1 Jan de Vries wereldkampioen Regis Ovion vernedert Den Hertog Fedor zal nooit winnen Eindrapport van Middelink SEIKO Ploegleider Joop Middelink Metamorfose damesvolleybal 11 MAANDAG 27 SEPTEMBER 1971 MADRID, 30 sept. Zó zeker li® was Angel Nieto van de wereld- en titel in de 50cc klasse, dat hij zich gisteren al vóór de aanvang !tS van de laatste Grand Prix van Vo dit seizoen, op het Jarama Cir- 1 dcuit bij Madrid, uitbundig door 1 1de vele tienduizenden Spanjaar- Pe'den langs de baan liet bejubelen. Maar in de race zélf vond de ver bijsterde Nieto zichzelf na min- uikder dan twee minuten al terug langs de kant van de baan; in de tr&jïaatste, toch vrij simpele bocht ;du - Veine Spanjaard volkomen on verwacht in het gras langs het :ircuit. Jan de Vries, die op dat een noment a-l voorsprong had van een tiental meters op Nieto, bei con daardoor onbedreigd naar ;ijn vijfde Grand-Prixzege van lit seizoen én naar de wereldtitel m 'azen. Een half uur na de val van 1 v tteto konden de tientallen sup- jorters van Jan de Vries de erste Nederlandse wereldkam- jioen in de motorsport be groeten. LDe afschuwelijke blunder van An- el Nieto maakte al het werk dat de rganisatoren van de erbarmelijk Iecht georganiseerde Grand Prix ich hadden getroost om Nieto be- oedzaam naar de wereldtitel te lei en, volkomen nutteloos. Woensdag 'ieten de organisatoren De Vries al 5 reten dat hij het circuit niet mocht erkennen; een aannemelijke reden hJ,erd niet opgegeven. Alleen tijdens e twee officiële trainingen mocht De 'ries zijn rondjes draaien. Niettemin wam hij tot een snellere rondetijd dan Nieto. Een officieel door de orga nisatie ondertekende lijst maakte duidelijk dat Nieto op de training 0,3 seconde tekort was gekomen op De Vries. Maar nauwelijks een half uur later werd die lijst ongedaan gemaakt met de laconieke mededeling dat men zich twee seconden in de tijd van De Vries had vergist. In zijn nadeel uiter aard. Woedend vroeg Rins de Groot, het Nederlandse jurylid, de met de hand geklokte tijden vén De Vries op, maar die bleken plotseling zoek te zijn... daardoor werd Jan de Vries een eerste startplaats én het psycho logische voordeel van de snelste tijd op de training ontnomen, „want", zo wist ook De Vries, „die trainingstijd van Nieto is een uitstekende graad meter omdat de Spanjaard zijn ma chine tijdens de training altijd volle dig uitgeprobeert". Jan de Vries, de nuchtere Fries uit Sint Jacobi Paro chie, bleef uiterst rustig onder de schandalige manipulaties van de or ganisatoren. Zoals hij ook kalm bleef onder de vechtpartijen kort voor de race, op nog geen meter afstand van Nieto en De Vries. Een handvol agen ten moesten een einde maken aan het rumoer voordat de ontknoping van een boeiend raceseizoen kon volgen. Die toestanden rond de start leken eerder de concentratie van Nieto dan die van De Vries te hebben aangetast. Nerveus aan zijn handschoenen pluk kend bereidde Nieto, die overigens enkele minuten te laat aan de start verscheen op een andere Grand Prix had dat diskwalificatie tot ge volg kunnen hebben zich op de race voor. Nieto spoot voor De Vries weg, maar enkele minuten later werd hij met een handvol schaafwonden per brancard afgevoerd na zijn onbegrij pelijke schuiver. Zelfs Frederico van der Hoeven, Derbi-ploeggenoot van Nieto, was hard in zijn oordeel: „An gel is gewoon veel te hard gegaan, hij heeft waarschijnlijk te veel op De Vries en të weinig op de weg gelet". Jan de Vries op weg naar de wereldtitel in de 50cc klasse. Vulde De Vries aan: „Ik denk dat hij deze bocht in de afgelopen dagen wel tweehonderd keer genomen heeft. Een goeie rijder had dit nooit mogen overkomen. Ik begrijp het gewoon niet". Nieto zelf, grimmig: „Ik wilde De Vries op het rechte stuk gaan pas seren toen het gebeurde. Ik heb er gewoon geen verklaring voor". De mentale druk van het rijden voor eigen publiek was kennelijk te 'groot. Meende De Vries: „Ik had ver- scheidenen nadelen door al die toe standen. Maar mentaal had ik het heel wat gemakkelijker. Dat voordeel woog misschien zwaarder dan die na delen". Een race over het volle aantal ronden had misschien op een wat be vredigender wijze de wereldkampioen aangewezen. De Vries echter: „Ik vind de manier waarop ik heb ge wonnen toch niet onbevredigend. On der deze omstandigheden bleef ik rustiger dan hij. Je moet ook niet vergeten dat hij hier in Madrid woont, als hij wil kan hij elke dag het circuit op. Maar als hij ziet dat ie achter me ligt, dan doet ie bij wijze van spreken z'n ogen dicht en draait z'n gas open. Dat is hem fatal ge worden. Misschien dat Jan de Vries zijn wereldtitel juist voor een belangrijk deel dankt aan die typische Friese nuchterheid. Ook na zijn val op As sen en zijn vrij teleurstellende derde plaats in Zweden wanhoopte De Vries geen moment. De Vries weer: „Ik wist waardoor ik in Assen was geval len en waardoor ik in Zweden maar derde werd. Het frame was te laag en te lang voor die bochtige circuits. Daar hebben we voor de laatste Grand Prix" iets aan gedaan. Daar door heb ik geen moment getwij feld. Ik wist niet voor honderd pro cent zeker dat ik wereldkampioen zou worden, maar ik wist dat ik een goeie kans had, al reed Nieto dan ook in Madrid". En Henk van Veen, teamlei der en de man achter de Van Veen Kreidlers: „Ook al was Nieto niet ge vallen, dan nog was Jan wereldkam pioen geworden. Hij had zelfvertrou wen genoeg. Bovendien was dit ty pisch een circuit voor hem, het heeft iets weg van Zandvoort." De van elke vedette-neigingen ge speende De Vries hij voelde er bijvoorbeeld weinig voor 's avonds in Nederland voor de camera's te komen ..omdat hij liever bij de jongens in Madrid bleef zorgde voor het eers te grote succes voor de Van Veen- renstal. et voortbestaan van de ploeg leek onzeker wanneer De Vries de wereldtitel niet had gehaald. Van Veen: „Jan zal z'n wereldtitel graag verdedigen en dat plezier wil ik hem niet graag misgunnen. Maar ook bij een tweede plaats zouden we waar schijnlijk gewoon zijn doorgegaan. In november maak je al een set-up voor het komende race-seizoen, In_ zo'n concept kan natuurlijk ooit een we reldtitel besloten liggen. Je kan er alleen maar op hopen". -Stal ST. ETIENNE „De eerste zes dagen heb ik op mijn talent ys—treden, de laatste vijf op mijn macht", was de verklaring van y^edor den Hertog aan de eindstreep van de Ronde van de toekomst 's 971, voor zijn ondubbelzinnige nederlaag tegen de Fransman Regis Dvion. Den Hertog bedoelde daarmee te zeggen, dat hij na zijn twee ralpartijen op de zevende dag in de moordende bergrit over vier ^.jtlpenreuzen van Digne naar Briangon niet meer in staat was ge- Veest om Ovion waardig partij te geven. Het was ook min of meer e ien excuus voor het nieuwe pak slaag, dat Den Hertog zondag morgen in de tijdrit over 40 km met een col halverwege had ge- •egen. Al na 14 km had Ovion, die uiteraard als allerlaatste was Jestart, zijn enige concurrent in het klassement ingehaald. Op de iieet bedroeg de winst van de Fransman maar liefst 4 min. 53 sec. gevolp de Nederlandse kopman, wiens achterstand in de algemene ie btjlassering tenslotte 12 minuten en 55 seconden bedroeg. g op [Het scheelde maar weinig of Den Duslprtog had in die tijdrit ook zijn tweede plaats ver- :ld aan de Tsjech Hava, die Den tog in diens specialiteit met bijna ir minuten klopte. Van zijn winst- irge van 4 min 44 sec hield Den :rtog slechts 1.01 over. Winst -fo Geen rust :wai plai liet, tuut et G| larsel iet. IF liet (r°°P Middelink, diep teleurgesteld iieldi^en Hertog, vertelde dat deze de an (Fs*e drie nachten nauwelijks had ,ngevrlaPen- -Hij is te veel met zichzelf pig en komt niet tot rust". Den liet gftog echter wees op zijn bij die Co(*Parhjen opgelopen verwondingen: ven, fat doet 's nachts erg veel pijn, en r°ral die wond aan mijn heup". Hoe ten nr oolc ZÜ> Fedor den iHertog, als 0-3. pman van de sterke Nederlandse Pete{oeS naar de Ronde van de Toe- s enPst vertrokken, 'had zich alleen ef kofar kunnen maken vorige week za- in de rit naar Mende, toen hij pracpi°n in een overweldigende solo op rtier i min en 49 seconden fietste. Het ieuw rs voor hem een bittere ervaring, te lei}1 hij daarna maar liefst 27 minuten de de Fransman moest prijs geven, oven,fddelink was in zijn gramschap on- t hatlpbiddelijk: „Fedor is en blijft een foot coureur maar hij zal nooit een Tenement als de Ronde van de Toe- tmst kunnen winnen". Pure winst boekte Nederland overi gens met het optreden van de andere leden van de ploeg. Vooral Pustjens was in het hooggebergte een openba ring. Ook in de twee ritten op zater dag en zondag liet hij de titel van „bergkoning" niet meer schieten. Op alle colletjes kwam hij als eerste bo ven. Verrassend goed reed ook Jo van Pol, winnaar van 'het totaal sprint klassement (het leverde hem overi gens slechts een draagbaar radiootje van 130 op) en maar net door de Zwitser Hub Schmidt van de groene trui afgehouden. Met die bergprijs van Pustjens, de witte trui van Van Pol, twee de plaatsen van Fedor den Her tog in de algemene klassering van de ploeg in het landenklas- sement en van Van Pol in het puntenklassement, moest Neder land het ditmaal doen. Er kwa men na de etappezeges van Fe dor den Hertog en Van Pol dit weekeinde geen nieuwe ritover- winningen bij. Frits Schür en Hennie Kuiper probeerden het wel maar slaagden, niet. Zater dag won de Spanjaard Huelamo, ST. ETIENNE „Als ik opnieuw zou moeten beginnen, dan zou Fedor den Hertog geen kopman zijn. Ik zou het een paar dagen aanzien en dan mijn leider aan de hand van het klassement kiezen". Dit zei Joop Middelink aan het slot van de Ronde van de Toekomst 1971, waarin de Amsterdammer met Den Hertog als kopman was ver trokken. Middelink toonde zich op een bepaalde manier teleurgesteld. De winnaar van de Ronde van de Toekomst, de Fransman Regis Ovion. zondag., aan het eind van het de- filé van Roanne naar St. Etienne. de Zwitser Schmidt. „Volgend jaar zullen we proberen nog be ter voor de dag te komen", was het afscheid van Middelink. Eindklassement: 1 Ovion (Fra) 46 uur 3 minuten en 17 seconden, 2 Den Hertog (Ned) 46.13.42, 3. Hava (Tsj) 46.17.52, 4. Mele- ro (Sp) 46.17.52, 5. Thalmann (Zwi) 46.18.09. 6 Hrazdira (Tsj) 46.19.07, 7. Pustjesn (Ned) 46.21.29, 8. Duchemin (Fra) 46.23.49. 9. Stein- mayer (Oos) 46.24.57, 10. Nogues (Fra) 46.26.20, 11. Perez Sollva (Spa) 46 31.20. 12. Boishardy (Fra) 46.31.25, 13. Hubschmid. (Zwi) 46.34.16, 14. Van Dongen (Ned) 46.35.43, Eindstand bcrgklassemcnt: 1. Pustjens 166 punten. 2. Stelnmayer 147, 3. Ovion 104, 4. Duchemin 49. 5. Melero 47, 6. perez Soliva 37, 7. Boishardy 35. Ploegen-eindklassement: 1. Frankrijk 138 uur 30 minuten en 8 seconden, 2. Neder land 138.37.41, 3. Zwitserland 139.10.38, 4. Spanje 139.26.04 5. Tsjeeho-Slowakije 139.34.40. 6. West-Duiitsland 140.57.53. Eindklassement groene trui: 1 Hub schmid 120 pnt., 2. Van Pol 109, 3 Ovion 104 pnt, 4. Pustjens 78 pnt.. 5. Huelamo 72 pnt., 6. Hava 69 pnt. Het Westduitse hockey-elftal heeft met 30 gewonnen van Groot Brit- tannië. De doelpunten werden alle in de eerste helft gemaakt. te zu De mevr e spit zwem' 'onzé <el va zo Sche leii ille ni adme< ;n vac d. De de hij it Oe gemee de zw olen r een 2 400 bracht n pre ste gi het n ba s. V< mgstej St. ETIENNE Aan het eind van de Ronde van de Ttoe- komst 1971 stelde ploegleider Joop Middelink het volgende eindrapport op van zijn cou reurs. Fedor den Hertog: „Hij is erg on berekenbaar. Hij kan vandaag vlie gen en morgen stilstaan. Een man met een apart karakter. Een groot kampioen ondanks zijn nederlaag. Gebleken is nu wel dat Fedor een matig klimmer en daler is". Matthieu Pustjens: „Ik heb nu een beel andere Pustjens leren kennen. Als hij uit de invloedssfeer van zijn supporterskring weg is toont hij een zeer goede mentaliteit. Achteraf ben blij dat Pustjens in de plaats van Spetgens is meegegaan. Ik wist wel dat hij wat kon klimmen, maar niet dat hij zo verschrikkelijk goed in de bergen omhoog gaat. Hij is voor mij de grote ontdekking van deze ronde, een renner met een zeer grote toe komst in de profwereld." Jo van Pol: „De clown uit de ploeg, die zich bovendien heeft ont popt als een renner van grote klasse. Hij is van het soort als Jan Janssen. Die kon ook niet klimmen toen hij aan zijn eerste ronde van de toe komst begon. Van Pol is een aan winst voor iedere ploeg, ook voor het moreel. Wat dat betreft is hij haast onbetaalbaar." Hennie Kuiper: „Een renner met een dubbele mentaliteit dat wil zeg gen, dat hij onder alle omstandighe den door blijft gaan. Bovendien luis tert hij ontzettend goed. Je kunt hem opdrachten geven. Die worden dan tot in de puntjes uitgevoerd." Frits Schur: „Een onverzettelijk atleet en een zeer goed coureur. Hij had zeker drie a vier dagen een af doende reden om af te stappen maar is doorgegaan. Een ander zou onder diezelfde omstandigheden al lang naar huis zijn gegaan. Schur is een ijzersterke beer. die zeer zeker een nieuwe kans moet hebben." Cees van Dongen: „Ook hij is voor mij een openbaring geworden. Ik had al van Gé Peters gehoord, dat Van Dongen goed de bergen op kan, dat had Peters, op wiens informaties ik volledig vertrouw, mij na de ron de van Schotland verteld. Maar dat Van Dongen zo'n klimmer van for maat i? had ik niet durven denken. Vooral de eerste zeven dagen heeft hij wonderlijke dingen laten zien. Bijvoorbeeld zijn demarrage op de Galibier, toen hij in de klim van de ene groep naar de andere sprong. Dat hij daarna wat is teruggevallen in zijn prestaties was geen wonder. Hij is nog jong en heeft weinig in ternationale ervaring. Hij kan een heel grote vedette worden." Wim Keileners: „Het is jammer dat Keileners op de vierde dag is uitgevallen. Hij ivas in deze ronde mijn geheime wapen. Kelleners krijgt van mij een nieuwe kans. Hij staat als eerste op mijn lijstje voor de ronde van Mexico, die over een paar weken van start gaat." Kandidaten voor Mexico zijn voorts Jo van Pol („als hij het maar met zijn werkgever in or de kan krijgen"), Matthieu Pustjens, Aad Duijker en Piet van Katwijk. Naar een zesde renner moet Middelink nog uit zien. Fedor den Hertog maakt de reis in ieder geval niet mee. Hij rijdt nog de Grote Prijs van Frankrijk, een tijdrit voor ama teurs, en vertrekt daarna, op 12 oktober, voor drie weken naar Nieuw Zeeland. „Niet over zijn twleede plaats, want dat is achter een man als Regis Ovi on, een werkelijk geweldige wereld kampioen, natuurlijk een zeer goede prestatie. In feite ben ik teleurgesteld in Den Hertog omdat hij zo ontzet tend dom heeft gereden. Daarbij heb ik het geluk gehad van zijn explosie op de derde dag toen hij die twaalf minuten pakte. Als dat niet was ge beurd had ik wellicht spijt moeten krijgen over het in zekere mate opof feren van de andere jongens. Maar toen moest ik de hele koers wel op hem afstempelen." Middelink heeft nu pas Den Hertog goed leren kennen. „Hij blijft voor mij een cou reur van uitzonderlijke klasse, let wel, maar hij heeft zijn zwakheden, die dit keer extra goed zijn uitgeko men. Fedor kan bijvoorbeeld niet de marreren. Hij doet alles op zijn macht en kan net zo goed van te voren aankondigen, dat hij weg wil gaan. Zo doorzichtig is zijn wijze van fietsen. Heeft de tegenstander hem door, dan kan Fedor geen grote eve nementen winnen. Anderen in onze ploeg hebben laten zien dat ze dat wel kunnen. In deze ronde heb ik geleerd, dat er amateurs zijn, die voor Nederland misschien als gewone middelmatige renners gelden. Maar 'hier hebben ze gedemonstreerd, dat ze zeer goede profs kunnen worden. Neem Pustjens, Kuiper, Schür en Van Dongen. Tot nog toe stonden alleen Den iHertog en Popke Oosterhof op mijn lijstje van internationale ren ners. Die vier zijn er bijgekomen." Overigens is Middelink over de ploeg als geheel zeer goed te spreken. „De jongens hadden de juiste men taliteit en het karakter om over de bergen heen te komen. Het was ook voor mij een vraag hoe ze zich in het hooggebergte zouden houden. Over het geheel genomen is het klimmen van de Nederlanders me bijzonder meegevallen." Middelink was achter af blij dat hij in de plaats van Jan Spetgens de Limburger Matthieu .Pustjens heeft kunnen meenemen. „Hij en Van Dongen zijn voor mij de ontdekkingen van deze ronde." Duurder Wat de plannen van Goddet voor de ronde van 1972, die groter en waarschijnlijk voor de deelnemende landen duurder gaat worden, betreft, zegt Middelink: „We moeten als KNWU alles in het werk stellen om de financiële moeilijkheden te over bruggen. Er valt hier voor de jongens weinig direct te verdienen. Maar ze kunnen zich hier waarmaken voor de toekomst en dat mogen we als bond niet uit het oog verliezen. Ik zal er zeker op gaan werken om volgend jaar weer te kunnen deelnemen. Dat gaat een hoop geld kosten met grotere ploegen. Neem alleen al het personeel. Mecanicien Jan Spenkelink is een goochelaar en soigneur Jan Kuiper heb ik af en toe moeten af remmen wilde hij zich niet over de kop werken. We zullen voor volgend jaar een dubbele bezetting moeten GENUA Het Italiaanse voetbal elftal heeft in Genua met 2—0 ge wonnen van Mexico. Beide doelpun ten vielen na de hervatting. Zij wer den in de 61e en 65e minuut gescoord door Roberto Boninsegna. Vijftigdui zend toeschouwers woonden de wed strijd bij. Vele duizenden volgden de ontmoeting vanaf balkons en daken in de omgeving van het Marassi-sta- dion. hebben. Anders gaat het niet meer. Ik zal mijn best doen om dat geld bij elkaar te krijgen.". Tiende etappe: 1. Huelamo (Sp) 3.38.08 20 sec bonificatie, 2. Van Pol (Ned) 3.39.23 10 sec. bonificatie, 3. Nogues (Fr-Reg) z.t. 5 sec bonificatie, 4. Hubschmid (Zwits), 5. Pustjens (Ned), 6. Bremer (W-Dld), 7. Mo- ravec (Tsj si). 8. Van Dongen (Ned), 9. Ovion (Fr), 10 Schmid (Zwits), 11. Ruch (W-üld), 12 Plaza (Sp), 13. Kraft (W-Dld), 14. Schür (Ned), 15. Duchemin (Fr), 23. Kui per (Ned), 33. Den Hertog (Ned) allen de zelfde tijd 3.39.23. Uitslag eerste gedeelte laatste etappe: 1. Ovion (Fra) 56.44 (gem. 42.3 km) 2. Duche min (Fra) 57.05,7. 3. Hava (Tsj) 57.54 4. Hrazdira (Tsj) 58.06,9, 5. Gultard (Fra) 58 35,2 6 Pustjens (Ned) 58.36,6 7 Stelnmayer (Oos) 56.39,8, 8. Van Dongen CNed) 58.46,2, 10 Hubschmid (Zwi) 59.00,2. 11. Schür (Ned) 59 47,5, 12. Kuiper (Ned) 59.53,2, 13. Melero (Spa) 1.00.2. 14. Thalman (Zwi) 1.00,34, 15. Schmid (Zwi) 1.00,46, 16. Perez Sollva (Spa) 1.00.57, 17. Boishardy (Fra Reg) 1.01.18, 18. Den Hertog (Ned) 1.01,50 19 Bremer (Wdl) I.01,50, 20. Nogues (Fra Reg) 1.02,08, 29. Van Pol (Ned) 1.06,04 Uitslag tweede gedeelte laatste etappe: 1. Schmid (Zwit) 129,5 km van Roanne naar St Etienne in 3 uur 35 minuten en 45 seonden met tljdsvergoeding 3.35.25, 2. Huelamo (Spa) 3.35.45 (met tljdsvergoeding 3.35.35). 3 Moravec (Tsj) 3.35.45 (met tljds vergoeding 3.35.40). 4. Boishardy (Fra) 3.35.43, 5. Kuiper (Ned) 3.36.29. 6. Van Pol (Ned) 7. Pustjesn (Ned), 8. Van Dongen (Ned) 9. Kraft (W<tt), 10. Hubshamid (Zwi). II. Nogues (Fra), 12. Plaza (Spa), 13. Chavy (Fra), 14. Hava (Tsj), 15. Duchemin (Fra) 16. Kuster (Wdl). 17. Ovion (Fra) 18. Stein- mayer (Oos), 19. Melero (Spa), 20. Ruch (Wdl) 24. Schür (Ned) 28. Den Hertog (Ned) allen dezelfde tijd als Kuiper. Weer geen winst van CSVD in Maassluis EXCELSIOR M—CSVD 1—0. Hel Is CSVD nog nooit gelukt in Maassluis te winnen. Ook zaterdag niet. In ne gen voorgaande partijen tegen Excel sior thuis al evenmin. Het doelpunt te aprmee Excelsior dit keer twee punten naar zich toetrok viel in de achtste minuut van de eerste helft toen Van de Berg na een combinatie met v. d. Sar en Van Gelderen keeper Van Oort passeerde: 10. Vier minuten later was CSVD dicht bij 11, maar Weltevrede redde op ue Msassluise doellijn. In de 23ste minuut liet Van Wettum 11 liggen door naast te schieten. Datzelfde deed Bioekhart aan de andere kant zes minuten later ook. De tweede helft bracht pittiger en meer aantrekkelijk voetbal ook al moest arbiter Kardux bij herhaling ingrijpen voor hard spel. Hij had dat trouwens nog wel vaker mogen doen, want er werd bij vlagen te hard ge speeld. Hoe. het ook zij, doelpunten vielen er niet meer. De spanning bleef tot het einde, maar CSVD slaagde er niet in de sterke defensie van Excelsior op de kneën te dwingen. Uiteindelijk mocht Excelsior zich een verdiende overwinnaar noemen dank zij wat beier voetbal en dat geeft de mannen van trainer Schop weer wat moed. Het Westduitse ijshockeyteam heeft de interlandwedstrijd tegen Rusland met 1—14 verloren. De tus senstanden waren: 11 09 04. MODENA December vorig jaar speelde het Nederlandse dames-volleybalteam in Veenen- daal een wedstrijd tegen Israël. De tv zond van dit treffen vier minuten lang flitsen uit en hoe wel Nederland het duel gemak kelijk won, besloot tv-commen- tator Frans van Dusschoten te adviseren 't dames-volleybal maar niet meer op de televisie te brengen. Het duel was zo slecht, beide ploegen demon streerden zoveel onkunde dat de uitzending de kijkers meer erger nis dan plezier bezorgde. „Een dergelijk gestuntel kan je niet meer op het scherm brengen", zei Van Dusschoten toen. Pal daarna kwam er een trainers wisseling. Johan van der Haar ging het herenteam trainen; de Limburger Ger Spijkers volgde hem bij de da mes op. Er is sinds die periode niet overmatig maar toch wel één maal per week met de selectie getraind. Bovendien bleken de studieproblemen van enkele meisjes uit Dokkum te zijn opgelost, zodat Spijkers kon be schikken over in ieder geval de beste samenstelling. Tien maanden later, in Modena, voerde het zelfde damesteam een show van 23 minuten op die zijn weerga niet kent. 23 f Minuten lang slaagt men erin een s'terk Bulgarije dat mikt op de gouden medaille in het duel om het Europees kampioen- sohap, met de rug tegen de muur te drukken met flitsend en superieur volleybal van Europese topklasse. Ook tien maanden later, wordt een Nederlandse speelster, (de 18-jarige!( Céline Spauwen uitgeroepen tot de beste speelster van het voor-toernooi en eveneens tien maanden later durft trainer Ger Spijkers uit te roepen: „Met zoveel talent kunnen wij ver scheidene Oost-Europese landen vers laan, als de meisjes er zelf maar eens in geloofden." Ziehier de metamorfose die het da mes-volleybal in ons land heeft on dergaan. na een absoluut dieptepunt is in korte tijd een punt bereikt dat uitzicht geeft op grote mogelijkheden, natuurlijk verloor Nederland toch van Bulgarije (de standen 15-9, 5-15, 6-15 en 3-15), maar zo stelt Spijkers: „Wie in één set zo'n constant topni veau haalt, kan dat ook drie sets, of desnoods vijf. Het is een kwestie van vastheid, dus van trainen." De speelsters waren door hun eigen succes overdonderd. „Hoe kan het dat we na zo'n eerste set zover weg zak ken en ons niets meer lukt," vraagt aanvoerster Annie Geertsema zich af. Spijkers zelf weet het antwoord. „Er zijn in de derde en in de vierde set lange perioden van evenwicht ge weest. We hebben zes minuten po 93 in de derde set gestaan, en daarna nog eens heel lang op 10-6, maar wij missen nog de kracht om vanuit zo'n periode van evenwicht in eens punten te gaan maken. Sommige meisjes verloren hun hoofd bij het spel." Mii-AAN De indeling van de finale- sroepen luidt: Heren: Rusland. Polen, Roe- nle; .Hongarije, Oost Duitsland. Tsjecho- siowuklje. Kleine finale (7 t.e.m, 12): Ne- BulgarijeItaIië' Israël' Joe8oslavlë, België. D.trres: Polen. Bulgarije, Rusland, Oost Hongarije, Tsjechoslowakije. Kleine finale (7 t.e.m. 12) Nederland Zwit- ItaUé Duitsland, Israël. Roemenië, Daarbij is Céline Spauwen zo ra zend snel dat zij stopfouten van haar teamgenoten nog zeer redelijk kan corrigeren. Aanvallend is Herma Karsten op weg een vedette te wor den Het Bulgaarse blok kan haar niet afstoppen maar gaan de rally's langer duren dan kan zij de spanning nog niet aan. Annie Geertsema is een b'»'ra even sterke aanvalster maar de lange speelster van het team Anne- mieko van der Horst had duidelijk haar dag niet. 'Ik speelde gewoon slcht'. Desondanks bewees zij als blok een voor iedere tegenstandster moei lijke hindernis te zijn. Marga Wil- lemsen, ook één van de talenten van Bekkerveld was ook minder sterk dan anders. Aukje de Vries, Ietje Pranger en Fransje Arts toonden zich sterke wisselspeelsters, terwijl Spij kers de 18-jarige José Gielen (tegen Denemarken zeer goed) nog even wil sparen. De vooruitgang van dit team wijt Anriomieke van der Horst zonder aarzelen aan het werk van Spijkers: 'Johan van der Haar is ook een goede trainer, maar achteraf bezien geloof ik. dat hij voor ons te goedig was. Spijkers is anders. Niet overdreven hard, hoewel hij voor de meisjes van Bekkerveld harder is dan voor ons'. Annie Geertsema: 'Hoewel wij uit drie verschillende ploegen komen die eikaars concurrent in de competitie zijn is de sfeer geweldig goed. Het liikt wel of we al één club zijn'. *Dlt damesteam legt zich erbij neer dut zij niet meer faciliteiten kan krij gen. Annie Geertsema: "Al zou men het willen, ik zie niet dat het kan. Ik vind dat de bond al zoveel voor ons heeft gedaan. Wij krijgen dezelfde faci', Heiten en vergoedingen als de heien'. De 43-jarige Pieter Konings uit Voorschoten is tijdens het voetballen op het terrein van de vereniging WMS op het sportpark Ookmeer te Amsterdam-West onwel geworden. Hij moest van het veld worden ge- drager.. Bij aankomst in het Wilhel- minngasthuis werd de dood geconsta teerd. Vermoedelijk werd hij getrof fen door een hartaanval. In een wedstrijd in het voor- olympische tornooi in de aziatische groep heeft de Philippijnen gewonnen van Formosa met 30. Modern Masters of Time prestige op de pols

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11