De Christelijke Pers Zending en studenten ter gereformeerde synode J Afgescheidenen mees vervolgd in Sowjetuni BEROEPINGSWERK D?i. J. Schipper via Kampen naar Nijmegen COMMENTAREN Verademing Een ivoord voor vandaag tl Verklaring ten gunste van Hans Kiing Puzzelhoek 'I NED. HERV. KERK Beroepen: te Ederveen, Tholen, Wapenveld en te Wekerom: J. Maas land te Wilsum; te Delft: H. W. van der Toorn te Tricht; te Hengelo: O. F. J. Antonides te Terborg; te Brakel: I. Kok te Baarn. Aangenomen: naar Zeist: J. P. van Roon te Katwijk a. Zee. naar Nieu- werkerk aan den IJssel: D. J. Cupe rus te Aalst. Bedankt: voor Randwijk: b. Haver kamp te Nijkerkerveen; voor Middel burg: L. E. Emmen te Bergentheim; voor St. Annaland: L. Trouwborst te Oud-Beijerland. GEREF. KERKEN Beroepbaar: dr. Y. Feenstra (terug gekeerd uit Kongo; laatstelijk pred. te Rotterdam), De Ruvterstraat 6 flat 3. Zandvoort; H. Windig (voorheen pred. psych. inr. Wolfheze). Beetho- venlaan 281. Doorwerth. Niet beroepbaar, maar wel bereid 's zondags de kerken te dienen: kand. A. T. B. M. van der Kevie, Bonistraat 13. Amsterdam; kand. H. J. Velt- kamp, Amaliastraat. 3, Amsterdam; kand. mej. G. Gosker, Swammer- damstr. 60 hs. Amsterdam (verb, ber.). Beroepen: te Zevenhuizen: D. Dijkstra te Zuidwolde (Gr.). .Vangenomen naar Enumatil: kand. L. H. Bouwkamp te Amsterdam. GEREF. KERKEN (VRIJG Beroepen: te Ureterp: M. Brandes te Hengelo. CHR GEREF. KERKEN Beroepen: te Zaandam: G. Leen- dertse te Zwijndrecht. Aangenomen: naar Drachten: C. Bos te Spijkenisse Zuidland. GEREF GEMEENTEN Beroepen: te Drachten: H. Ligten- berg te Genemuiden. Bedankt: voor Hilversum en Slik kerveer: J. C. Weststrate te Melisker- ke. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen: te Zeist: J. A. Hamers te Wormerveer. Volgende keer duidelijke vragen gewenst Van een onzer redacteuren LUNTEREN „Hebben de kerken in Indonesië nooit spanningen rondom de belijdenis? Zijn ze eventueel al tot formulering van een eigen belijdenis gekomen en hoe staan ze ten opzichte van een binding daaraan?" Dit waren een paar vragen van dr. O. C. Broek Roelofs uit Zuid-Laren midden in het gesprek ter gereformeerde synode over het rapport van de zendingsdeputaten. Drs. Chris Steenwinkel, directeur van het zendingscentrum, die de Mid den-Javaanse kerken enige jaren als sociaal-economisch adviseur ter zijde heeft gestaan, maakte duidelijk dat bij deze afbouw zorgvuldig rekening wordt gehouden met de onderling zeer uiteenlooende posities van de In donesische partnerkerken. Eigenlijk waren ze typerend voor een „moederkerk" in verlegenheid, die het zo vaak geproclameerde twee richtingsverkeer in de zending nu wel eens tot zijn recht zou willen zien komen en iets van de Aziatische ker ken wil leren. In de beantwoording werd aan deze kant van de vraag geen recht gedaan, maar misschien komt dat dan als de deputaten in een volgende synodezitting een hoofdsom van hun beleid gaan indienen. Het rapport heeft wel voor het eerst de hele zendingsverantwoorde lijkheid in al haar facetten aan de synode voorgelegd, maar het gevolg was dat iedereen voorzichtig een hap je uit deze rijstebrijberg nam zonder de illusie er door heen te komen. Vandaar de vraag: kom nu eens de volgende keer met een aantal duide lijke. fundamentele vragen van de zending waarin van de synode een uitspraak verwacht mag worden. Sommige synodeleden probeerden wel tot diepere achtergronden door te dringen, zoals drs J. D. B. van der Meulen uit Sneek, die zich afvroeg of de roep om een theologie die aansluit op eigen land en cultuur, welke een paar jaar geleden zo sterk gehoord werd, nu weer opgevolgd wordt door de wens om de verkondiging vooral te doen ingaan op de politiek maat schappelijke werkelijkheid. „Kan de theologie hiermee toch ook niet in een keurslijf komen?" vroeg hij, dui dend op b.v. nation-building in het ene en revolutie in het andere land. Gevoelig punt Een gevoelig punt in de discussie was de financiële zelfstandigwording van de kerk op Midden-Java die tot nu toe zwaar is gesubsidieerd. De geleidelijke „afbouw" van deze finan ciële assistentie heeft nl. ernstige consequenties voor de salarissen van de predikanten die, zoals prof. dr. J. Verkuyl voorrekende, het nu al met honderd gulden tier maand moeten doen. De kloof tussen de honorering van de Javaanse predikanten en de Nederlandse zendingsmedewerkers wordt naar hij zeide veel te groot. Ook dr. H. [B. Weijland uit Arnhem toonde zich bezorgd dat de Javaanse predikanten slachtoffer zullen wor den van deze „afbouw" van de finan ciële hulp. Prof. dr. J. Plomp uit Kampen stelde daar tegenover dat kerkewerkers toch ook op den duur geen financiële bevoorrechte positie kunnen houden in een overigens ar me samenleving. F usie De voorgenomen fusie tussen „De Heerbaan" en het „Het Missiewerk", resp. het protestantse en het rooms- katholieke missiologische tijdschrift leidde tot enige bezorgde vragen, on dermeer van prof. dr. J. T. Bakker uit Kampen; hij constateerde dat er nogal verschillende opvattingen tus sen beide partners bestaat. Prof. Ver kuyl, hoofdredacteur van de Heer baan, antwoordde dat daardoor de in houd van het gemeenschappelijke blad alleen maar interessanter kan wor den. Hij deed een beroep op de syno de om de Nederlandse Zendingsraad niet tot een lege vorm te maken door een steeds intensievere bilaterale sa menwerking met de hervormden. Juist omdat zij de twee grootste zendende kerken zijn kunnen zij de gegroeide samenwerking met de kleinere ker ken in de Nederlandse zendingsraad gemakkelijk uit het oog verliezen. Dr. J. C. Gilhuis stelde daar tegen over, dat de Nederlandse zendings raad van het begin af wel een advi serende en coördinerende taak is toe gekend maar geen operationele func tie en daar gaat het volgens hem om in de integratie van het hervormde en gereformeerde zendingswerk. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN De Amersfoortse hervormde predikant J. Schipper, werkzaam als algemeen secretaris van de raad van kerken te Amers foort en verbonden aan het interuni versitaire oecumenisch instituut te Utrecht als studiemedewerker, hoopt morgen, donderdag 30 september, aan de katholieke universiteit te Nijme gen te promoveren tot doctor in de theologie. Drs. Schipper is de eerste hervormde theoloog die zijn doctoraal examen aflegde aan de theologische hogeschool van de gereformeerde kerken te Kampen. De dissertatie van drs. Schipper is getiteld: ..Eternal life de eschatolo gie in de theologie van Paul Tillicht; promotor is prof. dr. P. A. van Leeu wen o.f.m., buitengewoon hoogleraar in de fundamentele theologie in Nij megen. Studenten De heer Schmelzer heeft zo lang geanti chambreerd in het ministerie van buitenlandse zaken voordat hijzelf de fninisterskamer in gebruik kon nemen, dat hij er in de nadagen van het kabinet-De Jong niet aan is ontkomen alvast enkele beleidsvoornemens te ontvouwen. De mededeling die daarbij steevast de meeste aandacht trok, luidde dat de heer Schmelzer van plan was het beleid van de heer Luns in grote trekken voort te zetten, een tot moedeloosheid stemmende aan kondiging voor wie gebukt ging onder het in routine en bestaande strukturen bevroren beleid van de heer Luns. Voor hen moet de toelichting van de heer Schmelzer op zijn eerste begroting wel een ver ademing zijn. Voor het eerst sinds jaren wordt een niet-afgedwongen en niet mis te verstane ver oordeling uitgesproken van de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika en van het Portugese koloniale beleid in Afrika. Wel wil de nieuwe minister de dialoog met Zuid-Afrika voortzetten, maar niet om het Nederlandse belang te verdedigen of om te voorkomen dat Zuid-Afrika geïsoleerd zou raken of wat dan ook, maar expliciet om de openbare mening in dat land ervan te overtuigen dat apartheid heilloos is. Ook kondigt de heer Schmelzer aan dat de regering zorgvuldig zal onderzoeken welke initiatieven van Nederlandse zijde kunnen worden genomen om bij te dragen aan het welslagen van één Europese veiligheids conferentie en belooft hij „intensieve voortzetting" van de gesprekken met de landen van het Warschau Pakt. Het zijn nog maar aankondigingen, we zullen moeten afwachten wat ervan wordt waar gemaakt. Waarschijnlijk zal op de korte termijn de politiek van de nieuwe minister geen andere praktische resultaten te zien geven dan die van zijn voor ganger. Maar zelfs dan nog blijft over dat in het nieuwe beleid minder verveeldheid doordringt en meer te merken is van actief zoeken naar kansen en mogelijkheden. Het zal wanneer woorden worden omgezet in daden ook meer aansluiten bij het besef van betrokkenheid bij het wereldgebeuren dat al een reeks van jaren in ons land is gegroeid. Men kon de laatste jaren al te gemakkelijk de indruk krijgen dat het officiële buitenlandse beleid zich van dat besef gaandeweg begon te isoleren en zelfs te vervreemden. Dat bij buitenlandse zaken in dit opzicht een frisse wind is gaan waaien, kan ook worden afgelèid van het voornemen van minister Boertien (ontwikkelingshulp), bij brede lagen van de bevolking steun te zoeken voor zijn beleid. Dr. Boertien wil op die manier brede aanhang ver werven voor een herschikking van handel en pro- duktie. In zijn meest ambitieuse interpretatie be tekent dit dat de minister het volk wil rijp maken voor omvorming van de consumptie-economie tot een ontwikkelingseconomie, waarin de wezenlijke internationale behoeften prioriteit hebben. Het Nederlandse buitenlandse beleid van de eerst komende jaren staat alleen nog maar op papier. De vraag is nu of de daden van de regering met al deze schone beloften zullen kloppen. Maar het papier levert geen enkele reden op de nieuwe bewindslieden bij voorbaat af te vallen. Er -zwaait nog wat voor de studen tengemeente in de gereformeerde sy node. Dat is de eerste indruk die men gisteren kreeg van de besprekingen over het deputantenrapport betreffen de de kerkelijkearbeid onder stude renden. De sluizen van de welsprekendheid hierover werden door de bekwaam presiderende dr. A. Kruyswijk nog maar op een kiertje opengezet omdat hij de discussie al spoedig beperkte tot de werkelijkheid van een vierde studentenpredikant aan de VU, maar toen was er al heel wat gespuid. Er hing tenmiste al een voorstel in de lucht van ds. D. H. Borgers uit Soest om de studentengemeenten in hun oecumenische contacten tot de orde te roepen zoals die door de syno de van Sneek is geformuleerd (alleen gemeenschappelijke kerkdiensten als er de noodzakelijke overeenstemming bestaat „ten aanzien van het geloof in Jezus Christus, onze Heer, gelijk Hij in gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift en ln gemeenschap met de kerk van alle eeuwen in onze belijde nisgeschriften wordt beleden"). Dit betekent volgens ds. Borgers geen gemeenschappelijke diensten met de rooms-katholieke kerk, de re monstranten en de doopsgezinden en geen hervormd gereformeerde stu dentegemeente onder één kerke- raad ozals in Utrecht. Ds. Borgers verwachtte hiermee „het laatse restje van mijn linkse image te zullen ver liezen", maar hij zei niet anders te kunnen omdat er naar zijn mening duidelijke besluiten worden gene geerd. Ds. L. L. van der Vliet uit Hooge- veen gaf uiting aan een andere irrita tie die bij meer synodeleden leefde: namelijk een zekere verwijdering van het kerkvolk en een elitegedrag die het juist voortdurend over basisde mocratie hebben. D. P. van Til uit Middelburg viel hem krachtig bij: „De studenten noemen de kerk intro vert, maar zij zijn het zelf" Maar ouderling mevrouw C. A. van der Sijs-Meulink signaleerde iets wat naar haar mening „nog griezeliger" is; de volstrekte onbeduidendheid van de kerkelijke indentiteit, niet alleen bij studenten, maar bij tal van jonge ren. „Als je dit om je heen ziet, vraag je je wel af waarmee we hier in ons synodewerk eigenlijk nog bezig zijn", zo verzuchtte zij. Daarentegen had ds. P. Riemersma van de studentenpre dikanten in Rotterdam juist te horen gekregen dat zij hun werk met dat in de gemeenten wilden integreren al blijft het erg onoverzichtelijk omdat de ene student kontakt zoekt met de wijkpredikant, maar de ander zich tot de studentenpredikant wendt." Dit alles leidde prof. dr. J. Plomp tot de vraag wat nu eigenlijk het re ferentiekader is van de arbeid onder de studerenden: confessie, vinding rijkheid. het oecumenisch haalbare, of het zoeken, naar wat in is. En prof. dr. J. T. Bakker waarschuwde de sy node de problemen van deze arbeid niet te onderschatten. Hij was ge schrokken van een zinnetje in het verslag van de Leidse studentenpre dikant dr. Vlijm dat heel wat gere formeerde studenten existentieel ver der van het evangelie afstaan dan ga's. Tot zover het voorschot op het de bat over de arbeid onder de stude renden dat naar verwacht wordt vrij dag zal worden voortgezet. Dan komt ook de aanbeveling aan de orde om aan de VU in Amsterdam een vierde studentenpredikant te benoemen. Daar werd aanvankelijk nogal be zwaar tegen gemaakt, maar de statis tiek toont inderdaad een relatieve on derbezetting in Amsterdam: drie pre dikanten op 4.000 studenten. De ande re cijfers zijn: Wageningen 1 op 300, Utrecht 2 op 1000, Leiden 1 op 500, Groningen 2 op 1371, Eindhoven Vï op 174 en Delft 2 op 600. Ook de direc teuren van de VU hebben dringend om een vierde man gevraagd. ..En leidt ons niet in verzoeking", leert Christus ons bidi Ongetwijfeld heeft Hij niet bedoeld dat God een God is die in moeilijkheden brengt, alleen maar om te zien of we ze kun oplossen. Neen, eerst heeft Hij ons leren beseffen dat we in al het riële van ons leven van God afhankelijk zijn. Dan leert Hij beseffen dat we altijd met schuld beladen voor God staan. In ze bede leert Hij ons erkennen dat wij te te klein en te zwak om verzoekingen te doorstaan. In deze bede ligt de erkenning wij geen kracht hebben. In deze bede belijden wij, dat als ons niet vasthoudt wij verloren zijn. En daar moeten wij iedere dag weer bij bepaald worden. Wt er groeit zo gemakkelijk een geestelijke hoogmoed. We bele Godsverlossingen. En dan gaan we denken dat wij het zelf er goed afgebracht hebben. We steken onbewust de duimen ach ons geestelijk vestje. Maar de Heiland leert ons bidden vanuit de zwakheid: H den nvT"V 7 1 leid mij niet in verzoeking. We lezen vandaag: Psalm 25:9-21. dad In t irhe n, rtui H MUNCHEN (EPD en KNP) Volgens opgaven van het Mün- chener instituut voor studie van de Sovjet-Unie zijn tot februari 1970 de namen van 61-0 personen voor de buitenwereld bekend ge worden, die in de na-stalinis tische tijd in Rusland wegens religieuze aktiviteiten veroor deeld werden. Niet minder dan 551 van hen be horen tot de afgescheiden baptisten, de Initiativniki. Het aantal veroor delingen onder orthodoxe christenen bedraagt 12 en onder afgescheiden orthodoxen 7. De andere aantallen hebben betrekking op Jehova's Ge tuigen (23), pinkstergemeente (11), ze vende dag-adventisten (2) en op de geestelijkheid van de r.k. en de geüni eerde kerk. Volgens het Westduitse blad „Re ligion und Atheismus" zijn er in de afgelopen zes jaar in de hele Sovjet- Unie slechts drie nieuwe kerken ge- FRANKFORT (DPA) Ongeveer 280 theologen en leken van verschei dene kerken hebben in een verkla ring geëist, dat de in Tübingen doce rende Zwitserse r k. theoloog prof. Hans Küng volledig inzage krijgt in het dossier, dat het vaticaan over hem heeft aangelegd. Initiatiefnemers tot deze verklaring zijn Benid Japser en Paul Knitter uit Marburg en Leo nard Swidler uit Philadelphia. Er .loopt tegen prof. Küng een kerkelijk proces, omdat hij van ketterse uitla tingen wprdt verdacht in zijn boeken ..De kerk" en „Onfeilbaar - een on derzoek". ma bouwd, alle op kosten en op ini van gemeenteleden. Verder zijn er sinds 1965 resl tiewerkzaamheden aan 93 kerke richt, eveneens uitsluitend op tief van de gemeenten zelf. Ine >r deze restauraties is ook het p£x di chaat financieel bijgesprongen »t van de elf kerken is de kathedr ir h Lemberg, die als symbool geldt de vereniging van oosters en v? >mg; christendom. Anagram puzzel n z: lat aan ik ir de e b pk g ir b he vro id a nen ton; nuit el ee jer is be: Uit de woorden van de eerste rij ten de woorden van de tweede rij et vormd worden. De beginletters vai Jrtjj woorden uit 'de eerste rij vormer^. naam van een beroep. pas 1. part-smart 2. zwemvogel - Europeaan 3. meisjesnaam - rivier in Italië 4. romp - steenklomp 5. koningstitel in Peru - bijb. figuur1 kc 6. bamboestaketsel - lichte bedvveln SP0< 7. opgeworpen hoogte - plezier idt l Wi Oplossing vorige puzzel naai i 1 hei 1. gul, 2. elger, 3. nop. 4. elite. 5. m t V 6. Ursem, 7. imker. 8. dol, 9. emmer et j nok. GENEMUIDEN Natuurlijk willen wij de prot. chr. krant niet straks zien verdwijnen. Met z'n allen moet het mogelijk zijn om dit nieuwsmedium te handhaven. Wij hebben een woord, ja een oproep voor de wereld. Waddinxveen H. C. Leep-Predt Wij menen dat de christelijke krant moet blijven en geloven in haar toe komst. Zij mag niet verdwijnen, maar moet juist positief-christelijk tegen over de neutrale krant staan. Vlaardingen C. v.d. Linden Als het abonnementsgeld niet vol doende is. kan het dan niet opgetrok ken worden tot een wel lonend be drag? En als dat niet mag. waarom wordt dan niet een extra bedrag van elke abonnee gevraagd? In elk geval: de prot. christelijke krant moet blij- Gorinchem F. Kamminga De krant moet blijven, hoe dan ook, de schoolstrijd is gewonnen, de strijd om de Chr. Pers zullen wij ook winnen. Iets wat je dierbaar en lief is daar vecht je voor. desnoods zon der Trouw, zij zocht al lang de brede weg. Wij mogen de abonnementskos ten niet verhogen, maar er zijn ge noeg wegen om zelfstandig er iets aan te doen. bijvoorbeeld: 1. ouders geven hun getrouwde kin deren een gratis abonnement: 2. men verhoogt de prijs als gift met 100 of 50 procent: 3. ieder wint er een abonnement bij; 4. Iaat onze chr. werkgevers, zaken lui, verenigingen enz., hun Chr. Pers niet vergeten, enz. enz. Laten wij wat doen, niet afwachten, doe het nu! A. Xoordam Maasland Gelezen het nieuwsbericht dat on dernemingsraad en redactiecommissie verontrust de aandacht vestigen op de „onevenwichtige consequenties' die de integratie met Trouw tot dus ver voor Het Kwartet heeft gehad. Hoewel ik er niet geheel zeker van ben of wij hetzelfde bedoelen, wil ik graag hier openlijk onderschrijven dal ik de identiteit van deze krant sinds de samensmelting zie verzwak ken. Ik lees het blad nog met veel interesse, echter thans vooral om het standpunt van mijn tegenstanders te leren kennen. Voor een gezin met op groeiende jeugd geeft het steeds min der betrouwbare leiding. Rjjswtjk T. Huizinga Daar ondergetekende meer dan 55 jaar abonné van uw dagblad „De Rotterdammer" is, schrijf ik met volle overtuiging, dat Het Kwartet blijve tot in lengte van dagen. N. v. d. Vloed Rotterdam Na de fusie met „Trouw", waar door veel van Uw identiteit verloren is gegaan, geen tweede! Het heeft dan geen zin meer een zg. christelijke krant te lezen. „IJzer en leem" is in de geschiedenis nooit duurzaam gebleken. Al zou het een materieel succes worden, zou er ook zegen op te verwachten zijn? Mevr. A. v. d. Lecq-Rothfusz Rotterdam Moe: de Prof Christelijke krant verdwijnen? - Neen! Of vindt u dat die krant moet Wijven - Ja Boskoop G. Koppert Hei dagblad De Rotterdammer moet blijven en mag nooit een mu seumstuk worden. Rotterdam Zr. J. B. Wijnveldt Met schrik gelezen, dat de krant zal moeten verdwijnen. Het is niet te ho pen. wij alle bewoners van Rust huis Rozenhof verlangen alle dag naar de Nieuwe Haagse Courant. Naaldwijk Mevrouw Van Veen Als NHC blijven wij onafhankelijk en christelijk. Waarom niet he? Delft C. J. van Kempen Een christelijke krant moet er zijn. destemeer in deze chaotische wereld van nu. Als iedereen zijn stem in de ze zal uitbrengen staan wij aan een nieuw begin. Ik wil deze christelijke krant behouden, alleen niet met zo veel sport op maandag. Den Haag mevrouw L. J. M. de Groot Breek uw onzalige banden met „Trouw". Wordt weer met uw eigen staf en uw eigen hoofdredacteur Die- mer een evenwichtige becommenta riërend blad zoals wij dit vroeger ge wend waren. Een verhoogd abonne mentsgeld zit er dan ook wel in. Voorburg Chr. Kersbergen Mochten de financiën een rol spe len, dan lijkt mij een verhoging van de abonnementsprijs met bv. 25 pro cent tegenwoordig voor niemand een bezwaar. Deze verhoging zou nl. neerkomen op ongeveer vijf gulden per kwartaal. Als bijzonderheid wil ik u nog meedelen, dat zowel mijn va der (P. M. Schweig) als mijn schoon vader (C. Dubbeld) indertijd aanwe zig zijn geweest bij de oprichtings vergadering van De Rotterdammer in het „Verkooplokaal'' aan de Goudse- singel te Rotterdam. Mijn vrouw en ik .zouden de krant niet graag missen. Doe wat u kunt voor het behoud van de christelijke pers. Wij willen gaarne adhesie betuigen en adviseren alles wat mogelijk is in het werk te stellen om te voorkomen dat het christelijk dagblad in Neder land zou moeten verdwijnen. Delft J. C. v. d. Berg Waarom zoekt de prot. chr. pers zijn heil niet uitsluitend bij de katho lieke dagbladen^ Ik doe liever rooms water in de wijn dan de kostelijke wijn te lozen in de rode zee. Waar het mij om gaat is dat het christelijk element in onze pers gehandhaafd blijft. Voorburg J. J. Vegter Actiecomité, stel voor het behoud van een prot. chr. krant alles in het werk, zodat deze in de toekomst kan blijven verschijnen. Scheveningen Mej. A. L. L. Bender Rijswijk Mej. H. Siblesz Als men met hart en ziel gelooft in Jezus Christus, als men Hem aan vaardt als Leidsman in het leven, ook als Leidsman bij het samenstellen van een Christelijke krant, en als men dan tevens als doel voor ogen heeft het Evangelie van Jezus Chris tus via de krant te verkondigen, dan behoeven we niet bang te zijn dat onze Christelijke krant verdwijnt, want dan is het God zelf, die de krant zal behouden. Dordrecht N. E. Dolman O, Nederland - let op uw zaak!! Bereid tot verhoging abonnements geld. Dordrecht Mej. M. R. P. Plaisier Mijn reactie op uw advertentie van zaterdag is: laten wij blijven ijveren voor een Christelijke pers. Dordrecht N. de Jong Bij velen zijn de geestelijke waar den foetsie. Ga voorlopig geen juk aan op welke manier clan ook met niet-gelovigen. Wijsheid en Vroom heid- toegewenst. Wassenaar P. van Veen Mijn iv 3 por kwartaal □maand. Stuur mij a!» iaganprastatia da mop poitpapiar. moet u óók doen vul de bon maar in Bij een samengaan met de Pers combinatie zie ik een verdere uithol ling van ons eigen standpunt. Ik zou graag willen zien dat het Kwartet zelfstandig blijft. Dordrecht J. van dèr Leer Raadslid prot. chr. fractie Van huis uit, letterlijk wel te ver staan, is de Nieuwe Leidse mijn lijf blad. Toen ik uit huis ging. en drie kilometer verder in een ander dorp ging wonen, heb ik twaalf jaar lang de krant een dag na verschijnen in de bus gekregen omdat er slechts en kele lezers waren en een bezorger on rendabel was. Dat betekende dat het zondagsblad 's maandagsavonds pas gelezen werd. Niet zo erg, want het was een fijne krant, geen partijblad, zoals Trouw, maar een krant die voor Christenen wat te zeggen had. en waar iedereen aan z'n trekken kwam. Zodra echter de verbintenis met Trouw er was, was het niet meer on ze krant. Artikelen van Klei en an dere uit de Trouwhoek maakten op z'n zachtst gezegd van de Nieuwe Leidse een ontrouwe krant. En veel trouwe lezers hebben dit betreurd en abonneerden zich op het Reformato risch Dagblad. Ik heb dat nog niet gedaan, want ik weet zeker dat de Nieuwe Leidse blijft, mits ze zichzelf weer wordt. Maar ik wil beslist Trouw niet lezen ook niet als er Nieuwe Leidse in de kop staat. Nieuw-Vennep J. Tamboer. Voor een krant die er evangelisch niet om liegt, heb ik inderdaad een hogere abonnementsprijs over. De krant met de naam Diemer was goed. De fusie met Trouw vond ik al een verslechtering, maar als nu een sa menvoeging komt met de andere ge noemde bladen is het met de Chr. krant helemaal afgelopen. Toch wil ik er nog een opmerking bij maken, nl. dat als de krant werkelijk evan gelisch wil zijn, men ook een punt moet zetten achter de sportverafgo- ding. Het hele kolommen en pagina's wijden aan voetballen en wielrennen gaat alle proporties te buiten. Daar speelt in hoofdzaak geweld en geld zucht een rol en daar is niets Christe lijks bij. In de hoop dat door deze cctie een echte goede Chr. krant mag Wijven voortbestaan. Leiden A. H. Labee Gevolg gevende aan uw alarmeren de oproep in de Nieuwe Leidse Cou rant van 25 dezer, bericht ik u mede namens mijn echtgenote, dat vpar absoluut noodzakelijk vinden tc rd li ook >bei tc it e protestants chr. krant blijft be mer speciaal met het oog op een D informatie op alle terreinen dl sn f vens, die men vooral zo nodig in een gezin met nog jonge gaande kinderen. De vorm w^nse deze krant moet verschijnen Ituri Kwartet en Trouw" of één lam E blad" hangt van zoveel ecoi hui sche. technische factoren af, da in dit maar aan de deskundigen o^bei ten. Alphen aan de Rijn D. L. I Uw advertentie van zaterdaj ik gelezen. Mijn antwoord Christelijke pers mag onder gee^kf ding verloren gaan. Neemt u ""et alle mogelijke maatregelen om \fsvei re verzekering te garanderen Dordrecht mevr. J. G. Stegcman-Ver Gaarne betuig ik mijn adhesii a*- het. aktiecomité tot. hel: behoud v: n I Christelijke Pers. Naast school n dio behoort zeker een Chris! Pers, ook deze is onmisbaar. Oegstgeest A. G. van Dusse 1 v: Gelukkig eindelijk actie om 15 Christelijke pers te behouden. Di°°m luid moet gehoord blijven word nen deze tijd van inzinking en vei en i king. Houd voor ogen wat Uw o:3en en grootouders met Gods hulp net 41 len bereiken op het terrein i school, kerk en hoger onderwijs e nstc ook in deze tijd het spontane ja woord van ons volk bij de E.O Mi voor ons. vrij, onafhankelijk kw n ni Steunt alle deze actie met gebei n k fer. Grijp moed. God van den tjpn zal het ons doen gelukken en wij °erc knechten zullen bouwen. g doodsbeenderen kunnen weer hp he ven. Leiderdorp

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2