NAP WERK EXCELSIOR Sjaak Roggeveen Schuttersfeest blijft uit schiet Den Haag Sparta loopt ievergeefs storm naar 2-1 winst lil FC Twente ipeelt gelijk Hongarije verslaat Bulgarije 9 MAANiDAG 27 SEPTEMBER 1971 OTTERDAM Even was er dan toch het „derby-sfeertje" op iidenstein. Maar de wijze waarop ExcelsiorSparta plotseling tot >n werd gebracht, eist een scherpe veroordeling. De trappen, de jonge Excelsior-trainer Joop Castenmiller uitdeelde aan rta-verdediger Gerrie ter Horst, zullen evenals het te fana- e verweer van de speler vermoedelijk zonder gevolgen blijven, eidsrechter Leo van der Kroft in ieder geval heeft op het Istrijdformulier geen melding van het kwalijke incident gemaakt. i oud-arbiter Wim Schalks, als „waarnemer" op de tribune, vindt niet nodig eventueel actie te ondernemen. i\er i gen het einde van de harde, zeker niet onsportieve Rotter- EV1 ;e derby belandde Gerrie ter t tijdens een charge plotseling op ielersbank van Excelsior, die door ruimte tussen de afraste- H en de zijlijn, erg dicht op het H staat. Ter Horst: „Ik viel en daardoor bovenop Castenmiller ht. Ik kon niet onmiddellijk op- want ik werd vastgehouden en gljljiepen. Toen ik me losrukte, kreeg otseling een paar trappen." I m biter Van der Kroft bracht, met Igjjilp van enkele spelers, een einde de schermutseling. Van der achi t: „Wat er nu precies gebeurd is, ik niet gezien." Wim Schalks, be- met de 'waarneming' van de idsrechter: „Van der Korft heeft ns dit incident zeer goed opge- ;n." Onbelangrijk lezing van Ter Horst klopte aard niet met de visie, die Joop enmiller aan het voorval gaf, de dit seizoen in de eredivisie itercnde trainer: „Ik vind die he- ebeurtenis eigenlijk niet zo he rijk. Ter Horst viel en bleef na opvallend lang bovenop ons n. Toen hij overeind kwam kte hij een trappende beweging. NAC FC TWENTE 0—0. Een erend NAC heeft de FC Twente or rust sterk verdedigend ope et moeite op een 0—0 gelijkspel ïhouden. De formatie uit Twen-. 5 begon met een reusachtig of- ïnsief, waarbij zij enkele malen per dicht bij een doelpunt kvam. Met behulp van enige fcrdedigers bleef doelman de ng van NAC echter overeind, i rust trachtte NAC het initia- :f naar zich toe te trekken, »ar men slaagde er niet in om scoren. NEC-Den Bosch 1-0 Na een weinig opwekkende rste helft begonnen NEC en de Den Bosch de twende helft idelijk met andere bedoelingen. >ide formaties trachtten het ac- nt op de aanval te leggen, het en NEC door de grotere routine ter af ging dan de Brabantse rmatie. Na een kwartier spelen lorde Bonnen het enige doel- nt van de ontmoeting. FC Den isch ging na deze treffer nog Aviger in de aanval dan voor- JRen, maar een rustig opererende M jmeegse defensie kon de storm- Af pen van de Bosschenaren zon r al te veel moeite het hoofd f eden. MVV-FC Utrecht 0-1 Een fel aanvallend spelend FC recht heeft in Maastricht een rdiende overwinning behaald MVV. Vooral Jan Groenendijk :ek een constant gevaar voor Limburgse defensie, die hem ohts met de grootste moeite 'n afstoppen. Na een doelpunt te eerste helft, waarin de FC recht de meeste kans tot sco- b kreeg, waren het in de twee helft ook de Utrechters, die de on aangaven. Twintig minuten •or tijd was het ten slotte Jan 'oenendijk, die, los van zijn be- >ker Herben, doelman Körver m MW van vrij grote afstand msloos liet. DWS-Volendam 1-0 Een zeer nerveus spelend DWS Beft op Volendam een regelma te 1—0 overwinning behaald, •lendam heeft niet kunnen pro eren van het onzekere spel van et name de defensie van DWS. bkele goede kansen werden 'or de Volendamse aanvalslinie "gebruikt gelaten. Ook DWS aaide aanvallend niet zoals het hoort. Na ruim twintig minuten "akte Klaas Nuninga het enige slpunt van de ontmoeting, na- t Deykers eerst tegen de lat ld gekopt. Kort voor rust keur- soheidsreohter Pijper een elpunt van de Volendammer fiit af. nt iet -s ei ste Wel11 iltrij' Ie )e el. Go Ahead-Telstar 5-Ö "L?6*" drifti§ scorende Go Ahead p -eft nu ook Telstar aan de ze- ®kar gebonden, en wederom met fn forse uitslag. Reeds na negen inuten nam de Deventer forma- een 1—0 voorsprong dóór een dpunt van Ruud Geels. Kort 'erop was het Van Marwijk die )or 2—0 zorgde. Na rust kwam een ander Telstar in het veld. e formatie uit Velsen besteedde eer aandacht aan de aanval, ^aar het leverde geen succes op. a een kwartier nam Go Ahead et initiatief weer over, hetgeen esulteerde in goals van Geels, j erdonk en De Winkel, die de ■nastand op 5—0 bepaalden. Daarom stak ik mijn been naar vo ren. (Het optreden van Ter Horst wil ik een afreageren van de teleurstel ling noemen. Het is niet onbegrijpe lijk, dat een speler bij een dergelijke voor hem teleurstellende en onver wachte stand op deze manier rea geert." Moeilijker te begrijpen valt het op treden van Joop Castenmiller, die zich als trainer, als leider ook van een elftal, niet kan veroorloven op een dergelijke manier te reageren. Castenmiller, hij in de eerste plaats, bleek fout. Hij stevende na afloop dan ook direct op Gerrie ter Horst af om, blijkbaar, zijn verontschuldigin gen voor het incident aan te bieden. Het leidde tot een nieuwe schermut seling. „Want", zegt Castenmiller, „voordat ik Ter Horst een hand kon BOEDAPEST Het Hongaarse voetbalelftal heeft in het NEP-sta- dion in Boedapest voor 70000 toe schouwers zijn kans op de eerste plaats in groep 2 van het toernooi om het Europese kampioenschap in eigen handen gehouden. De Hongaren ver sloegen Bulgarije door twee doelpun ten binnen zestig seconden van Ju- hasz (51) en Vidats (52) met 20. Bul garije had nog niet verloren in zijn wedstrijden voor het toernooi. In de wedstrijd voor de elftallen samengesteld uit spelers beneden de 23 jaar, die eveneens in Boedapest werd gespeeld, zegevierden de Hon garen ook; 2—0. Bij de rust was de stand 10. Stand in groep II: Frankrijk 3 2 1 0 5 7—3 Bulgarije 4 2 1 1 5 84 Hongarije 4 2 1 1 5 65 Noorwegen vk 5 0 14 1 514 OOST-BERLIJN Het Oostduitse elftal, dat op 10 oktober in Rotterdam tegen Nederland uitkomt, heeft in Oost-Berlijn voor 15.000 toeschouwers met 1—1 .gelijkgespeeld tegen Tsje- cho- Slowakije, Beide doelpunten werden na de rust gemaakt. De eerste helft was weinig opwin dend. Na de hervatting viel Oost- Duitsland fel aan en in de 47e minuut zorgde de 20-jarige Streich (Rostock) voor 10, toen hij uit een scherpe hoek raak schoot. De technisch betere Tsjechen scoorden veertien minuten voor het eindsignaal de verdiende ge lijkmaker door Kuna. Uitblinkers in het Oostduitse elftal waren doelman Croy, Streich en Doerner. Bij de Tsjechen, die drie debutanten hadden was de beste speler Dobias. Jurgen Kristensen, Sparta's wer velwind, loopt zich vast op de on verzettelijke Gerrit den Butter. geven rende Sparta-doelman Pim Doesburg als een dwaas op me af. Ter Horst: „Ik heb Castenmiller geen hand kunnen geven. Maar ik was dat wel van plan. Het blijft voor mij een kinderachtige zaak. Een trainer moet het voorbeeld geven en juist zo'n ver antwoordelijk man moet zich weten te beheersen." ■fe Apotheose Het incident Castenmiller-Ter Horst (Sparta-trainer Elek Schwartz: „De scheidsrechter heeft blijkbaar niet gezien dat de trainer op een ge geven moment ook meespeelde") vormde de opwindende apotheose van een vrij slappe en matige vertoning. Van Sparta-zijde vooral. De formatie van Elek Schwartz heeft zich verke ken op de verdedigende kracht van de Kralingers. Het lakonieke optre den van de falende Kowalik en het missen van twee unieke kansen van Nol Heijermann waren tekenend voor de nauwelijks omlijnde inspiratie, waarmee Sparta streed. Ter Horst: „Na de makkelijke 60 overwinning op Vitesse, vorige week,-hebben we deze wedstrijd vermoedelijk te licht opgevat. We hebben Excelsior onder schat en daarom toch ergens gefaald." Excelsior profiteerde knap van Sparta's onbegrijpelijk nonchalante houding. Vooral in de defensie, met het duo Tetteroo (genoteerd wegens het vasthouden van een tegenstander) en Van Nierop in het centrum als uitblinkers, bood Castenmillers équi pe opmerkelijke tegenstand. Daarom bereikte de Rotterdamse dreumes zijn derde punt in deze competitie. Op nieuw echter via een 00 score. Na 630 minuten voetbal heeft Excelsior nog steeds niet gescoord. Een in het vervolg van dit seizoen zal het afron den van de aanvallen voor deze ploeg ongetwijfeld het grootste probleem blijven. Castenmiller had weer eens een nieuwe variatie voor het wegwerken van deze zorg uitgestippeld. Zonder succes overigens, al kwam zijn elftal toch een e/ikele keer dicht bij die al zo lang verwachte treffer. De mooiste kansen kreeg Frans van der Heide, die in de eerste helft een lage schui ver net naast het doel van Doesburg zag verdwijnen en na rust met een felle kopbal de Sparta-doelman tot een uiterste inspanning dwong. Cas- GRONINGEN Een verdedigende tactiek is de FC Groningen noodlottig geworden. Nadat de Groningers in de eerste minuut reeds de leiding hadden genomen, trokken zij zich en masse in de verdediging terug, daarmee aan het bezoekende FC Den Haag alle ruimte gevend. De pupillen van trainer Jezek maakten hier dank baar gebruik van, want nog voor de rust hadden zij de stand in hun voordeel omgebogen. tenmiller: „Het is erg jammer, dat die kopstoot van Frans geen doelpunt werd. Dan hadden we tenminste nog meer eer van ons werk gehad. We willen tenslotte ook weieens een keertje winnen". ■fe Venneker Thijs Kwakkernaat, de belangrijk ste (full-prof) aanvaller van de Kra lingers, was bewust naar de linker vleugel uitgeweken om Hans Venne ker (kandidaat vcor het Nederlands elftal, dat over twee weken tegen Oost-Duitsland speelt) het opkomen zoveel mogelijk te beletten. Wim Meutstege kreeg dezelfde taak tegen óver Dries Visser op de andere vleu gel. Castenmiller weer: „De opzet om met twee spitsen langs de zijlijnen te spelen, is voor een groot deel ge slaagd. Ik wilde graag, dat Venneker naar het centrum van de verdediging zou uitwijken. Vanaf die plaats hou den zijn opkomende acties veel min der gevaar in. Dat Ter Horst al snel de plaats van Venneker bij Kwak kernaat overnam, was geen verras sing. Ter Horst is aanvallend nu een maal niet zo sterk". Joop Castenmiller heeft de gehele week tijdens de training vooral het accent op het optreden van de mid denlinie gelegd. Doordat het aanvals- patroon van Excelsior dit keer volle dig op de vleugels was gericht, dreig de er in het centrum van de aanval een vacuüm te ontstaan. Excelsior trachtte dat gemis op te vangen door bij toerbeurt de middenvelders Li- bregts, Van der Hei,de en Butter naar dit punt te dirigeren. Bij een van die opkomende bewegingen (LitAegts) moest aanvoerder Hans Eijkenbroek op vrij grove wijze aan de noodrem trekken om een doorbraak te voorko men. De formulering van de „waarschu wing" die Van der Kroft op het wed- strijdformulier neerzette, dekte de 'hardheid van Eijkenbroeks overtre ding nauwelijks. „Het blokkeren van de tegenstander, terwijl de bal niet bespeelbaar was", heette het zacht moedig. Aanslag Sparta heeft het duel tegen de laaggeklasseerde stadgenoot als een eenvoudig tussenstation gezien voor het „grotere werk", dat woensdag in de Kuip tegen Levski Sofia voor de Europa Cup wacht. Het vergde een kostbaar competitiepunt. Elek Schwartz: „Excelsior heeft hard ge werkt en daarmee het eenvoudige voetbal, dat gespeeld werd, erg goed gecompenseerd". De trainer van de Spartanen moest ongewild toch nog een forse aanslag op zijn spelersarsenaal plegen. Char ley Bosveld bleef na rust met een pijnlijke knie in de kleedkamer. Bos veld: „Ik heb me thuis aan de tafel gestoten en daar heb ik erg veel last van. In de rust heb ik dan ook ge vraagd of ik me mocht omkleden. "Want woensdag wil ik er tegen de .Bulgaren toch wel graag bij zijn. Jan Klijnjan, die zijn nog steeds niet vol ledig genezen enkel wilde sparen en daarom niet in de basisopstelling voorkwam, moest na rust toch in ac tie komen. Koudijzer draafde diep in de tweede helft op voor Nol Heijer mann, die ook nog steeds met een blessure kampt. Schwartz: „Nol heeft nog steeds een gapende beenwond. Het visitekaartje van Piet Keizer". FC Groningen nam direkt na het eerste fluitsignaal van scheidsrechter Klopper de leiding. Een pass van Ho- venkamp bereikte de volkomen vrij staande Oldenburger, die doelman Ton Thie van de FC Den Haag kans loos maakte. Na dit vroege doelpunt maakte de Groningse formatie de fout, die haar de twee punten heeft gekost. De Gro ningers trokken alle beschikbare spe lers voor het doel van keeper Nord strom terug. Zij verzuimden zelfs om reeds op het middenveld de Hage naars tegenstand te bieden, zodat de gasten zonder moeite hun combinaties konden opzetten. Daarom ook kon de FC Den Haag zich snel van de slag van het Groningse doelpunt herstel len. Fout De Hagenaars kwamen met soms acht man in de aanvalslinie het straf schopgebied van de Groningse equipe binnen. Daarmee raakte het beruchte gebied van de gastheren zo vol, dat er weinig gaten voor een schot over bleven. Toch zouden de Hagenaars die gaten vinden. Na ruim twintig minu ten was het Harald Berg, die van een fout in de Groningse verdediging pro fiteerde en doelman Nordstrom met een strak schot versloeg. Enkele minuten later kon de van Holland Sport gekomen aanvaller Sjaak Roggeveen ongehinderd door de Groningse verdediging lopen en scoren. Ook de Haagse formatie trok zich hierop in de verdediging terug. De Groningers kregen weer vat op het spel van hun tegenstanders. Aanval lend bleken de pupillen van trainer Ron Groenewoud echter weinig intel ligentie in hun spel te kunnen leggen spits JPensen was geen partij voor de uitblinkende Haagse centrale ver dediger Aad Mansveld zodat er slechts sporadisch kansen voor de thuisclub ontstonden. In de slotfase had verdediger Schipper, ver opge rukt, de eer voor zijn team zonder moeite kunnen redden, alleen voor doelman Thie, richtte hij meters te hoog. FC D... FC Groningen. Haag kwam zegevierend te voorschijn uit het duel tegen n. Hier een Haagse aanval op het Groninger doel. Joop Castenmiller: „Niet zo zwaar tillen aan incident." ROTTERDAM De ruim 40.000 toeschouwers die zich hadden laten verleiden de gang naar het stadion-Feijenoord te ondernemen, moeten zich na af loop van FeijenoordVitesse (40) zwaar bekocht en teleur gesteld hebben gevoeld. Het alom verwachte schuttersfeest bleef niet alleen uit, maar bo vendien opereerden de Rotter dammers dermate ongeïnspi reerd, slordig en traag dat een scherp protest van afkeuring niet misplaatst zou zijn geweest. Dat dit voor Feijenoord vernieti gende oordeel achterwege bleef, is louter toe te schrijven aan een kort stondige opleving in de laatste tien minuten. Een fase die drie chaotische doelpunten opleverde en die de daar aan voorafgaande miserabele periode ten onrechte naar de vergetelheid drukte. Dat Vitesse een zo'n voordelige sco re bereikte, mag ook niet aan eigen verdienste worden toegeschreven. De Rotterdammers hadden een volledige „black out", die kennelijk nog in de hand was gewerkt door de simpele manier waarop de Feijenoorders langs de Cypriotische amateurs wa ren gewandeld (90). In allerlei commentaren was na dit Europa Cup treffen de verwachting uitgesproken, dat Happels équipe te gen het zwakke Vitesse andermaal tot een optimale doelpuntenexplosie zou komen. De Arnhemmers demonstreer den in het veld dat zij zelfs bereid waren aan dat verlangen tegemoet te komen. Er Averd geen consequente mandekking, zoals Feijenoord tegen MW tot zijn schade had ondervon den, toegepast (alleen Van Hanegem zat gekluisterd aan Hofs) en geen Arnhemmer bekommerde zich, of kon het ook niet, om het uitverdedigen. Als Feijenoord ook maar een mo ment geinspireerd had gespeeld, was er van Vitesse geen spaander heel ge bleven. Maar de Rotterdammers wensten zich niet in te spannen. In een slaapverwekkend tempo combi neerde de ploeg zich de afweerlinie van zijn tegenstander binnen. Steeds volgens hetzelfde, weinig verrassende patroon, steeds weer door het cen trum, zoals tegen MW en in het eerste duel tegen Olympiakos. „We hebben het er redelijk afgebracht", lachte Vitesse-trainer Cor Brom na afloop." Het liep bij Feijenoord niet, zoals het lopen moest". Ook Ernst Happel was het uiter aard niet ontgaan dat de Feijenoord- machinerie over alle linies stokte, Een Feijenoord-aanval op het doel van Vitesses Gert Bals. met name in de voorste linie waar Schoenmaker en Mailwald elkaar zel den vonden in een sluitende combi natie. Maiwalds laatste dagen in het keurteam lijken geteld. Hij kon tegen de Arnhemmers geen enkele positieve daad verrichten. Faalde in de combi natie, toonde geen enkel initiatief en liep tenslotte moedeloos rond. Dat was het moment waarop Happel in greep en de jeugdige Van Leeuwen ten tonele voerde zonder dat dit ove rigens het gewenste resultaat ople verde. Zoals in de laatste drie thuiswed strijden gebruikelijk was, liep Feijen oord permanent op het gebied van zijn tegenstander, die zich geen enke le illusie had gemaakt omtrent een dragelijk resultaat. De spitsen Sto vers en de zwaarlijvige Van Toledo (Brom: „Conditioneel is hij nog zwak") waren gedoemd een figuran tenrol te vervullen. Zij moesten er voor zorgen dat de voortdurend onder zware druk staande verdediging van de Arnhemmers bij tijd en wijle wat op adem konden komen onder het ge weld dat Feijenoord ongetwijfeld zou ontketenen. Maar het geweld bleef uit. Vitesse vrije verdedigers Van Kerkhof en Melchers hadden aanvankelijk niet de minste moeite de eenzijdig gerich te aanvallen van de Rotterdammers te ontregelen. En bovendien voelden zij zich in de rug gedekt door Ger Bals. De bijna 35 jarige ex-Ajaxied kan terugzien op een fabelachtige wedstrijd. Geen voorzet kon in zijn door hem bestreken zone neerdalen, of Bals onderschepte hem. Duels met Schoenmaker en van Hanegem eindig den steevast in het voordeel van de „bejaarde" Arnhemmer. Bals: „Ja, Ik draaide inderdaad lek ker. Ik zou zelfs dankbaar en ontzet tend tevreden zijn geweest, als we een gelijkspel hadden behaald. Met een beetje geluk had dat nog moge lijk geweest ook. Neem nu het eerste doelpunt van Hasil. Als Gerritsen de bal niet van richting verandert, is er niets aan de hand. Ik stond in de goede hoek". Voor Feijenoord betekende de tref fer van Hasil zonder meer een op luchting, ofschoon in de tweede helft niets erop wees dat de ploeg zich zou herstellen van zijn beschamende pre- sensatie in de eerste vijf-en-veertig minuten". Happel: „Er is inderdaad abominabel slecht gespeeld. Dat kan natuurlijk gebeuren tegen een tegen stander, die in geen enkel opzicht in spireert. Waarom ik Maiwald ver ving? Daar geef ik geen commentaar op." Feijenoord ontging tenslotte een grote vernedering door tien minuten voor het einde een psychologisch juister ogenblik was niet mogelijk geweest de marge toch te vergroten. Eerst door Schneider na een vlotte één-twee met Van Leeuwen, vervolgens door Schoenmaker uit een strafschop (de doorge broken Israel was door Van Kerkhof vakkundig neergelegd) en tenslotte door Wery die ein delijk een kans zag zuiver te richten: 40. De overwinning kon echter niet verdoezelen dat Feijenoord een van zijn slechtste wedstrijden speelde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9