Diakonaal bureau neemt teveel hooi op zijn vork Evangelieprediking beste?! antwoord op apartheid r Bij Septuagint loopt leer achter leven aan Chr. geref. hoogleraars de ether meer 111 Puzzelhoek Ondertoon op gereformeerde synode Stelling van dr. W. A. de Pree: COMMENTAREN eroiitwaarcli«ïiiig Dooddoener Ds. Beyers Naudé in geref. synode BEROEPÏNGSWERK Een woord voor vandaag Chr. geref. zendiiigsbeleid in Zuid-Afrik Simavi blijft boo op Memisa Protest NOVIB over bijdrage ontwikkelingslande SS l Figuur-puzzel 1. medeklinker, 2. wandversiering, 3. gebak, 4. borstel, 5. banier, 6. onwankel baar, 7. vrouwenbeeld als schoorzuil, 8. kashouder. 9. noodlot, 10. holte in een muur, la. medeklinker. Bij juiste invulling leest men vettieaal 1 hetzelfde als horizontaal 6. Oplossing vorige puzzel 1-2 offer, 2-3 rolluik, 1-4 opslaan, 3-4 kruin, 3-6 kaliber, 4-5 notitie, 5-6 ester. FLUIT UTRECHT. (KNP) Kardinaal AI- 'rink heeft er geen bezwaar tegen te voldoen aan verlangens van groepen gelovigen, die verkondigen van het orthodoxe geloof op een traditionele manier prefereren. Maar hij zou dan liever willen zien, dat het onder een andere leiding dan die van pater Kotte gebeurde. Van een onzer verslaggevers LUNTEREN Vrees voor teveel nieuwe taken, voor bureaucrati sering en politisering van de diaconie was de ondertoon van een aantal toespraken in de gereformeerde synode naar aanleiding van het rapport van de deputaten voor algemene diaconale arbeid. Ofschoon dit rapport juist als dis cussiestuk was geschreven en dege lijke vragen als strijdvragen voorleg de bespeurde de synodale commissie, die de bespreking had voorbereid, er toch zekere tendenzen in van een verzelfstandiging van het algemeen diaconaal bureau ten opzichte van de gemeenten, van „een zekere gevoelig heid voor marxistische en neo-mar- xistische maatschappijkritiek in het kerkelijk spreken". „De filosofie van kerkelijke hulpverlening dient uiterst sober te zijn en zich te beperken tot het uit gangspunt dat wij om Christus' wil geroepen zijn te helpen zo lang het dag is", waarschuwde ds. L. H. Kwast uit Leeuwarden, rapporteuder syno dale commissie. Hij wilde waarschu wen tegen de neiging „om de hele wereld op de nek te nemen'', want ,.de verleiding ligt voor de hand óm de lijst van wenselijke en noodzake lijke projecten uit te breiden naar mate nieuwe informatie onder aan dacht van het werelddiaconaat komt". Ds. G. Y. Vellenga uit Apeldoorn Van een onzer verslaggevers UTRECHT De 33-jarige Asser hervormde jeugdpredikant dr. W. A. de Pree, tevens voor zitter van Kerk en Vrede en hoofdredacteur van Vox theolo- gica, is ook lid van de stuurgroep van Septuagint en het is dus als „insider" dat hij in de laatste van de stellingen die hij vpegde bij het proefschrift, waarop hij gisteren in Utrecht promoveerde tot doctor in de godgeleerdheid, KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie' J. de Berg (voorzitter) H. P. Ester. G J. Brinkman J van Hofwegen beweert dat bij Septuagint de leer achter het leven aanloopt. Hij omschrijft dit zo: „In de Sep- tuagintgroep van kritische priesters en predikanten vertoont (dit in te- genstellng tot wat binnen de kerken het geval is) de theorie een achter stand ten opzichte van de praxis; de ze achterstand dient zo snel mogelijk te worden ingelopen, omdat anders de praxis theorieloos dreigt te worden, wat het einde van Septuagint zou be tekenen". Dr. De Pree deed een onderzoek naar de onderlinge samenhang van „Maatschappijkritiek en theologiekri- tiek" (onder deze titel is de disserta te bij Van iGorcum in Assen versche nen) en zijn promotor was de ethicus prof. dr. J. de Graaf. In zijn studie wil dr. De Pree de marxistische gods dienstkritiek serieus nemen en toe passen en hij wil dit doen als theo loog. Naar zijn mening is dit tot dus ver in de theologie niet of nauwelijks gebeurt, ook niet door mensen als Moltmann, Pannenberg en Metz, die toch positief staan tegenover de dia loog met het marxisme. (We hopen t.z.t. op deze studie terug te komen). Van de stellingen van dr. De Pree willen we nog déze noemen: „De toe nemende ontkerkelijking is de voor naamste oorzaak van de toenemende „ver-rechts-ing" binnen de kerken". beriep zich op het rapport gemeente- vormen dat ds. R. Kaptein in de her vormde synode uitbracht, om te beto gen dat alleen het diaconaat dat elk gemeentelid tot taak heeft, als dia conaat kan gelden en alles wat daar buiten valt niet meer. Dat kan vol gens hem zan wel als christelijke so lidariteit worden beschouwd maar niet als diaconaat. Hij signaleerde ook in veel protest van jongeren een afkeer van betuttelende deskundig heid en technocratie. Zuinig en zuur O Daarentegen waren ds. J. D. B. van der Meulen uit Sneek en prof. dr. C. Augustijn uitmsterdam weinig ge sticht door wat zij resp. noemden de „zuinige" en de „benepen en zure" toon van het commissierapport over het werk van de deputaten. Mevr. ouderling M. Korthals-Eas uit Baarn had echter ook het gevoel „dat we opnieuw moeten gaan inventariseren" en dat het gevaar van vervreemding bij sterke organisatorische uitbouw nooit denkbeeldig is. „Begrijpt u alstublieft de moeilijk heid om uw werk kritisch te volgen", vroeg dr. H. B. Weijland uit Arnhem, „want je kunt toch geen gravamen indienen tegen de barmhartige Sama ritaan? Maar bij een verdergaande specialisering ontstaat nu eenmaal het gevaar dat de leek tegen de spe cialist wordt uitgespeeld en het dia conaat tegen de solidariteit." Zijn bedenkingen tegen overdose ring van de nood in de diaconale voorlichting was dat het vereeltings- proces van de mensen daartegen ook sneller gaat. Eén nood moest ove rigens volgens de Rotterdamse ds. P. Riemersma veel meer aandacht krij gen: die van de buitenlandse arbei ders. en hij citeerde de onverbiddelij ke voorschriften daarover uit Leviti cus. Tegenover de vrees van een aantal sprekers dat de motivering van het diaconaat in alle organisatorische be slommeringen teloor zou gaan kwam ds. I. de Jong uit Den Bosch met de noodzaak van de vernieuwing van de avondmaalsviering. „In het gemeen schappelijk avondmaal hebben we bij ons in het zuiden de juiste weg ge vonden tegen een vervlakking van ons diaconaal bezig zijn". Nij was he lemaal niet ongerust over teveel hooi op de vork. Tegenspraak De scheiding die ds. Vellenga wilde aanbrengen tussen diaconaat en christelijke solidariteit achtte depu- taat prof. dr. J. T. Bakker uit Kam pen slechts een verlenging van het probleem: „Ook al noem je het soli dariteit, je krijgt toch precies hetzelf de werk terug". De neiging tot afper king van het werk vond hij nogal in tegenspraak met het voornemen van verdubbeling van de financiële in spanningen voor het diaconaat dat Op de eerste dag van zijn bezoek aan Joegoslavië heeft Leonid Breznjew, de partijleider van de Sow- jet-Unie, die zich meer en meer als heerser num mer I over deze supermogendheid opwerpt, de rol gespeeld van de verontwaardigde staatsman. Hij voelt zich in zijn eer en goede naam aangetast, zo liet hij weten, door „de lasterlijke verzinsels" dat er zo iets als een Breznjew-doctrine zou bestaan en dat de Sowjet-Unie Joegoslavië zou bedreigen. Met deze uitlating keerde hij zich overigens recht streeks tegen zijn gastheer, president Tito, want die heeft herhaaldelijk dit soort „verzinsels" ver spreid. Breznjew heeft sterk de neiging op de emotio nele toer te gaan. Zeker in Joegoslavië herinnert men zich nog goed, hoe ontroerd de Russische par tijleider zich toonde, toen in de zomer van 1963 in Bratislawa de geschillen met Tsjechoslowakije bij gelegd schenen te zijn. Maar men zag geen huilen de Breznjew, toen kort daarna Tsjechoslowakije werd overweldigd. Het Kremlin heeft daarna laten weten dat de bezetting van Tsjechoslowakije niet alleen „een nobele daad" was, maar dat de Sowjet-Unie zelfs de plicht had op deze wijze te interveniëren. De theorie, die werd ontworpen om deze drogredene ring een ideologische verpakking te geven, werd in Joegoslavië onmiddellijk „de doctrine van de be- Een van de kwesties die in de Troonrede met een dooddoener werden afgedaan, was het Neder landse standpunt inzake de toelating van Peking tot de Verenigde Naties. Natuurlijk, Nederland is vóór die toelating; dat was allang bekend, voor dat de Koningin zich naar Den Haag begaf, om het, op gezag van het kabinet, nog eens plechtig mee te delen. Maar welke praktische consequen ties verbindt Nederland daaraan op de 26ste zit ting van de Algemene Vergadering, die inmiddels in New York is geopend? Daarover onthulde de Troonrede niets. Toch is dat het punt waaraan getoetst moet worden, in hoeverre het de Nederlandse regering ernst is met haar opvatting, dat de toetreding van de Volksrepubliek China 'voor de politieke ontspan ning in de wereld onmisbaar' is. Die onmisbare toetreding gaat immers niet door, zolang de Verenigde Naties het zg. nationa listische China met zijn pretentie, de ware ver tegenwoordiger van China te zijn, in hun midden perkte soevereiniteit" genoemd en kreeg in het Westen bekendheid als de Breznjew-doctrine. Herhaaldelijk heeft Breznjew verklaard dat er helemaal geen Breznjew-doctrine bestaat. Met het zelfde stalen gezicht heeft hij echter steeds weer de theorie verdedigd, die interventie door de Sow jet-Unie in de aangelegenheden van andere socia listische landen rechtvaardigt en die gemakshalve de Breznjew-doctrine wordt genoemd. Joegoslavië, Roemenië en ook China voelen zich permanent be dreigd door deze interventie-doctrine. De door Breznjew in Belgrado getoonde veront waardiging betekent alleen maar dat hij het schan delijk vindt als men de dingen al te duidelijk bij de naam noemt. Ongetwijfeld zal hij op president Tito sterke pressie uitoefenen om te bereiken dat men zich in Joegoslavië gaat matigen bij het bespreken van de politiek van de Sowjet-Unie. De Russische partijleider wil in elk geval niet dat de doctrine, die zijn naam draagt nog besproken wordt. Als Joegoslavië gaat zwijgen over de Breznjew- doctrine, dan zou dit door Moskou kunnen worden uitgelegd als het bewijs dat men zich ook in dat socialistische land bij het hoogste leiderschap van de Sowjet-Unie heeft neergelegd. Het valt dan ook te betwijfelen dat Breznjew met zijn verontwaar diging veel zal bereiken bij Tito, die nog meer van Sow jet-politiek afweet dan de Russische partijlei der. handhaven. Dat hebben de regeerders in Peking duidelijk genoeg gemaakt. Zolang zij dit stand punt innemen en aan geduld ontbreekt het hun niet is iedere poging om hen en de rege ring Tsjang Kai-sjek binnen de VN te laten coëxisteren, gedoemd te mislukken. Daarom is Amerika's conceptie van de 'twee China's' inmiddels in ontwerp-resoluties in New York verwerkt niet geschikt om het echte China binnen de volkerengemeenschap te krijgen. Enge land en Frankrijk, twee Europese partners van Nederland, verzetten zich dan ook tegen die poli tiek van de 'twee China's'. Het is teleurstellend, dat, nu de Algemene Vergadering al is begonnen, het Nederlandse volk nog steeds niet van zijn regering heeft mogen vernemen, wat haar standpunt in dezen is. We kunnen nu alleen maar hopen, dat het niet de resultante zal zijn van allerlei politieke spelletjes die op het ogenblik ongetwijfeld in New York worden georganiseerd. nog maar van één jaar geleden da teert. Op de achtergrond van de vrees voor te veel nieuwe taken stond ove rigens ook de onmogelijkheid van ve le grote stadsdiaconieën om bij de te ruglopende kerkgang het quotum van zeventig cent „per ziel" nog te halen. Bovendien constateerde de Amster damse ouderling W. Hildering één „stuwmeer" van geld van ongeveer 2,5 miljoen gulden onder meer overgebleven uit „Kom over de brug" en uit de Biafra-inzameling. Wat gaat men met het geld doen? wilde hij weten. Hij vernam later van deputaat J. C. van Halsema dat het restant van de Biafra-actie inmiddels besteed is aan een kinderhuis in Nigeria en dat er altijd „stuwmeer" ontstaat als men projecten goed rond wil hebben alvo rens ze te gaan financieren. De syno de nam gisteren nog geen besluiten over de begroting van het algemeen diaconaal bureau. Van een onzer verslaggevers LUNTEREN Ds. C. F. Beyers Naudé van het christelijk instituut voor zuidelijk Afrika was gisteren andermaal de gast van de gerefor meerde synode. Na een hartelijke verwelkoming door praeses dr. A. Kruyswijk zei ds. Naudé dat de ont wikkeling in Zuid-Afrika de gerefor meerde kerken in Nederland een groeiende verantwoordelijkheid op legt. De uitspraken van de gereformeer de oecumenische synode over het ras senprobleem worden grondig aange pakt in een studio-commissie van de Nederduits Geref. Kerk, waarbinnen nogal verschil van mening bestaat. In de N.G. Zendingskerk (de kleurlin- genkerk) zijn ze alle aanvaard, alleen de passage over radicaal gemengde huwelijken zijn „effies anders" gefor muleerd voor de Zuidafrikadnse si tuatie. Ds. Naudé-constateerde stroomver snelling in de bewustwording van de zwarte bevolking van Zuid-Afrika. „Ik ben ervan overtuigd dat wij in Zuid-Afrika nog de mogelijkheid hebben om op vreedzame wijze tot verandering te komen als we onze plicht maar duidelijk zien en de zwarte bevolking niet alleen maar hoort maar ook beleeft dat we wer kelijk solidair met haar zijn. Uw solidariteit als gereformeerde kerken wordt niet alleen getoetst aan wat u doet ten aanzien van blank Zuid-Afrika maar ook aan uw ver bintenis met zwart Zuid-Afrika. Ik dank God voor een uitgebreide kring van zwarte christenen die ons nog altijd de hand willen reiken maar als we niet iets gaan doen wacht ons een zeer donkere tijd", aldus ds. Naudé. NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Ouderkerk a.d. IJssel (toez.) W. van Gorssel te Oude Tonge; te Ouwsterhande - Scharsterbrug (toez.), mej. H. Valk te Nieuw Vosse- meer/Halsteren. NED HERV. KERK Bedankt: voor Katwijk a. Zee: J. Catsburg te St. Maartensdijk; voor Rouveen: K. Exalto te Noordeloos. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Wilnis: J. D. F. Langhenkel te De Bilt. Bedankt: voor Deventer: P. Boon stra te Zaandam. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Aalten: J. Kievit te Almelo. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Haarlem: N. W. Schreuder te Goes; te Benthuizen: P. Honkoop te Kampen. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen: te Barneveld: J. de Groot te Rijssen. Geref. theologen sneller doctorandus Van een verslaggever LUNTEREN In de toekomst zal het doctoraal examen in de theologie de basis worden voor toelating tot het ambt van predikant in de gerefor meerde kerken van Nederland. De gereformeerde synode heeft zich hier voor uitgesproken naar aanleiding van voorstellen van de theologische hogeschool te Kampen en de theolo gische faculteit van de Vrije Univer siteit te Amsterdam. Op het ogenblik is het kandidaats examen voldoende om het kerkelijk toelatingsexamen te kunnen afleggen. De studieduur hiervoor is in de theo logie vijf a zes jaar. In andere facul teiten is dit voldoende om het docto raal examen af te leggen. Men wil nu de opzet van de theologische studie zo wijzigen, dat eveneens in vijf a zes jaar het doctoraal examen kan wor den afgelegd. Het komt er op neer dat theologen voortaan sneller docto randus kunnen worden dan voorheen. Het besluit van de synode heeft dus geen gevolgen voor de studieduur. In de nieuwe opzet zal ook een ze kere mate van specialisatie mogelijk worden. De synode stelde evenwel nadrukkelijk dat de totale studie moet opleiden voor het volledige ambt van predikant. Overigens zal een volgende synode pas definitieve beslissingen kunnen nemen, omdat eerst nog programma's voor de gewij zigde studie worden verwacht van de beide opleidingen in Kampen en Am sterdam. Een paar dagen geleden mediteerden we over de woorden: „Uw £A' wil geschiede" uit het Onze Vader. Maar Christus voegt er nog jer iets aan toe: „gelijk in de hemel alzo ook op de aarde". Hemel en aarde horen bij elkaar. In den beginne schiep God hv hemel en aarde. Zij zijn te onderscheidén, zij mogen niet geschei den worden. Maar ze zijn wel gescheiden door de zonde. Er is een kloof gekomen tussen die twee, een kloof die zich voortplant in ons denken en doen, ook in het denken van vele christenen. Sommige mensen leven zo aards dat de hemel voor hen afgeslo ten blijft. Sommige christenen zo hemels, dat ze op de aarde zich niet meer thuis voelen. Ds. Buskes heeft het eens zo prachtig geformuleerd: De mens moet tweemaal bekeerd worden. Eerst van de aarde tot de hemel en dan van de hemel tot de aarde. Slechts dan zien we wat God bezig is te doen. Hij werkt aan de nieuwe hemel en de nieuwe aarde. Hij brengt die twee weer in volkomenheid samen. We lezen vandaag: Daniël 12:1-4. ger- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het brengen van het evangelie is het beste en meestchristelfjke antwoord in de Zuidafrikaanse situatie, hoewel detailkritiek ook mogelijk en gerechtvaardigd is. Dit zeggen zen- dingsdeputaten van de christelijke gereformeerde kerken in hun rapport aan de synode, waarin zij zich hebben bezonnen op de im plicaties van het apartheidsbeleid op de zending. ade lede Ifan na achti feel nd ti de ete, gau' ige T. ir g< ar ii ieidi PI en drijf Sinds 1960 werken de christelijke gereformeerde kerken in samenwer king met de gereformeerde kerk van Zuid-Afrika in Vendaland (Trans vaal). ^Us voornaamste knelpunt wordt genoemd, dat het sociale ver keer tussen blanken en niet-blanken met achterdocht wordt bejegend en feitelijk onmogelijk wordt gemaakt, en dat niet alleen van de kant van de blanken. „Hierdoor worden wij soms genoopt, om blanken en Venda's op sociaal vlak ongelijk te behandelen. Sommigen van onze werkers komen hierdoor in gewetensconflict, anderen niet." Toch valt er verbetering in de mentaliteit van de blanken te consta teren. Wanneer het evangelie door werkt, zal ook de traditionele levens verhouding gekerstend worden, het sociale verkeer minder krampachtig worden en blanken en niet-blanken elkaar als broeders en zusters in Christus kunnen en willen ontmoeten, ook op het sociale vlak, zonder elkaar ongelijk te behandelen, aldus het rapport. Heidendom Als ernstige implicatie van het apartheidsbeleid wordt genoemd, dat de nadruk op „eigensoortige ontwik keling" zover gaat, dat de herleving van heidense ceremonieën wordt ge stimuleerd. Onder hen, die het rege ringsbeleid in de bantoegebieden uit voeren, zijn er, die de „domba-dans" sterk bevorderen. Afgedacht nog van de vraag of een eigensoortige ont wikkeling in wezen mogelijk is, is niet te ontkennen, dat het eigensoor tige in het bantoe-leven onmiskenbaar heidens in wezen en naar inhoud is. Bevordering van heidense riten frus treert de ontwikkeling van volk, niet naar de „eigen soort", maar naar het evangelie. Overigens stelt het rapport, dat het nimmer de taak kan zijn van buiten landers, ook niet als zij zendelingen zijn, om het regeringsbeleid in een land waar zij als gasten mogen wer ken, zo te bekritiseren, dat een sub versief element daarin gaat meewer- Zendtijd van CVK terugvorderen Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De christe lijke gereformeerde kerken wil len hun stem in de ether vaker laten horen, en dan niet meer alleen door kerkdiensten. Zij zul len daartoe drie en een half uur, waarop zij recht hebben, maar die het CVK nu gebruikt voor andere doeleinden, terugvorde ren. Ds. C. van der Zaal, voorzitter van deputaten radio-kerkdienst-uitzen dingen, vertelde de synode gisteren, dat de christelijke gereformeerde kerken binnen het CVK recht hebben op 6 a 7 kerkdiensten per jaar. Oor spronkelijk waren deze kerkdiensten anderhalf uur. Later besloot het CVK de kerkdiensten terug te brengen tot één uur en de aldus uitgespaarde tijd te gebruiken voor andere program ma's, waarvoor samenwerking werd gevonden met het IKOR. Deputaten hebben tegen de inhoud van deze programma's grote bezwa ren en aanvaarden er geen enkele verantwoordelijkheid voor. Zij kon den echter niets aan deze toestand veranderen, omdat hun opdracht van de synode uitsluitend was het verzor gen van radiokerkdiensten. De synode had er gisteren geen en kel bezwaar tegen, om deze opdracht uit te breiden tot „kerkelijke ra- diouitz'endingen". Zo wordt het depu taten mogelijk, de 6 a 7 halve uren terug te vorderen uit de algemene pool van het CVK en zo dacht ds. Van der Zaal het zich in Apel- doornse hoogleraars te laten spreken over de huidige crisis in kerk en theologie. Hij had er geen duidelijk zicht op, wat er gaat gebeuren, wanneer de herstructurering van IKOR/CVK binnen de raad van kerken een feit wordt. De christelijke gereformeerden en de vrij gemaakt-gereformeerden binnen het CVK doen hun best om deze ontwikkeling zolang mogelijk te gen te hoüden. Formulieren De synode stelde gisteren verder herziene formulieren voor de bedie ning van doop en avondmaal vast. Eerder werden reeds de formulieren voor huwelijksbevestiging en de be vestiging van predikanten, ouderlin gen en diakenen vernieuwd. De ker keraden behouden de vrijheid, om te kiezen tussen de oude en de nieuwe formulieren. ken. Het kritisch begeleiden en be- invloeden van het regeringsbeleid is primair de taak van de eigen bur gers. Zendingsarbeider prof. dr. L. Floor, die hoogleraar is aan de theologische school voor niet-blanke predikanten te Hammanskraal, zei nog nooit een gewetensconflict te hebben ondervon den. Nog onlangs had hij vrijuit de gelegenheid, op een conferentie scher pe kritiek te oefenen op de „On- tuchtswet". „De kerk moet door haar prediking en haar levenshouding de kleine apartheid doorbreken. Dat ge beurt ook. De broederschap op ons zendingsterrein bloeit op. Maar de ontwikkeling gaat langzaam", aldus prof. Floor. Het is thans onmogelijk, dat stu denten van prof. Floor verder stude ren in Potchefstroom, maar prof. Floor hoopte, dat Apeldoorn dan maar aan Potchefstroom een voorbeeld zou stellen. Gunstige berichten uit Celebes. De Mamasakerk telt thans, 43 jaar nadat ds. A. Bikker me het zendingswerk begon, 53.000 ledep in 230 gemeenten. Drs. W. van Heest, hoogleraar aan de theologische hogeschool te Rante Pao. vertelde, dat het grootste pro bleem de geestelijke leiding aan de gemeenten is. Er zijn predikanten, die veertig gemeenten moeten bedienen. Thans zijn er veertien studenten in opleiding. *- Zendingsdeputaat ds. M. Drayer deelde nog mee, dat een nieuwe ABCZ-actie wordt overwogen. De vo rige actie (in 1968) bracht 573.000 gul den op. De christelijke gereformeerde kerken doen niet mee in „Kom over de brug". Israël Bepaald minder prettig verliep Ver volgens de bespreking van het rap port van deputaten voor de evangelie verkondiging onder Israël. Vrjjwel alle synodeleden, die aan het woord kwamen, uitten hun bezorgdheid over de theologische koers van dit werk. Met name was er kritiek op prof. dr. M. Boertien en op Nes Ammin, dat financieel gesteund wordt. Men kon niet aan de indruk ont komen. dat de ontmoeting mét Israël de evangelieverkondiging èèn Israël op de achtergrond dreef. Ergens in het rapport (in verband met het hui dige werk van prof. Boertien, die aan de universiteit van Amsterdam he breeuwse taal- en letterkunde vanaf de derde eeuw na Chrisus doceert) staat, „dat de ontmoeting met Israël en het geestelijke erfgoed van Israël ook zegenrijk geacht moet worden voor de kerk zelf." Wat wordt hier mee bedoeld? Zien deputaten soms in het jodendom elementen, die de kerk tot haar schade mist? Welke gedach ten zitten hierachter? Men meende die gedachten te zien in het hervorm de Israël-rapport, waarin prof. Boer tien een actief aandeel heeft gehad, en in een artikel van prof. Boertien in het Israël-nummer van De Heer baan. Van verschillende kanten werd er op aangedrongen, dat deputaten in zake de theologische achtergronden van het Israël-vraagstuk duidelijk po sitie gaan kiezen en daarover aan de volgende synode zullen rapporteren. Ds. G. J.. Buijs (Vlaardingen) zei ronduit, dat hij hoopte, dat deputaten dan een ander standpunt zouden in nemen, dan „de man die nu zo'n groot aandeel heeft in de opleiding van onze nieuwe Israël-man" (ds. J. L. C. Boertjens, die naar Israël zal worden uitgezonden, ontvangt zijn op leiding voor een groot deel van prof. Boertien). JSes Ammim Aangaande Nes Ammin werd onder meer gewezen op de beginselverkla ring. Ds. M. C. Tanis (Sliedrecht) miste een duidelijke uitspraak, dat Christus de enige weg is tot de Vader en ds. J. Vogel (Emmen) vond het be denkelijk, dat Nes Ammin in d verklaring zegt, af te zien van selitisme", omschreven als „poginshar om joden leden van de kerk te ken". Deputaat ds. Drayer waarschip ervoor, dat desavouering van p Boertien een klap zou zijn in het si zicht van velen in Israël, want p Boertien heeft daar een enorme a als integer christen en als intege leerde. Het gesprek met Isn inderdaad voorlopig nog gekera moeten blijven als „stenen zei hij. Laten we blij zijn, dat s; alles wat gebeurd is, nog mense. in Israël, die naar ons christeneq len luisteren. In de ontmoetir Israël moet het paulinisch „wees niet hooggevoelende"! voortdurend voor ogen gehï worden. ROTTERDAM Hel agendui van de christelijke gereformeerd de synode telt ver over de hoi derd punten. Dat zelfs de vaa dig leidende praeses ds. I. t Bruyne door de vele bomen h bos wel eens eventjes niet met kon zien, bleek, toen hij agendapunt 10.13 leningen kerkelijke reserves aan de orit stelde. Nadat hij het punt gele zen en in discussie gegeven was er even een eerbiedige stilt Toen vroeg een synodelid voa zichtig: hebben wij deze zat vorige week al niet behandelt be Van een onder verslaggevers UTRECHT Opnieuw heeft Sin [ge vi felle kritiek op Memisa geuit, dat deze organisatie niet van i er blijkt andere medische tropeninsU ties inspraak te geven in de toei fln zing van de twintig miljoen, die recente tv-actie heeft opgeleverd. Simavi vindt het onbegrijpelijk,; de verdeling zou geschieden doori op het gebied van de tropen ond! kundige arts, een zakenman en In administratieve kracht. Simavi-va f2j zitter dr. P. A. de Groot meent, instanties als de hervormde en ge formeerde medische zending, bij toewijzing moeten worden betrokfe tert ind ictit Memisa op haar beurt begrijpt di lee| bezwaren niet. Drs. J. Mikx: bedoel p arts is een ex-tropen-arts met grs|,0l ervaring. Aanvragen worden pas gewezen na goedkeuring van het stuur van Memisa, „waarin vele mi sen zitten met enorme tropener ring". Ondeskundigheid inzake disohe hulpverlening in de kan men, aldus de Memisa-wc voerder, ons echt niet aanwrijven. DEN HAAG De economist positie van Nederland rechtvaart ook in de huidige omstandighei een ontwikkelingsbijdrage van 'r procent van het nationaal inkoitf per jaar. Dit zegt de Nederlandse organist voor internationale ontwikkeling samenwerking (NOVIB) in een brï aan regering en parlement. Naar het oordeel van de NOV! heeft de ontwikkel ingssamenwerki in het nieuwe regeringsprograrnJ niet die prioriteit gekregen die mogen worden verwacht na al in de verkiezingsprogramma's van regeringspartijen was gezegd. Het is volgens de organisatie delijk dat de begrote middelen bijdrage van 2 procent van het tionaal inkomen onhaalbaar mak-* Hei

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2