Belgische regering afgetreden is LONDEN WIJST NEGENTIG RUSSEN HET LAND UIT ïroot-Rotterdam als stadsgewest Voorzitter van CHU wil geen open volkspartij Wegens spionage-activiteiten 99Geuzen'Vwelkom Het Kwartet Vervroegd naar de stembus CITROEN uiten bevoegdheid provincie Verduyn - Meubelen RIJNSBURG HIT WEER Regen en zon Crita) Evangelische grondslag redden Onderzoek is voor kabinet aanvaardbaai Premie-inkomens grens gaat omhoog Kabinet verdeeld over het noorden? Nieuwe leidse Courant Zaterdag 25 september 1971 —52ste jaargang CHRISTCLIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Ml?;F*! jfdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31 441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur >- SU het ministerie van 'buiten zaken in Londen is uit mlich- van de overgelopen KGB-offi- geworden hoe groot de is van de Russische spionage Deze spionage werd be- onder het dekmantel van de ambassade, handelsbureaus instellingen. Het ministerie zaken heeft zich rhaaldelijk daarover bij Moskou ;laagd. zo is meegedeeld. Minister Douglas-Home heeft in decem- vorig jaar en jongstleden augus- over deze kwestie met zijn Russi- collega Andrej Gromyko gespro- Maar daarop was nooit enige re- ie ontvangen. „Gedurende die tijd gen Russische functionarissen rl/irt, met op onbeperkte schaal spio- ]!e te bedrijven", aldus een verkla- van het Britse ministerie. Daar- ïad zij geen andere keus dan de bekendgemaakte actie, t Britse dagblad Evening News gisteren eerder al melding ge- akt dat een hoge KGB-functiona- na?r Engeland was gevlucht. Het d heeft, evenals de Britse rege- de naam van de man niet be- dgemaakt. Het schreef, dat de officier al drie maanden in En- and verblijft. Bij een vérhoor zou man buitengewoon waardevolle isische geheimen hebben onthuld, zou aanleiding hebben gegeven contact met de Amerikaanse in- itingendienst CIA. 'olgens de Evening Standard was overlopen van dc KGB-officier de angrijkste gebeurtenis op dit ge el. sinds de komst van de Russische eerde Anatoli Fedosejew Deze kundige op het terrein van de :trcnica was verbonden aan de vjet-delegatie op de Parijse inter- ionale luchtvaarttentoonstelling dit voorjaar is gehouden. Fedose- bevindt zich thans in Engeland, ar het is nooit officieel bevestigd hij onder-directeur van de Russi- e ruimtevaart zou zijn geweest. Auto van het jaar y. d. VELDE - Citroen een afspraak proefrit. voor ton Zoeterwoudseweg 23 LEIDEN Van Zuylen van Nyeveltstraat 372 WASSENAAR, Telef. 01751—3031 ROTTERDAM Het vooront- Erp-Rijnmondwet van staats- eretaris van Veen, de conceptie- bbe welke Rijnmond zelf voor en had voor de inrichting van t eigen gewest, de opzet die de iardi-Beckmanstichting voor jnmond aanbeval, ze zijn alle bterhaald in de ogen van B. W. van Rotterdam, de motie- !ms, die met 24 tegen 21 stern en de gemeenteraad passeerde, n spijt. Ook het bekende „stuk van de er burgemeesters" burge- eester Thomassen van Rotter- kn was één hunner is, zoals beer Thomassen donderdag- dag zei: „een archiefstuk ge- orden". Toor deze gang van zaken heeft de 'atscommissic Cals-Donner gezorgd, dit jaar aanbeval in de Grondwet nieuw artikel op te nemen: „De et kan in plaats van bestaande pro- BRUSSEL De regering-Eyskens gaat verdwijnen en er komen vervroegde verkiezingen in België. Na afloop van het kabinets beraad vannacht heeft de Belgische premier, Gaston Eyskens, ver klaard dat de Belgen op 7 november naar de stembus zullen moeten om een nieuw parlement te kiezen. vincies of gemeenten andere territo riale openbare lichamen instellen." Donderdag 14 oktober zal de Rot terdamse gemeenteraad zich niet al leen bezighouden met een voorstel van B. en W. tot afwijzen van liet voorontwerp-Van Veen, maar ook kunnen discussiëren over hetgaan B. cn W'. daarvoor in de plaats wenst. Dat is. steunend op de door dc staats commissie Cals-Donner voorgestane grondwetswijziging, een Rijnmond, dat Groot-Rotterdam zal heten en dat zal bestaan uit een aantal deelge meenten. In dat Groot-Rotterdam zullen twaalf Rotterdamse wijkgemeenten de status van deelgemeenten krijgen, eenzelfde status als Schiedam, Vlaar- dingen. Maassluis, noem maar op. Groot-Rotterdam zal rechtstreeks onder het rijk worden ingepast, van een „veerde bestuurslaag" zal geen sprake zijn. Dit in tegenstelling met hetgeen de Wiardi-Beckmanstichting voorstelde, want die wilde de provin cie als besturend orgaan ook voor het Rijnmondgebied handhaven. En dat was evenzeer de intentie van de mo- tie-Lems. De verkiezingen zouden in mei 1972 hebben plaatsgevonden, maar zoals vaker is gebeurd in België, de nade ring van de verkiezingen heeft de spanningen en de meningsverschillen in de regeringscoalitie van socialisten en christen-democraten doen toene- Dit leidde eerder deze week tot een breuk toen de mede-voorzitter van de socialistische partij Edmond Leburton in een innterview zei: „Ik ben de christen-democraten moe". Begroting Begroting Beide coalitie partijen raakten hoe langer hoe meer verdeeld over een groot aantal vraagstukken, waaronder de mogelijkheid dat ongeveer 50 mil jard Belgische francs dienden te wor den gevonden in de vorm van nieuwe belastingen in verband met de begro ting voor 1972. De regering zal in functie blijven en haar verantwoordelijkheden blij ven dragen tot de dag der verkiezin gen. Dat is een unicum in de Belgische parlementaire geschiedenis. Evenals in Nederland is het altijd zo geweest dat in het geval va neen crisis de re gering haar ontslag aanbood aan de koning en op diens verzoek de lopen de zaken bleef behartigen tot een nieuw kabinet gevormd was. Ongeveer 5 miljoen Belgen zullen 7 november hun stem kunnen uit brengen. In België bestaat stemplicht, maar het is mogelijk een blanco stem uit te brengen. Kiezen Zij kunnen kiezen uit: de christen democraten. de socialisten, de partij voor vrijheid en vooruitgang (conser vatieve liberalen), de volksunie, (een mlitante Vlaamse partij), de rassem- blement Wallon (een militante Waalse partij), de communisten en in Brussel een verdedigingsfront voor de Franse taal. De eerste drie zijn de grootste par tijen. In België waar maar weinig kie zers hun stem op een andere partij uitbrengen dan bij de voorgaande verkiezingen wordt verwacht dat de grote partijen ook dit maal de meest belangrijkste zullen blijven. De regering Eyskens kwam 17 juni 1968 aan de macht na de algemene verkiezingen van 31 maar. De ver kiezingen hebben normaliter iedere vier jaar plaats. De huidige regering bestaat uit 16 christen-democratische en 13 socialis tische ministers. ROTTERDAM Een groep joodse jongeren heeft vrijdagmiddag gede monstreerd ter gelegenheid van het VEILIG GEKOCHT BIJ DE VAKMAN Vandaag in ZO: Ds. Hans Bouma: Het verhaal van adam en ons milieubeheer Prof. dr. H. M. Kuitert: Moderne introductie in de bijbel -N- Dr. C. Rijnsdorp: Herwaardering voor Willem de Mérode -K- J. J. M. Kiggen: Veel nieuwtjes Dialoog: Omgaan met zieken Paul van Langstraat: Antarctica bedreigd Jeanne de Vlieger: Vrouw in touw Jaap den Boef: Wie al veel heeft, krijgt steeds meer Dr. H. S. Vitscher: Oudere fil mers maken soms rare spron gen Kees de Leeuw: Rebellen van vroeger zijn vroom geworden Achter het storingsfront dat vanmorgen wat regen bracht, is er tijdens het weekeinde ook zon te verwachten. De temperatuur blijft gematigd op 15 16 graden, zodat het warme nazomerweer duidelijk verleden tijd is. De komende septemberdagen zullen licht onbestendig zijn met kans op wat neerslag. Barometerstand: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar), stabiel. Hoog water Hoog water, 26 september: Rot terdam le getij 8.09, 2e getij 20.14; Scheveningen 6.27-18.46; Vlissingen 5.22-17.46: Haringvliet a.d. Zeezijde 7.02-19.19. Hoog water, 27 september: Rot terdam le getij 8.48, 2e getij 21.05; Scheveningen 7.12-19.36; Vlissingen 6.09-18.42; Haringvliet Het is niet genoeg om intelli gent te zijn men moet op een in telligente manier intelligent zijn. JAN GRESHOFF Dat is niet waar, Ellen! Ik luister nooit af! Zon en maan 26 september: zon op 6.31, on der 18.31; maan op 14.19, onder 21.03; 27 september E.K. 27 september: zon op 6.33, on der 18.29; maan op 15.10, onder 22.05; eerste kwartier. vlootbezoek aan Rotterdam. Zij trachtten admiraal Volobuev een pe titie te overhandigen, waarin zij pro testeren tegen debehandeling van de Joden in Rusland. De demonstranten werden niet aan boord toegelaten. UTRECHT CHU-voorzitter prof. dr. J. W. van Hulst heeft vanmiddag in de vergadering van de Unieraad zich fel uitgesproken tegen de vormihg van een open volkspartij. Zo'n partij wil misschien nog wel een ethische doctrine huldigen, maar zoekt met meer doelbewust naar een evangelisch antwoord op de vragen, die de praktische politiek ons1 voorhoudt. DEN HAAG Aan minister Drees van verkeer en waterstaat is de vraag gesteld of er verschil van me ning bestaat in het kabinet over de steun aan hel noorden van het land. De heer A. de Boon, tweede voorzit ter van het NW, zou dit gesugge reerd hebben. Verder zou, volgens de heer De Boon, de minister tegen een kamerlid gezegd hebben, dat de steunmaatregelen voor het noorden te vroeg zijn genomen, waardoor een natuurlijke sanering van het noorden uitbleef. De heer J. J. Koning, lid van de Tweede Kamer voor DS'70 infor meert nu bij minister Drees of de hewer:ngen Van de heer De Boon juist zijn. De Unieraad besprak vandaag het probleem van de samenwerking met de ARP en KVP en de vorming van een Christelijke partij. Prof. van Hulst vroeg van de vergadering man daat om verdere besprekingen over de eenwording te voeren. „Maar", be de eenwording te voeren. „Maar", be loofde de voorzitter, „Ik zal slechts toestemmen in de eenwording, wan neer ik de evangelische grondslag daarin kan merken. Onze enige pre tentie is. dat wij in zwakheid probe ren bij het licht van het evangeiie onze politieke weg te vinden." Uitgangspunt van de besprekingen is het rapport van de „18" over de verhouding van evangelie en politiek. Desnoods wordt dit rapport opnieuw kritiweh bekeken. Over de samen werking tussen de drie Christelijke partijen merkte de CHU-voorzitter verder op, dat na het vaststellen van het gezamenlijk urgentieprogramma geen weg meer terug is. „Wie deze weg toch kiest, kiest het isolement en de onderang." Naar aanelding van de miljoenen nota (..een bijna onbarmhartig eerlijk stuk") merkte prof. Van Hulst op, dat de zwakken en misdeelden in de sa menleving niet nog meer pijn krijgen te verduren dan nu het geval is. Verder moet er scherp op gelet worden, dat zij die in weelde en wel vaart leven geen wegen en middelen vinden om toch weer aan het mes van de financiële chirurg te ontko men. De CHU-voorzitter miste in de troonrede een passage over de profi teurs van onze sociale samenleving, die nooit anders doen dan schelden tegen de kapitalische consumptie maatschappij, maar „die ondertussen duvels goed weten, hoe,zij zonder enige persoonlijke inspanning de be gerenswaardige vruchten van die in hun ogen rotte maatschappij kunnen plukken. DEN HAAG Als de Tweede Ka mer een onderzoek naar de oorzaken van de stijging van het begrotingste kort zinvol acht, moeten wij bereid zijn daaraan mee te werken. Dit zei minister-president mr. B. W. Biesheuvel gisteravond na afloop van de wekelijkse vergadering van de mi nisterraad. Hij zei dit in antwoord op een vraag over het verzoek tot het in stellen van een dergelijk onderzoek, gelanceerd door de PvdA-fractievoor- zitter Den Uyl en fractievoorzitter mr. H. A. F. M. O. van Mierlo van D'66. Minister-president Biesheuvel noem de het al dan niet inwilligen van dit verzoek een zaak van de Kamer. Hij wees erop dat dit kabinet en zeker de minister van financiën bereid zul len zijn tot het verstrekken van alle relevante gegevens. Van onze parlcmentsredactie DEN HAAG De premie-inko mensgrens zal met ingang van 1 ja nuari volgend jaar worden verhoogd tot 21.150 gulden per jaar. De huidige inkomensgrens bedraagt nog 18.800 gulden per jaar. De verhoging is dus 2350 gulden. De ministerraad heeft hiertoe gisteravond besloten. De pre mie-inkomensgrens betreft het be drag waarover maximaal premie wordt' geheven ingevolge de AOW, AWW, AWBZ, Algemene Kinderbij slagwet en de Kinderbijslagwet voor loontrekkenden. DNDEN (AP, AFP, Reuter, UPI) De Britse regering is gisteren overgegaan tot de ectaculaire maatregel, 90 Russische functionarissen uit te wijzen wegens spionage- tiviteiten. MAASSLUIS Koningin Juliana werd gisteren, tijdens haar bezoek aan Maassluis, niet alleen door de burgemeester begroet, maar ook door enkele woest uitziende „geuzen", die langsvoeren in de haven. Het hoorde bij het programma, gevaar was er dus niet bij. Naast de koningin mr. J. Klaassesz, commissaris van de konin gin in Zuid-Holland. le Russisdhe ambassade heeft gis- en het verzoek ontvangen ervoor iorgen dat 90 Russislhe functiona- en het land binnen veertien dagen tben verlaten. Tijftien andere Russen, die over vi- voor Engeland beschikken, maar niet in dit land zijn aangekomen, de toegang worden geweigerd. De ;ciiona rissen worden ervan be- uldigd zich met spionage-activitei- te hebben beziggehouden, let ministerie van buitenlandse za- heeft meegedeeld dat een officier de Russische geheime dienst, is uitgeweken naar Engeland, man, die politiek asiel heeft ge- heeft inlichtingen en docu- meegebracht over „plannen infiltratie van agenten met op- tot sabotage". het uitwijzingsbesluit is het in.Engeland verblijvende Rus aanzienlijk beknot. Bij de Russi- ambassade, handelsbureaus en Russische instellingen in En- werken in totaal 550 Russen, uitwijzing is vermoedelijk de massale sinds de Afrikaanse Kongo in 1963 de hele staf van ambassade naar huis

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1