DORPELINGEN VECHTEN TEGEN ANNEXATIE INTER TEST Van elkaar geknoopte akens verdwenen in duisternis en rook Uniforme verordening voor brandbeveiliging ontbreekt nu nog Naar Alkmaar Nooit Prachttapijt! Gedrag in hotel anders dan thuis Actie van comité In Nederland weinig grote hotelbranden GOED DAT ER POLITIE IS..? 7 WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1971 S- SE'S EINDHOVEN De meeste hotelgasten van het brandende Eindhovense hotel ,,'t Silveren Seepaerd" zagen gistermorgen vroeg nadat zij door explosies gewekt waren geen enkele uit weg meer. Een dikke verstikken de rook dreef hen uit de gangen naar de ramen en de balkons, maar ook buiten zagen zij uit sluitend rook en vuur. Op goed geluk lieten zij zich aan lakens naar beneden zakken. Ande ren sprongen uit het raam. Aan de voorzijde van het gebouw vielen mensen dood op straat. Aan de ach terzijde betekende een lager gelegen plat dak voor velen de redding. Zij kwamen er vaak met een sprong van tien meter hoogte op terecht en moes ten daar wachten tot zij er met lad ders. afgehaald werden. Zij konden niets doen voor de andere nog in rook en vuur gillende hotelgasten. Explosies De Engelse arts Carson uit South ampton vertelde' gisteren hoe hij aan lakens uit het braridende gebouw ontsnapte. Hij werd op de derde ver dieping gewekt door het geluid van twee explosies en rinkelend glas. Op hetzelfde moment kwam een naast hem slapende collega hard binnen rennen om hem te wekken. In dikke rook renden beide mannen naar de nooduitgang en de brandvrije trap, maar zij konden de deur niet open krijgen. (Volgens de Eindhovense brandweer kon de deur niet op slot gedaan worden en heeft controle uit gewezen dat hij nergens door gebar ricadeerd was). Het tweetal rende in de rook (die door brandend plastic en nylon git zwart was) een kamer aan de achter zijde van het gebouw binnen. Daar stonden al acht mensen. Van alle kanten klonk gegil. Er werd besloten met aan elkaar geknoopte lakens te ontsnappen. Twee mensen werd de angst voor verstikking echter te Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Er bestaat in Nederland geen uniforme brand- jeveiliging voor openbare ge- jouwen, zoals deze er wel voor woningen is. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten werkt il geruime tijd aan het opstellen van een dergelijke verordening in de verwachting is dat deze op 7, Dell2eer korte termijn (een maand of jdrie) aan de gemeenteraden ter 'oedkeuring kan worden toege zonden. In de .grote gemeenten is er echter op het ogenblik al een bijzonder grote technische en juridische kennis op dit punt. In Eindhoven kunnen bij de bouw bindende voorschriften worden gegeven met het oog op de brandpre- rentie in openbare gebouwen. Even- tens is het de gemeentelijke diensten mogelijk adviezen te geven die ge woonlijk ook als bindend worden, er varen. Een moeilijkheid is dat het "motel 't Silveren Seepaerd in Eindho ven in verschillende fasen is gebouwd (1916, verbouwd in 1924, uitbreiding in 1960) toen de voorschriften minder I) 544 stringent waren, omdat er uiteraard ook op dit gebied een ontwikkeling is. Gedrag De veiligheidsvoorschriften voor openbare gebouwen moeten veel strenger zijn. dan voor woningen, niet alleen vanwege het feit dat er moest al meer mensen in dergelijke gebou wen bijeen zijn, maar ook en dat is een ervaring van heel wat deskun digen de mensen zich buitenshuis anders gedragen dan thuis en daar door ook meer risico lopen. Mensen die bijvoorbeeld thuis nooit een sigaret in bed roken, steken er met het grootste gemak in een hotel wel een op. Onzekerheid, eenzaam heid? Ook trappen en dergelijke scheppen buitenshuis meer problemen dan thuis. Mensen, die thuis nooit struikelen of van de trap vallen, krij gen in een hotel allerlei kleine onge lukjes. Het technisch bureau voor brand preventie in Baarn (een bureau dat aanvankelijk is opgericht door de brandassuradeuren, maar waar op het ogenblik andere organen, als in dustrieën en gemeenten mee samen werken) wilde gisteren geen uit spraak doen over de vraag of de brandveiligheid in Nederland in het algemeen al dan niet te wensen over laat. machtig; zij sprongen zó het raam uit. Dokter Carson heeft hen niet meer teruggezien. De overgeblevenen in de kamer knoopten lakens aan el kaar, hoewel zij er geen idee van hadden hoeveel meter zij moesten overbruggen. De lakens verdwenen naar beneden in diepe rookwolken. Als eerste Nadat een Duitse dame niet als eerste naar tfeneden durfde, ging dokter Carson. Hij liet zich zakken tot hij onderaan de lakens in de dik ke rook hing. Daarna liet hij zich op goed geluk vallen. Enkele meters la ger kwam hij op het platte dak te recht en kon hij de anderen voor de sprong waarschuwen. Van de tien mensen die oorspronkelijk in de ho telkamer waren heeft hij er later ze ven teruggezien. Dokter Bougue uit Brives in Zuid- Frankrijk verbaast zich achteraf over zijn eigen koelbloedigheid. Hij trok in de steeds dikker wordende rook in zijn kamer zijn kleding over zijn py jama aan, trok zijn sokken en schoe nen aan, pakte zijn koffer en smeet die vervolgens op goed geluk van de tweede etage naar buiten. Daarna probeerde hij voor zichzelf een uit weg te ontdekken maar hij zag bui ten niets dan rook. Evenals dokter Carson kwam hij via lakens op het platte dak terecht. Mevrouw Soon uit Singapore ver telt dat zij uitsluitend door geluk aan het vuur ontsnapt is. Zij sliep met haar man op de eerste verdieping van het hotel, vlak boven het restaurant waar de explosie zich voordeed. Op de gang kwam van een zijde een ver stikkende dook. Mevrouw Soon rende met haar man noodgedwongen een andere kant uit en kwam bij het brandvrije trappehuis terecht, waar van de deur dadelijk openging. Bui ten werden zij door P.T.T.-personeel opgevangen, dat hen in het aan de overzijde van het Stationsplein gele gen postkantoor op verhaal trachtte te brengen. De Eindhovenaars die gistermorgen vroeg bij het brandende hotel kwa men konden niets doen voor de gil lende hotelgasten.Ze konden alleen degenen die uit de brand ontsnapt waren helpen. Burgemeester ir. H. B. J. Witte van Eindhoven is vol lof over het gedrag van het P.T.T.-perso neel, dat alles deed wat maar moge lijk was. Gewonde hotelgasten wer den met als ambulance dienstdoende elektrische P.T.T.-wagentjes naar het postkantoor vervoerd. Ober L. Wijnhoven van het naast ,,'t Silveren Seepaerd" gelegen hotel „Schimmelpenninck" wist niet wat hij zag toen hij om half zes vanmor gen bij zijn werk kwam. Het eerste wat hem te doen stond was de gasten in zijn eigen hotel wekken en in pyja ma de straat opjagen. De deur van zijn hotel behoefde hij niet meer open te maken, want die was al inge trapt door een chauffeur die de hele buurt alarmeerde, maar machteloos moest constateren niets te kunnen doen voor de mensen in ,,'t Silveren Seepaerd". Een Zweeds echtpaar met een kind is na uit het hotel ontsnapt te zijn dadelijk in paniek in de auto gestapt en naar het noorden gereden. Toen zij benzine tankten, deden zij de pompbediende hun verhaal en die was -weer zo slim de Eindhovense po litie op te ïtellen om mee te delen dat deze mensen de brand overleefd had den. De voetballers van het Oostduitse elftal IHallè Chemie zijn lange tijd op de vierde verdieping van het hotel bezig geweest met het redden van andere ménsen. Zij maakten de han den los van mensen die aan de raam kozijnen hingen maar die niet durfden springen. Een voetballer nam een vrouw die niet uit het raam durfde aan de hand en sprong hand in hand met haar van de vierde verdieping af. EINDHOVEN Het aan tal ernstige hotelbranden in Nederland is uiterst gering. De laatste jaren he'bben zich maar twee hotelbran den voorgedaan, waarbij doden vielen: in augustus 1970 in het Röósendaalse hotel Van der Put, waarbij één persoon om het leven kwam en in januari 1966 in het Groningse hotel Koos Kerstholt, toen eveneens één hotelgast om het leven kwam. Hotelbrandenmet tientallen doden, zoals die zich in het bui tenland hebben voorgedaan, heeft Nederland eigenlijk nooit gekend. Dat betekent niet dat er in de Nederlandse hotels nooit branden zouden zijn 'geweest: die waren er in ruime mate, maar bijna al tijd bleef het bij materiële scha de. Grote branden, waarbij veel mensen om het leven kwamen hebben zich de laatste jaren in Nederland vooral voorgedaan in bejaardenhuizen, tehuizen voor psychiatrische patiënten en pen sions voor buitenlandse arbei ders: in januari 1970 brand in het bejaardentehuis Kraaijbeek in Driebergen met zeven doden, in oktober 1970 brand in de psychia trische inrichting Groot Brons wijk in Wagenborgen met elf do den. in december 1970 brand in een pension voor buitenlandse arbeiders in Amsterdam, waarbij negen Marokkanen omkwamen; februari 1970 brand in drie pavil joens van de psychiatrische in richting Huize Mariënkamp in Rolde met dertien doden en in februari 1971 brand in het mari- ne-slaapschip mr. Jan van Els- hout in Rotterdam met acht do den. De grootste hotelbrand na de oorlog heeft zich op 7 december 1946 voorgedaan, toen 116 mensen omkwamen bij een brand die het vijftien verdiepingen tellende ho tel Winecoff in Atlanta (USA) verwoestte. In december 1963 kwamen 21 mensen om bij een brand in het hotel Roosevelt in Jackson (USA) en in maart 1966 verloren 30 mensen het leven bij een hotelbrand in Minakami (Ja pan). Brandbaar tegen komst Hirohito door Ton van der Hammen DEN HAAG Piet Vroegop is weer thuis in Sint Pancras. Hij hééft een leger op de been gekregen en zo niet zijn duizen den, dan toch zijn honderden verslagen. Tot aan de poorten van 's lands vergaderzaal drong hij met ze door. Onder een aan moedigende najaarszon rukte hij gistermiddag met ruim achthon derd Pancrassers en Koedijkers op naar het Binnenhof. Thema: Nooit bij Alkmaar. Trekkers met opleggers, waarop kippen, konijnen. Zwaaiende en toe terende kinderen. Andere wagens met vruchten des lands, kool, prei en an dere groentesoorten. Verder: pony's, geiten, paarden. Daartussen, in orde lijke, eindeloos lijkende rijen, al die Noordhollandse plattelanders, van leerplichtigen tot AOW-ers. Strijdliederen, melodiek geleend van de watergeuzen voor Den Briel, ■door een dorpspoëet geactualiseerd tot „Bij Alkmaar, bij Alkmaar, wij willen het niet". Yells, in fel staccato: „Als één man pleiten wij, Kamerle den ladt ons vrij". Spandoeken in bonte warreling. Louter gepenseeld: klauwende huizenmonsters, die groe ne, met koeien en ander vee gestof feerde weilanden verslinden, of voor zien van krom Nederlandse rijmela rij. Daarvan deze twee bloempjes: „Na de annexatie leg ik in de goot en gaan me trekkers voor de schroot", „Wat er in <le Daalmeer groeid is heel Europa met gemoeid". Bloemenhulde Maar de geest was vaardig. Een maal op het Binnenhof, werd Kamer voorzitter Van Thiel naar buiten ge lokt om van een jonge paardrijdster een bloemenhulde (dat nog wel) en een petitie in ontvangst te nemen. „Getekend", aldus een schallende Vroegop, „door 99,7 procent van onze bevolking. En, meneer de voorzitter, we rekenen erop, dat u ons die be tonnen huizenmonsters bespaart. Want het gaat om ons goede leven, ons welzijn". De heer Van Thiel reflecteerde met vaderlijke, begrijpende woorden: „Geweldig, zoals u ons uw gevoelen weet over te brengen. Maar u weet (natuurlijk) wel, dat de Kamer met de regering verschillende belangen moet afwegen. Misschien moeten we er met z'n allen een nachtje over sla pen Maanden van hun tijd hebben Piet Vroegop en de zijnen, werkers van „het comité tot behoud van de zelf standigheid van Sint Pancras en Koe dijk" er voor over gehad om te vech ten voor het plattelandskarakter van hun gemeenten. Ze redeneren: Alk maar moet uitbreiden, best. Maar waarom niet in zuidelijke richting, waar ook overvloed aan ruimte is en bovendien steviger grond om huizen op te zetten? Moeten die huizenblok ken in vele slagorden ons gaan over woekeren? Nooit! Voortdurend hebben vooral Pan crassers op dit aambeeld gehamerd. Maar de strijdlust verslapte, toen de ambtelijke „voortgang" een soort af mattingsoorlog inluidde, die nu al tien jaar duurt. Bijna hadden de dorpe lingen het moede hoofd in de schoot gelegd, toen Piet Vroegop ertussen sprong. Hij liet zijn schoenenhandel, die hij overwegend via de markt kraam (ze kennen me in heel Neder- Piet Vroegop houdt zijn speech te gen Kamervoorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel, die de petitie en de bloe menhulde van de Noordhollandse plantenhouders juist in ontvangst heeft genomen. land) bedrijft dan maar schieten om, nu de eindbeslissing in het zicht komt, vooral de Pancrassers met nieuwe strijdlust en fris élan te be zielen. Iets, waarmee „generaal" Vroegop geen moeite had, want hij is een welbespraakt, geëmotioneerd mens, dat de zaak waar het om gaat zwart-wit kan schetsen. Een man, „die wil vechten tot de laatste drup pel bloed", zich spiegelend aan Wil lem van Oranje en zich presenterend als een soort vader der dorpelingen. Sterker nog zijn strijdlust, die zo aanstekelijk bleek te werken, is voor hem kort en goed geloofszaak. „Ik geloof nooit dat God bij ons een So dom en Gomorra wil. Als Zijn schep selen wens ik en wensen velen met mij niet te worden weggedrukt door betonnen konijnenhokken, zoals in de Bijlmer. Voor mij is het dus bittere ernst en geen folklore", zegt hij. „Ik bid elke dag voor het behoud van onze eigenheid in deze dorpen, die we lééfbaar willen houden. Ja, zo eentje ben ik er. Eentje, die nog in een op dracht gelooft en voor recht wil vechten". Fijn om over de vloer te hebben. 5 jaar slijtage garantie (Wyers staat er achter) Wel is het bureau van oordeel, dat men in hotels ver moét gaap met het treffen van veiligheidsvoorzieningen, ook al omdat de aankleding van ho tels dikwijls het brandgevaar ver hoogt. Om het gezellig te maken wordt dikwijls sfeerverhogende aan kleding aan gebracht. De hierbij ge bruikte materialen zijn vaak brand baar. De elektrische installatie van een hotel wordt wel eens op onverant woordelijke wijze uitgebreid. Er zijn in hotels bovendien ruimten met ver hoogd brandgevaar, zbals de keuken, waar ook niet iedereen in alle opzich ten bedacht is op het voorkomen van brandgevaar. Het komt bijvoorbeeld voor, dat afzuigkanalen voor rook niet van onbrandbaar materiaal zijn vervaardigd; omstandigheden die in dit Eindhovense geval allemaal nog uitgezocht moeten worden. Wensen van het Baarnse bureau inzake een grotere brandveiligheid van hotels houden o.a. in, dat er reeds bij de bouw van het hotel geen brandbare materialen worden ge bruikt. Er moeten in het gebouw vol doende blusmiddelen aanwezig zijn, de gasten moeten een instructie heb ben, zodat zij weten hoe zij zich moe ten gedragen als er brand uitbreekt; er moeten brandmelders zijn en liefst zou men zien, dat de hotels van sprinklerinstallaties werden voorzien. Aan preventieve maatregelen moet natuurlijk vooral veel aandacht wor den besteeg bij hotels, die in oudere gebouwen zijn gevestigd. Deze gebou wen zijn namelijk veelal neergezet in een tijd, dat er nog niet zo aan brandpreventie werd gedacht. AMSTERDAM Het Actie-comité „Pearl Harbour", dat zich verzet te gen de komst van de Japanse keizer in Nederland, roept Nederlanders op hun koninklijke onderscheiding aan getekend terug te zenden naar paleis Soestdijk. Voorts wordt gevraagd een tulpenbol of een schijf suikerbiet te zenden naar de kok van Soestdijk, dan wel naar de keuken van het Ja panse Okurahotel in Amsterdam. Het Aktie-comité, dat in Aalsmeer is ge vestigd, stelt de keizer verantwoor delijk voor de moord op duizenden Nederlanders. Er worden meer pro testacties aangekondigd. Foto's Razend was ik! Driemaal in twintig minuten hielden ze mij aan: papieren zien! Maar de volgende morgen om acht uur hoorde ik in het nieuws, dat de politie jacht had gemaakt op een man, die een oude.alleenwonende boer voor diens spaargeld de hersens had ingeslagen. En ze hadden de dader nog te pakken gekregen óók! Daarom zat de „generaal" de afge lopen weken bijna continu in zijn kantoortje en heeft hij voor honder den guldens „vertelefoneerd" om te lobbyen. Vooral onder parlementa riërs, die hij maandag nog in alfabe tische volgorde heeft zitten afbellen, terwijl fotogezichten aan de wand: van Billy Graham, van Johan Maas- bach. van zijn dochter (werkt ver kondigend in Zuid-Amerika) al deze activiteiten goedkeurend leken gade te slaan. Thema van z'n betoog: dat er sa menvoeging van gemeenten moet ko men, alia. Maar dan liever met een plattelandsgemeente, zoals Langen- dijk. We leven hier toch mooi? Waar om moet dat allemaal geofferd wor den? Eerst denken, dan doen. Woorden die er in elk geval bij de dorpsgenoten zijn ingegaan, al zijn ze het waarschijnlijk niet voor 99,7 procent met de hele Vroegop-motive- ring eens. Vandaar dus die manifes tatie van dorpsverbondenheid giste ren: vijftien- afgeladen bussen uit Sint Pancras, dat is bijna eenderde deel van de bevolking, die het werk het werk lieten en zes gulden offer den om erbij te kunnen zijn. Met busje tegen boom MAARN De 49-jarige W. Vooys uit Zeist, is gistermiddag met een busje op de Maarnsegrintweg in Maarn over de kop geslagen en tegen een boom gebotst. Hij was op slag dood. Hotelgasten moesten springen: hoeveel meter

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7