)en Haag en Schiphol ineens over aankomst van keizer Hirohito J1/.? - r# Personeel sabotage van HAL pleegde op „Rotterdam" Van der Stee: hogere prijzen gemeentelijke ziekenhuizen Schoolleiders vol kritiek op beleid \s Kennis gerontologie nog ver onder maat ,75 feSSil - I 4 DAMESBEU RS ..als steeds gezellig Schoenen voor Tup amaros „Grapjas" schreef brief aan premier Congres wil interesse vergroten Suriname spreekt klacht NVJ tegen EMBER VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1971 I dit ekj Van een verslaggever SCHIPHOL De Schipholdirectie en „Den Haag" zijn het on- over de plaats waar de zeventigjarige Japanse keizer Hirohito zijn gemalin en zijn gevolg van 34 mensen uit het vliegtuig zal ipen als hij op vrijdagmiddag 8 oktober voor een privé-bezoek ins land zal aankomen. ie Japanse ambassade, de Nederlandse ministeries van binnen- buitenlandse zaken en de Rijksvoorlichtingsdienst houden het op oude Schiphol, de directie van de luchthaven vindt dat geen cht en staat erop dat de aankomst (in een toestel van Japan Lines) zal plaatsvinden midden achter het stationsgebouw van nieuwe Schiphol, op het zogenaamde „buffer-platform". larom Den Haag voorkeur heeft het oude Schiphol, pal langs de vaart, is niet zeker, omdat geen genoemde instanties dat wil zeg- Maar de Schiphol-directie is iets akzamer. De aankomst van het •rlijke gezelschap, vrijdagmiddag reeks de middag, zal worden ga- slagen en gefilmd door de hele jdpers. Uit Japan alleen al ver- it men bijna honderd journalis- fotografen en cameralieden van tv, radio en filmjournaals. Moet ele wereld dan zien hoe 's keizers :e blikken in Nederland zullen en op de haveloze barakken van vroegere Schiphol terwijl van de zend nieuwe Schiphol-gebouwen its aan de kimme vaag de con- zichtbaar zullen zijn? ceede argument Duidelijk is wel geworden, dat de keizer niet alleen door een reserve- vliegtuig wordt begeleid, doch dat ook zijn hele programma voor Neder land een dubbele bodem bevat. Be ducht als men is voor eventuele pro testacties (waarvan de keizer zelf overigens niets afweet) wordt overal een uitwijkmogelijkheid open gehou den. In het draaiboek wordt in dit ver band gesproken over "escape routes", die benut kunnen worden als „emo- tionals" hinderlijke acties op touw mochten zetten. Op Schiphol zijn zoals gezegd twee aankomst-mogelijkheden, naast Huis ten Bosch wordt in het Okura Hotel te Amsterdam een keizerlijke suite open gehouden en zoals Wim Kan in zijn brief al zei: ook met het bezoek aan de Koningin kan men nog alle kanten op. Artis Van de „escape routes" zal even tueel gebruik worden gemaakt als de keizer, vermoedelijk op zaterdag 9 oktober, met zijn gemalin per auto naar Artis in Amsterdam wordt ge bracht. Oponthoud onderweg kan niet worden geduld. Per mobilofoon zullen politie-auto's elkaar tijdig voor op stoppingen of protestacties waarschu wen, zodat op ieder moment een uit- wijkroute kan worden ingeslagen. De bezichtiging van Artis staat bo venaan het verlanglijstje van de kei zer zelf, die deze dierentuin 50 jaar geleden als kroonprins heeft bewon derd en dat na een halve eeuw nog niet vergeten is. Keizer Hirohito, zoals hij dezer da gen werd gefotografeerd tijdens de rituele rijstoogst bij het keizerlijk paleis. tweede argument van de iphol-directie is, dat het buffer- form gemakkelijker kan worden laakt en afgezet. Schiphol is trou- is ook zonder keizerlijke bezoeken nderhalf jaar Jiermetisch afgeslo- voornamelijk ter wering van Pa- jnse verzetstrijders, et is voor de eerste maal in de chiedenis van Japan dat een rege- vorst zich buiten het Japanse ndenrijk zal wagen. Wel heeft de zelf precies een halve eeuw tden zijn eerste en tot dusver eni- ;zoek aan Europa gebracht, maar was toen nog maar een kroon- ,rdi« ns van 20 jaar. Zijn 68-jarige ge- lin, keizerin Nagako, die hegi op komende reis zal vergezellen, is nooit in het buitenland geweest. be: nit w 'serve-vliegtuig >r de rondreis door zeven Euro landen, die op 27 september be- i heeft Japan geen halve maatre- »n getroffen. Niets wordt aan im- visatie of toeval overgelaten. Het erlijke paar maakt de hele reis in e DC-8 machines van Japan Air !s (waarbij het tweede toestel uit- tend meegaat als reserve voor het (1 het eerste pech zou krijgen.) eide vliegtuigen worden voor ,his erial majesty' identiek ingericht, ïpleet met keizerlijke suites en pkamers. Daarin zal het keizerlijk ir op 8 oktober op Schiphol arrive- uit Londen na een bezoek aan eland. Op zondag 10 oktober gt het naar Genève voor een be- aan Zwitserland, (vertrek van iphol kort na 10 uur 's morgens), aar het zich laat aanzien zal op iphol in ieder geval een speciale gtuigtrap gereed staan, voorzien 1 een dikke rode loper. Voorstellen ook op het platform zelf brede ;rs neer te leggen zijn op weer- id gestuit bij de Schiphol-directie. kan ze in het beton niet vastna ai en de ellende zou niet te over zij n als zo'n loper in de wind de straalmotoren weg zou wap- a. Zoiets schijnt in het verleden te zijn gebeurd. eel eerbetoon wordt op Schiphol verwacht. Op het platform zal stoet auto's gereed staan, die be- ;rmd door een motor-escorte van ikspolitie rechtstreeks naar Huis losch in Den Haag zal rijden, althans luiden de berichten nu. ür i V" - 1 MONTEVIDEO (Reuter - 'ier Tupamaros leden 'an de Uruguese linkse stads- uerrilla-organisatie hebben ;en overval op een schoenenzaak V tv Montevideo uitgevoerd en 80 aar herenschoenen meegenomen, len neemt aan, dat de schoenen fcloeld zijn voor de 106 Tupa- naros, die onlangs via een on- leraardse tunnel uit de gevange lis ontsnapten. inkomst van de Indonesische tarbeiders die bij de Holland- lerika Lijn in dienst zijn getreden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Uit veront waardiging over hun komend ontslag bij de Holland-Amerika Lijn hebben leden van" het scheepspersoneel op het vlagge- schip Rotterdam dingen gedaan (het doorsnijden van telefoonlij nen), die de kapitein van dit schip en de HAL-directie als sa botage beschouwen. Er ontstond op een gegeven ogen blik een en ander gebeurde op de jongste cruise-reis tussen Sint Maar ten en de Bermuda-eilanden direct levensgevaar voor de ongeveer 1100 Amerikaanse passagiers en de 650 le den van de bemanning. Het begon met het afsnijden van een aantal se cundaire lijnen. Later volgden ook primaire telefoonlijnen en zelfs „hot lines" Aan het elektrotechnisch per soneel aan boord werd met zoveel woorden te verstaan gegeven, dat re pareren doelloos zou zijn, omdat de lijnen toch weer onklaar gemaakt zouden worden. Kapitein A. H. Lagaay (52) reageer de onmiddellijk met een scherpe cir culaire die alle bemanningsleden ont vingen, waarin hij liet weten dat deze sabotage onmiddellijk gestopt diende te worden en dat hij anders niet zou schromen de hulp in te roe pen van FBI, Security Guard, Inter pol en de Nederlandse politie-autori- teiten. Hij stelde de incidenten op één lijn met een vliegtuigkaping en wees het personeel tenslotte op zijn verant woordelijkheid. Het onklaar maken van de telefoonlijnen behoorde daar na tot het verleden. HANDTEKENINGEN De kapitein benadrukte, dat de cir culaire door ieder bemanningslid ge tekend moest worden ingeleverd. De „Rotterdam" wordt thans in gereed heid gebracht voor dc volgende trip, naar het Caribische gebied. Driehon derd man van de hoteldienst en per soneel voor de machinekamer keren niet meer op de „Rotterdam" terug. Onder hen bevinden zich werknemers die een kort contract hadden, een aan tal werkstudenten en voor het overige vast personeel. Zij worden vervangen door 350 man Indonesisch personeel, dat gisteren in twee chartervliegtui gen op Schiphol is aangekomen De mannen in leeftijd variërend tussen 21 en 25 jaar zijn inmiddels aan boord van het HAL-vlaggeschip. De overkomst van dit personeel heeft nogal wat voeten in de aarde gehad, maar ten slotte is overeenstemming met de vervoersbonden bereikt. Het neemt genoegen met een gage van 70 tot 110 dollar per maand, ter wijl Nederlandse opvarenden volgens hun cao ongeveer viermaal zoveel moeten verdienen. Het ligt in de be doeling dat ook op de andere HAL- schepen, die in cruise varen een groot aantal Indonesische werknemers ko men: op de Nieuw Amsterdam die in november zal uitvaren eveneens 350 man en voor de Statendam, die thans wordt verbouwd, 220 man. De aan stelling van de in totaal 920 Indone siërs gaat gepaard met ontslag voor 830 man Nederlands personeel, waar bij zijn inbegrepen de zeelieden wier contract met'de HAL afliep. Chr. Geref. Synode Is er nu niemand in de synode vergadering van de Christelijke Gereformeerde kerken geweest, die prof. Floor gevraagd heeft waarom de Dopperkerk in Zuid Afrika zich afwendt van de Gereformeerde kerken in Nederland? Had hij dan niet als antwoord moeten geven dat de zeer christelijke afkeer van de Nederlandse gereformeerden van de Zuid-Afrikaanse apartheidspoli tiek de belangrijkste oorzaak is? En komt het dan bij» niemand op dat die Gereformeerde kerken daarin een stukje „smaadheid van Chris tus" meedragen ter wille van hun zwarte Afrikaanse broeders en zus ters? En zou de plotselinge belang stelling van de „Doppers" voor de heer Floor en de zijnen dan niet als in hoge mate verdacht beschouwd moeten worden? Trouwens: laat men zich niet te snel verheugen over de plaatsver vanging ook niet die van Apeldoorn ten aanzien van de VU. De bijl ligt al aan de wortel van de boom! Als prof. Oosterhoff een gezonde evan gelische uitleg geeft van het kerke lijk vrouwenkiesrecht wordt zijn exegese op zij geschoven om plaats te maken voor een die meer in de lijn van het vrome vlees ligt. Zo gaat het altijd: het evangelie naar de mens( de uitleg die de vaderen daar altijd aan gegeven hebben) vindt meer aftrek dan de gezonde leer die het Woord aan het woord laat. Nog enkele jaren en Ooster hoff zal wel uit moeten wijken naar Amsterdam of naar Kampen omdat men hem in Apeldoorn niet meer pruimt! Voor de synode van de gerefor meerde kerken moge dit alles een waarschuwing zijn de vrome drij vers die Kuitert en Baarda en Wiersinga de mond willen snoeren niet in de kaart te spelen. Pas op: de ketters van vandaag zijn de kerkvaders van morgen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecreta ris Van der Stee (financiën) vindt een verhoging van de ta rieven van de gemeentelijke zie kenhuizen noodzakelijk, om de tekorten op te vangen: „De ta riefstelling is een belangrijke zaak bij het streven de tekorten van de ziekenhuizen minder zwaar op de gemeentebegroting te laten drukken," aldus de staatssecretaris. Hij zei dit gisteren bij de behande ling van de financiële verhoudings wet rijk-gemeenten, de wet de de verdeling van de gelden uit het ge meentefonds over 863 gemeenten re gelt. De heer Van der Stee, en ook staatssecretaris Van Stuyvenberg (binnenlandse zaken) waren het niet eens met de heer Franssen (PvdA) die voor een totale herziening van de wet had gepleit. Er werd geen aanlei ding gezien de huidige opzet van een opjectieve verdeling te herzien. Wel werd het noodzakelijk geacht de ver deelsleutel regelmatig te veranderen om tot een zo goed mogelijke verde ling te komen. Iets 1111S Den Haag Hendrik Greven Van onze Haagse redactie DEN HAAG In de onder wijswereld is de kennis over de problemen van het ouder wor den (gerontologie) nog ver be neneden de maat. Er bestaat zelfs geen universitaire vorming of scholing over deze problema tiek. Dit is een van de stellingen, die vandaag aan de orde komt op het eerste Nederlandse con gres voor gerontologie in Utrecht. En het ziet er naar uit, dat dit eerste congres een einde zal maken aan de te geringe wetenschappelijke belangstelling. Niet minder dan 650 deelnemers hebben ingeschreven. „Dit is wel een keerpunt in de weten schappelijke belangstelling", zei dr. G. M J. Veldkamp, voorzitter van de Nederlandse vereniging voor geron tologie. Te eenzijdig Het hoofdthema van het congres is de „leefbare" ouderdom. Waar vooral op wordt gewezen is, dat de belang stelling voor de oudere bevolkings groep te eenzijdig is geweest. Er moet niet alleen gedacht worden aan het optrekken van de aow tot het mini mumloon. Aandacht verdiend bij voorbeeld ook het scheppen van mo gelijkheden voor zinvol werk en be zigheid tijdens het ouder worden en de ouderdom. Dr. Veldkamp zégt hierover: „In de totale welzijnspolitiek geeft men zich onvoldoende rekenschap van de structurele veranderingen, die zich voltrekken." Hij wijst erop, dat Ne derland 1.350.000 bejaarden telt; dat is 10,2 procent van de bevolking. Het ouder worden is een indivi dueel proces. Ieder mens veroudert geheel op zijn eigen wijze. De levens kansen van de mens worden ook be paald door veel factoren van buiten. Zo wordt op het Utrechtse congres ook gewezen op de invloed van de milieuverontreiniging, waardoor ver giftigingen ontstaan. Een belangrijke factor is ook de bewegingsarmoede, waardoor er steeds minder gezonde mensen komen. Die bewegingsarmoe- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een kinderlijk ge schreven brief, zogenaamd afkomstig van de voorzitter van de Surinaamse Staten, de heer J. Lachmon en ge richt aan premier Biesheuvel, stelt het bureau van de gevolmachtigde minister van Suriname in Den Haag voor raadselen. De brief, keurig getypt op briefpa pier van de gevolmachtigde minister houdt een voorstel in aan de heer Biesheuvel om in Suriname een refe rendum over de onafhankelijkheid van Suriname mogelijk te maken. Als de premier hieraan zou meewerken, zou hem twee ton en een stuk grond aangeboden worden door de VHP, 'de partij van de heer Lachmon. Af schriften van deze brief zijn aan re dacties gestuurd. Ten overvloede heeft de heer Lachmon die thans in ons land vertoeft, meegedeeld part noch deel aan die brief te hebben. Mr. Biesheuvel heeft de bewuste brief overigens niet ontvangen. Naar de toedracht van deze „grap" wordt een onderzoek ingesteld. de, die ook geestelijk is, wordt in een van de stellingen kenmerkend ge noemd voor de Westeuropese cultuur. Dan wordt ook de vraag gesteld, wat er eigenlijk goed is aan ons voedings patroon. Mannen die 65 zijn, konden tot voor kort gemiddeld nog 15 jaar le ven. Maar deze levenskans is door al die factoren al teruggelopen tot 14 jaar. Dit cijfer heeft betrekking op 1961. Veel jonger Het probleem van het ouder wor den zo komt vandaag in Utrecht ter sprake, begint niet op de 65- jarige leeftijd. Op veel £>ngere leeftijd zijn de degeneratieverschijnselen al zicht baar. Als er op het congres in Utrecht vandaag een waarschuwing wordt ge geven, die bestemd is voor de niet- bejaarden, is het wel deze: algemeen is noodzakelijk de revalidatie van de zogenaamde gezonden. Uitstel onderwijzers in gevallen van nood DEN HAAG Onderwijzers van lagere scholen krijgen voorlopig uit stel van opkomst in militaire dienst wanneer door het vertrek van de leerkracht de school zou worden ge dupeerd. Het gaat hier om urgente gevallen die zich aandienen of zich kort geleden hebben aangediend. Minister De Koster van defensie heeft dit besluit genomen, terwijl het overleg met zijn ambtgenoot van on derwijs en wetenschappen nog gaan de is. Voor het schooljaar '71/'72 was af gesproken dat aan 500 onderwijzers die niet vervangen konden worden uitstel zou worden verleend. Maar dat aantal was al ver overschreden. Minister De Koster heeft nu beslist dat de regeling ongeacht het aantal voorlopig doorgaat. minst te vroeg, omdat de raad van gemeentefinanciën momenteel een aantal onderzoeken naar de kosten van deze sectoren instelt. Geen uit zonder in» Beide staatssecretarissen benadruk ten dat met name de grote steden alleen maar aan de hand van meerja renbegrotingen uit de tekorten kun nen komen. Zij betreurden het, dat de gemeenteraad van Rotterdam niet akkoord is gegaan met een meerja renbegroting die door B en W in sa menwerking met het rijk is opgesteld. De heer Van der Stee voelde er niets voor, de grote gemeenten in verband met hun speciale problematiek uit het gemeentefonds te lichten. „Als dat gebeurt gaan wij ons op een hellend vlak begeven. Binnen korte tijd heb je dan veertig in plaats van vier uit zonderingsgevallen; daardoor wordt de gemeenteproblematiek verdeeld over twee fronten waardoor de on derlinge verhoudingen scheef komen te liggen. Wij zijn voor beleid voor alle gemeenten", aldus de staatssecre taris. Staatssecretaris Van Stuyvenberg wees een suggestie van de heer Franssen van de hand om de ge meenten met veel werkloosheid en gemiddeld lage inkomens op grond daarvan meer geld te geven. Het Ka merlid wees hierbij .op het noorden van ons land waar veel gemeenten met tekorten geconfronteerd worden door lage inkomens en hoge werk loosheid. De staatssecretaris vond dat deze problematiek op een andere ma nier via infra-structurele werken e.d. moet worden aangepakt. „Extra geld uit het gemeentefonds zou de gelijke rechtsbedeling van de gemeenten on derling geweld aan doen." De heer Franssen had erop gewe zen dat er toch wel iets mis moet zijn met deze financiële verhoudingswet, als 37 procent van de gemeenten met een tekort zit en er steeds meer om een aanvullende bijdrage bij het rijk aankloppen. Volgens staatssecretaris Van der Stee worden de grote tekorten voor namelijk veroorzaakt in de sectoren vervoer, sociale voorzieningen, zie kenhuizen en stadssanering. Hij acht een herziening van de wet nu op zijn UTRECHT Het voorstel van de regering om bij het voortge zet onderwijs het aantal leraar- lessen van 32 tot 30 terug te brengen, is bij de schoolleiders bij het voortgezet wetenschappe lijk onderwijs en het algemeen voortgezet onderwijs niet goed gevallen. Op een ledenvergadering van de al gemene vereniging van schoolleiders kwam de ontstemming over dit voor stel herhaaldelijk duidelijk naar vo ren. De voorzitter van de AVS, drs. K. de Jong noemde het in zijn ope ningswoord een maatregel die niet op enige onderwijskundige grond geno men is. Hij vroeg zich af waarom deze ri goureuze maatregel juist in deze sector van het onderwijs moest genomen worden en vermoedde dat het kwam omdat het voortgezet onderwijs poli tiek niet zo goed in de markt ligt, „zodat het bij ons wel lijden kan". Als er dan bezuinigd moet worden, dan zijn de schoolleiders er niet van overtuigd dat het juist op dit punt moet. Drs. De Jong vroeg zich af of deze maatregel wel in enig opzicht verantwoord is voor schoolleiders en docenten en vooral voor de leerlin gen. Hij noemde enkele argumenten die het bestuur van de AVS eind ok tober in een bespreking met het de partement zal inbrengen. Zo zal de AVS waarschijnlijk voorstellen om een beperkte uitwisseling van taak- uren en leraarlessen toe te staan In deze geest sprak ook dr. P J. Gathier, directeur AVO en VWO van het ministerie. Hij noemde de school leiders enkele mogelijkheden om de teruggang van 32 tot 30 leraarlessen op te vangen. De leraren zouden met grotere groepen kunnen gaan wer ken; de afnemende en toenemende belangstelling voor bepaalde vakken zou onderzocht kunnen worden; de taakuren zouden gebruikt kunnen worden voor het geven van lessen. Dr Gathier stelde wel dat de eind- exameneisen niet veranderd zullen worden. Afgezien van de verminde ring van het aantal leraarlessen zul len de scholen ook verder nog moeten bekijken of en hoe er efficiënter ge werkt kan worden. Binnen een half jaar moet dat door alle scholen ge rapporteerd worden, waarna de minis ter beslissingen gaat nemen. Dr. Gathier ging ook in op het ook door drs. De Jong ter sprake ge brachte enquêterapport over de ge moedstoestand van rectoren. Drie kwart van hen blijkt zich overwerkt of overbelast te voelen. Vandaar dan ook een plan om te gaan praten over funktioneel leeftijdsontslag op 60 ja- rise leeftiid voor schoolleiders. Dr. Gathier waarschuwde ervoor dat de klachten van de rectoren, als er door de AVS niet snel voorstellen gedaan worden voor een functieom schrijving, als een boemerang zullen werken. Hij noemde cursussen voor zittende en komende schoolleiders hard nodig. Hij verweet de rectoren dat ze zich onvoldoende op de hoogte gesteld hebben van de te verwachten ont wikkelingen. Iedere ingewijde wist dat er iets aan de kostenstijging ge daan moest worden. De schuld van de mammoetwet kan niet alleen bij de overheid gelegd worden, zei dr. Ga thier. Ook de schoolleiders hebben schuld aan de problemen die met be trekking. tot de uitvoering van deze wet gerezen zijn. Funktioneel leef tijdsontslag op 60-jarige leeftijd leek dr. Gathier niet de goede maatregel om de rectoren uit hun moeilijkheden te helpen. Maar het zou wel rampza lig zijn, aldus dr. Gathier, als de rec toren hun werk niet meer met plezier zouden doen. Ook de leraren kregen enkele ver wijten te incasseren. Uit tijdschriften en kranten citerend riep dr. Gathier het beeld op van de altijd kankeren de leraar, die zich zorgen maakt over zijn status en die niet veel moet heb ben van democratisering. Hij hoopte dat er door de nieuwe lerarenoplei ding leraren zouden komen die beter bestand zouden blijken tegen veran deringen dan de huidige leraren. Het vele klagen is ongeloofwaardig en het helpt niets. Het effect is averechts, aldus dr. Gathier. Van een verslaggever DEN HAAG Het kabinet van de gevolmachtigde minister van Surina me heeft vooruitlopend op de reac tie van de Surinaamse regering de klacht van de journalistenvereniging (NVJ) tegengesproken, dat bepaalde journalisten in Suriname onder zware druk zouden hebben gestaan wegens hun medewerking aan Nederlandse publiciteitsmedia. Opgemerkt wordt voorts dat de Su rinaamse regering het internationale beginsel van de vrije meningsuiting huldigt en ook de correspondenten van Nederlandse publiciteitsmedia in geen opzicht belemmeringen bij de vergaring van nieuws of het geven van commentaar in de \Veg heeft ge legd. Prinses Paola bij het „portret van Eleazar Swalmius" na de opening van de Rembrandt-tentoonstelling in het Paleis voor schone Kunsten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11