aculteit geeft een feestje Femina belooft veel 24 Iedereen kan medici gaan bekijken Actiegroep werkt in Leiden samen met Arbeidsbureau 5 1 Verjaarscadeau voor ïfestlands Mannenkoor: een vrolijker pakje Philips heft cursus op irv;> e( e )rontrusten gaan op i nimatietocht" Imir-project van Med. Faculteit: hartinfarcten vroeg behandelen Spreekuren voor gehuwde vrouw Leo Verkaik Cijfers werkende 'eu?d verschillen Toerismebloemen en dieren nu ook op consumentenbeurs Zettie Leeuwenburgh 5 WOENSDAG 29 S5P.TEM3EH 1971 ROTTERDAM Het witte bolwerk van medische weten schap dat in 1966 aan de oever van de Maas in recordtijd uit de drassige grond werd gestampt, huisvest in oktober sinds vijf jaar de zevende medische facul teit. Het eerste lustrum van een architectonisch en bouwtech nisch unicum dat met zijn 117 meter hoge toren het silhouet van na-oorlogs Rotterdam mee bepaalt en op het netvlies van bewoners en bezoekers staat ge grift. In de oren van binnenstad bewoners bonkt "het heien van de 2200 palen, waarop de hoog bouw rust, nog na. Vraag: is de medische faculteit de Rotterdam mers ook al in het hart gegrift. Voor de commissie die in januari 1971 met de voorbereiding van het eerste lustrum begon, was dit de s - po d en I drs. .et so andi lOUCty] aarl< ijk k ge1ia ita ire BI 11e ried red. NAALDWIJK De werk- Imissie lustrumgeschenk ■stlands Mannenkoor" wil koor ter gelegenheid van het ienjarig bestaan in een nieuw steken. De werkcommissie Ij augustus spontaan ont- In op initiatief van de dames ttbroek en Knoppert, twee ente aanhangers van het nenkoor, die het toch eigen- ii<[ wel jammer vonden dat het alleen maar kon optreden IRESKENS Op zaterdag 2 okto- zal in Zeeuws-Vlaanderen een worden gehouden bevolking van dit gebied öp te tot deelname aan de massale 16 oktober, naar Den Daar zal worden gedemon- de door minister Drees verhoging van de over de Westerschelde. actiecomité, dat deze animatie- organiseert, heeft afgezien van >orspronkelijke plan zaterdag a.s. een blokkade van de veerdien- e ondernemen. Thans is besloten e aan de animatietocht deelne- e voertuigen op de terreinen de veerdiensten in Perkpolder en kens een rustpauze" van een zui.en houden. Aangezien er nog- èrschil van mening bestaat over niet doorgaan van de oorspronke- geplande blokkade, moet nog of de „rustpauzes" niet op een blokkade neerkómen. in zwarte pakken. Juist bij het brengen van een wat lichter pro gramma zou een kleurrijkere ■maar toch uniforme kleding een extra dimensie kunnen geven aan de presentatie van de mu ziek. Ook binnen het koor leeft al enige tijd deze wens, maar gezien de finan ciële consèquenties voor de koorleden is dat er tot op heden nog steeds niet van gekomen. De werkcommissie vindt het jubileum een uitgelezen kans voor de Westlanders om ook eens wat terug te doen voor het Man nenkoor, door er voor te zorgen dat deze kleding er kan komen. De com missie voert aan dat het koor in de afgelopen jaren bijzonder veel heeft gedaan voor de presentatie van het Westland. Optredens in de t.v.-serie de Glazen Stad hebben het koor een landelijke bekendheid gegeven. iHier- uit voortvloeiende t.v.-shows, met o.a. John Woodhouse, en plaatopnamen hebben zowel het koor als het West- land overal bekendheid gegeven. Kortom, het Westlands Mannenkoor pleegt Westland Promotion in optima forma! Om het ..lichte" pak te kunnen aanschaffen is geld nodig. De totale kosten voor het ongeveer 150 man grote koor worden geraamd op onge veer 30.000 gulden. Het koor zelf kan dit niet bekostigen, want ondanks in komsten uit tv,-optreden en plaat opnamen speelt het financieel maar nauwelijks quitte. Dit komt doordat het koor vaak voor niets optreedt. Tijdens deze gratis optredens, vaak voor zieken en ouden van dagen of bij speciale gebeurtenissen, worden toch solisten van wereldnaam gecon tracteerd die door het koor betaald worden. Naast de Werkcommissie Lustrum Geschenk zet ook een com missie van aanbeveling zich in voor de realisering van het geschenk. Hier in hebben zitting: dr. M. P. A. Meis sen, burgemeester van Wateringen. N. P. Stuyt. wethouder van Onderwijs-, Sport-. Jeugd- en Culturele Zaken van de gemeente Naaldwijk, A. J. A. Ammerlaan, voorzitter van de Stich ting Culturele Raad Naaldwijk, mr. W. C. van der Brink, lid van de ge meenteraad van 's-Gravenzande en H. M Bek, directeur van de Raiffei- senbank te Monster. Beide commissies zouden graag zien dat het Westlands Mannenkoor tij dens hun Lustrumconcert op 23 okto ber a.s. in hun nieuwe kostuums het publiek kunnen toezingen. Men kan hiervoor een bijdrage storten op nr.: 3436-26845 t.n.v. Actie Lustrum Ge schenk Westlands Mannenkoor bij de Coöperatieve Raiffeisenbank „De Voorschotbank" te Naaldwijk. Van een onzer verslaggevers UTRECHT In verband met de teruglopende bedrijfsresultaten van Philips zijn twee cursussen die de Hilversumse vestiging van het bedrijf voor de eigen werknemers en ande ren organiseerde, kort voor het begin ervan opgeheven. Het gaat om een cursus die opleidt tot middelbaar elektronicus en om een kadercursus. Beide werden gegeven aan het avondtechnicum van de Philipsvesti- ging in iHilversum. hamvraag: wat begint een weten schappelijk centrum als het slechts in een stad te gast is en geen deel heeft aan haar problemen en'strijd? Moest er een internationaal sympo sion komen over milieuverontreini ging, vanwaaruit ingewijden stromen alarm zouden uitgieten over toch al tranende Rijnmonders? De lustrum commissie vroeg zich af of een feest met een speciaal karakter niet uitein delijk méér milieuverfrissing zou op brengen als het de mentaliteit van medici en burgers en hun onderlinge relatie kon verbeteren. DEUREN OPEN Op zaterdag 9 oktober zal blijken of de tweede opvatting de juiste is geweest: dan staan van 11 tot 4 uur de deuren van de medische faculteit open voor iedereen die de geheimzin nige burcht nu eens van binnen wil bekijken en de magiërs met hun mi croscopen en retorten bezig wil zien. De Open Dag biedt vijftig demonstra ties, soms om zelf aan mee te doen, en de kans overal, maar vooral in collegezalen en uitgestrekte cafetaria voor een gesprek tussen medicijn man en leek. De bezoeker wordt niet gehinderd door het autoritaire kader van hulpzoekende tegenover haastige helper, maar komt als belastingbeta ler zien wat er met zijn dure geldje gebeurt en ook hij er wel genoeg pro fijt van trekt. NIET LIJMEN „Arts en cliënt hebben elkaar ook buiten de spreekkamer nodig", meent immers een voorhoede aan de facul teit. Steeds meer docenten en studen ten krijgen in de gaten dat een arts die alleen maar moertjes aandraait en kalmeermiddelen verstrekt, in de ze samenleving tekortschiet. Bij hen leeft het besef dat ziekten vaak voortkomen uit psychische verdruk king door een vertechniseerde en ma terialistische cultuur. Genezen is niet: lijmen om weer kapot te laten ma ken, maar: de werkelijke oorzaken van ongezondheid aanpakken. Dit aarzelende inzicht kan. zeggen zij, slechts groeien tot krachtdadig ingrijpen als medici en bevolking dat samen willen en elkaar informeren en steunen. Op voet van gelijkheid. Deze idee ligt mede ten grondslag aan de vorm van de lustrumviering. De Open Dag rekent op vele duizen den bezoekers. Een gratis informatief boekje over de medische faculteit en haar ontstaan ligt bij 25.000 exempla ren klaar. Auto's en kinderen kunnen respectievelijk worden gestald en in vrolijke bewaring gegeven. De hele maand oktober is er verder op de derde etage van de hoogbouw een tentoonstelling over Vijf jaar me dische faculteit Rotterdam. QUERIDOPLEIN Om de man te eren die de grote stuwer achter de MFR-in oprichting is geweest, zal de Open Dag om tien v.v.r beginnen met de doop \van de '■'"newnlaats van het faculteitscom plex tot Queridoplein. Vrijdag 15 oktober is er in de St. Laureitskerk een openbare plechtig heid met Bach-interpretaties op Beatlemuziek door oraanist Louis van Dijk en een rede van dekaan prof. dr. J. Moll over „De medische faculteit Rotterdam, na vijf jaar volwassen?". Studenten, hoogleraren, weten schappelijke. huishoudelijke, techni sche en administratieve staf feesten een hele week lang. Het motto van het eerste lustrum is voor allemaal: Rotterdam Medicino- poVs: een wereldstad dié ook medisch van wanten weet. ROTTERDAM Begin 1972 zal in Rotterdam een medisch project „Imir" van start gaan, met het doel om hartinfarcten vroeg te onderken nen en door adequate behandeling het verloop in gunstige zin te beïnvloeden. Een actie van de afdeling Rotter dam van de Nederlandse Hartstich ting in samenwerking met een dag blad culmineerde in de „Nacht van het Hart" op 20 maart in het Sport paleis Ahoy te Rotterdam. De actie bracht voldoende geld op om in Rot terdam dit nieuwe project op te zet ten. De naam „Imir" komt van „immi nent myocardial infarction Rotter dam" dat is „dreigend hartinfarct Rotterdam". Het team dat zich met dit project bezig zal houden bestaat uit 15 huis artsen, vijf doktersassistenten, labo ratoriumtechniek cardiologen en een epidemioloog. Met speciale apparatuur zullen pa tiënten met klachten, die op een aan val wijzen, thuis worden onderzocht. De leiding van dit Imir-project be rust bij de afdeling huisartsgenees kunde en de afdeling cardiologie van de Med-'sche Faculteit te Rotterdam. Mevrouw Van Dijk, geflankeerd door mevrouw Ruiter en mevrouw Verloren van Themaat voor het ge bouw van het Arbeidsbureau in de Doezastraat in Leiden, waar zij spreakuur gaan houden voor de ge huwde vrouw, die buitenshuis wil gaan werken. LEIDEN Onder het mot to „Kom van je fornuis af', pro beert de afdeling Leiden van de landelijke actiegroep Man- Vrouw-Maatschappij (MVM) gehuwde vrouwen al geruime tijd bekend te maken met de mogelijkheden van het buitens huis werken. Zij gaf daartoe bijvoorbeeld de brochure „Wij helpen u overstappen" uit, waarin mogelijkheden werden genoemd voor beroepsopleidin gen en voort part-time-werk- zaamheden. De belangstelling was groot, vertelde bestuurs lid mevrouw J. M. van Dijk- van Rosmalen mij, maar als die vele werklustige vrouwen de daad bij het woord wilden gaan voegen, stapelden de proble men zich op en bleken de werkkansen gering te zijn. Besprekingen tussen het afdelings bestuur van MVM en het Gewestelijk Arbeidsbureau in Leiden hebben nu tot een voor ons land nieuw initiatief geleid. Met ingang van de komende- week gaat de actiegroep Man-Vrouw- Maatschappij namelijk in samenwer- king met het Arbeidsbureau weke lijks spreekuren houden in het ge bouw van het Gewestelijk Arbeids bureau aan de Doezastraat in Leiden cn wel elke dinsdagochtend van half 10 tot half 11, elke donderdagavond van half 8 tot half 9 en verder vol gens afspraak. Scholingsmogelijkheden Het spreekuur is bedoeld voor vrouwen, die van plan zijn om bui tenshuis te gaan werken. Er zal in formatie worden gegeven over: het werken tAntenshuis, de mogelijkhe den van kinderopvang, „tweelingba- nen", het eventueel volgen van oplei dingen op gunstige tijden en de scho lingsmogelijkheden, die het Arbeids bureau biedt. Indien mogelijk, wordt ook aan bemiddeling gedaan waar schijnlijk zal het G.A.B. in Leiden hiervoor een gespecialiseerde kracht aanstellen. De spreekuren zullen worden „be mand" door de genoemde mevrouw Van Dijk en voorts door mevrouw C. Rieten, mevrouw M. Ruiter en me vrouw M. Verloren van Themaat. Zij hopen, dat door de samenwerking met het Arbeidsbureau en de spreek uren nu positieve resultaten zullen worden bereikt. Na de genoemde acties namen ze ker een tachtigtal vrouwen contact op met de actiegroep maar toen zij op het Arbeidsbureau kwamen, werden de meesten onverrichterzake naar huis gestuurd. Deze negatieve erva ringen hebben tenslotte geleid tot een vruchtbaar contact tussen de afdeling Leiden van Man-Vrouw-Maatschap pij en het Gewestelijk Arbeidsbureau met als een van de resultaten de spreekuren, die met ingang van 5 ok tober worden gehouden. Het secretariaat van de afdeling is gevestigd in Oestgeest: Emmalaan 27, telef. 01710 - 53907. Van een onzer verslaggevers UTRECHT „Je wordt doodge gooid met cijfers, maar wie zegt dat ze kloppen?" Onder deze kop signa leert de KWJ in het vandaag ver schijnende septembernummer van haar maandblad Werkende jeugd een opmerkelijk verschil tussen de van CBS-gegevens afgeleide cijfers in een ministeriële beleidsnota en de cijfers van het CBS zelf. In de aan de Tweede Kamer aan geboden nota die betrekking had op het beleid ten aanzien van werkende jongeren staat te lezen dat in 1975 206.000 werkende jongeren van 15 tot 18 jaar geen dagonderwijs zullen vol gen. ROTTERDAM Stoelen, ta fels, al of niet zelf in elkaar te zetten. Wasmachines en -automa ten, mixers. Koelkasten en hele keukeninrichtingen, afgewisseld door pruiken, schoonheidsartike len en natuurlijk niet te verge ten de ontelbare lekkere hapjes, zoutjes, nootjes en drankjes met of zonder alcohol. Zonder uitzon dering zijn ze er weer op de vierentwintigste Femina, de in ternationale consumentenbeurs die mevrouw A. Thomassen- Lindt op vrijdag 8 oktober zal openen. De bekende dingen, natuurlijk, maar ook de minder bekende en de allernieuwste snufjes op huishoude lijk gebied. Het thema van de Femina 24 luidt dit jaar „internationale visie" cn haar internationaal karakter hoewel het een zuivere consumenten beurs blijft dankt de Femina aan inzendingen van het Spaanse ministe rie voor toerisme, van Tsjechoslo- wakije en Luxemburg (propaganda voor toerisme naar deze landen), aan de Indonesische avondmarkt Pasar Malam Tong-Tong. een orchideeën- show, Perzische tapijten en diverse stands voor promotion van buiten landse produkten. Alle beschikbare ruimte in het Ahoy'-gebouw is voor deze Femina benut, zelfs de entresol. Bovendien werd een bijgebouw geplaatst om aan alle aanvragen voor een stand te kunnen voldoen. Dit tijdelijke bijge bouw betekent eigenlijk een klein speldeprikje in de richting van de gemeente, die voor de bouw van het nieuw Ahoy'-gebouw van dc directie van de Femina het advies kreeg een nog grotere tentoonstellingsruimte te bouwen. „Geen kritiek", zegt Femina-direc- teur John Hoffman, maar om de nieuwe zending, die originele Haagse Pasar Malam. te kunnen herbergen, moest, dan toch maar dat bijgebouw worden neergezet. Nu beslaat de Fe mina ongeveer 15.000 m2. waarop voor 163 inzendingen plaats is ge creëerd. De vraag naar standruimte was dit jaar zelfs zo groot dat een aanzienlijk aantal aanvragen niet kon worden gehonoreerd. „De belangstelling voor de beurs groeit zienderogen, niet al leen wat de bezoekers betreft maar zeker ook vanuit het bedrijfsleven", vertelt voorzitter C. van der Linden- Met zoveel verschillende stands bij elkaar vormt de bewegwijzering ze ker een probleem, al was het alleen maar voor het vinden van de uitgang. De organisatoren van de Femina heb ben een oplossing gevonden door elke hal een eigen kleur te geven. Dezelf de kleuren wijzen de weg op een plattegrond in de catalogus van de Femina 24 en op de vergrote uit voering van deze plattegrond, die op enkele plaatsen in het gebouw wordt opgesteld. Nieuws meer dan genoeg op de Fe mina 24. al waren het maar de bloe men. die in ruime mate aanwezig zul len zijn. Bloemen zijn er op de Expo- tur, de Spaanse inzending, bloemen ook op de entresol, waar de Rotter damse volkstuinders zich presenteren- Bovendien een grote orchideeënten- toonstelling, waarvoor bloemsierkun- stenaar Paul van Bekkum maar liefst voor 20.000 aan deze exotische bloe men uit alle delen van de wereld laat komen. Naast het „plantaardige" ook het „dierlijke". Voor het eerst kunnen bezoekers op de Femina terecht met hun kleine en grote vragen over hei wel en wee van hun huisdieren. Be kende dierenartsen uit Rotterdam zullen hun problemen trachten te beantwoorden bovendien zal telefoni sche hulp kunnen worden ingeroepen. Auteurs van dierenboeken signeren desgewenst hun eigen boeken en trimsalon Le Chien Chic geeft dage lijks demonstraties trimmen, zowel met rashonden als bastaards. Natuur lijk ontbreekt ook een stand van de Vereniging Vrienden van Blijdorp niet. Iedereen kent ze: de bakjes met zoutjes, de piepkleine kommetjes soep, dc kopjes koffie, de instant- maaltijden. Het smikkelen, smullen en keuren ontbreekt op geen enkele Femina. Het hoort er thuis, evenals op de Pasar Malam. Dit jaar is er echter ook een meesterkok aanwezig. In de stand van het Bedrijf.sschap van het Slagersbedrijf zal evenals zeven jaar geleden de nu 66-jarige meester kok II. Eksteen laten zien en proeven hoe men vlees moet braden, bakken, koken, grillen of fon- duën. „UITGAAN" De grootste inzending komt van het Spaanse ministerie, Expotuur, een le vensgroot bewijs meteen dat het op de Femina en in het Ahoy'-gebouw bijzonder gezellig „uitgaan" is' Niet alleen biedt Expotur een beeld van de Spaanse steden en stranden, maar treden er ook flamenco-dansers op, worden films vertoond en kan men er echte Spaanse sherry en wijn drin ken. Ook de Pasar Malam draagt een extra steentje bij aan de toch al ge zellig roezemoezerige Femina. Mu ziek. zang en dans dus in het „bijge bouw" van onder anderen Mariani en Samiran, Tante Pim, Guus Becker en het duo Sandra en Andres. Natuurlijk biedt de Femina weer veel „woonnieuws", er zijn drie grote inzendingen van Top-form fokkel- man/De Stam. P van Reeuwijk en H. •H. de Klerk. Bovendien talloze stands onder anderen met Perzische ta pijten waar klein-meubelen. par ket, zonwering, sanitair, exotische woonattributen, haarden, kachels, enz. worden getoond. Juist in deze stands zal de Femina-bezoeker zelf een „vergelijkend warenonderzoek" kunnen instellen. Behalve aan de Vrienden van Blij dorp heeft de Femina ook gastvrij heid verleend aan de Novib, de Ver eniging voor Veilig Verkeer, de Actie tuberculosebestrijding West-Afrika (de actie in Mali). De Stichting Huis houdelijke en Gezinsvoorlichting ont breekt echter dit jaar. De aangeboden standruimte moest worden geannu leerd dank zij het intrekken van de subsidie. REDUCTIE Nog even een paar tips voor bezoe kers van de Femina 24. Op ee i groot aantal stations in Nederland zal men gecombineerde trein-toegangsbewlj- zen kunnen kopen. Vanaf het Cen traal Station kan men het Ahoy'-ge bouw makkelijk bereiken met de me tro. Verder zijn de directies van Femi na en Euromast overeengekomen dat bezoekers aan de Femina tegen inle vering van hun toegangsbewijs (al leen van de Femina) van 8 tot 31 oktober vijftig procent reductie krij gen op de entreeprijs voor de Euro mast. De Femina 24 is van 8 tot 19 oktober dagelijks geopend van 10 tot 17 en van 19 tot 22.30 uur. Op zondag alleen van 10 tot 17 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5