DIRECT EINDE AAN EWELD IN ULSTER UIT ETEN DUURDER 1 I Nixon: militair evenwicht met Sowjetunie Veteranen in Saigon dreigen met acties Geen ongezuiverd afvalwater meer in Eems-Dollard Eensgezindheid over verbod van B-wapens f48.- Premiers Engeland, Ierland en Ulster: NS-dagtochten in herfst en winter erkiezingen in Spanje Enorme menigte [herdacht Nasser Kosvgin doet een beroep op Pakistan Principiële uitspraak Drees 3 dagen Zuid-Limburg Bonn en Praag praten verder in november NS-Minitrips naar het buitenland WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1971 LONDEN (AP, Reuter, UPI) - Onverwijlde beëindiging van net geweld, van de interneringe- paatregelen en andere uitzon- feringsniaatregelen in Ulster is gemeenschappelijke doel [an de premiers van Engeland, Ierland en Ulster. Dit hebben 5 premiers van de drie gebie- len, Edward Heath, Jack Lynch en Brian Faulkner, gis- Spring er eens een dagjo tussenuit met NS. Ga naar het station en Mes uit één van de tien herfst- en winterdag- tochten. Leuke dag voor 'n fijne prijs, want u krijgt reductie op zowel treinreis als programma onderdelen. Alle informatie in het vouwblad op de stations. voordelig uit met NS teren meegedeeld in een geza menlijk communiqué. Het communiqué, dat is uitgegeven na het tweedaags overleg tussen de drie premiers in het buitenverblijf van Heath bij Londen, zegt dat de gesprekken hebben geleid tot 'een sfeer van beter begrip. Mnar wat betreft de status van Ul ster blijven de regeringsleiders staan op hun eerder ingenomen standpun ten. Do Ierse premier Lynch is van mening dat Ulster bij de Ierse Repu bliek gevoegd moet worden. De Noord- ierse premier Brian Faulkner is daar fel tegen gekant. De Britse pre mier Edward Heath wil alleen sa mengaan van Ulster met de Ierse Re publiek als de meerderheid in Ulster dat wenst. In het communiqué is voorts opge merkt dat de Britse en de Ierse pre mier „in nauw persoonlijk contact" zullen blijven staan met elkaar. In de loop van deze herfst zal Heath pre mier Lynch opnieuw ontmoeten om te praten over Ulster, over commerciële problemen en de toetreding van En geland en Ierland tot de EEG. Volgens de drie premiers moet een e:nde worden gemaakt aan het ge weld en de economisch, sociale en culturele vooruitgang weer op g mg worden gebracht om de harmo nie en samenwerking tot stand te brengen tussen de Noordierse rooms- katholieken en protestanten. Maar over specifieke maatregelen ter ver kleining van het conflict in Ulster wordt in het communiqué niets ge zegd. SAIGON (Reuter, UPI) uidvietnamese oorlogsvetera an hebben gedreigd gewapende jommandogroepen te laten op- Leden tegen de politie. |Dc oud-strijders hebben meege deeld tot deze maatregel over te gaan een van hun leiders en vijf oor- Igsveteranen, die gisteren zijn gear- ïsleerd, niet binnen 24 uur worden ijgelaten. MADRID (AFP/RTR) In Spanje iden vandaag verkiezingen plaats jr 104 afgevaardigden in generaal mco's Cortes, het parlement. Aangezien vrije politieke partijvor- ling in Spanje nog steeds verboden en de kandidaten voor een zetel in e Cortes nagenoeg allen tot het „es- iblishment" behoren toont het pu- liek voor deze verkiezingen weinig elangstelling. Hierbij komt nog dat itsluitend gezinshoofden en gehuwde rouwen stemrecht hebben. De vol gassen vrijgezellen staan buitenspel. De 104 „afgevaardigden van het olk" zijn in het 547 leden tellende arlement trouwens sterk in de min- erheid. Zij worden in aantal over- roffen door 150 vertegenwoordigers an de staatsvakbonden. Het zijn venwel niet eens de vakbonden zelf ie een stem in het kapittel hebben, lun door de regering benoemde ka- erleden bepalen wie voor een zetel n de Cortes in aanmerking komt. De rest van het parlement wordt ;vormd door leden die Franco zelf inwijst, alsmede afgevaardigden an de nationale beweging (de vroe- fère fascistische Falanx) en een groot antal personen die uit hoofde van lun functie waarin zij meestal door le regering zijn aangesteld recht p een parlementszetel hebben, j De verboden Spaanse socialistische tartij heeft de bevolking aangespoord fle verkiezingen, die zij een farce loemt, te boycotten. De oud-strijders waren opgepakt tijdens de betogingen in Saigon tegen de komende 'een-mans'-presidents- verklezingen, waarvoor alleen Ngoe jen Van Thieu kandidaat staat De Bond van oud-strijders is een militante organisatie die nauwe ban den heeft met vice-president Ngoejen Cao Ky, die zich fel tegen Thieu heeft gekeerd. In een brief aan het gemeentebestuur van Saigon hebben de oud-strijders verklaard dat er commandogroepen van elk ongeveer 35 mar gebruikt zullen worden tegen de politie als Ngoejen Van Kwam, die vice-voorzitter is van de Bond van oud-strijders en vijf andere leden van de Bond niet op korte termijn v/orden vrijgelaten. In de brief wordt verder gezegd dat de commandogroepen gebruik zullen maken van wapens als door de politie op hen wordt geschoten. De politie van Saigon heeft gisteren het vuur geopend op studenten, die een demonstratie tegen de presidents verkiezing op touw hadden gezet. Minstens een betoger is daarbij ge wond geraakt De politie maakte ook gebruik van traangas om de demon stranten uiteen te drijven. De Amerikaanse senator Mike Ma:sfïeld, die de Democratische meerderheid in de Senaat aanvoert, heeft een amendement ingediend waarin wordt geëist dat de Ameri kaanse strijdkrachten binnen zes maanden uit Vietnam worden terug getrokken. Het amendement is inge diend op een wetsvoorstel waarbij 21 miljard dollar voor de strijdkrachten wordt uitgetrokken. I CAIRO (Reuter. DPA) In Cairo ieeft een enorme menigte gisteren herdacht dat Abdel Gamal Nasser een iaar geleden overleed. Onder het roe ien van de vertrouwde kreet ..Nasser, Nasser" drongen honderdduizenden rbeiders. studenten en boeren op naar de moskee in de buitenwijk van Cairo, waar de vroegere president lig Wgravcn. De politie schatte het aantal men- •n dat. bij de moskee eer kwam be wijzen aan Nassers nagedachtenis op :m één miljoen. De politie had alle ifraten in de buurt van de moskee ifgezet en probeerde de menigte in .raepjes door te laten. Tegen het middaguur brachten ienheden van leger, marine en lucht- nacht onder aanvoering van de mi- lister van oorlog generaal Mohamed sadek militair eerbetoon bij Nassers 'raf. Nassers opvolger, president An war Sadat bezocht later ook de mos kee. De Egyptische dagbladen herdach ten dinsdag in grote opmaak Nassers overlijden en prezen zijn verdiensten 'oor Egypte. Nassers sterfdag is ove rigens niet tot nationale rouwdag 'erklaard en officiële herdenkingen Worden dan ook niet gehouden. Een jaar na zijn dood is er voor de vroe gere Egyptische president, die het land 18 jaar regeerde, nog geen standbeeld opgericht. Er is zelfs geen straat naar hem genoemd. Premier Lynch heeft na afloop van het gesprek verklaard 'redelijk tevre den' te zijn met de resultaten. „We waren het eens over het belang van het voorkomen van geweld en over hel pogen redelijke gemeenschapsbe trekkingen in Noord-Ierland te her stellen. Over het interneringsvraag- stuk kwamen we nergens. Maar er zal iets moeten gebeuren om te zien of we eruit komen", aldus Lynch. Het internationale comité van het Ro.le Kruis in Genève heeft gisteren bekendgemaakt dat in principe een akkoord is bereikt met Londen en Belfast om een Rode-Kruisdelegatie te sturen naar de plaatsen waar men sen zijn geïnterneerd. Volgens een woordvoerder zal binnen en kek da gen een missie van .ret Rode Kruis naar Ulster gaan. MOSKOU (Reuter, AP, UPI, AFP) De Russische premier Aleksej Kosygin heeft gisteren de Pakistaanse regering ge vraagd „de meest gepaste maat regelen te nemen om een eind te maken aan de spanningshaard in Oost-Pakistan". Hij deed dit aan een lunch in het Kremlin ter gelegenheid van het bezoek van de premier van India, Indira Gandhi. Kosygin verklaarde dat zijn land alles zal doen om de vrede in het gebied van Pakistan en India te be waren. Rusland en India zetten hun inspanningen voort om dat doel te bereiken, aldus de premier, die er voorts de nadruk op legde, dat het Russisch-Indiase vriendschapsverdrag tegen geen enkel land is gericht. Gisterochtend confereerde me vrouw Gandhi met partijleider Breznjew, president Kosygin en pre sident Podgorny. Het is niet bekend of mevrouw Gandhi erin is geslaagd, bij de Russische leiders steun te win nen voor haar voorstel dat Moskou de zaak van de Oostpakistaanse vluchte lingen voor het forum van de VN moet brengen. De bedoeling zou zijn een regeling te vinden voor de terug keer van de vluchtelingen naar Oost- Pakistan. Het overleg van de Indiase premier met de Russische leiders zou vandaag worden voortgezet. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Op het Eems- Dollard-estuarium zal geen onge zuiverd afvalwater meer mogen worden geloosd. Deze principiële uitspraak, die aanzienlijke con sequenties zal hebben voor de Groningse industrie, doet minis ter Drees (verkeer en water staat) in een brief aan gedepu teerde staten van Groningen. Ondanks deze beslissing zal de aan leg van de eerste fase van de smeer pijp volgens plan doorgaan. Ook de lozing van gezuiverd afvalwater bete kent nog een te grote belasting voor de Groningse kanalen, zo meent de minister. Eerst in een later stadium zal over de volgende fasen van het persleidingsplan worden beslist. In zijn brief zet de minister uiteen dat voor de Groningse aardappel meel- en strokartonindustrie naar verwacht wordt een aantal maatrege len kunnen worden getroffen die het afvalwater van deze industrieën zui veren en drastisch beperken.. In het kader hiervan wordt momenteel een proef genomen met hert zogenaamde avebe-proces in de aardappelmeel fa briek te Gasselternijeveen. Ook TNO verricht een aantal onderzoekingen. Aangenomen wordt dat de Groningse industrieën voor het nemen van zui veringsmaatregelen kunnen rekenen op steun van de regering. Het zijn deze industrieën die aangesloten zul len worden op de eerste fase van de pijpleiding, die over vier jaar gereed kan zijn. Over de aanleg van volgende fasen wil de minister nog geen beslissing nemen. Eerst zal worden nagegaan in hoeverre andere industrieën hun af val kunnen zuiveren of beperken. Het principe dat geen ongezuiverd afval water meer op het Eems-Dollard ge bied mag worden geloosd heeft on middellijke consequenties voor onder andere de steden Groningen en Delf zijl. Zij zullen zo spoedig mogelijk de lozing moeten staken. Mosje Dajan, de Israëlische minister van defensiemet stafchef Bar-Lev tijdens een herdenkingsplechtigheid in Tel Aviv ter gelegenheid van het belangrijkste Joodse feest. Buiten het vakantie seizoen geniet u in alle rust van het prachtige Zuidlimburgse heuvel landschap. Volledig verzorgd, dus incl. logies, maaitijden en reis: van elk station. Vertrek dagelijks van. 1 oktober 1971 tot 15 mei 1972. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS GENÈVE, NEW YORK (UPI, Reuter) Het herziene Rus- sisch-Amerikaanse ontwerp-ver- drag tot afschaffing van biolo gische wapens is op de ontwa peningsconferentie in Genève ingediend. Met een ongekende demonstratie van eensgezind heid werd het ontwerp aanhan gig gemaakt door twaalf landen uit oost en west: alle deelnemen de lid-staten van NAVO en Warschaupakt. Naar verwachting wordt het ver drag snel doorgestuurd naar de Ver enigde Naties, waar de Algemene Vergadering het eind november zou goedkeuren. In die Algemene Vergadering dien de gisteren Sowjet-minister Andrej Gromyko de al aangekondigde resolu tie in over het bijeenroepen in 1973 van een permanente wereld-ontwa peningsconferentie waaraan ook niet- leden van de VN zouden moeten deelnemen. Behalve China, welks lid- maatsohappij een van de belangrijkste agendapunten is, gaat het hier om Oost- en West-Duitsland, Noord- en Zuid-Korea, Noord- en Zuid-Vietnam c PRAAG (Reuter, AP) West- Duitsland en Tsjechoslowakije heb ben gisteren de derde ronde van hun verkennende besprekingen over nor malisering van de diplomatieke be trekkingen tussen beide landen afge sloten. Begin november zal het over leg worden voortgezet. Pas als de kwestie van het verdrag van München van 1938 is opgelost zullen de besprekingen in het sta dium van formele onderhandelingen komen. Waarnemers menen dat Tsje choslowakije op dit punt niet bereid is tot een compromis. Het verlangt zoals bekend dat het verdrag als van het begin af aan ongeldig wordt be schouwd. Bonn wil daar op juridische gronden niet op ingaan. Beide partijen hebben echter de bereidheid getoond, tot normalisering te komen. Kwesties als de betaling van schadevergoeding aan Tsjecho slowakije zullen pas aan de orde ko men in de formele onderhandelingen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Dat een eten tje buiten de deur per 1 oktober duurder wordt, staat wel vast, maar hoevéél duurder het wordt, is nog onbekend. In de Horeca- wereld wordt nog druk gepuz zeld over de vraag in welke mate de klant straks het gelag zal moeten betalen voor de CAO- verbeteringen voor de 35.000 man personeel, die dat etentje voor schotelen. In grote lijnen komen die verbete ringen neer op zes procent meer loon, verkorting van de werkweek van 5Vs tot vijf dagen en een extra loon- toeslag van 50 procent voor werken, op zondag. Het effect van deze cijfers op de totale kosten is overigens nog niet bekend, getuige hetverschil in be rekening tussen de werkgeversbond Horecaf en het Bedrijfsschap voor de horeca. De eerste verwacht een kos tenverhogingen van acht procent, de laatste van een kleine 12 procent. Over de vraag hoe die verhoging moet worden doorberekend, beraden de ondernemers zich nu. Horecafse- cretaris, drs. Jac. J. Conings daarover „Over wat uit de bus zal komen, is nu nog geen verstandig woord te zeg gen. Iedere ondernemer zal voor zich zelf moeten uitmaken in hoeverre hij die kosten wil doorberekenen. Dat hangt ook af van de aard van het bedrijf. Een familiebedrijfje, waar de man in de keuken staat en de vrouw bedient, zal de prijzen niet noemens waard hoeven te verhogen, maar voor een als een echte onderneming „ge rund" restaurant zal die kostenverho ging wel degelijk op de een of andere manier moeten worden gecompen seerd. Als je het gewoon zakelijk be kijkt: met een prijsverhoging van ze ker acht procent", maar of men dat aandurft, is nog een grote vraag". Zondagtoeslag Vooral de doorberekening van de zondagse loontoeslag, blijkt voor veel ondernemers op het ogenblik een pro bleem. Als men die 50 procent geheel op de zondag zou laten drukken, zou dit betekenen, dat de klant voor een etentje op deze dag een kleine 15 pro cent meer zou moeten betalen. Een percentage dat veel ondernemers geen haalbare zaak achten. Een aantal van hen overweegt dan ook zijn zaak te sluiten, maar drs. Conings verwacht dat dit er maar een paar zullen zijn. „De algemene tendens is wel, dat men gewoon doorgaat en die 15 pro cent probeert weg te werken, of door de verhoging over de gehele week om te slaan, waardoor men op een prijs stijging komt van een dikke twee cent of door bijvoorbeeld een zondag se verhoging van vijf procent en voor de andere dagen van een procent te rekenen. Zo kun je natuurlijk nog legio andere mogelijkheden bedenken. Het hangt helemaal van je be- drijfspolitiek af, welke je kiest. Ik kan me voorstellen, dat je als onder nemer niet je doordeweekse klanten een heel ander publiek dan de zondagseters de dupe wilt laten worden. Maar aan de andere kant is het natuurlijk de vraag of je die zon dagse gasten niet afstoot door ze zo veel extra te laten betalen." Recordhoogte Dat er een verhoging komt, staat echter wel vast. Een perspectief, dat de ondernemers met lede ogen aan dien. temeer omdat de prijzen in ver gelijking met het buitenland tooh al op recordhoogte lagen. Drs. Conings: „Zo'n kostenverhoging hakt er vooral in de horeca-sector hard in. Als men weet, dat in deze zeer arbeidsinten sieve branche de loonkosten een dik ke 40 procent uitmaken van de totale kosten, is het toch een duidelijke zaak." Of deze ontwikkeling funeste ge volgen zal hebben voor de enkele honderden onder de 8000 maaltijden en spijzen verstrekkende bedrij ven, die rond de „rode lijn" balance ren, kan hij niet zeggen. „Natuurlijk, er zullen bedrijven zijn, die deze klap net niet meer zullen kunnen opvan gen, maar hoevéél dat er zijn, weten we niet. Ondernemers in de horeca- wereld vormen een zeer individualis tische en gesloten groep die niet graag cijfers op tafel legt. We hebben er gewoon geen beeld van". Wat men wel weet, is dat de finan ciële klap bij de meeste bedrijven hard zal aankomen. Drs. Conings: „Een industriële onderneming zou die misschien nog kunnen opvangen door stroomlijning en automatisering. Maar in de horecabedrijven is dat haast niet mogelijk meer. Dit is een sector, waar de mens nog steeds een zeer belangrijke rol speelt. De cafeta ria's daar gelaten. In een etablisse ment, waar de klant gezelligheid zoekt, kun je toch niet beginnen met plate-service?" Waarmee hij overigens niet wil zeggen, dat het horecawezen nu opti maal gesaneerd is. „Weliswaar heb ben veel grote restaurants hun assor- ment drastisch beperkt (12 soepen en 20 hoofdschotels op de kaart vindt men vrijwel nergens meer), maar er zal nog meer gespecialiseerd kunnen worden". Hij noemt in dit verband de inde ling in de categorieën; kleine aparte eethuisjes, cafetaria's, snelbuffetten, restaurants, cafe's en slaaphuizen, waar naast het bed alleen ontbijt wordt geboden, Wat deze laatste ca tegorie betreft, geeft hij overigens toe dat deze alleen in de grote steden mogelijk zullen zijn. In de kleinere plaatsen is de hotelondernemer wel gedwongen ook restaurant-faciliteiten te verlenen omdat de mogelijkheden voor maaltijd buiten de deur daar maar beperkt zijn. Personeelstekort Dat de nieuwe ontwikkeling gevol gen zal hebben voor werknemers, verwacht men niet. Personeel tekorten in de horecasector zijn zo groot, dat zelfs wanneer bedrijven worden ge sloten de werknemers gemakkelijk elders aan de slag kunnen. Drs. Co nings: „Als je vandaag kolensjouwer bent en je je morgen in Amsterdam bij de horeca aanbiedt, wordt er om je gevochten". Hij wil zelfs zo ver gaan te zeggen, dat zeker niet alle werknemers ge lukkig zijn met de nieuWe CAO-pe- palingen. Met name niet waar het de extra zondagsbeloning betreft. „Alleen voor de mensen die voor vast loon werken is dat aantrekkelijk. Het personeel dat het van het bedieningsgeld moet hebben en dat is bijna de helft is minder tevreden. Met hun zondag- overtips van de klanten kwamen ze toch al dik boven het garantieloon. En dat zal wel zo blijven, ook als dat loon met de helft wordt verhoogd: Over het algemeen leverde de zondag hun meer op dan een doordeweekse dag. Als de baas nu besluit de deuren dicht te gooien of door tariefsverho ging minder klanten krijgt, worden zij er alleen maar minder van". en, voor het geval zij uit de volkeren organisatie zou vertrekken, de natio- nalistisch-Chinese regering op Tai wan. De in Genève ingediende verdrags tekst verplicht ondertekenaars „het onder welke omstandigheden dan ook ontwikkelen, produceren, opslaan of anderzins verkrijgen of behouden" van biologische wapens, werkzame stoffen daarvoor en de middelen om ze toe te passen. Bestaande voorraden moeten binnen negen maanden na in werkingtreding van het verdrag zijn vernietigd. DEN HAAG Met ingang van het seizoen 1972 gaat Albert Heijn N.V. vacantiereizen aanbieden. Van medio november af kan wor den geboekt aan reisbalies in een dertigtal AH-supermarts en miro- centers, terwijl men eveneens tele fonisch en schriftelijk kan bespreken. Naast buitenlandse reizen wordt er ook een binnenlands vacantiepro- gramma geboden: men kan bunga lows in recreatiecentra en motor kruisers huren. Het buitenlandse programma om vat Europese en Noordafrikaanse va- canties en een transatlantische vlieg toer. Voor bijna elke reis gelden slechts twee tarievenseizoen en daar- biten. Het AH-concern had zich al eerder in deze branche begeven toen vlieg- excursies naar Iraël door de premie- van-de-maand club werden aangebo den. Gist-Brocades met VS-bedrijf samen op researchgebied DELFT Gist-Brocades en Syn- tex Corp. VS hebben een overeen komst gesloten betreffende research- samenwerking op het gebied der prostaglandines. Dit zijn hormoon achtige substanties die in allerlei lichaamweefsels worden aangetroffen en die een breed scala van farmaco logische werkingen te zien geven. Gist-Brocades beschikt over be langrijke kennis en ervaring op het gebied van de microbiologische be. reiding en omzetting van stoffen. Syn- tex houdt zich gedurende bijna 30 jaar bezig met de ontwikkeling van steroïd hormonen. Haar wetenschap pelijke inspanningen waren voorna- 2 dagen Brussel f 49.- 3 dagen Hamburg f 89.- 4 dagen Gotenburg f 130.-* 4 dagen Londen f 135.- 5 dagen Parijs f 132.- *Van 6 november tlm 11 december 1971 en van 8 januari tlm 4 maart 1972 geldt een minimumprijs van f 100.' Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS Dr. F. C. Spits bijzonder hoogleraar in Utrecht Van een onzer verslaggevers UTRECHT Dr. F. C. Spits is met ingang van 1 oktober benoemd tot bijzonder hoogleraar in de krijgsge schiedenis aan de rijksuniversiteit van Utrecht. Deze bijzondere leerstoel is zeven jaar geleden ingesteld op ini tiatief van de vereniging „Ons Le ger". Dr. Spits volgt als hoogleraar generaal Mathon op. De heer Spits is 58 jaar en reserve- koloneL Hij is bij heel wat radio-luis teraars bekend als de sreker in de wekelijkse radio-rubriek „Militair commentaar", die hij van 1946 tot 1968 heeft verzorgd. De radio-luiste raars hebben in die jaren zijn hele militaire promotie kunnen volgen, want in 1946 werd hij nog aangekon digd als „luitenant" Spits en toen hij afscheid nam was hij inmiddels lui tenant-kolonel. Dat hij na 1968 nog verder steeg in de militaire hiërarchie en tot kolonel werd bevorderd is de luisteraars ont gaan. evenals zijn wetenschappelijke vorderingen. Als reserve-officier stu deerde de heer Spits in Leiden ge schiedenis. In 1964 deed hij doctoraal examen en in magrt van dit jaar pro moveerde hij in Groningen bij prof. mr. B. V. A. Röling op een proef schrift over „de metamorfose van de oorlog in de 18e en 19e eeuw". melijk gericht op de fysiologie van de voortplanting en de dermatologie. Daarnaast is Syntex ge/nteresseerd in de behandeling van de ziekten van de luchtwegen, hart- en vaatziekten en gewrichtsaandoeningen. De beide partners zijn van mening dat prostaglandines en daarmee sa menhangende stoffen een grote rol zullen spelen op verscheidene belang rijke humaan- en veterinair-medische gebieden. PORTLAND, OREGON (AP) Tussen Amerika en Rusland bestaat evenwicht op het gebied van strategische raketten. „Geen van beide landen is op dit mo ment in staat om een superiori teit te bereiken die duidelijk genoeg is om een van beide er toe te kunnen leiden, een aanval te doen op de andere", ant woordde president Nixon op vragen na afloop van een toe spraak. Hiermee leek hij indirect stelling te nemen tegen de uitspraken van een aantal militairen, politici en hoge ambtenaren die de laatste tijd krach tig aandrongen op versterking van Amerika's bewapening. „De Sowjet-Unie is in de eerste plaats een continentale mogendheid", zei Nixon, „en heeft dus enigszins an dere wapens nodig dan wij hebben. De Verenigde Staten zijn een combi natie van een continentale mogend heid en een maritieme mogendheid, en als dus iemand opmerkt dat de Sowjet-Unie drie, vier of vijf keer zo veel divisies heeft als de Verenigde Staten, dan wil dat nog niet zeggen dat de Sowjeb-Unie daarom ook auto matisch superieur is." „Essentieel is er een evenwicht tus sen Rusland en Amerika", zei de pre sident. „Dat is dan ook de reden waarom ik denk dat de kansen op succes in de SALT-besprekingen goed zijn. We hebben vooruitgang geboekt. Ik geloof dat we een overeenkomst zullen bereiken." Scott: Nixon gaat snel vertrek uit Vietnam afkondigen WASHINGTON (Reuter) Hogh Scott, de leider van de Republikeinse fractie in de Amerikaanse Senaat •heeft verklaard te verwachten dat president Nixon op 15 november via de televisie een versnelde terugtrek king van troepen uit Vietnam zal aankondigen. Scott zei alle redenen te hebben dit te geloven. Hij gaf echter geen nadere toelichting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11