Joegoslavische gastarbeidster verborg baby onder harington n Beroep op bewoners nlms beiden Show neurose Leidse Piet en maat bedreigden monteur lit angst voor de toekomst OVERSTUUR ATTENTIE Zoetenvoude krijgt 4-cijferige nummers Uniek aanbod VOLVO 145 de Luxe combi Minuut stilte Burgerlijke stand van Leiden Vliegen afvangen Lekkere opening Melige toestand op de Herenweg Terreur en ravage 's nachts in bouwkeet kwestie van Leidse Baan AR-CH-KVP in actie rond Autorijden wordt duurder, maar het hoeft niet. |99.L„jr.A.A«f. LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1971 KATWIJK Haringpakker J. van der Plas, werkzaam bij nog ederij en Haringhandel Parlevliet en Van der Plas, kreeg gisteren schrik van z'n leven, toen liij op het terrein van de rederij een by vond. Het jongetje lag onder een omgekeerde harington en 'r is nen. >slo- zic'r. eek, na te zijn onderzocht, geen nadelige gevolgen van zijn drie- ags verblijf zonder voedsel, onder de ton en slechts gewikkeld in n oude jas, te hebben ondervonden. De vondeling ligt nu in het ademiseh Ziekenhuis te Leiden en is daar toevertrouwd aan de ede zorgen van verpleegsters. De baby maakt het goed. gei erv BIi pan der Plas deed z'n vondst, toen het opladen van tonnen op een achtwagen bleek dat er één ton feel was. Hij tilde de ton op en net jongetje. Ontsteld zette hij ion weer over de baby om te voor men dat die kou zou vatten en ye terstond de politie. Deze ont- rte, naar aanleiding van de jas, gauw de moeder. Het was de 18- ige Joegoslavische gastarbeidster T. Zij kwam ongeveer een half ir geleden naar ons land en nam ar intrek in het tehuis voor gast- ieidsters van Parlevliet en Van Plas. Daar woonde zij met nog jen landgenotes, die ook bij het rijf werken. it bleek dat D. T. al in verwach- was toen zij in ons land kwam. genover de politie verklaarde zij, irvan destijds niet op de hoogte te a geweest. Nadat zij het had ont- leefde de toekomstige moeder een verschrikkelijke spanning. Zij zich al over de grens gezet als igewenste vreemdelinge", waarbij ook haar baan zou zijn kwijt raakt. IDat was de reden dat zy haar kind ader de ton verstopte, na de beval lig zondagnacht. Een bevalling die alle stilte verliep. Niemand hielp d tmoeder, die de bevalling wonder- „p k goed doorstond. Niemand van ogiiif lar collega's die by haar in hetzelf- tehuis wonen merkte er iets van. Niemand van hen wist óók dat de Joegoslavische in verwachting was. De moeder is van het gebeurde to taal overstuur. Vanochtend zat zij op het politiebureau waar zij de rest Onbeveiligde overgang in N oord-Hofland VOORSCHOTEN Op vragen van het raadslid J. Zandee over de onbeveiligde spoorwegovergang in Noord-Hofland hebben b. en w. mee gedeeld, dat dit een zaak is die uit sluitend de Ned. Spoorwegen aan gaat. Via de overgang heeft de boer derij Rijndijk 7 Leiden sinds juli 1966 een uitweg naar de openbare weg, wat in koopakten is vastgelegd; het onderhoud berust bij de Ned. Spoorwegen. Uit veiligheidsoverwe gingen is vorig jaar een verbinding gemaakt tussen het bestaande pad bij de overgang en Noord-Hofland. Overigens kan waarschijnlijk na het gereedkomen van de Leidse Baan en de voorgenomen ondertunneling van de spoorbaan ten behoeve van de op de Leidse Baan aan te sluiten Gordelweg, de spoorwegovergang vervallen. M irkeergelegenheid heeft U bij ons één minuut afstand v. d. Werf- it, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee iten Hooigr., (Ir. Driessenstraat), Vest en Langegracht (Lichtfa- loont de moeite om onze grote en de beste merken in te Onze traditie is „altijd voordeli- geen valse leuze „van zoveel zoveel" maar het gehele jaar zoveel". En toch vak-standing ite Juweliers en Horlogers. Onze ateliers onderstrepen dit, door vakservice te bieden. Doet er ^Voordeel mee. Gouden sieraden, (vingsringen, horloges, klokken, settes, verzilverde geschenkartike- briljant. beste merken, de ruimste keuze Juwelier - Horloger V. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 ZOETERWOUDE Op 30 septem ber zullen de aangeslotenen van een 3-cijferig op een 4-cijferig telefoon nummer overgaan door voorplaat sing van het cijfer 1. Dit houdt verband met een uitbrei ding van de capaciteit met 200 num mers waarmee de capaciteit op 900 nummers wordt gebracht. De wijziging geldt eveneens voor die abonnees in Stomnwijk die zijn aangesloten op de centrale Zoeter- woude (01715). ÏIDEN In Getting Straight Dwars of niet dwars"-, te zien in AMERA, wordt een scheefgetrokken «ld getoond van de Amerikaanse Mentenwereld en het studentenver s-Hoofdpersoon is een> vietnamvete- Mn, die op zijn 28ste jaar weer col- fge gaat lopen en dan midden in de roblemen terecht komt hij is ou- n er dan de aanhangers van Nieuw- "ks en jonger dan de steunpilaren Zt m-het bestel. Het scenario is echter w! progressieve kreten en suiker- 'hreven. Met zorgvuldig gedoseerde eks, nauwkeurig afgepast geweld, Kl progessieve kreten en suiker- oete romantiek is getracht iedereen jenuille te zijn. in REX is een interessante poging zien om De Sade als kind van zijn e_l (eind 18de eeuw) eens genuan- feider af te schilderen dan als „uit vinder" van het sadisme. Het boeien- scenario (van een befaamd science- ction-schrijver) legt echter soms te Ml nadruk op bizarre uiterlijkheden. Wie van een „moordende" spanning oudt, kan deze week terecht in •VXOR, waar de thriller „The bird Mi the crystal plumage" draait Üet mysterie van de vogel met kris- "i'en pluim". in STUDIO draait voor de derde ivoo! The Go-Between en in LIDO oor de derde week „Wat zien ik". Aangeb. door cliënt nog niet bereden nieuwe Met zeer veel accessoires, o.a. radio, mistlampen etc. Tegen zeer aantrekkelijke prijs, inruil en financiering mogelijk. MERCEDES-BENZ VONDELLAAN 45 LEIDEN TEL. 44545 van de dag zou blijven. Men wist nog niet wat er met haar gaat ge beuren. Er viel nauwelijks met haar te praten. Kontakt is des te moeilij ker, omdat zij geen woord Neder lands spreekt. In haar eigen land zou zij wel licht abortus hebben laten plegen, wat daar gewoon is toegestaan. Vér van huis wist zij niet wat te doen en in de greep van een geweldige angst kwam zij tot haar daad. In Joego slavië woonde zij bij een broer, na dat haar ouders bij een verkeers ongeval om het leven waren geko men. Nu leeft zij in spanning wat de naaste toekomst zal brengen. Bij Parlevliet en Van der Plas kon men ons vanochtend niet zeggen, of de Joegoslavische terug mag komen. Een zorg is wel, waar zij en haar zoontje moeten worden gehuisvest, als zij blijft. „Het is vrjjwel onmogelijk dat zij met haar kind in het pension gaat wonen. Dat zou precedenten schep- ZOETERWOUDE Een tachtigtal personen was naar de Christus Die- naarkerk gekomen voor de forum bijeenkomst in het kader van de Vredesweek. Forunnvoorzitter R. Re nders vroeg de aanwezigen 1 minuiut stilte in acht te nemen voor de slachtoffers van oorlog en geweld. Nadat de vier forumleden een inlei ding hadden gehouden over bepaalde aspecten van het thema van de Vre desweek kregen de aanwezigen de gelegenheid hun vragen te lanceren. Daarbij waren er vele over het leger en ontwikkelingshulp. pen", aldus iemand van het bedrijf, waar men zich overigens van com mentaar onthoudt. De officier van justitie zou zich vandaag over de Joegoslavische be raden. LEIDEN Tegen de achtergrond van het beruchte paarse gordijn werd gisteravond in de gehoorzaal Mendelssohns vertrouwde ouver ture Die Hebridten gespeeld onder leiding van Willem van Otterloo. Dirigent en orkest deden hun best het stuk zo correct en glad moge lijk te verklanken en slaagden daarin vrijwel geheel, maar toch meen ik dat de componist, die zelf Schotland gekend heeft en die hier dacht aan de bekende Ossian- legende, een romantischer voor stelling van de Hebriden gehad heeft: waziger, onwerkelijker, tot in de geheimzinnige wegebbing van het slotakkoord toe Toch musiceerde het orkest deze eerste avond van de abonnements serie heel exaot en toegewijd. Jam mer dat de solist, Jakob Gimpel, zich in zijn solopartij in Schumanns klavierconcert niet bij het ensem ble wilde aansluiten; hij gaf de voorkeur aan een nogal eigenzin nige, in het eerste deel veel te snelle, vaak wat overspannen aan doende, wel virtuoze meer tegelijk ook slordige hypertrofie van Liszt- achtige klavierbluf. Ook zijn aan slag vond ik vaak hard. In de fi nale dreigde hij verstrikt te raken in zijn eigen zelfoverschatting, maar ten slotte kwam alles nog terecht. Was het show of neurose wat Gimpel beheerste? Dvoraks „Nieuwe wereldsymfonie" no. 9 vormde een fraaie afsluiting van de avond. Bijna alles klonk zeer geacheveerd, goed van kolo- ristische dosering, geladen in de boekdelen, ontspannen in het der de deel. Met name de finale vond ik briljant Van Otterloo had zijn musici geheel in zijn macht. De toehoorders gaven blijk van gro te geestdrift. Dr. J. VAN DER VEEN VOORSCHOTEN „De ver standhouding burgemeester en wethouders en de gemeenteraad is niet goed. Er is een soort wantrouwen tussen raad en college. Dat uit zich vooral in de vragenstelling door de raads leden. In de geest van: „dc feiten zjjn zó, dat is fout, jullie zijn fout, wat doen jullie er aan". Terwijl bij onderzoekingen blijkt, dat de feiten heel anders liggen. Tot deze uitlatingen kwam wethouder Baron de Vos van Steenwijk tijdens een VVD-ver- gadering in het Cultureel Cen trum. De wethouder, tevens loco-burgemeester, zei nadruk kelijk zijn persoonlijke mening weer te geven en niet die van zijn collega-wethouders. De raadsleden treden te veel op Dij geschilpunten. Men heeft kritiek op redactie van raadsbesluiten. „Ik ben op 't gemeentehuis geen jurist, daar ben ik bestuurder", aldus de wethouder. De ge meenteraad mist vergadertech niek, waardoor zaken onnodig worden uitgesponnen. „Men legt uit, wat iedereen allang be grepen heeft. De raad zal moeten leren het grote kader van het gemeentewerk vast te stellen; het fijne werk moet door b. en w. geschieden. De tragiek is, dat buiten het gemeentehuis alle raadsleden elkaar mogen, maar in het gemeentehuis proberen elkaar vliegen af te vangen ten gunste van de publieke opinie". Mevrouw mr. Scheffer-Mun- ters meende, dat het voortgezet openbaar onderwijs een verloren zaak is in Voorschoten. Hel openbaar onderwijs gaat tot en met een m.a.y.o. met brugklas. Alleen indien ook het confes sionele onderwijs bereid is tot samenwerking is er een moge lijkheid verder te komen. Dit onderwijs gaat in Voorschoten tot en met h.a.v.o. LEIDEN Geboren: Deborah I, d v E L R Topee en E H van Dolder; Nathalie N, d v G G de Jager en A M Schouten; Geertruida A J, d v J J van Tongeren en N van Houten; Patrick J A, z v C de Graaf en C C W Bronsgeest; Robin L, z v L Huis man en G Ruis; Sander, z v F J de Haas en E van Tuijl; Liesbeth D, d v P van Waaij en C Mooij; Sylvia W A, d v W A Kamerling en H M Brandt; Nicolaas A, z v A Noort en P Molema; Patrick, z v D J N Haa- zebroek en P Plugge. Gehuwd: A M Jong en L Wetse- laar; P Overdijk en J C Bloemzaad: R N van Doorn en G M Kuipers; J van der Mark en A van Rooijen; P M A Gerritsen en P M A Touw; A J Boeff en A J Cerdijn; F Jonker en A M J Griffioen. Ondertrouwd: J M A van Berkel en M G Beij; I P M Leijen en M C A M Hoogeveen; W J de Sitter en A B A N ficq; W C C van Niel en M L Biegstraaten; P Barendse en M van Dijk; J de Roode en H M Verver; M van Duijvenvoorde en M C Faas; W J Laman en M P Stolp; F P de Fuijk en C J van der Reijden; C H Clausen en M M Dunsbergen; J J Siezen en W E Lagerweij; W F A Vermond en C C Jansen; ARM Kadirbaks en A M Perica; C J Wij- develd en A H T N van Rooij; T J H Lopez Cardozo en H P Ulehake; B van Zonneveld en E H J Schlag- wein; J Bach Kolling en F E G Dandrieu; J J Detmar en M A J Caron; Q C G Glasbergen en J Lan- gezaal; H W Kirchhoff en E M Vor- derman; J Koolmees en M Göbel; L B van Roosmalen en M W G van de Sande; J B Sloos en M A den Os; C F de Stoppelaar en M Kruijt; E S E Werner en A Bal. VOORSCHOTEN Gemeentewo ningen. De fractievoorzitter van de WD, mr. H. B. Koetser, vroeg b en w of het juist is dat de gemeente zich in bepaalde gevallen op het standpunt stelt dat ingeval van ont ruiming door een huurder van een gemeentewoning, deze woning pas weer verhuurd wordt nadat het in terieur geheel opnieuw geschilderd en behangen is. Hij wil weten of dit in overeen stemming is met hetgeen heden ten dage gebruikelijk is en hoe de kosten in rekening worden gebracht. B. en w. delen mee dat indien een woning in een verwaarloosde staat wordt aangetroffen, deze op kosten van de laatste huurder wordt opge knapt. Volgens het huurcontract be hoeft hierover geen overleg plaats te vinden. Huurders van de gemeen tewoningen krijgen de woning in goede staat en dienen deze ook in goede staat achter te laten. ALPHEN Met het aansnijden van een taart heeft de wethouder voor sociale zaken, de heer M. Paats, gistermiddag in de eetzaal van „De Hoeve'' de symbolische handeling verricht voor de opening van dit ge zinsvervangende tehuis, dat onder leiding van de Alphense architect J. Brouwer tot- stand is gebracht. Tevoren had de voorzitter van de Prot. Chr. stichting, de heer J. Hoeing te Nieuwveen, de genodigden, waarbij ook burgemeester Gallas welkom ge heten. De oude boerderij die in het ruil- verkavelingsgebied lag is geheel ge sloopt. Zelfs de fundamenten zijn vervangen. Toen is op dezelfde plaats dit gebouw verrezen. Zestien mensen zullen het bevolken. Mevrouw Grif fioen heeft de leiding. ALPHEN Vanmorgen omstreeks zes uur kantelde nabij de kruising Burgemeester Bruins Slotsingel - He renweg een met 5 ton meel geladen vrachtwagencombi natie dwars over de rijbaan, waarbij het grootste gedeel te van de lading tientallen meters over de weg werd verspreid. De mcellaag vormde al spoedig een gevaar lijke substantie. De tientallen zakken meel versperden de rijbanen in beide richtingen, terwijl de omgeslagen vrachtauto even eens de rijbanen blokkeerde. De politie alarmeerde de brandweer die ijlings begon het wegdek schoon te spui ten en zakken op te ruimen, zodat het verkeer via de oostelijke rijbaan spoedig kon doorgaan. De kraanwagen van de firma Mulder zette de auto weer op zijn wielen. Over de oorzaak kon de politie nog weinig melden. Waarschijnlijk zyn de wielen geblokkeerd. De chauffeur die juist vandaag jarig is kon uit zijn beschadigde cabine kruipen. De man mankeerde niets. LEIDEN Een jaar geleden ver zochten 168 bewoners van de Leegh- waterstraat en omgeving b. en w. een 200 meter lang en 2 meter hoog hek te plaatsen langs de sloot bij de Leeghwaterstraat in verband met verdrinkingsgevaar. B. en w. ont trokken ƒ6.100 aan het onderhouds- fonds van de Plantsoenendienst en lieten het hek plaatsen. Het is inmiddels ernstig vernield en dat verdriet b. en w. zeer, zo heb ben zij de bewoners via een stencil laten weten. Het hek wordt nu her steld en er wordt bovendien ƒ11.500 uitgetrokken voor het aanleggen van twee speelplaatsjes op de groen strook. Maar het college hoopt wel, dat de bewoners eendrachtig gaan voor komen, dat er wéér vernielingen worden aangericht, en zij rekenen erop, dat onmiddellijk de politie of het stadhuis wordt gebeld als het hek het weer moet ontgelden. Gezamenlijke bijeenkomst op 28 september DEN HAAG „Je hebt de keus: we kunnen je een oog uitsteken, of we kunnen je dood maken. En je moet niet denken dat wij kinder achtige jongens zijn, want we heb ben al eens een prostituee vermoord en we vermoorden jou net zo". Dat was de mededeling in het nachtelijk uur van 18 mei gedaan aan de oliestookmonteur J. J. Vos- saert, die zich op het bouwwerk voor het nieuwe ziekenhuis aan de Leyweg bevond. Hij behoefde niet meteen keus te maken: „Laten we nog effe wach ten Piet met hem dood te maken", adviseerde een assistent. Overigens kon het aanbod serieus genoeg worden genomen, afgezien van de mededelingen, want de mon teur werd afgetuigd met een breek ijzer en een soort stiletto werd even eens gebruikt om hem te verwon den. De mannen wensten te weten, waar in de bouwkeet geld was op geborgen. Dat was er niet. Waar schijnlijk uit pure woede, werd een enorme ravage in de keet aange richt. Nadat dit gebeurd was, werd de monteur onder bedreiging met het mes gedwongen de twee mannen in de richting van Leiden te brengen. Piet, een 23 jarige jongeman uit Sasseriheim, wilde naar huis. TERUGGEREDEN Toen de benzine opraakte, werd uit een bollenschuur een auto ge stolen, waarin het tweetal wegreed en de monteur terug reed naar Den Haag. In het ziekenhuis werden zijn verwondingen verbonden, geduren de zeven weken heeft hij niet kun nen werken. Thans stond Piet voor de recht bank. Zijn mededader is onbekend gebleven, hij werd door zijn „maat" niet genoemd. Het bleek, dat die avond verdachte eerst in Rotterdam in een café vele vernielingen had uitgevoerd, nadat de caféhouder had geweigerd om „een mud", het onderwereldbargoens voor honderd gulden te betalen. De psychiaters hadden reed3 eer der geconstateerd, dat verdachte een criminele aanleg heeft en epilepti sche uitbarstingen. Vanwege reeds eerder gepleegde misdrijven, was daarom voorwaardelijk ter beschik kingstelling van de regering opge legd. De Officier van de Haagse recht bank adviseerde nu die ten uitvoer te leggen, en alternatief als eis, 12 maanden gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk. De raadsman, mr. Steegmans wil de volstaan met de gevangenisstraf, met flink voorwaardelijk gedeelte. Vonnis op 7 oktober. Vrfjdag 24 september Boshuis, achter Hoflaan 76, 7—9.30 uur: ruilbeurs voor verzamelaars. Gebouw „Staalwijk" (Herenstraat). 8 uur. dahlia-avond Door Eendracht Ver bonden. Zaterdag 25 september Antonlus-clubhuls, 4—5.30 uur. recep tie zilveren jubileum „De Leidse Golf brekers''. Thorbecke-mavo, 3 uur: receptie zwem- en polovereniging Dc Sleutel stad. FILMS Ltdo: „Wat zien ik". 18 jr.. 2.30, 7 en 9.15 uur. zo. 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; Studio: „The go-between". 14 Jr., 2.30, 7 en 9.15 uur. zo. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur: Camera: „De Nieuwe Avonturen van Dik Trom", a.l„ za. en wo. 2.30 uur, zo. 2 en 4.15 uur, „Getting straight" 18 jr.. elke avond 7 en 9.15 uur, do„ vr„ ina., dl. 2.30 uur, nachtv. 11.30 uur: „Therese en Isabel- le". 18 jr. Luxor: „Het mystery van de vogel met de kristallen pluim", 18 jr.. dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. zo. 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon: „De zaak Anderson". 14 Jr., 2.30, 7 en 9.15 uur, zon. 2.15. 4.30, 7 en 9.15 Red: „De Sade". 18 jr.. 2.30, 7 en 9.15 uur, zon. 2.30. 4.30, 7 en 9.15 uur, nachtv. vrijd. en zat. 23.30 uur „Verborgen drlf- DEN HAAG/VOORSCHOTEN Leden van de ARP, CHU en KVP uit Leiden. Voorschoten, Leidschen- dam. Voorburg, Wassenaar en Den Haag zullen hun vertegenwoordigers in de Provinciale Staten vragen stel len over de kwestie rond de Leidse Baan. Beginwerkzaamheden ten be drage van enige miljoenen guldens schynen reeds in uitvoering te zyn genomen. De drie partijen hebben een ge zamenlijke bijeenkomst belegd op dinsdag 28 september om acht uur in het RK-Bondsgebouw (naast de RK-kerk) aan de Leidsestraatweg 102 te Voorschoten. De bijeenkomst is voor iedereen toegankelijk. Men hoopt uit de mond van de Statenle den een duidelijke motivering om trent het wel of niet doorgaan van de aanleg van de Leidse Baan te horen. Puzzelpromiiienten Uitslag puzzel 4 september: tien gulden: M. van Vliet, Ma- chineweg 6, Aarlanderveen; prij zen van vijf gulden: L. S. de Jong, Akeleilaan 31 te Oegstgeest en mej. R. Esveld, Oostkanaal- weg 34 te Ter Aar. Puzzel 11 september: tien gul den: .1. de Wolf, Meloenstraat 16, Leiden; prijzen van vijf gul den: mevr. W. Lobberzoo, Broek- weg 49 te Lisse en D. L. Zemel- v. d. Oever, Dorpsstraat 62 te Leimuiden. Apotheken Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136. Ook de apotheek Voorschoten Is geopend. De dienst loopt van vrijdag 17.30 uur nam. tot de volgende vrijdag 8 uur. Doktersdienst Tot zaterdag 10 uur de eigen dokte raadplegen. Daarna 5 maal 2 beller, tot zondag 24 uur. Heeft u wel eens berekend, hoeveel geld u uit zou sparen door met een Mercedes Benz Diesel te gaan rijden? Makkelijker nog, de L.I.A.M.-adviseurs willen het graag vrijblijvend voor u uit rekenen. (1 liter Dieselolie kost nog geen 24 cent). Tevens krijgt u dan alle Mercedes Benz-voordelen, zoals perfectie, veiligheid, hoge inruilwaarde enz. op de koop toe. Wanneer de aanschaf van een nieuwe Mercedes Benz 200 D of 220 D u te begrotelijk zou zijn, bieden wij u de keus uit 11 occasions. Bouwjaren 1969. 1970 en 1971; km-standen v.a. 16.000 km., in de kleuren blauw, groen, witgrijs, beige en wit. Deze wagens worden vanzelfsprekend verkocht met de bekende L.I.A.M.-Mercedes Benz dealer-garantie. Neemt u eens kontakt op met dc N.V. L I.A.M. Vondellaan 45. Leiden, Tel. 44545) om u voor te laten rekenen dat autorijden goedkoper kan met een Mercedes Benz Diesel. MERCEDES-BENZ VONDELLAAN 45 LEIDEN TEL 44545

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 3