HINA TREKT VERLOVEN AN ALLE MILITAIREN IN China staat nu op VN-agenda CHU/KVP -jongeren gaan federatie aan Medina vrijgesproken van oorlogsmisdaden 2 moderne theeglazen Het Kwartet ipanse radio: spanningen bij Russische grens V.S. hielden 21 jaar tegen Rapport-Biesheuvel in lade gestopt? Lijk man gevonden ARJOS DOET NIET MEE Gedetineerden: klachten aan Kamerleden mm. Minder vast Brezjnew: USSR zal Balkan niet binnenvallen Voor verplegers geen vrijstelling van dienstplicht r i Pli»: Ibona Iieewe c leidse Courant Donderdag 23 september 1971 52ste jaargang CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich ie ghebleven mijn hert H» teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur [TOKIO (AP, Reuter)In de afgelopen dagen zijn alle vérloven van militairen in China inge- jokken en de militairen hebben opdracht gekregen naar hun eenheden terug te keren. Dit is jnderdag door een Japanse regeringsbron bekendgemaakt. iDeze maatregelen zouden genomen zijn ,.om mogelijke verwarring te voorkomen die zouden innen ontstaan wanneer de Chinese regering een belangrijke mededeling zal doen". Over de aard tan de mededeling is niets bekend. NEW YORK (AP, Reuter) De Verenigde Staten en zestien an- ere landen hebben hun lang verwachte resolutie ingediend, waarin rordt voorgesteld om de beide China's een zetel in de algemene ver- adering van de Verenigde Naties te geven en de Chinese Volksre- ubliek op te nemen in de Veiligheidsraad. De Amerikanen hebben it 21 jaar lang tegengehouden. De Verenigde Staten en 18 andere aden hebben tevens een tweede lutie ingediend waarin werd rgesteld de verwijdering van na- ilistisch China uit de veillgheids- d aan te merken als „een belang- kwestie, waarvoor een twee- jde stemmen meerderheid in de nene vergadering vereist is. t voorstel werd ingediend om de IRonalistische Chinezen te bescher men tegen een hangende resolutie "aarin wordt voorgesteld om Taiwan alle VN-organisaties te vervan- door de Chinese Volksrëpubliek. Jeze laatste resolutie is ingediend foor Albanië en wordt door 17 an- fere landen gesteund. Malik I Adam Malik de nieuwe voorzitter |van de vergadering van de V.N. heeft 'steren gezegd dat hij graag zou pien dat zowel China als Taiwan lid i de V.N. zouden zijn. Tijdens de eerste persconferentie idat hij tot voorzitter van de assem- kas gekozen zei Malik nadrukkelijk |at hij sprak als minister van bui- nlandse zaken van Indonesië en htilliaanse krant: jen Haag wil ons kwijt Van een verslaggever [WILLEMSTAD Het dagblad migoe di Curagao meent dat de door it Venezolaanse blad El Mundo ver- reide geruchten als zou Venezuela het geheim proberen van Curasao ton met Venezuela gelieerde vrijstaat [te maken, niet zonder meer uit de lucht gegrepen zijn. Maar, zo schrijft pet blad, de voorstanders van een aan fluiting bij Venezuela waarvan in het inmiddels door de Venezolaanse rege- ïnng gedementeerde bericht sprake is, ieten niet op de Antillen, maar in )en Haag gezocht worden. De zakelijke belangen, zo betoogt 'oe Amigoe, die Nederland in Vene zuela heeft zijn van dien aard, dat er in bepaalde kringen zeker bereidheid zal bestaan om met Venezuela een overeenkomst aan te gaan omtrent de toekomstige status van de Antillen, zolang Nederland maar verzekerd Mift van een pied terre in Willem stad. DEN HAAG Mr. M. Vrolijk, Tweede-Kamerlid voor de P.v.d.A. heeft premier Biesheuvel schriftelijk gevraagd, of hij het rapport-Biesheu- vel over de overheidsvoorlichting „in een lade heeft gestopt". Het Haagse I raadslid Dettmeijer zou dit in een raadsvergadering hebben gezegd. De heer Vrolijk wil verder nog we- I ton, of de opvatting van de heer Dettmeijer, die public-relationsman en overheidsvoorlichter is, de gang bare opvatting is onder de overheids- voorlichters. BRESKENS In de veerha ven van Breskens is gisteren het Rjk gevonden van de heer N. de Pender uit die plaats. De man Werd sinds 3 februari vermist, toen hij van de sleepboot Wil- mar, waarop hij werkzaam was, te water was geraakt. niet als voorzitter van de algemene vergadering. „Wij zien niet graag dat een lid uit de volkerenorganisatie wordt ge stoten", zei Malik, maar „wij zou den graag zien dat de Chinese Volks republiek vertegenwoordigd zou zijn in de V.N." De Japanners zeiden dit vernomen te hebben uit radio boodschappen die naar afgelegen delen van China zijn verzonden en die in Japan zijn beluis terd. Volgens de Japanse correspondenten hebben de autoriteiten in Peking twaalf dagen geleden besloten de tra- ditionele parade op 1 oktober af te gelasten. Van een Japanse parlemen taire delegatie, die uit China terug keerde, werd vernomen, dat de voor bereidingen voor de parade op 11 september ineens ophielden. Aangenomen wordt dat dit van gro te betekenis is voor de Chinezen, al heeft de Britse zaakgelastigde in Pe king het Britse ministerie van buiten landse zaken laten weten dat ditis gebeurd „wegens bezuiniging". Iets gebeurd De Japanse parlementaire delegatie heeft gezegd, dat er iets is gebeurd rond 10 september. Op 11 september zóu .men prémier Tsjoe en Lai ont- moeten, maar dit werd plotseling uit gesteld tot 16 september. De Japan ners geloofden, dat de Chinese leiders een belangrijke bijeenkomst bijwoon den. Het Japanse persbureau Kvodo meldt uit Peking, dat de Chinese lei ders mogenlijk de parade op 1 okto- Oostpakistaanse vluchtelingen die naar India zijn getrokken hebben daar nu te kampen met hevige over stromingen door de overvloedige moessonregens. Vluchtelingen varen met een bootje door de straten in de buitenwijken van Calcutta. FORT MCPHF.RSOX Kapitein Ernest L. Medina, de Amerikaanse infanterie-commandant wiens com pagnie de aanval op het Vietnamese dorpje My Lai heeft uitgevoerd, is gisteren vrijgesproken van alle aan klachten in verband met de My Lai- operatic in 1968. De jury was bijna een uur in be raad bijeen alvorens Medina vrij te spreken van de aanklacht wegens moord met voorbedachte -rade op een Vietnamese vrouw en doodslag op grond van zijn verantwoordelijkheid voor de dood van 100 Vietnamese burgers. De 35-jarige kapitein Medina stond stram in de houding toen het vonnis werd voorgelezen door de voorzitter van de jury die uit vijf officieren bestond. „Het is mijn plicht als voorzitter u mede te delen dat de jury in een be sloten zitting en na een geheime schriftelijke stemming u niet schul dig heeft bevonden aan al het ten laste gelegde", aldus luidde Medina's vrijspraak. Medina glimlachte eventjes, salu eerde daarop, maakte rechtsomkeer en ging weer op zijn plaats zitten. De toeschouwers waren zichtbaar verbaasd over de uitslag van het vonnis. Na afloop van de zitting verklaar de Medina in een ander vertrek tegen over journalisten dat hij nooit ver wacht had werkelijk veroordeeld te worden. Medina was de vierde Amerikaan se militair die is vrijgesproken in het geruchtmakende My Lai-proces. Hij was een van de zes die voor een krijgsraad zijn geroepen. De enige militair die werd ver oordeeld was luitenant William Cal- ley. die onder Medina pelotonscom mandant was in My Lai. Calley is eerder schuldig bevonden aan de moord op minstens 22 burgers en la ter is de levenslange gevangenis die tegen hem werd uitgesproken ver minderd tot 20 jaar gevangenisstraf. Voorzitter Mao ber hebben afgelast in verband met spanningen in het noord-westelyk deel van de grens tussen China en de Sowjet-Unie. Volgens goedingelichte kringen zou de spanning daar de laat- ste tyd zyn toegenomen. 'Na het akkoord over Berlijn is op- gevallen dat de Russen troepenver sterking naar de grens hebben gezon den. Ook zouden Russische schepen de Chinese vissersboten op de rivier de Amoer sterker zijn gaan hinderen. Eerder meldde de Japanse krant Asa- hi Sjiboen, dat het Chinese leger alle verloven heeft ingetrokken. Westerse diplomaten proberen meer inlichtingen té krijgen over het stopzetten van alle interne lucht verkeer in China gedurende de pe riode 1315 september en over het verwijderen van een aantal portret ten en een standbeeld van Mao uit openbare gebouwen. Portretten Hij zei dat hij niet wist of Mao zijn traditionele verschijning in het openbaar zou maken op de nationale feestdag. Een groot deel van de speculaties over de toestand in China zijn ver oorzaakt door de aanwezigheid van de Amerikaanse hartspecialist dr. Paul Dudley White in Peking, sa men met twee andere doktoren. Dr. White zei vanuit Peking over de telefoon dat hij „de valse ge ruchten" had gehoord over Mao, die een hartspecialist nodig zou heb ben, maar dat men hem verzekerd had dat Mao „in goede gezondheid verkeert". White zei dat hy Mao niet had gezien en ook geen andere Chinese leiders en dat hy een groot deel van zyn tyd doorgebracht had met het bezoeken van ziekenhuizen. Mao is voor het laatst in het open baar gezien op 7 augustus toen hij premier Ne Win van Birma ontving. President Josip Broz Tito verwel komt Leonid Brezjnew (links) de se cretaris-generaal van de communis tische partij van de Sowjetunie bij diens aankomst gisterochtend in Bel grado. Brezjnew zal vier dagen in Joegoslavië blijven voor een niet- officieel, vriendschappelijk bezoek. Medina: vrijgesproken. De Japanse nieuwsdienst bericht uit Peking dat de portretten van Mao uit sommige stations zijn verwijderd en uit hotels voor buitenlanders, maar dat ze in scholen en regeringsgebou wen nog aan de muren hangen. De Chinese legatie in Londen heeft bekendgemaakt dat de diplomatieke receptie ter gelegenheid van de vie ring van de le oktober gewoon zal doorgaan. Op de vraag of het niet doorgaan van de parade enige politieke bete kenis had lachte de woordvoerder van de legatie en zei „het is alleen maar een soort hervorming, een transfor matie die dit jaar plaatsvindt". Hij zei dat het een onderdeel vormde van een proces dat tegen de cultu rele revolutie in de jaren 1966'67 was begonnen. DEN HAAG De vaste commissie voor justitie uit de Tweede Kamer zal op donderdag 30 september met staatssecretaris Grosheide een aantal klachten bespreken van de gedeti neerden uit de Bredase koepelgevan genis. De commissie heeft daar gisteren eèn gesprek gehad met een commissie van gedetineerden en van dé directie. De gevangenen hadden klachten over de plaatsing in strafcellen, waarbij hoor en wederhoor volgens hen niet zou worden toegepast. Zij hadden klachten over de strikte beëindiging van de recreatie om half tien, met name gold dat .voor de televisie waardoor nodeloze irritatie ontstond, verder willen zij een versoepeling van de bezoekregeling zij mogen tijdens het bezoek niet bij hun be zoekers zitten, dat zou volgens de be waking moeilijkheden opleveren en tenslotte willen zij dat tussen lang en kort gestraften een scheiding wordt gemaakt, omdat deze twee groeperingen in de gevangenis een totaal verschillend leefpatroon heb ben. De voorzitter van de vaste Kamer commissie, de liberaal mr. Geurtsen, vertelde gisteren dat hij in de gevan genis geen explosieve situatie had aangetroffen. Wel, meende hij, is er heel wat te verbeteren aan de ver houding tussen de directie en gedeti neerden. Noorse kroonprinses kreeg eerste baby C5 J OST.O, (AP) Kroonprinses Son ja van Noorwegen heeft gisteren het le ven geschonken aan haar eerste baby een meisje zo heeft het ko ninklijk paleis bekend gemaakt. De niet adelijke Sonja is drie jaar gele den met de 34-jarige kroonprins Ha- rald getrouwd. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De federatie van de jongerenorganisatie van de KVP en CHU wordt het week einde van 5 en 6 november in Hijdepark ih Driebergen be klonken. De leden van de KVPJG en CHJO vergaderen dan name lijk gezamenlijk. Er is ook enige tijd uitgetrokken voor afzonder lijke bijeenkomsten om formeel tot de federatie te besluiten. Een commissie bestaande uit drie CHJO-ers en drie KVPJG-ers bestu deert nog in welke vorm de federatie moet worden gegoten. De Arjos staat in dit stadium van het samengaan leder mens heeft drie karak ters: dat wat hij laat zien, dat wat hij heeft en dat wat hij denkt dat hij heeft. ALPHONSE KARR Ik kom van uw kelder, meneer Jan sen... doe de groeten aan Tommy ala u thuis bent en... veel plezier I Uftf fliWI DEN BILT In de komende 24 uur komt het weer in ons land onder invloed van een de pressie, die van de westkust van Schotland naar Scandinavië zal trekken. Een bij dit lagedruk gebied behorend front kan mor gen in de loop van de dag ons land bereiken. Een en ander brengt met zich mee, dat aan het standvastige en zonnige weer van de laatste da gen een einde is gekomen, en de kans op buien groter wordt. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar), da lend. Zon en maan 24 september: zon op 6.28, on der 18.36; maan op 12.07, onder 19.41; 27 sept. E.K. Hoog water Hoog water, 24 september: Rot terdam le getij 7.04,. 2e getij 19.02; Scheveningen 5.22-17.38; Vlissingen 4.14-16.26; Haringvliet a.d. Zeezijde 5.54-18.09. van KVPJG en CHJO geiieei aan de kant. Terwijl op Hijdepark, de verga derplaats van de Hervormde Synode, het verbroederingsfeest wordt gehou den, vergadert de partijraad van de jongerenorganisatie van de Arjos in Gijtenbeek in Zwolle om een rapport te bespreken, waarin federatie of fu sie met de andere organisaties prak tisch wordt afgewezen. KVPJG en CHJO trekken in de praktijk al gezamenlijk op, de Arjos niet in hun plannen kennend Zo rea geerden de twee jongerenorganisaties gezamenlijk op de troonrede en mil joenennota. De Arjos werd niet ge vraagd het commentaar té onder schrijven, waarin wordt gezegd dat men ontsteld is over het grote tekort van 3,9 miljard gulden. Commentaar van de zijde van de CHJO: „Het ligt voor de hand dat we, met het oog op de federatie, sa men met de KVPJG reageren op de troonrede. Het niet vragen van de Arjos spaart telefoon- en postzegel- kosten uit. Ze willen toch niet In hun commentaar op de miljoenennota zeggen KVPJG en CHJO verder ge schokt te zijn. dat pas na de kabi netsformatie duidelijk is geworden, dat het urgentieprogramma voor een groot deel niet mogelijk zal zijn. In hei Arjos-rapport over de sa menwerking met de KVPJG en CHJO wordt gesteld, dat de christe lijke politiek weer iets van haar 'glans moet terugwinnen. De voorhoe de-christenen uit andere partijen, zoals de PvdA, ESf" en PPR moeten zichzelf weer herkennen in de evan gelische volkspartij, die de Arjos wil. Maar CHJO en KVPJG geven deze weg niet aan. Het adjectief christelijk wordt dis cutabel gesteld. Uit opportuniteits- overweging wordt de term nog ge handhaafd, maar de term „christe lijk" is niet meer dan een uitgeholde nietszeggende kreet geworden, aldus de Arjos in de discussie over de christelijke partijformatie. BELGRADO (AP) De Russische partijleider Leonid Brezjnew heet', gisteravond tegen president Josip Broz gezegd dat Mosfoou niet van plan is zich in de zaken van Joegosla vië te mengen, de soevereiniteit van andere communistische landen te be perken of een inval te doen in de Balkan. Hij zei dat geruchten volgens wel ke de Sowjet-unie deze dingen van plan was „sprookjes" waren. Brezjnew die voor een vierdaags bezoek in Belgrado is gearriveerd aanvaardde ook al is het maa - voorwaardelijk de befaamde „Bel grado verklaring" van 1955, waarbi., hij de soevereiniteit van Joegoslavië, de gelijke rechten van het land er- het recht op niet-inmenging in zijn binnenlandse aangelegenheden er kende. Hij zei dat deze grondregels moes ten worden waargemaakt in „de om standigheden van het moment", waar mee de mogelijkheid voor speculaties werd geboden dat ze konden wor den aangepast of veranderd als de omstandigheden dit vereisten. Brezjnew deed een oproep voor nauwere samenwerking tussen de Sowjet-unie en Joegoslavië. Hij zei dit nadat eerder Tito de onafhan kelijkheid van Joegoslavië in duide lijke taal had bekrachtigd en Brezj new ervoor gewaarschuwd had zich niet in de zaken van de Balkan te mengen. (Van een correspondent) DEN HAAG Minister De Koster is nie4 van plan vrijstelling van mili taire dienst voor verplegers en zie kenverzorgers te overwegen. Dit heeft de minister geantwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Van der Spek en Wiebenga van de PSP. Wel kunnen degenen die een opleiding voor deze beroepen volgen steeds op verzoek uitstel krijgen om die oplei ding te voltooien. Raymond Barre, vice-voorzitter van de commissie van de Europese Economisch Gemeenschap, heeft ge zegd dat de Verenigde Staten de dol lar moet devalueren. Hij wees een herziening van de pariteiten van de hand die slechts een revaluatie van andere valuta's inhield. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: bal&ait: D.ptr kwartaal O par maand I Alsbeloningvoormijnaktiviteit I Iontvangik2theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze I <krant veertien dagen gratis. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1