste een personenauto op de rijks weg Zwolle-Heerenveen tegen een stilstaande vrachtauto. Mevrouw W. Dijkstra-Bakker uit Scherpenzeel, die naast de bestuurder van de personen auto zat werd op slag gedood. GEMERT In de nacht van zater dag op zondag gebeurden in Gemert twee ongelukken met dodelijke af loop. Mevrouw W. C. de BruijnBar- tens (22) kwam om het leven, nadat de auto waarin zij meereed in een S-bocht tegen een boom botste. Haar ma* werd ernstig gewond. De 20-ja- rige C. H. M. Herlings, eveneens uit Gemert, werd op zijn fiets van achte ren aangereden door een personenauto Hij was op slag dood. EMMELOORD In dichte mist reed de 21-jarige milirair J. P. M. van Kalmhout uit Hoofddorp zater dagmorgen in Emmeloord met zijn auto tegen een boom. Hij overleed direct. OOSTELIJK FLEVOLAND In Oostelijk Flevoland verloor de be stuurder tijdens een inhaalmanoeuvre de macht over zijn stuur. De auto kwam in een sloot terecht Eén van de inzittenden, de 25-jarige student Passenger uit Amsterdam, kwam on der de auto terecht en overleed. BARENDRECHT De 12-jarige J. P. F. Kleijweg uit Rotterdam is za terdagmiddag om het leven gekomen. De jongen reed op zijn fietsje en kwam in botsing met een auto. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. VAN DE WEG Op de provvciale ALKMAAR weg in Schagen is zaterda(t>iddag door onbekende oorzaak een auto van de weg geraakt. De bestuurster, de 78-jarige mejuffrouw A. N. Nijssen uit Amsterdam, stierf direkt nadat de auto in een sloot terecht was geko men. AALTEN Op een kruising in Aalten kwam de 75-jarige mevrouw D. Rengelink-Regters uit Aalten om het leven. De wielrijdster stak over zonder op het verkeer te letten en werd aangereden door een auto. SNEEK De 65-jarige mevrouw L. Jongsma-De Boer uit IJsbrechtum is zaterdagmiddag in Sneek door een auto aangereden. Zij was op slag dood. Met de fiets wilde zij de rijksweg oversteken. ONDER TREKKER MADE Rudi Rasenberg (9) uit Made is zaterdagmorgen in zijn woonplaats door een trekker overre den. Dejongen zTat op de fiets. Hij overleed onmiddellijk. HARDINXVELD-GIESSENDAM Een bromfietser, die de rijbaan over stak werd aangereden door een ach teropkomende personenauto. De duo passagier, de 10-jarige René Wielick uit Hardinxveld-Giessendam, werd ernstig gewond en overleed op weg naar het ziekenhuis. De 65-jarige J. Heemskerk uit den via de onderneming motorkruisers te hüren. Als reden voor de nieuwe activitei ten geeft Albert Heijn op, dat hij de consument wil volgen in de ver schuiving van diens bestedings patroon naar de sector van de recrea tie. In de reiswereld heeft het initia tief van het levensmiddelenconcem geen verbazing gewekt. LOGISCH Waar concurrent CO-OP, waren huizen als Vroorn en Dreesmann en Bijenkorf, grote banken als de ABN, de Boerenleenbank en de Raiffeisen- bank al geruime tijd optreden als reizenverkopers, lag het geheel in de lijn dat Albert Hêijn hier ook mee zou beginnen. Een ontwikkeling die vooral door de wederverkopers wordt betreurd, omdat zij hierdoor een verdunning van de spoeling verwachten. De tour operators (de ondernemingen, die de reizen samenstellen) zien er voorals nog minder gevaar in omdat de mees te van de nieuwkomers in de branche hun reizen verkopen en daarmee de omzet alleen maar stimuleren. EMMEN De betonfabriek van Mees Bouwmaterialen in Emmen gaat eind dit jaar dicht. Zestig personeels leden zullen worden ontslagen Vol gens de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau zal het moeilijk zijn voor alle zestig weer werk te vinden. De betonfabriek gaat dicht, omdat de resultaten over het eerste halfjaar tegen zijn gevallen. Het bedrijf draaide in 1970 al met verlies en daar in is dit jaar geen verbetering geko men. Met het oog op de kostenstijgin gen, die voortduren verwacht de di rectie ook geen betere resultaten in 1972. De andere afdelingen van Mees Bouwmaterialen gaan aanzienlijk be ter. Personeel en vakbonden zijn op de hoogte gesteld van de sluiting van de betonfabriek. Met de vakbonden wordt onderhandeld over een af vloeiingsregeling. TIEL Drie Zuidmolukse jong- ren zijn zaterdag in Tiel met een mes gestoken. Eén van hen, de 21-jarige S. Swas er zo ernstig aan toe, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De politie arresteerde dp dader, de 56-jarige G. N. uit Tiel. De moeilijkheden ontstonden over het betalen van entreegeld voor een discoavond in een schuur in Tiel. G. N. zou zorgen voor een ordelijkver loop van de avond waarop zijn 21-ja- rige zoon J. N. als disc-jockey optrad. G. N. greep tijdens het twistgesprek bij de ingang een mes en bracht drie van de Zuidmolukkers vrij ernstige verwondingen toe Later werd door een groep Zuidmolukse jongeren, die bij het politiebureau waren samenge stroomd. de disc-jockey mishandeld. De politie kalmeerde de gemoederen, daarbij geassisteerd door enkele van de Zuidmolukkers Den Haag is zondagavond op de auto weg onder Moordrecht om het leven gekomen. Hij werd op zijn scooter gesneden door een te vroeg naar rechts komende auto met caravan die hem inhaalde. Fractieleider Den Uyl spreegt de PvdA-partijraad toe, voorzitter Vajn der Louw luistert. BRESKENS De rijkspolitie te water heeft gisteren het stoffelijk overschot gevonden van de 52-jarige W. A. van Liere uit Breskens. Het lichaam werd gevonden in het water bij de vuurtoren Nieuwesluis in Bres kens. De man werd sinds 25 septem ber vermist. HEERENVEEN De driejarige Ni- colaas Romeijn uit Amsterdam is zondagmiddag in de Schoterlandse Compagnonsvaart verdronken. De Vijfjarige Barbara Groenink, even eens uit Amsterdam, die gelijk met hem in het water raakte, werd er nog net op tijd uitgehaald, maar haar toe stand is bijzonder zorgwekkend. De kinderen waren met de ouders van Barbara meegenomen voor een ver blijf in hun weekeindhuisje in Hoornsterzwaag. ...als steeds gezellig Het huis lag vredig te wachten toen we thuis kwamen. De planten waren doorgegroeid en bloeien vriendelijk. Even zachtjes dag zeggen tegen de dierbaarheden, die vertrouwd waren blijven staan, liggen en han gen. Worstelen door een onwaarschijn lijke stapel correspondentie. En dan beseffen, dat bij de rou tine van alledag ook de televisie hoort. Dof het raam, maar daarachter de wereld. Knop in. Vlug naar de keuken om water op te zetten voor de koffie. Terug in de kamer en weer bezig. Dan het schokje van herinne ring televisie toch aangezet? Maar het venster blijft dof, en geen kraakje te horen. Vergist in de knop? Andere knop in, misschien is er in die maand wel één van onze twee nationale netten verdwenen. Je weet nooit Maar dof en dood bleef het appa raat. Alle stekkers gecontroleerd, ze zaten vast en zeker. Stille berusting. Geen paniek, be palen we met uiterste zelfbeheer sing, want televisiereparaties zijn schrikbeelden. Ik wil het vergeten. En ik vergeet het ook. Geniet de rust van de beeldloosheid. Het is als het ver dringen van een complex. Je weet dat er iets mis is, maar wilt het niet bekertnen. Mijn zoon komt binnen en kijkt verwonderd in de leegte. Loopt regelrecht 'naar de werkloze. Techniek Ik slik en vlil'de onheilstijding in milde woorden formuleren en dan is daar opeens een meneer die praat en gebaart In moederlijke bewondering vraag ik „Hoe heb je dat gedaan?" Hij verbaasd. „Gewoonaan gezet". Nou ja, je kan zoiets vergeten ik had alleen maar aan de netknop- pen gedacht De volgende dag komt mijn moe der. Ook blij weer thuis te zijn alleen, wel akelig, de televisie is helemaal ontregeld. Produceert een massa ondefinieerbaar lawaai, maar geen beeld Heel eigenwijs beloof ik te komen als hulptroep. Daar gaan we dan. Toestel aan Bruisend golft een waanzinnig ge ruis de kamer in. Het sneeuwt op het glasWelk net hebt u nu aan?", vraag ik met de griezels in mijn hart, de knoppenserie be kijkend. Wc turen naar de staafjes; de net- staaf moet ribbeltjes verionen, maar alles is zo glad als een aal. Herinnering duikt op, tweede staafje is eerste net Druk, de ribbels springen te voor schijn en het beeld staat sterhelder te pralen Zo moeder, zo dochteronze ontechnische familielijn is onmis kenbaar De 46-jarige actrice Dorothy Malonebeter bekend als Constance uit de serie Petyon Placeis zaterdag in Dallas (VS) getrouwd met de 39-jarige zakenman Houston Bell.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5