Onkwetsbare, Autoritaire ector heeft lijn tijd gehad Eén centrale personeeldienst gastarbeiders Watersport in Biesbosch had goed seizoen A. MIDDELDORP TE LEIDEN NA BENOEMING 1 Neerlands 'oudste koe Zestieiihoven krijgt steun van overheid Tomaten- wildwest Delft „vuiler" Leo Verkaik. ïierstructiirerin Grofsmederij te Leiden Noodtoestand bij Haags onderwijs Raadsleden vragen ingrijpende maatregelen Voor tuinbouw Zd.-Holland Honderden jachten Protest tegen vervuiling van rivier de Donge Alternatieve auto 11 I LEIDEN Hoe kijkt een pas genoemde rector in deze ook jor de onderwijswereld verwar mde tijd tegen zijn functie aan? - Ik legde de vraag voor aan de A. Middeldorp (49), die krige week werd benoemd tot ector van het Chr. Lyceum Dr. frisser 't Hooft 1300 leerlingen lvan wie er 1100 in één gebouw Bjn ondergebracht) en negentig leraren. De heer Middeldorp is ten man die de school een boei end bedrijf vindt en die zelf al inds 1946 leraar Nederlands is |(aan hetzelfde lyceum)Een man pok, die heel bewust het rector- tegemoet treedt, al besefc iij, dat één van de consequenties ïvan zijn benoeming is, dat hij jorlopig niet meer aan schrij den toe zal komen van zijn hand verschenen enige verhalen bundels, terwijl hij nogal wat publiceerde over de dichter Ach- ferberg. Zó reageerde htf op zijn benoe- ing: ,Het is een uitdaging voor mij, al is dat een vreselijk cliché. Het is nogal avontuur en dat lokt me, want de •chool is voor mij nog steeds een heel boeiend bedrijf. Je moet in dezo functie een vrij groot incasserings- termogen hebben maar je moet er tok niet wakker van gaan liggen WERKENDAM Het is nooit precies na te gaan, maar zen koe van 26 jaar moet toch wel het oudste exemplaar van Nederland zijn. De bejaarde boer Potters 77) is in het bezit van het vergrijsde zwart-bonte beest. Volgens dierenarts Keiler uit Sleeuwijk worden koeien in le regel niet ouder dan dertien j aar. De koe van 26 jaar is nog joed gezond en geeft nog iagelijks vier liter melk. Op de foto: boer Potters net zijn bejaarde koe. dan kan je er beter niet aan begin nen. Anno 1971 moet een rector natuur lijk een heel ander iemand zijn dan in de tijd. dat ik zelf nog leerling was. Toen kwam de rector vlak onder God maar je probeerde hem wèl te grazen te nemen! Er was een enorme distantie; die moet je wegnemen. De scholen zijn nu groot en de leerlingen zijn veel bewuster. Je moet om chaos te voorkomen, een minimum aan regels hebben, waaraan iedereert zich houdt. Het is daarbij wel heel belangrijk, dat iedereen de zin van de maatregelen doorziet. Vroeger werd er te veel van één kant gepraat; dat moet je voor komen. Je hebt als rector van zo'n grote scholengemeenschap een kwetsbare positie en ik geloof, dat dit heel goed is De onkwetsbare, autoritaire rector van vroeger heeft zijn tijd gehad. O LEIDEN De directie van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Grof smederij heeft meegedeeld dat de in de afgelopen jaren sterk gestegen kos ten de internationale zware poncur- rentie en de binnen enkele jaren in sterke mate teruggelopen produktie van blokvormen, aanleiding zijn ge weest voor een herstructurering van de onderneming. Het afstoten van niet rendabele aktiviteiten is hier door versneld. De reorganisatie die nodig is om de continuïteit van het bedrijf te waarborgen zal een aanpas sing van het personeelsbestand met zich brengen. Met ondernemingsraad en vakverenigingen wordt bestudeerd op welke wijze de belangen van alle betrokkenen zo goed mogelijk kunnen worden behartigd, aldus de directie. Bij de grofsmederij werken 580 personeelsleden. Het beroep van rector heeft vele kanten. Je bent verkeersagent wat voor mij iets heel anders is dan poli- tie-agent en verder ben je mana ger, maatschappelijk werker en on derhandelaar met de overheid. Je moet er voor waken, dat je niet te veel de school uit bent en ik vind, dat je moet proberen zelf ook les te blij ven geven, als het maar even kan. Dat is immers de meest essentiële problematiek van de school en daar moet je voeling mee houden. Daarom blijf ik zelf ook lesgeven, al kan het nooit meer dan twee of drie keer per week. Eén ding moet u, na wat ik nu over het rectorschap te berde heb ge bracht, niet vergeten: het is allemaal met de grote duim verteld. Want al ben ik als conrector al een beetje met het rectorschap in aanraking ge komen, ik moet het allemaal nog aan den lijve ondervinden." DEN HAAG De Haagse afdeling van de algemene bond van onderwij zend personeel (ABOP) meent dat de personeelssituatie bij het Haagse openbaar lager en voortgezet onder wijs vrijwel hopeloos is. De Haagse afdeling heeft de ge meenteraad gevraagd de regering duidelijk te maken dat Den Haag noodgebied is voor het onderwijs. De nood is bij het bijzonder onderwijs trouwens niet minder groot. Het be stuur van de ABOP maakt zich in dit verband zorgen over de kwaliteit van het lager onderwijs. iHet komt voor dat klassen per jaar drie of viermaal van leerkracht wisselen. DEN HAAG De regering zal de gemeente Rotterdam ge durende een aantal jaren finan cieel tegemoetkomen tij de ex ploitatie van de luchthaven Zes tienhoven. Dit heeft minister Drees (verkeer en waterstaat) meegedeeld in de toelichting op de begroting '72 van zjjn depar tement. De minister is van me ning dat in de randstad een goed geoutilleerde luchthaven naast Schiphol beschikbaar moet bljjven. Ten aanzien van Schiphol is de bewindsman van mening dat uitbrei ding van deze luchthaven zonder af doende waarborgen tegen ontoelaat bare geluidsoverlast niet denkbaar is. Wat het streekvervoer betreft denkt de minister aan kleine inkrim pingen op erg onrendabele trajecten. Voor het overige merkt de minister op dat de ondernemers de verliezen zoveel mogelijk moeten terugdringen door maatregelen van organisatori sche aard en door efficiënt bestuur. In de dienstuitvoering van de Ne derlandse Spoorwegen komt onder meer voor '72/'73 de volgende verbe tering in aanmerking: DEN HAAG „Het veilinggebeu- ren hier te lande had dit jaar iets van een wild-weststory". Met deze sensationele mededeling bedoelt het markt- en prijsbericht van het produktschap voor groenten en fruit, blijkens nadere toelichting, te zeggen dat dit tomatenseizoen voor de telers aantrekkelijke prijzen ge volgd werden door extreem lage en die weer door extreem hoge. Per sal do, aldus het bericht, was het tot nu toe een van de beste tomatenseizoe- nen die we in jaren gehad hebben. Volgens voorlopige gegevens werd tot 18 september een veilingbesom ming bereikt van rond f 330 miljoen tegen f 316 miljoen vorig jaar en 310 miljoen het jaar daarvoor. De gemid delde prijs per kilo was f 1,13 tegen 95 cent vorig jaar en 99 cent voor vorig jaar. De doordraai bedroeg vier procent van de veilingaanvoer, tegen elf procent vorig jaar en acht procent voorvorig jaar. De aanvoer was klei ner dan in de vorige jaren: 295.700 ton tegen 330.000 ton in 1970 en 312.800 ton in 1969. ROTTERDAM Ook Rotterdamse raadsleden hebben hun college van B en W vragen gesteld over de Rijn- mondsmog. Het zijn drs. A. J. Lems, (soc.) mr. J. Mentink (D'66), mevrouw H. de Vos-Krul (comm.) en W. J. v. d. Have (soc.). Zij stellen dat het onver antwoord is de situatie waarin deze smog kon ontstaan te laten voortbe staan. Zij menen dat alleen ingrijpen de maatregelen nog doeltreffend kun nen zijn om tot verbetering van het milieu te kunnen komen. Zij vragen of B en W bereid zijn in afwachting van de overdracht van hinderwetsbevoegdheden aan Rijn mond samen met het dagelijks be stuur van Rijnmond en alle geëigende instanties onmiddellijk afdoende maatregelen te nemen om de milieu vervuiling aan banden te leggen. En verder om te onderzoekeh of binnen het kader van de hinderwets bevoegdheden met onmiddellijke in gang béperkende bepalingen kunnen worden afgekondigd met betrekking tot de milieuvervuiling en die be drijven die de gestelde voorwaarden van de vergunningen overschrijden, sluiting aan te zeggen. VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1971 UTRECHT Eén centrale personeeldienst voor gastarbei ders in de Zuidhollandse tuin bouw is dringend noodzakelijk. De situatie is op dit moment verre van gezond, omdat een ef fectieve controle op woon- en werkomstandigheden van de buitenlanders niet mogelijk is. Dit komt omdat zij verspreid zit ten over enkele honderden on dernemingen. Deze onoverzich telijke toestand, gepaard aan on vrede onder de buitenlanders over allerhande (vaak kleine) zaken, maakt een spoedige cen trale aanpak zonder meer wense lijk. Deze mening heeft de heer Th. L. van Son, directeur van de Stichting begeleiding buitenlandse werknemers Den Haag en omstreken en directeur van de stichting „De Poort" (opvang centrum voor binnen- en buitenland se migranten), kenbaar gemaakt in een vraaggesprek met „Servio", het orgaan van de bij het NKV aangeslo ten katholieke bond van personeel in de agrarische-, voedings- en genot middel enbedrijven (AVG). Motieven De heer Van Son onderschrijft in grote trekken de motieven, die de AVG ertoe hebben gebracht zich te keren tegen aantrekking van gastar beiders voor de Zuidhollandse tuin bouw. Hij vindt werving voor dit ge bied alleen aanvaardbaar, als de on dernemers besluiten tot het in het le- En tenslotte met het dagelijks be stuur van Rijnmond onmiddellijk con trole uit te gaan oefenen of de bedrij ven in het Rijnmondgebied zich ten minste houden aan de gemaakte af spraken bij fase 3. De drie raadsleden vragen van het college een lijst met bedrijven die wel en die geen gevolg hebben gegeven aan het verzoek van de centrale meld- en regelkamer. ven roepen van een stichting of een andere rechtspersoon, die een cen traal en vooral uniform personeelsbe leid gaat voeren. Dit zou zich moeten uitstrekken tot werving (inclusief goede voorlichting), selektie, huisves ting en regeling van arbeidsvoor waarden. Indien de ondernemers niet tot een dergelijke ontwikkeling zouden wil len besluiten, overweegt de heer Van Son de stichting begeleiding buiten landse werknemers geen bemidde lingsfunctie meer te laten vervullen. De stichtingswerkzaamheden zouden zich dan beperken tot maatschappe lijke steun aan gastarbeiders. (Vervolg van pagina 1) e G.G. en G.D. is bijzonder waak zaam geweest op ziekteverschijnselen in de Vlaardingse scholen. Woensdag werden acht scholen bezocht, maar de leerlingen bleken weinig klachten te hebben. Het onderwijzend personeel had meer last. Donderdag was de si tuatie geheel anders. Tien scholen werden bezocht en vrijwel overal klaagden de kinderen over een droge keel, ontsteking van de slijmvliezen, prikkeling in de ogen, loomheid en hoofdpijn. In zeldzame gevallen waren kinderen thuisgebleven. Duidelijk aanwijsbare ziekteverschijnselen heb ben de schoolartsen niet ontdekt. Er is dan 90k niemand naar huis ge stuurd. Bij de ziekenhuizen in Vlaardingen en Schiedam is geen sprake van een toename van het aantal opgenomen astma- en bronchitispatiënten. In het Holyziekenhuis is één astmapatiënt opgenomen, maar deze patiënt moet regelmatig onder medische behande ling worden gesteld. Bij het regionale consultatiebureau van het tbc-onder- zoek in Schiedam kwamen veel men sen met klachten. Ernstige ziektever schijnselen zijn ook hier niet gesigna leerd. De G.G. en G.D. heeft geen ge gevens over patiënten die eventueel uit eigen beweging het Rijnmondge bied hebben verlaten. MADE Hoewel er nog geen cijfers bekend zijn, is er tevreden heid over het afgelopen watersportseizoen in de Biesbosch. De jachthaven te Drimmelen, die zijn derde zomerseizoen achter de rug heeft, heeft een honderd procent bezetting bereikt, die pas na zes jaar werd verwacht. De burgemeester van Made en Drimmelen, de heer C. W. Smits, heeft dit gisteren op "een in zijn gemeente gehouden persconferentie meegedeeld. De ruimte in de jachthaven was voor 1.200 grote schepen bedoeld, maar aangezien er meer kleinere schepen kwamen dan verwacht, lig gen cr veel meer schepen dan 1.200. ï)e jachthaven heeft verder 1.800 „gaslschepen" gehad, schepen dus die in Drimmelen geen vaste ligplaats hebben. Ondanks het feit, dat zich in andere jachthavens rond de Bics bosch ook nog eens honderden jach ten bevinden, is het in het hart van dit watersportgebied nooit druk, al dus de burgemeester, die dit weet aan het feit, dat veel jachten maar weinig vwen en veel blijven liggen. Uitvoering Het enige jaren geleden door de ge meenten Made, Geertruidenberg, Raamsdonk en Dussen gelanceerde rapport „Het Nationale Park De Bies bosch" staat aan het begin va$ uit voering. De recreatiewerken gaan ge lijk op met de aanleg van de spaar bekkens voor de drinkwatervoor,zie- ning. waarvan er reeds twee in uit voering zijn. Rond de ontworpen bekkens zijn dezer dagen ook reeds de eerste 130 bomen geplant. Er zijn aanwijzingen, dat de olie uit de Amercentrale, die eerder dit jaar de Biesbosch heeft bereikt, van invloed is geweest op de watersport. Thans is er beslist geen olie meer in de Biesbosch, aldus vervolgde de burgemeester, die opmerkte dat men wel diligent moet blijven, gezien de vervuiling van het riviertje De Don- ge, dat weer loost op de Amer. Ooit lijkt het er niet op, dat de vervuiling van de Donge van invloed is op 'de Biesbosch. maar alleen al de stank- verspreiding stemt de gemeente ang stig. De toestand zal in de toekomst ver- bteren, als de persleiding voor West- Brabant, die in de Westerschelde zal uitmonden, gereed zal zijn en de taak in dezen gedeeltelijk van de Donge zal overnemen. Over deze vervuiling worden regel matig besprekingen gehouden tussen de gemeenten Made, Oosterhout, Raamsdonk, Geertruidenberg, Dongen en het waterschap West-Brabant, al dus burgemeester Smits, die tenslotte nog opmerkte van rijkswaterstaat te hebben vernomen, dat de regering spoedig gereed zal zijn met een rege ling voor het varen met speedboten. Van onze correspondente GEERTRUIDENBERG Met een ..noodkreet" aan enige ministeries en het waterschap West Brabant gaat Geertruidenberg fel protesteren tegen de ernstige vervuiling van het ri viertje de Donge. De waarnemend voorzitter in de gemeenteraad, dr. M. van Heivoort, ROTTERDAM Dit samenraapsel van een melkbus, een zadel, motor banden, fietswielen en vele andere attributen is te bewonderen op het plein van de Nederlandse Economi sche Hogeschool. Het moet gezegd: het zit kunstig in elkaar en naar de verhalen luiden hebben de studenten er veel plezier mee. Of het gezellig speelgoed is zullen we maar in het midden laten, maar het „voertuig" is in ieder geval wel het bekijken waard. Er zijn geruch ten in omloop dat dit bouwsel de voorloper zal worden voor een alter natieve auto in de toekomst.... zei dat de volksgezondheid in Geer truidenberg in gevaar dreigt te ko men als er niets wordt ondernomen. Hij zei dat Geertruidenberg al een meetinstrument heeft aangeschaft om de verontreiniging van lucht en wa ter te registreren, zodat men met cij fers op tafel kan komen. De vervui ling en stand van het riviertje De Donge, waarop vele fabrieken en rio leringen lozen is, na de afsluiting van het Haringvliet, steeds erger gewor den. Opname van Gouda in het inter- citynet Den Haag-Enschede.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5