Nederlander eet per jaar 6,5 kilo aan diepvries Schoenen rustiger, maar gedistingeerd CBO kwaad over rerkwanselen van potentiële leden NS-Minitrips naar het buitenland ^NS-Minitrips in eigen land 314 Nieuwe panfy: nu met naad Donsdeken wordt erg. populair WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1971 let modecentrum voor de schoen- en lederbranche toonde gistermorgen Amsterdam de nieuwe modellen voor herfst en winter. Op de foto n chroomleren laars in de nieuwe lijn, zonder rits en met een brede enkel. Van een medewerkster AMSTERDAM De schoe- nenmode van dit najaar is rustig, gedistingeerd en comfortabel. Het overdreven stoere van vorige winter keert niet terug. De leesten zijn zuiverder afge rond; de tenen krijgen vol doende ruimte in de breedte (maar u kunt nu geen zesde teen meer meesmokkelen) en ook in de hoogte. De neuspartij staat meestal een beetje bol. Wat er aan dikke zolen, plateauzo len en eventueel sleehakken te zien is, maakt de indruk nogal zwaar te zijn. maar dat is maar schijn. Al die „zware" toestanden zijn gemaakt van licht plastic, de dikke zool is vaak niet meer dan een rand, die om het bovenleer ligt, stevig vastgelast aan de zool. Die rand zal de waterdicht heid wel ten goede komen, vermoed ik, en verder is er geen beter middel om de voeten droog te houden dan het regelmatig gebruik van siliconen- spray op het schoeisel. Dat mag op iedere schoen- en leersoort, maar allicht komen de ste vige stappers daar het eerst voor in aanmerking de schoenen met dik ke rubberzolen en veters van touw- koord of leer, de stevige loafers. Dit laatste type schoeisel is erg geschikt om bij de pantalon gedragen te wor den. Laarzen hoger De laarzen worden hoger, evenals hun hakken; ze worden ook van soe peler materiaal gemaakt. Dat geldt vooral voor de geklede suède model len. Nieuw is de rijlaars als mode schoeisel, het is een model, dat ruim valt om de enkel. Het geklede schoeisel vormt een voortzetting van de mode van afgelo pen zomer, met kruisbanden, enkel banden en hoge blokhakfcen. Ook de loafers verschijnen in een verfijnde geklede vorm en de' klassieke pump IEN HAAG I-Iet voorstel I de Nederlandse Vereniging V Maatschappelijk Werkers x alle leden om per 1 januari nstaande collectief lid te wor- van de Algemene Bond van ïbtenaren heeft v§rontwaar- ing gewekt bij de Nederlandse ristelijke Bond van Overheids- soneel. het laatste nummer van het Isblad „Het Orgaan" noemt O-voorzitter W. Wieringa het st merkwaardig dat ook de O-leden in de vereniging van tschappelijke werkers als het wa- erkwanseld worden aan bij het aangesloten vakorganisaties. vereniging van maatschappelij- verkers ontstaan uit een fusie de voormalige Bond van Maat- ppelijke Werkers en enkele orga- ies op levensbeschouwelijke dslag heeft de oplossing, die de Samenwerkende Bonden van rheidspersoneel aan de hand gedaan van de hand gewezen, ens dit voorstel zou ieder lid van erplegers krijgen geen vrijstelling militaire dienst HAAG Minister De Koster nsie) is niet van plan vrijstelling [militaire dienst voor verplegers ikenverzorgers in overweging te i heeft dit meegedeeld in ant- i op vragen van de tweede rleden Van der Spek en Wieben- in de PSP. minister merkt op dat degenen ;n opleiding voor deze beroepen a steeds op verzoek uitstel kun- srijgen om hun opleiding te vol de vereniging zich bij één van de er kende vakbonden aansluiten. De motieven, die het hoofdbestuur van de vereniging van maatschappe lijke werkers voor dezè weigering aanvoert lijken volgens de NCBO als twee druppels op de motieven om te komen tot hetzij een éénheidsvakbe weging in Nederland hetzij een ster ke federatie. Ook zouden er voor be drijfsmaatschappelijke werkers in dienst van werkgevers, die niet tot het werkgebied van de ABVA beho ren, afspraken worden gemaakt met de desbetreffende bedrijfsbonden van het NVV. 2 dagen Brussel f 49.- 3 dagen Hamburg f 89.- 4 dagen Gotenburg f130.-* 4 dagen Londen f135.- 5 dagen Parijs f132.- *Van 6 november tlm 11 december 1971 en van 8 januari tlm 4 maart 1972 geldt een minimumprijs van f 100.- Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS Volledig verzorgd, dus incl. reis van ieder station, logies en maaltijden: 2 dagen Amsterdam f 39.- 3 dagen Zuid-Limburg f 48.- tappi 10 - 3 dagen Twente 3 dagen Montferland 3 dagen Bergen N.H. 3 dagen Drente 3 dagen Friesland 3 dagen Brabant .5 dagen Terschelling 3 dagen Ameland Vertrek dagelijks van 1 oktober 1971 tot 15 mei 1972. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. f49.- f49.- f49.- f 53.- f64.- f66.- f85.- f89.- voordelig uit met NS AMSTERDAM Kinderen hebben graag grote zakken, waarin ze een ongelofelijke col lectie dierbare bezittingen op slaan. Trouwens, is het met de handtassen van de moeders zo veel anders gesteld? Verder hebben kinderen een voorliefde voor kleren met stevige ritsen of drukkers, want dat gemier met knopen vinden ze erg en moeder is ook niet blij, als ze telkens weer een knoop moet aannaaien. Verder is een grote opzetkraag of col veel fijner dan een sjaal, want zo'n ding raak je zo makkelijk kwijt of je laat hem op school han gen. Kortom, als je in kinderkle ding niet een flink stuk functiona liteit inbouwt, ben je nergens. En om de fijne kneepjes te doorgron den, moet men feitelijk zelf een stel roerige spruiten hebben Moeders kijk In die omstandigheden verkeert Barbara Farber. Ze kent ^aardoor ook moeders kijk op de functionali teit: ijzersterke. makkelijk te on derhouden, liefst allemaal wateraf stotend. Eerst maakte mevrouw Farber kleertjes voor haar eigen kinderen, later op verzoek ook voor klasgenootjes, omdat haar creaties zo in de smaak vielen. De eerste hindernis die zij nam was het over schakelen op confectie. Dit jaar heeft zij een tweede overwonnen. Haar modellen dragen nu haar initialen in goud- of staalkleurige letters. Die zijn nu in heel Neder land verkrijgbaar in gespecialiseer de winkels. Die zaken hebben altijd de hele collectie in voorraad, ont brekende stukken worden onmid dellijk aangevuld Dat is van essen tieel belang, want de collectie is zo danig samengesteld, ook wat de kleurenreeks betreft, dat de stuk ken onderling combineerbaar zijn. -*• Het meisje draagt een zuiver wollen midi-jas je met p ellerine, die er gemakkelijk kan worden afgeknoopt. De duffelcoat voor jongens (en ook voor meisjes) heeft een warm gebreide col, zo dat daarbij geen das gedragen hoeft te worden. Bij de kleren voor schoolkinderen is rekening gehouden met de mode, voor zover dat gebeuren kon zonder het kind te belemmeren in zijn ac tiviteiten. De kleuterkleertjes zijn helemaal ingesteld op de functiona liteit en groeimogelijkheden. Na tuurlijk zijn er andere concepties mogelijk op het punt van kinder kleding, er zal daarvan binnenkort nog sprake zijn. Die van Barbara Farber lijkt me echter bijzonder overtuigend, juist doordat ze hele maal uit de praktijk is voortgeko men. keert terug, helemaal in overeen stemming met de klassieke lijn in de kledmgmode. Verder zijn er schoenen met hoog oplopend voortrad. De grote metalen gespen behoren tot het verleden. Voor zover er nog met metalen garneringen wordt ge werkt, zijn ze uiterst bescheiden; in het algemeen worden de garneringen gemaakt van hetzelfde leer in dezelf de tint. Tweekleurigheid komt alleen nog voor bij zeer sportieve modellen. Glad leer is er vooral in zwart en vele tinten bruin, ook wel heel don ker blauw en olijfgroen. Suède heel veel gebruikt is er in grijs, oudroze, steenrood en vele tinten blauw. De lakschoen is vrijwel uit het modebeeld verdwenen. Kijken naar Kuitert (4) Het ingezonden stukje Kijken naar Kuitert (1) lijkt een grove verdachtmaking. Kuitert wordt de zoveelste vrijzinnige genoemd, om dat hij verschillende vraagtekens plaatst, o.a. bij het scheppingsver haal en de zondenval. De schrijver is hier vaag, omdat hij niet aan geeft wat hij onder vrijzinnigheid verstaat en hij niet vermeldt hoe Kuitert tot die mening is gekomen en wat die mening dan wel in houdt. Welke kriteria legt de brief schrijver aan om te kunnen oorde len? Hij spreekt van misleiding, maar is die misleiding niet op hem van toepassing? De heer J. Minnaar (in het twee de stukje) lijdt aan dezelfde vaag heid. Het doet overdreven aan om de Drie Formulieren erbij te halen. Zij zijn niet de Heilige Schrift zelf en hebben een afgeleide waarde. Zij zijn een goede poging om de Bijbel te laten spreken, maar dan op reformatorische wijze. Men schiet het doel duidelijk voorbij' als wordt gesproken over „de ver vloekte paapse afgoderij" (zondag 30). Sliedrecht K. J. Homan (Noot redactie: aan het eerste in gezonden stukje ontbrak de naam van de schrijver. Dat was de heer J. bij de Vaate in Papendrecht). Woningbouw Velen met mij staan sympathiek tegenover het voorstel van Marcel van Dam om een Vi pet. loon af te staan voor het bouwen van meer huizen. Maar zijn wij wel in staat 5000 tot 10.000 woningen per jaar meer te bouwen, zonder frustratie, zodat prijs en kwaliteit gelijk blij ven? Het zou goedkoper kunnen, maar waar zijn de nodige arbeids krachten? Iedereen weet dat er geen werkloze bouwvakkers zijn, zeker niet rondom de grote steden. En we kunnen de werknemers niet verplichten zich te laten uitlenen bij een werkgever die teveel werk heeft. Meer huizen bouwen betekent (ongeschoolde) werknemers aan trekken uit andere bedrijfstakken door het loon via verkapte loons verhogingen aantrekkelijk te ma ken (tervyijl er juist in de bouw al dikwijls zwart loon wordt betaald). Laten de werkgeversorganisaties zich nu eens duidelijk uitspreken over de vraag of men werkelijk in staat is meer huizen te bouwèn zonder prijsopdrijving. Ook hoop ik antwoord te krijgen op de vraag of onze industrie en de toeleverings bedrijven in staat zijn hun produc tie op te voeren zonder prijsverho gingen. Maasland T. Noordam Memisa-actie De penningmeester van de Memi sa-actie heeft voor de televisie meegedeeld, dat de aanvankelijke samenwerking tussen Memisa en Simavi op last van een of ander Centraal Bureau te Amsterdam moest worden verbroken. Naar Viijn mening heeft het Nederlandse volk er recht op te weten: 1. Wat de werkzaamheden van dat Centraal Bureau zijn en waar het bestuur of de verantwoordelijke man/vrouw de bevoegdheid van daan haalt om een dergelijke sa menwerking tot heil van de lijden de mensheid in de zogenoemde der de wereld te verstoren en door sancties in het vooruitzicht te stel len die samenwerking zelfs te doen verbreken. 2 Welke overwegingen ten grond slag liggen aan het genomen besluit om die samenwerking te verbreken. Na Memisa en Simavi is nu een woord van verantwoording door dat Centraal Bureau zeker gewenst. Rotterdam H. van Kesteren (Noot redactie: Het gaat hier om het Centraal Archief, dat de open bare collectes in ons land regelt. Door deel te nemen aan de Memi sa-actie zou Simavi de vergunning tot het houden van collectes kun nen verliezen. Dit is ook door de Memisa-penningmeester uiteenge zet.) Verpakking krijgt de geur van het eigen artikel Niet alleen plastic in kleuren, maar binnenkort ook in geuren. Onder dit motto heeft een Westduitse onderne ming een geurende kunststof ontwik keld. die binnenkort zal worden gepre senteerd. De combinatie reclame-geur speelt op het ogenblik een belangrijke rol, dat we ten de reclame-deskundigen, die de re clame een extra dimensie willen geven door het toevoegen van geur. Zo worden er op het ogenblik proe ven genomen om verpakkingsmateriaal te voorzien van het aroma van koffie, bananen of parfum etc., al naargelang het produkt, waarvoor de verpakking gebruikt moet worden. Huisvrouw vindt man onmisbaar in de slagerij De Nederlandse vrouwen zim van oordeel dat in een slagerij toch mins tens één man hoort te staan. De huis vrouwen vinden het best. dat er in een slagerij vrouwelijk personeel staat om te bedienen, maar zij vinden dat voor het echte slagerswerk (het afsnijden en be werken van vlees) een man aanweziq hoort te zijn. Dit is gebleken uit een enouète. die het bureau Verkon N.V. inqesteld heb ben naar de relatie tussen huisvrouw en slager. Uit dit onderzoek is verder gebleken, dat slagerij en vlees hechter aan elkaar gekoppeld zijn in de overtuiging vag de huisvrouw dan slagerij en vleeswaren. Een conclusie, die hieruit wordt getrok ken is, dat de concurrerende kracht van de slager ten opzichte van de super markt vooral gezocht moet worden in het artikel vlees. Om zoveel mogelijk „bij" te zijn met de nieuwe mode is er voor deze winter een nieuwe panty: de panty met naad. De nieuwe mode, die zoals bekend te ruggaat naar de iaren veertiq en vijftiq. maakt volgens de mode-ontwerpers de ouderwetse kous-met-naad onontbeer lijk. Vandaar dat pantyfabrikanten pijl snel reagerend, nu een panty met naad in de handel hebben gebracht. Deze panties (Jovanda) zijn er in de mode kleuren: marine, zwart nègre, inca en safari. Zij zijn in vier verschillende ma ten verkrijgbaar. Donsdekens, die in de plaats komen van de dikke laqen verschillende de kens, winnen ook In Nederland snel in populariteit. In landen als Denemarken, Duitsland, Zweden etc. slaapt de bevol king al sinds mensenheugenis onder donsdekens, maar in Nederland is deze ontwikkelinq nog in een beginstadium. De directie van het bedrijf, dat de donsdekens in Nederland op de markt brengt, zegt dat de verkoop ervan in Nederland in 1970 met ruwweg 30 pro cent is toeqenomen. Het bedrijf schriift deze ontwikkelinq voor een belanqrijk deel toe aan de werkbesparinq, die het gebruik van donsdekens voor de huis vrouw met zich mee brengt. Het bedden-opmaken een door veel vrouwen verfoeide beziqheid kost met deze nieuwe dekens veel min der tijd. Elk bed heeft immers alleen maar die ene donsdeken, in plaats van de twee, drie of vier verschillende de kens. In West-Duitsland slaapt tachtig oro- cent van de bevolking onder dons. in Scandinavië ligt dit percentage nog hoaer. Ook in landen als Oostenrijk. Zwitserland en Engeland wint de dons deken de laatste iaren terrein. Twee nieuwe kapsels van de Franse meesterkapper Alexandre. De nieuwe kapsels zijn tamelijk glad en sluik, hier of daar opgesierd met een grote speld. Het haar is meestal kort of halflang. Het meisje op de foto boven heeft halflang haar, dat alleen aan de onderkant een beetje naar binnen krult. Een van de voorste lokken is opgenomen en halverwege het hoofd met een grote sierspeld vastgezet. Het haar van het meisje op de onderste foto is vanuit de kruin naar voren ge kamd. Het voorste haar is tamelijk kort, het haar op het achterhoofd reikt tot in de nek. Ook in dit kapsel een sierspeld, in dit geval een ouderwets haar- kammetje. Vooral groentesoorten „a la crème" Van een onzer verslaggeefsters UTRECHT De consumptie van diepvriesprodukten neemt in ons land nog steeds aanzienlijk toe. Op het ogenblik gebruiken de Nederlanders per persoon per jaar zo'n zes en een halve kilo diepvriesproduktenmaar, gezien de cijfers in Amerika, bestaat er nog een grote uitbreidings- mogelijkheid: in Amerika gebruikt men per persoon per jaar maar liefst 35 kilo diepvries produkten. De groei van de consumptie van diepvriesartikelen zal vooral veroor zaakt worden door de steeds toene mende vraag van de Nederlandse huisvrouw naar kant- en klare com plete maaltijden. Op het ogenblik zijn het vooral de nieuwere produkten, die erg in trek zijn bij de huisvrouwen: de groenten a la crème, de nieuwe puddingsoor ten etc.Maar ook in de traditionele diepvriesprodukten, zoals spinazie, soepgroenten enz. bestaat nog een grote omzet. In 1960 kwam in Nederland de diepvries-produktie op gang met spinazie als belangrijkste produkt (in Engeland was de doperwt het beginprodukt en in Amerika het si naasappelsap). In dat jaar bedroeg de totale omzet van diepvries in Ne derland 11.000 ton, in 1965 33.000 ton en in 1970 83.000 ton. (De omzet in geldswaarde in de genoemde tien jaar nam van circa 20 miljoen gul den in 1969 toe tot ongeveer 300 mil joen gulden in 1970). De sterke groei in de' diepvriespro- duktie is voornamelijk veroorzaakt door de omzet in diepvries-braad- kuikens. In 1968 bleek het braadkui- ken ruim een derde van de hele diepvriesmarkt voor jzich op te eisen. De nieuwe produkten, die Iglo op de markt heeft gebracht, zorgen verder voor een groei van de omzet. Van de totale diepvriesomzet in Nederland wordt ruim twaalf procent uitge maakt door produkten, die vijf jaar geleden nog niet bestonden. In deze ontwikkeling is, volgens Iglo, een duidelijke versnelling te bespeuren. Men verwacht dat dit jaar 15 pro cent van de. omzet te danken zal zijn aan de verkoop van produkten, die begin 1970 nog niet op de markt wa ren gebracht. Voorbeelden zijn: de groenten a la crème, kabeljauw sticks, visburgers, frikadellen, bief- burgers en een aantal nieuwe pud dingvariëteiten. Dit betekent niet, dat de huisvrou wen de belangstelling voor de „oude getrouwe" produkten zouden hebben verloren: zo werd in 1970 door de Nederlandse huisvrouwen nog elf miljoen keer een pakje soepgroenten gekocht. Er blijven overigens nog steeds produkten, die men tot nog toe niet heeft kunnen invriezen. Dat zijn met name de complexe produkten, die uit verschillende substanties zijn opgebouwd, (meestal vloeibare en vaste stof samen.) Zo is het bijvoor beeld nog nooit gelukt met succes een tomaat in te vriezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9