MINDSZENTY IN ROME I Christelijke Pers gaat praten met Perscombinatie CHU-bestuurders ernstig bezorgd over de Chr. Pers Kardinaal geeft ballingschap °P twaalf slachtoffers in Eindhoven WEER FASË DRIE IN RIJNMOND 2 moderne theeglazen Drees voelt niets voor vijfde liaan Schiphol Het Kwartet Man krijgt 22 steken met riek Nu echte dieren postzegels gratis bij Esso. Geertsema blijft bij grenswijziging van Alkmaar Keizer Hirohito in Denemarken zwaar bewaakt bon Steun aan aktiecomité-Schakel (RITA) liarr Mistig FAMA V ïeowe Leidse Courant Woensdag 29 september 1971 52ste jaargang CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich Is ghebleven mijn hert fn teghenspoet!" vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ROME (AP, KNP, Reuter, UPI) De 79-jarige Hongaarse kardi naal Josef Mindszenty heeft zijn ballingschap op de Amerikaanse ambassade in Boedapest opgegeven. Hij is gisteren via Wenen in Rome aangekomen. EINDHOVEN De rampzalige brand in hotel 't Silveren See- terd in Eindhoven heeft gisteren zeker aan twaalf mensen het pen gekost, 's Middags konden de lijken geborgen worden van elf jgekomenen. De politie neemt aan, dat het stoffelijk overschot van Q slachtoffer nog onder het puin ligt. h drie ziekenhuizen in Eindhoven 13 hotelgasten opgenomen, waar- er een ernstig aan toe is. Drie en g personen hebben zich zonder stige verwondingen in veiligheid nen stellen. mtrent het aantal slachtoffers taat nog enige onzekerheid, die ral gisteren groot was. De situatie de gehele dag niet te overzien, belangrijke factor speelde daarin dat het gastenboek in vlammen opgegaan. Ook was het nacht ster niet aan de politie door- ïven, zodat dit ook was verbrand, e lijst van gasten kon slechts met e moeite worden gereconstrueerd, oewel de politie meent, dat er t vermisten zijn, werd toch van- g het zoeken onder het puin voort- ;t. Gistermiddag moest dit werk opt worden omdat het instortings aar groot was. risteravond konden acht slacht- geïdentificeerd worden. De nen van drie doden waren toen niet bekend. De brandweer had één slachtoffer ontdekt, dat Jrschijnlijk vandaag pas onder het n vandaan gehaald kan worden, irdammer 8 13 mach 13 pvea 'e namen van de geïdentificeerde Stoffers zijn: mevr. L. Hoppen- luwers-Kievits (84), die al tien jaar het hotel woonde, de zakenman E. Dadrewalla uit Bombay en de sen J. Ortega uit Parijs, M. Heim Aken, F. Winkelman en A. Walz •Berlijn, G. Colombo uit Monza in Italië en de 20-jarige voetballer Wil ly Hoffmann uit Oost-Duitsland. De artsen waren allen Pilips be drijfsartsen, die een medisch con gres van het bedrijf in Eindhoven bijwoonden. Voetballer Hoffmann is het enige slachtoffer van de spelers van Chemic-IIallc uit Oost-Duitsland. De nog niet geïdentificeerde slacht offers zijn vermoedelijk het Ameri kaanse echtpaar Chauvin, de heer Ingmann uit Finland en de Neder lander Kalkman. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Er is een groot scheeps onderzoek ingesteld onder leiding van mr. J. Peynenburg, offi cier van justitie in Den Bosch. Gasten hebben verklaard door ex plosies wakker te zijn geworden, maar volgens de brandweer kunnen dat ook explosies geweest zijn, die ont stonden door de brand. De leidingen van de nieuwe gas- verwarming zijn nog geen tien dagen geleden door de gemeente goedge keurd. Tegen de brandbeveiliging in een deel van het hotel had de brand weer echter drie maanden geleden be denkingen. Het gaat hier om het oud ste deel van het hotel, dat ongeveer 55 jaar geleden is gebouwd. Er is toen een dringend advies ge geven de open trap binnen het ge bouw snel te veranderen in een brandvrij trappenhuis. Met dit werk was juist begonnen. Het nieuwe deel van het gebouw heeft wel een brand vrij trappenhuis. Kardinaal Mindszenty heeft vijftien jaar lang asiel genoten in de Ameri kaanse ambassade in de Hongaarse hoofdstad. De kardinaal was in 1949 achter de tralies gezet omdat hij zich hevig verzette tegen het regime in zijn land. Hij werd veroordeeld nadat hij door martelingen had bekend de viezen te hebben gesmokkeld. Tijdens de Hongaarse opstand van 1956 werd de kardinaal door leden van het ver- SCHIEDAM Rijnmond verwacht vandaag weer smogvorming. Gister avond heeft de meldkamer van Rijn mond dertien industrieën verzocht de emissies van zwaveldioxide (S02) en koolwaterstofhoudende afvalproduk- ten ten zeerste te beperken. Het bete kent dat. in Rijnmond de onlangs in gestelde fase drie weer is ingegaan. De weersomstandigheden zijn voor smogvorming zeer geschikt: zeer lage windsnelheid en zeer stabiele luchtla gen. Dinsdagavond waren er nog weinig klachten. Wel een „normaal aantal" over stank. „We verwachten echter morgen nogal wat narigheid", zo zei de woordvoerder van het Openbaar Lichaam Rijnmond gisteravond. De mededeling van de meld- en re- gelkamer komt nauwelijks vijf dagen nadat minister L. B. J. Stuyt van Volksgezondheid in Milieuhygiëne tij dens een hliksempersconferentie aan Rijnmond had verklaard geen enkele reden te hebben om aan te nemen dat er deze week opnieuw smog vrwacht wordt. Door zijn diverse klimatiologi- sche omstandigheden voor nodig en die acht ik om grond van de mij be kende gegevens hoogst onwaarschijn- lijk. Concreet zei de minister dat hij de grootst mogelijke spoed zal zetten achter de wet op de luchtverontreini ging, haast te zullen zetten aan het geven van een wettelijke achtergrond van de saneringscommissie. Bij een volgende smogperiode zullen diverse maatregelen overwogen worden, al dus de bewindsman die er aan toe voegde dat de saneringscommissie ze- bevrijd. Maar nadat deze opstand was neergeslagen nam de kardinaal zijn intrek in de Amerikaanse am bassade. voorstellen aan het uitwerken is. van die voorstellen is het omleggen van het verkeer, zo merkte de heer Stuyt op zonder overigens de indruk te wekken dat die mogelijkheid bij een eerstvolgende en zoals nu blijkt nog geen week na het gesprek smogperiode ook echt uitgevoerd zal worden. (Red;) ZUNDERT De oud-wielrenner en smokkelkoning J. B. (57) uit Zun- dert ligt gewond in een ziekenhuis te Breda nadat hij 22 steken met een riek heeft gekregen. Dit gebeurde tij dens een handgemeen met zijn 62-ja- rige oom J. B. De laatste bediende zich daarbij van een riek. De rijkspo litie heeft hem gearresteerd wegens het toebrengen van ernstig lichame lijk letsel. De vechtpartij, uitbarsting van een sluimerende familievete, ont stond toen J. B. over het erf van zijn oom reed om bij het huis van zijn moeder te komen. Zijn oom vloog hem toen tegemoet met een uitgesto ken riek waarmee hij in het wilde weg op hem instak. Plak die op de leuke, lange wandkalender. Tijdelijk 25 ctl DEN HAAG Ondanks de acties van de plaatselijke bevolking en de Een aandrang vanuit de Kamer heeft mi- IOPENHAGEN (AP) De Deense itie heeft de veiligheidsmaatrege- in verband met het bezoek van de >anse keizer Hirohito en zijn echt- note Nagako verscherpt. Maandagavond kort na de aan- mst van het keizerlijk paar, had- i twee Japanse jongelui getracht i aanval uit te voeren op de auto arin de keizer zat. Zij werden ge- esteerd. Een woordvoerder van de Ütie verklaarde dat berichten, als J een complot zijn ontdekt om de izer te doden, zeer overdreven wa- e woordvoerder gaf echter toe dat van de arrestanten een zelfge- kte brandbom bij zich had. die, hij ontploft was, een zeer krachti- Ritwerking zou hebben gehad. Er den in de afgelopen weken nog r Japanse jongelui 'in de Deense dstad zijn aangekomen, maar de itie wilde geruchten als zouden 50 en van de Zengakuren-beweging ar Kopenhagen zijn gekomen om keizer op zijn bezoek aan zeven nden te volgen, niet bevestigen. Be twee gearresteerde jongelui hben ons geen informatie gegeven, zei de woordvoerder. Tot dusver eIt geen van beiden een woord ge- gd (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geei Leuk om eens anders thee te drinken Ik geef op als nieuweabonnee: plaats: - betaalt: O per kwartaal par maand I Al s beloning voor mi j n akti viteit Iontvangik2theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze (krant veertiendagen gratis. Mijn naam a..--.—... jpluu: In de afgelopen jaren heeft Minds zenty steeds geweigerd het op een akkoordje te gooien met de Hongaar se regering, die hem op bepaalde voorwaarden bewegingsvrijheid wilde verlenen. De kardinaal weigerde ech ter gratie van de regering te aan vaarden omdat hij dan toegaf schul dig tc zijn. Bovendien wilde Minds zenty niet onderhandelen met een be wind, dat zijns inziens illegaal was. De blijvende aanwezigheid op de Amerikaanse ambassade van de kar dinaal wekte niet alleen de wrevel van de Amerikanen daar, maar ook in rooms-katholieke kringen is men zich de laatste jaren gaan afvragen of de standvastige houding van Minds zenty geen hinderpaal vormde voor normalisering van de betrekkingen tussen kerk en staat in Hongarije. Aangenomen wordt dat tenslotte toch een akkoord is gevonden dat zo wel voor Mindszenty als voor de Hongaarse leiders aanvaardbaar was. Als andere mogelijkheid wordt ge- oppperd dat Mindszenty gevolg heeft gegeven aan een bevel uit Rome zijn ballingschap voort te zetten in Vati- kaanstad. In een communiqué dat gisteren in het blad van het Vatikaan: Osserva- tore Romano is gepubliceerd staat, dat de kardinaal Boedapest heeft verlaten in verband met zijn gezond heidstoestand, die een bron van diepe bezorgdheid was voor de Paus. Ge- vreesu werd dat de Amerikaanse am bassade niet alle gewenste hulp zou kunnen geven bij mogelijke ziekte van de bejaarde primaat van Honga rije. jjlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllillllllllllllllllllll"""""!'""""""""""""" DEN' HAAG „Unaniem heeft het algemeen bestuur van de stichting De Christelijke Pers het voorstel van het dagelijks bestuur aan vaardt om contact op te nemen met de Perscombinatie, ten einde de mogelijkheden van een nauwere samenwerking te onderzoeken." Zo begint een communiqué dat gisteren na een bijeenkomst van het algemeen bestuur van de stichting De Christelijke Pers, eigenaresse van Trouw en de Kwartet-bladen, is uitgegeven. Het communiqué ver volgt: „In zijn vergadering van dinsdagmiddag kwam het algemeen be stuur tot dc conclusie, dat, om de continuïteit van De Christelijke Pers veilig te stellen, samenwerking binnen een groter verband noodzakelijk is. Daarbij werd vastgesteld, dat een zodanige samenwerking alleen dan zinvol is, wanneer de protestants-christelijke signatuur en de redactionele onafhankelijkheid van De Christelijke Pers gewaarborgd blijven. Tevens overwoog het algemeen bestuur, dat het regionale karakter van de Kwartet-bladen (De Rotterdammer, het Dordts Dagblad, de Nieuwe Haagse Courant en de Nieuwe Leidse Courant) herkenbaar dient tc blijven". ROTTERDAM In de rubriek Hier en Nu. die de NCRV gisteravond op het scherm bracht, heeft de heer M. W. Schakel, voorzitter van het Actiecomité tot behoud van de Christelijke Pers, gisteravond zijn bezorgd heid over de toekomst van onze bladen uitgesproken. De voorzitter van het bestuur van de Stichting de Christelijke Pers, de heer W. A. Fibbe kon in dezelfde uitzending reageren. Hij deelde vanzelfsprekend de zor gen. die er over het voortbestaan zijn en juist daarom nam het bestuur gistermiddag het besluit om met de Perscombinatie over samenwerking te gaan spreken. In het algemeen bestuur bleek waardering te bestaan voor het medele ven uit de lezerskring en men besloot spoedig in contact te treden met het Actiecomité. ROTTERDAM De Vereni ging van Christelijk Historische Leden van Gemeente- en Provin ciebesturen heeft dinsdagavond tijdens een goedbezochte Na- nister Geertsema (Binnenlandse Za ken) zich gisteravond tot het uiterste verzet tegen enige wijziging van het wetsvoorstel tot annexatie van de ge meenten Koedijk, St.-Pancras en Ouddorp door Alkmaar. Nij wees hierbij op de grote wo- ningbouwbelangen die met het wets ontwerp zijn gediend. Alkmaar moet in het jaar 2000 honderdtwintigdui zend mensen kunnen huisvesten om het groene hart van de randstad Hol land van de stedelijke druk te ontlas ten. Een amendement van mejuf frouw Goudsmit (D '66) om alleen Ouddorp bij Alkmaar in te lijven noemde hij onverantwoord omdat hierdoor 5000 woningen minder ge bouwd zouden kunnen worden. „We kunnen 15.000 mensen die hierin zou den gaan wonen niet in de kou laten staan", zei hij. Het feit dat 90 pet. van de inwoners van de drie dorpen zich tegen de an nexatie hebben uitgesproken maakte niet zoveel indruk op de heer Geert sema. Andere wijzigingen, door de KVP voorgesteld, die geen verlies in woningen zou veroorzaken vonden bij de minister om bestuurstechnische bezwaren geen gehoor. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden DEN HAAG „Omdat lonen cn prijzen nu eenmaal onverbrekelijk aan elkaar vastgeklonken zitten meen ik dat we aardig op weg zijn ons goed zo niet voorgoed uit dc markt te prijzen". Dit verklaarde de voorzitter van de oond van Nederlandse schilderspa troons. de heer Ph. J. Greep, gisteren op het tweedaagse congres van zijn bond in Scheveningen. Hij deed een dringend beroep op de werknemers organisaties de looneisen te matigen. Geld is als een zesde zintuig, zonder hetwelk men geen volle dig gebruik van de andere vijf maken kan. WILLIAM SOMERSET MAUG HAM O, sorry hoor, paps ik dacht dat de keuken in brand stondl DE BILT Zachte en' voch tige lucht komt via de Britse eilanden geleidelijk dichterbij. De voorste begrenzing ervan bereikt vanavond het zuidwesten van het land. Daarbij kan wat regen val len. Hoewel de temperaturen de komende nacht aanmerkelijk ho ger zullen liggen dan de afge lopen nacht het geval was, is de kans op mist weer groot, door het hoge vochtgehalte van de aange. voerde lucht. Overdag blijven de zonnige perioden overheersen met aangename temperaturen. Barometerstand: heden 10 uur: 76,4 cm (1018 millibar), stijgend. jaarsvergadering in het Rijnho- tel in Rotterdam besloten om een telegram te verzenden aan het aktiecomité tot behoud van de Christelijke Pers. In dit telegram wil de Vereni ging adhesie betuigen met het initiatief van het aktiecomité. Het ligt in de bedoeling om vrijdag het telegram van sympathie te ver sturen nadat daarover ook beraad is geweest met de AR-leden in de ge meente- en provinciebesturen. Het zou dan een gezamenlijk telegram me eten worden. Verder zal er namens beide verenigingen een verzoek aan het aktiecomité uitgaan om dit tele gram mondeling te mogen toelichten. Tijdens deze najaarsvergadering zei de voorzitter van de Vereniging, de heer D .P Kok, zeer bezorgd te zijn over de toekomst van de Christelijke Pers in Nederland en het Rotterdam- merk v/artet in het bijzonder. Hij deelde de bezwaren van het ak tiecomité, dat door het opnemen van het Kwartet in de Perscombinatie de identiteit, van De Rotterdammerbla- den niet of te weinig gewaarborgd zou zijn. Vanuil dc vergadering werd door verschillende leden gevraagd waarom het niet mogelijk is geweest om met het Sijthoffconcern in zee te gaan. Daar zou volgens deze leden de iden titeit beter gewaarborgd zijn. In dit verband wees hij op het roomskatho- liekc dagblad Het Binnenhof, dat ook in het Sijthoffconcern is opgenomen cn een geheel zelfstandig redaktiebc- lcid kan voeren. De vergadering betreurde het, dat het zover moest komen met het Kwartel. „Is het geen schande, dat christelijk Nederland niet in staat is om eeri christelijke pers in stand te houden", aldus één van de bestuurs leden. Alhoewel de vergadering deze avond zeer positief tegenover het be houd van de Kwartetbladen stond, kwam er ook enige kritiek over het •ïedigeren van deze bladen. Met name toonde vergadering zich teleurgesteld over het teruglopen van het plaatse lijke nieuws. „U weet niet hoeveel waarde de burgerij van onze gemeenten voor het streeknieuws heeft" benadrukten ver schillende leden van de aanwezige gemeentebesturen. „De pers is voor do politiek ongekend belangrijk, maar niet in het minst voor de plaatselijke politiek". De vergadering drong er bij her bestuur op aan, dat bij een toe lichting op het telegram ook deze kri tiek zou worden overgebracht. Tijdens de vergadering van de cen trale AR-kiesvereniging Rotterdam, dinsdagavond in Atrium, zijn handte keningen verzameld als adhesiebetui ging aan het voortbestaan van de Christelijke pers in Nederland. Voorzitter H. A. Brokking begon de vergadering met opmerkingen dat het verdwijnen van een Christelijke krant niet alleen maatschappelijk of kerkelijk maar ook een politieke ach teruitgang betekent. Hij zei: „Wij hebben dan geen spreekbuis meer, geen mogelijkheid ons te verdedigen of om aan te vallen." Hij zei nadrukkelijk niet gerust te zijn op de toestand. De vergadering applaudisseerde spontaan als bewijs van instemming. Tijdens de pauze verzamelde zuster A. van Spronsen uit het Oogzieken huis handtekeningen van de aanwezi gen. Een goed aquarium behoeft niet duur te zijn. 50 x 30 x 30 cm bijv. SLECHTS ƒ28.50. alles voor huisdieren BREESTRAAT 3 LEIDEN TELEFOON 33311 Zon en maan 30 september: zon op 6.38, on der 18.22; maan op 16.41, onder 0.43; 4 okt. V.M. Hoog water Hoog water, 30 september: Rot terdam le 'getij 12.37, 2e getij -; Scheveningen 11.16-23.49; Vlissin- gen 9.52-22.37; Haringvliet a.d. Zeezijde 11.35. DEN BOSCH Uit oogpunt van „milieubezwaren" voelt minister W. Drees (verkeer en waterstaat) er niets voor Schiphol uit te breiden met een vijfde baan. De beslissing over de vestigingsplaats van de tweede nationale lucht haven zal bovendien nog twee jaar op zich laten wachten. Dit heeft de heer Drees gisteren laten weten tijdens een werkbezoek aan de provincie Noord-Brabant. Over de vijfde baan waarvoor de N.V. Luchthaven Schiphol al jaren pleit, zei hij: „Je zou natuurlijk rücksichtslos de ruimte van Schiphol kunnen gaan gebruiken om enorme aantallen vliegbewegingen te gaan verwerken. Maar dan stuit je op milieu-technische bezwaren. De voor lopige verwachting is dan ook om de capaciteit van Schiphol niet verder te benutten. De toestand in Nederland is nog niet zo onmogelijk om daar een tweede luchthaven te leggen". Minister Drees liet blijken dat hij nog niet voldoende materiaal op tafel heeft om nu al een beslissing te nemen over de tweede nationale luchthaven. Hij z'ei dat de gegevens die in het rapport van de commissie Falkenhagen worden genoemd over de luchthaven „een totaal nieuwe opzet" zullen krijgen en dat er sprake is van een „onderontwikkelde zaak". Over twee maanden hoopt Drees zo ver te zijn dat hij een overzicht kan geven over de te volgen procedure bij de studie van de verschillende aspecten over de vestiging van de tweede luchthaven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1