THIEU IS OVERWINNAAR Weer smog-record Brits vliegtuig stort neer in België: 63 doden Zelfs autoriteiten in Saigon vinden het verdacht (Sta) Kiesverenigingen in de schuld bij ARP Momma, een nieuwe SABOTAGE NIET UITGESLOTEN Het Kwartet Vermist meisje terug naar huis Zwarte zondag voor verkeer: 26 doden Nu echte dieren- postzegels gratis bij Esso. Kouder "Nieuwe leidis e Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenapoet!" Maandag 4 oktober 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - ng fjöofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Prinses Beatrix woonde zaterdag de viering van het 40-jarig jubileum van de Nederlandse TJnig van Speel- tuinorganisaties „NUSO" bij in Den Bosch. Hier zien we de prinses tus- m de kinderen in de reuzenspeel- tuin" in de Brabanthal. Van een verslaggever NAARDEN De .16-jarige Aaltje in Rooyen uit Naarden, die sinds 1 gustus werd vermist, is door de po- je in Amsterdam aangehouden. Vrijdag werd ze door een kennis ge- tien in een Amsterdams café. Op eanwijzingen van deze kennis kon de politie het meisje achterhalen. Zij werd naar Naarden gebracht en bij haai' ouders afgeleverd. MOMMA Creatie van de Amerikaanse cartoonist Mell La zarus hoopt spoedig een ge waardeerde huisvriendin van on ze lezers te worden. Zij is een beetje bemoeiziek, maar ze be doelt het goed, want vóór alles is zij Moeder. Momma neemt met ingang van vandaag de plaats in van Loesje, die ons in de afgelopen maanden met haar avonturen vaak heeft geamuseerd. Laten we aanne men dat zij plotseling met va kantie is gegaan en geen tijd meer heeft voor onze krant. Onze nieuwe strip-heldin houdt van een scherpe conversatie, van het zich bemoeien met de opvoe ding van haar kleinkinderen en van het kort houden van haar eigen kinderen, die haar maar laten begaan, omdat Momma steeds het goede voor heeft. GRONINGEN De Anti Re volutionaire Partij zit bijzonder krap bij kas. Dat is de schuld van de kiesverenigingen, die tp lang wachten met het overdra gen van de contributies en de bijdragen voor het verkiezings fonds. Het totale bedrag aan vorderingen, die de landelijke organisatie op de kiesverenigin gen heeft, is opgelopen tot 850.000. Dit beeld van de financiële situatie van de ARP gaf drs. J. de Koning, lid van de Tweede Kamer, zaterdagmid dag in Groningen op een vergadering van het provinciale comité van AR- kiesverenigingen. De Koning zei, dat de partij bankroet dreigt te gaan als de kiesverenigingen niet snel bun schulden aan de landelijke organisa tie betalen. SCHULD De schuld van de kiesverenigingen in Groningen is ongeveer ƒ81.000. Er moet nog ruim ƒ28.000 overgemaakt Worden aan toezeggingen voor het verkiezingsfonds en zo'n 52.000 aan contributies, in de rij van slechte be talers staat Groningen op de vijfde plaats. Vier kamerkieskringen zijn nog verder achter met hun afdrach ten aan de landelijke organisatie. De vorderingen lopen over de jaren 1969, 1970 en 1971. BIJDRAGE In de discussie, die vervolgens ont stond over de netelige financiële toe stand van de ARP deed de penning meester van het Groninger comité de DRIEBERGEN Het verkeer heeft dit weekeinde een onge kend groot aantal doden geëist. Voor zover thans bekend zyn 26 mensen het slachtoffer geworden. Het zonnige herfstweer en de goud kleurige bossen hebben vooral giste ren veel automobilisten met hun ge zinnen naar buiten gelokt. Toen deze mensen aan het eind van de middag de terugtocht aanvaardden Waren grote verkeersopstoppingen het ge volg. Een enkele keer was er zelfs sprake van files van 80 km. De snel opkomende mist heeft aan de ernstige ongelukken op de Nederlandse wegen het zijne toe bijgedragen. Het ernstigste ongeluk deed zich voor op de E-10 ten noorden van Alk maar tussen Avenhorn en Scharwou- de, waarbij twee echtparen om het le ven kwamen. (Zie verder op pag. 5) SAIGON (Reuter, AFP, UPI, AP) President Ngoeyen Van Thieu is voor de tweede ambtstermijn van vier jaar gekozen. Vol gens de vandaag verrichte tellingen heeft hij 91,51 procent van de uitgebrachte stemmen behaald. In de 56 kiesdistricten nam 87.7 procent van de kiesgerechtig den deel aan de verkiezingen. 5.5 procent van de stemmen was ongeldig. In totaal werden 5.776.074 geldige stemmen uitgebracht. suggestie van alle partijleden een bijdrage van ƒ20 te vragen en daar bij dan gebruik te maken van accept girokaarten. Daarmee zouden alle moeilijkhe den, waarmee de penningmeesters worstelen bij het innen, kunnen wor den voorkomen. De suggestie kreeg bijval en zal waarschijnlijk op het partijconvent in Zwolle als voorstel worden ingediend. De Koning zei dat binnenkort in een kamercentrale een proef wordt gedaan met inning van de contributie met behulp van accept-girokaarten. Het plan bestaat deze wijze van in ning landelijk in te voeren. MOORDEN Drs. De Koning, die bij de kamer verkiezingen als „de kandidaat voor het noorden" door ging, ging in Gro ningen ook in op de kritiek, die er in het noorden is geuit op zijn benoe ming tot lid van het Europees parle ment. Die functie maakt het hem on mogelijk als kamerlid werkzaam te zijn in het noorden. De kamerleden Walburg en Schou ten zullen hem vervangen in het noorden. In Groningen is men daar niet erg gelukkig mee. Drs. De Ko ning vond deze gang van zak.en voor het noorden ook „heel vervelend", maar vond niet dat men kan zeggen, dat de ARP zich op dit punt niet aan haar belofte houdt. Het stond van te voren vast, dat Van Thieu de presidentsverkiezingen zou winnen, omdat hij de enige kan didaat was. Thieu had echter ver klaard, dat hij zou aftreden als hij minder dan vijftig procent van de uitgebrachte stemmen zou krijgen. De tegenstanders van de president hadden de kiezers opgeroepen de stembiljetten ongeldig te maken. Slechts een klein deel van de kiezers heeft dat gedaan. Amerikaanse televisiestations voor spelden gisteravond op grond van de uitslagen die toen bekend waren, dat Thieu „minstens negentig procent van de stemmen zou behalen". Voor de stembureaus zondagmor gen opengingen hebben eenheden van de Viet Cong Saigon en een aantal andere Zuidvietnamese steden met raketten bestookt Daarbij vielen tientallen doden en gewonden. In een aantal stembureaus ontploften bom men. Ook tijdens de verkiezingsdag is er in tal van steden nog gedemon streerd tegen president Van Thieu. Volgens de regering is ondanks dit alles de opkomst groot geweest. Zeker tachtig procent van de zeven miljoen kiesgerechtigde Zuidvietnamezen zou gestemd hebben. Valse stembiljetten In Zuid-Vietnam, en daar niet al leen, wordt ernstig betwijfeld of alles wel zo eerlijk is verlopen bij de ver kiezing. Volgens de Amerikaanse om- roepmaatschappij CBS zou de rege- ring-Thieu meer dan drie miljoen stembiljetten verspreid hebben, die voor vervalsing bestemd waren. Toen zondagavond de uitslagen voor de Zuidvietnamese televisie be- BRESKENS Een ongeveer zes kilometer lange stoet van vrachtwa gens heeft zaterdag het veer Bres- kens - Vlissingen voor enkele uren lamgelegd. Geprotesteerd werd tegen de aangekondigde verhoging vande veertarieven. De stoet trok door heel Zeeuws- Vlaanderen om de bewoners op te wekken om mee te doen met de grote demonstratie in Den Haag op 16 okto ber. kend werden gemaakt, en bleek dat president Thieu meer stemmen had gekregen dan zelfs zijn felste aan hangers hadden durven voorspellen, werd de uitzending veel eerder dan de bedoeling was gestaakt. Officieel werd meegedeeld, dat er geen verdere uitslagen bekend zou den worden gemaakt voordat de stemmen nauwgezet gecontroleerd waren. Kennelijk vonden de autori teiten, dat beschuldiging dat er ge knoeid was, al te gemakkelijk geuit konden worden, nu er zo verdacht veel mensen op Thieu bleken te heb ben gestemd. Voorbarig De regering in Saigon liet gister avond wel weten, dat in Danang „maar" 74,4 procent van de uitge brachte stemmen voor Thieu waren. In de provincie Ninh Thoean waar de president geboren is, zou echter 99,25 procent van de mensen op Van Thieu hebben gestemd. UPI-correspondent Stewart Keller- man meldde gisteravond echter uit Danang, dat de regering wel wat voorbarig de uitslag van Danang had bekend gemaakt. Volgens hem was men daar toen namelijk nog druk aan het tellen. De telling was vertraagd omdat het de hele dag in de stad erg onrustig was geweest. Militante boeddhisten, die fel tegen president Thieu gekant zijn, hadden de ganse dag gedemonstreerd en er waren tal van incidenten. Het leger moest met pantserwagens een eind maken aan de straatgevechten. Twee uur voor in Saigon de slem bureaus opengingen, kwamen drie mensen om en werden er vijf gewond toen drie raketten insloegen op het centrale marktplein in de stad. Het was voor het eerst sinds tien maan den, dat de Zuidvietnamese hoofdstad werd bestookt. Volgens het Amerikaanse opperb.e- vel hebben de Noordvietnamezen en de Viet Cong op ongeveer 35 plaatsen in het land in de nacht voor de ver kiezingen de aanval ingezet. In de buurt van de Cambodjaane grens zou het hevigst zijn gevochten. Vandaag is het Werelddierendag. Temidden van alle menselijk wereld leed is het missehieheen secundair gegevenmaar ook de dieren hebben als onze medeschepselen op aarde het recht op onze liefde en I meedogen. Deze kleine keffer ontbreekt het waarschijnlijk niet aan I warmte, maar hoeveel miljoenen andere dieren zijn niet een willoze prooi van onze manipulaties ROTTERDAM Grote delen van Zuid-Holland en zelfs Utrecht hebben in het weekein de opnieuw ernstig te lijden ge had van smog, stank, zwavel- dioxyde en een cocktail van an dere schadelijke gassen. De politie in Utrecht, Den Haag, Delft en Rijswijk kreeg honderden telefoontjes van mensen die klaagden over prikkelende stank, misselijkheid, hoofdpijn en tranende ogen. De cen trale meld- en regelkamer van Rijn mond boekte alleen gisteren een re cord van 850 klachten, de maximale capaciteit die de drie klachtenlijnen kurïnen verwerken. Volgens een woordvoerder had het aantal klagers tot in de duizenden gelopen als meer telefoonlijnen zouden zijn openge steld. Alarmfase drie zal waarschijn lijk ook vandaag weer worden uitge vaardigd. evenals dat zaterdag en zondag het geval was. Voor vervolg zie pag. 2 Plak die op de leuke, lange wandkalender. Tijdelijk 25 ctl -i_ BRUSSEL (Reuter, AP, UPI) Alle 63 inzittenden van een Brits passagiersvliegtuig zyn zaterdagmorgen om het leven gekomen, toen het toestel neer stortte btf het Belgische plaatsje Aarsele in Vlaanderen. Het vliegtuig, een viermotorige Van guard van de British European Air ways (BEA), was op weg van Londen naar Salzburg. Behalve de acht be manningsleden waren aan boord 37 Britten, acht Oostenrijkers, zes Ame rikanen en vier Japanners. ONTPLOFT Deskundigen die een onderzoek in stellen naar de oorzaak van de vlieg ramp sluiten de mogelijkheid van sa botage niet uit. Speculaties over sa botage zijn in de hand gewerkt door verklaringen van ooggetuigen, die hebben verteld dat het vliegtuig in de lucht is ontploft. De staart van het toestel is dan ook enkele kilometers van de plaats neer gekomen waar het grootste deel van het vliegtuig met een enorme klap een krater van 6 meter diepte in de grond heeft geslagen. De onderzoekcommissie die uit En geland naar België is gevlogen, heeft zaterdagavond het zwarte kistje te ruggevonden waarin op de band alle gegevens over de vlucht zijn opgeno men. Vast staat, dat de gezagvoerder kort voor het neerstorten nog een noodsein heeft uitgezonden. De ver keerstoren van Brussel heeft de nood kreet „Ik val" opgevangen. OOGGETUIGEN De eerste verklaringen van oog getuigen spraken elkaar nogal tegen. Ze waren het er wel over eens, dat er een explosie in de lucht is geweest, maar volgens sommigen heeft de pi loot nog geprobeerd een noodlanding te maken, terwijl anderen vertelden, dat het toestel om zijn as wentelend loodrecht naar beneden kwam. Anderen menen, dat de piloot op het laatste moment het toestel nog heeft kunnen optrekken om twee boerderijen te ontwijken. Politie en brandweer uit omliggen de Belgische plaatsen waren snel ter plaatse. Zij konden niets anders doen dan de brandende resten van het vliegtuig te doven. De passagiers en bemanningsleden waren onherken baar verminkt. Pas zondag, toen de familieleden van de omgekomenen ingelicht wa ren, is een lijst met namen van de slachtoffers gepubliceerd. Onder de slachtoffers is de Oostenrijkse geleer de en journalist professor René Mar- cic. De vier Japanners, man, vrouw en hun twee kinderen van 13 en 10 jaar oud, waren op weg naar hun land. na een verblijf van vijf jaar in Londen. Wie voortgaat te zeggen wat hij wil, krijgt te horen wat hij niet wtl. LATIJNS GEZEGDE dat komt er nu vanik heb u nog zó gewaarschuwd niet te veel van die koekjes te eten t*wi De temperaturen, die de afge lopen dagen belangrijk te hoog waren, zullen geen geringe daling ondergaan. Boven de Noordzee heeft zich een nog in betekenis toenemend hogedrukgebied op gebouwd, dat zich bovendien naar Scandinavië uitbreidt Ten gevolge van deze ontwik keling van de drukverdeling is er over onze omgeving een kou de noordoostelijke wind opge stoken, die de warme zuidelijke stroming heeft verdreven. BAROMETERSTAND: heden 10 I uur 76,4 cm (1018 millibar), dalend. Zon en maan 5 oktober: zon op 6.46, onder 18.10; maan op 18.03, onder 8.14; 11 okt L.K. Hoog water Hoog water, 5 oktober: Rotter dam le getij 4.50, 2e getij 16.53; Scheveningen 3.08 - 15.29; Vlis singen 1.26 - 13.35; Haringvliet a.d. Zeezijde 3.37 - 15.59.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1